Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22817
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Σεπ 2023, 21:15

ωραίος δεν το είδα, ήμουν σίγουρος ότι κάνει πλάκα, δεν έχει χρέωση.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 26 Σεπ 2023, 00:13

Ρε παιδιά για ποιο λόγο να στήσεις project στο cloud, απλά για να διαβάζεις τα mail σου;

Το 1ο λινκ που πάτησα λέει απλά στήνεις ένα app password στο google account σου και κάνεις sign-in στο imap και κατεβάζεις

https://www.geeksforgeeks.org/fetch-uns ... ail-inbox/

Βασικά το έλεγξα κιόλας και δουλεύει μια χαρά!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Σεπ 2023, 08:59

masterridley έγραψε:
26 Σεπ 2023, 00:13
Ρε παιδιά για ποιο λόγο να στήσεις project στο cloud, απλά για να διαβάζεις τα mail σου;

Το 1ο λινκ που πάτησα λέει απλά στήνεις ένα app password στο google account σου και κάνεις sign-in στο imap και κατεβάζεις

https://www.geeksforgeeks.org/fetch-uns ... ail-inbox/

Βασικά το έλεγξα κιόλας και δουλεύει μια χαρά!
Τι εννοείς το έλεγξες και δουλεύει; Χωρίς API key και χωρίς id; Εγώ παιδευόμουν πολύ ώρα να καταβάζω διαπιστευτήρια και να παίζω με τα διακιώματα για να μου δουλέψει

Και δεν απλά για να βλέπω τα mail μου που το έκανα τόσο καιρό με τον firefox. Είναι για να μου τα δείχνει ως ειδοποιήσεις και γιατί το γουστάρω πολύ ως γκατζετάκι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Σεπ 2023, 09:00

foscilis έγραψε:
25 Σεπ 2023, 20:59
Αα το gcp χρειαζεται για το oauth client id. Φτιαχνεις project και του δινεις δικαιωματα και εκδιδεις client id + credentials. Αλλα δε νομιζω οτι σε χρεωνει, παρα μονο ισως ενα ελαχιστο ποσο για τιποτα βοηθητικες μαλακιουλες που αποθηκευει.
Ακριβώς.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24557
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Σεπ 2023, 09:21

masterridley έγραψε:
26 Σεπ 2023, 00:13
Ρε παιδιά για ποιο λόγο να στήσεις project στο cloud, απλά για να διαβάζεις τα mail σου;

Το 1ο λινκ που πάτησα λέει απλά στήνεις ένα app password στο google account σου και κάνεις sign-in στο imap και κατεβάζεις

https://www.geeksforgeeks.org/fetch-uns ... ail-inbox/

Βασικά το έλεγξα κιόλας και δουλεύει μια χαρά!
Γιατι με την πρωτη περιπτωση παρεμβαλλεται (καθε τοσο) μια εξουσιοδοτηση απο εσενα με τον browser και ενα κανονικο sign in που συνηθως θα εχει 2fa. Δεν υπαρχουν εξτρα credentials που πρεπει να συντηρεις ξεχωριστα και μπορει να διαρρεύσουν. Τα credentials του oauth client ΔΕΝ δινουν απο μονα τους προσβαση στα μεηλ, απλα του επιτρεπουν να χρησιμοποιησει access tokens που προκυπτουν απο το sign in σου για προσβαση σε συγκεκριμενα scopes οπως τα mail, χωρις να δει ποτε τι password βαζεις. Μαλιστα πχ το Thunderbird χρησιμοποιει την ιδια μεθοδο με δικο του oauth client id (και δικο του gcp project).

Απο πλευρας ασφαλειας ειναι πολυ πλεονεκτικοτερο.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 02 Οκτ 2023, 21:08

Χαοτικός έγραψε:
26 Σεπ 2023, 08:59
masterridley έγραψε:
26 Σεπ 2023, 00:13
Ρε παιδιά για ποιο λόγο να στήσεις project στο cloud, απλά για να διαβάζεις τα mail σου;

Το 1ο λινκ που πάτησα λέει απλά στήνεις ένα app password στο google account σου και κάνεις sign-in στο imap και κατεβάζεις

https://www.geeksforgeeks.org/fetch-uns ... ail-inbox/

Βασικά το έλεγξα κιόλας και δουλεύει μια χαρά!
Τι εννοείς το έλεγξες και δουλεύει; Χωρίς API key και χωρίς id; Εγώ παιδευόμουν πολύ ώρα να καταβάζω διαπιστευτήρια και να παίζω με τα διακιώματα για να μου δουλέψει

Και δεν απλά για να βλέπω τα mail μου που το έκανα τόσο καιρό με τον firefox. Είναι για να μου τα δείχνει ως ειδοποιήσεις και γιατί το γουστάρω πολύ ως γκατζετάκι.
Σόρυ για την καθυστέρηση. Εννοώ απλά κατέβασα το σκριπτάκι, έβαλα τα δικά μου credentials εκεί μέσα (user/pass) και voila, έκανα fetch τα μηνύματα!

Απλά όπως λέει ο foscilis είναι ξεκάθαρα πιο ανασφαλές. Πχ έχεις το password στο script σου (που μπορεί να το δει οποιοσδήποτε κάτσει στο desktop σου!). 2ον, το στέλνεις στο gmail, αν και δεν βλέπω γιατί αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα σ'αυτή την περίπτωση. Είναι κρυπτογραφημένο (SSL) και πάει στην ίδια εταιρία (google) που έχει τον λογαριασμό σου. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Οκτ 2023, 22:11

masterridley έγραψε:
02 Οκτ 2023, 21:08
Χαοτικός έγραψε:
26 Σεπ 2023, 08:59
masterridley έγραψε:
26 Σεπ 2023, 00:13
Ρε παιδιά για ποιο λόγο να στήσεις project στο cloud, απλά για να διαβάζεις τα mail σου;

Το 1ο λινκ που πάτησα λέει απλά στήνεις ένα app password στο google account σου και κάνεις sign-in στο imap και κατεβάζεις

https://www.geeksforgeeks.org/fetch-uns ... ail-inbox/

Βασικά το έλεγξα κιόλας και δουλεύει μια χαρά!
Τι εννοείς το έλεγξες και δουλεύει; Χωρίς API key και χωρίς id; Εγώ παιδευόμουν πολύ ώρα να καταβάζω διαπιστευτήρια και να παίζω με τα διακιώματα για να μου δουλέψει

Και δεν απλά για να βλέπω τα mail μου που το έκανα τόσο καιρό με τον firefox. Είναι για να μου τα δείχνει ως ειδοποιήσεις και γιατί το γουστάρω πολύ ως γκατζετάκι.
Σόρυ για την καθυστέρηση. Εννοώ απλά κατέβασα το σκριπτάκι, έβαλα τα δικά μου credentials εκεί μέσα (user/pass) και voila, έκανα fetch τα μηνύματα!

Απλά όπως λέει ο foscilis είναι ξεκάθαρα πιο ανασφαλές. Πχ έχεις το password στο script σου (που μπορεί να το δει οποιοσδήποτε κάτσει στο desktop σου!). 2ον, το στέλνεις στο gmail, αν και δεν βλέπω γιατί αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα σ'αυτή την περίπτωση. Είναι κρυπτογραφημένο (SSL) και πάει στην ίδια εταιρία (google) που έχει τον λογαριασμό σου. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος!

Που έβαλες τα διαπιστευτήρια; Μέσα στο script; Εγώ τα έχω σε ξεχωριστά αρχεία μέσα στο φάκελο που βρίσκεται και το script. Όταν το εκτέλεσες είδες το εικονιδιάκι- έβαλες κάποιο εικονίδιο jpg στη διαδρομή που αναφέρεται;

Εμένα δεν έτρεχε. Έπρεπε στο project να με ορίσω ως tester αλλά και να ορίσω ότι είναι αφαλές το σκριπτ και ότι θέλω να συνεχίσω.
Δεν αρκούσε μόνο το username και το passwd.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 02 Οκτ 2023, 22:30

Χαοτικός έγραψε:
26 Σεπ 2023, 08:59
Που έβαλες τα διαπιστευτήρια; Μέσα στο script; Εγώ τα έχω σε ξεχωριστά αρχεία μέσα στο φάκελο που βρίσκεται και το script. Όταν το εκτέλεσες είδες το εικονιδιάκι- έβαλες κάποιο εικονίδιο jpg στη διαδρομή που αναφέρεται;

Εμένα δεν έτρεχε. Έπρεπε στο project να με ορίσω ως tester αλλά και να ορίσω ότι είναι αφαλές το σκριπτ και ότι θέλω να συνεχίσω.
Δεν αρκούσε μόνο το username και το passwd.
Δεν ξέρω τι εικονίδιο λες, δεν έφτιαξα κάποια εφαρμογή gui όπως εσύ. Απλά έτρεξα το σκριπτάκι της σελίδας, ακολουθώντας προσεκτικά τις οδηγίες. Μου πήρε 5'.

Έβαλα τα username/app-pwd εκεί που έχει τα 2 άδεια strings και μου έφτυσε στο console τα αδιάβαστα μηνύματα. Άρα φαντάζομαι δεν χρειάζεσαι κανένα server και βλακείες, απλά βάζεις ένα cron(?) στο ubuntu (δεν ξέρω το αντίστοιχο στα windows) να τρέχει το script κάθε 3 και λίγο και είσαι έτοιμος.

Τέσπα, αν το έφτιαξες με oauth, ίσως καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Οκτ 2023, 22:51

masterridley έγραψε:
02 Οκτ 2023, 22:30
Χαοτικός έγραψε:
26 Σεπ 2023, 08:59
Που έβαλες τα διαπιστευτήρια; Μέσα στο script; Εγώ τα έχω σε ξεχωριστά αρχεία μέσα στο φάκελο που βρίσκεται και το script. Όταν το εκτέλεσες είδες το εικονιδιάκι- έβαλες κάποιο εικονίδιο jpg στη διαδρομή που αναφέρεται;

Εμένα δεν έτρεχε. Έπρεπε στο project να με ορίσω ως tester αλλά και να ορίσω ότι είναι αφαλές το σκριπτ και ότι θέλω να συνεχίσω.
Δεν αρκούσε μόνο το username και το passwd.
Δεν ξέρω τι εικονίδιο λες, δεν έφτιαξα κάποια εφαρμογή gui όπως εσύ. Απλά έτρεξα το σκριπτάκι της σελίδας, ακολουθώντας προσεκτικά τις οδηγίες. Μου πήρε 5'.

Έβαλα τα username/app-pwd εκεί που έχει τα 2 άδεια strings και μου έφτυσε στο console τα αδιάβαστα μηνύματα. Άρα φαντάζομαι δεν χρειάζεσαι κανένα server και βλακείες, απλά βάζεις ένα cron(?) στο ubuntu (δεν ξέρω το αντίστοιχο στα windows) να τρέχει το script κάθε 3 και λίγο και είσαι έτοιμος.

Τέσπα, αν το έφτιαξες με oauth, ίσως καλύτερα.
Μιλάς για το σκριπτ που έβαλα εδώ;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 02 Οκτ 2023, 23:09

Χαοτικός έγραψε:
02 Οκτ 2023, 22:51
Μιλάς για το σκριπτ που έβαλα εδώ;
Αχ ρε χαοτικέ, μ'έχεις μπλέξει. Μιλάω γι'αυτό εδώ: https://www.geeksforgeeks.org/fetch-uns ... ail-inbox/

Το δοκίμασα και έπαιξε. Αν θες μπορείς να το προσαρμόσεις και να το κάνεις gui εφαρμογή, αλλά αφού δουλεύει αυτό που έχεις, όλα καλά!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Έχει κανείς λογαριασμό στο google console

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Οκτ 2023, 08:43

masterridley έγραψε:
02 Οκτ 2023, 23:09
Χαοτικός έγραψε:
02 Οκτ 2023, 22:51
Μιλάς για το σκριπτ που έβαλα εδώ;
Αχ ρε χαοτικέ, μ'έχεις μπλέξει. Μιλάω γι'αυτό εδώ: https://www.geeksforgeeks.org/fetch-uns ... ail-inbox/

Το δοκίμασα και έπαιξε. Αν θες μπορείς να το προσαρμόσεις και να το κάνεις gui εφαρμογή, αλλά αφού δουλεύει αυτό που έχεις, όλα καλά!
Ε ναι ρε συ. Άλλο αυτό. Δεν το γνώριζα(ούτε είχα δει το σύνδεσμο που έβαλες). Αυτό που λέω, το έγραψα εγώ. Και ήθελα να έχει τη μορφή αυτή. Ένα εικονιδιάκι με κόκκινο τον αριθμό των αδιάβαστων , όπως είναι στο android.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών