Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Ιαν 2023, 19:23

Jafar έγραψε:
12 Ιαν 2023, 18:45
ST48410 έγραψε:
12 Ιαν 2023, 16:58
Πριν μερικούς μήνες πήρε φίλος κινητό για την γυναίκα του. Δεν θυμάμαι μάρκα. Από αυτά τα κινέζικα τα σχεδόν άγνωστα γύρω στα 150-180 Ευρώ. Έγιναν όλες οι ρυθμίσεις, δοκιμάστηκαν άλλες κάρτες, άλλα apps, μιλήσαμε και με service των καρτών και του κινητού, ρίξαμε και μα ματιά στο net και φάνηκε πως και άλλοι αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα. Η συσκευή γύρισε πίσω και του επέστρεψαν τα χρήματα.

Πρόβλημα είχα κι εγώ σε συσκευή τριετίας αλλά μόνο με το app της Alpha. Έβαλα της Google και λειτούργησε κανονικά.
Αν συμβαίνει αυτό την πατήσαμε.. αλλά είναι XIAOMI το τηλέφωνο (Mi9, 350€ αγορά, καινούργιο, 5 μήνες αφότου βγήκε, Φλεβάρης 2019 με Αύγουστο 2019), δεν είναι κινεζιά της σειράς...
Υπάρχει φόρουμ εξειδικευμένο στα κινητά και υπάρχουν και στο εξωτερικό. Εγώ για αρχή θα έκανα μια ερώτηση εκεί όπου σίγουρα θα έχει νήμα για το μοντέλο σου και άλλους χρήστες που θα έχουν δοκιμάσει την ίδια λειτουργία. Αν έχουν φάει τα μούτρα τους και είναι θέμα ρύθμισης έχει καλώς. Αν όμως κάνεις ό,τι και οι άλλοι και απλά δεν λειτουργεί, τότε ψάξου για επιστροφή ή ό,τι προβλέπεται σε περίπτωση βλάβης

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 12 Ιαν 2023, 19:25

Έχεις να προτείνεις κάποιο φόρουμ;
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 12 Ιαν 2023, 20:00

Το δικό μου , redmi 10 pro δουλεύει κανονικά με Πειραιώς , Εθνική και Alphabank .

Για τσεκαρε https://tecnuevo.com/xiaomi-mi-9-the-nf ... ys-to-fix/
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 12 Ιαν 2023, 22:54

Παιδιά λίγο πάλι που έψαξα στο ίντερνετ, κάποιοι λένε ότι στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, σε κάποιο υπομενού που σε μένα ονομάζεται "ασφάλεια θέσης στοιχείου", πρέπει να έχεις επιλέξει το "Πορτοφόλι HCE" αντί του "Πορτοφόλι SIM". Άλλαξα την επιλογή στο HCE και θα δοκιμάσω αύριο μεθαύριο. Γνωρίζετε εσείς κάτι τέτοιο; Να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος τι είναι η μια και τι η άλλη επιλογή αλλά ας το δω κι αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jafar την 12 Ιαν 2023, 23:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Ιαν 2023, 23:02

Ρε μαν, το κουκλ wallet το έχεις περασμένο - ενεργοποιημένο; δοκίμασες να πληρώσεις μέσα από το wallet;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 12 Ιαν 2023, 23:09

sys3x έγραψε:
12 Ιαν 2023, 23:02
Ρε μαν, το κουκλ wallet το έχεις περασμένο - ενεργοποιημένο; δοκίμασες να πληρώσεις μέσα από το wallet;
Βεβαίως. Μιλάω για το πορτοφόλι της Google, το έχω κατεβάσει, το έχω ενεργοποιήσει, έχω περάσει τις κάρτες μου (έχουν όλες λεφτά) και έχω ανοιχτό το NFC. Αλλά τίποτα. Αυτή η ρύθμιση HCE vs SIM που ανέφεραν κάποια σάιτ ίσως είναι η λύση, αλλά θα το δω αύριο - μεθαύριο όταν πάω να κάνω πληρωμή.
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Ιαν 2023, 23:11

Παίζει.
Καλή τύχη μαν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 13 Ιαν 2023, 14:03

Παιδιά λύθηκε! Τελικά ήταν αυτή η επιλογή "Πορτοφόλι Wallet" αντί της επιλογής "Πορτοφόλι SIM". Πήγα σε βενζινάδικο και πλήρωσα, έγινε η δουλειά κανονικά!
Facta, non verba

vagdiman
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Μαρ 2023, 12:26
Phorum.gr user: vagdiman

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagdiman » 04 Μαρ 2023, 12:30

Καλησπέρα σε παρακαλώ αν γίνεται επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα και το ίδιο κινητό..η λύση ήταν να μπει στο πορτοφόλι HCE??

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 04 Μαρ 2023, 13:02

vagdiman έγραψε:
04 Μαρ 2023, 12:30
Καλησπέρα σε παρακαλώ αν γίνεται επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα και το ίδιο κινητό..η λύση ήταν να μπει στο πορτοφόλι HCE??
Καλημέρα φίλε, σε μένα ναι! Λογικά και σε σένα.
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Μαρ 2023, 10:10

Είναι δυνατόν να έχουν από default το sim wallet; Wtf?
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
CosmosKGr
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Ιουν 2023, 15:22
Phorum.gr user: Καζινιεράκης Αναστάσιος

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CosmosKGr » 27 Ιουν 2023, 15:27

Τελικά όμως γνωρίζει κανείς για τη διαφορά μεταξύ των επιλογών "Πορτοφόλι HCE" "Πορτοφόλι SIM";
Τι αφορά δηλαδή η καθεμία τους και για ποιο λόγο κάποιος να επιλέγει τη μία ή την άλλη;
«...So you think you can tell, Heaven from Hell...»

Άβαταρ μέλους
CosmosKGr
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Ιουν 2023, 15:22
Phorum.gr user: Καζινιεράκης Αναστάσιος

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CosmosKGr » 27 Ιουν 2023, 16:35

Επανέρχομαι στο θέμα για να καταθέσω την "άποψη" που αποκόμισα ρωτώντας τον γνωστό πια "σύμβουλο" δηλαδή το ChatGPT.
(παρεμβαίνω εδώ μόνο για να συνδεθούν αρτιότερα οι απαντήσεις του, στα σημεία που κόβονταν λόγω του περιορισμού του συνόλου χαρακτήρων που έχει στις απαντήσεις του)


Εγώ:
Στις NFC ρυθμίσεις των έξυπνων κινητών τηλεφώνων και συγκεκριμένα στη ρύθμιση για την "Ασφάλιση θέσης στοιχείου", ποια είναι η διαφορά μεταξύ των επιλογών "Πορτοφόλι HCE" και "Πορτοφόλι SIM";


ChatGPT:
Οι ρυθμίσεις NFC (Near Field Communication) στα έξυπνα κινητά τηλέφωνα μπορούν να ποικίλουν ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα και τον κατασκευαστή της συσκευής. Ωστόσο, γενικά η ρύθμιση "Ασφάλιση θέσης στοιχείου" αφορά τον τρόπο που θα αποθηκεύονται και χρησιμοποιούνται τα στοιχεία πληρωμής στο πλαίσιο των υπηρεσιών πορτοφολιού.

Όσον αφορά τις επιλογές "Πορτοφόλι HCE" και "Πορτοφόλι SIM":

1. Πορτοφόλι HCE (Host Card Emulation): Αυτή η επιλογή χρησιμοποιεί την τεχνολογία HCE για την απομίμηση της λειτουργίας μιας κάρτας πληρωμής μέσω λογισμικού. Τα δεδομένα πληρωμής αποθηκεύονται ασφαλώς στη μνήμη του τηλεφώνου και μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πληρωμές μέσω NFC.

2. Πορτοφόλι SIM: Αυτή η επιλογή χρησιμοποιεί το Secure Element (ασφαλές στοιχείο) που βρίσκεται στην SIM κάρτα του τηλεφώνου για την αποθήκευση και την επεξεργασία των δεδομένων πληρωμής. Το Secure Element είναι ένα απομονωμένο και ασφαλές περιβάλλον όπου αποθηκεύονται τα ευαίσθητα δεδομένα πληρωμής, όπως οι πληροφορίες κάρτας και οι κωδικοί πρόσβασης, αποθηκεύονται κρυπτογραφημένα στο Secure Element της SIM κάρτας. Όταν πραγματοποιείται μια πληρωμή, το τηλέφωνο χρησιμοποιεί την τεχνολογία NFC για να επικοινωνήσει με τον αναγνώστη πληρωμών, και τα απαραίτητα δεδομένα αποστέλλονται από το Secure Element της SIM κάρτας.

Σε γενικές γραμμές, η βασική διαφορά μεταξύ των επιλογών "Πορτοφόλι HCE" και "Πορτοφόλι SIM" είναι η τοποθεσία αποθήκευσης των δεδομένων πληρωμής. Με το Πορτοφόλι HCE, τα δεδομένα αποθηκεύονται στη μνήμη του τηλεφώνου, ενώ με το Πορτοφόλι SIM αποθηκεύονται στο ασφαλές στοιχείο της SIM κάρτας. Και οι δύο προσεγγίσεις παρέχουν ασφαλή μέσα για την αποθήκευση και την επεξεργασία των πληροφοριών πληρωμής, αλλά οι λεπτομέρειες και η υποστήριξη για κάθε επιλογή μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με τη συσκευή και την πλατφόρμα λειτουργίας.


Εγώ:
Γενικότερα ωστόσο υπερέχει κάποια από τις δύο μεθόδους και σε τι σε σχέση με την άλλη;


ChatGPT:
Και οι δύο μέθοδοι, δηλαδή το Πορτοφόλι HCE και το Πορτοφόλι SIM, έχουν τα πλεονεκτήματά τους και χρησιμοποιούνται ευρέως στις υπηρεσίες πληρωμών μέσω κινητών τηλεφώνων. Ωστόσο, υπάρχουν ορισμένες διαφορές μεταξύ τους:

Πλεονεκτήματα του Πορτοφολιού HCE:

Δεν απαιτείται ειδική SIM κάρτα: Η τεχνολογία HCE λειτουργεί με τη χρήση λογισμικού, οπότε δεν χρειάζεται να έχετε μια συγκεκριμένη SIM κάρτα για να χρησιμοποιήσετε τις υπηρεσίες πληρωμής μέσω NFC.

Ευκολία και ευελιξία: Η τεχνολογία HCE επιτρέπει την εγκατάσταση και τη διαχείριση ψηφιακών πορτοφολιών απευθείας στο τηλέφωνο, προσφέροντας μεγαλύτερη ευελιξία και ευκολία στους χρήστες.

Πλεονεκτήματα του Πορτοφολιού SIM:

1. Υψηλότερη ασφάλεια: Η τεχνολογία SIM Secure Element προσφέρει υψηλότερο επίπεδο ασφάλειας σε σχέση με το HCE, καθώς τα δεδομένα πληρωμής αποθηκεύονται σε ένα απομονωμένο φυσικό ή εικονικό στοιχείο της SIM κάρτας.

2. Ανεξαρτησία από το τηλέφωνο: Το Πορτοφόλι SIM είναι ανεξάρτητο από τη συσκευή και μπορεί να μεταφερθεί από ένα τηλέφωνο σε άλλο χωρίς να χάνονται τα δεδομένα πληρωμής. Αυτό είναι χρήσιμο σε περιπτώσεις αντικατάστασης ή αλλαγής τηλεφώνου.

3. Ευρεία συμβατότητα: Το Πορτοφόλι SIM υποστηρίζεται από πολλούς παρόχους υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας και είναι συμβατό με πολλές τραπεζικές και πληρωματικές εφαρμογές.

Συνολικά, και τα δύο Πορτοφόλια HCE και SIM έχουν τα πλεονεκτήματά τους. Η επιλογή μεταξύ τους εξαρτάται από τις προτιμήσεις του χρήστη, τις δυνατότητες της συσκευής και την υποστήριξη των παρόχων υπηρεσιών. Σημαντικό είναι να έχετε υπόψη ότι η διαθεσιμότητα και οι λεπτομέρειες των επιλογών αυτών μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με την περιοχή και τον πάροχο υπηρεσιών σας.
«...So you think you can tell, Heaven from Hell...»

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Πρόβλημα με ανέπαφες συναλλαγές από smartphone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Ιουν 2023, 12:58

CosmosKGr έγραψε:
27 Ιουν 2023, 15:27
Τελικά όμως γνωρίζει κανείς για τη διαφορά μεταξύ των επιλογών "Πορτοφόλι HCE" "Πορτοφόλι SIM";
Τι αφορά δηλαδή η καθεμία τους και για ποιο λόγο κάποιος να επιλέγει τη μία ή την άλλη;
Λοιπόν, θεωρητικά το HCE είναι το λιγότερο secure από τα δύο, γιατί θεωρητικά το SIM wallet θα χρησιμοποιούσε το chip της SIM για να κάνει store τα ευαίσθητα δεδομένα που αφορούν την κάρτα. Το HCE χρησιμοποιεί storage και εφαρμογές που παρέχει το λειτουργικό για να επιτύχει το ίδιο πράγμα, οπότε επειδή θεωρητικά η SIM έχει διαφορετικό chip για την ίδια δουλειά, έχεις περισσότερα attack vectors. (pretty much αυτά που σου έγραψε και το chatGPT, δεν παρατήρησα να έχει κάνει hallucinate κάποια πατάτα)

Εν τέλη, το βασικό πρόβλημα εδώ πέρα είναι ότι δεν υποστηρίζουν όλες οι SIM αυτό το πράγμα οπότε για αυτό συνήθως το HCE σαν επιλογή δουλεύει (γιατί δεν απαιτείται η ύπαρξη Secure Element, δηλαδή κάποιου ανεξάρτητου chip) ενώ το sim wallet γενικά τον παίρνει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών