To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Imperium
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 07 Ιουν 2023, 20:11

Εμένα μου αρέσει που αντί όλοι να λένε - "Γιουπι, με το ΑΙ θα μπορέσουμε να απαλλαχθούμε από τα κουρασμένα και καταστρεπτικά οικονομικά μοντέλα, και να δομήσουμε μια κοινωνία που θα προωθεί την εξέλιξη του ανθρώπου σε όλους τους τομείς", αντιθέτως το ρίχνουν στο "Ωιμέ, μέσα στα σημερινά πλαίσια, το ΑΙ σίγουρα σημαίνει πείνα και εξολόθρευση... "
- Έ, αλλάχτε τα πλαίσια τότε ρε βλήμματα, δεν σας φταίει το ΑΙ σε τίποτα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Ιουν 2023, 20:15

Imperium έγραψε:
07 Ιουν 2023, 20:11
Εμένα μου αρέσει που αντί όλοι να λένε - "Γιουπι, με το ΑΙ θα μπορέσουμε να απαλλαχθούμε από τα κουρασμένα και καταστρεπτικά οικονομικά μοντέλα, και να δομήσουμε μια κοινωνία που θα προωθεί την εξέλιξη του ανθρώπου σε όλους τους τομείς", αντιθέτως το ρίχνουν στο "Ωιμέ, μέσα στα σημερινά πλαίσια, το ΑΙ σίγουρα σημαίνει πείνα και εξολόθρευση... "
- Έ, αλλάχτε τα πλαίσια τότε ρε βλήμματα, δεν σας φταίει το ΑΙ σε τίποτα.
Όχι και όλοι. Κι εγώ το ίδιο λέω.
Βέβαια και το "φταίει το ΑΙ" αχυράνθρωπος είναι γιατί πάλι κανείς δεν το λέει, απλά θεωρούν την αλλαγή κάτι πολύ δύσκολο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Ιουν 2023, 21:29

το βιντεακι που ανεβασε ο τσιλ ειναι καψιμο παντως, και αυτος μπεδεμενος λιγο ειναι, ο κόσμος πρέπει να βγει στον δρόμο να διαδηλώσει, γιατι το πρόβλημα ειναι οτι εχει αποκοπει η ευθύνη απο την δράση, αλλα η λύση ειναι να πιουμε ενα καφεδάκι και να απολαυσουμε την στιγμη και μια ζωή την εχουμε, ετσι και αλλιως θα μας κανει καλύτερους το ΑΙ μετα. Αλλα εκει που είπε οτι τωρα δεν θα εκανε το παιδί του γιατί τσατγπτ κλιματική αλλαγή και αλλα, απο αγαπη, νομιζω το τερματισε.

στο 5:40 ομως που περιγραφει πως το χεράκια εμαθαν να πιανουν τα κουκλακια ειναι πολυ ωραίο νομιζω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Ιουν 2023, 03:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Ιουν 2023, 20:15
Imperium έγραψε:
07 Ιουν 2023, 20:11
Εμένα μου αρέσει που αντί όλοι να λένε - "Γιουπι, με το ΑΙ θα μπορέσουμε να απαλλαχθούμε από τα κουρασμένα και καταστρεπτικά οικονομικά μοντέλα, και να δομήσουμε μια κοινωνία που θα προωθεί την εξέλιξη του ανθρώπου σε όλους τους τομείς", αντιθέτως το ρίχνουν στο "Ωιμέ, μέσα στα σημερινά πλαίσια, το ΑΙ σίγουρα σημαίνει πείνα και εξολόθρευση... "
- Έ, αλλάχτε τα πλαίσια τότε ρε βλήμματα, δεν σας φταίει το ΑΙ σε τίποτα.
Όχι και όλοι. Κι εγώ το ίδιο λέω.
Βέβαια και το "φταίει το ΑΙ" αχυράνθρωπος είναι γιατί πάλι κανείς δεν το λέει, απλά θεωρούν την αλλαγή κάτι πολύ δύσκολο.
Kι εγώ το ίδιο λέω ρε σεις, και αυτός στο βιντεάκι το ίδιο λέει, αυτό το πράγμα σύντομα θα γιατρεύει αρρώστιες και θα ανακαλύπτει νέες τεχνολογίες. Ούτε είμαι άνθρωπος που με φοβίζει η αλλαγή, το αντίθετο, η ρουτίνα με τρομάζει.

Αλλά επειδή ξέρω πόσο αργά στρίβουν οι κυβερνήσεις και οι μεγάλοι οργανισμοί, αυτό το "αλλάξτε τα πλαίσια" που λέει ο φίλος παραπάνω ξέρω ότι θα γίνει πολύ πιό αργά από το ρυθμό που μεταλάσσεται και μεγαλώνει το ρομπότ. Πόσο μάλλον που η εξέλιξη έρχεται από πολλαπλές χώρες οι οποίες έχουν μια παράδοση συνεργασίας περίπου μηδέν. Αυτό λέει και το Open Letter, ότι πάτα το pause λίγο να καταλάβουμε τι γίνεται και να οργανωθούμε και μετά ξαναπάτα play. Αυτή τη στιγμή δε μπορούμε καλά καλά ούτε να καταλάβουμε και να απαριθμήσουμε τους κινδύνους, πόσο μάλλον να προστατευτούμε.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Ιουν 2023, 03:43

enaon έγραψε:
07 Ιουν 2023, 21:29
το βιντεακι που ανεβασε ο τσιλ ειναι καψιμο παντως, και αυτος μπεδεμενος λιγο ειναι, ο κόσμος πρέπει να βγει στον δρόμο να διαδηλώσει, γιατι το πρόβλημα ειναι οτι εχει αποκοπει η ευθύνη απο την δράση, αλλα η λύση ειναι να πιουμε ενα καφεδάκι και να απολαυσουμε την στιγμη και μια ζωή την εχουμε, ετσι και αλλιως θα μας κανει καλύτερους το ΑΙ μετα. Αλλα εκει που είπε οτι τωρα δεν θα εκανε το παιδί του γιατί τσατγπτ κλιματική αλλαγή και αλλα, απο αγαπη, νομιζω το τερματισε.

στο 5:40 ομως που περιγραφει πως το χεράκια εμαθαν να πιανουν τα κουκλακια ειναι πολυ ωραίο νομιζω.
Άκουσα και τη συνέντευξη του γενικού της Γκουγκλ, τον Τζέφρι Χίντον που είναι ο παπούς του ΑΙ, τον Βόσνιακ της Απλ, και τον Γιουβάλ Χαράρι. Δεν μπορώ να τους αγνοήσω όλους αυτούς και να πω νταξει μωρέ μαλάκες, είναι απλό θέμα να στο λύσω εγώ σε 3 λεπτά στο καφενείο με το φίλο μου που είναι ταρίφας.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 08 Ιουν 2023, 04:05

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 03:43
Άκουσα και τη συνέντευξη του γενικού της Γκουγκλ, τον Τζέφρι Χίντον που είναι ο παπούς του ΑΙ, τον Βόσνιακ της Απλ, και τον Γιουβάλ Χαράρι. Δεν μπορώ να τους αγνοήσω όλους αυτούς και να πω νταξει μωρέ μαλάκες, είναι απλό θέμα να στο λύσω εγώ σε 3 λεπτά στο καφενείο με το φίλο μου που είναι ταρίφας.
σιγουρα, αλλα νομιζω αυτος ειχε πολλες αντιφασεις.

Τον Χιντον τον ειδα και εγω, εμαθα και οτι ειναι ενας απο τους παππουδες του ΑΙ, νομιζω θα βοηθουσε να ειχε παραιτηθεί όπως εκανε, αλλα το βαρδ να μην ειχε χασει απο το γπτ του μαθητή του.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Ιουν 2023, 07:41

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Ιουν 2023, 11:02


Aυτό είναι πολύ καλό ποντ αν έχετε χρόνο
Ο τύπος με τα γυαλιά είναι πρώην στέλεχος της Γκούγκλ και της Μάϊκροσοφτ που δούλευε στην τεχνητή νοημοσύνη και τη ρομποτική, και τα παράτησε και έγινε συγγραφέας

Λέει πολλά αλλά το ζουμί είναι ότι κάναμε μαλακία που το ξαμολήσαμε τόσο νωρίς.
Ο τίτλος είναι λίγο ντραμάτικ, βασικά είπε ότι αν είναι να κάνεις παιδιά περίμενε κανα δυό χρόνια καλύτερα :lol:
Εντάξει σιγά, classic fear mongering η φάση. Μην κάνετε παιδιά γιατί θα τους φάει τη δουλειά {το AI, οι αλβανοί, ο Πούτιν, ο νεοφιλελευθερισμός, ... }

Όλα τα arguments που κάνουν οι φωστήρες περί responsibility είναι ξεκάθαρα late to the party. ML μοντέλα χρησιμοποιούν με εντελώς ανεύθυνο τρόπο εδώ και χρόνια εταιρείες με reach σε δις κόσμο, με αρκετό reach για την ακρίβεια, ώστε να μπορούν να κάνουν influence δημοκρατικούς θεσμούς. Αλλά τώρα μας έπιασε ο καημός επειδή η Μαρίκα αγχώθηκε που το chatgpt θα κάνει καλύτερα την τηλεφωνήτρια.

Τα περισσότερα points στο context των gpt μοντέλων μου φαίνονται απλώς βλακωδείες, οι τύποι συζητάνε λες και έχουμε σχεδόν αναπτύξει το skynet.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Ιουν 2023, 07:58

klg έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:41
Εντάξει σιγά, classic fear mongering η φάση. Μην κάνετε παιδιά γιατί θα τους φάει τη δουλειά {το AI, οι αλβανοί, ο Πούτιν, ο νεοφιλελευθερισμός, ... }

Όλα τα arguments που κάνουν οι φωστήρες περί responsibility είναι ξεκάθαρα late to the party. ML μοντέλα χρησιμοποιούν με εντελώς ανεύθυνο τρόπο εδώ και χρόνια εταιρείες με reach σε δις κόσμο, με αρκετό reach για την ακρίβεια, ώστε να μπορούν να κάνουν influence δημοκρατικούς θεσμούς. Αλλά τώρα μας έπιασε ο καημός επειδή η Μαρίκα αγχώθηκε που το chatgpt θα κάνει καλύτερα την τηλεφωνήτρια.

Τα περισσότερα points στο context των gpt μοντέλων μου φαίνονται απλώς βλακωδείες, οι τύποι συζητάνε λες και έχουμε σχεδόν αναπτύξει το skynet.
ναι, late to the party o τύπος που έγραφε κώδικα ρομποτικής πριν 25 χρόνια, ενώ εμείς είμαστε early to the party και δικαιούμαστε δια να ομιλούμε μπικόζ γουάϊ εγκζάκτλι;

Φίαρ μόνγκερινγκ για να κερδίσει τι ο θείος που παραιτήθηκε από στέλεχος στην Γκούγκλ για να φοράει μακώ των 4 δολαρίων; Λεφτά ή δόξα;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Ιουν 2023, 08:09

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:58
ναι, late to the party o τύπος που έγραφε κώδικα ρομποτικής πριν 25 χρόνια, ενώ εμείς είμαστε early to the party και δικαιούμαστε δια να ομιλούμε μπικόζ γουάϊ εγκζάκτλι;
Καταλαβαίνεις τη κατηγορική διαφορά του "κώδικας ρομποτικής πριν απο 25 χρόνια" με το ML μοντέλο που κάνει process petabytes δεδομένων για να φτιάχνει profiles ανθρώπων; Η ανευθυνότητα στο πρώτο πραγματώνεται με το να γίνει κάποιο εργατικό ατύχημα, στο δεύτερο με το γίνουν influenced οι εκλογές των ΗΠΑ.
Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:58
Φίαρ μόνγκερινγκ για να κερδίσει τι ο θείος που παραιτήθηκε από στέλεχος στην Γκούγκλ για να φοράει μακώ των 4 δολαρίων; Λεφτά ή δόξα;
Μια χαρά φαρμάρει το clout ο μπρο, επίσης διαβάζοντας και το interview που είχε κάνει με τους The Times, φαίνεται να έχει και συγκεκριμένο φιλοσοφικό view point που θέλει να σπρώξει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Ιουν 2023, 08:13

klg έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:09
Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:58
ναι, late to the party o τύπος που έγραφε κώδικα ρομποτικής πριν 25 χρόνια, ενώ εμείς είμαστε early to the party και δικαιούμαστε δια να ομιλούμε μπικόζ γουάϊ εγκζάκτλι;
Καταλαβαίνεις τη κατηγορική διαφορά του "κώδικας ρομποτικής πριν απο 25 χρόνια" με το ML μοντέλο που κάνει process petabytes δεδομένων για να φτιάχνει profiles ανθρώπων; Η ανευθυνότητα στο πρώτο πραγματώνεται με το να γίνει κάποιο εργατικό ατύχημα, στο δεύτερο με το γίνουν influenced οι εκλογές των ΗΠΑ.
Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:58
Φίαρ μόνγκερινγκ για να κερδίσει τι ο θείος που παραιτήθηκε από στέλεχος στην Γκούγκλ για να φοράει μακώ των 4 δολαρίων; Λεφτά ή δόξα;
Μια χαρά φαρμάρει το clout ο μπρο, επίσης διαβάζοντας και το interview που είχε κάνει με τους The Times, φαίνεται να έχει και συγκεκριμένο φιλοσοφικό view point που θέλει να σπρώξει.
Ε ντάξει ρε συ δε σου κάνει αυτός, ο Χίντον που είναι από τους πρωτεργάτες της τεχνητής νοημοσύνης σου κάνει; ή είναι πολύ γέρος και ξεκούτιανε; Ο CEO της Γκούγκλ που λέει ότι το μηχάνημα άρχισε να μιλάει ξαφνικά σε γλώσσα Μπενγκάλι που δεν του έμαθε κανείς ποτέ, και δεν ξέρουν γιατί και πώς σου κάνει; Ο Βόσνιακ άσχετος κι αυτός;

Και τον κίνδυνο να γίνουν influenced oι εκλογές, πού μόνος σου το είπες, πώς το λες έτσι απλά fear mongering?
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 08 Ιουν 2023, 08:57

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:13
Ε ντάξει ρε συ δε σου κάνει αυτός, ο Χίντον που είναι από τους πρωτεργάτες της τεχνητής νοημοσύνης σου κάνει; ή είναι πολύ γέρος και ξεκούτιανε; Ο CEO της Γκούγκλ που λέει ότι το μηχάνημα άρχισε να μιλάει ξαφνικά σε γλώσσα Μπενγκάλι που δεν του έμαθε κανείς ποτέ, και δεν ξέρουν γιατί και πώς σου κάνει; Ο Βόσνιακ άσχετος κι αυτός;

Και τον κίνδυνο να γίνουν influenced oι εκλογές, πού μόνος σου το είπες, πώς το λες έτσι απλά fear mongering?
Όχι, απλά ψεύτης, την ίδια μέρα βρήκανε από την τεκμηρίωση των δεδομένων εκπαίδευσης του bard ότι μια χαρά περιείχε bengali σε μεγάλες ποσότητες.

Είχαν ξεχάσει το κρίσιμο βήμα που έκανε η OpenAI πριν αρχίσει να ισχυρίζεται τέρατα που εξηγούνται με απλή επιμόλυνση των δεδομένων εκπαίδευσης, που έκαναν closed source τα πάντα για να μην μπορεί κανείς να τους ελέγχει.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Ιουν 2023, 09:08

Ok. Nτάξει παιδιά δεν έχω κανένα λόγο να τσακωθώ γι'αυτό το θέμα, μακάρι να είναι όλα όπως τα λέτε και να είναι απλά άλλο ένα software που βοηθάει. Δεν αποκλείεται.
Όλα καλά τότε.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Ιουν 2023, 09:09

dp
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Ιουν 2023, 09:31

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:13
klg έγραψε:
08 Ιουν 2023, 08:09
Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:58
ναι, late to the party o τύπος που έγραφε κώδικα ρομποτικής πριν 25 χρόνια, ενώ εμείς είμαστε early to the party και δικαιούμαστε δια να ομιλούμε μπικόζ γουάϊ εγκζάκτλι;
Καταλαβαίνεις τη κατηγορική διαφορά του "κώδικας ρομποτικής πριν απο 25 χρόνια" με το ML μοντέλο που κάνει process petabytes δεδομένων για να φτιάχνει profiles ανθρώπων; Η ανευθυνότητα στο πρώτο πραγματώνεται με το να γίνει κάποιο εργατικό ατύχημα, στο δεύτερο με το γίνουν influenced οι εκλογές των ΗΠΑ.
Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιουν 2023, 07:58
Φίαρ μόνγκερινγκ για να κερδίσει τι ο θείος που παραιτήθηκε από στέλεχος στην Γκούγκλ για να φοράει μακώ των 4 δολαρίων; Λεφτά ή δόξα;
Μια χαρά φαρμάρει το clout ο μπρο, επίσης διαβάζοντας και το interview που είχε κάνει με τους The Times, φαίνεται να έχει και συγκεκριμένο φιλοσοφικό view point που θέλει να σπρώξει.
Ε ντάξει ρε συ δε σου κάνει αυτός, ο Χίντον που είναι από τους πρωτεργάτες της τεχνητής νοημοσύνης σου κάνει; ή είναι πολύ γέρος και ξεκούτιανε; Ο CEO της Γκούγκλ που λέει ότι το μηχάνημα άρχισε να μιλάει ξαφνικά σε γλώσσα Μπενγκάλι που δεν του έμαθε κανείς ποτέ, και δεν ξέρουν γιατί και πώς σου κάνει; Ο Βόσνιακ άσχετος κι αυτός;

Και τον κίνδυνο να γίνουν influenced oι εκλογές, πού μόνος σου το είπες, πώς το λες έτσι απλά fear mongering?
Ρε μαν μου, δεν είπα ότι δεν μου κάνει απλά δεν συμφωνώ με αυτό που λέει. Εχώ ασχοληθεί και εγώ ακαδημαΪκά και επαγγελματικά με ML (πριν γίνει κουλ η φάση όπως είναι τώρα, γράφαμε cuda με το χέρι), δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι είμαι expert, αλλά μπορώ να διακρίνω την εμφανή μαλακία σε κάποια πράγματα.

Δεν έχω ιδεά τι motive μπορεί να έχει ο συγκεκριμένος, μπορώ να φανταστώ μερικά, clout, προφανώς θα έχει και μετοχές σε εταιρείες που το σπρώχνουν vertically στα πάντα, etc. Αλλά λέει μαλακίες τι να κάνουμε τώρα; Θα κάτσω πιο μέτα point-to-point να σχολιάσω. Το τι λέει ο Βόσνιακ και ο CEO της Google μου είναι πραγματικά αδιάφορο, όσο αδιάφορο είναι το πιστεύουν για την κβαντική θεωρία πεδίου οι συγκεκριμένοι. Ενδιαφέρομαι περισσότερο τέτοιο επίπεδο συζήτησης: http://web.cse.ohio-state.edu/~stiff.4/ ... omsky.html

Αυτό με τις εκλογές έχει γίνει ήδη και γίνεται, απλά η μόνη συζήτηση είναι στο τι κάνει σε conceptual επίπεδο το facebook και το κάθε facebook, όχι πώς κάνει το data crunching το facebook.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Ιουν 2023, 09:35

klg έγραψε:
08 Ιουν 2023, 09:31
Αλλά λέει μαλακίες τι να κάνουμε τώρα; Θα κάτσω πιο μέτα point-to-point να σχολιάσω.
Σχολίασε
Προσωπικά προτιμάω να πειστώ παρά να αγχώνομαι για τη μαλακία, γιατί όντως αγχώνομαι. Δε με αγχωσε η παγκόσμια οικονομική κρίση, η κλιματική αλλαγή, ο Κόβιντ, αλλά αυτό ναι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών