Αγορα λαπτοπ

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12800
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 15 Σεπ 2022, 19:08

Overkill πάντως για αυτά που το θες
Επένδυσε σίγουρα και σε μια βάση για να το κρατάς όσο πιο κρύο γίνεται

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14018
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 15 Σεπ 2022, 19:10

nyxtovios έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:08
Overkill πάντως για αυτά που το θες
Επένδυσε σίγουρα και σε μια βάση για να το κρατάς όσο πιο κρύο γίνεται
:bravo::smt023
Arc Flow Fans

Το λεπτό πλαίσιο αφήνει ελάχιστο χώρο για ψύξη, έτσι βελτιώθηκε κάθε πτυχή των ανεμιστήρων Arc Flow. Κάθε ένα διαθέτει 84 λεπίδες που ποικίλλουν σε πάχος από βάση σε άκρη για να μεγιστοποιήσουν τη ροή του αέρα και οι λεπίδες καλύπτονται από ένα ειδικό αεροδυναμικό σχέδιο κυμάτων που ελαχιστοποιεί τις αναταράξεις και τον θόρυβο. Η σταθερή, ομοιόμορφα ρυθμιζόμενη ροή αέρα εξασφαλίζει μεγαλύτερη αξιοπιστία με την πάροδο του χρόνου. Οι ανεμιστήρες είναι κατασκευασμένοι από ένα ειδικό πολυμερές υγρών κρυστάλλων που είναι αρκετά ισχυρό για να περιστρέφεται σε υψηλές στροφές ακόμη και σε εξαιρετικά λεπτά μεγέθη, επιτρέποντας την υψηλότερη πυκνότητα λεπίδας και βελτιώνοντας τη ροή αέρα έως και 13%.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30641
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 12 Οκτ 2022, 21:00

ψαχνω και γω για αγορά
Πείτε ένα λαπτοπ με καλές επιδόσεις -οχι τουμπανο- για ελαφρύ gaming και καθημερινή χρήση
αλλά να έχει οπωσδηποτε καλή και ξεκούραστη οθόνη
Наше дело правое - победа будет за нами!

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 12 Οκτ 2022, 21:15

dna replication έγραψε:
12 Οκτ 2022, 21:00
ψαχνω και γω για αγορά
Πείτε ένα λαπτοπ με καλές επιδόσεις -οχι τουμπανο- για ελαφρύ gaming και καθημερινή χρήση
αλλά να έχει οπωσδηποτε καλή και ξεκούραστη οθόνη
Αν μας πεις εως ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις θα βοηθησει αρκετα στο να σου προτεινουμε καποιο.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14018
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Οκτ 2022, 21:16

dna replication έγραψε:
12 Οκτ 2022, 21:00
ψαχνω και γω για αγορά
Πείτε ένα λαπτοπ με καλές επιδόσεις -οχι τουμπανο- για ελαφρύ gaming και καθημερινή χρήση
αλλά να έχει οπωσδηποτε καλή και ξεκούραστη οθόνη
Δες αυτό στα 800 ευρώ https://www.public.gr/product/computers ... gIlbPD_BwE με εξαπυρηνο cpu αλλά κάνε μια αναβάθμιση στα 16 gb ram
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30641
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 12 Οκτ 2022, 23:26

Volk έγραψε:
12 Οκτ 2022, 21:15
Αν μας πεις εως ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις θα βοηθησει αρκετα στο να σου προτεινουμε καποιο.
Ας πουμε 800€ λοιπόν
southern έγραψε:
12 Οκτ 2022, 21:16
Δες αυτό στα 800 ευρώ https://www.public.gr/product/computers ... gIlbPD_BwE με εξαπυρηνο cpu αλλά κάνε μια αναβάθμιση στα 16 gb ram
μια χαρά, φαινεται να υπερκαλυπτουν τα χαρακτηριστικά τις επιδόσεις που ζητάω
αλλα η οθόνη είναι καλή/ξεκουραστη? έχει αξιοπρεπείς γωνίες θέασης? είναι flicker free?

λέει μονο στην περιγραφή οτι είναι IPS και γρήγορη.

"Η IPS Full HD οθόνη στις 15.6" θα σου επιτρέψει να απολαύσεις ταινίες και σειρές σε Full HD ανάλυση καθώς επίσης και να απολαύσεις απαιτητικό gaming χάρης στη συχνότητα 144 Hz. "
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14018
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Οκτ 2022, 23:36

dna replication έγραψε:
12 Οκτ 2022, 23:26
Volk έγραψε:
12 Οκτ 2022, 21:15
Αν μας πεις εως ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις θα βοηθησει αρκετα στο να σου προτεινουμε καποιο.
Ας πουμε 800€ λοιπόν
southern έγραψε:
12 Οκτ 2022, 21:16
Δες αυτό στα 800 ευρώ https://www.public.gr/product/computers ... gIlbPD_BwE με εξαπυρηνο cpu αλλά κάνε μια αναβάθμιση στα 16 gb ram
μια χαρά, φαινεται να υπερκαλυπτουν τα χαρακτηριστικά τις επιδόσεις που ζητάω
αλλα η οθόνη είναι καλή/ξεκουραστη? έχει αξιοπρεπείς γωνίες θέασης? είναι flicker free?

λέει μονο στην περιγραφή οτι είναι IPS και γρήγορη.

"Η IPS Full HD οθόνη στις 15.6" θα σου επιτρέψει να απολαύσεις ταινίες και σειρές σε Full HD ανάλυση καθώς επίσης και να απολαύσεις απαιτητικό gaming χάρης στη συχνότητα 144 Hz. "
Έχω το πιο καινούριο μοντέλο της σειράς asus tuf και την ίδια οθόνη με αυτό το λαπτοπ. Διαβάζω αρκετές ώρες σε ένα e learnings Bootcamp που παρακολουθώ και δεν με κουράζει, είμαι ικανοποιημένος. . Σε παιχνίδι δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το λαπτοπ λόγω διαβάσματος. Δεν γνωρίζω τι είναι το flicker free. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14018
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Οκτ 2022, 23:49

Δες αυτά τα βίντεο

Αυτό με πιο αδυνατα specs

Αυτό με το far cry 5

Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα τι μπορείς να παίξεις. Η αναβάθμιση πάντως στα 16gb ram θα βελτιώσει πολύ την απόδοση του. Πάρε και έναν cooler όπως έκανα κι εγώ.
Υγ είμαι φαν του far cry :003:
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7417
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 12 Οκτ 2022, 23:58

Έχω λάπτοπ 7.5 ετών . Τα καινούρια που βλέπω στα καταστήματα ηλεκτρονικών δεν με ψήνουν. Δεν εξελίσσόνται πλέον τόσο γρήγορα οι υπολογιστές.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4454
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 13 Οκτ 2022, 00:03

mao mao έγραψε:
12 Οκτ 2022, 23:58
Έχω λάπτοπ 7.5 ετών . Τα καινούρια που βλέπω στα καταστήματα ηλεκτρονικών δεν με ψήνουν. Δεν εξελίσσόνται πλέον τόσο γρήγορα οι υπολογιστές.
https://www.electropages.com/blog/2022/ ... ic-devices

:p2:

sharp
Δημοσιεύσεις: 21184
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Οκτ 2022, 00:17

mao mao έγραψε:
12 Οκτ 2022, 23:58
Έχω λάπτοπ 7.5 ετών . Τα καινούρια που βλέπω στα καταστήματα ηλεκτρονικών δεν με ψήνουν. Δεν εξελίσσόνται πλέον τόσο γρήγορα οι υπολογιστές.
Τα λάπτοπ είναι για ερασιτέχνες του είδους.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 13 Οκτ 2022, 01:36

southern έγραψε:
12 Οκτ 2022, 23:36
dna replication έγραψε:
12 Οκτ 2022, 23:26
Volk έγραψε:
12 Οκτ 2022, 21:15
Αν μας πεις εως ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις θα βοηθησει αρκετα στο να σου προτεινουμε καποιο.
Ας πουμε 800€ λοιπόν
southern έγραψε:
12 Οκτ 2022, 21:16
Δες αυτό στα 800 ευρώ https://www.public.gr/product/computers ... gIlbPD_BwE με εξαπυρηνο cpu αλλά κάνε μια αναβάθμιση στα 16 gb ram
μια χαρά, φαινεται να υπερκαλυπτουν τα χαρακτηριστικά τις επιδόσεις που ζητάω
αλλα η οθόνη είναι καλή/ξεκουραστη? έχει αξιοπρεπείς γωνίες θέασης? είναι flicker free?

λέει μονο στην περιγραφή οτι είναι IPS και γρήγορη.

"Η IPS Full HD οθόνη στις 15.6" θα σου επιτρέψει να απολαύσεις ταινίες και σειρές σε Full HD ανάλυση καθώς επίσης και να απολαύσεις απαιτητικό gaming χάρης στη συχνότητα 144 Hz. "
Έχω το πιο καινούριο μοντέλο της σειράς asus tuf και την ίδια οθόνη με αυτό το λαπτοπ. Διαβάζω αρκετές ώρες σε ένα e learnings Bootcamp που παρακολουθώ και δεν με κουράζει, είμαι ικανοποιημένος. . Σε παιχνίδι δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το λαπτοπ λόγω διαβάσματος. Δεν γνωρίζω τι είναι το flicker free. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο
Ασε την εδω σελιδα ανοιχτη σε φουλ οθονη. Ανοιξε τη καμερα του κινητου σου στο βιντεο, οχι για ληψη φωτογραφιας. Μη πατησεις το rec.

Κρατα το κινητο στους 80 περιπου ποντους απο την οθονη. Δες μεσα απο την οθονη του κινητου σου τη σελιδα που εχεις ανοιχτη.

Κανει οριζοντιες γραμμες; Τρεμοπαιζει η εικονα;

Αν η εικονα ειναι σταθερη και πεντακαθαρη, δεν εχεις θεμα.

Αν κανεις το ιδιο σε αλλες οθονες, θα καταλαβεις το τι εννοω.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30641
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 13 Οκτ 2022, 16:45

ναι έχω μεγάλο κολλημα με τις ξεκουραστες οθόνες και είναι μεγάλη προτεραιότητα για μενα, πολύ περισσότερο απο τις επιδόσεις

εδώ έχει μια βαθμολογία διαφόρων laptops ως προς το eye strain. Χωρίς PWM είναι τα καλυτερα.
Η Dell που φτιάχνει και καλές οθόνες τι λέει για λαπτοπ? το μοντέλο XPS διαβάζω οτι έχει καλή οθόνη αλλά ξεφευγει στην τιμή

https://laptopmedia.com/top-laptop-pwm- ... -eyesight/
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4454
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 15 Οκτ 2022, 20:46

δεν παλεύονται οι οθόνες λάπτοπ. ταλαίπα. πολύ μικρές. εγώ έχω δύο λάπτοπ που απλά τα έχω συνδέσει σε εξωτερικές οθόνες.

αν ξανάπαιρνα για κάποιο λόγο λάπτοπ, θα έπαιρνα ένα 14αρων ιντσών, μικρό και βολικό σε περίπτωση μεταφοράς, με καλό επεξεργαστή, χωρίς κάρτα γραφικών, η οποία μετά από κάποιους μήνες απλά γίνεται ψησταριά, και θα κοίταζα να έχω και μια καλή οθόνη να το συνδέω.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30641
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 21 Οκτ 2022, 10:36

kongrosian έγραψε:
15 Οκτ 2022, 20:46
δεν παλεύονται οι οθόνες λάπτοπ. ταλαίπα. πολύ μικρές. εγώ έχω δύο λάπτοπ που απλά τα έχω συνδέσει σε εξωτερικές οθόνες.

αν ξανάπαιρνα για κάποιο λόγο λάπτοπ, θα έπαιρνα ένα 14αρων ιντσών, μικρό και βολικό σε περίπτωση μεταφοράς, με καλό επεξεργαστή, χωρίς κάρτα γραφικών, η οποία μετά από κάποιους μήνες απλά γίνεται ψησταριά, και θα κοίταζα να έχω και μια καλή οθόνη να το συνδέω.
για λιγο πιο αξιοπρεπή οθόνη να πάω σε 17.3" ?

το προηγούμενο που έχω ήταν τέτοιο αλλά με κακή οθόνη και επιπλέον βαρύ και δυσκολα φορητό.
Δε θα μετακινείται όμως συχνά
Τωρα βρισκω ελάφριά γυρω στο 2κιλο 17άρια αλλά αυτά με τις καλές flicker free οθόνες ξεφεύγουν
όπως φαινεται εδώ που έχει συγκεντρωμένη αξιολόγηση για pwm free laptops
https://laptopmedia.com/top-laptop-pwm- ... -eyesight/
Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών