Δουλειά προγραμματιστή

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14609
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Οκτ 2022, 12:05

για να μην ανοίγω άλλο,ξέρει κανείς τι εξοπλισμός χρειάζεται για να στήσω ένα μίνι σπιτικό εργαστήριο κσι νσ φτιάξω ένα αποτελεσματικό εμβόλιο όσο υπάρχει ακόμα ζήτηση?γίνεται να χρησιμοποιήσω εναλλακτικά μπρίκια-βαζάκια-χάμστερ-καμινέτα και ζουμ του κινητού που έχω ήδη ή είμαι εκτός πραγματικότητας?

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21427
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 30 Οκτ 2022, 12:15

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:30
2-3 μέρες
το παράχεσες
μια βδομάδα περίπου
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Οκτ 2022, 12:18

Navis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 11:28
παντως Ελλαδα βλεπω οι περισσοτερες δουλειες ειναι ουσιαστικα για web development, με ελαχιστο προγραμματισμο (και μισθους αντιστοιχα πολυ χαμηλους, απο χιλιαρικο και κατω). Προγραμματισμο τον φανταζομαι σε μια γλωσσα οπως python c java να γραφεις σεντονια που λυνουν αλγοριθμικα προβληματα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς εσύ "ελάχιστο προγραμματισμό", πάντως δεν θα έλεγα ότι κάνει apply στον web development, ακόμα και στην Ελλάδα. Ο προγραμματισμός σαν δραστηριότητα, στην πλειοψηφία των ανθρώπων που το ασκούν, πραγματώνεται ως gluing διάφορων components, όχι γράψιμο σεντονιών για επίλυση αλγοριθμικών προβλημάτων.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 30 Οκτ 2022, 12:20

οκ ευχαριστω, μαλλον ειμαι εκτος πραγματικοτητας

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 30 Οκτ 2022, 12:35

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:15
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:30
2-3 μέρες
το παράχεσες
μια βδομάδα περίπου
Αμ κι εσύ το ξευτίλισες :g030:
Δώσε κει χάμου 15 μέρες στο παλλουκάρι/παλλουκαρού να εμπεδώσει -πώς θα βγει να κονομήσει απρογύμναστος/η; :smt023
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Οκτ 2022, 14:40

Θα επανέλθω για απαντήσεις αλλά μάλλον θα ασχοληθώ με τα μαθηματικά.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14609
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Οκτ 2022, 14:47

ασχολήσου σήμερα με τα μαθηματικά και από δευτέρα βλέπουμε

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 30 Οκτ 2022, 15:18

Αν είναι για μαθηματικά, προτείνω μελέτη της Ασαφούς Λογικής. Ακολούθως, θα μπορείς να φτιάχνεις Fuzzy Inference Systems... όπως γίνεται με τα πλυντήρια ρούχων που επιλέγουν το κατάλληλο πρόγραμμα πλύσης. Αξιοποιείται και στα ABS των αυτοκινήτων και σε πολλούς ακόμα τομείς.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Οκτ 2022, 15:20

Puma έγραψε:
30 Οκτ 2022, 15:18
Αν είναι για μαθηματικά, προτείνω μελέτη της Ασαφούς Λογικής. Ακολούθως, θα μπορείς να φτιάχνεις Fuzzy Inference Systems... όπως γίνεται με τα πλυντήρια ρούχων που επιλέγουν το κατάλληλο πρόγραμμα πλύσης. Αξιοποιείται και στα ABS των αυτοκινήτων και σε πολλούς ακόμα τομείς.
Έχω επιλέξει ήδη άλλον τομέα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Οκτ 2022, 16:14

nowhere έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:05
για να μην ανοίγω άλλο,ξέρει κανείς τι εξοπλισμός χρειάζεται για να στήσω ένα μίνι σπιτικό εργαστήριο κσι νσ φτιάξω ένα αποτελεσματικό εμβόλιο όσο υπάρχει ακόμα ζήτηση?γίνεται να χρησιμοποιήσω εναλλακτικά μπρίκια-βαζάκια-χάμστερ-καμινέτα και ζουμ του κινητού που έχω ήδη ή είμαι εκτός πραγματικότητας?
Άνετα, αλλά τα λεφτά είναι στην κατασκευή ημιαγωγών εντός Δύσης για λόγους στρατηγικής ασφάλειας.
Ψήσου με DIY 5nm EUV lithography.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18331
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 15 Δεκ 2022, 11:34

Navis έγραψε:
29 Οκτ 2022, 22:15
οτιδηποτε που θα το κανεις σαν επαγγελματιας (προγραμματιστης, γιατρος,αγροτης, μουσικος, ναυτικος δεν εχει σημασια) θελει χιλιαδες ωρες εμπειριας, καποιο ελαχιστο ταλεντο και καποια τυπικα προσοντα. Και μετα εργασια δοκιμαστικα, σαν τζουνιορ, για καποιο διαστημα μεχρι να αποδειξεις την αξια σου, με λιγα χρηματα και σε ελεγχομενο περιβαλλον γραφειου.

Ποια εταιρια θα προσλαβει εναν δηθεν προγραμματιστη με εμπειρια μηνων και απο αποσταση...
βέβαια μπορεί να δουλεύει ελεύθερος επαγγελματίας στο internet για κάποιο διάστημα και να κάνει ένα portfolio,οπότε αναλόγως βεβαίως το επίπεδο που βρίσκεται μπορεί να περάσει στο επόμενο στάδιο
αν και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση την junior περίοδο ουσιαστικά την προχωρά μόνος του,πιο απαιτητικό αυτό.
και πάλι όλα προυποθέτουν τριβή με το αντικείμενο,το οποίο δεν είναι ακριβώς βόλτα στο πάρκο...!

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18331
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 15 Δεκ 2022, 11:48

klg έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:18
Navis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 11:28
παντως Ελλαδα βλεπω οι περισσοτερες δουλειες ειναι ουσιαστικα για web development, με ελαχιστο προγραμματισμο (και μισθους αντιστοιχα πολυ χαμηλους, απο χιλιαρικο και κατω). Προγραμματισμο τον φανταζομαι σε μια γλωσσα οπως python c java να γραφεις σεντονια που λυνουν αλγοριθμικα προβληματα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς εσύ "ελάχιστο προγραμματισμό", πάντως δεν θα έλεγα ότι κάνει apply στον web development, ακόμα και στην Ελλάδα. Ο προγραμματισμός σαν δραστηριότητα, στην πλειοψηφία των ανθρώπων που το ασκούν, πραγματώνεται ως gluing διάφορων components, όχι γράψιμο σεντονιών για επίλυση αλγοριθμικών προβλημάτων.
για πες τωρα που σε πετυχα :lol: alphacode της deepmind
ζοριζει το μελλον των προγραμματιστών;

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 15 Δεκ 2022, 12:23

Navis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 11:28
παντως Ελλαδα βλεπω οι περισσοτερες δουλειες ειναι ουσιαστικα για web development, με ελαχιστο προγραμματισμο (και μισθους αντιστοιχα πολυ χαμηλους, απο χιλιαρικο και κατω). Προγραμματισμο τον φανταζομαι σε μια γλωσσα οπως python c java να γραφεις σεντονια που λυνουν αλγοριθμικα προβληματα.
Όταν λες ελάχιστο προγραμματισμό και web development, αναφέρεσαι σε εργαλεία τύπου WordPress;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Δεκ 2022, 13:52

Κόκκορας έγραψε:
15 Δεκ 2022, 11:48
klg έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:18
Navis έγραψε:
30 Οκτ 2022, 11:28
παντως Ελλαδα βλεπω οι περισσοτερες δουλειες ειναι ουσιαστικα για web development, με ελαχιστο προγραμματισμο (και μισθους αντιστοιχα πολυ χαμηλους, απο χιλιαρικο και κατω). Προγραμματισμο τον φανταζομαι σε μια γλωσσα οπως python c java να γραφεις σεντονια που λυνουν αλγοριθμικα προβληματα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς εσύ "ελάχιστο προγραμματισμό", πάντως δεν θα έλεγα ότι κάνει apply στον web development, ακόμα και στην Ελλάδα. Ο προγραμματισμός σαν δραστηριότητα, στην πλειοψηφία των ανθρώπων που το ασκούν, πραγματώνεται ως gluing διάφορων components, όχι γράψιμο σεντονιών για επίλυση αλγοριθμικών προβλημάτων.
για πες τωρα που σε πετυχα :lol: alphacode της deepmind
ζοριζει το μελλον των προγραμματιστών;
Φαίνεται κουλ αλλά δεν νομίζω ότι ακόμα είμαστε στο στάδιο που κάτι τέτοιο απειλεί τον οποιοδήποτε. Οι προγραμματιστές δαπανούν είναι υπερβολικά μεγάλο ποσοστό του χρόνου τους σε non-coding tasks. Εγώ έχω κάθε μερά περίπου 4 ώρες focus time για development και τα υπόλοιπα είναι meetings. Τον προηγούμενο μήνα ανακαγκαστικά βάλαμε 2 ημέρες την εβδομάδα meeting-free days που είναι μόνο για focus time, χωρίς external meetings και internal alignments αν δεν είναι υπερβολικά απαραίτητο.

Ένα τέτοια εργαλείο, όπως και άλλα σαν το copilot μπορεί ίσως να βοηθήσουν σε menial tasks, όπως το να στήσεις boilerplate μαλακίες αλλά όταν έχεις ένα complex codebase δεν ξέρω πόσο χρήσιμα θα είναι τελικά, πέρα από πιο advanced code completion καταστάσεις. Συν ότι πρέπει να παράγουν human-readable κώδικα. γιατί άμα υπάρχει κάποιο πρόβλημα (πχ. στο performance) κάποιος πρέπει να κάτσει να το δει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18331
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 15 Δεκ 2022, 14:42

klg έγραψε:
15 Δεκ 2022, 13:52
Κόκκορας έγραψε:
15 Δεκ 2022, 11:48
klg έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:18


Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς εσύ "ελάχιστο προγραμματισμό", πάντως δεν θα έλεγα ότι κάνει apply στον web development, ακόμα και στην Ελλάδα. Ο προγραμματισμός σαν δραστηριότητα, στην πλειοψηφία των ανθρώπων που το ασκούν, πραγματώνεται ως gluing διάφορων components, όχι γράψιμο σεντονιών για επίλυση αλγοριθμικών προβλημάτων.
για πες τωρα που σε πετυχα :lol: alphacode της deepmind
ζοριζει το μελλον των προγραμματιστών;
Φαίνεται κουλ αλλά δεν νομίζω ότι ακόμα είμαστε στο στάδιο που κάτι τέτοιο απειλεί τον οποιοδήποτε. Οι προγραμματιστές δαπανούν είναι υπερβολικά μεγάλο ποσοστό του χρόνου τους σε non-coding tasks. Εγώ έχω κάθε μερά περίπου 4 ώρες focus time για development και τα υπόλοιπα είναι meetings. Τον προηγούμενο μήνα ανακαγκαστικά βάλαμε 2 ημέρες την εβδομάδα meeting-free days που είναι μόνο για focus time, χωρίς external meetings και internal alignments αν δεν είναι υπερβολικά απαραίτητο.

Ένα τέτοια εργαλείο, όπως και άλλα σαν το copilot μπορεί ίσως να βοηθήσουν σε menial tasks, όπως το να στήσεις boilerplate μαλακίες αλλά όταν έχεις ένα complex codebase δεν ξέρω πόσο χρήσιμα θα είναι τελικά, πέρα από πιο advanced code completion καταστάσεις. Συν ότι πρέπει να παράγουν human-readable κώδικα. γιατί άμα υπάρχει κάποιο πρόβλημα (πχ. στο performance) κάποιος πρέπει να κάτσει να το δει.
ωραία
παρεμπιπτόντως μια και το έφερε η κουβέντα
https://towardsdatascience.com/deepmind ... 86a15e1ab4

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών