Πληροφωριακός καπιταλισμός

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Αύγ 2022, 10:18

Ασέβαστος έγραψε:
19 Αύγ 2022, 08:10
seismic έγραψε:
18 Αύγ 2022, 20:45
Τα πάντα είναι ελεγχόμενα.
Φαντάζεστε να με άφηναν εμένα να μιλήσω στο συνέδριο https://5psamts.eltam.org/ και να τους τα κοπανήσω τι θα συμβεί :003: ?
Η αλήθεια φιλτράρετε για να μας προστατέψει τάχα από τις ψεύτικες ειδήσεις, και τελικά μας πασάρουν οι ίδιοι ψέματα.
Είναι σαν να σε κατευθύνουν δύο μεγάφωνα με ισχύ το ένα 1000 βατ και το άλλο 1 βατ.
Βάλε και τα τρολ της προπαγάνδας και έδεσε η σούπα.
Με έχουν αποκλείσει από όλα τα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών που είναι δικά τους μαγαζάκια για να θάψουν την αλήθεια της πληροφορίας.
Γιατί η πληροφορία είναι δύναμη και θέλουν να έχουν την δύναμη αυτοί για να παίρνουν τα πακέτα έρευνας αυτοί.
σε ολα τα φορα μια χαρα σε αφησαν να μιλησεις. σε σουταραν αφου πρωτα ειπες οσα ειχες να πεις, πολλες φορες, ,και διαπιστωθηκε περαν πασης αμφιβολιας οτι ηταν μαλακιες, και ησουν ενοχλητικος, προσβλητικος και υβριστικος.
Μεταξύ μας, δεν έχω την καλύτερη εντύπωση για τα άλλα φόρα.
Το φόρουμ είναι από τα καλύτερα που έχω δει γενικότερα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Αύγ 2022, 15:24

Ασέβαστος έγραψε:
19 Αύγ 2022, 08:10
seismic έγραψε:
18 Αύγ 2022, 20:45
Τα πάντα είναι ελεγχόμενα.
Φαντάζεστε να με άφηναν εμένα να μιλήσω στο συνέδριο https://5psamts.eltam.org/ και να τους τα κοπανήσω τι θα συμβεί :003: ?
Η αλήθεια φιλτράρετε για να μας προστατέψει τάχα από τις ψεύτικες ειδήσεις, και τελικά μας πασάρουν οι ίδιοι ψέματα.
Είναι σαν να σε κατευθύνουν δύο μεγάφωνα με ισχύ το ένα 1000 βατ και το άλλο 1 βατ.
Βάλε και τα τρολ της προπαγάνδας και έδεσε η σούπα.
Με έχουν αποκλείσει από όλα τα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών που είναι δικά τους μαγαζάκια για να θάψουν την αλήθεια της πληροφορίας.
Γιατί η πληροφορία είναι δύναμη και θέλουν να έχουν την δύναμη αυτοί για να παίρνουν τα πακέτα έρευνας αυτοί.
σε ολα τα φορα μια χαρα σε αφησαν να μιλησεις. σε σουταραν αφου πρωτα ειπες οσα ειχες να πεις, πολλες φορες, ,και διαπιστωθηκε περαν πασης αμφιβολιας οτι ηταν μαλακιες, και ησουν ενοχλητικος, προσβλητικος και υβριστικος.
Την απάντηση θα την πάρεις από τον Δημητρη Πολυζωιδη από το φόρουμ των μηχανικών.
Δημητρης Πολυζωιδης
Αγαπητέ κ. Λυμπέρη, μελέτησα το υλικό που μου στείλατε και συμφωνώ με τα συμπεράσματα της έκθεσης του ΕΜΠ. Σημαντική δουλειά, σας αξίζουν συγχαρητήρια και υποστήριξη. Είναι φανερό πως επενδύσατε φαιά ουσία, χρόνο και χρήματα. Όπως καταλαβαίνετε -επισημαίνεται άλλωστε στην έκθεση- υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος για να γίνει πλήρες και ανταγωνιστικό Α/Σ σύστημα. ΄Ένα από τα βασικά θέματα είναι η προστασία από την διάβρωση, διαφορετικά ο μηχανισμός θα έχει ζωή 40-50 χρόνια. Λύσεις ασφαλώς υπάρχουν. Σας έγραψα αλλού ότι αντιμετώπισα ο ίδιος παρεμφερή προβλήματα, αλλά την αγκύρωση την υλοποίησα με μικροπασσάλους ή/και μόνιμα αγκύρια. Η λύση επιτρέπει τόσο ενίσχυση σε υπάρχουσα κατασκευή, όσο και εξ αρχής δόμηση και αντιμετωπίζει οικονομικά τα θέματα οξείδωσης. Επιτρέπει ακόμα την αγκύρωση σε χαλαρά εδάφη, με ή χωρίς προηγούμενη βελτίωση, δοκιμαστική φόρτιση κλπ. Φυσικά τα τελευταία αφορούν και την περίπτωσή σας και πρέπει να τα μελετήσετε. Στην επιστημονική ομάδα είναι απαραίτητο να περιλάβετε εδαφομηχανικό και ειδικό σε θέματα αντιδιαβρωτικής προστασίας. Ο κ. Καρύδης θα σας συμβουλεύσει. Το γνωρίζω, γιατί με την ομάδα του έχω κάνει ως κατασκευαστής δουλειές μεγάλης κλίμακας (διδ/ρια, ΘΗ Σταθμούς, Μουσεία κλπ). Καλή επιτυχία!
https://www.facebook.com/groups/3075056 ... &ref=notif
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Αύγ 2022, 15:55

klg έγραψε:
19 Αύγ 2022, 10:13
seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 06:37
klg έγραψε:
19 Αύγ 2022, 00:02


Οπότε είπες να ανοίξεις ένα άκυρο νήμα σε αυτή την ενότητα να κλαφτείς ότι κανένας δε σου δίνει σημασία; Μαλάκα θα φτάσεις 200 ετών και ακόμα θα σκέφτεσαι σα 15χρονο.
Και εσείς που είστε 200 ετών σας έχει γαμήσει ένα 15χρονο.
Πώς ακριβώς το έκανες αυτό αφού κάνεις δεν σου δίνει καμία σημασία; Ξύπνα ρε, ξύπνα επιτέλους.
Τι να ξυπνήσω αφού είσαστε ανίκανοι να καταλάβετε Ας απαντήσει όποιος μπορεί ας είναι μηχανικός καθηγητής αεροπόρος.
Στόχος της εργασίας είναι 1. Να αποτρέψουμε τις ανελαστικές παραμορφώσεις των
κατασκευών 2. Να αυξήσουμε την απόκριση των διατομών των τοιχωμάτων από οπλισμένο
σκυρόδεμα ως προς την τέμνουσα βάσης 3. Να αποτρέψουμε την διατμητική αστοχία του
σκυροδέματος επικάλυψης που αναπτύσσεται πάνω στην δι επιφάνεια σκυροδέματος και
χάλυβα λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό 4. Η αύξηση της φέρουσας
ικανότητας του εδάφους θεμελίωσης 5. Να εκ τρέψουμε τις σεισμικές εντάσεις μέσα στο
έδαφος πριν αυτές αναπτυχθούν στις διατομές. Η μέθοδος πακτώνει τις παρειές των
τοιχωμάτων με το έδαφος θεμελίωσης χρησιμοποιώντας αφενός διαστελλόμενους
μηχανισμούς πάκτωσης τοποθετημένους στα βάθη μιας γεώτρησης που διεγείρονται από
την επιφάνεια του εδάφους με την βοήθεια υδραυλικών γρύλων και επικαλύπτουμε τους
μηχανισμούς μετά την έλξη και πάκτωση με οπλισμένο σκυρόδεμα και αφετέρου η μέθοδος
εφαρμόζει θλίψη στις διατομές των παρειών των τοιχωμάτων καθ ύψος, χρησιμοποιώντας
τένοντες προέντασης ενωμένους με τους μηχανισμούς πάκτωσης εδάφους Τα βασικά
αποτελέσματα πειραμάτων και προσομοιώσεων έδειξαν σημαντική αύξηση της φέρουσας
ικανότητας του κτιρίου και ποσοστιαία αύξηση της απόκρισης κατά 40% ως προς την
τέμνουσα βάσης.
Λύση στις πάρα πάνω βλακείες που κάνουν.
Εάν τοποθετήσουμε σε ένα τραπέζι δύο τοιχώματα και στο ένα βιδώσουμε τις παρειές τους
πάνω το τραπέζι, Αν κάποιος μετατοπίσει το τραπέζι, το ασύνδετο τοίχωμα θα ανατραπεί.
1) Το βιδωμένο τοίχωμα αντέχει την πρωτογενή ροπή ανατροπής Κάνουμε ακριβώς το ίδιο
σε κάθε τοίχωμα κτιρίου για να αποτρέψουμε την δημιουργία των δευτερευουσών ροπών
στις διατομές γύρω από τους κόμβους. 2) Την κάμψη των τοιχωμάτων η οποία και αυτή
δημιουργεί δευτερεύουσες ροπές στους κόμβους την αποτρέπουμε εφαρμόζοντας θλίψη
στις διατομές. 3) Η απόκριση των διατομών προς την τέμνουσα βάσης αυξάνει με την θλίψη
των διατομών. 4) Η διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης την αποτρέπουμε
όταν εξουδετερώσουμε τον εφελκυσμό στην παρειά που έλκεται, και ξέρουμε ότι η επιβολή
θλιπτικών εντάσεων στην διατομή εξουδετερώνει τον εφελκυσμό, διότι επιβάλει αντίθετες
δυνάμεις ισορροπίας. 5) Οι σεισμικές εντάσεις αφενός εκτρέπονται μέσα στο έδαφος μέσο
του πακτωμένου με το έδαφος τένοντα, και αφετέρου σταματά την πρωτογενή ροπή
ανατροπής του τοιχώματος αποτρέποντας την δημιουργία δευτερευουσών ροπών πάνω
στους κορμούς των στοιχείων ευρισκόμενοι γύρο από τους κόμβους. 5) Η συμπύκνωση των
χαλαρών εδαφών από τους μηχανισμούς πάκτωσης και η πλήρωση των γεωτρήσεων με
οπλισμένο σκυρόδεμα αυξάνουν την φέρουσα ικανότητα της θεμελίωσης. Η γεωτρήσεις
που ανοίγουμε για την τοποθέτηση του μηχανισμού μας δείχνουν και την ποιότητα του
εδάφους θεμελίωσης. 6) Αυτή η μέθοδος σχεδιασμού δεν επιτρέπει ανελαστικές
παραμορφώσεις ακόμα και όταν υπάρχει συντονισμός εδάφους κατασκευής με μεγάλη
σεισμική διάρκεια και μεγάλη επιτάχυνση, διότι ελέγχει και τους τρις βαθμούς ελευθερίας
σε κάθε κύκλο φόρτισης, έτσι ώστε η κατασκευή να βρίσκονται πάντα μέσα στην ελαστική
περιοχή μετατόπισης. Ξέρουμε ότι η προένταση την οποία η μέθοδος σχεδιασμού
χρησιμοποιεί στις διατομές των τοιχωμάτων θεωρείτε ελαστική διότι επαναφέρει την δομή
στην αρχική της θέση ακόμα και μετά από την εμφάνιση διαρροών. Ακόμα η προένταση
στις παρειές των τοιχωμάτων καθ ύψος αυξάνει την ενεργό διατομή, διορθώνει τα βέλη του
λοξού εφελκυσμού, και χρησιμοποιεί λιγότερο οπλισμό.
Βασικά αυτή η μέθοδος προσφέρει μια πρόσθετη εξωτερική δυναμική απόκριση στην
κατασκευή ως προς τις σεισμικές μετατοπίσεις, προερχόμενη από το έδαφος, για να
βοηθήσει τις διατομές να ανταποκριθούν και στους μεγάλους σεισμούς. Αυτή η εξωτερική
δύναμη προερχόμενη από το έδαφος, δεν έχει μάζα, οπότε δεν αυξάνει την αδράνεια που
προκαλεί τις εντάσεις, αυξάνει όμως την δυναμική απόκριση της κατασκευής. Αυτή η
μέθοδος σχεδιασμού έχει απόδοση όταν τοποθετείται σε όλα τα επιμήκη τοιχώματα της
κατασκευής και σε όλες τις παρειές τους, ή στα εξολοκλήρου προκατασκευασμένα σπίτια
από οπλισμένο σκυρόδεμα λόγο του διπλού μοχλοβραχίονα που διαθέτουν ( αυτόν του
ύψους και του πλάτους ) ο οποίος μειώνει τις πρωτογενείς ροπές των κάθετων στοιχείων.

Μούγκα
Άντε μάθετε γράμματα να με καταλαβαίνετε και μετά κάντε τα κοκόρια.
Όλη η εργασία που έστειλα στο συνέδριο στο PDF εδώ ( Απίστευτο Δεν μου επιτρέπουν να δείξω την εργασία μου ! )
Δες εδώ. https://www.researchgate.net/publicatio ... ko_systema
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Αύγ 2022, 16:15

Ασέβαστος έγραψε:
18 Αύγ 2022, 08:13
πληροφοριακο κομμουνισμο εχουμε.

η πληροφορια ειναι ισοτιμα προσβασιμη απο ολους.
Λάθος. Οι μεγάλες εταιρείες έχουν μεγαλύτερη πρόσβαση.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 19 Αύγ 2022, 17:00

seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 15:55
Μούγκα
Άντε μάθετε γράμματα να με καταλαβαίνετε και μετά κάντε τα κοκόρια.
Όλη η εργασία που έστειλα στο συνέδριο στο PDF εδώ (Απίστευτο Δεν μου επιτρέπουν να δείξω την εργασία μου ! )
Δες εδώ. https://www.researchgate.net/publicatio ... ko_systema
Γιάννη,
έχεις πέσει πάλι στην φάση της άρνησης...

ΠΟΙΟ είναι το απίστευτο ρε συ Γιάννη; ΠΟΙΟΙ δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου; Η επιστημονική ομάδα του συνεδρίου; Η εκτελεστική επιτροπή του συνεδρίου; ΠΟΙΟΙ;
Έχεις κάποιο email, κάποιο έγγραφο, κάποιο αποδεικτικό στοιχείο τέλος πάντων, που να βεβαιώνει ότι δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου; Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι αυτό που δηλώνεις είναι πολύ σοβαρό και αν δεν έχεις κάποια απόδειξη για τον ισχυρισμό σου, μπορούν να σου κάνουν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. Και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις...

Κατηγορείς όλους τους άλλους, μα ΟΛΟΥΣ τους άλλους, πως δεν σε πάνε, δεν σου επιτρέπουν, σε κυνηγούν, σε φιμώνουν, δεν σου δίνουν σημασία...και ένα σωρό άλλες κατηγορίες. Σου έθεσα λοιπόν τρία ερωτήματα/παρατηρήσεις/συμβουλές, αλλά εσύ δεν απαντάς...γιατί Γιάννη;

1. Η Υποβολή Πλήρους Κειμένου Εργασιών, η Καταληκτική Ημερομηνία Υποβολής Εργασιών και η Έγκαιρη Εγγραφή στο Συνέδριο, έληγαν στις 31/7. Εσύ υπέβαλες τα έγγραφά σου στις 6/8. Δεν μπορεί όμως να γίνει εξαίρεση.
Δεν ήξερες ότι θα γίνει συνέδριο, αλλά αυτό δεν είναι αιτιολογία για να παραβούν τις ημερομηνίες.
Και ποιος είναι Γιάννη το μέλος της επιστημονικής επιτροπής που έχει μιλήσει μαζί σου πολλές φορές; Αν εννοείς τον Καρύδη, για ποιον λόγο λες κάτι τέτοιο. Εσύ έχεις δηλώσει δεκάδες φορές πως ο Καρύδης σε στηρίζει πολύ.

2. Για να ενδιαφερθεί ο ημερήσιος τύπος, πρέπει να το αναλάβει κάποιος που ξέρει πως να κινηθεί και πως δουλεύουν αυτά. Όχι εσύ. Εσύ είσαι παντελώς άγνωστος και κανένας δημοσιογράφος δεν θα οργανώσει για εσένα συνέντευξη τύπου.

3. Αν δεν σου απαντούν/αντιδρούν σε αυτά που λες, αποκλείεται να είναι κουφοί ή τυφλοί ή μουγγοί...
Προσπάθησε να δεις που κάνεις εσύ λάθος και έτσι δεν σου απαντούν.
Εκεί, δεν είναι φόρουμ Γιάννη ώστε να λογομαχεί ο ένας με τον άλλον.
Αν αυτά που καταθέτεις δεν υποστηρίζονται από αποδεικτικά τεκμήρια, δεν θα ασχοληθεί κανείς.
Δεν έχουν καμία ισχύ τα βίντεο που έχεις ανεβάσει στο ίντερνετ, ούτε οι πρόχειροι μαθηματικοί υπολογισμοί με τους οποίους συνοδεύεις τα γραπτά σου και τα βίντεο. Εκεί χρειάζονται τεκμηριωμένοι μαθηματικοί υπολογισμοί και όχι οι αυτοαναφορές. Πρέπει να βρεις κάποιον να σου ντύσει με σωστά μαθηματικά και άρτιους υπολογισμούς, την εφεύρεσή σου. Αλλιως, δεν θα σου μιλήσει κανείς.

Γιάννη δεν είναι στραβός ο γυαλός...εσύ αρμενίζεις στραβά.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Αύγ 2022, 19:47

Λοξίας έγραψε:
19 Αύγ 2022, 17:00
seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 15:55
Μούγκα
Άντε μάθετε γράμματα να με καταλαβαίνετε και μετά κάντε τα κοκόρια.
Όλη η εργασία που έστειλα στο συνέδριο στο PDF εδώ (Απίστευτο Δεν μου επιτρέπουν να δείξω την εργασία μου ! )
Δες εδώ. https://www.researchgate.net/publicatio ... ko_systema
Γιάννη,
έχεις πέσει πάλι στην φάση της άρνησης...

ΠΟΙΟ είναι το απίστευτο ρε συ Γιάννη; ΠΟΙΟΙ δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου; Η επιστημονική ομάδα του συνεδρίου; Η εκτελεστική επιτροπή του συνεδρίου; ΠΟΙΟΙ;
Έχεις κάποιο email, κάποιο έγγραφο, κάποιο αποδεικτικό στοιχείο τέλος πάντων, που να βεβαιώνει ότι δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου; Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι αυτό που δηλώνεις είναι πολύ σοβαρό και αν δεν έχεις κάποια απόδειξη για τον ισχυρισμό σου, μπορούν να σου κάνουν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. Και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις...

Κατηγορείς όλους τους άλλους, μα ΟΛΟΥΣ τους άλλους, πως δεν σε πάνε, δεν σου επιτρέπουν, σε κυνηγούν, σε φιμώνουν, δεν σου δίνουν σημασία...και ένα σωρό άλλες κατηγορίες. Σου έθεσα λοιπόν τρία ερωτήματα/παρατηρήσεις/συμβουλές, αλλά εσύ δεν απαντάς...γιατί Γιάννη;

1. Η Υποβολή Πλήρους Κειμένου Εργασιών, η Καταληκτική Ημερομηνία Υποβολής Εργασιών και η Έγκαιρη Εγγραφή στο Συνέδριο, έληγαν στις 31/7. Εσύ υπέβαλες τα έγγραφά σου στις 6/8. Δεν μπορεί όμως να γίνει εξαίρεση.
Δεν ήξερες ότι θα γίνει συνέδριο, αλλά αυτό δεν είναι αιτιολογία για να παραβούν τις ημερομηνίες.
Και ποιος είναι Γιάννη το μέλος της επιστημονικής επιτροπής που έχει μιλήσει μαζί σου πολλές φορές; Αν εννοείς τον Καρύδη, για ποιον λόγο λες κάτι τέτοιο. Εσύ έχεις δηλώσει δεκάδες φορές πως ο Καρύδης σε στηρίζει πολύ.

2. Για να ενδιαφερθεί ο ημερήσιος τύπος, πρέπει να το αναλάβει κάποιος που ξέρει πως να κινηθεί και πως δουλεύουν αυτά. Όχι εσύ. Εσύ είσαι παντελώς άγνωστος και κανένας δημοσιογράφος δεν θα οργανώσει για εσένα συνέντευξη τύπου.

3. Αν δεν σου απαντούν/αντιδρούν σε αυτά που λες, αποκλείεται να είναι κουφοί ή τυφλοί ή μουγγοί...
Προσπάθησε να δεις που κάνεις εσύ λάθος και έτσι δεν σου απαντούν.
Εκεί, δεν είναι φόρουμ Γιάννη ώστε να λογομαχεί ο ένας με τον άλλον.
Αν αυτά που καταθέτεις δεν υποστηρίζονται από αποδεικτικά τεκμήρια, δεν θα ασχοληθεί κανείς.
Δεν έχουν καμία ισχύ τα βίντεο που έχεις ανεβάσει στο ίντερνετ, ούτε οι πρόχειροι μαθηματικοί υπολογισμοί με τους οποίους συνοδεύεις τα γραπτά σου και τα βίντεο. Εκεί χρειάζονται τεκμηριωμένοι μαθηματικοί υπολογισμοί και όχι οι αυτοαναφορές. Πρέπει να βρεις κάποιον να σου ντύσει με σωστά μαθηματικά και άρτιους υπολογισμούς, την εφεύρεσή σου. Αλλιως, δεν θα σου μιλήσει κανείς.

Γιάννη δεν είναι στραβός ο γυαλός...εσύ αρμενίζεις στραβά.
1. Πήγα στο Μετσόβιο στο εργαστήριο αντισεισμικών ερευνών για προσομοίωση οπότε ξέρω 4 άτομα από εκεί.
Για τον κύριο Π. Καρύδη δεν το συζητάω είναι αδελφός και κύριος. Όμως του την έχουν πέσει πολλοί που με βοηθάει.
Πήγα στο ΙΤΣΑΚ και συζήτησα 6 ώρες μαζί τους.
Έστειλα επιστολή στο ΕΤΑΜ για την εφεύρεση.
Έστειλα επιστολή στον ΟΑΣΠ για την εφεύρεση.
Στο πανεπιστήμιο Πατρών.
Στο πανεπιστήμιο Πειραιώς μίλησα με τους καθηγητές.
Σε πολλούς καθηγητές ζήτησα την γνώμη τους και την βοήθειά τους.
Ε ξέρω πολλούς τι να κάνω. Ξέρω και τις αντιδράσεις τους.
2. Ρώτησα την γραμματεία του συνεδρίου αν μπορώ να κάνω κατάθεση ερευνητικής εργασίας γιατί έχει λήξει η προθεσμία και μου απάντησε ότι μπορώ να δώσω εργασία μέχρι και το τέλος του Αυγούστου. Τώρα να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι κάνουν με την εργασία που έστειλα και δεν έχω ξαναπάει σε συνέδριο.
3. Ξέρω μόνος μου όταν έχω την επιτάχυνση και τα σχέδια του κτιρίου να σου βγάλω τα πάντα.
Αυτό που ξέρω με μαθηματικά αλλά δεν ξέρω με πειράματα είναι πόσα φορτία έλξης, σε διαφορετικά εδάφη και βάθη μπορεί να δεχθεί η αγκύρωσή μου. Αυτά δεν τα έχω. Έχω όμως ολοκληρωμένη μαθηματική μελέτη για τα πάντα από τον κύριο Π. Καρύδη.

Δεν μπορώ να πω ονόματα.
Μπορώ να πω ότι αδιαφορούν προκλητικά για μια τόσο μεγάλη εφεύρεση που αφορά τις κατασκευές του πλανήτη.
Το ότι διατηρώ την πατέντα εν ισχύ ακόμα κάτι λέει. Σήμερα έδωσα άλλα 1000 ευρώ για να κρατήσω τα πνευματικά δικαιώματα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 19 Αύγ 2022, 21:28

seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 19:47
1. Πήγα στο Μετσόβιο στο εργαστήριο αντισεισμικών ερευνών για προσομοίωση οπότε ξέρω 4 άτομα από εκεί.
Αυτό έγινε πριν πολλά πολλά χρόνια Γιάννη. Και σου έδωσαν τα πορίσματα της έρευνάς τους και είπαν πως χρειάζεται περαιτέρω μελέτη η πατέντα σου. Από εκεί κα πέρα εσύ δεν έκανες ΤΙΠΟΤΕ.

Για τον κύριο Π. Καρύδη δεν το συζητάω είναι αδελφός και κύριος. Όμως του την έχουν πέσει πολλοί που με βοηθάει.
Σιγά Γιάννη! Θα μας πεις πως του την έχει πέσει και η CIA! Μην γίνεσαι υπερβολικός.

Πήγα στο ΙΤΣΑΚ και συζήτησα 6 ώρες μαζί τους. Ναι, και;
Έστειλα επιστολή στο ΕΤΑΜ για την εφεύρεση. Ναι, και;
Έστειλα επιστολή στον ΟΑΣΠ για την εφεύρεση. Ναι, και;
Στο πανεπιστήμιο Πατρών. Ναι, και;
Στο πανεπιστήμιο Πειραιώς μίλησα με τους καθηγητές. Ναι, και;
Αυτά μας τα έχεις πει πολλές φορές Γιάννη, αλλά δεν μας έχεις πει ΤΙ σου είπαν για την πατέντα σου!

Σε πολλούς καθηγητές ζήτησα την γνώμη τους και την βοήθειά τους.
Ε ξέρω πολλούς τι να κάνω. Ξέρω και τις αντιδράσεις τους.

2. Ρώτησα την γραμματεία του συνεδρίου αν μπορώ να κάνω κατάθεση ερευνητικής εργασίας γιατί έχει λήξει η προθεσμία και μου απάντησε ότι μπορώ να δώσω εργασία μέχρι και το τέλος του Αυγούστου. Τώρα να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι κάνουν με την εργασία που έστειλα και δεν έχω ξαναπάει σε συνέδριο.
Γιάννη, τώρα δεν ξέρεις τι κάνουν με την εργασία σου, αλλά πιο πάνω κατηγόρησες το συνέδριο ότι δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου! Επιμένεις ότι δεν σου επιτρέπουν;;


3. Ξέρω μόνος μου όταν έχω την επιτάχυνση και τα σχέδια του κτιρίου να σου βγάλω τα πάντα.
Δεν ξέρεις Γιάννη, απλώς δεν ξέρεις. Δεν έχεις το μαθηματικό υπόβαθρο για να κάνεις μελέτη πολιτικού μηχανικού. Πως θα το κάνουμε;

Αυτό που ξέρω με μαθηματικά αλλά δεν ξέρω με πειράματα είναι πόσα φορτία έλξης, σε διαφορετικά εδάφη και βάθη μπορεί να δεχθεί η αγκύρωσή μου. Αυτά δεν τα έχω. Έχω όμως ολοκληρωμένη μαθηματική μελέτη για τα πάντα από τον κύριο Π. Καρύδη.
Αν έχεις από τον Καρύδη ολοκληρωμένη μαθηματική μελέτη για την πατέντα σου, ΓΙΑΤΙ δεν την έχεις καταθέσεις μέχρι τώρα;

Δεν μπορώ να πω ονόματα.
Μπορώ να πω ότι αδιαφορούν προκλητικά για μια τόσο μεγάλη εφεύρεση που αφορά τις κατασκευές του πλανήτη.
ΔΕΝ χρεάζονται ονόματα! Αλλά από την άλλη, δεν μπορείς να κατηγορείς τους πάντες χωρίς ονόματα! Πρέπει να καταλάβεις ότι κανείς δεν θα σε πάρει στα σοβαρά, όταν λες κάτι σαν το υπογραμμισμένο.
Σιγά ρε συ Γιάννη! ποιος είσαι; ο Δοξιάδης και ο Καλατράβα μαζί και σε έχει βάλει στο μάτι όλος ο πλανήτης;


Το ότι διατηρώ την πατέντα εν ισχύ ακόμα κάτι λέει. Σήμερα έδωσα άλλα 1000 ευρώ για να κρατήσω τα πνευματικά δικαιώματα.
Δεν λέει τίποτε! Όσοι έχουν πατέντα, την διατηρούν για όσο χρόνο έχουν το δικαίωμα. Αλλά όσοι έχουν πατέντα σε ισχύ, την εκμεταλλεύονται εμπορικά και βγάζουν χρήμα. Μόνο εσύ κλαίγεσαι εδώ και 12 χρόνια πως δεν σε αφήνουν να μεγαλουργήσεις. Αν δε καταλαβαίνεις πως το βλέπει όλο αυτό το κλάψιμο ένας τρίτος, θα συνεχίσες το κλαψιμο για άλλα 12 χρόνια.
Γιάννη, είναι η πολλοστή φορά που, όλα αυτά τα χρόνια, στα λέω πάλι και πάλι. Και στα έχουν πει και άλλοι όλα αυτά.
Δεν έχεις κάνει καμία κίνηση για να προωθήσεις, να βελτιώσεις, να καλύψεις με σωστή μαθηματική μελέτη την πατέντα σου.
Μόνο πληρώνεις άδικα χρήματα για να την δημοσιεύσεις σε περιοδικά που δεν έχουν ακαδημαϊκη ισχύ. Και το μόνο που κατάφερες, είναι να παίρνεις :smt023 από γιατρό και άλλους άσχετους με αυτήν την τεχνολογία.

Με το 1/3 των χρημάτων που έδωσες για να δημοσιεύσεις την πατέντα σου, θα μπορούσες να αποκτήσεις μία πολύ καλή μαθηματική μελέτη.
Να ξέρεις πως ακόμα και ένας άσχετος, όπως εγώ και άλλοι, θα "πονηρευτούν" και θα αναρωτηθούν για ποιον λόγο εδώ και 12 χρόνια είσαι στάσιμος.
Πόσο μάλλον οι πολιτικοί μηχανικοί και όσοι είναι σχετικοί με το θέμα, που καθώς ΔΕΝ υπάρχει μαθηματική κάλυψη αυτών που ισχυρίζεσαι, δεν πλησιάζουν ούτε στα 100 μέτρα.

Καταλαβαίνεις γιατί δεν σου απαντάει ΚΑΝΕΙΣ ούτε στα ξένα φορα που (λες οτι) γράφεις;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Αύγ 2022, 21:45

Λοξίας έγραψε:
19 Αύγ 2022, 21:28
seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 19:47
1. Πήγα στο Μετσόβιο στο εργαστήριο αντισεισμικών ερευνών για προσομοίωση οπότε ξέρω 4 άτομα από εκεί.
Αυτό έγινε πριν πολλά πολλά χρόνια Γιάννη. Και σου έδωσαν τα πορίσματα της έρευνάς τους και είπαν πως χρειάζεται περαιτέρω μελέτη η πατέντα σου. Από εκεί κα πέρα εσύ δεν έκανες ΤΙΠΟΤΕ.

Για τον κύριο Π. Καρύδη δεν το συζητάω είναι αδελφός και κύριος. Όμως του την έχουν πέσει πολλοί που με βοηθάει.
Σιγά Γιάννη! Θα μας πεις πως του την έχει πέσει και η CIA! Μην γίνεσαι υπερβολικός.

Πήγα στο ΙΤΣΑΚ και συζήτησα 6 ώρες μαζί τους. Ναι, και;
Έστειλα επιστολή στο ΕΤΑΜ για την εφεύρεση. Ναι, και;
Έστειλα επιστολή στον ΟΑΣΠ για την εφεύρεση. Ναι, και;
Στο πανεπιστήμιο Πατρών. Ναι, και;
Στο πανεπιστήμιο Πειραιώς μίλησα με τους καθηγητές. Ναι, και;
Αυτά μας τα έχεις πει πολλές φορές Γιάννη, αλλά δεν μας έχεις πει ΤΙ σου είπαν για την πατέντα σου!

Σε πολλούς καθηγητές ζήτησα την γνώμη τους και την βοήθειά τους.
Ε ξέρω πολλούς τι να κάνω. Ξέρω και τις αντιδράσεις τους.

2. Ρώτησα την γραμματεία του συνεδρίου αν μπορώ να κάνω κατάθεση ερευνητικής εργασίας γιατί έχει λήξει η προθεσμία και μου απάντησε ότι μπορώ να δώσω εργασία μέχρι και το τέλος του Αυγούστου. Τώρα να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι κάνουν με την εργασία που έστειλα και δεν έχω ξαναπάει σε συνέδριο.
Γιάννη, τώρα δεν ξέρεις τι κάνουν με την εργασία σου, αλλά πιο πάνω κατηγόρησες το συνέδριο ότι δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου! Επιμένεις ότι δεν σου επιτρέπουν;;


3. Ξέρω μόνος μου όταν έχω την επιτάχυνση και τα σχέδια του κτιρίου να σου βγάλω τα πάντα.
Δεν ξέρεις Γιάννη, απλώς δεν ξέρεις. Δεν έχεις το μαθηματικό υπόβαθρο για να κάνεις μελέτη πολιτικού μηχανικού. Πως θα το κάνουμε;

Αυτό που ξέρω με μαθηματικά αλλά δεν ξέρω με πειράματα είναι πόσα φορτία έλξης, σε διαφορετικά εδάφη και βάθη μπορεί να δεχθεί η αγκύρωσή μου. Αυτά δεν τα έχω. Έχω όμως ολοκληρωμένη μαθηματική μελέτη για τα πάντα από τον κύριο Π. Καρύδη.
Αν έχεις από τον Καρύδη ολοκληρωμένη μαθηματική μελέτη για την πατέντα σου, ΓΙΑΤΙ δεν την έχεις καταθέσεις μέχρι τώρα;

Δεν μπορώ να πω ονόματα.
Μπορώ να πω ότι αδιαφορούν προκλητικά για μια τόσο μεγάλη εφεύρεση που αφορά τις κατασκευές του πλανήτη.
ΔΕΝ χρεάζονται ονόματα! Αλλά από την άλλη, δεν μπορείς να κατηγορείς τους πάντες χωρίς ονόματα! Πρέπει να καταλάβεις ότι κανείς δεν θα σε πάρει στα σοβαρά, όταν λες κάτι σαν το υπογραμμισμένο.
Σιγά ρε συ Γιάννη! ποιος είσαι; ο Δοξιάδης και ο Καλατράβα μαζί και σε έχει βάλει στο μάτι όλος ο πλανήτης;


Το ότι διατηρώ την πατέντα εν ισχύ ακόμα κάτι λέει. Σήμερα έδωσα άλλα 1000 ευρώ για να κρατήσω τα πνευματικά δικαιώματα.
Δεν λέει τίποτε! Όσοι έχουν πατέντα, την διατηρούν για όσο χρόνο έχουν το δικαίωμα. Αλλά όσοι έχουν πατέντα σε ισχύ, την εκμεταλλεύονται εμπορικά και βγάζουν χρήμα. Μόνο εσύ κλαίγεσαι εδώ και 12 χρόνια πως δεν σε αφήνουν να μεγαλουργήσεις. Αν δε καταλαβαίνεις πως το βλέπει όλο αυτό το κλάψιμο ένας τρίτος, θα συνεχίσες το κλαψιμο για άλλα 12 χρόνια.
Γιάννη, είναι η πολλοστή φορά που, όλα αυτά τα χρόνια, στα λέω πάλι και πάλι. Και στα έχουν πει και άλλοι όλα αυτά.
Δεν έχεις κάνει καμία κίνηση για να προωθήσεις, να βελτιώσεις, να καλύψεις με σωστή μαθηματική μελέτη την πατέντα σου.
Μόνο πληρώνεις άδικα χρήματα για να την δημοσιεύσεις σε περιοδικά που δεν έχουν ακαδημαϊκη ισχύ. Και το μόνο που κατάφερες, είναι να παίρνεις :smt023 από γιατρό και άλλους άσχετους με αυτήν την τεχνολογία.

Με το 1/3 των χρημάτων που έδωσες για να δημοσιεύσεις την πατέντα σου, θα μπορούσες να αποκτήσεις μία πολύ καλή μαθηματική μελέτη.
Να ξέρεις πως ακόμα και ένας άσχετος, όπως εγώ και άλλοι, θα "πονηρευτούν" και θα αναρωτηθούν για ποιον λόγο εδώ και 12 χρόνια είσαι στάσιμος.
Πόσο μάλλον οι πολιτικοί μηχανικοί και όσοι είναι σχετικοί με το θέμα, που καθώς ΔΕΝ υπάρχει μαθηματική κάλυψη αυτών που ισχυρίζεσαι, δεν πλησιάζουν ούτε στα 100 μέτρα.

Καταλαβαίνεις γιατί δεν σου απαντάει ΚΑΝΕΙΣ ούτε στα ξένα φορα που (λες οτι) γράφεις;
Το πρόβλημα είναι ότι έχω δώσει 160000 ευρώ για προσομοιώσεις πειράματα και διεθνή διπλώματα ευρεσιτεχνίας και μου ζητούν να δώσω κάνα εκατομμύριο για να σώσω τα παιδιά τους. Δεν τα έχω. Αυτό είναι το πρόβλημα.
Όμως υπάρχουν ο ΟΑΣΠ ο ΙΤΣΑΚ το ΕΤΑΜ που πληρώνονται για να μας σώσουν από τους σεισμούς. Πληρώνεται θα σας σώσουν.
Όμως αν σας σώσουν θα σας σώσουν με την πατέντα μου όταν έχει λήξη
Τα ίδια έκαναν και στον Τέσλα που τον άφησαν να πεθάνει φτωχός.
Κατεβάστε όλους τους διακόπτες δεν μας αξίζει να έχουμε ρεύμα.
Εδώ υπάρχουν πίνακες με τα αξονικά φορτία που πρέπει να αναλάβουν οι ακρυρώσεις μου σε έναν πολύ ισχυρό σεισμό Αν δεν καταλαβαίνεται δεν πειράζει Καταλαβαίνουν αυτοί που ξέρουν. https://www.researchgate.net/publicatio ... ko_systema
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 19 Αύγ 2022, 22:14

seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 21:45
Το πρόβλημα είναι ότι έχω δώσει 160000 ευρώ για προσομοιώσεις πειράματα και διεθνή διπλώματα ευρεσιτεχνίας και μου ζητούν να δώσω κάνα εκατομμύριο για να σώσω τα παιδιά τους. Δεν τα έχω. Αυτό είναι το πρόβλημα.
Όμως υπάρχουν ο ΟΑΣΠ ο ΙΤΣΑΚ το ΕΤΑΜ που πληρώνονται για να μας σώσουν από τους σεισμούς. Πληρώνεται θα σας σώσουν.
Όμως αν σας σώσουν θα σας σώσουν με την πατέντα μου όταν έχει λήξη
Τα ίδια έκαναν και στον Τέσλα που τον άφησαν να πεθάνει φτωχός.
Κατεβάστε όλους τους διακόπτες δεν μας αξίζει να έχουμε ρεύμα.
Γιάννη, ο κόσμος δεν είναι χαζός. Γι' αυτό και δεν χρειάζεται να είναι κάποιος πολιτικός μηχανικός για να καταλάβει πως αποφεύγεις να απαντήσεις σε κρίσιμες ερωτήσεις και καταφεύγεις πάλι στο κλάψιμο...

ΥΓ.
Αλήθεια, περιμένεις να ενδιαφερθεί μια ξένη κατασκευαστική εταιρεία, επειδή εσύ έχεις ανεβάσει πέντε βιντεάκια στο youtube;
Κανένας οργανισμός, ελληνικός ή ξένος, δεν θα σου δώσει λεφτά για κάτι που έχεις εσύ στο μυαλό σου και το παρουσιάζεις σε βιντεάκια στο youtube και με συνοδευτικό κείμενο γεμάτο από μπακαλίστικη αριθμητική.
ΟΑΣΠ, ΙΤΣΑΚ & ΕΤΑΜ, είναι οργανισμοί που ασχολούνται σοβαρά Γιάννη. ΣΟΒΑΡΑ!
Δεν θα ασχοληθούν με εσένα, αφού ΔΕΝ έχεις κάτι να παρουσιάσεις.

Ορίστε το ΕΤΑΜ που δίνει και βραβεία σε νέους ερευνητές που θα καταθέσουν διατριβή με δημοσίευση σε ΣΟΒΑΡΟ περιοδικό.

Εσύ ΠΟΥ είσαι Γιάννη;

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είσαι Γιάννη...το research gate Γιάννη, είναι free και τα free ΔΕΝ τα λαμβάνουν υπ' όψιν τους οι αξιολογητές.
Και όπως έχεις δει και έχεις παραπονεθεί και ο ίδιος, ΚΑΝΕΙΣ δεν σου απαντάει ακόμα και στο free περιοδικό.
Γιατί Γιάννη; Γιατί δεν σου απαντάει κανείς; Δεν το έχεις σκεφθεί καθόλου;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Αύγ 2022, 22:25

Λοξίας έγραψε:
19 Αύγ 2022, 22:14
seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 21:45
Το πρόβλημα είναι ότι έχω δώσει 160000 ευρώ για προσομοιώσεις πειράματα και διεθνή διπλώματα ευρεσιτεχνίας και μου ζητούν να δώσω κάνα εκατομμύριο για να σώσω τα παιδιά τους. Δεν τα έχω. Αυτό είναι το πρόβλημα.
Όμως υπάρχουν ο ΟΑΣΠ ο ΙΤΣΑΚ το ΕΤΑΜ που πληρώνονται για να μας σώσουν από τους σεισμούς. Πληρώνεται θα σας σώσουν.
Όμως αν σας σώσουν θα σας σώσουν με την πατέντα μου όταν έχει λήξη
Τα ίδια έκαναν και στον Τέσλα που τον άφησαν να πεθάνει φτωχός.
Κατεβάστε όλους τους διακόπτες δεν μας αξίζει να έχουμε ρεύμα.
Γιάννη, ο κόσμος δεν είναι χαζός. Γι' αυτό και δεν χρειάζεται να είναι κάποιος πολιτικός μηχανικός για να καταλάβει πως αποφεύγεις να απαντήσεις σε κρίσιμες ερωτήσεις και καταφεύγεις πάλι στο κλάψιμο...

ΥΓ.
Αλήθεια, περιμένεις να ενδιαφερθεί μια ξένη κατασκευαστική εταιρεία, επειδή εσύ έχεις ανεβάσει πέντε βιντεάκια στο youtube;
Κανένας οργανισμός, ελληνικός ή ξένος, δεν θα σου δώσει λεφτά για κάτι που έχεις εσύ στο μυαλό σου και το παρουσιάζεις σε βιντεάκια στο youtube και με συνοδευτικό κείμενο γεμάτο από μπακαλίστικη αριθμητική.
ΟΑΣΠ, ΙΤΣΑΚ & ΕΤΑΜ, είναι οργανισμοί που ασχολούνται σοβαρά Γιάννη. ΣΟΒΑΡΑ!
Δεν θα ασχοληθούν με εσένα, αφού ΔΕΝ έχεις κάτι να παρουσιάσεις.

Ορίστε το ΕΤΑΜ που δίνει και βραβεία σε νέους ερευνητές που θα καταθέσουν διατριβή με δημοσίευση σε ΣΟΒΑΡΟ περιοδικό.

Εσύ ΠΟΥ είσαι Γιάννη;
Εμένα με αποφεύγουν γιατί τους χαλάω την σούπα. Απαντάω στα πάντα και στους πάντες με μαθηματικά Αρκεί να ξέρω την ερώτηση.
Αν τολμούν αυτοί οι σοβαροί ας με καλέσουν μπροστά σε κάμερες να κάνουμε την συζήτηση που κάναμε μαζί κρυφά.
Αυτό που κάνει η πατέντα μου είναι να παραλαμβάνει τα αξονικά φορτία των κατασκευών και να τα μεταφέρει στο έδαφος. Αφού δεν είσαστε χαζοί δέστε τους πίνακες που υπάρχουν από έναν μέχρι έξη όροφοι και τα αξονικά φορτία που θα πρέπει να παραλάβουν οι αγκυρώσεις. Δέστε και το μέγεθος των αγκυρώσεων το βάθος που πρέπει να τοποθετηθούν όλα λιμένα με μαθηματικά.
Φυσικά δεν θα δείξω και τους πολλαπλασιασμούς που έγιναν. Δείχνω τα αποτελέσματα σε πίνακες.
Δεν περιμένω τίποτα από κανένα δεν έχω να μάθω τίποτα από κανένα δεν έχω ανάγκη κανένα.
Εγώ τους μαθαίνω και θα συνεχίσω να το κάνω.
Αυτά είναι άλυτα προβλήματα για αυτούς που ασχολούνται ΣΟΒΑΡΆ :003: και τους βρήκα την λύση και μου λες τι έχω κάνει εγώ?
Στόχος της εργασίας είναι 1. Να αποτρέψουμε τις ανελαστικές παραμορφώσεις των
κατασκευών 2. Να αυξήσουμε την απόκριση των διατομών των τοιχωμάτων από οπλισμένο
σκυρόδεμα ως προς την τέμνουσα βάσης 3. Να αποτρέψουμε την διατμητική αστοχία του
σκυροδέματος επικάλυψης που αναπτύσσεται πάνω στην δι επιφάνεια σκυροδέματος και
χάλυβα λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό 4. Η αύξηση της φέρουσας
ικανότητας του εδάφους θεμελίωσης 5. Να εκ τρέψουμε τις σεισμικές εντάσεις μέσα στο
έδαφος πριν αυτές αναπτυχθούν στις διατομές. Η μέθοδος πακτώνει τις παρειές των
τοιχωμάτων με το έδαφος θεμελίωσης χρησιμοποιώντας αφενός διαστελλόμενους
μηχανισμούς πάκτωσης τοποθετημένους στα βάθη μιας γεώτρησης που διεγείρονται από
την επιφάνεια του εδάφους με την βοήθεια υδραυλικών γρύλων και επικαλύπτουμε τους
μηχανισμούς μετά την έλξη και πάκτωση με οπλισμένο σκυρόδεμα και αφετέρου η μέθοδος
εφαρμόζει θλίψη στις διατομές των παρειών των τοιχωμάτων καθ ύψος, χρησιμοποιώντας
τένοντες προέντασης ενωμένους με τους μηχανισμούς πάκτωσης εδάφους Τα βασικά
αποτελέσματα πειραμάτων και προσομοιώσεων έδειξαν σημαντική αύξηση της φέρουσας
ικανότητας του κτιρίου και ποσοστιαία αύξηση της απόκρισης κατά 40% ως προς την
τέμνουσα βάσης.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 19 Αύγ 2022, 23:01

seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 22:25
Εμένα με αποφεύγουν γιατί τους χαλάω την σούπα.
Απαντάω στα πάντα και στους πάντες με μαθηματικά Αρκεί να ξέρω την ερώτηση.
Αν τολμούν αυτοί οι σοβαροί ας με καλέσουν μπροστά σε κάμερες να κάνουμε την συζήτηση που κάναμε μαζί κρυφά.
Αυτό που κάνει η πατέντα μου είναι να παραλαμβάνει τα αξονικά φορτία των κατασκευών και να τα μεταφέρει στο έδαφος. Αφού δεν είσαστε χαζοί δέστε τους πίνακες που υπάρχουν από έναν μέχρι έξη όροφοι και τα αξονικά φορτία που θα πρέπει να παραλάβουν οι αγκυρώσεις. Δέστε και το μέγεθος των αγκυρώσεων το βάθος που πρέπει να τοποθετηθούν όλα λιμένα με μαθηματικά.
Φυσικά δεν θα δείξω και τους πολλαπλασιασμούς που έγιναν. Δείχνω τα αποτελέσματα σε πίνακες.
Δεν περιμένω τίποτα από κανένα δεν έχω να μάθω τίποτα από κανένα δεν έχω ανάγκη κανένα.
Εγώ τους μαθαίνω και θα συνεχίσω να το κάνω.
Αυτά είναι άλυτα προβλήματα για αυτούς που ασχολούνται ΣΟΒΑΡΆ :003: και τους βρήκα την λύση και μου λες τι έχω κάνει εγώ?
Δεν σε αποφεύγει κανείς Γιάννη...αυτό είναι στην φαντασία σου.
Δεν ασχολούνται άλλο μαζί σου, διότι το μόνο που έχεις στα χέρια είναι η παλιά μελέτη του ΕΜΠ.

Τα παχιά λόγια, "απαντάω στους πάντες με μαθηματικά" και "ας με καλέσουν μπροστά σε κάμερες να κάνουμε την συζήτηση που κάναμε μαζί κρυφά.", είναι σαν τον στίχο του Γκάτσου "τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα"...
Είναι όπως η ανυπόστατη κατηγορία που εκτόξευσες προς το συνέδριο πως τάχα μου "δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου"...
Σε ρώτησα δυο φορές αν επιμένεις στην κατηγορία αυτή και κάνεις το κορόιδο...και καλά κάνεις, διότι είναι πολύ σοβαρή συκοφαντία αυτό, αν δεν έχεις αποδείξεις. Και εσύ, ΔΕΝ έχεις Γιάννη...

Έτσι είσαι Γιάννη...μια ζωή χωρις αποδείξεις. Μόνο λόγια, λόγια, λόγια...όλο κο κο κο αλλά από αυγό τίποτε...
Όλο σε έχουν καλέσει σε πανεπιστήμια, όλο μιλάς με καθηγητές και τους διδάσκεις, όλο τους δίνεις λύσεις, όλο συνεργάζεσαι με μεγάλες κατασκευαστικές εταιρείες, όλο μας παρουσιάζεις ως "συνεργάτες" σου κάποιους που σου έχουν κάνει απλώς like στο Φέησμπουκ (όπως τον ιταλό Μαρτέλι), όλο και η πατεντα σου έχει πάρει άδεια να εφαρμοστεί...

Γιάννη, κοντεύεις να ξεπεράσεις τον Μυνχάουζεν...δεν σε πιστεύει κανείς Γιάννη.

Και γι' αυτό θα κλαίγεσαι για άλλα 12 χρόνια στο φόρουμ, πως όλος ο κόσμος είναι εναντίον σου...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Αύγ 2022, 06:18

Λοξίας έγραψε:
19 Αύγ 2022, 23:01
seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 22:25
Εμένα με αποφεύγουν γιατί τους χαλάω την σούπα.
Απαντάω στα πάντα και στους πάντες με μαθηματικά Αρκεί να ξέρω την ερώτηση.
Αν τολμούν αυτοί οι σοβαροί ας με καλέσουν μπροστά σε κάμερες να κάνουμε την συζήτηση που κάναμε μαζί κρυφά.
Αυτό που κάνει η πατέντα μου είναι να παραλαμβάνει τα αξονικά φορτία των κατασκευών και να τα μεταφέρει στο έδαφος. Αφού δεν είσαστε χαζοί δέστε τους πίνακες που υπάρχουν από έναν μέχρι έξη όροφοι και τα αξονικά φορτία που θα πρέπει να παραλάβουν οι αγκυρώσεις. Δέστε και το μέγεθος των αγκυρώσεων το βάθος που πρέπει να τοποθετηθούν όλα λιμένα με μαθηματικά.
Φυσικά δεν θα δείξω και τους πολλαπλασιασμούς που έγιναν. Δείχνω τα αποτελέσματα σε πίνακες.
Δεν περιμένω τίποτα από κανένα δεν έχω να μάθω τίποτα από κανένα δεν έχω ανάγκη κανένα.
Εγώ τους μαθαίνω και θα συνεχίσω να το κάνω.
Αυτά είναι άλυτα προβλήματα για αυτούς που ασχολούνται ΣΟΒΑΡΆ :003: και τους βρήκα την λύση και μου λες τι έχω κάνει εγώ?
Δεν σε αποφεύγει κανείς Γιάννη...αυτό είναι στην φαντασία σου.
Δεν ασχολούνται άλλο μαζί σου, διότι το μόνο που έχεις στα χέρια είναι η παλιά μελέτη του ΕΜΠ.

Τα παχιά λόγια, "απαντάω στους πάντες με μαθηματικά" και "ας με καλέσουν μπροστά σε κάμερες να κάνουμε την συζήτηση που κάναμε μαζί κρυφά.", είναι σαν τον στίχο του Γκάτσου "τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα"...
Είναι όπως η ανυπόστατη κατηγορία που εκτόξευσες προς το συνέδριο πως τάχα μου "δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου"...
Σε ρώτησα δυο φορές αν επιμένεις στην κατηγορία αυτή και κάνεις το κορόιδο...και καλά κάνεις, διότι είναι πολύ σοβαρή συκοφαντία αυτό, αν δεν έχεις αποδείξεις. Και εσύ, ΔΕΝ έχεις Γιάννη...

Έτσι είσαι Γιάννη...μια ζωή χωρις αποδείξεις. Μόνο λόγια, λόγια, λόγια...όλο κο κο κο αλλά από αυγό τίποτε...
Όλο σε έχουν καλέσει σε πανεπιστήμια, όλο μιλάς με καθηγητές και τους διδάσκεις, όλο τους δίνεις λύσεις, όλο συνεργάζεσαι με μεγάλες κατασκευαστικές εταιρείες, όλο μας παρουσιάζεις ως "συνεργάτες" σου κάποιους που σου έχουν κάνει απλώς like στο Φέησμπουκ (όπως τον ιταλό Μαρτέλι), όλο και η πατεντα σου έχει πάρει άδεια να εφαρμοστεί...

Γιάννη, κοντεύεις να ξεπεράσεις τον Μυνχάουζεν...δεν σε πιστεύει κανείς Γιάννη.

Και γι' αυτό θα κλαίγεσαι για άλλα 12 χρόνια στο φόρουμ, πως όλος ο κόσμος είναι εναντίον σου...
Λοξίας, τόσα μπαρμπούνια τρως ρε φιλε... κοψε κατι και βγαλτου ενα εισητηριο για μια expo στο las vegas να παει να παρουσιασει την βιδα του και αν βιδωσει, βίδωσε... θα εισαι ο σωτήρας του Γιάννη, του κόσμου όλου και δικός μας να σωθούμε από την πλύση εγκεφάλου που χουμε φάει με την βίδα και στο τέλος θα μας λασκάρει εντελώς και η βίδα που χουμε λάσκα στον εγκέφαλο... please, monsieur Luxias...

Αν δεν βιδώσει η βίδα στο las vegas πάλι κερδισμένος βγαίνεις... θα χεις πλερώσει και για τον χορό που θα ακολουθήσει εδώ μέσα...

δηλαδή έλεος... στείλτον να τελειώνουμε... από πέρυσι του είπα να πάει και ακόμα δεν έχει μαζέψει λεφτά ούτε για το μετρό ώστε να φτάσει στο αεροδρόμιο.... κάνε κάτι.... σώσε μας.... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Αύγ 2022, 06:41

Λοξίας έγραψε:
19 Αύγ 2022, 23:01
seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 22:25
Εμένα με αποφεύγουν γιατί τους χαλάω την σούπα.
Απαντάω στα πάντα και στους πάντες με μαθηματικά Αρκεί να ξέρω την ερώτηση.
Αν τολμούν αυτοί οι σοβαροί ας με καλέσουν μπροστά σε κάμερες να κάνουμε την συζήτηση που κάναμε μαζί κρυφά.
Αυτό που κάνει η πατέντα μου είναι να παραλαμβάνει τα αξονικά φορτία των κατασκευών και να τα μεταφέρει στο έδαφος. Αφού δεν είσαστε χαζοί δέστε τους πίνακες που υπάρχουν από έναν μέχρι έξη όροφοι και τα αξονικά φορτία που θα πρέπει να παραλάβουν οι αγκυρώσεις. Δέστε και το μέγεθος των αγκυρώσεων το βάθος που πρέπει να τοποθετηθούν όλα λιμένα με μαθηματικά.
Φυσικά δεν θα δείξω και τους πολλαπλασιασμούς που έγιναν. Δείχνω τα αποτελέσματα σε πίνακες.
Δεν περιμένω τίποτα από κανένα δεν έχω να μάθω τίποτα από κανένα δεν έχω ανάγκη κανένα.
Εγώ τους μαθαίνω και θα συνεχίσω να το κάνω.
Αυτά είναι άλυτα προβλήματα για αυτούς που ασχολούνται ΣΟΒΑΡΆ :003: και τους βρήκα την λύση και μου λες τι έχω κάνει εγώ?
Δεν σε αποφεύγει κανείς Γιάννη...αυτό είναι στην φαντασία σου.
Δεν ασχολούνται άλλο μαζί σου, διότι το μόνο που έχεις στα χέρια είναι η παλιά μελέτη του ΕΜΠ.

Τα παχιά λόγια, "απαντάω στους πάντες με μαθηματικά" και "ας με καλέσουν μπροστά σε κάμερες να κάνουμε την συζήτηση που κάναμε μαζί κρυφά.", είναι σαν τον στίχο του Γκάτσου "τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα"...
Είναι όπως η ανυπόστατη κατηγορία που εκτόξευσες προς το συνέδριο πως τάχα μου "δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου"...
Σε ρώτησα δυο φορές αν επιμένεις στην κατηγορία αυτή και κάνεις το κορόιδο...και καλά κάνεις, διότι είναι πολύ σοβαρή συκοφαντία αυτό, αν δεν έχεις αποδείξεις. Και εσύ, ΔΕΝ έχεις Γιάννη...

Έτσι είσαι Γιάννη...μια ζωή χωρις αποδείξεις. Μόνο λόγια, λόγια, λόγια...όλο κο κο κο αλλά από αυγό τίποτε...
Όλο σε έχουν καλέσει σε πανεπιστήμια, όλο μιλάς με καθηγητές και τους διδάσκεις, όλο τους δίνεις λύσεις, όλο συνεργάζεσαι με μεγάλες κατασκευαστικές εταιρείες, όλο μας παρουσιάζεις ως "συνεργάτες" σου κάποιους που σου έχουν κάνει απλώς like στο Φέησμπουκ (όπως τον ιταλό Μαρτέλι), όλο και η πατεντα σου έχει πάρει άδεια να εφαρμοστεί...

Γιάννη, κοντεύεις να ξεπεράσεις τον Μυνχάουζεν...δεν σε πιστεύει κανείς Γιάννη.

Και γι' αυτό θα κλαίγεσαι για άλλα 12 χρόνια στο φόρουμ, πως όλος ο κόσμος είναι εναντίον σου...
Δεν ασχολούμαι εγώ καν με ανθρώπους ( επιστήμονες ) που δεν έχουν καν την εμπειρία ότι η βίδα στερεώνει κατασκευές και θέλουν μαθηματικά και χρήμα για να τους το βάλω στην κλάβα. Για το συνέδριο έκανα μια πρόβλεψη για το γραπτό μου. Δεν κατηγόρησα το συνέδριο
Κατηγορώ όμως τους αρμόδιους επιστήμονες στην Ελλάδα ότι μεροληπτούν εις βάρος μου γιατί τους δίνω λύσεις για υπαρκτά προβλήματα του υπάρχουν στις κατασκευές και δεν τις εξετάζουν καν. Στα παπάκια μου αν δεν με πιστεύουν Υπάρχουν αυτοί από την μια με τον σχεδιασμό τους και εγώ από την άλλη. Δύο διαφορετικές σχολές σχεδιασμού. Διαλέξτε όταν κάνετε σπίτι ποιος θα σας το κατασκευάσει.
Θα ιδρύσω κατασκευαστική εταιρεία και με αντισεισμικά και συνεργάτες μηχανικούς και διαλέξτε.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 20 Αύγ 2022, 09:13

seismic έγραψε:
20 Αύγ 2022, 06:41
Δεν ασχολούμαι εγώ καν με ανθρώπους ( επιστήμονες ) που δεν έχουν καν την εμπειρία ότι η βίδα στερεώνει κατασκευές και θέλουν μαθηματικά και χρήμα για να τους το βάλω στην κλάβα.
Για το συνέδριο έκανα μια πρόβλεψη για το γραπτό μου. Δεν κατηγόρησα το συνέδριο
Κατηγορώ όμως τους αρμόδιους επιστήμονες στην Ελλάδα ότι μεροληπτούν εις βάρος μου γιατί τους δίνω λύσεις για υπαρκτά προβλήματα του υπάρχουν στις κατασκευές και δεν τις εξετάζουν καν. Στα παπάκια μου αν δεν με πιστεύουν Υπάρχουν αυτοί από την μια με τον σχεδιασμό τους και εγώ από την άλλη. Δύο διαφορετικές σχολές σχεδιασμού. Διαλέξτε όταν κάνετε σπίτι ποιος θα σας το κατασκευάσει.
Θα ιδρύσω κατασκευαστική εταιρεία και με αντισεισμικά και συνεργάτες μηχανικούς και διαλέξτε.
Γιάννη, έχεις κολλήσει με την βίδα που στερεώνει ένα ξύλο στο τραπέζι και δεν πέφτει αν κουνήσουμε το τραπέζι.
Και μόνο που γράφεις στην εργασία σου ότι βάσισες την πατέντας σου σε αυτήν την απλοϊκή σκέψη, φτάνει για να μην διαβάσει κανείς πιο κάτω.

Όχι Γιάννη! Για το συνέδριο ΔΕΝ έκανες πρόβλεψη...έγραψες αυτό...
seismic έγραψε:
19 Αύγ 2022, 19:47
Μούγκα
Άντε μάθετε γράμματα να με καταλαβαίνετε και μετά κάντε τα κοκόρια.
Όλη η εργασία που έστειλα στο συνέδριο στο PDF εδώ (Απίστευτο Δεν μου επιτρέπουν να δείξω την εργασία μου ! )
Δες εδώ. https://www.researchgate.net/publicatio ... ko_systema
...και αυτό ΔΕΝ είναι πρόβλεψη. Είναι πεντακάθαρη κατηγορία πως δεν σου επιτρέπουν να δείξεις την εργασία σου! Και αν το πάρουν χαμπάρι στο συνέδριο, θα έχεις προβλήματα. Να μάθεις να συγκρατείς τα λόγια και τις εύκολες κατηγορίες για τους άλλους.

Και πάλι κατηγορείς γενικά τους αρμόδιους επιστήμονες ότι μεροληπτούν εις βάρος σου.
Δεν μας δίνεις όμως ΚΑΝΕΝΑ αποδεικτικό στοιχείο ότι πράγματι μεροληπτούν.
Εσύ λες ότι σε έχεις μιλήσει σε πανεπιστήμια, έχεις μιλήσει με σπουδαίους καθηγητές και τους έχεις ταπώσει όλους.
ΕΣΥ τα λες αυτά! Αποδείξεις όμως, νάδα, νούλα, νιέντε...σε λίγο θα μας δηλώσεις ότι σε κάλεσαν και στην NASA και έδωσες διάλεξη.
Καταλαβαίνεις ότι κάνεις δηλώσεις και γελάνε όλοι αφού κάνουν μπαμ πως λες ψέματα***, ή όχι;

Γιάννη, είσαι όλο λόγια..."τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα"...δεν απαντάς σε τίποτε, παρά λες και πάλι λόγια. Θα και θα και θα...

Α, τώρα ΘΑ ιδρύσεις κατασκευαστική εταιρεία, ε; Με συνεργάτες μηχανικούς, ε;
Πάλι ΘΑ ρε συ Γιάννη; Πάλι ΘΑ;


***
Εδώ θα μας πεις ότι δεν μπορείς να αποκαλύψεις ονόματα...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πληροφωριακός καπιταλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Αύγ 2022, 16:03

Όχι Γιάννη! Για το συνέδριο ΔΕΝ έκανες πρόβλεψη...έγραψες αυτό...

seismic έγραψε: ↑
Χθες, 19:47
Μούγκα
Άντε μάθετε γράμματα να με καταλαβαίνετε και μετά κάντε τα κοκόρια.
Όλη η εργασία που έστειλα στο συνέδριο στο PDF εδώ (Απίστευτο Δεν μου επιτρέπουν να δείξω την εργασία μου ! )
Δες εδώ. https://www.researchgate.net/publicatio ... ko_systema
Δεν έγραψα αυτό για το συνέδριο αλλά για το F.B

Γιάννη, είσαι όλο λόγια..."τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα"...δεν απαντάς σε τίποτε, παρά λες και πάλι λόγια. Θα και θα και θα...

Α, τώρα ΘΑ ιδρύσεις κατασκευαστική εταιρεία, ε; Με συνεργάτες μηχανικούς, ε;
Πάλι ΘΑ ρε συ Γιάννη; Πάλι ΘΑ;
53 χρόνια στις κατασκευές τα θα των άλλων τα κάνω έργα.
Ναι θα ιδρύσω εταιρεία
Μηχανικοί με το τσουβάλι.
Εικόνα
Γιάννη, έχεις κολλήσει με την βίδα που στερεώνει ένα ξύλο στο τραπέζι και δεν πέφτει αν κουνήσουμε το τραπέζι.
Και μόνο που γράφεις στην εργασία σου ότι βάσισες την πατέντας σου σε αυτήν την απλοϊκή σκέψη, φτάνει για να μην διαβάσει κανείς πιο κάτω.
Βασίζομαι στο ότι στο εμπόριο υπάρχουν αγκυρώσεις εδώ και 100 χρόνια. Και η προένταση υπάρχει εδώ και εκατό χρόνια.
Είναι τόσο ούφο οι σοβαροί επιστήμονες που λες, που δεν καταλαβαίνουν αυτό το απλό πράγμα...ότι η προένταση και η πάκτωση υπάρχουν 100 χρόνια και είναι δοκιμασμένες και βραβευμένες λύσεις. Αλλά όταν τους είπα να τα παντρέψουν με έβγαλαν τρελό.
Το καταλαβαίνουν μεν, αλλά αν το υιοθετήσουν πρέπει να καταθέσουν τα πτυχία τους για απόσυρση γιατί αυτά που μάθαιναν τόσα χρόνια αλλάζουν όλα και πάνε στράφι οι κόποι τους. Τους αναιρώ με αυτά που λέω. Αυτό είναι το πρόβλημα και το ξέρουν.
Εγώ σαν παλιός κατασκευαστείς αυτά που λέω τα κάνω εδώ και 53 χρόνια Δώσε μου μια δουλειά να στην κατασκευάσω μόνος μου και με το αντισεισμικό και το κλειδί στο χέρι.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών