nextcloud

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2023, 17:30

  • Τι είναι το nextcloud και γιατί θα έπρεπε να στήσεις ένα nextcloud hub πάνω σε ένα οικονομικό sbc για προσωπική και όχι μόνον χρήση;
Το Nextcloud είναι μια δωρεάν και ανοιχτού κώδικα πλατφόρμα αυτοφιλοξενούμενης διαχείρισης αρχείων και συνεργασίας. Είναι μια εναλλακτική λύση για το Google Drive, το Microsoft OneDrive και το iCloud. Το Nextcloud σας επιτρέπει να αποθηκεύετε, να μοιράζεστε και να επεξεργάζεστε αρχεία, να δημιουργείτε έγγραφα, υπολογιστικά φύλλα και παρουσιάσεις, να στέλνετε email και να πραγματοποιείτε συνομιλίες.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να θέλετε να εγκαταστήσετε ένα Nextcloud hub πάνω σε ένα οικονομικό SBC για προσωπική και όχι μόνο χρήση. Μερικά από τα πλεονεκτήματα περιλαμβάνουν:

* **Προστασία της ιδιωτικής ζωής:** Το Nextcloud είναι μια ιδιωτική πλατφόρμα, πράγμα που σημαίνει ότι τα δεδομένα σας δεν αποθηκεύονται σε διακομιστή τρίτου μέρους. Μπορείτε να είστε σίγουροι ότι τα δεδομένα σας είναι ασφαλή και ιδιωτικά.
* **Ευελιξία:** Το Nextcloud είναι μια πολύ ευέλικτη πλατφόρμα. Μπορείτε να προσαρμόσετε το Nextcloud στις δικές σας ανάγκες προσθέτοντας πρόσθετα που σας ενδιαφέρουν.
* **Κόστος:** Το Nextcloud είναι δωρεάν και ανοιχτού κώδικα. Δεν χρειάζεται να πληρώσετε για να χρησιμοποιήσετε το Nextcloud.
* **Ευκολία χρήσης:** Το Nextcloud είναι πολύ εύκολο στη χρήση. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε από οποιονδήποτε υπολογιστή ή συσκευή με σύνδεση στο διαδίκτυο.

Εάν ψάχνετε για μια ιδιωτική, ευέλικτη και δωρεάν πλατφόρμα αυτοφιλοξενούμενης διαχείρισης αρχείων και συνεργασίας, το Nextcloud είναι μια εξαιρετική επιλογή.

Εδώ είναι μερικά επιπλέον πλεονεκτήματα της εγκατάστασης ενός Nextcloud hub πάνω σε ένα οικονομικό SBC:

* **Εξοικονόμηση χρημάτων:** Μπορείτε να εξοικονομήσετε χρήματα εγκαθιστώντας το Nextcloud hub στο δικό σας SBC αντί να χρησιμοποιείτε μια υπηρεσία φιλοξενίας cloud.
* **Μεγαλύτερη ασφάλεια:** Έχετε τον πλήρη έλεγχο των δεδομένων σας όταν τα φιλοξενείτε στο δικό σας SBC. Μπορείτε να είστε σίγουροι ότι τα δεδομένα σας είναι ασφαλή από κακόβουλες επιθέσεις.
* **Μεγαλύτερη αξιοπιστία:** Εάν φιλοξενείτε το Nextcloud hub στο δικό σας SBC, μπορείτε να είστε σίγουροι ότι θα είναι πάντα διαθέσιμο. Δεν θα χρειάζεται να ανησυχείτε για διακοπές λειτουργίας ή άλλες διακοπές από την υπηρεσία φιλοξενίας cloud.

Εάν ενδιαφέρεστε να εγκαταστήσετε ένα Nextcloud hub πάνω σε ένα οικονομικό SBC, υπάρχουν μερικά πράγματα που πρέπει να έχετε υπόψη:

* **Το SBC πρέπει να έχει αρκετή μνήμη, αποθηκευτικό χώρο και επεξεργαστική ισχύ για να υποστηρίξει το Nextcloud.**
* **Το SBC πρέπει να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο.**
* **Θα πρέπει να ξέρετε πώς να εγκαταστήσετε και να διαχειριστείτε το Nextcloud.**

Εάν δεν είστε σίγουροι πώς να εγκαταστήσετε και να διαχειριστείτε το Nextcloud, υπάρχουν πολλά διαθέσιμα πόρους online. Μπορείτε επίσης να βρείτε κοινότητες χρηστών που μπορούν να σας βοηθήσουν.

Η εγκατάσταση ενός Nextcloud hub πάνω σε ένα οικονομικό SBC είναι ένας εξαιρετικός τρόπος για να αποκτήσετε μια ιδιωτική, ευέλικτη και δωρεάν πλατφόρμα αυτοφιλοξενούμενης διαχείρισης αρχείων και συνεργασίας.



Λοιπόν, να μην λέμε τα ίδια, βαριέμαι, οπότε ρώτησα τ@(ν) Bard (να δούμε και τι ψάρια πιάνει) και ιδού η απάντηση τ@(@).
Ο λόγος δια τον οποίον άνοιξα ετούτον τον νήμαν είναι ότι θεωρώ τρομερά σπουδαίο από εδώ και στρο εξής ειδικότερα την αποκεντρωμένη αποθήκευση και διανομή πληροφορίας για λόγους τόσο ασφάλειας όσο και ευελιξίας - πρακτικότητας.
Θα τα αναλύσουμε όλα εν καιρώ και λάο λάο ε, το κόβω εδώ προς το παρόν καθώς έχω ξεπεράσει ήδη τον εαυτό μου.
Ντισκάς.

* ο κύριος σκοπός του νήματος είναι σε πρώτο βαθμό να σας πληροφορήσω για - και σε δεύτερο να σας παρακινήσω να χρησιμοποιήσετε - πλατφόρμες σαν το nextcloud και γενικά να μη σας πω υπηρεσίες (όπως το signal πχ) που δεν ρουφιανεύουν αβέρτα τα προσωπικά σας δεδομένα ποιος ξέρει που, κυριολεκτικά όμως ποιος ξέρει που.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 23 Ιούλ 2023, 18:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23423
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Ιούλ 2023, 17:37

Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ βαρυα τα μηχανηματα, ειναι ενας που δεν μπορει να το βγαλει απο την ντουλαπα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16362
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Ιούλ 2023, 17:37

τι ειναι το SBC?looks interesting - ψήνομαι
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16362
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Ιούλ 2023, 17:38

enaon έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:37
Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ βαρυα τα μηχανηματα, ειναι ενας που δεν μπορει να το βγαλει απο την ντουλαπα.
να ρωτήσει εμένα. Βγαίνω από ντουλάπες like nobody's business. Το έχω κάνει πολλές φορές
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5386
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 23 Ιούλ 2023, 17:38

τα δεδομένα σας δεν αποθηκεύονται σε διακομιστή τρίτου μέρους
Τι θέλει να πει ο ποιητής;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12563
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Ιούλ 2023, 17:40

Γιατί ένα SBC συνδεμένο με εξωτερικούς σκληρούς και όχι κάνα παλιό PC με xeon ;
Yochanan έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:37
τι ειναι το SBC?looks interesting - ψήνομαι
Μια πλακέτα υπολογιστής τύπου raspberry pi
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23423
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Ιούλ 2023, 17:40

Yochanan έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:37
τι ειναι το SBC?
Sitting Beauty in Closet

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2023, 17:40

Α ναι, επίσης σκέφτομαι να το κάνω κάτι σαν side projekt την όλη φάση, δεν θα σας κάνω αθρώποι τσάμπα, με λίγα γκαφρά μπορεί κάποιος να γλυτώσει ενδεχομένως αρκετά χρήματα και όχι μόνον. Δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο να στηθεί ένα τέτοιο συστηματάκι, βασική προϋπόθεση όμως είναι η ύπαρξη γλήγορης σύνδεσης στο νετ και ειδικότερα υψηλή ταχύτητα στο upload διότι διαφορετικά δεν υπάρχει ιδιαίτερο neumann να στήσεις file server με 10 και 20 mbps upload.
To κόστος του hardware που απαιτείται σε γενικές γραμμές (και ανάλογα με τις απαιτήσεις πάντα) είναι αρκετά μικρό. Ένα τόσο όσο single board computer με έναν ή/και περισσότερους "δίσκους" είναι αρκετά για να καλύψουν τις προσωπικές (και λίγο παραπάνω) ανάγκες σας.
Το έχω κάνει ήδη και δουλεύει άψογα η συγκεκριμένη πλατφόρμα. Όσοι έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο ή και διαφορετικό αλλά σχετικό είσθε στο σωστό νήμα για να το πράξετε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23423
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Ιούλ 2023, 17:46

sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:40

Το έχω κάνει ήδη και δουλεύει άψογα η συγκεκριμένη πλατφόρμα.
Ε δωσε λιγες τεχνικες πληροφοριες. Εχει ραφια η ντουλαπα που το εχεις πεταξει μεσα; σε κουτι με αλλα πραγματα; εχει κουκλακια μαζι: τον φορτιστη τον εχεις ακομα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 23 Ιούλ 2023, 17:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12563
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Ιούλ 2023, 17:46

Και που θα βάλεις argb στο pi ; 🤣
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5386
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 23 Ιούλ 2023, 17:47

Να πω την αλήθεια πονάει ο εγκέφαλος μου λίγο με αυτά που διάβασα. Η όλη φάση με το cloud δεν είναι ότι δεν είναι στημένα (ότι σκατα έχεις στημένο) on-premise/σπίτι σου;

Εγώ έχω ένα raspberry με έναν σκληρό 4 TB πάνω και όλες μου οι συσκευές είναι συνδεμένες στο ίδιο VPN, έτσι έχω πάντα πρόσβαση στον συγκεκριμένο δίσκο. Ποια η διαφορά με το Next Cloud; :smt017
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιούλ 2023, 17:49

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2023, 17:55

enterprise-psi έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:40
Γιατί ένα SBC συνδεμένο με εξωτερικούς σκληρούς και όχι κάνα παλιό PC με xeon ;
Yochanan έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:37
τι ειναι το SBC?looks interesting - ψήνομαι
Μια πλακέτα υπολογιστής τύπου raspberry pi
διότι καίει πολύ περισσότερο ρεύμα χωρίς να υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος πέρα από το να δώσεις παράταση ζωής - χρησιμότητας στα παλιά καβουρδιστήρια σου, πέραν τούτου μια χαρά είναι και οι ζήον, με τις τιμές του ρεύματος βέβαια να είναι εκεί που είναι πρέπει να ζυγίσεις ορισμένα πράματα όπως για παράδειγμα το αρχικό κόστος απόκτησης για κάτι που θα σου καίει ~4-5w το οποίο θα το έχεις 24/7 ανοιχτό με κάτι που θα καίει 100-150w μόνον και μόνον για αυτόν τον σκοπό που καλύπτεται από μια πιο σύγχρονη σχετικά φτηνή συσκευή που καίει το 1/20. Επιλογές :102: .
Εδώ φυσικά να σημειώσουμε ότι στα' ρχίδια μας το περιβάλλον ε. :smt047
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2023, 17:57

enaon έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:46
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:40

Το έχω κάνει ήδη και δουλεύει άψογα η συγκεκριμένη πλατφόρμα.
Ε δωσε λιγες τεχνικες πληροφοριες. Εχει ραφια η ντουλαπα που το εχεις πεταξει μεσα; σε κουτι με αλλα πραγματα; εχει κουκλακια μαζι: τον φορτιστη τον εχεις ακομα;
το ορίτσιναλ τροφοδοτικό με το μούρο λες, ναι το έχω.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12563
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: nextcloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Ιούλ 2023, 17:58

Ακόμα και από Google remote τσιμπάς αρχεία , αλλά είναι ενδιαφέρον το νήμα .
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:55
enterprise-psi έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:40
Γιατί ένα SBC συνδεμένο με εξωτερικούς σκληρούς και όχι κάνα παλιό PC με xeon ;
Yochanan έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:37
τι ειναι το SBC?looks interesting - ψήνομαι
Μια πλακέτα υπολογιστής τύπου raspberry pi
διότι καίει πολύ περισσότερο ρεύμα χωρίς να υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος πέρα από το να δώσεις παράταση ζωής - χρησιμότητας στα παλιά καβουρδιστήρια σου, πέραν τούτου μια χαρά είναι και οι ζήον, με τις τιμές του ρεύματος βέβαια να είναι εκεί που είναι πρέπει να ζυγίσεις ορισμένα πράματα όπως για παράδειγμα το αρχικό κόστος απόκτησης για κάτι που θα σου καίει ~4-5w το οποίο θα το έχεις 24/7 ανοιχτό με κάτι που θα καίει 100-150w μόνον και μόνον για αυτόν τον σκοπό που καλύπτεται από μια πιο σύγχρονη σχετικά φτηνή συσκευή που καίει το 1/20. Επιλογές :102: .
Εδώ φυσικά να σημειώσουμε ότι στα' ρχίδια μας το περιβάλλον ε. :smt047
.

Μα είναι ήδη στημένο το μηχανάκι, έχει 6 σκληρούς πάνω , αλλά δεν το έχω συνέχεια ανοιχτό. Η μαλακια δεν έχει wake on lan , και το έχω από bios να ανοίγει όταν έχει ρεύμα και το ξυπνάω με έξυπνη πρίζα 🤣
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών