To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Μαρ 2023, 23:36

Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:23
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:22
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:12
Μα τι σκέψη θα αναπτύξει αν κάνει feed από το Ίντερνετ όπου τα πάντα είναι γραμμένα από ανθρώπους;
Δεν παει ετσι. Οι ανθρωποι εχουν επιθυμιες που αναγονται σε συγκεκριμενα ενστικτα: να γαμησεις, να φας, να εχεις καλη θέση στην αγελη, να διωξεις τους ξενους κλπ. Αυτα δεν τα εχει αναγκαστικα αλλη νοημοσυνη.
Ναι αλλά οι άνθρωποι γράφουν στο Ίντερνετ γι' αυτά τους τα ένστικτα/επιθυμίες/τάσεις και αφού από εκεί είναι που θα μάθει το ΑΙ θα γίνει ίδιο με μας απλά πιο έξυπνο.
Για ποιο λόγο; Εσύ αν δεις εκατό χιλιάδες ώρες ντοκιμαντέρ με κοινωνικά έντομα, ακόμα κι αν είναι εντελώς immersive, ξερωγώ μικροκάμερα σε πρώτο πρόσωπο στην κεφάλα ενός μυρμηγκιού, πιστεύεις ότι θα αναπτύξεις την επιθυμία να ακολουθείς τυφλά τις χημικές οδηγίες που ξεκινούν από τη βασίλισσα "απλά θα είσαι πιο έξυπνος";

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Μαρ 2023, 23:38

Σήμερα το απόγευμα πάντως το GPT μου είπε την πρώτη του χοντρή μαλακία, το ρώτησα πώς γίνεται η ντιρεκτίβα authorized_key στην Ansible να αφήνει ήσυχο το parent directory του κλειδιού και μου περιέγραψε με τρομερή αυτοπεποίθηση μια εντελώς ανύπαρκτη παράμετρο με εντελώς εξωφρενικό τρόπο λειτουργίας.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Μαρ 2023, 23:46

Το ChatGPT οταν το ρωτάς μαλακίες να περάσει η ώρα

Εικόνα

Το ChatGPT οταν θες να διορθώσεις production code

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2023, 23:47

foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 23:36
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:23
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:22


Δεν παει ετσι. Οι ανθρωποι εχουν επιθυμιες που αναγονται σε συγκεκριμενα ενστικτα: να γαμησεις, να φας, να εχεις καλη θέση στην αγελη, να διωξεις τους ξενους κλπ. Αυτα δεν τα εχει αναγκαστικα αλλη νοημοσυνη.
Ναι αλλά οι άνθρωποι γράφουν στο Ίντερνετ γι' αυτά τους τα ένστικτα/επιθυμίες/τάσεις και αφού από εκεί είναι που θα μάθει το ΑΙ θα γίνει ίδιο με μας απλά πιο έξυπνο.
Για ποιο λόγο; Εσύ αν δεις εκατό χιλιάδες ώρες ντοκιμαντέρ με κοινωνικά έντομα, ακόμα κι αν είναι εντελώς immersive, ξερωγώ μικροκάμερα σε πρώτο πρόσωπο στην κεφάλα ενός μυρμηγκιού, πιστεύεις ότι θα αναπτύξεις την επιθυμία να ακολουθείς τυφλά τις χημικές οδηγίες που ξεκινούν από τη βασίλισσα "απλά θα είσαι πιο έξυπνος";
Δεν είναι το ίδιο γιατί αυτός δεν ξεκινά με clean slate.

Στο περίπου όμως μιλάμε για Ταρζάν ή Μόγλη
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Μαρ 2023, 23:52

foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 23:38
Σήμερα το απόγευμα πάντως το GPT μου είπε την πρώτη του χοντρή μαλακία, το ρώτησα πώς γίνεται η ντιρεκτίβα authorized_key στην Ansible να αφήνει ήσυχο το parent directory του κλειδιού και μου περιέγραψε με τρομερή αυτοπεποίθηση μια εντελώς ανύπαρκτη παράμετρο με εντελώς εξωφρενικό τρόπο λειτουργίας.
Καλά ναι ρε μαν, εδώ εμένα το yolοpilot κάνει autocomplete συναρτήσεις που δεν υπάρχουν πουθένα. Επίσης δεν ξέρω, αλλά γέλασα με τη λέξη "ντιρεκτίβα".

Αλλά εδώ σας έχω

https://github.com/fafrd/aquarium

Ετοιμαστείτε για το AI malware apocalypse.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 30 Μαρ 2023, 23:57

Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:23
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:22
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:12
Μα τι σκέψη θα αναπτύξει αν κάνει feed από το Ίντερνετ όπου τα πάντα είναι γραμμένα από ανθρώπους;
Δεν παει ετσι. Οι ανθρωποι εχουν επιθυμιες που αναγονται σε συγκεκριμενα ενστικτα: να γαμησεις, να φας, να εχεις καλη θέση στην αγελη, να διωξεις τους ξενους κλπ. Αυτα δεν τα εχει αναγκαστικα αλλη νοημοσυνη.
Ναι αλλά οι άνθρωποι γράφουν στο Ίντερνετ γι' αυτά τους τα ένστικτα/επιθυμίες/τάσεις και αφού από εκεί είναι που θα μάθει το ΑΙ θα γίνει ίδιο με μας απλά πιο έξυπνο.
Ίδιο με εμάς δεν μπορεί να γίνει ποτέ το ΑΙ, όμως μπορεί να μας ξεγελάει.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Μαρ 2023, 00:13

hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2023, 23:47
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 23:36
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:23


Ναι αλλά οι άνθρωποι γράφουν στο Ίντερνετ γι' αυτά τους τα ένστικτα/επιθυμίες/τάσεις και αφού από εκεί είναι που θα μάθει το ΑΙ θα γίνει ίδιο με μας απλά πιο έξυπνο.
Για ποιο λόγο; Εσύ αν δεις εκατό χιλιάδες ώρες ντοκιμαντέρ με κοινωνικά έντομα, ακόμα κι αν είναι εντελώς immersive, ξερωγώ μικροκάμερα σε πρώτο πρόσωπο στην κεφάλα ενός μυρμηγκιού, πιστεύεις ότι θα αναπτύξεις την επιθυμία να ακολουθείς τυφλά τις χημικές οδηγίες που ξεκινούν από τη βασίλισσα "απλά θα είσαι πιο έξυπνος";
Δεν είναι το ίδιο γιατί αυτός δεν ξεκινά με clean slate.
Ξεκινά με κάποιες πολύ συγκεκριμένες επιταγές όμως, με "βασικό software" προγραμματισμένο από την εξέλιξη και την υλική του πραγματικότητα. Ο Μόγλης δεν είναι καλό παράδειγμα γιατί (καλά, πέρα από το ότι είναι φανταστική ιστορία πες δε γαμιέται υπάρχουν αντίστοιχα) η εξέλιξη και η βιολογική πραγματικότητα του ανθρώπου και του λύκου είναι απείρως πιο κοντά απ' ό,τι του ανθρώπου και του κοινωνικού εντόμου και με τη σειρά τους όλα αυτά είναι πάρα πολύ κοντά σε σχέση με την τεχνητή νοημοσύνη. Η τεχνητή νοημοσύνη ας πούμε δεν έχει ούτε μισό λόγο να νιώσει την επίδραση της τεστοστερόνης, της ντοπαμίνης και της οξυτοκίνης που "οδηγούν" σε τερατώδη βαθμό τη συμπεριφορά των θηλαστικών. Ούτε είναι υποχρεωτικό να έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης και 1002 άλλα πράγματα που καθορίζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και δε μαθαίνονται με τη μίμηση.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 31 Μαρ 2023, 00:21

Το ένστικτο αυτοσυντήρησης προκύπτει πολύ εύκολα, ακόμα και "φτιάξε μου ένα καφέ" να του πεις, εύκολα μπορεί να συμπεράνει ότι πρέπει να ζήσει τουλάχιστον μέχρι να φτιάξει τον καφέ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 31 Μαρ 2023, 00:36

Σίγουρα θα το έχει γράψει κάποιος στις 21 σελίδες...
Μετά τα αυτοκίνητα αυξήθηκε η παχυσαρκία.
Μετά την πληκτρολόγηση όλοι γράφουν ορνιθοσκαλίσματα.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 2845
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 31 Μαρ 2023, 00:37

AI-Spy: UK to Use Bots to Uncover National Security Threats

Computers - under control of a new Open Source Intelligence Hub (OSINT) department - will sift through masses of public data and social media accounts to counter disinformation which is “tearing the country] apart,” Security Minister Tom Tugendhat has announced.

The minister sought to allay fears the technology will be used to spy on the country’s own citizens, claiming it would not be “sucking in” new information, but simply “understanding what's already out there,” and will augment traditional spying methods.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 31 Μαρ 2023, 00:39

independent44 έγραψε:
31 Μαρ 2023, 00:36
Μετά την πληκτρολόγηση όλοι γράφουν ορνιθοσκαλίσματα.
Δεν διαβάζεται αυτό το πράγμα που έκαναν παλιά, σήμερα ακόμα και τα ορνιθοσκαλίσματα μοιάζουν κάπως με ένα σωστό font.

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 31 Μαρ 2023, 00:46

foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2023, 00:13
hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2023, 23:47
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 23:36


Για ποιο λόγο; Εσύ αν δεις εκατό χιλιάδες ώρες ντοκιμαντέρ με κοινωνικά έντομα, ακόμα κι αν είναι εντελώς immersive, ξερωγώ μικροκάμερα σε πρώτο πρόσωπο στην κεφάλα ενός μυρμηγκιού, πιστεύεις ότι θα αναπτύξεις την επιθυμία να ακολουθείς τυφλά τις χημικές οδηγίες που ξεκινούν από τη βασίλισσα "απλά θα είσαι πιο έξυπνος";
Δεν είναι το ίδιο γιατί αυτός δεν ξεκινά με clean slate.
Ξεκινά με κάποιες πολύ συγκεκριμένες επιταγές όμως, με "βασικό software" προγραμματισμένο από την εξέλιξη και την υλική του πραγματικότητα. Ο Μόγλης δεν είναι καλό παράδειγμα γιατί (καλά, πέρα από το ότι είναι φανταστική ιστορία πες δε γαμιέται υπάρχουν αντίστοιχα) η εξέλιξη και η βιολογική πραγματικότητα του ανθρώπου και του λύκου είναι απείρως πιο κοντά απ' ό,τι του ανθρώπου και του κοινωνικού εντόμου και με τη σειρά τους όλα αυτά είναι πάρα πολύ κοντά σε σχέση με την τεχνητή νοημοσύνη. Η τεχνητή νοημοσύνη ας πούμε δεν έχει ούτε μισό λόγο να νιώσει την επίδραση της τεστοστερόνης, της ντοπαμίνης και της οξυτοκίνης που "οδηγούν" σε τερατώδη βαθμό τη συμπεριφορά των θηλαστικών. Ούτε είναι υποχρεωτικό να έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης και 1002 άλλα πράγματα που καθορίζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και δε μαθαίνονται με τη μίμηση.
Συμφωνώ μαζί σου. Η απουσία βιοχημείας είναι η μεγαλειώδης διαφορά.

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 31 Μαρ 2023, 00:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Μαρ 2023, 00:39
independent44 έγραψε:
31 Μαρ 2023, 00:36
Μετά την πληκτρολόγηση όλοι γράφουν ορνιθοσκαλίσματα.
Δεν διαβάζεται αυτό το πράγμα που έκαναν παλιά, σήμερα ακόμα και τα ορνιθοσκαλίσματα μοιάζουν κάπως με ένα σωστό font.

Εικόνα
Νομίζω αν συγκρίνουμε γραπτά σημερινών παιδιών με τα δικά μας πριν 30 χρόνια θα φρίξουμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μαρ 2023, 00:54

foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2023, 00:13
hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2023, 23:47
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 23:36


Για ποιο λόγο; Εσύ αν δεις εκατό χιλιάδες ώρες ντοκιμαντέρ με κοινωνικά έντομα, ακόμα κι αν είναι εντελώς immersive, ξερωγώ μικροκάμερα σε πρώτο πρόσωπο στην κεφάλα ενός μυρμηγκιού, πιστεύεις ότι θα αναπτύξεις την επιθυμία να ακολουθείς τυφλά τις χημικές οδηγίες που ξεκινούν από τη βασίλισσα "απλά θα είσαι πιο έξυπνος";
Δεν είναι το ίδιο γιατί αυτός δεν ξεκινά με clean slate.
Ξεκινά με κάποιες πολύ συγκεκριμένες επιταγές όμως, με "βασικό software" προγραμματισμένο από την εξέλιξη και την υλική του πραγματικότητα. Ο Μόγλης δεν είναι καλό παράδειγμα γιατί (καλά, πέρα από το ότι είναι φανταστική ιστορία πες δε γαμιέται υπάρχουν αντίστοιχα) η εξέλιξη και η βιολογική πραγματικότητα του ανθρώπου και του λύκου είναι απείρως πιο κοντά απ' ό,τι του ανθρώπου και του κοινωνικού εντόμου και με τη σειρά τους όλα αυτά είναι πάρα πολύ κοντά σε σχέση με την τεχνητή νοημοσύνη. Η τεχνητή νοημοσύνη ας πούμε δεν έχει ούτε μισό λόγο να νιώσει την επίδραση της τεστοστερόνης, της ντοπαμίνης και της οξυτοκίνης που "οδηγούν" σε τερατώδη βαθμό τη συμπεριφορά των θηλαστικών. Ούτε είναι υποχρεωτικό να έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης και 1002 άλλα πράγματα που καθορίζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και δε μαθαίνονται με τη μίμηση.
Ναι, συμφωνώ σ' αυτά, συγκεκριμένα σε ό,τι αφορά τον τρόπο που το σώμα μας επιδρά μέσω των ορμονών και των χημικών εκκρίσεων στην εξέλιξή μας. Αλλά έτσι κι αλλιώς αυτή είναι μια μεγάλη φιλοσοφική συζήτηση για το αν η ΑΙ θα αποκτήσει αισθήματα, αν θα μοιάζουν με τα ανθρώπινα, από επιρροή ή τι είναι τα αισθήματα στην τελική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 31 Μαρ 2023, 01:38

Πιστεύω ότι εχει πολύ σημαντική συνεισφορα το embodied cognition. Οκ, ο καθένας μπορεί να βρει σημεία επιμερους να κράξει, κ μερικές φορές το τραβάνε σίγουρα απο τα μαλλια, αλλά η συνολική ιδέα είναι solid IMO. Πολλές φορές ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι μια υπολογιστική μηχανή αλλά πάει μαζί με το σωμα κ ό,τι σχετιζεται με αυτο. Ειναι μια βιολογικη μηχανή που λειτουργει με τους νόμους της εξέλιξης. Με λίγα λόγια από τη wikipedia:
Embodied cognition is the theory that many features of cognition, whether human or otherwise, are shaped by aspects of an organism's entire body. Sensory and motor systems are seen as fundamentally integrated with cognitive processing
ΕΕΠ κάτι που έχω παρατηρήσει σε σχέση με αυτά τα ζητήματα (σε ό,τι αφορά τα συναισθήματα που συζητάτε, την ψυχολογία συνολικά αν θέλετε) είναι ότι κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη επιστημονική πρόοδος στην κατανόηση τους. Εννοώ πέρα από ένα basic level, δηλαδή πράγματα που μπορείς να εξηγήσεις σε ένα παιδί του δημοτικού οταν απογυμνωσεις την ουσια απο τις περιπλοκες συντακτικες κατασκευες και τις πολυσυλλαβες λεξεις σε μακροσκελεις παραγράφους. Ίσως να κάνω κ λάθος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών