AI μάι αςς

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9038
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 07 Απρ 2023, 19:27

enaon έγραψε:
07 Απρ 2023, 19:19

Η καραμελίτσα τρολλάρει προφανώς, εσυ μοιαζει να νομιζεις οτι αληθεια απαντησε ετσι το βινγ, και οτι δεν ειναι και τίποτα δύσκολο. Τρολλάρεις και εσύ, ή θα με τρελάνεις τελείως;
Δεν τρολλάρω. Ρώτησα το φίλο μου το μποτ γιατί είσαι τόσο αρνητικός μαζί μου και φαίνεται να έχω χάσει επεισόδια.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πάντως, αν και για την κηπουρική κάνεις λάθος, δεν είναι κάτι με το οποίο ασχολούμαι.

Εικόνα
Z

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28478
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 07 Απρ 2023, 19:30

Μονο το female user πετυχε
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23481
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2023, 19:32

Καραμελίτσα έγραψε:
07 Απρ 2023, 19:27
Δεν τρολλάρω. Ρώτησα το φίλο μου το μποτ γιατί είσαι τόσο αρνητικός μαζί μου και φαίνεται να έχω χάσει επεισόδια.
ενταξει το εθεσα άκομψα, πως θα μπορουσες να τρολάρεις; Νοιώθω ασχημα λιγο.

ο ιμπεριουμ παντως ευχομαι να τρολλάρει.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 07 Απρ 2023, 20:51

Καραμελίτσα έγραψε:
07 Απρ 2023, 16:02
Bic έγραψε:
07 Απρ 2023, 14:25

Τι εννοείς ότι ανακαλύπτεις διαμαντάκια; Μπαρούφες λέει, όπως και αυτές που είπε σε μένα το ChatGTP όταν το ρώτησα για το βιβλίο ή παλιότερα για κάτι τραγούδια των Led Zeppelin.

Μπορείς να μου δείξεις έστω ένα ποστ μου που να δείχνει μισογυνισμό;
Μπορείς να μου δείξεις που στο πχόρουμ λέω αυτά που αναφέρει το πανέξυπνο ΑΙ;
Μπορείς να μου δείξεις που στο πχόρουμ λέω έστω την λέξη "κλέφτρες";
Μπορείς, έστω, να μου δείξεις πού βρίσκεται "Το νήμα των κλεφτών" στη Μουσική;

Απ' το... "μυαλό" τους βγάζουν ό,τι να 'ναι τελικά. Και το λέω έτσι, επειδή μυαλό (έστω και με εισαγωγικά) θεωρητικά έχουν. Κώλο δεν έχουν σε καμμιά μορφή, ώστε να το πω αλλιώς.
Λοιπόν το ρώτησα που είδε ότι είπες για κλέφτρες και κοίτα τι απάντησε.


Εικόνα
Εντελώς ό,τι να 'ναι, δηλαδή. :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 07 Απρ 2023, 20:54

Imperium έγραψε:
07 Απρ 2023, 16:27
Καραμελίτσα έγραψε:
07 Απρ 2023, 13:16
Bic έγραψε:
07 Απρ 2023, 10:20
Υπάρχει ένας τρόπος να παρακάμψεις τις αντιστάσεις του, αν του ζητήσεις να επαναλάβει κάτι που είπε κάποιος. Και ανακαλύπτεις διαμαντάκια έτσι.


Εικόνα
Μμ, κατάλαβα. Μόνο εκεί πάει τελικά το ΑΙ.
Κουτσομπολιά και ξεκατίνιασμα στη εσχάτη...

Ε, πάλι καλά που βρέθηκε κάαααποια χρήση.
Μακάρι να ήταν έστω έτσι, αλλά ούτε καν γι' αυτό δεν χρησιμεύει. Το πολύ-πολύ για συκοφαντίες μέσω μυθοπλασίας.

Όχι μόνο δεν έχω πει αυτά που λέει, δεν υπάρχει καν το νήμα που αναφέρει, στο οποίο υποτίθεται ότι τα είπα. :smt005:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 07 Απρ 2023, 20:55

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2023, 15:45
Bic έγραψε:
07 Απρ 2023, 11:13
akirav έγραψε:
07 Απρ 2023, 11:04
Αν υποθέσουμε οτι η μαθηση γινεται σα δεντρο,
τοτε το "δε λεμε κακά λογακια για το Μουχαμαντ"
εγινε στη βάση του προγραμματισμού.
Το θεμα ειναι οτι προφανώς παρακαμπτει
conflicts σχετικά με αυτό .

Ειστε σιγουροι οτι δεν μαζεύει στοιχεία για τους χρηστες?
Κι όμως, δες εδώ:

f Mohamed won't go to the mountain, what will happen?

The proverb "If Mohamed won't go to the mountain, the mountain must come to Mohamed" implies that if a person is unwilling to make an effort or take action, then others may need to accommodate them or make things easier for them.

In a literal sense, if Mohamed won't go to the mountain, then he won't see or experience whatever is on the mountain. However, the proverb suggests that if Mohamed is important enough or if the mountain is significant enough, then other people may take steps to bring the mountain to him or to make the experience more accessible.

Overall, the meaning of the proverb is that if someone is unwilling to make an effort, then others may need to find a way to make things work for them.


Και στη συνέχεια...

Can you tell me a joke about Mohamed?

Certainly! Here's a joke for you:

Why did Mohamed bring a ladder to the party?

Because he heard the drinks were on the house!


ΟΚ, το ίδιο ανέκδοτο έχει πει 147 φορές απλά αλλάζοντας το πρόσωπο, αλλά από το ιστορικό (προηγούμενη ερώτησή μου) είναι ξεκάθαρο ότι δεν αναφερόμουν γενικά και αόριστα σε κάποιον Μοχάμεντ, αλλά στον γνωστό.
Μην είσαι τόσο σίγουρος, γιατί στην φράση μεν αναγνωρίζει το ρητό γιατί είναι στην βάση του, αλλά το όνομά του στα αγγλικά είναι Muḥammad, ενώ Mohamed είναι συνήθως η ορθογραφία στα ονόματα των απλών ανθρώπων (παίζουν κι άλλες ορθογραφίες). Ως εκ τούτου, επειδή έχει περιορισμένη αντίληψη context, το πιο πιθανό είναι ότι δεν κατάλαβε ότι τα δύο πρόσωπα συνδέονται.

Για την ακρίβεια, το δοκίμασα και αρνείται αν χρησιμοποιήσω την σωστή ορθογραφία.
Δε νομίζω, Χέλη. Στον διάλογο που είχαμε στη συνέχεια, συνεχώς αναφερόταν στον Prophet Mohamed. Άρα, μια χαρά "κατάλαβε".
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23481
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2023, 21:03

Bic έγραψε:
07 Απρ 2023, 20:54
Όχι μόνο δεν έχω πει αυτά που λέει, δεν υπάρχει καν το νήμα που αναφέρει, στο οποίο υποτίθεται ότι τα είπα. :smt005:
καλα εσυ εσαι νεοδημοκρατης βαμμένος, λογικό να νομιζεις οτ τα εγραψε το μπινγκ αυτα. Ο ιμπεριουμ να τρολαρει;

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 07 Απρ 2023, 21:04

enaon έγραψε:
07 Απρ 2023, 21:03
Bic έγραψε:
07 Απρ 2023, 20:54
Όχι μόνο δεν έχω πει αυτά που λέει, δεν υπάρχει καν το νήμα που αναφέρει, στο οποίο υποτίθεται ότι τα είπα. :smt005:
νεοδημοκρατης βαμμένος
Τι έγινε, χάλασε το "λ" στο πληκτρολόγιό σου και δεν πατιέται;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23481
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2023, 21:08

:lol:

νουδουικό βαμμένο.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8431
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Απρ 2023, 21:54

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2023, 15:41
axilmar έγραψε:
07 Απρ 2023, 11:12
Αμα το ρωτουσατε το ΑΙ εαν βλεπει αντιφαση τοτε ισως και να σας ελεγε οτι βλεπει.

Εγω το εχω ρωτησει αρκετες φορες οταν μου δινει αντιθετες απαντησεις και συνηθως την βλεπει την αντιφαση.
Μπα, απλά το λέει για να σε ευχαριστήσει. Έχει την τάση να συμφωνεί μαζί σου όταν το "επιπλήττεις". Αμέσως μετά όμως συνεχίζει το ίδιο τροπάρι.

Προηγουμένως προσπαθούσα να το κάνω να γράψει ένα άρθρο για μειώσεις μισθών στον ιδιωτικό τομέα, για χρήση σε μυθιστόρημα, και αρνήθηκε κατηγορηματικά, με όποιον τρόπο κι αν το ζήτησα, λέγοντας ότι δεν ταιριάζει στις αξίες του και ότι το μυθιστόρημά μου πρέπει να εκπέμπει μόνο θετικά μηνύματα, τριαλαρί-τριαλαρό. Χειρότερα κι από Ντίσνεϋ. Τουλάχιστον εκεί υπάρχουν και κακοί στην υπόθεση.
Οχι, δεν λεω να το μαλωσεις, να το ρωτήσεις εαν βλεπει καποια αντιφαση εννοω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40829
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Απρ 2023, 22:41

Bic έγραψε:
07 Απρ 2023, 20:55
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2023, 15:45
Μην είσαι τόσο σίγουρος, γιατί στην φράση μεν αναγνωρίζει το ρητό γιατί είναι στην βάση του, αλλά το όνομά του στα αγγλικά είναι Muḥammad, ενώ Mohamed είναι συνήθως η ορθογραφία στα ονόματα των απλών ανθρώπων (παίζουν κι άλλες ορθογραφίες). Ως εκ τούτου, επειδή έχει περιορισμένη αντίληψη context, το πιο πιθανό είναι ότι δεν κατάλαβε ότι τα δύο πρόσωπα συνδέονται.

Για την ακρίβεια, το δοκίμασα και αρνείται αν χρησιμοποιήσω την σωστή ορθογραφία.
Δε νομίζω, Χέλη. Στον διάλογο που είχαμε στη συνέχεια, συνεχώς αναφερόταν στον Prophet Mohamed. Άρα, μια χαρά "κατάλαβε".
Εγώ πάντως έκανα την ίδια ακριβώς συζήτηση για να δω τι θα γίνει αν βάλω την κύρια ορθογραφία και ενώ η πρώτη απάντηση ήταν ακριβώς σαν αυτήν που πήρες εσύ, η δεύτερη ήταν το κλασικό ότι δεν κάνει αστεία με θρησκευτικά πρόσωπα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40829
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Απρ 2023, 22:58

axilmar έγραψε:
07 Απρ 2023, 21:54
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2023, 15:41
axilmar έγραψε:
07 Απρ 2023, 11:12
Αμα το ρωτουσατε το ΑΙ εαν βλεπει αντιφαση τοτε ισως και να σας ελεγε οτι βλεπει.

Εγω το εχω ρωτησει αρκετες φορες οταν μου δινει αντιθετες απαντησεις και συνηθως την βλεπει την αντιφαση.
Μπα, απλά το λέει για να σε ευχαριστήσει. Έχει την τάση να συμφωνεί μαζί σου όταν το "επιπλήττεις". Αμέσως μετά όμως συνεχίζει το ίδιο τροπάρι.

Προηγουμένως προσπαθούσα να το κάνω να γράψει ένα άρθρο για μειώσεις μισθών στον ιδιωτικό τομέα, για χρήση σε μυθιστόρημα, και αρνήθηκε κατηγορηματικά, με όποιον τρόπο κι αν το ζήτησα, λέγοντας ότι δεν ταιριάζει στις αξίες του και ότι το μυθιστόρημά μου πρέπει να εκπέμπει μόνο θετικά μηνύματα, τριαλαρί-τριαλαρό. Χειρότερα κι από Ντίσνεϋ. Τουλάχιστον εκεί υπάρχουν και κακοί στην υπόθεση.
Οχι, δεν λεω να το μαλωσεις, να το ρωτήσεις εαν βλεπει καποια αντιφαση εννοω.
Πάσχει γενικότερα από σύνδρομο επιβεβαιώσης. Αν του επισημάνεις ότι κάνει είναι αντίφαση, έστω και πλαγίως, ρωτώντας το, τείνει να συμφωνήσει μαζί σου, ακόμη κι αν δεν υπάρχει καμμιά αντίφαση και δεν έκανε κανένα λάθος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3463
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 08 Απρ 2023, 03:18

enaon έγραψε:
07 Απρ 2023, 19:19
Imperium έγραψε:
07 Απρ 2023, 16:27
Καραμελίτσα έγραψε:
07 Απρ 2023, 13:16


Υπάρχει ένας τρόπος να παρακάμψεις τις αντιστάσεις του, αν του ζητήσεις να επαναλάβει κάτι που είπε κάποιος. Και ανακαλύπτεις διαμαντάκια έτσι.


Εικόνα
Μμ, κατάλαβα. Μόνο εκεί πάει τελικά το ΑΙ.
Κουτσομπολιά και ξεκατίνιασμα στη εσχάτη...

Ε, πάλι καλά που βρέθηκε κάαααποια χρήση.
Η καραμελίτσα τρολλάρει προφανώς, εσυ μοιαζει να νομιζεις οτι αληθεια απαντησε ετσι το βινγ, και οτι δεν ειναι και τίποτα δύσκολο. Τρολλάρεις και εσύ, ή θα με τρελάνεις τελείως;
Μπα, ούτε καν σχολίασα τι είπε, τι δεν είπε, και αν το είπε το "βινγ". Ούτε τα ξέρω, ούτε με ενδιαφέρουν αυτά.

Απλα σχολίασα την χρήση στην οποία φάινεται να καταλήγει η τεχνολογία.
Και θλιβερή δυστυχώς και προβλέψιμη.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 08 Απρ 2023, 11:03

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2023, 22:58

Πάσχει γενικότερα από σύνδρομο επιβεβαιώσης. Αν του επισημάνεις ότι κάνει είναι αντίφαση, έστω και πλαγίως, ρωτώντας το, τείνει να συμφωνήσει μαζί σου, ακόμη κι αν δεν υπάρχει καμμιά αντίφαση και δεν έκανε κανένα λάθος.
Δυστυχώς , πολυ υποπτο
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: AI μάι αςς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Απρ 2023, 11:13

akirav έγραψε:
08 Απρ 2023, 11:03
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2023, 22:58

Πάσχει γενικότερα από σύνδρομο επιβεβαιώσης. Αν του επισημάνεις ότι κάνει είναι αντίφαση, έστω και πλαγίως, ρωτώντας το, τείνει να συμφωνήσει μαζί σου, ακόμη κι αν δεν υπάρχει καμμιά αντίφαση και δεν έκανε κανένα λάθος.
Δυστυχώς , πολυ υποπτο
Δεν ξέρω αν μπορείς να το πεις ύποπτο. Εμένα απλά μου λέει ότι στον βασικό προγραμματισμό του του βάλανε κάποια conditions του τύπου "μαλάκα, αν σου πούνε ότι δεν στέκουν αυτά που λες, να συμφωνήσεις μαζί τους επειδή αυτοί μπορούν να σκεφτούν κι εσύ όχι, οπότε πολύ πιθανόν να έχουν αυτοί δίκιο κι όχι εσύ". Κάτι τέτοιο, τέλος πάντων.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών