Web3

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 12 Νοέμ 2022, 20:39

foscilis έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 19:56
vantono έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 19:53
Το θεμα που ξεκινησα να θίξω βασικά, δεν ηταν ακριβως τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα των σοσιαλς σε συγκριση με τα κινητα βεβαια, αλλά η ηλιθιότητα της Κυβιάνας (εκ του Κυβέλη-Άννα) να αρνείται να δώσει τον αριθμο κινητου της σε εναν εντελως αγνωστο ενώ παράλληλα να του δίνει απλόχερα το ινστα της και να τον αφηνει να βλεπει μεσω στορυ της οτι σημερα βρίσκεται στους μαγευτικους καταρράκτες της Άνω Πουτσιανής Γρεβενών ή στο κλαμπ λόκα-πόκα στο Κολωνάκι και wow p3rname t3leiaa slatines m00!!!
Στην πρώτη περίπτωση είναι σχέση ενώ στη δεύτερη κοινό.
Σιγά. Λες και εποχές early 2000s και πιο πίσω, που δεν υπήρχαν σοσιαλ για κοινό, και όλες είχαν την επιλογή-μονοδρομο του να δώσουν τον αριθμό τους όταν ο άλλος τους τον ζητούσε, σημαινε οτι μπήκαν αυτομάτως και σε σχέση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 12 Νοέμ 2022, 21:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 12 Νοέμ 2022, 21:05

foscilis έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 19:54
Τα NFT είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει καθόλου αλλά προχωρώ επιτυχημένα εδώ και 2-3 χρόνια με την προσέγγιση ότι πρόκειται για απάτη επιπέδου φραπελιά.
Κάποια στιγμή άλλαξαν το μηχάνημα που τύπωνε imaginary πεντάευρα ώστε να μπορεί να τυπώσει και κάρτες με προσωπικές αφιερώσεις.

Μετά υπήρξε μια ομαδική παράκρουση ότι αυτές οι κάρτες έχουν πραγματική κατά βάση συλλεκτική αξία, αλλά τώρα φαίνεται να πέρασε το κακό.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 12 Νοέμ 2022, 21:11

Τα νφτ μετά το ουκρανικό άρχισαν να γινονται ολο και πιο βάιραλ, όταν εγκαινιάστηκε τo NFT «Μουσείο Πολέμου» της Ουκρανίας

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Νοέμ 2022, 22:40

vantono έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 20:39
foscilis έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 19:56
vantono έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 19:53
Το θεμα που ξεκινησα να θίξω βασικά, δεν ηταν ακριβως τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα των σοσιαλς σε συγκριση με τα κινητα βεβαια, αλλά η ηλιθιότητα της Κυβιάνας (εκ του Κυβέλη-Άννα) να αρνείται να δώσει τον αριθμο κινητου της σε εναν εντελως αγνωστο ενώ παράλληλα να του δίνει απλόχερα το ινστα της και να τον αφηνει να βλεπει μεσω στορυ της οτι σημερα βρίσκεται στους μαγευτικους καταρράκτες της Άνω Πουτσιανής Γρεβενών ή στο κλαμπ λόκα-πόκα στο Κολωνάκι και wow p3rname t3leiaa slatines m00!!!
Στην πρώτη περίπτωση είναι σχέση ενώ στη δεύτερη κοινό.
Σιγά. Λες και εποχές early 2000s και πιο πίσω, που δεν υπήρχαν σοσιαλ για κοινό, και όλες είχαν την επιλογή-μονοδρομο του να δώσουν τον αριθμό τους όταν ο άλλος τους τον ζητούσε, σημαινε οτι μπήκαν αυτομάτως και σε σχέση.
Εννοώ είναι διαπροσωπική επαφή, όχι σχέση-σχέση. Όποιος έχει το τηλέφωνό σου μπαίνει στον κύκλο σου στην πραγματική ζωή ενώ στο Ινστα είναι απλά απρόσωπο κοινό, ένας έξτρα άσσος σε διάφορους μετρητές. Τουλάχιστον υποθέτω ότι έτσι το βλέπουν αυτές οι άρρωστες μαλακισμένες αλλιώς σίγουρα θα έπεφταν όλες σε ακόμα περισσότερα χάπια.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 13 Νοέμ 2022, 01:42

Meanwhile εγώ πιστεύω ότι ο Stalker είχε ένα mild erection όταν φαντάστηκε το φλώρουμ σαν DAO. Εννοώ γιατί να μην έχουμε τον JJ να προσπαθεί με τα LIDLS bots του να κάνει attack τον consensus αλγόριθμο;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 13 Νοέμ 2022, 01:51

Stalker έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 21:05
foscilis έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 19:54
Τα NFT είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει καθόλου αλλά προχωρώ επιτυχημένα εδώ και 2-3 χρόνια με την προσέγγιση ότι πρόκειται για απάτη επιπέδου φραπελιά.
Κάποια στιγμή άλλαξαν το μηχάνημα που τύπωνε imaginary πεντάευρα ώστε να μπορεί να τυπώσει και κάρτες με προσωπικές αφιερώσεις.

Μετά υπήρξε μια ομαδική παράκρουση ότι αυτές οι κάρτες έχουν πραγματική κατά βάση συλλεκτική αξία, αλλά τώρα φαίνεται να πέρασε το κακό.
Ναι αλλά το πρόβλημα δεν ήταν μόνο ότι δεν είχε αξία η κάρτα (το οποίο είναι debatable, άμα υπάρχει ζήτηση γιατί να μην έχει), είναι ότι ο μέσος Bob δεν συνειδητοποιούσε ότι κάρτα με τον πύργου του Άϊφελ != πύργος του Άϊφελ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Νοέμ 2022, 18:04

klg έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 01:51
Ναι αλλά το πρόβλημα δεν ήταν μόνο ότι δεν είχε αξία η κάρτα (το οποίο είναι debatable, άμα υπάρχει ζήτηση γιατί να μην έχει), είναι ότι ο μέσος Bob δεν συνειδητοποιούσε ότι κάρτα με τον πύργου του Άϊφελ != πύργος του Άϊφελ.
Ποιο πολύ ότι φωτογραφία του πύργου του Άιφελ != εγγραφή στο ledger ότι τα ακούμπησες για να φαίνεται στο cryptowallet σου ένα url προς αυτή αλλά ναι.

Από κει και πέρα στην καλύτερη είχε τόση αξία όσο η μετοχή μιας εταιρίας που δεν υπάρχει και υπόσχεται πράγματα που δεν γίνονται, και από όσο ξέρω τα πολυάριθμα σταρταποDAO με λαμπρές ιδέες για εφαρμογές NFT όπως σαν DRM, αλλά πιο σκατένιο όλα είτε μείνανε στο στάδιο του σχεδιασμού είτε οι συντελεστές (με το ταμείο) εξαφανίστηκαν από προσώπου γης μόλις βαρέθηκαν να σπρώχνουν το daoτοκεν τους.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4345
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 13 Νοέμ 2022, 18:09

Θα ήταν ωραίο αν μπορούσε να υλοποιηθεί.

Web 1 είναι η πρώιμη εκδοχή του ιστού που βγήκε στην κυκλοφορία το 1991. Web 2 είναι ο ιστός όπως διαμορφώθηκε με τις δυναμικές ιστοσελίδες/πλατφόρμες στα 00's. Και το Web 3 είναι ένα εγχείρημα bottom up και αποκεντρωμένου ιστού, σαν αντίθεση στο υπερβολικά συγκεντρωποιημένο και corporate driven web της τελευταίας δεκαετείας.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Νοέμ 2022, 18:12

Εύφημος μνεία πάει στο SPICE DAO που έδωσαν 3.000.000$ για το artbook/storyboard του Dune του Jodorowski (που συνήθως δημοπρατείται στο υποεκατονταπλάσιο αλλά οκ κάπως πρέπει να φουσκώσουμε την τιμή του τοκεν για μετά) για να κάνουν κάθε σελίδα NFT και μετά να το κάψουν (το βίντεο με το κάψιμο του βιβλίου θα γινόταν επίσης NFT) και με τα έσοδα να το κάνουν animated σειρά + όλα τα χαζά των DAO ότι οι NFTούχοι θα συμμετείχαν σε αποφάσεις παραγωγής όπως ξερωγω κάστινγκ κ.λπ.

Είναι μια web3 καθημερινότητα ότι μπορεί να έχεις $3Μ στην τσέπη αλλά όχι αρκετό μυαλό να αναρωτηθείς Copyrights, how do they work.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 14 Νοέμ 2022, 18:35

klg έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 01:42
Meanwhile εγώ πιστεύω ότι ο Stalker είχε ένα mild erection όταν φαντάστηκε το φλώρουμ σαν DAO. Εννοώ γιατί να μην έχουμε τον JJ να προσπαθεί με τα LIDLS bots του να κάνει attack τον consensus αλγόριθμο;
:smt005::smt005::smt005:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Web3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Δεκ 2022, 21:50

OK, θα ρωτήσω εδώ μια και φαίνεστε αρκετά ψαγμένοι:

Αυτό το "Τεζος" έχει καταλάβει κανείς τι φρούτο είναι;
Που προφανώς έχει και και αρκετή επιφάνεια για να καλύψει μέχρι και φανέλα της Μαν Γιου...

Κάτι NFT και blockchain ακούω κάτι εκθέσεις τέχνης βλέπω αλλα πανάθεμα με αν κατάλαβα Χριστό.

https://decrypt.co/116428/dao-web3-proj ... ater-tezos


Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με την "Αποκέντρωση" που αναφέρει;

Κανονικά θα το είχα κάνει dismiss σαν κανονική μπούρδα/απάτη, αλλά επειδή είναι συνδεδεμένο με κάποια ονόματα που εκτιμώ, και με γερά μυαλλά αναρωτιέμαι...
Have I missed something?



ΥΓ. Βλέπω οτι έχω χάσει και επισόδεια, Ethereum hard fork λέει, και κάτι άλλα τέτοια όμορφα, δυστυχώς ο τομέας είναι άκρως ευάλωτος στον κάθε σαλταδώρο.
Αν η μορφή του consensus των τεζος αποδειχθεί ικανή και στιβαρή ποιος ξέρει, κάτι μπορει να γίνει.
Αλλιώς μάλλον "τεζα" κι αυτοι. Αν ξέρει κανεις πράμα, ας πει...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών