Αγορα λαπτοπ

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4460
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 22 Οκτ 2022, 14:59

dna replication έγραψε:
21 Οκτ 2022, 10:36
kongrosian έγραψε:
15 Οκτ 2022, 20:46
δεν παλεύονται οι οθόνες λάπτοπ. ταλαίπα. πολύ μικρές. εγώ έχω δύο λάπτοπ που απλά τα έχω συνδέσει σε εξωτερικές οθόνες.

αν ξανάπαιρνα για κάποιο λόγο λάπτοπ, θα έπαιρνα ένα 14αρων ιντσών, μικρό και βολικό σε περίπτωση μεταφοράς, με καλό επεξεργαστή, χωρίς κάρτα γραφικών, η οποία μετά από κάποιους μήνες απλά γίνεται ψησταριά, και θα κοίταζα να έχω και μια καλή οθόνη να το συνδέω.
για λιγο πιο αξιοπρεπή οθόνη να πάω σε 17.3" ?

το προηγούμενο που έχω ήταν τέτοιο αλλά με κακή οθόνη και επιπλέον βαρύ και δυσκολα φορητό.
Δε θα μετακινείται όμως συχνά
Τωρα βρισκω ελάφριά γυρω στο 2κιλο 17άρια αλλά αυτά με τις καλές flicker free οθόνες ξεφεύγουν
όπως φαινεται εδώ που έχει συγκεντρωμένη αξιολόγηση για pwm free laptops
https://laptopmedia.com/top-laptop-pwm- ... -eyesight/
δεν τα ξέρω αυτά τα φλίκερ φρι :xena:

εγώ ξέρω ότι ξεκίνησε η πρεσβυωπία και θέλω μεγάλη οθόνη. :102:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 23 Οκτ 2022, 13:47

Εγώ αγόρασα σε τιμή ευκαιρίας από https://t-support.gr/ το Lenovo IdeaPad 5 15ITL05 (i5-1135G7/16GB/512GB/FHD/No OS) 700Ε
Έχει ανάλυση 1920x1200
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Οκτ 2022, 13:29

kongrosian έγραψε:
15 Οκτ 2022, 20:46
δεν παλεύονται οι οθόνες λάπτοπ. ταλαίπα. πολύ μικρές. εγώ έχω δύο λάπτοπ που απλά τα έχω συνδέσει σε εξωτερικές οθόνες.

αν ξανάπαιρνα για κάποιο λόγο λάπτοπ, θα έπαιρνα ένα 14αρων ιντσών, μικρό και βολικό σε περίπτωση μεταφοράς, με καλό επεξεργαστή, χωρίς κάρτα γραφικών, η οποία μετά από κάποιους μήνες απλά γίνεται ψησταριά, και θα κοίταζα να έχω και μια καλή οθόνη να το συνδέω.
:smt023

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Οκτ 2022, 14:04

dna replication έγραψε:
21 Οκτ 2022, 10:36
kongrosian έγραψε:
15 Οκτ 2022, 20:46
δεν παλεύονται οι οθόνες λάπτοπ. ταλαίπα. πολύ μικρές. εγώ έχω δύο λάπτοπ που απλά τα έχω συνδέσει σε εξωτερικές οθόνες.

αν ξανάπαιρνα για κάποιο λόγο λάπτοπ, θα έπαιρνα ένα 14αρων ιντσών, μικρό και βολικό σε περίπτωση μεταφοράς, με καλό επεξεργαστή, χωρίς κάρτα γραφικών, η οποία μετά από κάποιους μήνες απλά γίνεται ψησταριά, και θα κοίταζα να έχω και μια καλή οθόνη να το συνδέω.
για λιγο πιο αξιοπρεπή οθόνη να πάω σε 17.3" ?

το προηγούμενο που έχω ήταν τέτοιο αλλά με κακή οθόνη και επιπλέον βαρύ και δυσκολα φορητό.
Δε θα μετακινείται όμως συχνά
Τωρα βρισκω ελάφριά γυρω στο 2κιλο 17άρια αλλά αυτά με τις καλές flicker free οθόνες ξεφεύγουν
όπως φαινεται εδώ που έχει συγκεντρωμένη αξιολόγηση για pwm free laptops
https://laptopmedia.com/top-laptop-pwm- ... -eyesight/
Πάρε το πιο φθηνό m1 MacBook air και σύνδεσε το στο σπίτι/γραφείο που δουλεύεις σε μία καλή 27άρα ή οτιδήποτε θέλεις να κάνεις την δουλειά σου άνετα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30676
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 25 Οκτ 2022, 23:29

sys3x έγραψε:
24 Οκτ 2022, 14:04
Πάρε το πιο φθηνό m1 MacBook air και σύνδεσε το στο σπίτι/γραφείο που δουλεύεις σε μία καλή 27άρα ή οτιδήποτε θέλεις να κάνεις την δουλειά σου άνετα.
γινεται περίπλοκο το θέμα έτσι..

Λοιπόν πηγα και ειδα μερικά λαπτοπς απο κοντά και μπορώ να πω οτι απο οθονες μου άρεσαν τα Dell και τα HP. Δε μου άρεσαν τα Lenovo, μου άρεσαν κάποια Asus αλλα τα ακριβά gaming
Το budget με αυτά που είδα ανέβηκε στα 1000-€

Ερώτηση:
ανάμεσα σε i5 1235 και Ryzen 5 5625 ποιόν και γιατί? έχω την αόριστη αισθηση δεν ξέρω που το ειδα οτι της intel ζεσταινονται λιγότερο άρα λιγότερος ενοχλητικός ανεμιστήρας

Ερώτηση 2:
ανάμεσα σε Dell Vostro και Dell inspiron σειρά 5 ποιόν και γιατί?

Ερώτηση 3 : ανάμεσα σε Dell και HP οι Dell που είναι ακριβότεροι τα αξιζουν τα λεφτά τους?
Επίσης η Dell δε βγάζει πάνω απο 16", η HP βγάζει 17,3"
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Οκτ 2022, 23:39

dna replication έγραψε:
25 Οκτ 2022, 23:29
sys3x έγραψε:
24 Οκτ 2022, 14:04
Πάρε το πιο φθηνό m1 MacBook air και σύνδεσε το στο σπίτι/γραφείο που δουλεύεις σε μία καλή 27άρα ή οτιδήποτε θέλεις να κάνεις την δουλειά σου άνετα.
γινεται περίπλοκο το θέμα έτσι..

Λοιπόν πηγα και ειδα μερικά λαπτοπς απο κοντά και μπορώ να πω οτι απο οθονες μου άρεσαν τα Dell και τα HP. Δε μου άρεσαν τα Lenovo, μου άρεσαν κάποια Asus αλλα τα ακριβά gaming
Το budget με αυτά που είδα ανέβηκε στα 1000-€

Ερώτηση:
ανάμεσα σε i5 1235 και Ryzen 5 5625 ποιόν και γιατί? έχω την αόριστη αισθηση δεν ξέρω που το ειδα οτι της intel ζεσταινονται λιγότερο άρα λιγότερος ενοχλητικός ανεμιστήρας

Ερώτηση 2:
ανάμεσα σε Dell Vostro και Dell inspiron σειρά 5 ποιόν και γιατί?

Ερώτηση 3 : ανάμεσα σε Dell και HP οι Dell που είναι ακριβότεροι τα αξιζουν τα λεφτά τους?
Επίσης η Dell δε βγάζει πάνω απο 16", η HP βγάζει 17,3"
Ο Κωτσόβολος σκοτώνει κατά καιρούς τα εκθεσιακά μ1 μακμπούκ έηρ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7420
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 25 Οκτ 2022, 23:48

το m2 εχει μεγάλη διαφορά;

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30676
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 26 Οκτ 2022, 00:01

sys3x έγραψε:
25 Οκτ 2022, 23:39
Ο Κωτσόβολος σκοτώνει κατά καιρούς τα εκθεσιακά μ1 μακμπούκ έηρ.
σημερα τυχαία το είχε μια ανηψια στο σπιτι και το περιεργάστηκα, καλοφτιαγμένο και πολύ καλή οθόνη αλλά ρε συ μικροσκοπικό,
δε θα μπορώ να πληκτρολογήσω, θα πατάω και τα διπλανά πλήκτρα... θα στραβωθώ μετην οθονούλα
+ ο εκνευρισμός απο ένα νεο για μένα λειτουργικό συστημα

Αυτή το πήρε υποτίθεται για τη φορητότητα, γιατί είναι ολη μερα στο δρομο, κάνει ιδιαίτερα (στο σπιτι έχει pc με 27"άρα)
Εμένα δε μου χρειάζεται τετοια φορητότητα, 6-7 φορές το χρόνο θα το παιρνω σε ταξιδια
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Οκτ 2022, 00:02

mao mao έγραψε:
25 Οκτ 2022, 23:48
το m2 εχει μεγάλη διαφορά;
Η, μικρή σχετικά (~10-15%+), διαφορά στην απόδοσή δεν δικαιολογεί, κατά την μη ταπεινή μου γνώμη, την τιμολογιακή διαφορά. Επίσης έχουν κάνει κάποιες πουστίτσες στις entry level μ2 υλοποιήσεις και η όβεραλ απόδοση τους υπό ορισμένες συνθήκες είναι μέχρι και χειρότερες από τα αντίστοιχα μ1 (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργούν τα ενοποιημένα-με-το-υπόλοιπο-σύστημα προπριέρταρη νβμε "ντράηβς" - είναι κάτι παραπάνω από αυτό αλλά είπαμε δε μπαίνω σε λεπτομέρειες -).

Τα μ1 μακμπούκ έηρ είναι ότι πιο vfm για λάπτοπ γενικής χρήσης υπάρχει αυτήν την στιγμή στην αγορά, η πλάκα είναι ότι ήταν από την αρχή που πρωτοκυκλοφόρησαν και τώρα απλά συμφέρουν ακόμη περισσότερο, η ακόμη μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι μιλάμε για την απλ τόσην ώρα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Οκτ 2022, 00:07

dna replication έγραψε:
26 Οκτ 2022, 00:01
sys3x έγραψε:
25 Οκτ 2022, 23:39
Ο Κωτσόβολος σκοτώνει κατά καιρούς τα εκθεσιακά μ1 μακμπούκ έηρ.
σημερα τυχαία το είχε μια ανηψια στο σπιτι και το περιεργάστηκα, καλοφτιαγμένο και πολύ καλή οθόνη αλλά ρε συ μικροσκοπικό,
δε θα μπορώ να πληκτρολογήσω, θα πατάω και τα διπλανά πλήκτρα... θα στραβωθώ μετην οθονούλα
+ ο εκνευρισμός απο ένα νεο για μένα λειτουργικό συστημα

Αυτή το πήρε υποτίθεται για τη φορητότητα, γιατί είναι ολη μερα στο δρομο, κάνει ιδιαίτερα (στο σπιτι έχει pc με 27"άρα)
Εμένα δε μου χρειάζεται τετοια φορητότητα, 6-7 φορές το χρόνο θα το παιρνω σε ταξιδια
Εφόσον θα έχεις διαθέσιμη και δεύτερη οθόνη είτε στο σπιτ είτε στη δουλειά η οθόνη του έηρ θα είναι είτε η δεύτερη είτε κλειστή.
Και μόνο το ότι κρατάνε μακριά από την μπρίζα ανοιχτά κάνοντας κανονική δλειά για μία ολόκληρη μέρα φτάνει για εμένα.
Το οσχ είναι για χαζούς, μην σε προβληματίζει ούτε καν για πλάκα.
Μπορώ να συνεχίζω να γράφω λόγους υπέρ αυτής της επιλογής αλλά δεν θα το κάνω, ξέρεις πολύ καλά την άποψή μου για την απλ όπως επίσης πόσο αηδιαστικά αντικειμενικός είμαι με αυτά τα πράματα (οκ και γενικότερα :P).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Οκτ 2022, 00:10

Το κόνσεπτ γενικότερα με ένα μάκμπουκ έηρ είναι ότι κουβαλάς πάντα μαζί σου το ντογκλάκι πάνω στο οποίο κουμπώνεις οθόνες, εξωτερικές μονάδες αποθήκευσης, μάους κήμπορντ και οτιδήποτε άλλο τσιμπράγκαλο χρειάζεσαι και δουλεύεις.
Το ντογκλάκι δε το γλιτώνεις με την καμμία αλλά είναι πολύ μικρός συμβιβασμός γι' αυτό που παίρνεις πίσω...
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30676
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 26 Οκτ 2022, 00:16

sys3x έγραψε:
26 Οκτ 2022, 00:10
Το κόνσεπτ γενικότερα με ένα μάκμπουκ έηρ είναι ότι κουβαλάς πάντα μαζί σου το ντογκλάκι πάνω στο οποίο κουμπώνεις οθόνες, εξωτερικές μονάδες αποθήκευσης, μάους κήμπορντ και οτιδήποτε άλλο τσιμπράγκαλο χρειάζεσαι και δουλεύεις.
Το ντογκλάκι δε το γλιτώνεις με την καμμία αλλά είναι πολύ μικρός συμβιβασμός γι' αυτό που παίρνεις πίσω...
έτσι όπως το περιγράφεις καλυτερα να πάρω ένα μινι PC και να το κουβαλάω όποτε χρειαστεί... πιο βολικό θα είναι

Εικόνα
sys3x έγραψε:
26 Οκτ 2022, 00:07

Μπορώ να συνεχίζω να γράφω λόγους υπέρ αυτής της επιλογής αλλά δεν θα το κάνω, ξέρεις πολύ καλά την άποψή μου για την απλ όπως επίσης πόσο αηδιαστικά αντικειμενικός είμαι με αυτά τα πράματα (οκ και γενικότερα :P).
είσαι !
αλλά έχεις την τάση να προτείνεις άλλα απο αυτά που ζητάω :lol:
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Οκτ 2022, 00:20

dna replication έγραψε:
26 Οκτ 2022, 00:16
sys3x έγραψε:
26 Οκτ 2022, 00:10
Το κόνσεπτ γενικότερα με ένα μάκμπουκ έηρ είναι ότι κουβαλάς πάντα μαζί σου το ντογκλάκι πάνω στο οποίο κουμπώνεις οθόνες, εξωτερικές μονάδες αποθήκευσης, μάους κήμπορντ και οτιδήποτε άλλο τσιμπράγκαλο χρειάζεσαι και δουλεύεις.
Το ντογκλάκι δε το γλιτώνεις με την καμμία αλλά είναι πολύ μικρός συμβιβασμός γι' αυτό που παίρνεις πίσω...
έτσι όπως το περιγράφεις καλυτερα να πάρω ένα μινι PC και να το κουβαλάω όποτε χρειαστεί... πιο βολικό θα είναι
sys3x έγραψε:
26 Οκτ 2022, 00:07

Μπορώ να συνεχίζω να γράφω λόγους υπέρ αυτής της επιλογής αλλά δεν θα το κάνω, ξέρεις πολύ καλά την άποψή μου για την απλ όπως επίσης πόσο αηδιαστικά αντικειμενικός είμαι με αυτά τα πράματα (οκ και γενικότερα :P).
είσαι !
αλλά έχεις την τάση να προτείνεις άλλα απο αυτά που ζητάω :lol:
Όχι, δεν είναι καλλίτερα να πάρεις το μακ μίνι :lol: , εφόσον θα το χρησιμοποιείς και σαν φορητό όχι καθώς το έηρ έχει οθόνη, πληχτρολόγιο και καταπληχτικό τρακ παντ, το μακ μίνι είναι η δεύτερη καλλίτερη επιλογή σου λοιπόν. :)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορα λαπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Οκτ 2022, 00:23

Αν σκέφτεσαι να πάρεις και καινούργιο κινητό έχω και εκεί κάτι καλό να σου προτείνω άμα θέλεις;
😊
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών