τι να κάνω με το pc

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23359
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2023, 18:50

omg kai 3 lol έγραψε:
30 Δεκ 2023, 14:52
χθες παρηγγειλα αυτο
ωραίο και με γεια, γιατί να εχει ρε γαμωτο την usbc που βγαζει οθόνη μπροστά;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20327
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 30 Δεκ 2023, 19:02

Να πω τον πόνο μου, αν και πρόκειται για λάπτοπ dell xps 13 του 2017 νομίζω (ή 16). Πέρσι έχυσα κόκα κόλα πάνω του. Σε αυτό το σημείο κάνω παύση να με βρισετε!

Ωραία συνεχίζω. Το έκλεισα ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ και το πήγα επιτόπου εδώ δίπλα μου που έχω ένα κατάστημα ired. Μου έβγαλε ζημιά το πληκτρολόγιο που δεν έκανε επαφή, η θύρα ίντερνετ και περίμενα να δω τι γίνεται με την μητρική. Τελικά μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω πληκτρολόγιο και η μητρική τη γλίτωσε. Αφού τους το άφησα 3 εβδομάδες, με πήραν τηλ να μου πουν ότι δεν βρήκαν πληκτρολόγιο και να πάω να το πάρω να το στείλω στην εταιρία. Με χρέωσαν ένα ποσό για "ενδελεχή καθαρισμό" γιατί η κόκα κόλα λέει τα γαμαει όλα. Οκ δε διαφώνησα.
Εγώ επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω άλλο την εταιρία, μπήκα ιμπει αγορασα ένα πληκτρολόγιο να το αλλάξω. Και εδώ ξεκινάει το πανυγήρι. Ανοίγω το λάπτοπ και 1. Μου είχαν χάσει δύο βίδες. Η μητρική ήταν οριακά στον αέρα. 2. Μου είπαν ψέματα ότι καθάρισαν. Είχε πάνω μέχρι και άλατα! Έκανα χημικό καθαρισμό για να το επαναφέρω και αυτό επειδή ΕΤΥΧΕ να έχουν ξεμεινει στο θείο μου !

Και λέω εγώ τώρα!!! ΤΟΥΣ ΓΑΜΑΣ ΤΟ ΤΑΜ ΤΙΡΙΡΙ Ή ΟΧΙ?
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5248
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Δεκ 2023, 19:19

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2023, 18:50
omg kai 3 lol έγραψε:
30 Δεκ 2023, 14:52
χθες παρηγγειλα αυτο
ωραίο και με γεια, γιατί να εχει ρε γαμωτο την usbc που βγαζει οθόνη μπροστά;

θενξ, ελα σιγα, στην τελικη βαζεις ενα angled usb cable, ή κρατας τη usb-c για συνδεση με εξωτερικα usb drives στη μεγιστη ταχυτητα

απο πισω εχει 2 hdmi το ενα θα παει στην 4k Oled και το αλλο σε αυτο το portable monitor που πηρα επισης κι εχει επιλογη και με εξωτερικη τροφοδοσια https://www.skroutz.gr/s/40842748/Verba ... s-GTG.html
μολις 7W καταναλωση στη μεγιστη φωτεινοτητα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23359
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2023, 19:22

omg kai 3 lol έγραψε:
30 Δεκ 2023, 19:19
enaon έγραψε:
30 Δεκ 2023, 18:50
omg kai 3 lol έγραψε:
30 Δεκ 2023, 14:52
χθες παρηγγειλα αυτο
ωραίο και με γεια, γιατί να εχει ρε γαμωτο την usbc που βγαζει οθόνη μπροστά;

ελα σιγα, στην τελικη βαζεις ενα angled usb cable, ή κρατας τη usb-c για συνδεση με εξωτερικα usb drives στη μεγιστη ταχυτητα

απο πισω εχει 2 hdmi το ενα θα παει στην 4k Oled και το αλλο σε αυτο το portable monitor που πηρα επισης κι εχει επιλογη και με εξωτερικη τροφοδοσια https://www.skroutz.gr/s/40842748/Verba ... s-GTG.html
ναι μια χαρά, αλλα απο τοτε που είδα ποσο βολικο ειναι το usbc απευθειας στην οθόνη δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν ακόμα hdmi, μάλλον τελειωνουν, θα έπρεπε να είναι από πίσω νομίζω. Ωραίο πάντως, πολύ καλό βφμ.

το είπες και πριν για το μόνιτορ, μξπως τα έχεις μπερδέψει; Τα υσβc monitor δίνουν ρεύμα στο πισι, δεν παίρνουν από εκεί.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5248
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Δεκ 2023, 19:26

για οποιον ενδιαφερεται το εκπτωτικο κουπονι ειναι "23XMAS1" ισχυει ακομα,

ειμαι περιεργος να δω αν ο ssd θα ειναι Gen3 ή Gen4, το μονο που δεν διευκρινιζουν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 30 Δεκ 2023, 19:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23359
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2023, 19:27

αυτό για τον φοσι μοιαζει σουπερ πραγματι.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5248
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Δεκ 2023, 19:35

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2023, 19:22
το είπες και πριν για το μόνιτορ, μξπως τα έχεις μπερδέψει; Τα υσβc monitor δίνουν ρεύμα στο πισι, δεν παίρνουν από εκεί.

καποια usb-c monitors εχουν εξτρα θυρες που δημιουργουν "αλυσιδα" για φορτιση αλλων συσκευων, η main τροφοδοσια τους ομως γινεται παντοτε ειτε απο το laptop/pc ειτε απο ξεχωριστο a/c adapter και οχι το αντιστροφο

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23359
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2023, 19:42

omg kai 3 lol έγραψε:
30 Δεκ 2023, 19:35
καποια usb-c monitors εχουν εξτρα θυρες που δημιουργουν "αλυσιδα" για φορτιση αλλων συσκευων, η main τροφοδοσια τους ομως γινεται παντοτε ειτε απο το laptop/pc ειτε απο ξεχωριστο a/c adapter και οχι το αντιστροφο
δεν νομίζω ότι υπάρχει υσβσ μονιτορ που δέχεται τροφοδοσία μεσα απο το υσβσ καλώδιο από πισι προς οθόνη, μπορείς να μου βάλεις ένα να δω τι εννοείς;

η ιδέα είναι ένα καλώδιο προς την οθόνη από τον τοίχο, τροφοδοσια, και ένα προς το πισι απο την οθόνη, όλα μέσα, τροφοδοσια του πιδι απο την οθονη, μεταφορα δατα στα υσβ της οθόνης και εικόνα ηχος.

εννοώ ότι το πισι δεν θέλει τροφοδοτικό αν το βάλεις στην οθόνη με υσβσ, το τροφοδοτεί η οθόνη.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5248
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Δεκ 2023, 19:46

τα χεις μπερδεψει το usb-c δινει εικονα και τροφοδοσια μαζι, πχ παρακατω το εν λογω monitor αλλα ολα ετσι λειτουργουν




https://www.verbatim.com/prod/accessori ... sku-49590/

απο τα επισημα specs:

- Connect devices with USB-C or HDMI, can use a single USB-C connection

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23359
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2023, 19:49

omg kai 3 lol έγραψε:
30 Δεκ 2023, 19:46
τα χεις μπερδεψει το usb-c δινει εικονα και τροφοδοσια μαζι, πχ παρακατω το εν λογω monitor αλλα ολα ετσι λειτουργουν

βρε έτσι το έχω τι να μπερδέψω, οποτε συμφωνουμε, το τροφοδοτικό στο πισι ειναι αχρηστο αν έχεις υσβσ προς στην οθόνη, παιρνει ταση απο εκει, ναι;

από το πισι εικονα ηχος δατα προς την οθόνη, από την οθόνη τροφοδοσία προς το πισι, το ίδιο καλωδιο, αυτο ειναι τα υσβσ.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23359
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2023, 19:56

οκ βλεπω εχει δικιο για αυτό το μικρο μόνιτορ, είναι πελάτης του πισι, τα μεγάλα δεν είναι έτσι, έχουν παουερδελιβερυ, δινουν ρευμα στο πισι, δεν παίρνουν από εκεί.

και εγώ ένα συρφασε χρησιμοποιώ, κλωνο κινεζικο χωρις ανεμιστηρες αλλα δεν έχει σημασία, το υσβσ ειναι το τέλος του δοκινγκ, τα κατάφεραν, με ένα βύσμα συνδέεις τα πάντα και παίρνεις τροφοδοσία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24608
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2023, 22:40

Cecily Anne έγραψε:
30 Δεκ 2023, 19:02
Να πω τον πόνο μου, αν και πρόκειται για λάπτοπ dell xps 13 του 2017 νομίζω (ή 16). Πέρσι έχυσα κόκα κόλα πάνω του.

Σε αυτό το σημείο κάνω παύση να με βρισετε!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24608
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2023, 22:43

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2023, 19:49
omg kai 3 lol έγραψε:
30 Δεκ 2023, 19:46
τα χεις μπερδεψει το usb-c δινει εικονα και τροφοδοσια μαζι, πχ παρακατω το εν λογω monitor αλλα ολα ετσι λειτουργουν

βρε έτσι το έχω τι να μπερδέψω, οποτε συμφωνουμε, το τροφοδοτικό στο πισι ειναι αχρηστο αν έχεις υσβσ προς στην οθόνη, παιρνει ταση απο εκει, ναι;

από το πισι εικονα ηχος δατα προς την οθόνη, από την οθόνη τροφοδοσία προς το πισι, το ίδιο καλωδιο, αυτο ειναι τα υσβσ.
Τα κωλο-nuc δεν παίρνουν τροφοδοσία από USB. Χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.

Στο μεταξύ ρώτησα στο Πλαίσιο για το αντίθετο (οθόνη που να παίρνει σήμα και τροφοδοσία από το USB-C) και το κάνουν κάτι portable Asus αλλά είναι ψιλοαπάτη, συγκεκριμένα η οθόνη έχει μπαταρία που φορτίζει από το USB-C αλλά στην κανονική λειτουργία τραβάει μόνο σήμα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24608
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2023, 22:47

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2023, 19:27
αυτό για τον φοσι μοιαζει σουπερ πραγματι.
Δεν πολυψήνομαι να παίρνω απ' έξω πάντως.

Είχα πάρει ένα λάπτοπ από το Public και έτυχε στους 2 μήνες να χαλάσει, τελικά ήθελε αλλαγή όλη η μητρική. Το πήγα με τα πόδια, σε 10 μέρες ήταν πίσω σαν καινούριο. Σκέφτομαι να πρέπει να το κάνω αυτό με κάποιο μαγαζί στο Λουξεμβούργο και αρρωσταίνω. Δε νομίζω ότι αξίζει τα 100-200 ευρώ που γλιτώνεις σε σχέση με τον έλληνα έμπορα.

Μπορεί να είναι και μαλακισμένη προκατάληψη βέβαια. Δε μου έχει τύχει άλλωστε να χρειαστώ εγγύηση για κάτι που πήρα από το γαμιόμαστε.γρ μέσω σκρουτζ ώστε να δω τι καλά που είναι τότε. Αλλά κι εκεί για ακριβά πράγματα κοιτάω αν γίνεται να είναι π.χ. Περιστέρι όχι Θεσσαλονίκη, να μπορώ να πάω εκεί (έστω και κρατώντας τη μύτη μου γιατί είναι περιοχή popular mattresses).

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23359
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2023, 22:56

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2023, 22:43
Στο μεταξύ ρώτησα στο Πλαίσιο για το αντίθετο (οθόνη που να παίρνει σήμα και τροφοδοσία από το USB-C) και το κάνουν κάτι portable Asus αλλά είναι ψιλοαπάτη
ναι αυτό μοιάζει λίγο γκατζετ λυση, η ιδέα είναι το ανάποδο, το τέλειο δοκινγκ στατιον μεσο, ενα καλωδιο μονο. Εμενα με έχει ενθουσιάσει και πάει καιρός που κάτι μου φάνηκε αλήθεια ωραίο, μπορώ και αλλάζω από πισι σε κινητό με μια κίνηση, μερικά πράγματα είναι πολύ πιο βολικά να τα έχεις κατευθείαν στο κινητό πλέον, το δεξ ειναι πολυ ωραια ιδεα.

έχω αυτή την δελλ, δινει 100βαττ από το υσβσ της νομίζω, γενικά αν πάρεις οθόνη για κάποιο λόγο, νομίζω κοιτα το υσβσ με παουερδελιβερυ.
SpoilerShow
σόρυ παίζω, μαζεύω τις φοτο αλλα πράγματι αυτή έχω, έκανα το κουτί της χωνια :)
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών