O365

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 15 Οκτ 2018, 19:04

Ο μπιλάρας ο γκέιτς με τον σάτιρα τον ναντέλα και τα τσακάλια του πραγματικά το στείλανε έξω από το πάρκο αυτή τη φορά, ακόμη και αν χρειαστήκανε δέκα χρόνια για να το καταφέρουν... Ομιλώ για το σύστημα όφις 365 σε φουλ ιντεγκρέισον με ιΟς. Μόλις απεγκατέστησα μέιλ και κάλενταρ και ενεργοποίησα άουτλουκ. Ποιός; Ο τρου απλ μπιλίβερ εγκέφαλος! (Συγχαρητήρια αξίζουν επίσης και για το ουάν νόουτ)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Οκτ 2018, 19:12

Μαϊγκρέισο; Στο κλειστό μου οικοσύστημα;!
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 15 Οκτ 2018, 19:18

Άμα ξέρανε και από χάρντγουερ θα τους φωνάζαμε μπαμπάδες
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Οκτ 2018, 22:11

Εμεις το ξηλωσαμε για gsuite.

Πολυ καλυτερο integration με κινητα + ολα παιζουν σε browser.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 16 Οκτ 2018, 15:31

Καλό πρέπει να είναι κι αυτό (το γκουγκλ κεεπ σπέρνει, το χρησιμοποιώ για πέρσοναλ πρότζεκτς), αλλά σε μπιγκ κόρπορετ περιβάλλον με ms exchange και εγκαταστάσεις σε χιλιάδες εταιρικά λάπτοπς κλπ πρέπει να είναι κομματάκι μπίζουλο.

Εν τω μεταξύ, τρίτη μέρα σε φουλ ο365 περιβάλλον και είμαι έτοιμος να την πετάξω όξω ... τα ριμάιντερ για μίτινγκς του άουτλουκ στο κινητό σου δίνουν απευθείας επιλογή "θα αργήσω" ή αποστολή ιμέιλ σε όλους τους συμμετέχοντες (αντί για το άκυρο "οκ" του ιΟς μέιλ)... το σκάιπ φορ μπίνζες δουλεύει σαν ευλογία, στριμάροντας βίντεο και παρουσιάσεις στο κινητό και με λογκάρισμα απευθείας από το λινκ στο ημερολόγιο. Εγκατέστησα σήμερα και το σέιλσφορς αππ (το οποίο και αυτό έχει άουτλουκ ιντεγκρέισονς). Αν βρω έναν τσάκαλο να μου περάσει και το ταμπλό ΒΙ στο κινητό, το λαπτοπ θα το χρησιμοποιώ για πρες παπιέ από δω και πέρα :c065:

:50aris:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Οκτ 2018, 16:31

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
16 Οκτ 2018, 15:31
Καλό πρέπει να είναι κι αυτό (το γκουγκλ κεεπ σπέρνει, το χρησιμοποιώ για πέρσοναλ πρότζεκτς), αλλά σε μπιγκ κόρπορετ περιβάλλον με ms exchange και εγκαταστάσεις σε χιλιάδες εταιρικά λάπτοπς κλπ πρέπει να είναι κομματάκι μπίζουλο.
Απεναντίας. To O365 έχει καλύτερα desktop apps για κλασικό Office (ας πούμε το Εξέλ δε συγκρίνεται με το Google Sheets κακά τα ψέματα, αλλά τονιζω το αληθινό Excel όχι το online που τα μισά πράγματα σου λένε "πρέπει να το ανοίξεις στο αληθινό) κι εκεί τελειώνει. Είναι βέβαια ένα πολύ σημαντικό προτέρημα ΑΛΛΑ δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των χρηστών. Αν θες ρε παιδί μου να φτιάξεις ένα πολύπλοκο κειμενο με φιοριτούρες θες Word (είτε 365 είτε οτιδήποτε).

Στα corporate/δικτυακά features όμως το GSuite είναι κλάσεις ανώτερο, από τη δυνατότητα να μανατζάρεις συσκευές μέχρι το ενσωματωμένο reporting/alerting και μέχρι το πόσο καλύτερα δουλεύει το email, ακόμα και με MS Exchange server στη μέση. Και μην αρχίσουμε να συγκρίνουμε τα APIs ;h -φυσικά- την αναζήτηση. Έχει το Cloudsearch που ψάχνει στα πάντα σου: από τσατ μέχρι έγγραφα και εταιρικά πόρταλς, και το O365 έχει ένα παρόμοιο βέβαια που δε θυμάμαι πώς το λένε αλλά είναι τελείως μαλακία.

Επίσης:

"τα ριμάιντερ για μίτινγκς του άουτλουκ στο κινητό σου δίνουν απευθείας επιλογή "θα αργήσω" ή αποστολή ιμέιλ σε όλους τους συμμετέχοντες (αντί για το άκυρο "οκ" του ιΟς μέιλ)."

Το εταιρικό Gmail σου δίνει τη δυνατότητα να απαντήσεις με το πάτημα ενός κουμπιού "Α ναι είναι καταπληκτική ιδέα" ή συμπληρώνει αυτό που θες να γράψεις, σε σημειο που με φρικάρει λίγο.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Οκτ 2018, 22:48

Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

sharp
Δημοσιεύσεις: 21167
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Οκτ 2018, 00:56

Τωωωρα τον θυμήθηκες;

Αυτός την έχει κάνει προ πολλού... γι αυτό προκόψανε :lol:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Οκτ 2018, 12:40

τι προκόψανε μωρέ οι μαλάκες που το περυσινό update μου μετέτρεψε το wi-fi σε jammer;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Οκτ 2018, 12:44

foscilis έγραψε:
16 Οκτ 2018, 16:31
Το εταιρικό Gmail σου δίνει τη δυνατότητα να απαντήσεις με το πάτημα ενός κουμπιού "Α ναι είναι καταπληκτική ιδέα" ή συμπληρώνει αυτό που θες να γράψεις, σε σημειο που με φρικάρει λίγο.
Ναι ειναι λιγο creepy αυτο το τελευταίο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 23 Οκτ 2018, 12:59

Κάναμε migration το καλοκαίρι από εσωτερικό MS Exchange σε office365.
Στα θετικά, τέλος το maintenance, τα security updates, η ταχύτητα καμία σχέση αφού πλέον χρησιμοποιούμε το upload της MS για το κατέβασμα emails απ΄έξω.
Ένα αρνητικό αναφορικά με το πρόγραμμα για τα κινητά, δεν έχει notifications για emails που μέσω rules πάνε σε subfolders του outlook.
Δοκιμάζω τώρα το nine mail που πράγματι δίνει notifications αλλά ως εμπειρία χρήσης προτιμώ το outlook.

Αν βρείτε καμία πατέντα για push notifications σε subfolders στο Outlook για κινητό, πληζ πείτε κι εμένα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 23 Οκτ 2018, 22:41

foscilis έγραψε:
23 Οκτ 2018, 12:40
τι προκόψανε μωρέ οι μαλάκες που το περυσινό update μου μετέτρεψε το wi-fi σε jammer;
Γενικά αυτή η παπαριά που έχουν κάνει με τα automatic updates, πρέπει να είναι από τις μαλακίες τους ever.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Οκτ 2018, 22:44

Δεύτερη μεγαλύτερη. Πρώτη είναι που σου εγκαθιστά ασταμάτητα προγράμματα χωρίς να τα έχεις ζητήσει. Μου βάζει το Disney World στο εταιρικό λάπτοπ.

Το προσωπικό το έκανα Debian και ξέγνοιασα.

Αυτό με το wi-fi δεν το χώραγε ο νους μου, όχι απλά σταμάτησε να δουλεύει το dongle αλλά σταμάτησαν ΟΛΕΣ οι ασύρματες συσκευές στο σπίτι να δουλεύουν γιατί με τις παρεμβολές του γαμούσε τα πάντα. Αφού νόμιζα ότι είχε χαλάσει ο ρούτερ, ευτυχώς έκαναν μόνα τους restart για ένα υποχρεωτικό update και πρόσεξα ότι επέστρεψε το wi-fi σε όλο το σπίτι όσο έκαναν boot.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 23 Οκτ 2018, 22:46

Για τα Windows 10 μιλάς;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: O365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Οκτ 2018, 22:48

NAI. Ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό αλλά όντως κατάφεραν να περάσουν πιο πέρα από το επίπεδο του απλού bug και να γίνουν εργαλείο ηλεκτρονικού πολέμου. Θα γούσταρα αν δεν ήθελα τόσο πολύ να έχω Ιντερνετ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών