To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μαρ 2023, 01:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Μαρ 2023, 01:38
Πιστεύω ότι εχει πολύ σημαντική συνεισφορα το embodied cognition. Οκ, ο καθένας μπορεί να βρει σημεία επιμερους να κράξει, κ μερικές φορές το τραβάνε σίγουρα απο τα μαλλια, αλλά η συνολική ιδέα είναι solid IMO. Πολλές φορές ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι μια υπολογιστική μηχανή αλλά πάει μαζί με το σωμα κ ό,τι σχετιζεται με αυτο. Ειναι μια βιολογικη μηχανή που λειτουργει με τους νόμους της εξέλιξης. Με λίγα λόγια από τη wikipedia:
Embodied cognition is the theory that many features of cognition, whether human or otherwise, are shaped by aspects of an organism's entire body. Sensory and motor systems are seen as fundamentally integrated with cognitive processing
ΕΕΠ κάτι που έχω παρατηρήσει σε σχέση με αυτά τα ζητήματα (σε ό,τι αφορά τα συναισθήματα που συζητάτε, την ψυχολογία συνολικά αν θέλετε) είναι ότι κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη επιστημονική πρόοδος στην κατανόηση τους. Εννοώ πέρα από ένα basic level, δηλαδή πράγματα που μπορείς να εξηγήσεις σε ένα παιδί του δημοτικού οταν απογυμνωσεις την ουσια απο τις περιπλοκες συντακτικες κατασκευες και τις πολυσυλλαβες λεξεις σε μακροσκελεις παραγράφους. Ίσως να κάνω κ λάθος.
Κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω. Αλλά ας φτάσει πρώτα η ΑΙ να καταλαβαίνει τι θα πει γραμματική και μετά το συζητάμε κι αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4926
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 31 Μαρ 2023, 03:24

Λεγεών έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:46
Από εκεί και έπειτα, να προσθέσω πως προφανώς και μιλάμε για θάνατο του ανθρωπίνου πολιτισμού όταν όλα τα βασικά στοιχεία του πολιτισμού και της κουλτούρας μας καταλήγουν να δίνονται σε ΑΙ για να φτιαχτούν.

CivilAIzation λοιπόν, όλα καλά.
ή μπορει ο ανθρωπινος πολιτισμος να εξελιχθηκε μονο και μονο για να φτασει στο κρισιμο σημειο να δημιουργησει μηχανες που θα τον ξεπερασουν και θα εξελιχθουν περα απο αυτον

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4926
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 31 Μαρ 2023, 04:06

foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2023, 00:13

Ξεκινά με κάποιες πολύ συγκεκριμένες επιταγές όμως, με "βασικό software" προγραμματισμένο από την εξέλιξη και την υλική του πραγματικότητα. Ο Μόγλης δεν είναι καλό παράδειγμα γιατί (καλά, πέρα από το ότι είναι φανταστική ιστορία πες δε γαμιέται υπάρχουν αντίστοιχα) η εξέλιξη και η βιολογική πραγματικότητα του ανθρώπου και του λύκου είναι απείρως πιο κοντά απ' ό,τι του ανθρώπου και του κοινωνικού εντόμου και με τη σειρά τους όλα αυτά είναι πάρα πολύ κοντά σε σχέση με την τεχνητή νοημοσύνη. Η τεχνητή νοημοσύνη ας πούμε δεν έχει ούτε μισό λόγο να νιώσει την επίδραση της τεστοστερόνης, της ντοπαμίνης και της οξυτοκίνης που "οδηγούν" σε τερατώδη βαθμό τη συμπεριφορά των θηλαστικών. Ούτε είναι υποχρεωτικό να έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης και 1002 άλλα πράγματα που καθορίζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και δε μαθαίνονται με τη μίμηση.

με απλα λογια μιλαμε για τον τελειο sociopath

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18923
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 31 Μαρ 2023, 07:57

hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2023, 22:43
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:49
Το google translate δεν επηρεάζει τίποτα γιατί για την ώρα παράγει σκόϊλ ελικίκου αλλά δεν θα είναι πάντα έτσι, θα βελτιωθεί.


Εικόνα
Το ξέρω ότι έχει βελτιωθεί αλλά ήθελα να δώσω έμφαση με βάση τα αίσχη που έβγαζε πριν μερικά χρόνια και καθόμασταν με φίλους και γελάγαμε με τις μεταφράσεις. Το chatgpt θα τελειοποιηθεί, οι μεταφραστές είναι οι πρώτοι που θα χάσουν την δουλειά τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 31 Μαρ 2023, 10:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 31 Μαρ 2023, 08:28

EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Μαρ 2023, 01:38
Πιστεύω ότι εχει πολύ σημαντική συνεισφορα το embodied cognition. Οκ, ο καθένας μπορεί να βρει σημεία επιμερους να κράξει, κ μερικές φορές το τραβάνε σίγουρα απο τα μαλλια, αλλά η συνολική ιδέα είναι solid IMO. Πολλές φορές ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι μια υπολογιστική μηχανή αλλά πάει μαζί με το σωμα κ ό,τι σχετιζεται με αυτο. Ειναι μια βιολογικη μηχανή που λειτουργει με τους νόμους της εξέλιξης. Με λίγα λόγια από τη wikipedia:
Embodied cognition is the theory that many features of cognition, whether human or otherwise, are shaped by aspects of an organism's entire body. Sensory and motor systems are seen as fundamentally integrated with cognitive processing
ΕΕΠ κάτι που έχω παρατηρήσει σε σχέση με αυτά τα ζητήματα (σε ό,τι αφορά τα συναισθήματα που συζητάτε, την ψυχολογία συνολικά αν θέλετε) είναι ότι κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη επιστημονική πρόοδος στην κατανόηση τους. Εννοώ πέρα από ένα basic level, δηλαδή πράγματα που μπορείς να εξηγήσεις σε ένα παιδί του δημοτικού οταν απογυμνωσεις την ουσια απο τις περιπλοκες συντακτικες κατασκευες και τις πολυσυλλαβες λεξεις σε μακροσκελεις παραγράφους. Ίσως να κάνω κ λάθος.
Σωστό! Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που ένα ΑΙ δεν θα έχει ποτέ ανθρώπινη συνείδηση. Δεν έχει και ούτε θα έχει βιολογικα ερεθίσματα και καταγραφές της ιστορικης βιολογικής μας εξέλιξης. Είμαστε μοναδικοί σε αυτό. Ωστόσο δεν μπορώ να υποστηρίξω ούτε το επιχείρημα ότι θα αποκτήσει μια δική του άλλη συνείδηση που το μηχανικό η άυλο ανοργανο σώμα του θα του σχηματισει. Διότι πρέπει να παραδεχτούμε ότι και η ανόργανη ύλη αποκτά συνείδηση, ότι υπάρχουν και άλλες συνειδησεις και όχι μονο η δική μας και τέλος πως θα αντιληφθούμε την ύπαρξη της αφού μόνο την δική μας ξέρουμε, ενδέχεται πάντα να την υποβιβαζουμε ως κατώτερη. Αλλά τα κατασκευάσματα μας τα φτιάχνουμε πάντα καθομοιωσιν, την δική μας σκέψη μελετάμε για να την αντιγράψουμε, επομένως ποτε δεν θα γίνει άνθρωπος.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Μαρ 2023, 09:29

omg kai 3 lol έγραψε:
31 Μαρ 2023, 04:06
foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2023, 00:13

Ξεκινά με κάποιες πολύ συγκεκριμένες επιταγές όμως, με "βασικό software" προγραμματισμένο από την εξέλιξη και την υλική του πραγματικότητα. Ο Μόγλης δεν είναι καλό παράδειγμα γιατί (καλά, πέρα από το ότι είναι φανταστική ιστορία πες δε γαμιέται υπάρχουν αντίστοιχα) η εξέλιξη και η βιολογική πραγματικότητα του ανθρώπου και του λύκου είναι απείρως πιο κοντά απ' ό,τι του ανθρώπου και του κοινωνικού εντόμου και με τη σειρά τους όλα αυτά είναι πάρα πολύ κοντά σε σχέση με την τεχνητή νοημοσύνη. Η τεχνητή νοημοσύνη ας πούμε δεν έχει ούτε μισό λόγο να νιώσει την επίδραση της τεστοστερόνης, της ντοπαμίνης και της οξυτοκίνης που "οδηγούν" σε τερατώδη βαθμό τη συμπεριφορά των θηλαστικών. Ούτε είναι υποχρεωτικό να έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης και 1002 άλλα πράγματα που καθορίζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και δε μαθαίνονται με τη μίμηση.

με απλα λογια μιλαμε για τον τελειο sociopath
Ο κοινωνιοπαθής δεν έχει ενσυναίσθηση και ηθική πυξίδα. Κατά τα άλλα όμως έχει όλο το υπόλοιπο ανθρώπινο πακέτο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μαρ 2023, 13:44

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:28
sys3x έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:57
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Μαρ 2023, 19:50


Ως προς το συγκεκριμένο δεν παρέμεινε ακριβώς ίδιο; Και πλήρως εξισωμένο με την φραπεδιέρα;
Ολόιδγιο, γι' αυτό έχει πάρει ο πάτος τους (μας) φωτιά.
Δηλαδή ο πάτος σας πήρε φωτιά (ίου) επειδή φαντάζεστε ότι το ΑΙ αυτονομείται εντός εβδομάδων;

Να σου βάλω κι άλλη φωτιά; Η πρώτη λέξη που θα πει η αυτονομημένη ΑΙ θα είναι #metonkyriako.
Αυτό ήτανε κτύπημα κάτω από την ζώνη, Λίτσα, αντικανονικό.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 31 Μαρ 2023, 13:45

sys3x έγραψε:
31 Μαρ 2023, 13:44
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:28
sys3x έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:57

Ολόιδγιο, γι' αυτό έχει πάρει ο πάτος τους (μας) φωτιά.
Δηλαδή ο πάτος σας πήρε φωτιά (ίου) επειδή φαντάζεστε ότι το ΑΙ αυτονομείται εντός εβδομάδων;

Να σου βάλω κι άλλη φωτιά; Η πρώτη λέξη που θα πει η αυτονομημένη ΑΙ θα είναι #metonkyriako.
Αυτό ήτανε κτύπημα κάτω από την ζώνη, Λίτσα, αντικανονικό.
Oh get a room
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Μαρ 2023, 14:06

Mακάρι να αντικατασταθούν οι εργασίες γραφείου να ησυχάσουμε.
Σκεφτείτε ότι θα αντικατασταθεί το μισό ελληνικό δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο κλπ.
Αλλά αυτοί είναι ικανοί να τριπλασιάσουν τον κόσμο σε εργασίες γραφείου στο δημόσιο, δεν τους τρομάζει καμία ΑΙ.
Θα προτιμούσα να επικοινωνώ με την ΑΙ όπως και κάθε σώφρων άνθρωπος παρά με υπαλλήλους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μαρ 2023, 14:39

Green Dragon έγραψε:
31 Μαρ 2023, 07:57
hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2023, 22:43
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:49
Το google translate δεν επηρεάζει τίποτα γιατί για την ώρα παράγει σκόϊλ ελικίκου αλλά δεν θα είναι πάντα έτσι, θα βελτιωθεί.


Εικόνα
Το ξέρω ότι έχει βελτιωθεί αλλά ήθελα να δώσω έμφαση με βάση τα αίσχη που έβγαζε πριν μερικά χρόνια και καθόμασταν με φίλους και γελάγαμε με τις μεταφράσεις. Το chatgpt θα τελειοποιηθεί, οι μεταφραστές είναι οι πρώτοι που θα χάσουν την δουλειά τους.
Αν δεις, πάντως, οι μεταφράσεις είναι πολύ κοντά στο ανθρώπινο και μάλιστα το gtranslate είναι λίγο καλύτερο από το chatgtp.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18923
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 31 Μαρ 2023, 15:28

Antares έγραψε:
31 Μαρ 2023, 14:06
Mακάρι να αντικατασταθούν οι εργασίες γραφείου να ησυχάσουμε.
Σκεφτείτε ότι θα αντικατασταθεί το μισό ελληνικό δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο κλπ.
Αλλά αυτοί είναι ικανοί να τριπλασιάσουν τον κόσμο σε εργασίες γραφείου στο δημόσιο, δεν τους τρομάζει καμία ΑΙ.
Θα προτιμούσα να επικοινωνώ με την ΑΙ όπως και κάθε σώφρων άνθρωπος παρά με υπαλλήλους.
Αν είναι λειτουργική ναι γιατί με τα ρομποτάκια στον τηλεφωνητή τον τελευταίο καιρό που τα συναντώ μου έρχεται να γδάρω το κεφάλι μου.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 31 Μαρ 2023, 15:31

Green Dragon έγραψε:
31 Μαρ 2023, 15:28
Antares έγραψε:
31 Μαρ 2023, 14:06
Mακάρι να αντικατασταθούν οι εργασίες γραφείου να ησυχάσουμε.
Σκεφτείτε ότι θα αντικατασταθεί το μισό ελληνικό δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο κλπ.
Αλλά αυτοί είναι ικανοί να τριπλασιάσουν τον κόσμο σε εργασίες γραφείου στο δημόσιο, δεν τους τρομάζει καμία ΑΙ.
Θα προτιμούσα να επικοινωνώ με την ΑΙ όπως και κάθε σώφρων άνθρωπος παρά με υπαλλήλους.
Αν είναι λειτουργική ναι γιατί με τα ρομποτάκια στον τηλεφωνητή τον τελευταίο καιρό που τα συναντώ μου έρχεται να γδάρω το κεφάλι μου.
:smt023
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8841
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 31 Μαρ 2023, 15:35

το προτιμώ απο το cdr
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Μαρ 2023, 15:40

Green Dragon έγραψε:
31 Μαρ 2023, 15:28
Αν είναι λειτουργική ναι γιατί με τα ρομποτάκια στον τηλεφωνητή τον τελευταίο καιρό που τα συναντώ μου έρχεται να γδάρω το κεφάλι μου.
Μου έχει συμβεί επίσης. :)
Δεν θα επιθυμούσα να χάσει κανείς την θέση εργασίας του, αν χρειάζεται θα επανεκπαιδευτεί.
Το θέμα είναι κοινωνιολογικό. Πως αντιμετωπίζει κάθε χώρα τους πολίτες της. Αν επιδιώκει να τους εξοντώσει αυτό το έκανε και πριν, απλά τώρα θα έχει περισσότερα όπλα.
Γι' αυτό χρειάζονται οι ανθρωπιστικές επιστήμες, που τις θεωρούμε κατώτερης ποιότητας και θαυμάζουμε μόνο την τεχνολογική πρόοδο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 31 Μαρ 2023, 16:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μαρ 2023, 16:31

Green Dragon έγραψε:
31 Μαρ 2023, 07:57
Το ξέρω ότι έχει βελτιωθεί αλλά ήθελα να δώσω έμφαση με βάση τα αίσχη που έβγαζε πριν μερικά χρόνια και καθόμασταν με φίλους και γελάγαμε με τις μεταφράσεις. Το chatgpt θα τελειοποιηθεί, οι μεταφραστές είναι οι πρώτοι που θα χάσουν την δουλειά τους.
Δες κάτι ενδιαφέρον:


Εικόνα

Μην δίνεις σημασία στο κείμενο, είναι μια βλακεία που έγραψε το chatgtp. Δώσε βάση όμως στις δυο αποδόσεις στα ελληνικά. Στην πρώτη απόπειρα μεταφράζει όπως το gtranslate, με σύγκριση, στην δεύτερη απόπειρα αναλύει το αρχικό κείμενο και προσπαθεί να το αποδώσει με ελληνική σύνταξη, λεξιλόγιο και γραμματική, συντάσσοντάς το εκ νέου.

Το prompt για να το πετύχεις το πρώτο αποτέλεσμα είναι περίεργο. Όπως βλέπεις έγραψα "Write it in Greek letters".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών