τι να κάνω με το pc

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 07 Ιαν 2024, 16:45

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Ιαν 2024, 14:04
εδω και 2 χρονια περιπου εχω ξεπατωσει το Surface Pro 8 σε καθημερινη βαση αφου ειναι το κυριως μηχανημα που κανω δουλεια και δινει εξωτερικο σημα σε 4k οθονη,
ειναι σα καινουριο, λες και μολις το εβγαλα απο τις ζελατινες, το οποιο ειναι με i5 11ης γενιας και 16Gb ram, που σημαινει οτι το Bmax συγκριτικα με αυτο θα πεταει,
δεν ειναι για home theater pc ειναι πολυ δυνατο για να χαραμιζεται πισω απο μια τηλεοραση, ουτε φυσικα για gaming, ειναι εργαλειο και προσωπικα το επελεξα λογω του συγκεκριμενου επεξεργαστη i7-1255U, οι αντιστοιχοι Ryzen δε ψυχονται καλα και εχουν θορυβο και Throttling, οποτε εχαψνα ενα Nuc αναμεσα σε i5-1240P & i7-1260P οι συγκεκριμενοι σε σχεση με του Bmax εχουν μεγαλυτερη καταναλωση και εχουν 12 αντι για 10 πυρηνες (που ειναι υπεραρκετοι) με χαμηλοτερη συχνοτητα, οποτε ο i7-1255U του Bmax ειναι το sweet spot γιατι παρεχει μεγαλυτερη ισχυ παραμενοντας αθορυβο οταν ζοριζεται, που για μενα ειναι το ζητουμενο

το μοναδικο ψεγαδι που παρατηρησα στα διαφορα video ειναι οτι εχει προεγκατεστημενο τον Chrome που ειναι υποπτο και πιθανοτατα εχει καποιο search engine crawler το "navwithus" αποτι εψαξα,

πολυ απλα θα φαει ενα format θα παρει καθαρη εγκατασταση απο πανω, και problem solved

μη τα φοβασαι αυτα τα μηχανακια εχω ενα μινι πισω απο τη τηλεοραση εδω και 4 χρονια το οποιο πηρα 2nd hand απο αμερικη συμπληρωνει 10 χρονια κυκλοφοριας, το καλοκαιρι του αλλαξα θερμοαγωγιμη παστα στην ψυκτρα και ειναι σα καινουριο,
εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ τις επωνυμες μαρκες των αξιοπιστων μινι που κυκλοφορουν, τωρα κατι AceMagician απο το πουθενα κλαφτα, ουτε αν μου το χαριζαν δε θα το κραταγα
Το είδα κι εγώ αυτό το adware (?) spyware (?) δεν ξέρω ακριβώς σε ποια κατηγορία εμπίπτει.
Και ναι μεν μπορείς να απαλλαγείς εύκολα με ένα format (πιθανόν και χωρίς format, με μια απλή απεγκατάσταση - εγώ δεν χρησιμοποιώ καν Chrome), αλλά δεν το λες και ενθαρρυντικό όλο αυτό.
Τέτοιες τακτικές σε επίπεδο λογισμικού είναι αντιμετωπίσιμες, αν όμως έχουν κοτσάρει κάτι στο hardware τι γίνεται;
Κάτι που να απαιτεί επέμβαση στο firmware και που η εταιρεία φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχθεί πολύ περισσότερο να εκδώσει update αφού θα απολέσει κάθε αξιοπιστία.

Ο NVMe θα χρειαστεί heatsink; Έχω ένα της ekwb (η εταιρεία αυτή έχει συνάψει συμφωνία με την WD) που κάθεται. Είναι low profile, θεωρητικά (θα πρέπει να) χωράει και σε laptops.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Ιαν 2024, 17:20

Gordian Knot έγραψε:
07 Ιαν 2024, 16:45
omg kai 3 lol έγραψε:
07 Ιαν 2024, 14:04
εδω και 2 χρονια περιπου εχω ξεπατωσει το Surface Pro 8 σε καθημερινη βαση αφου ειναι το κυριως μηχανημα που κανω δουλεια και δινει εξωτερικο σημα σε 4k οθονη,
ειναι σα καινουριο, λες και μολις το εβγαλα απο τις ζελατινες, το οποιο ειναι με i5 11ης γενιας και 16Gb ram, που σημαινει οτι το Bmax συγκριτικα με αυτο θα πεταει,
δεν ειναι για home theater pc ειναι πολυ δυνατο για να χαραμιζεται πισω απο μια τηλεοραση, ουτε φυσικα για gaming, ειναι εργαλειο και προσωπικα το επελεξα λογω του συγκεκριμενου επεξεργαστη i7-1255U, οι αντιστοιχοι Ryzen δε ψυχονται καλα και εχουν θορυβο και Throttling, οποτε εχαψνα ενα Nuc αναμεσα σε i5-1240P & i7-1260P οι συγκεκριμενοι σε σχεση με του Bmax εχουν μεγαλυτερη καταναλωση και εχουν 12 αντι για 10 πυρηνες (που ειναι υπεραρκετοι) με χαμηλοτερη συχνοτητα, οποτε ο i7-1255U του Bmax ειναι το sweet spot γιατι παρεχει μεγαλυτερη ισχυ παραμενοντας αθορυβο οταν ζοριζεται, που για μενα ειναι το ζητουμενο

το μοναδικο ψεγαδι που παρατηρησα στα διαφορα video ειναι οτι εχει προεγκατεστημενο τον Chrome που ειναι υποπτο και πιθανοτατα εχει καποιο search engine crawler το "navwithus" αποτι εψαξα,

πολυ απλα θα φαει ενα format θα παρει καθαρη εγκατασταση απο πανω, και problem solved

μη τα φοβασαι αυτα τα μηχανακια εχω ενα μινι πισω απο τη τηλεοραση εδω και 4 χρονια το οποιο πηρα 2nd hand απο αμερικη συμπληρωνει 10 χρονια κυκλοφοριας, το καλοκαιρι του αλλαξα θερμοαγωγιμη παστα στην ψυκτρα και ειναι σα καινουριο,
εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ τις επωνυμες μαρκες των αξιοπιστων μινι που κυκλοφορουν, τωρα κατι AceMagician απο το πουθενα κλαφτα, ουτε αν μου το χαριζαν δε θα το κραταγα
Το είδα κι εγώ αυτό το adware (?) spyware (?) δεν ξέρω ακριβώς σε ποια κατηγορία εμπίπτει.
Και ναι μεν μπορείς να απαλλαγείς εύκολα με ένα format (πιθανόν και χωρίς format, με μια απλή απεγκατάσταση - εγώ δεν χρησιμοποιώ καν Chrome), αλλά δεν το λες και ενθαρρυντικό όλο αυτό.
Τέτοιες τακτικές σε επίπεδο λογισμικού είναι αντιμετωπίσιμες, αν όμως έχουν κοτσάρει κάτι στο hardware τι γίνεται;
Κάτι που να απαιτεί επέμβαση στο firmware και που η εταιρεία φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχθεί πολύ περισσότερο να εκδώσει update αφού θα απολέσει κάθε αξιοπιστία.

Ο NVMe θα χρειαστεί heatsink; Έχω ένα της ekwb (η εταιρεία αυτή έχει συνάψει συμφωνία με την WD) που κάθεται. Είναι low profile, θεωρητικά (θα πρέπει να) χωράει και σε laptops.

δε νομιζω να εχουν κατι στο hardware, απιθανο εως αδυνατο θα φανει στα processes, εχουν φτιαξει custom windows iso περασμενο,
γιαυτο αλλωστε εχουν και το πρωτοφανες recovery option σε mini-pc, για να εχουν δεμενους τους αδαεις

πηγα στο site και εχει επιλογη να κατεβασεις τους drivers ξεχωριστα απο το κινεζο-iso

σε ενα αλλο Nuc που ειχα παρει απο Αμερικη, ο αμερικανος ειχε περασμενα αυθεντικα Windows 11- clean install, δεν ασχοληθηκα καν, ξηλωσα το δισκο που ετσι κι αλλιως ηταν μικρος και περασα καινουρια τα οποια δε χρειαστηκαν καν key αφου τα Windows αναγνωρισαν οτι το hardware ηταν ιδιο με το προηγουμενο

ουτε νομιζω να χρειαζεται heatsink o δισκος, ειναι απο την αντιθετη πλευρα του επεξεργαστη, αν σου περισσευει η ψυκτρα το πολυ να κερδισεις -5C αλλα ετσι κι αλλιως δε θα ζεσταινει αρκετα για να χανει σε επιδοσεις, δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα σε nvme δισκο, μονο σε τελειωμενα usb sticks που υποσχονται υψηλες ταχυτητες αλλα τα φτυνει ο controller τους

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 07 Ιαν 2024, 18:42

Ακόμα και αν δεν κάνει throttling, οι θερμοκρασίες που λογικά θα αναπτύσσει είναι τέτοιες που θα αισθανόμουν πιο ασφαλής προσθέτοντας ένα heatsink.
Σε αυτό συντελούν και κακές εντυπώσεις που έχω από ένα HP laptop οικονομικής κατηγορίας. Τα temps του SK hynix που φοράει -ακόμα και σε idle state- είναι ανεβασμένα.
Όταν δε υπάρχουν intensive tasks, η κατάσταση ξεφεύγει. Την τελευταία φορά που έκανα full backup (προς εξωτερικό NVMe) είχα παράλληλα ανοιχτό και το Disk Crystal Info για monitoring.
Στα 10′ που διήρκεσε, έφτασε τους 71°C! 🔥
Νοέμβρη μήνα, όχι καλοκαίρι, και με το laptop σχετικά καθαρό.
Ακουγόταν μάλιστα ηχητικό σήμα (temp alarm) καθώς υπερέβαινε την default τιμή του προγράμματος (60°C)
Αναγκάστηκα να την αυξήσω γιατί το beeperάκι μου είχε πάρει τα αυτιά - καθόλου ευχάριστη εμπειρία.

Και τα components ενός mini PCs όπως και να το κάνουμε είναι πολύ στριμωγμένα.
Ίσως όχι όσο ενός laptop του οποίου το M.2 slot έχει μηδενικό airflow, αλλά αρκετά ώστε σε τεχνικά fora να συνιστούν χρήση Gen 3 NVMe που δεν ζεσταίνονται όσο οι Gen 4 ή ακόμα και SATA (αν το mini PC προορίζεται για εργασίες που δεν απαιτούν μεγάλο transfer rate)
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Ιαν 2024, 18:47

Gordian Knot έγραψε:
07 Ιαν 2024, 18:42
Ίσως όχι όσο ενός laptop του οποίου το M.2 slot έχει μηδενικό airflow, αλλά αρκετά ώστε σε τεχνικά fora να συνιστούν χρήση Gen 3 NVMe που δεν ζεσταίνονται όσο οι Gen 4 ή ακόμα και SATA (αν το mini PC προορίζεται για εργασίες που δεν απαιτούν μεγάλο transfer rate)

σωστος! αυτη την εβδομαδα θα το εχω στα χερια μου οποτε θα τα δουμε ολα αυτα

το Surface που εχω δεν ανοιγει ποτε τον ανεμιστηρα του παρα μονο οταν το συνδεσω σε 4k οθονη, δλδ λογω igpu, και παλι ελαχιστες φορες θα ακουστει, θερμοκρασιες συνηθως γυρω στους ~46C

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 07 Ιαν 2024, 19:10

Αναμένουμε φωτογραφίες, videos και benchmarks.
Σε αυτά τα λεφτά πάντως, αν είχε και μία USB 4 ή έστω 20Gbps port θα ήταν super.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 11 Ιαν 2024, 15:00

Εξαντλήθηκε ΚΑΙ από τις κινεζικές αποθήκες του Geekbuying, ελπίζω να μην υπάρξει επιπλέον καθυστέρηση ή, ακόμα χειρότερα, φάω κάνα άκυρο.
Υπάρχει βέβαια στο Aliexpress αλλά το κατάστημα που το διαθέτει στη χαμηλότερη τιμή (€430 | Ευρώπη) δεν έχει και τα καλύτερα ratings.
Τα άλλα 2 το έχουν στο 500άρικο.

Κατά τα άλλα:



Stay away from this mini PC company — I already gave it more chances than I should

Δεν ξέρεις πια από που να φυλαχτείς [insert tinfoil hat meme here]
Τι θα γίνει αν αρχίσουν να πειράζουν μέρη στα οποία δεν μπορεί να επέμβει ο χρήστης; π.χ. motherboard firmware
Υπάρχουν εδώ και χρόνια ενδείξεις για backdoors σε συσκευές, κυρίως smartphones.
Ευτυχώς δηλαδή που δεν είμαστε political activists και οι μόνες πληροφορίες που συλλέγονται σχετίζονται με καταναλωτικές συνήθειες - όχι πως αυτό είναι ασήμαντο.
Να ξέρετε, σε σάλτσες ζυμαρικών μόνο Barilla. Μόνο 🇮🇹 Barilla 🇮🇹, τίποτα άλλο.
Κάντε κάτι όμως γιατί την Pesto Rosso δεν την φέρνουν όλα τα Super Market και ξεποδιαριάζομαι μέχρι να τη πετύχω.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Ιαν 2024, 15:26

Gordian Knot έγραψε:
07 Ιαν 2024, 19:10
Αναμένουμε φωτογραφίες, videos και benchmarks.
Σε αυτά τα λεφτά πάντως, αν είχε και μία USB 4 ή έστω 20Gbps port θα ήταν super.
https://videocardz.com/newz/ultra-small ... h-tomorrow

Έχει δύο, το εσπάμαρα στην 3η σελίδα νομίζω αλλά δεν ήσουν αρκετά προσεχτικός.
Σε λίγο θα βγει και η επόμενη σειρά apu της amd (με ενσωματωμένο npu) που θα έχει αρκετά καλό υποσύστημα γραφικών, σε επίπεδα 1060gtx λένε, άρα θα παίζει αξιοπρεπέστατα και παιγνίδια ή ότι άλλο μπορεί να κάνει κάποιος με μια αντίστοιχη dedicated 1060, foscilis ούει;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 11 Ιαν 2024, 15:28

Gordian Knot

γιατι να φας ακυρο; εισαι λιγο φοβικος μου φαινεται..
εγω το περιμενω απο μερα σε μερα,

για τα υπολοιπα σε αυτο το αρθρο αναφερομουν κι εγω πιο πανω υπαρχει και στο ελληνικο Techwar https://www.techwar.gr/269985/meinete-m ... ha-eprepe/

απο κει και περα σε αντιθεση με τα κινητα δεν εχει εντοπιστει ποτε κατι παρομοιο σε επιπεδο hardware σε OEM laptop και pc το μονο που κανουν ειναι να το γεμιζουν ο καθενας με τα δικα του bloatware, γνωριζουν οτι αν καποιος τολμησει κατι τετοιο και μαθευτει, την επομενη εχει κλεισει οποτε δεν παιρνουν το ρισκο

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 11 Ιαν 2024, 15:31

sys3x έγραψε:
11 Ιαν 2024, 15:26
Gordian Knot έγραψε:
07 Ιαν 2024, 19:10
Αναμένουμε φωτογραφίες, videos και benchmarks.
Σε αυτά τα λεφτά πάντως, αν είχε και μία USB 4 ή έστω 20Gbps port θα ήταν super.
https://videocardz.com/newz/ultra-small ... h-tomorrow

Έχει δύο, το εσπάμαρα στην 3η σελίδα νομίζω αλλά δεν ήσουν αρκετά προσεχτικός.
Σε λίγο θα βγει και η επόμενη σειρά apu της amd (με ενσωματωμένο npu) που θα έχει αρκετά καλό υποσύστημα γραφικών, σε επίπεδα 1060gtx λένε, άρα θα παίζει αξιοπρεπέστατα και παιγνίδια ή ότι άλλο μπορεί να κάνει κάποιος με μια αντίστοιχη dedicated 1060, foscilis ούει;

τα ειδα, και η γενια της intel που μολις βγηκε δεν ειναι κακη https://www.intel.com/content/www/us/en ... ducts.html

τα Intel Arc Graphics δινουν διπλασια ισχυ απο τα intel Iris Xe αλλα θα εχουν και διπλασια τιμη,
το Minisforum EM780 που ανεφερες μικρο θαυματουργο λιγο καλυτερο σε γραφικα αλλα κοστιζει 700€

σε κανα δυο χρονια που θα εχουν ανταγωνιστικη τιμη τα ξαναβλεπουμε,

απο ενα σημειο και μετα οσο δυναμωνει η ενσωματωμενη καρτα γραφικων ειναι μονο για να καλυπτει light gaming σεναρια, για ολα τα υπολοιπα σεναρια ακομα και οι current που δινουν σημα σε 3 4k monitors ειναι μια χαρα..

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 11 Ιαν 2024, 19:23

omg kai 3 lol έγραψε:
11 Ιαν 2024, 15:28
Gordian Knot

γιατι να φας ακυρο; εισαι λιγο φοβικος μου φαινεται..
εγω το περιμενω απο μερα σε μερα,

για τα υπολοιπα σε αυτο το αρθρο αναφερομουν κι εγω πιο πανω υπαρχει και στο ελληνικο Techwar https://www.techwar.gr/269985/meinete-m ... ha-eprepe/

απο κει και περα σε αντιθεση με τα κινητα δεν εχει εντοπιστει ποτε κατι παρομοιο σε επιπεδο hardware σε OEM laptop και pc το μονο που κανουν ειναι να το γεμιζουν ο καθενας με τα δικα του bloatware, γνωριζουν οτι αν καποιος τολμησει κατι τετοιο και μαθευτει, την επομενη εχει κλεισει οποτε δεν παιρνουν το ρισκο
Ως προς μεγεθυσμένο κείμενο, διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.
Η ιστορία διδάσκει πως αν το περιτύλιγμα είναι όμορφο/το λογότυπο έχει πέραση στην αγορά, τα πελατάκια καταπίνουν αμάσητο οτιδήποτε τους πλασάρουν.
Πόσο μειώθηκαν οι πωλήσεις της Apple μετά το σκάνδαλο μεγατόνων/κανονική ΡΟΧΑΛΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ “You’re holding it wrong”;
Τώρα θα μου πεις αυτό δεν συνέβη ηθελημένα, ήταν defective hardware. Σε αντίθεση με τη διαχείριση των μπαταριών που έπεφταν δυσανάλογα γρήγορα καθιστώντας τις συσκευές δυσλειτουργικές («πάει, πάλιωσε αυτό, καιρός να αγοράσουμε καινούργιο»)
Για να μην μιλήσουμε για accessories τιμολογημένα 10 φορές πάνω σε σχέση με άλλες εταιρείες/ecosystems.
Bottom line:
Ο ΜΑΛΑΚΑΣ (κολλημένος) δεν σώζεται με τίποτα (Έχω κι εγώ συμπάθειες/αδυναμίες σε design και μάρκες, αλλά όταν φτάνει η ώρα να βάλω το χέρι στην τσέπη τα ξεχνάω όλα).
Η Huawei στην πυρά (κατόπιν πολιτικών αποφάσεων βέβαια), η Apple στο απυρόβλητο.

@Γιασέρ Αραφάτ/Μουαμάρ Καντάφι/Ηγέτη της Χαμάς
Σου απάντησε ήδη ο OMG, πολύ μπάνικο και γκαζιάρικο (για την κατηγορία) το Minisforum αλλά στη διπλάσια τιμή.
Κυριολεκτικά: €360 (με shipping insurance) το BMAX B8 Pro , €699 το Minisforum EM780.

Το ’χουν δει κάπως στραβά το έργο οι εταιρείες. Επικεντρώνονται αποκλειστικά στις μικρές διαστάσεις.
Στο παρακάτω video ο Αυστραλός YouTuber Rob παρουσιάζει ένα χρέπι (ποιότητα κατασκευής κάτω του μετρίου, πλαστικά που υποχωρούν & τρίζουν στο παραμικρό άγγιγμα - κάνει κρα πως η εταιρεία είναι ΓΤΠ και το ’βγαλε στο πόδι) που έχει όμως μια σημαντική ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ:
Κανονικό ΓΑΜΗΜΕΝΟ ανεμιστήρα διαμέτρου 9 εκατοστών που καλύπτει ΟΛΟ το κουτί.
Ο κατασκευαστής που θα αποφασίσει να εγκαταλείψει το standard μέγεθος των mini PCs για κάτι μεγαλύτερο προς όφελος της ψύξης/ελάττωσης θορύβου (που ταυτόχρονα θα δώσει περιθώριο για ξεζούμισμα του CPU/APU) θα κάνει θραύση στην αγορά.



Παίρνουμε έναν 12άρη Noctua των €20 (consumer price) και τον τοποθετούμε σε ένα αναλόγων διαστάσεων heatsink που εφάπτεται στο board.
PROBLEM SOLVED.
Και φυσικά μαζεύεις όλο το χρήμα, χέζεσαι στο τάλαρο. 🤑
Γιατί μην μου πει κανείς πως οι πελάτες θα δυσανασχετήσουν με τόσο μικρή αύξηση όγκου, μια χαρά mini θα παραμείνει το μηχανάκι.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 11 Ιαν 2024, 20:47

Gordian Knot έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:23
omg kai 3 lol έγραψε:
11 Ιαν 2024, 15:28
Gordian Knot

γιατι να φας ακυρο; εισαι λιγο φοβικος μου φαινεται..
εγω το περιμενω απο μερα σε μερα,

για τα υπολοιπα σε αυτο το αρθρο αναφερομουν κι εγω πιο πανω υπαρχει και στο ελληνικο Techwar https://www.techwar.gr/269985/meinete-m ... ha-eprepe/

απο κει και περα σε αντιθεση με τα κινητα δεν εχει εντοπιστει ποτε κατι παρομοιο σε επιπεδο hardware σε OEM laptop και pc το μονο που κανουν ειναι να το γεμιζουν ο καθενας με τα δικα του bloatware, γνωριζουν οτι αν καποιος τολμησει κατι τετοιο και μαθευτει, την επομενη εχει κλεισει οποτε δεν παιρνουν το ρισκο
Ως προς μεγεθυσμένο κείμενο, διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.
Η ιστορία διδάσκει πως αν το περιτύλιγμα είναι όμορφο/το λογότυπο έχει πέραση στην αγορά, τα πελατάκια καταπίνουν αμάσητο οτιδήποτε τους πλασάρουν.
Πόσο μειώθηκαν οι πωλήσεις της Apple μετά το σκάνδαλο μεγατόνων/κανονική ΡΟΧΑΛΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ “You’re holding it wrong”;
Τώρα θα μου πεις αυτό δεν συνέβη ηθελημένα, ήταν defective hardware. Σε αντίθεση με τη διαχείριση των μπαταριών που έπεφταν δυσανάλογα γρήγορα καθιστώντας τις συσκευές δυσλειτουργικές («πάει, πάλιωσε αυτό, καιρός να αγοράσουμε καινούργιο»)
Για να μην μιλήσουμε για accessories τιμολογημένα 10 φορές πάνω σε σχέση με άλλες εταιρείες/ecosystems.
Bottom line:
Ο ΜΑΛΑΚΑΣ (κολλημένος) δεν σώζεται με τίποτα (Έχω κι εγώ συμπάθειες/αδυναμίες σε design και μάρκες, αλλά όταν φτάνει η ώρα να βάλω το χέρι στην τσέπη τα ξεχνάω όλα).
Η Huawei στην πυρά (κατόπιν πολιτικών αποφάσεων βέβαια), η Apple στο απυρόβλητο.

@Γιασέρ Αραφάτ/Μουαμάρ Καντάφι/Ηγέτη της Χαμάς
Σου απάντησε ήδη ο OMG, πολύ μπάνικο και γκαζιάρικο (για την κατηγορία) το Minisforum αλλά στη διπλάσια τιμή.
Κυριολεκτικά: €360 (με shipping insurance) το BMAX B8 Pro , €699 το Minisforum EM780.

Το ’χουν δει κάπως στραβά το έργο οι εταιρείες. Επικεντρώνονται αποκλειστικά στις μικρές διαστάσεις.
Στο παρακάτω video ο Αυστραλός YouTuber Rob παρουσιάζει ένα χρέπι (ποιότητα κατασκευής κάτω του μετρίου, πλαστικά που υποχωρούν & τρίζουν στο παραμικρό άγγιγμα - κάνει κρα πως η εταιρεία είναι ΓΤΠ και το ’βγαλε στο πόδι) που έχει όμως μια σημαντική ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ:
Κανονικό ΓΑΜΗΜΕΝΟ ανεμιστήρα διαμέτρου 9 εκατοστών που καλύπτει ΟΛΟ το κουτί.
Ο κατασκευαστής που θα αποφασίσει να εγκαταλείψει το standard μέγεθος των mini PCs για κάτι μεγαλύτερο προς όφελος της ψύξης/ελάττωσης θορύβου (που ταυτόχρονα θα δώσει περιθώριο για ξεζούμισμα του CPU/APU) θα κάνει θραύση στην αγορά.



Παίρνουμε έναν 12άρη Noctua των €20 (consumer price) και τον τοποθετούμε σε ένα αναλόγων διαστάσεων heatsink που εφάπτεται στο board.
PROBLEM SOLVED.
Και φυσικά μαζεύεις όλο το χρήμα, χέζεσαι στο τάλαρο. 🤑
Γιατί μην μου πει κανείς πως οι πελάτες θα δυσανασχετήσουν με τόσο μικρή αύξηση όγκου, μια χαρά mini θα παραμείνει το μηχανάκι.

μη τα σαλατοποιεις ολα, τα κινητα εκ κατασκευης τους πολυ πριν τα smartphones ειναι μηχανες παρακολουθησης κι εντοπισμου,

στους υπολογιστες γνωριζουμε οτι η κατασκοπεια προσπαθει με απιθανους τροπους πχ. απο τους ηχους των πληκτρων του πληκτρολογιου να αποκωδικοποιησει το τι γραφεται σε ενα τερματικο κλπ. αν ειχε chip μεσα δεν θα χρειαζονταν τετοια και πολλα αλλα απιθανα κολπα

οτι byte φευγει απο ενα pc και προς ποια ip πηγαινει μπορει ευκολα να παρακολουθηθει, δεν ισχυει το ιδιο και για τα κινητα, τα chip που εχουν μεσα και τα metadata που μαζευουν οι εταιριες αφορουν αλλο κομματι και ειναι μερος αλλου πολεμου, οχι αυτο που συζηταμε εδω



οκ το μικρο καταφερνει να εχει συγκριτικα τις χαμηλοτερες θερμοκρασιες και μαλιστα χωρις throttling αλλα αυτο το κατορθωμα ειναι αδιαφορο για ενα τοσο μικρο pc

ενας τετοιος ανεμιστηρας για low power cpus ειναι overkill, και θα ηταν κριμα να χαραμιζεται το μεγεθος του κουτιου εξαιτιας του ανεμιστηρα
ο 5700U ειναι ultra low power θα ηθελα να τον εβαζε σε κανενα i9-13900H που maxαρει στα 115W να δω πως θα συμπεριφεροταν..

το ποσο αθορυβη και αποτελεσματικη ειναι η ψυξη εξαρταται απο την ποιοτητα των υλικων πχ. ενος cooper heatsink, ενος καλου μικρου ανεμιστηρα, και τον σχεδιασμο που αφορα τη ροη στην εισοδο και εξοδο του αερα,
ενα τετοιο mini-pc θα καθεται ειτε πισω μια οθονη ειτε στα 50 εκ απο το ανθρωπινο αυτι δλδ, πολυ μακρυτερα αποτι ενα laptop,
που σημαινει οτι τα περιθωρια θορυβου μπορει να ειναι λιγο μεγαλυτερα λογω αποστασης,
επισης αυτα τα μηχανηματα οπως και τα laptop δεν ειναι για να δουλευουν σε 100% full load ειναι μικρα τερατακια κι οχι τερατα ιπποδυναμης οπως τα desktop οποτε το σεναριο να κανει throttling θα ειναι μονο για κανενα benchmark :p

τα mini pc οσο κατεβαινουν τα νανομετρα ολοενα και θα συρρικνωνονται και θα γινονται περισσοτερο power efficient που σημαινει οτι θα χρειαζονται ολο και λιγοτερη προσπαθεια για ψυξη και οχι το αντιθετο
πιστευω παντως οτι ολολοκληρη η αγορα των mini pc αναλωνεται στο να αντιγραφει η μια την αλλη δεν εχει καινοτομησει και δεν εχει βαλει αρκετη προσπαθεια ακομα για να βγαλει το maximum οπως πχ εκανε η Apple με το Mac Studio,
αρα υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης να δουμε πολυ καλυτερες και αποδοτικοτερες κατασκευες στο μελλον, με το αναλογο κοστος φυσικα, γιατι mini σε αποδοση = και φθηνο συνηθως

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 15 Ιαν 2024, 18:45

Αυτό μας έλειπε τώρα, stuttering λόγω υπερθέρμανσης RAM.
Όταν ο τύπος έκανε αέρα με το καπάκι (!) του mini PC για δοκιμή, τα πάντα εξομαλύνθηκαν.



Bonus:
Εικόνα

Εντελώς συμπτωματικά, χτύπησα τον NVMe που προτείνει ο σχολιαστής την περίοδο του Black Friday στα €62,47 [+ μεταφορικά] από το γερμανικό Amazon (η SK hynix για κάποιο λόγο απουσιάζει από την ελληνική αγορά).
Προοριζόταν να αντικαταστήσει τον 500άρη WD_Black SN750 του main PC, αλλά μάλλον θα τον βάλω στο BMAX.

omg kai 3 lol τι έγινε, παρέλαβες; Τέλη Δεκεμβρίου δεν είχες κάνει την παραγγελία;
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 15 Ιαν 2024, 21:39

στο παραπανω βιντεο σε καποια φαση που ανοιγει το καπακι φαινεται να ειναι απομoνωμενες οι μνημες χωρις καμια απολυτως εξοδο εξαερισμου :smt005:
στο Bmac οι γριλιες εξαερισμου ειναι οπως πρεπει σε ολα τα πατωματα,
ωραιος ο δισκος κι εγω Gen3 εχω και παραμενω για τους λογους που αναφερεις, η διαφορα μεταξυ Gen4 σε ταχυτητα σε πραγματικα σεναρια ειναι μηδαμινη, αυριο το περιμενω στο οριο που συμπληρωνονται και οι 10 εργασιμες απο τη μερα παραγγελιας

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 20 Ιαν 2024, 17:46

Gordian Knot έγραψε:
15 Ιαν 2024, 18:45
omg kai 3 lol τι έγινε, παρέλαβες; Τέλη Δεκεμβρίου δεν είχες κάνει την παραγγελία;
εδω και 5 μερες που παρελαβα το εχω ξεκωλιασει και δεν καταλαβαινει τπτ,
η πρωτη αισθηση που το βγαζω απτο κουτι ειναι παναλαφρο, ενα αλλο Nuc που εχω αμερικανικης κατασκευης Simply-Nuc με i3-1115G4 ζυγιζει 446γρ, ενω αυτο ειναι 100 γραμμαρια ελαφρυτερο και παραδοξως πολυ πιο αθορυβο απτον i3!
με το που το ανοιγω αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι ο τελειως αθορυβος ανεμιστηρας πριν καν μπει bios ή Windows και παρει τα settings, μονο σε stress test ο ανεμιστηρας αρχιζει καπως να ακουγεται,
εχει το πιο γρηγορο boot που εχω δει ποτε σε μηχανημα ~5 sec για να μπει στα Windows,
ο ssd εχει παρομοιες επιδοσεις (λιγο καλυτερες) απο το MS Surface Pro 8,
o Chrome παροτι ηταν προεγκατεστημενος δεν ειχε spyware μεσα, ουτε στα Windows παρατηρησα κατι περιεργο οποτε δεν εκανα format,
απο καταναλωση με μετρητη απο πριζα κυμαινεται 8-25W, αν μπει σε sleep mode καταναλωνει μολις 1W δλδ οσο κι οταν ειναι κλειστος ενω με κινηση του ποντικιου ξυπναει ακαριαια!
ειναι συνδεδεμενος σε 2 οθονες (4k + 1080p), δε κολλαει πουθενα σε multitasking ουτε φυσικα σε 4k playback video,
οι μπροστινες Usb θυρες ειναι 3.2 και υποστηριζουν τουλαχιστον ταχυτητες 1GB/s με τον ταχυτερο εξωτερικο δισκο που τσεκαρα,
και αφου τον ανοιξα του αλλαξα και θερμοαγωγιμη παστα, τα 24Gb ddr5 αποτι φαινεται ειναι soldered (τα 2 μεγαλα τσιπακια διπλα στον επεξεργαστη)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

αριστερα του Bmax, δεξια του Surface
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22650
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Ιαν 2024, 07:35

omg kai 3 lol έγραψε:
20 Ιαν 2024, 17:46

Εικόνα
ωραίο ρεβιου, ωραιο πισι μοιαζει πραγματι, καλυτερα που είναι κολλημενες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών