Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Uppercut

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 19 Οκτ 2018, 17:42

Cloud87 έγραψε:
16 Οκτ 2018, 17:58
Ξέρετε τι; Το internet προσφέρει αξιόλογες ευκαιρίες για μάθηση και ψυχαγωγία. Αλλά σε πολλά sites για να μην πω σε σχεδόν ολα τα social media πολύ συχνά παρατηρώ τα εξής: Σκληρή γλώσσα, βίαιες εικόνες, πορνογραφικό υλικό. Δεδομένου πως υπάρχουν πολλά παιδιά ηλικίας ας πούμε 10-15 ετών που έχουν σχετικά εύκολα πρόσβαση στο internet μήπως θα ήταν καλή ιδέα να υπάρχουν χώροι που θα ταιριάζουν σε αυτές τις ηλικίες; Sites, forums κτλπ.

Υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν πως τα παιδιά πρέπει να σκληραγωγούνται από μικρή ηλικία για να είναι σε θέση να αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες της ζωής αλλά εγώ προσωπικά διαφωνώ με αυτή τη θεώρηση. Πιστεύω πως πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά να είναι παιδιά μέχρι ενός σημείου.
Φυσικά κι υπάρχουν. Ένα σωρό. Sites, εκδόσεις των γνωστών κοινωνκών δικτύων για παιδιά πιο μιρκής ηλικίους, κανάλια στο yt, forums. Το θέμα είναι ότι δε μπορείς να εμποδίσεις τη πρόσβαση του στο υπόλοιπο ίντερνετ.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Οκτ 2018, 17:56

Cloud87 έγραψε:
18 Οκτ 2018, 21:07
Δε μιλάμε για psychopaths...
καλα, μεγαλη κουβεντα ανοιξες τωρα

παλιο αλλα καλο

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 19 Οκτ 2018, 18:08

blackpaint έγραψε:
19 Οκτ 2018, 17:56
Cloud87 έγραψε:
18 Οκτ 2018, 21:07
Δε μιλάμε για psychopaths...
καλα, μεγαλη κουβεντα ανοιξες τωρα

παλιο αλλα καλο
OMFG. :smt005::003::smt005::003::smt005::003::smt005::003::smt005:
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22620
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Οκτ 2018, 19:27

Athina__P έγραψε:
19 Οκτ 2018, 17:39
Πολύ σοβαρά μιλάμε. Η τάση, αν και υπάρχει πιο προσεκτικός έλεγχος, από όσο λες, είναι τα διαθέσιμα μέσα προς τους νέους να γίνονται περισσοτερο χαζοβιόλικα και λιγότερο χρήσιμα ή ποιοτικά ή ουσιώδη;
δεν μπορώ να το κρίνω αντικειμενικά, γιατί υπάρχει η τάση όσο μεγαλώνουμε να μας μοιάζουν των μικρών ανόητα και δεν μπορώ να την υπολογίσω σε εμένα. Θυμάμαι όμως οτι όταν ήμουν μικρός, τα λέγανε χαζοβιόλικα και τότε, και τελικά σίγουρα είχαν άδικο τότε, απλά άλλαζε η εποχή και δεν την καταλάβαιναν, οπότε είναι δύσκολο θέμα. Πάντως αν/όταν το περιορίσουμε κλπ, θα είναι κάτι νέο που δεν ξέρουμε που θα καταλήξει, μέχρι τώρα ήταν χαοτικά ελεύθερο, εμένα αυτό με ανησυχεί, ίσως κακώς για τους ίδιους λόγους που λέω πριν κλπ. :)

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 20 Οκτ 2018, 07:17

Εγώ θα επιμείνω να λέω αυτό που βλέπω. Υπάρχει μεγάλη ανοχή σε ψυχοπαθείς. Ανθρωποι που φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι με ζουρλομανδύα κλεισμένοι σε κάποια κλινική, μοιράζονται ελεύθερα τις σκέψεις τους με όλους εμάς. Ε αυτό θέλω να καυτηριάσω.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 06 Νοέμ 2018, 22:01

Κοίτα ας πούμε ένα νήμα που άνοιξε πρόσφατα: "δημόσιος πεοθηλασμός" αν έχει κάποιος ένα κοριτσάκι 13 χρονών ας πούμε πρέπει να μπαίνει να βλέπει τη μαλακία που θα γράψει ο κάθε μασόνος εκεί; Αυτή η πλάκα δεν μπορεί να γίνεται μόνο στη στοά; Πρέπει και στο internet;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 06 Νοέμ 2018, 22:50

Cloud87 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 22:01
Κοίτα ας πούμε ένα νήμα που άνοιξε πρόσφατα: "δημόσιος πεοθηλασμός" αν έχει κάποιος ένα κοριτσάκι 13 χρονών ας πούμε πρέπει να μπαίνει να βλέπει τη μαλακία που θα γράψει ο κάθε μασόνος εκεί; Αυτή η πλάκα δεν μπορεί να γίνεται μόνο στη στοά; Πρέπει και στο internet;
Δεν νομίζω ότι κρύβεται εκεί η μαλακία, γιατί αν μείνει σε αυτό το επίπεδο δεν έχει κάτι για να αποπροσανατολίσει. Αλλού είναι οι κίνδυνοι. Επίσης, ο τρόπος που περνάει τον ελεύθερο χρόνο του κάποιος, σε βάθος χρόνου τον διαμορφώνει. Μερικές γενιές πριν πχ είχε κάτι να πει στο νέο ο Ιούλιος Βερν. Τώρα δεν έχει να του πει τίποτα και δεν έχει αντικατασταθεί αυτό από κάτι εξίσου "ποιοτικό", έστω και αν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τα σημερινά παιδιά έχουν άπειρες δυνατότητες να μάθουν για τεχνολογία και κάτι χρήσιμο τέλος πάντων. Τα παιδιά έχουν βρει στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αυτό που τους λείπει στην πραγματικότητα που είναι να βρουν κάτι να κάνουν μαζί έξω από το σπίτι. Δεν έχουν πλέον πράγματα να κάνουν έξω από το σπίτι, τουλάχιστον στις ηλικίες που μιλάμε.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Νοέμ 2018, 06:56

Δεν μίλησα για αποπροσανατολισμό...
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 30 Νοέμ 2018, 13:43

ορίστε πάλι πρωί πρωί να βλέπω απρέπειες από κάτι βοθρολύμματα γνωστούς μου. Αφού δε γίνεται να μην υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι γιατί να μην υπάρχει ένα πιο ανθρώπινο internet;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 30 Νοέμ 2018, 18:58

Cloud87 έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 13:43
ορίστε πάλι πρωί πρωί να βλέπω απρέπειες από κάτι βοθρολύμματα γνωστούς μου. Αφού δε γίνεται να μην υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι γιατί να μην υπάρχει ένα πιο ανθρώπινο internet;
Διότι ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια για το τι συνιστά «ανθρώπινο internet». Αυτό που ενοχλεί εσένα δεν ενοχλεί εμένα και το αντίστροφο. Συνεπώς το μοναδικό αντικειμενικό κριτήριο είναι κατά πόσο μια ανάρτηση είναι νόμιμη. Αν είναι και δε σου αρέσει, μπλοκάρεις προσωρινά ή μόνιμα τους γνωστούς σου και τέλος.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 30 Νοέμ 2018, 19:03

Archmage έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:58
Cloud87 έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 13:43
ορίστε πάλι πρωί πρωί να βλέπω απρέπειες από κάτι βοθρολύμματα γνωστούς μου. Αφού δε γίνεται να μην υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι γιατί να μην υπάρχει ένα πιο ανθρώπινο internet;
Διότι ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια για το τι συνιστά «ανθρώπινο internet». Αυτό που ενοχλεί εσένα δεν ενοχλεί εμένα και το αντίστροφο. Συνεπώς το μοναδικό αντικειμενικό κριτήριο είναι κατά πόσο μια ανάρτηση είναι νόμιμη. Αν είναι και δε σου αρέσει, μπλοκάρεις προσωρινά ή μόνιμα τους γνωστούς σου και τέλος.
Αυτό είναι μια ιδέα. Εναλλακτικά μπορούμε να προσπαθήσουμε να γίνουμε πολλοί και να διαμελήσουμε τους εν λόγω κύριους. Αν παρατηρούσες τι φρικαλεότητες γράφουν κάποιοι...
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 30 Νοέμ 2018, 19:25

Cloud87 έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 19:03
Εναλλακτικά μπορούμε να προσπαθήσουμε να γίνουμε πολλοί και να διαμελήσουμε τους εν λόγω κύριους. Αν παρατηρούσες τι φρικαλεότητες γράφουν κάποιοι...
Try me. Έχω δει πολλών ειδών φρικαλεότητες, κάποιες του γούστου μου κάποιες όχι. Συνεχίζω να πιστεύω ότι εφόσον είναι νόμιμες καλά κάνουν και υπάρχουν. Η εναλλακτική που λες οδηγεί σε άλλα μονοπάτια και δε θα πάρω.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 03 Δεκ 2018, 01:36

Archmage έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 19:25
Cloud87 έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 19:03
Εναλλακτικά μπορούμε να προσπαθήσουμε να γίνουμε πολλοί και να διαμελήσουμε τους εν λόγω κύριους. Αν παρατηρούσες τι φρικαλεότητες γράφουν κάποιοι...
Try me. Έχω δει πολλών ειδών φρικαλεότητες, κάποιες του γούστου μου κάποιες όχι. Συνεχίζω να πιστεύω ότι εφόσον είναι νόμιμες καλά κάνουν και υπάρχουν. Η εναλλακτική που λες οδηγεί σε άλλα μονοπάτια και δε θα πάρω.
Ετσι ε; Ξέρεις πόσο έυκολο είναι να κάνεις κάποιον/κάποια να νιώσει φριχτά ακόμα και να του/της δημιουργήσεις ψυχικά τραύματα; Με νόμιμο τρόπο. Δεν έχεις παρά να γνωρίζεις κάτι άσχημο για αυτόν/αυτήν. Πχ γνωρίζεις οτι η τάδε έπεσε θύμα βιασμού ή οτι έχασε κάποιο αγαπημένο της πρόσωπο που αγαπούσε πολύ. Ε αρχίζεις να προσπαθείς να την κάνεις να "ξαναβιώσει" αυτήν την κατάσταση. Με χυδαία υπονοούμενα για να αισθανεί απαίσια και να εξοργιστεί αλλά παράλληλα τόσο απ' έξω απ' εξώ ώστε να μην μπορει να σε κατηγορήσει οτι την προσέβαλες ευθέως. Εξ' άλλου, ποιός θα έκανε κάτι τόσο αποτρόπαιο right?
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22620
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Δεκ 2018, 08:47

το ειχα χάσει αυτό το βιντεάκι του θεού, έχει και ένα σχόλιο απο κάτω αντάξιο: :smt005:
every old person's understanding of the internet in a nutshell.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Internet για νέους; Θα ήταν καλή ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Φεβ 2019, 07:19

enaon έγραψε:
17 Δεκ 2018, 08:47
το ειχα χάσει αυτό το βιντεάκι του θεού, έχει και ένα σχόλιο απο κάτω αντάξιο: :smt005:
every old person's understanding of the internet in a nutshell.
Ωραίο.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών