Δουλειά προγραμματιστή

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
wirth
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 20:38

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wirth » 29 Οκτ 2022, 22:12

Όπως σε κάθε επάγγελμα και εδώ υπάρχουν διαφορά level και αναλόγως αμοιβεσαι κιόλας.
Να μην τα πολυλογώ μαθε λίγο html λίγο css μετά μάθε πολύ από αυτά και αν έχεις και ταλέντο και ιδέες μπορεί να κανείς και κάτι μόνος σου.
Θα χρειαστεις 30 μέρες από 3 ωρες τη μέρα διάβασμα.
Μετά μαθε wordpress σε σημείο να αισθάνεσαι ότι καταλαβαίνεις πως λειτουργεί.
Άλλος ένας μήνας πάει.
Στον επόμενο θα πρέπει να στησεις κάτι δικό σου και να το κανείς οσο πιο καλό μπορείς. SEO κτλ να το ανεβασεις θα δεις πως λειτουργεί και το μάρκετινγκ.
Μετά από τρεις τέσσερις μήνες αν προσπαθησεις να το ανεβασεις πολύ θα είσαι έτοιμος για web developer. Not bad.

Τώρα για προγραμματισμό σε εργαλεία με oop τι να σου πω είναι δύσκολο.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 29 Οκτ 2022, 22:15

οτιδηποτε που θα το κανεις σαν επαγγελματιας (προγραμματιστης, γιατρος,αγροτης, μουσικος, ναυτικος δεν εχει σημασια) θελει χιλιαδες ωρες εμπειριας, καποιο ελαχιστο ταλεντο και καποια τυπικα προσοντα. Και μετα εργασια δοκιμαστικα, σαν τζουνιορ, για καποιο διαστημα μεχρι να αποδειξεις την αξια σου, με λιγα χρηματα και σε ελεγχομενο περιβαλλον γραφειου.

Ποια εταιρια θα προσλαβει εναν δηθεν προγραμματιστη με εμπειρια μηνων και απο αποσταση...

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4454
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 29 Οκτ 2022, 22:31

Το σημαντικότερο είναι να διασφαλισεις σε βαθος χρονου οτι αυτό που εφτιαξες θα λειτουργεί και θα είναι χρήσιμο. Και γι αυτό το freelancing είναι δυσκολο σε αυτό τον τομέα

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10811
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 29 Οκτ 2022, 22:59

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:57
Που ζείτε ρε μλκ; Πτυχίο για προγραμματιστή;
Hello world!

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 29 Οκτ 2022, 23:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:35
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:30
2-3 μέρες
Αυτό.

Μετά το τριήμερο θα αρχίσει να ψάχνεται για ιστορικές διατριβές.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 29 Οκτ 2022, 23:47

TLTR.

Γράφω γενικότερα για κάποιον που μπορεί να έχει απορία.

Δύσκολη και πολυδιάστατη ερώτηση. Εξαρτάται από το είδος των εφαρμογών, τις τεχνολογίες, πόσο εύκολα κατανοεί και μαθαίνει κανείς, αν του αρέσει κ άλλα που δε μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή. Διαφορετικά είναι πχ να αναπτύσσει κανείς mobile εφαρμογές και διαφορετικά web εφαρμογές. Αν πρόκειται για web εφαρμογές, σε τι τεχνολογίες θέλουμε; PHP, Java, Ruby, .NET; Θέλουμε framework ή custom κώδικα; Θέλουμε να γράφουμε σωστά αξιοποιώντας design patterns ή χύμα και ο θεός βοηθός; Θέλουμε web services, microservices, να παίζουμε με docker και kubernetes, να κάνουμε build και deploy ή απλά να ανεβάζουμε αρχεία με ftp; Θέλουμε διασύνδεση εφαρμογών, schedulers να κάνουν migration, παραγωγή αναφορών ή θέλουμε μια απλή ιστοσελίδα για το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς;

Αν θέλεις κάτι όσο πιο άμεσα γίνεται, θα πρότεινα εκμάθηση WordPress. Κι αυτό επιφανειακά βέβαια και χωρίς ιδιαίτερο προγραμματισμό. Να στήνουμε μία βάση, να κάνουμε install το WordPress, να φορτώνουμε κάποιο theme και κανένα plugin. Τέτοια πράγματα. Διότι αν ζητήσει κανείς κάτι που θα απαιτήσει επέμβαση στον κώδικα, δυσκολεύει πολύ το πράγμα. Θέλει γνώσεις PHP αλλά και των συναρτήσεων που παρέχει το WordPress. Είναι αρκετοί πάντως που στήνουν και δεν ξέρουν προγραμματισμό.

Αν δε θες κάτι τόσο άμεσο αλλά λίγο πιο μακροπρόθεσμο, θα πρότεινα κάποιο μεταπτυχιακό πληροφορικής για πτυχιούχους άλλων ειδικοτήτων. Συνήθως είναι 2ετους διάρκειας. Κάτι παραπάνω θα μάθεις εκεί. Σίγουρα ωστόσο θέλει πολλή ενασχόληση και μόνος σου για να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο. Όπως ειπώθηκε, πολλοί φοιτητές που ολοκληρώνουν τις τετραετούς διάρκειας σπουδές τους, είναι ακόμα πολύ αρχάριοι. Συνήθως όταν ξεκινούν να δουλεύουν, αναζητούν απλά τη λύση σε ένα πρόβλημα, όποια κι αν είναι αυτή. Παίρνει καιρό να μπουν στη διαδικασία να σκέφτονται, να αναζητούν και να εντοπίζουν τη βέλτιστη λύση.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Οκτ 2022, 09:54

Συγκεκριμένα για εσένα μπροκολόκο, δεν ξεκινάς, τράβα κάνε τον σερβιτόρο or something.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

wirth
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 20:38

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wirth » 30 Οκτ 2022, 10:33

Ο κόσμος συμφωνεί με wordpress λοιπόν άρα γιατί δεν ξεκινάς με αυτό οσο το πείραζεις τόσο θα σου δίνει γνώσεις λίγο copy paste από how to sites αρχικά αλλά δες πρώτα html css οπως σου είπα πρίν . Αν έχεις ταλέντο στο design και καλό γούστο γενικά (γραφικά και τυπογραφια) είναι ένα άξιοσεβαστό πακετακι σε ενα χρονο θα είσαι σχεδόν expert από τις πολλές απορίες και βελτιώσεις θα έχεις μάθει το subset της PHP , mysql που χρειάζεσαι .

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14611
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Οκτ 2022, 10:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:30
2-3 μέρες
το βρίσκεις σωστό να του κόβεις έτσι τα φτερά?

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Οκτ 2022, 10:42

nowhere έγραψε:
30 Οκτ 2022, 10:39
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:30
2-3 μέρες
το βρίσκεις σωστό να του κόβεις έτσι τα φτερά?
Εσύ που τα είδες τα φτερά ακριβώς;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14611
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Οκτ 2022, 10:49

ο άνθρωπος θέλει δουλειά για το επόμενο εξάμηνο λέει,δεν έχει μέρες για χάσιμο

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Οκτ 2022, 10:52

nowhere έγραψε:
30 Οκτ 2022, 10:49
ο άνθρωπος θέλει δουλειά για το επόμενο εξάμηνο λέει,δεν έχει μέρες για χάσιμο
Οπότε είτε θα κάνει το σερβιτόρο είτε θα αξιοποιήσει κάτι που ήδη ξέρει. Το θέλει να μάθει "προγραμματισμό" σε ένα εξάμηνο είναι τουλάχιστον αστείο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14611
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Οκτ 2022, 11:07

δεν είναι αστείο.νομίζει ότι έχει ενδιαφέρον για τους άλλους να ανακοινώνει κάθε τρεις και λίγο ότι αποφάσισε να γίνει κάτι

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5191
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 30 Οκτ 2022, 11:21

Ρε αδερφέ σου λένε από το μηδέν θες πάνω κάτω 2 χρόνια για να φτάσεις σε ένα επίπεδο που θα σε πληρώσει κάποιος. Εάν ήταν να μάθεις κάτι ως χόμπι και μέσα σε ένα εξάμηνο να πληρώνεσαι τότε όλοι θα γινόντουσαν προγραμματιστές.

Το πτυχίο, ειδικά στην Ελλάδα, βοηθάει στο να πάρεις την δουλειά. Από εκεί και πέρα χρειάζεσαι γνώσεις και εμπειρία που δεν θα αποκτήσεις στο πτυχίο.


Στην τελική αφού τα λένε όλα λάθος, τραβά πίσω στο /r/Greece και ρώτα εκεί.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Δουλειά προγραμματιστή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 30 Οκτ 2022, 11:28

παντως Ελλαδα βλεπω οι περισσοτερες δουλειες ειναι ουσιαστικα για web development, με ελαχιστο προγραμματισμο (και μισθους αντιστοιχα πολυ χαμηλους, απο χιλιαρικο και κατω). Προγραμματισμο τον φανταζομαι σε μια γλωσσα οπως python c java να γραφεις σεντονια που λυνουν αλγοριθμικα προβληματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών