Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 27 Οκτ 2018, 11:17

enterprise-psi έγραψε:
25 Οκτ 2018, 15:22
Ειναι σαν να βάζεις τα 10 πάνω απο τα 8. Μετά απο μεγάλο Update θελει factory reset και στρώνει.
Οσες φορες εκανα reset ειτε τηλεφωνο ειτε ταμπλετ, μετα δεν ηταν το ιδιο. Μετα παλι ρισετ, μετα η κατω βολτα μεχρι την ανακυκλωση

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 27 Οκτ 2018, 11:17

Το υλικό εξελίσσεται πιο αργά από το λογισμικό. Επίσης, το λογισμικό έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους, όπως πρώτη ανακάλυψε η Μάικροσοφτ σε βάρος της ΙΒΜ.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 27 Οκτ 2018, 20:49

Rakomelofronas έγραψε:
27 Οκτ 2018, 11:17
Το υλικό εξελίσσεται πιο αργά από το λογισμικό. Επίσης, το λογισμικό έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους, όπως πρώτη ανακάλυψε η Μάικροσοφτ σε βάρος της ΙΒΜ.
Μήπως μπερδεύεις ότι η IBM έχασε την αγορά, ενώ η Μάικροσοφ ήταν μονοπώλιο;
Σιγά μη συγκρίνεται το κέρδος της Μάικροσοφτ με το κέρδος όλων των κατασκευαστών PC και περιφερειακών.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 27 Οκτ 2018, 20:50

Ερμής έγραψε:
27 Οκτ 2018, 11:14
Δε είναι οτι τα τηλέφωνα γίνονται πιο αργά. Όσο περνάει ο καιρός οι εφαρμογές και τα λειτουργικά έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις. Λόγικό ένα τηλέφωνο(και η μπαταρία του) με τεχνολογία 3 χρόνια πριν να ζορίζεται στα νέα δεδομένα.
:smt023

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Οκτ 2018, 20:52

Μηχανικός έγραψε:
27 Οκτ 2018, 20:49
Rakomelofronas έγραψε:
27 Οκτ 2018, 11:17
Το υλικό εξελίσσεται πιο αργά από το λογισμικό. Επίσης, το λογισμικό έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους, όπως πρώτη ανακάλυψε η Μάικροσοφτ σε βάρος της ΙΒΜ.
Μήπως μπερδεύεις ότι η IBM έχασε την αγορά, ενώ η Μάικροσοφ ήταν μονοπώλιο;
Σιγά μη συγκρίνεται το κέρδος της Μάικροσοφτ με το κέρδος όλων των κατασκευαστών PC και περιφερειακών.
Μια χαρά τα είπε, τίποτα δε μπερδεύει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Οκτ 2018, 20:53

συγνώμη αλλά *κάθε* update λέει ότι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα και πάρε backup πρώτα. Συν αυτό που λέει ο Ερμής.

Από πού κι ως πού πρέπει να ενημερώνεις ότι αλλάζοντας το software η συσκευή θα κάνει διαφορετικά πράγματα; Αν ο καταναλωτής δε μπορεί να το καταλάβει αυτό ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΙΝΗΤΑ ΑΛΛΑ ΑΞΙΝΑ ΣΤΟ ΟΡΥΧΕΙΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 27 Οκτ 2018, 20:56

Βρε εδώ υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ακόμη τον Τσίπρα. :D

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 28 Οκτ 2018, 00:17

Μηχανικός έγραψε:
27 Οκτ 2018, 20:49
Rakomelofronas έγραψε:
27 Οκτ 2018, 11:17
Το υλικό εξελίσσεται πιο αργά από το λογισμικό. Επίσης, το λογισμικό έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους, όπως πρώτη ανακάλυψε η Μάικροσοφτ σε βάρος της ΙΒΜ.
Μήπως μπερδεύεις ότι η IBM έχασε την αγορά, ενώ η Μάικροσοφ ήταν μονοπώλιο;
Σιγά μη συγκρίνεται το κέρδος της Μάικροσοφτ με το κέρδος όλων των κατασκευαστών PC και περιφερειακών.
Από τα στάδια κατασκευής ενος υπολογιστή, η δημιουργία του λογισμικού είναι πιο επικερδής από τη δημιουργία του υλικού. Η Μάικροσοφτ επενδυσε στο λογισμικό κι έτσι έγινε αυτή το σημείο αναφοράς στην παραγωγή ηλεκτρονικών υπολογιστών έτοιμων για χρήση, ενώ η ΙΒΜ έμεινε πίσω, αν και φυσικά παραμένει κολοσσός. Ίσως δεν ήταν σαφές όπως γράφτηκε. Όλα αυτά χωρίς να λάβουμε υπόψη το διαδίκτυο...
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 28 Οκτ 2018, 00:31

Απλό είναι για να το σκεφτείς.
Πόσα λεφτά έχεις χαλάσει σε υπολογιστές και περιφερειακά και πόσα σε σόφτγουερ;
Πόσα λεφτά έχεις χαλάσει σε κινητά και πόσα σε σόφτγουερ κινητών;

Εγώ περίπου 10 προς 1. Γιατί αγόραζα το σόφτγουερ. Κάποιοι γνωστοί μου 10 προς 0, τα βάζουν όλα σπασμένα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Οκτ 2018, 00:35

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
25 Οκτ 2018, 14:38
Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια[/url]
μονόπλευρη θέαση της πραγματικότητας νομίζω. Τα κινητά έχουν μπαταρίες μέσα, συνήθως δεν βγαίνουν και γενικά δεν τις αλλάζουμε. Στα 2-3 χρόνια σκληρής χρήσης στην πράξη εχουμε δυο επιλογές νομίζω, πιο αργά κινητά που δουλεύουν σταθερά, ή κινητά που απο το 20% μπαταρίας ξαφνικά κλείνουν μόνα τους όταν έρθει μία κλήση ή κάτι άλλο ενεργοβόρο. Λογικά όσοι δεν έχουν σαμσουνγκ ή απλε το έχουν συναντήσει το φαινόμενο και είναι πιο σπαστικό νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 28 Οκτ 2018, 00:38

enaon έγραψε:
28 Οκτ 2018, 00:35
μονόπλευρη θέαση της πραγματικότητας νομίζω. Τα κινητά έχουν μπαταρίες μέσα, συνήθως δεν βγαίνουν και γενικά δεν τις αλλάζουμε. Στα 2-3 χρόνια σκληρής χρήσης στην πράξη εχουμε δυο επιλογές νομίζω, πιο αργά κινητά που δουλεύουν σταθερά, ή κινητά που απο το 20% μπαταρίας ξαφνικά κλείνουν μόνα τους όταν έρθει μία κλήση ή κάτι άλλο ενεργοβόρο. Λογικά όσοι δεν έχουν σαμσουνγκ ή απλε το έχουν συναντήσει το φαινόμενο και είναι πιο σπαστικό νομίζω.
Πάρε βρε κινητό με αποσπώμενη μπαταρία να την αλλάζεις με 10 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Οκτ 2018, 00:44

Μηχανικός έγραψε:
28 Οκτ 2018, 00:38
enaon έγραψε:
28 Οκτ 2018, 00:35
μονόπλευρη θέαση της πραγματικότητας νομίζω. Τα κινητά έχουν μπαταρίες μέσα, συνήθως δεν βγαίνουν και γενικά δεν τις αλλάζουμε. Στα 2-3 χρόνια σκληρής χρήσης στην πράξη εχουμε δυο επιλογές νομίζω, πιο αργά κινητά που δουλεύουν σταθερά, ή κινητά που απο το 20% μπαταρίας ξαφνικά κλείνουν μόνα τους όταν έρθει μία κλήση ή κάτι άλλο ενεργοβόρο. Λογικά όσοι δεν έχουν σαμσουνγκ ή απλε το έχουν συναντήσει το φαινόμενο και είναι πιο σπαστικό νομίζω.
Πάρε βρε κινητό με αποσπώμενη μπαταρία να την αλλάζεις με 10 ευρώ.
πειράζω τον cpu governor ή αλλάζω μπαταρία και είμαι οκ, γενικά λέμε. :)

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 28 Οκτ 2018, 22:48

Μηχανικός έγραψε:
28 Οκτ 2018, 00:31
Απλό είναι για να το σκεφτείς.
Πόσα λεφτά έχεις χαλάσει σε υπολογιστές και περιφερειακά και πόσα σε σόφτγουερ;
Πόσα λεφτά έχεις χαλάσει σε κινητά και πόσα σε σόφτγουερ κινητών;

Εγώ περίπου 10 προς 1. Γιατί αγόραζα το σόφτγουερ. Κάποιοι γνωστοί μου 10 προς 0, τα βάζουν όλα σπασμένα.
Σχεδόν σε όλα παίρνεις πακέτο και το λογισμικό. Επίσης, δεν έχει σημασία μόνο η τιμή αλλά και το κόστος παραγωγής, ώστε να δει κανείς το περιθώριο κέρδους. Ακριβότερο ανά μονάδα δεν σημαίνει επικερδέστερο.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 29 Οκτ 2018, 08:46

Επιβεβαιώνω τό σκεπτικό τού νήματος ..... μέ τήν επαναβεβαίωση πού πήρα πρίν ένα χρόνο

από υπάλληλο τής βονταφονιάς ..... καί γιά τά Τάμπλετ ..... η ΛΟΓΙΚΉ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ σού λένε οι νεοπλουτόβλαχοι ...

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Επίσημο: Η Apple και η Samsung κάνουν τα τηλέφωνα πιο αργά για να αγοράζουμε καινούργια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 01 Απρ 2020, 10:31

Nandros έγραψε:
25 Οκτ 2018, 17:57
enterprise-psi έγραψε:
25 Οκτ 2018, 15:22
Ειναι σαν να βάζεις τα 10 πάνω απο τα 8. Μετά απο μεγάλο Update θελει factory reset και στρώνει.
Μα όταν κάνεις factory reset δεν επιστρέφεις πάλι στο προηγούμενο βέρσιον που μόλις ενημέρωσες; :smt017
.
Ακριβώς. Στο factory reset έχεις το νέο βερσιόν που μόλις κατεύασες. Το προηγούμενο Version διαγραφεί από το κινητό σου.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών