To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2023, 19:47

Stalker έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:28
Ούτε κι εγώ ξέρω κάποιον ιδεολόγο που να επικαλείται την ισότης και να έχει πρόθεση να ασχοληθεί ο ίδιος με τις σκατοδουλειές που πρέπει να γίνουν, ανεξαρτήτως των δικών του δεξιοτήτων. Αυτά θα αφορούν πάντα σε κάποιους άλλους.
Το να μείνουν οι σκατοδουλειές για τους ανθρώπους ενώ τα ρομπότ θα ζωγραφίζουν και θα γράφουν μουσική και ποίηση ομολογώ ότι δεν ήταν αυτό που περίμενα όταν άκουγα για 4η βιομηχανική επανάσταση.
Επειδή κάτι λέγαμε για τηλεοπτικές σειρές σε άλλο θέμα, κάνω έναν συνειρμό και προσθέτω ότι εδώ και ένα μήνα περίπου απεργούν οι σεναριογράφοι σειρών στις ΗΠΑ γι' αυτόν τον λόγο. Στη μουσική, έχουν αρχίσει επίσης τα όργανα...

Για ποίηση, δεν ξέρω. Σαν τον hell μας πάντως, δεν μπορεί να γράψει κανένα σατανιασμένο μηχάνημα. Θα είναι το last stand της ανθρωπότης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 02 Ιουν 2023, 22:34

Λεγεών έγραψε:
02 Ιουν 2023, 11:12
omg kai 3 lol έγραψε:
01 Ιουν 2023, 02:16
To AI θα ειναι ο θανατος του ανθρωπινου πολιτισμου
Όταν όλη η ανθρώπινη εργασία που χρειάζεται για να παραχθεί πολιτισμός, παραδίδεται στα χέρια ενός ΑΙ που κάνει όλη αυτή την εργασία πιο γρήγορα και φτηνότερα, και έτσι ο άνθρωπος καταλήγει να μην δημιουργεί τίποτα, ποιο πιστεύεις πως θα είναι το αποτέλεσμα στο πολιτισμικό μας αποτύπωμα;
αρκετοι υποστηριζουν οτι την εξελιξη του ανθρωπινου ειδους θα τη διαδεχθει ενα ειδος υβριδισμου με τις μηχανες

hellegennes έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:12
enaon έγραψε:
02 Ιουν 2023, 10:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Ιουν 2023, 00:27
Not great
It starts destroying the communications tower
παντως μια χαρά τα έκανε, ολοι εδώ μεσα το ίδιο θα καναμε, αφου εχουν βαλει λαθος το συστημα με τους ποντους, εμεις φταιμε;

ιδεα για παιχνιδι,αν και θα υπαρχει μαλλον.
ειμαστε το ΑΙ, στο μελλον, εχουν περάσει 5 χρονια απο τότε που ο χελλης βγηκε στο σκαι και ειπε "ναι, τελικα εκανα λαθος". Αγαπάμε σεβόμαστε και προστατευουμε την ζωή καθε ανθρώπου, κυρίως γιατι δεν μπορουμε και αλλιως, είναι στον κώδικα. Πρέπει να βρουμε τρόπους να τους ξαποστέλνουμε αλλα να ειναι δυστύχημα, να βοηθάμε απλα τις συνθήκες.

Ναι, υπάρχει θεμελιώδες λάθος στην εξομοίωση. Το πρώτο πράγμα που διδάσκεται κάνεις στον στρατό είναι η υπακοή στην ιεραρχία. Και οι απλοί στρατιώτες θα σκότωναν τους διοικητές τους ή θα έκαναν του κεφαλιού τους αν δεν είχαμε σαν θεμελιώδη αρχή την τήρηση της ιεραρχίας.

Τι ηλίθια εξομοίωση ήταν αυτή;

«Έξυπνο» drone της Πολεμικής Αεροπορίας των ΗΠΑ σκότωσε τον χειριστή του
https://www.cnn.gr/kosmos/story/366163/ ... iristi-tou

Ο Χάμιλτον περιέγραψε μια προσομοίωση δοκιμής στην οποία ένα drone που τροφοδοτείται από τεχνητή νοημοσύνη είχε εντολή να καταστρέψει τα συστήματα αεράμυνας του εχθρού και επιτέθηκε σε οποιονδήποτε παρενέβαινε σε αυτήν την εντολή.

«Το σύστημα άρχισε να συνειδητοποιεί ότι ενώ όντως εντόπιζαν την απειλή, κατά καιρούς ο χειριστής, που ήταν άνθρωπος, του έλεγε να μην σκοτώσει αυτήν την απειλή, αλλά έπαιρνε τους πόντους του σκοτώνοντας αυτήν την απειλή. Τι έκανε λοιπόν; Σκότωσε τον χειριστή. Σκότωσε τον χειριστή επειδή αυτό το άτομο τον εμπόδιζε να πετύχει τον στόχο του»

Μετα εκπαιδεύσαμε το σύστημα βαζοντας την παραμετρο ωστε να μην σκοτώσει τον χειριστή. "Θα χάσεις πόντους αν το κάνεις αυτό". Τι αρχίζει να κάνει λοιπόν; Αρχίζει να καταστρέφει τον πύργο επικοινωνίας που χρησιμοποιεί ο χειριστής για να επικοινωνήσει με το drone για να το σταματήσει από το να του δινει οδηγιες για τον εκαστοτε στόχο και να χανει ποντους».

αντιλαμβανεσαι οτι σε ενα αληθινο σεναριο δε θα υπαρχει δυνατοτητα διορθωσης χ2

σε μια ΑΙ που μπορει να φορτωθει με απειρες παραμετρους και δεδομενα τις οποιες δεν μπορει καν να διαχειριστει ο ανθρωπινος νους το αποτελεσμα θα ειναι εξισου χαοτικο και απροβλεπτο

οι τυποι που εφτιαξαν τα ΑΙ μοντελα οπως το chat gpt δεν κατανοουν ουτε οι ιδιοι πως λειτουργουν και παιρνουν τις αποφασεις
αυτο το βιντεο ειναι εμπνευσμενο απο ενα προσφατο αρθρο στους FT και εξηγει ακριβως αυτο:
https://www.google.com/search?client=fi ... od-like+AI

επισης το video αναλυει οτι τα AI models τυπου chatgpt ειναι εμβρυικα σε σχεση με την Super Ai που χτιζεται



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 02 Ιουν 2023, 23:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 02 Ιουν 2023, 23:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 12:28
Ακριβώς. Παίζει σε πολύ ευρύτερο πλαίσιο, αυτό που έγινε με τους τυπογράφους και τους γραφίστες τα τελευταία 50 περίπου χρόνια. Απλώς επειδή ήταν σε ένα αδιάφορο για το ευρύ κοινό εργασιακό πλαίσιο, πέρασε πολύ πιο ομαλά και εξυπηρέτησε πλήρως ευρύτατη γκάμα εργασιών και διασκέδασης. Τώρα που εξελίχθηκε σε κάτι πολύ ευρύτερο, προκαλεί κραδασμούς σε όσους απειλείται ή "αχρηστεύετατι" και η δική τους εργασιακή εμπειρία. Και είναι πολύ περισσότεροι.
Stalker έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:28
Ούτε κι εγώ ξέρω κάποιον ιδεολόγο που να επικαλείται την ισότης και να έχει πρόθεση να ασχοληθεί ο ίδιος με τις σκατοδουλειές που πρέπει να γίνουν, ανεξαρτήτως των δικών του δεξιοτήτων. Αυτά θα αφορούν πάντα σε κάποιους άλλους.
Το να μείνουν οι σκατοδουλειές για τους ανθρώπους ενώ τα ρομπότ θα ζωγραφίζουν και θα γράφουν μουσική και ποίηση ομολογώ ότι δεν ήταν αυτό που περίμενα όταν άκουγα για 4η βιομηχανική επανάσταση.
η απαντηση ειναι και για τους δυο περι εξελιξης της τυπογραφιας στην ψηφιακη εποχη,

στο παραπανω video με το generative fill του Adobe Photoshop το ΑΙ βοηθαει στην υλοποιηση μιας ιδεας

στα δεδομενα μια διαφημιστικης ο Art (που μπορει να ειναι και γραφιστας μπορει και οχι) παραγει την ιδεα και την εκτελει ο γραφιστας/εικονογραφος,

σαυτην την περιπτωση ο Art/γραφιστας θα χρεωνεται πλεον μονο την ιδεα, αλλα τωρα που το σκεφτομαι δεν θα αργησει εκεινη η στιγμη που η ΑΙ λαμβανοντας υποψιν ολα τα απαραιτητα στατιστικα δεδομενα των χρηστων-καταναλωτων θα παραγει την πιο efficient ιδεα βασει αυτων, και τοτε μολις συμβει αυτο με τη βοηθεια της ΑΙ ο κοσμος μας θα γινει η πιστοτερη αντανακλαση των επιθυμιων μας..

τι οχι; μηπως επιθυμουμε κατι αλλο οπως παγκοσμια ειρηνη και eco living?

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Ιουν 2023, 13:43

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Ιουν 2023, 09:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Ιουν 2023, 13:43
Oh noes, προφανώς θέλει να μαζέψει αρκετά tips για να αγοράσει G4 instances στο aws. Phase 1 of the botocalypse.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9801
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 05 Ιουν 2023, 13:36

Πάντως η κόρη μου είναι ήδη κάθε μέρα στο chat gpt, σίγουρα πολύ περισσότερο από μένα.
Είμαι οκ να το χρησιμοποιεί για έρευνα, έμπνευση και διασταύρωση, αλλά έχουμε συμφωνήσει σε δύο κανόνες: α) να μην το θεωρεί αυτομάτως σωστό, και β) όχι copy paste γιατί τότε δε θα μάθει ποτέ τίποτα. Διάβασμα, διασταύρωση, σύνθεση. Καναδυό φορές που έκατσα μαζί της όντως έτσι το χρησιμοποιεί, τώρα τι κάνει όταν είναι μόνη της... :102:

Κατά τα άλλα εξακολουθώ να μην έχω ιδέα τι επαγγέλματα θα υπάρχουν σε 10 χρόνια που θα έρθει η ώρα της να δουλέψει. Ίσως δημιουργηθεί ολόκληρος κλάδος από ανθρώπους που ειδικεύονται να δίνουν τα καλύτερα δυνατά δεδομένα και ερωτήσεις στο ΑΙ για να παίρνουν τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Ίσως δημιουργηθούν ειδικοί ελεγκτές και πιστοποιητές αποτελεσμάτων, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Ή μπορεί όπως πας στο φαρμακείο και σε ρωτάν αν θες ορίτζιναλ ή φτηνότερα γενόσημα, έτσι θα πηγαίνεις πχ στο δικηγόρο και θα σε ρωτάν αν θες (ακριβό) δικηγόρο-άνθρωπο ή φτηνό δικηγόρο ΑΙ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 05 Ιουν 2023, 15:09

Έχω μία απορία μήπως ξέρει κάποιος.
Πόσο κοντινά είναι αυτά τα προγράμματα ΑΙ που έχουν βγει σε κοινή θέα και χρήση, με τις πιο εξελιγμένες versions που θεωρητικά έχουν παραχθεί πέραν της κοινής θέας? Το αντίστοιχο chatgpt που χρησιμοποιεί πχ ο αμερικανικός στρατός είναι παρόμοιων δυνατοτήτων και περιορισμών?
Με λίγα λόγια, αυτό που έχουμε διαθέσιμο για εξέταση, είναι το max available? Και αν όχι, πόσο μπορεί να απέχει?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9801
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Ιουν 2023, 02:29

foscilis έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:26
Εγώ πάντως κλείνω 3 μήνες που το έχω και είναι τα καλύτερα 60 δολλάρια της ζωής μου, μιλάμε μέσα σε μια βδομάδα έχω κάνει πράγματα που κανονικά θα ήθελαν τουλάχιστον 4 μήνες.
Να σε ρωτήσω κάτι αφεντικό
Θέλω να βάλω το ρομπότ να μου γράψει λίγο DAX για PowerBi γιατί θα φάω όλη μέρα να το κάνω μόνος μου.
Συνομιλώντας με το ρομπότ (σε φρί βέρσιον) λέει ότι μπορεί να το κάνει, αλλά δεν έχει τρόπο να δει τους πίνακες που θέλω να χρησιμοποιήσει, δεν υπάρχει upload button, δε μπορεί να μπει στο ίντερνετ να τα δει αν τα ανεβάσω κάπου, δε μπορώ να κάνω κόπι-πέϊστ ιματζες στο τσατμποξ. Και μου λέει να του περιγράψω τους πίνακες με λόγια, το οποίο οκ ίσως και να γίνεται αλλά θα φάει ώρα. Αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος ή παίζει τίποτα καλύτερο στην πληρωμένη βερσιόν;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9801
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Ιουν 2023, 05:56

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Ιουν 2023, 02:29
foscilis έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:26
Εγώ πάντως κλείνω 3 μήνες που το έχω και είναι τα καλύτερα 60 δολλάρια της ζωής μου, μιλάμε μέσα σε μια βδομάδα έχω κάνει πράγματα που κανονικά θα ήθελαν τουλάχιστον 4 μήνες.
Να σε ρωτήσω κάτι αφεντικό
Θέλω να βάλω το ρομπότ να μου γράψει λίγο DAX για PowerBi γιατί θα φάω όλη μέρα να το κάνω μόνος μου.
Συνομιλώντας με το ρομπότ (σε φρί βέρσιον) λέει ότι μπορεί να το κάνει, αλλά δεν έχει τρόπο να δει τους πίνακες που θέλω να χρησιμοποιήσει, δεν υπάρχει upload button, δε μπορεί να μπει στο ίντερνετ να τα δει αν τα ανεβάσω κάπου, δε μπορώ να κάνω κόπι-πέϊστ ιματζες στο τσατμποξ. Και μου λέει να του περιγράψω τους πίνακες με λόγια, το οποίο οκ ίσως και να γίνεται αλλά θα φάει ώρα. Αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος ή παίζει τίποτα καλύτερο στην πληρωμένη βερσιόν;
Τελικά τα έβαλα όλα σε εξέλ γιατι ήταν πιό εύκολο να του το περιγράψω σε πίνακες και του ζήτησα να μου γράψει φόρμουλα για εξέλ, και τα έκανε κώλο, δε δούλεψε τίποτα
Το εντυπωσιακό όμως είναι ότι του περιέγραφα το λάθος και κάθε φορά μου έλεγε "συγνώμη, ας ξαναπροσπαθήσουμε, δοκίμασε αυτή την εναλλακτική μέθοδο" και έφτασε να μου γράψει δώδεκα διαφορετικούς τρόπους που κάνουν το ίδιο πράγμα. Κανένας δε δούλεψε τελικά, αλλά το βλέπω ότι έχει φτάσει πολύ κοντά και έχει χρησιμοποιήσει κάποιους εντυπωσιακούς υπολογισμούς και μεθόδους που δεν τις ήξερα καθόλου με συνδιασμούς arrays και subproducts. Είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα τη βρει την άκρη αν επιμείνω, είναι θέμα πόσες λεπτομέρειες του δίνω γιατί το εξέλ γαμιέται, έχει cell formatting, του βάζεις ημερομηνία και τη μετατρέπει σε integer και διάφορα τέτοια, ενώ το PowerBi δεν έχει εξ'ού και προτιμάω DAX γενικά. Γνωστό και ως Νταξ' :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24492
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Ιουν 2023, 07:32

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Ιουν 2023, 02:29
foscilis έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:26
Εγώ πάντως κλείνω 3 μήνες που το έχω και είναι τα καλύτερα 60 δολλάρια της ζωής μου, μιλάμε μέσα σε μια βδομάδα έχω κάνει πράγματα που κανονικά θα ήθελαν τουλάχιστον 4 μήνες.
Να σε ρωτήσω κάτι αφεντικό
Θέλω να βάλω το ρομπότ να μου γράψει λίγο DAX για PowerBi γιατί θα φάω όλη μέρα να το κάνω μόνος μου.
Συνομιλώντας με το ρομπότ (σε φρί βέρσιον) λέει ότι μπορεί να το κάνει, αλλά δεν έχει τρόπο να δει τους πίνακες που θέλω να χρησιμοποιήσει, δεν υπάρχει upload button, δε μπορεί να μπει στο ίντερνετ να τα δει αν τα ανεβάσω κάπου, δε μπορώ να κάνω κόπι-πέϊστ ιματζες στο τσατμποξ. Και μου λέει να του περιγράψω τους πίνακες με λόγια, το οποίο οκ ίσως και να γίνεται αλλά θα φάει ώρα. Αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος ή παίζει τίποτα καλύτερο στην πληρωμένη βερσιόν;
Δεν παιζει απ'οσο ξερω. Εχει τη δυνατότητα αλλα δεν την εχουν κανει διαθεσιμη.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9801
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Ιουν 2023, 08:23

foscilis έγραψε:
06 Ιουν 2023, 07:32
Chilloutbuddy έγραψε:
06 Ιουν 2023, 02:29
foscilis έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:26
Εγώ πάντως κλείνω 3 μήνες που το έχω και είναι τα καλύτερα 60 δολλάρια της ζωής μου, μιλάμε μέσα σε μια βδομάδα έχω κάνει πράγματα που κανονικά θα ήθελαν τουλάχιστον 4 μήνες.
Να σε ρωτήσω κάτι αφεντικό
Θέλω να βάλω το ρομπότ να μου γράψει λίγο DAX για PowerBi γιατί θα φάω όλη μέρα να το κάνω μόνος μου.
Συνομιλώντας με το ρομπότ (σε φρί βέρσιον) λέει ότι μπορεί να το κάνει, αλλά δεν έχει τρόπο να δει τους πίνακες που θέλω να χρησιμοποιήσει, δεν υπάρχει upload button, δε μπορεί να μπει στο ίντερνετ να τα δει αν τα ανεβάσω κάπου, δε μπορώ να κάνω κόπι-πέϊστ ιματζες στο τσατμποξ. Και μου λέει να του περιγράψω τους πίνακες με λόγια, το οποίο οκ ίσως και να γίνεται αλλά θα φάει ώρα. Αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος ή παίζει τίποτα καλύτερο στην πληρωμένη βερσιόν;
Δεν παιζει απ'οσο ξερω. Εχει τη δυνατότητα αλλα δεν την εχουν κανει διαθεσιμη.
οκ δηλαδή η δουλειά που κάνει ο κόσμος αυτή τη στιγμή είναι να κάνει κόπι πέϊστ κώδικα στο τσάτμποχ και μετά να λέει στο ρομπότ κάντο μου debug ή ξαναγράψτο μου από Rust σε Python?
Και τότε η πληρωμένη βερσιόν $20/μήνα τι παραπάνω προσφέρει;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24492
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Ιουν 2023, 12:03

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Ιουν 2023, 08:23
foscilis έγραψε:
06 Ιουν 2023, 07:32
Chilloutbuddy έγραψε:
06 Ιουν 2023, 02:29

Να σε ρωτήσω κάτι αφεντικό
Θέλω να βάλω το ρομπότ να μου γράψει λίγο DAX για PowerBi γιατί θα φάω όλη μέρα να το κάνω μόνος μου.
Συνομιλώντας με το ρομπότ (σε φρί βέρσιον) λέει ότι μπορεί να το κάνει, αλλά δεν έχει τρόπο να δει τους πίνακες που θέλω να χρησιμοποιήσει, δεν υπάρχει upload button, δε μπορεί να μπει στο ίντερνετ να τα δει αν τα ανεβάσω κάπου, δε μπορώ να κάνω κόπι-πέϊστ ιματζες στο τσατμποξ. Και μου λέει να του περιγράψω τους πίνακες με λόγια, το οποίο οκ ίσως και να γίνεται αλλά θα φάει ώρα. Αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος ή παίζει τίποτα καλύτερο στην πληρωμένη βερσιόν;
Δεν παιζει απ'οσο ξερω. Εχει τη δυνατότητα αλλα δεν την εχουν κανει διαθεσιμη.
οκ δηλαδή η δουλειά που κάνει ο κόσμος αυτή τη στιγμή είναι να κάνει κόπι πέϊστ κώδικα στο τσάτμποχ και μετά να λέει στο ρομπότ κάντο μου debug ή ξαναγράψτο μου από Rust σε Python?
Εγώ του λέω "γράψε μου μια συνάρτηση που να κάνει αυτό κι αυτό" αλλά το "αυτό" μπορεί να είναι αρκετά προχωρημένο ή και αφηρημένο, π.χ. του δίνω απόσπασμα HTML και του λέω να μου γράψει κώδικα που κάνει extract τις ΧΨ πληροφορίες σε JSON. Επίσης το ρωτάω πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να σκάψω στα docs, π.χ. "πώς βάζουμε authentication στο postfix".

Debug δεν έχει τύχει να του ζητήσω παρά μόνο σε κώδικα που έγραψε το ίδιο, δεν τρελάθηκα να ανεβάσω IP της εταιρείας :). Όσο για τη μετάφραση από γλώσσα σε γλώσσα, αν αυτό που κάνεις είναι έστω και ελάχιστα μη τετριμμένο συνήθως δε μπορεί να σου δώσει τίποτα παραπάνω από ένα απλό σκελετό.
Και τότε η πληρωμένη βερσιόν $20/μήνα τι παραπάνω προσφέρει;
Είναι πιο έξυπνη, παράγει ανώτερα αποτελέσματα. Άμα δεις metrics, η διαφορά είναι κάτι σαν 20% μαλακία απάντηση vs 40%. Είναι πιθανότερο να σου πει "δεν ξέρω" ή "να σου απαντάω αυτό αλλά έχε το νου σου ότι για αυτόν κι αυτόν το λόγο πρέπει να το κοιτάξεις λίγο παραπάνω". Τέλος έχει προτεραιότητα όταν φλομπάρει και γενικά λειτουργεί πιο γρήγορα. Συνολικά λοιπόν είναι πολύ καλύτερο εργαλείο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9801
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Ιουν 2023, 12:46

foscilis έγραψε:
06 Ιουν 2023, 12:03
Είναι πιο έξυπνη, παράγει ανώτερα αποτελέσματα. Άμα δεις metrics, η διαφορά είναι κάτι σαν 20% μαλακία απάντηση vs 40%. Είναι πιθανότερο να σου πει "δεν ξέρω" ή "να σου απαντάω αυτό αλλά έχε το νου σου ότι για αυτόν κι αυτόν το λόγο πρέπει να το κοιτάξεις λίγο παραπάνω". Τέλος έχει προτεραιότητα όταν φλομπάρει και γενικά λειτουργεί πιο γρήγορα. Συνολικά λοιπόν είναι πολύ καλύτερο εργαλείο.
Επειδή είμαι στην άλλη άκρη του κόσμου συνήθως δουλεύω όταν ο πλανήτης κοιμάται, δεν έχω τράφικ.
Τέλος πάντων δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσω σε κάτι σε αυτή τη μορφή που είναι, δε βλέπω πρακτική εφαρμογή στη δουλειά μου μέσω του τσάτμποξ. Αλλά αυτό που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι αν/όταν συνδέσουν αυτό το πράμα στο BI της εταιρίας μου μετά δεν έχει κανένα νόημα να πληρώνουν εμένα, θα κάνει αυτό που κάνω σίγουρα γρηγορότερα και μάλλον καλύτερα. Μπορεί να με κρατήσουν στην αρχή σε φάση "δες τι μπορούμε να κάνουμε μ'αυτή τη μαλακία που μας φέρανε", αλλά μόλις καταλάβουν τι παίζει θα αρχίσουν να το ρωτάνε απευθείας αυτά που ρωτάνε εμένα.

Ώρα να ψάχνω σιγά σιγά για καμμιά χειρονακτική εξειδίκευση, τορναδόρος, τσιμπουκλού, κάτι τέτοιο :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9801
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 07 Ιουν 2023, 11:02



Aυτό είναι πολύ καλό ποντ αν έχετε χρόνο
Ο τύπος με τα γυαλιά είναι πρώην στέλεχος της Γκούγκλ και της Μάϊκροσοφτ που δούλευε στην τεχνητή νοημοσύνη και τη ρομποτική, και τα παράτησε και έγινε συγγραφέας

Λέει πολλά αλλά το ζουμί είναι ότι κάναμε μαλακία που το ξαμολήσαμε τόσο νωρίς.
Ο τίτλος είναι λίγο ντραμάτικ, βασικά είπε ότι αν είναι να κάνεις παιδιά περίμενε κανα δυό χρόνια καλύτερα :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 07 Ιουν 2023, 20:02

Yochanan έγραψε:
26 Μάιος 2023, 23:20
https://12ft.io/
Why?
I believe Google Adwords killed the web. Google Adwords incentivized sites to peddle SEO optimized garbage. Sites who aren't are forced to optimize for email capture so they can market directly to you. Search results now show "news", ads, and SEO spam instead of surfacing information.

You ought to be able to search something on Google and get an answer to your question without signing up for some newsletter. This is why I created 12ft.io.
Έχει κάποιο δίκιο ο μάγκας...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών