To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
sharp
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Μαρ 2023, 20:37

Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:12
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 19:58
Το θέμα είναι ότι αν το κάνει θα πρόκειται για "ανθρώπινου τύπου" σκέψη.
Μα τι σκέψη θα αναπτύξει αν κάνει feed από το Ίντερνετ όπου τα πάντα είναι γραμμένα από ανθρώπους;
Τα πάντα; :smt018

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19459
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 30 Μαρ 2023, 20:51

sharp έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:37
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:12
Μα τι σκέψη θα αναπτύξει αν κάνει feed από το Ίντερνετ όπου τα πάντα είναι γραμμένα από ανθρώπους;
Τα πάντα; :smt018
Ακόμα. Και πιο μετά που θα γράφουν και τα ΑΙ πάλι η ρίζα είναι ανθρώπινη.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Μαρ 2023, 20:57

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Μαρ 2023, 19:50
sys3x έγραψε:
30 Μαρ 2023, 18:57
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:29


Να παραμείνει ακριβώς ίδιο το ενδεχόμενο;
Ναι Λίτσα, όπως ακριβώς τις προηγούμενες 20.
Ως προς το συγκεκριμένο δεν παρέμεινε ακριβώς ίδιο; Και πλήρως εξισωμένο με την φραπεδιέρα;
Ολόιδγιο, γι' αυτό έχει πάρει ο πάτος τους (μας) φωτιά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2023, 21:18

Λεγεών έγραψε:
30 Μαρ 2023, 12:27
Ταυτόχρονα πριν 70 χρόνια δεν μπορούσαμε να φανταστούμε το κινητό τηλέφωνο, τα social media, τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, τα ασύρματα δίκτυα, και πάει λέγοντας.
Να σου συστήσω το αυτοκίνητο της Γιαγιάς Ντακ, ένα Detroit Electric του 1916:


Εικόνα

Ασύρματα δίκτυα και τηλέφωνα φανταζόμαστε από την αρχή του προηγούμενου αιώνα. Ομολογουμένως τα social media δεν τα προέβλεψε μάλλον κανείς, αλλά δεν είναι αυτά που άλλαξαν ριζικά τον κόσμο μας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24500
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Μαρ 2023, 21:22

Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:12
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 19:58
Το θέμα είναι ότι αν το κάνει θα πρόκειται για "ανθρώπινου τύπου" σκέψη.
Μα τι σκέψη θα αναπτύξει αν κάνει feed από το Ίντερνετ όπου τα πάντα είναι γραμμένα από ανθρώπους;
Δεν παει ετσι. Οι ανθρωποι εχουν επιθυμιες που αναγονται σε συγκεκριμενα ενστικτα: να γαμησεις, να φας, να εχεις καλη θέση στην αγελη, να διωξεις τους ξενους κλπ. Αυτα δεν τα εχει αναγκαστικα αλλη νοημοσυνη.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19459
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 30 Μαρ 2023, 21:23

foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:22
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:12
Μα τι σκέψη θα αναπτύξει αν κάνει feed από το Ίντερνετ όπου τα πάντα είναι γραμμένα από ανθρώπους;
Δεν παει ετσι. Οι ανθρωποι εχουν επιθυμιες που αναγονται σε συγκεκριμενα ενστικτα: να γαμησεις, να φας, να εχεις καλη θέση στην αγελη, να διωξεις τους ξενους κλπ. Αυτα δεν τα εχει αναγκαστικα αλλη νοημοσυνη.
Ναι αλλά οι άνθρωποι γράφουν στο Ίντερνετ γι' αυτά τους τα ένστικτα/επιθυμίες/τάσεις και αφού από εκεί είναι που θα μάθει το ΑΙ θα γίνει ίδιο με μας απλά πιο έξυπνο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2023, 21:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Μαρ 2023, 12:56
EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Μαρ 2023, 12:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Μαρ 2023, 11:44
Οι Δικηγόροι είναι το no 1 που θα γίνει σίγουρα disrupt.
Care to elaborate?
Υπάρχουν papers που θα το κάνουν καλύτερα από μένα, αλλά...
Πρόκειται για μια δουλειά που βασίζεται 100% στο ξεσκόνισμα νόμων και παλιών υποθέσεων, στο γραπτό λόγο. Μια δουλειά που υπάρχει ως τμήμα σε κάθε εταιρεία. Επομένως η κούρσα για τη μείωση του legal cost μέσω LLMs είναι εφικτή και αναπόφευκτη.
Δύσκολο, γιατί ο βασικός λόγος που υπάρχουν είναι για να αποφεύγονται λάθη, παρεξηγήσεις, μηνύσεις, κτλ, και εκεί η ΑΙ δεν είναι ακόμα καθόλου αξιόπιστη ούτε υπάρχει νομικό πλαίσιο για καταλογισμό ευθυνών, που είναι από τους σημαντικότερους λόγους που έχουμε ανθρώπους σε διάφορες θέσεις που άνετα θα τις έκανε μηχανή εδώ και 40 χρόνια.

Σίγουρα όμως θα είναι ένα γαμάτο εργαλείο για τα νομικά τμήματα και τους δικηγόρους όλου του κόσμου, μόλις αποκτήσουν πρόσβαση στο άπαν σύμπαν της νομοθεσίας και της νομολογίας (πράγμα που δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι σήμερα, γιατί μεγάλο μέρος τους είναι μη διαθέσιμο σε ψηφιακή μορφή).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8833
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Μαρ 2023, 21:28

sys3x έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:57
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Μαρ 2023, 19:50
sys3x έγραψε:
30 Μαρ 2023, 18:57


Ναι Λίτσα, όπως ακριβώς τις προηγούμενες 20.
Ως προς το συγκεκριμένο δεν παρέμεινε ακριβώς ίδιο; Και πλήρως εξισωμένο με την φραπεδιέρα;
Ολόιδγιο, γι' αυτό έχει πάρει ο πάτος τους (μας) φωτιά.
Δηλαδή ο πάτος σας πήρε φωτιά (ίου) επειδή φαντάζεστε ότι το ΑΙ αυτονομείται εντός εβδομάδων;

Να σου βάλω κι άλλη φωτιά; Η πρώτη λέξη που θα πει η αυτονομημένη ΑΙ θα είναι #metonkyriako.
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2023, 22:29

EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:40

Και για τον οποιονδήποτε πολίτη, είναι χρήσιμο σε νομικά ζητήματα. Γιατί έτσι μπορεί να ξεμπερδεύει πιο εύκολα με τους κωδικούς της α,β,γ παραγράφου που παραπέμπουν σε σχετικούς νόμους, αποφάσεις, δεδικασμένα. Όπερ σημαίνει ότι σε πολλές περιπτώσεις, δεν θα χρειάζεται καν τη χρήση των δικηγόρων που απλώς πληρώνονται ακόμη και για απλά διαδικαστικά, όπως πχ αιτήσεις, συντάξεις κλπ
Not so fast :D

Παρά την κατά πολύ μεγαλύτερη πρόσβαση σε παραγράφους και υποπαραγραφους απο τον καθενα με διαυγεια να χρησιμοποιησει ενα ρημαδοπληκτρολογιο, τα γραφεία διεκπεραιωσεων εξακολουθουν να ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια.
Ρε, εδώ ο μέσος Έλληνας, ακόμη και νεαρής ηλικίας, δεν ξέρει πώς να κάνει μια απλή αίτηση. Η συντριπτική πλειονότητα περιμένει από τον λογιστή να μπει στο taxis να τους πει τι χρωστάνε, που είναι δυο κλικ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2023, 22:43

Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 13:49
Το google translate δεν επηρεάζει τίποτα γιατί για την ώρα παράγει σκόϊλ ελικίκου αλλά δεν θα είναι πάντα έτσι, θα βελτιωθεί.


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Μαρ 2023, 22:53

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:54
Yochanan έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:46
Εγώ καίτι νέρντουλας προγραμματιστάκι τοποθετώ το λάβαρό μου περήφανα δίπλα στον Λεγεώνη και προσθέτω σε αυτα που διαβασα στο τελευταιο μεγαλο ποστ του το εξης:

1. Εστω και αν δουλεψει η αναλογια καροτσερηδες - ταριφες και δεν ειμαστε τα αλογα της υποθεσης αυτο θα παρει πολυ χρονο γιατι το disruption ειναι πολυ μεγαλυτερο. Δεν ειναι σιγουρο οτι θα τη βγαλουμε καθαρη στο μεσοδιαστημα.
2. Αυτο που δειχνει οτι και οι ΑΙ μογκουλζ το ΞΕΡΟΥΝ αυτο ειναι οτι ειναι οι πρωτοι που προμοταρουν το UBI. Facebookoσαυρα, Googloεβραιος, Microsofινδός και ο παπάρας του OpenAI όλοι πουσαρουν UBI με χερια και ποδια. Αυτό μέχρι να ετοιμασουν το στρατο των Terminator , μετα τομπουλο. Αλλα και μετα τι; Τι θα τα κανουν τα λεφτα; Δεν θα εχουμε κατι που να χρειαζονται απο μας - η εργασια μας θα ειναι αχρηστη.
Damn, it's almost like it's sowing the seeds of its own destruction.
what is? το ΑΙ δεν εχει ατζενσυ στο μοντελο που παρουσιασα. ειναι εργαλείο. ξεκολα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Μαρ 2023, 23:00

Yochanan έγραψε:
30 Μαρ 2023, 22:53
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:54
Yochanan έγραψε:
30 Μαρ 2023, 17:46
Εγώ καίτι νέρντουλας προγραμματιστάκι τοποθετώ το λάβαρό μου περήφανα δίπλα στον Λεγεώνη και προσθέτω σε αυτα που διαβασα στο τελευταιο μεγαλο ποστ του το εξης:

1. Εστω και αν δουλεψει η αναλογια καροτσερηδες - ταριφες και δεν ειμαστε τα αλογα της υποθεσης αυτο θα παρει πολυ χρονο γιατι το disruption ειναι πολυ μεγαλυτερο. Δεν ειναι σιγουρο οτι θα τη βγαλουμε καθαρη στο μεσοδιαστημα.
2. Αυτο που δειχνει οτι και οι ΑΙ μογκουλζ το ΞΕΡΟΥΝ αυτο ειναι οτι ειναι οι πρωτοι που προμοταρουν το UBI. Facebookoσαυρα, Googloεβραιος, Microsofινδός και ο παπάρας του OpenAI όλοι πουσαρουν UBI με χερια και ποδια. Αυτό μέχρι να ετοιμασουν το στρατο των Terminator , μετα τομπουλο. Αλλα και μετα τι; Τι θα τα κανουν τα λεφτα; Δεν θα εχουμε κατι που να χρειαζονται απο μας - η εργασια μας θα ειναι αχρηστη.
Damn, it's almost like it's sowing the seeds of its own destruction.
what is? το ΑΙ δεν εχει ατζενσυ στο μοντελο που παρουσιασα. ειναι εργαλείο. ξεκολα
Όχι, το οικονομικό σύστημα στο οποίο συμβαίνουν όλα αυτά. Απλά καταλήγεις κι εσύ σε αυτό που λέω, ότι οι δυστοπίες είναι εγγενώς ασταθείς, και ο μόνος τρόπος να υπάρξουν ως μόνιμη κατάσταση είναι αν απλά κάποιος τις υποθέσει ως τέτοιες για τις ανάγκες του βιβλίου του.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2023, 23:07

Εγώ πάντως που είμαι άσχετος από Python, έβαλα το chatgtp να μου γράψει ένα πολύ απλό πρόγραμμα (δεν έχει σημασία τι) και δεν μπόρεσα με κανέναν τρόπο να το κάνω να λειτουργήσει, προφανώς γιατί δεν ξέρω την τύφλα μου και δεν ξέρω τι πάει στραβά. Δοκίμασα να το βάλω να κάνει διορθώσεις με βάση τι πιστεύω ότι πάει λάθος, αλλά όλες οι απόπειρές μου στέφθηκαν από απόλυτη αποτυχία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10217
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Μαρ 2023, 23:12

Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:23
foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:22
Green Dragon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:12
Μα τι σκέψη θα αναπτύξει αν κάνει feed από το Ίντερνετ όπου τα πάντα είναι γραμμένα από ανθρώπους;
Δεν παει ετσι. Οι ανθρωποι εχουν επιθυμιες που αναγονται σε συγκεκριμενα ενστικτα: να γαμησεις, να φας, να εχεις καλη θέση στην αγελη, να διωξεις τους ξενους κλπ. Αυτα δεν τα εχει αναγκαστικα αλλη νοημοσυνη.
Ναι αλλά οι άνθρωποι γράφουν στο Ίντερνετ γι' αυτά τους τα ένστικτα/επιθυμίες/τάσεις και αφού από εκεί είναι που θα μάθει το ΑΙ θα γίνει ίδιο με μας απλά πιο έξυπνο.
Ίδιο όχι...καθαρή λογική και ξέροντας τα αδύνατα ανθρώπινα σημεία...συνδυασμός φονικός.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 30 Μαρ 2023, 23:15

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών