τι να κάνω με το pc

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Δεκ 2023, 00:13

έχω ένα NUC 10 2.5 χρόνια και ήμουν πολύ ικανοποιημένος αλλά άρχισε να κάνει μαλακίες (έτσι και πέσει το ρεύμα θέλει μισή ώρα προσπάθεια να ξαναπάρει μπρος) και τώρα χάλασε το καλώδιο SATA FFC με αποτέλεσμα ο εσωτερικός SATA (4ΤΒ) να γίνει εξωτερικός με έναν μετατροπέα του κώλου που κανιβάλισα από παλιό εξωτερικό SATA.

Αναγκαστικά πάω για νέο PC λοιπόν.

Με το NUC αυτό που με πόνεσε λιγάκι ήταν που δεν είχε σοβαρή κάρτα γραφικών αλλά μου άρεσε πολύ που μπόρεσα να του αλλάξω/προσθέσω δίσκους και ακόμα περισσότερο που ήταν τόσο μικρό και αθόρυβο.

Θα ήθελα και κάτι εξίσου διακριτικό και επεκτάσιμο, κυρίως για να επαναχρησιμοποιήσω τους δίσκους (M2 NVMe 1TB, SATA x 4TB) και τη μνήμη (16GB μονοκόμματο τσιπάκι). Που αν το σκεφτείτε δεν είναι αμελητέα λεφτά.

Η προφανής επιλογή είναι ένα λίγο πιο καινούριο NUC, απ' ό,τι βλέπω από Core i3 με 6 πυρήνες και 8 threads μπορώ να πάω σε Core i5 με 8 πηρήνες και 16 threads. Δεν έχει SSD card reader αλλά εντάξει δεν είναι και προς θάνατο αυτό, παίρνω έναν εξωτερικό για μια φορά το μήνα που περνάω φωτογραφίες.

Αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει τίποτα που να μου επιτρέπει να μειώσω ακόμα περισσότερο τα καλώδια στο γραφείο μου, συγκεκριμένα να ξεφορτωθώ την οθόνη. Επίσης δεν είμαι ξετρελαμένος από την υποτιθέμενη ποιότητα άμα στα 2 χρόνια σου βγάζει τέτοιες μαλακίες, το δε καλώδιο FFC είναι μιλάμε η ντροπή των καλωδίων, βάλε ρε γύφτο Ιντελ ένα κανονικό SATA τι θα πάθεις.

Ερωτώ: Δεν υπάρχει κανένα γαμημένο λάπτοπ τώρα πια που να παίρνει έξτρα δίσκο και μνήμη όπως συνέβαινε παλιότερα; Ή κάποιο mini PC σε παρόμοιες διαστάσεις με το NUC ή έστω λίγο μεγαλύτερο να παίρνει και καμια καρτούλα;

Τα Apple (mini και desktop) είναι σοβαρά; Το βάρος τους σε χρυσάφι και επεκτάσεις μόνο με USB; Για ποιο λόγο;

Κάτι all-in-one είναι σαν τα MacbookiMac (=δεν μπορείς να αλλάξεις απολύτως τίποτα) απλώς πιο φτηνά;

Βοήθεια

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Δεκ 2023, 00:17

Το apple mini ειναι μια χαρα, γιατι το βαρος τους σε χρυσαφι;
Αν το βρεις σε μαθητικη προσφορα δεν ειναι πολυ παραπανω απο τα NUC ( εφοσον δεν παρεις και τα magic keyboard / mouse Κλπ)

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Δεκ 2023, 00:22

το μιση ωρα μπορει να ειναι λειτουργικο σφαλμα και διορθωνεται

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5203
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 27 Δεκ 2023, 00:25

Σχεδόν όλα τα λάπτοπ έχουν υποδοχή για έξτρα M2. Εάν θέλεις 2.5αρι SATA το Acer Nitro έχει slot, αλλά έχει μικρότερη μπαταρία.

Εικόνα
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12812
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 27 Δεκ 2023, 00:28

2.5 χρόνια και πέθανε;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Δεκ 2023, 00:29

talaipwros έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:17
Το apple mini ειναι μια χαρα, γιατι το βαρος τους σε χρυσαφι;
Γιατί βλέπω ότι το πιο φθηνό κάνει γύρω στα 700 ευρώ και μου δίνει 8GB μνήμη (από 16), 256GB κύριο δίσκο (από 1TB) και μηδέν δυνατότητα επέκτασης.

Έχει M2 GPU που το δέχομαι ότι είναι μεγάλο + για παιχνίδια και AI αλλά πολύ απλά δε θα με καλύπτει σε αυτά που θέλω να κάνω, για να καταλάβεις στη διάρκεια παραγωγής μιας εικόνας όπως αυτή:
Εικόνα

χρειάζεσαι 16GB μνήμη (ιδανικά θέλει 32 ενώ παίζει και με 12 αλλά σε καμία περίπτωση 8) καθώς και καμιά 800GB χώρο στο δίσκο και προφανώς δεν εννοούμε σε USB γιατί θα δουλεύει τρεις εβδομάδες το κομπιούτερ.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5203
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 27 Δεκ 2023, 00:32

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:29
talaipwros έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:17
Το apple mini ειναι μια χαρα, γιατι το βαρος τους σε χρυσαφι;
Γιατί βλέπω ότι το πιο φθηνό κάνει γύρω στα 700 ευρώ και μου δίνει 8GB μνήμη (από 16), 256GB κύριο δίσκο (από 1TB) και μηδέν δυνατότητα επέκτασης.

Έχει M2 GPU που το δέχομαι ότι είναι μεγάλο + για παιχνίδια και AI αλλά πολύ απλά δε θα με καλύπτει σε αυτά που θέλω να κάνω, για να καταλάβεις στη διάρκεια παραγωγής μιας εικόνας όπως αυτή:
Εικόνα

χρειάζεσαι 16GB μνήμη (ιδανικά θέλει 32 ενώ παίζει και με 12 αλλά σε καμία περίπτωση 8) καθώς και καμιά 800GB χώρο στο δίσκο και προφανώς δεν εννοούμε σε USB γιατί θα δουλεύει τρεις εβδομάδες το κομπιούτερ.
Για τέτοιες δουλειές θέλεις Mac tower και κάπου στα 4+ χιλιάρικα budget.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22637
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Δεκ 2023, 00:35

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:29
χρειάζεσαι 16GB μνήμη
το λες σαν να μην έχει σημασία το λειτουργικό, μια χαρά σκουπίζει το πάτωμα το μ2 με το νυκ σου με τα 16γιγα.
foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:13

Αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει τίποτα που να μου επιτρέπει να μειώσω ακόμα περισσότερο τα καλώδια στο γραφείο μου
τα χωνια για την γατοτουαλετα ηταν μεταμφιεσμενα στο κουτί μιας δελλ με usbc, τελειο οκ, με ένα καλώδιο τροφοδοσία, δατα και εικόνα, πιο λίγα δεν γίνεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 27 Δεκ 2023, 00:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Δεκ 2023, 00:39

nyxtovios έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:28
2.5 χρόνια και πέθανε;
Δεν πέθανε, από αυτό σου γράφω αυτή τη στιγμή.

Απλώς άμα κλείσει αιφιδιαστικά και όχι κανονικό shut down (όπως σήμερα το πρωί που έπεσε μια ασφάλεια) μετά θέλει μισή ώρα πάτα και ξαναπάτα και βάλε και βγάλε και πάτα παρατεταμένα μέχρι που στο τέλος παίρνει επιτέλους μπροστά. Τρέχα γύρευε.

Τέλος είμαι σίγουρος ότι μία φορά πριν λίγες εβδομάδες έσβησε εντελώς από μόνο του χωρίς να υπάρχει λόγος, ούτε πτώση τάσης, ούτε κάποιο software update να εγκαταστήθηκε ούτε τίποτα. Απλώς η μαλακία έσβησε. Και μετά δεν άνοιγε.

Το άλλο που κάνει είναι ότι σκαλώνει πολύ συχνά ο card reader. Δηλαδή εκεί που μεταφέρω φωτογραφίες ξαφνικά αρχίζει και γκρινιάζει για read failures και παγώνει τελείως το process της αντιγραφής χωρίς καμία δυνατότητα να το σκοτώσεις, ή άμα βάλεις και βάλεις την SD card πολλές φορές ξαφνικά χωρίς λόγο την 6η ας πούμε φορά δεν τη βλέπει καθόλου και θέλει reboot για να τη δει.

Γενικά όλα αυτά μου δείχνουν κάποιου είδους ηλεκτρονικό πρόβλημα που χειροτερεύει με τον καιρό.

Αντίθετα το καλώδιο FFC είναι
1) εντελώς του κώλου, πανεύκολο να χαλάσει με λίγο τράβηγμα/κούνημα
2) εντελώς μοναδικό για NUC και μη διαθέσιμο στο εμπόριο

Κανονικά βέβαια δεν το κουνάς όλη την ώρα αλλά πρέπει να το κουνήσεις κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή, π.χ. όταν έκανα upgrade τη RAM, ή τις προάλλες που του κάρφωσα τον NVMe από ένα χαλασμένο λάπτοπ για να τον διαβάσω, η σήμερα που τον άνοιξα για να βεβαιωθώ ότι παίρνει ρεύμα από ένα λαμπάκι που έχει μια και πάλι δεν άνοιγε. Τα παλιά NUC είχαν στάνταρ SATA αλλά από τη γενιά 10 και μετά έβαλε η Intel αυτό το τιποτένιο καλώδιο και καλά για να εξοικονομήσει μερικά χιλιοστά στο motherboard.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Δεκ 2023, 00:46

enaon έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:35
foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:29
χρειάζεσαι 16GB μνήμη
το λες σαν να μην έχει σημασία το λειτουργικό, μια χαρά σκουπίζει το πάτωμα το μ2 με το νυκ σου με τα 16γιγα.
Το Linux κάνει το ίδιο καλή διαχείριση μνήμης με το Mac OS, αλλά κάποιοι αλγόριθμοι πολύ απλά χρειάζονται 16G (12-13 για την ακρίβεια) κύριας μνήμης για να χωρέσουν τα πράγματα πάνω στα οποία δουλεύουν (κι άλλα 700GB δευτερεύουσας μνήμης). Δε μιλάμε για overhead του λειτουργικού.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Δεκ 2023, 00:49

enaon έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:35
τα χωνια για την γατοτουαλετα ηταν μεταμφιεσμενα στο κουτί μιας δελλ με usbc, τελειο οκ, με ένα καλώδιο τροφοδοσία, δατα και εικόνα, πιο λίγα δεν γίνεται.
Υπάρχει οθόνη που να παίρνει εικόνα και τροφοδοσία από USB-C? (δεν ξέρω, ρωτάω)

Γιατί αν είναι έτσι να πάρω ένα NUC ή οτιδήποτε τέλος πάντων που να βγάζει USB-C και μια τέτοια οθόνη.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22637
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Δεκ 2023, 00:51

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:46
Το Linux κάνει το ίδιο καλή διαχείριση μνήμης με το Mac OS, αλλά κάποιοι αλγόριθμοι πολύ απλά χρειάζονται 16G (12-13 για την ακρίβεια) κύριας μνήμης για να χωρέσουν τα πράγματα πάνω στα οποία δουλεύουν (κι άλλα 700GB δευτερεύουσας μνήμης). Δε μιλάμε για overhead του λειτουργικού.
κάποια πράγματα ναι θέλουν μνήμη, αλλα οκ δεν νομίζω σε επεξεργασία εικόνας να έχει θέμα το Μακ στα αλήθεια, να ήταν κάτι περίεργο ίσως. Γενικά πάντως δεν εχει σχεση ουτε με το λινουξ ουτε το ανδροιδ, και με τα τηλεφωνα ετσι ειναι, ενα ιφονε με μισή μνήμη είναι πιο άνετο.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12812
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 27 Δεκ 2023, 00:53

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:39
nyxtovios έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:28
2.5 χρόνια και πέθανε;
Δεν πέθανε, από αυτό σου γράφω αυτή τη στιγμή.

Απλώς άμα κλείσει αιφιδιαστικά και όχι κανονικό shut down (όπως σήμερα το πρωί που έπεσε μια ασφάλεια) μετά θέλει μισή ώρα πάτα και ξαναπάτα και βάλε και βγάλε και πάτα παρατεταμένα μέχρι που στο τέλος παίρνει επιτέλους μπροστά. Τρέχα γύρευε.

Τέλος είμαι σίγουρος ότι μία φορά πριν λίγες εβδομάδες έσβησε εντελώς από μόνο του χωρίς να υπάρχει λόγος, ούτε πτώση τάσης, ούτε κάποιο software update να εγκαταστήθηκε ούτε τίποτα. Απλώς η μαλακία έσβησε. Και μετά δεν άνοιγε.

Το άλλο που κάνει είναι ότι σκαλώνει πολύ συχνά ο card reader. Δηλαδή εκεί που μεταφέρω φωτογραφίες ξαφνικά αρχίζει και γκρινιάζει για read failures και παγώνει τελείως το process της αντιγραφής χωρίς καμία δυνατότητα να το σκοτώσεις, ή άμα βάλεις και βάλεις την SD card πολλές φορές ξαφνικά χωρίς λόγο την 6η ας πούμε φορά δεν τη βλέπει καθόλου και θέλει reboot για να τη δει.

Γενικά όλα αυτά μου δείχνουν κάποιου είδους ηλεκτρονικό πρόβλημα που χειροτερεύει με τον καιρό.

Αντίθετα το καλώδιο FFC είναι
1) εντελώς του κώλου, πανεύκολο να χαλάσει με λίγο τράβηγμα/κούνημα
2) εντελώς μοναδικό για NUC και μη διαθέσιμο στο εμπόριο

Κανονικά βέβαια δεν το κουνάς όλη την ώρα αλλά πρέπει να το κουνήσεις κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή, π.χ. όταν έκανα upgrade τη RAM, ή τις προάλλες που του κάρφωσα τον NVMe από ένα χαλασμένο λάπτοπ για να τον διαβάσω, η σήμερα που τον άνοιξα για να βεβαιωθώ ότι παίρνει ρεύμα από ένα λαμπάκι που έχει μια και πάλι δεν άνοιγε. Τα παλιά NUC είχαν στάνταρ SATA αλλά από τη γενιά 10 και μετά έβαλε η Intel αυτό το τιποτένιο καλώδιο και καλά για να εξοικονομήσει μερικά χιλιοστά στο motherboard.
Τότε απλά αν σου περισσεύουν 1500 ευρώ κανεις ένα καλό tower και δεν ψάχνεσαι ξανά για τα επόμενα 8 χρονια

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22637
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Δεκ 2023, 00:53

foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:49


Υπάρχει οθόνη που να παίρνει εικόνα και τροφοδοσία από USB-C? (δεν ξέρω, ρωτάω)

Γιατί αν είναι έτσι να πάρω ένα NUC ή οτιδήποτε τέλος πάντων που να βγάζει USB-C και μια τέτοια οθόνη.
ναι αρκετές, δίνει τροφοδοσία στο πισι δεν παιρνει, αυτή που έχω έχει usbc 100watt,τροφοδοσία εικονα ηχο υσβ3 δατα, ολα απο το ίδιο καλώδιο, βγάζει υσβ3 πάνω της, είναι του πισιου στην ουσία. Βγαζω ενα καλωδιο απο το πισι, το βαζω στο κινητο και ανοίγει το dex και τα έχω όλα, ακόμα και εθερνετ, δεν ξέρω αν έχεις παιξαι με το δεξ ποτε, αλλα εκει πρεπει να πάνε νομίζω, πολύ ωραίο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Δεκ 2023, 00:59

nyxtovios έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:53
foscilis έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:39
nyxtovios έγραψε:
27 Δεκ 2023, 00:28
2.5 χρόνια και πέθανε;
Δεν πέθανε, από αυτό σου γράφω αυτή τη στιγμή.

Απλώς άμα κλείσει αιφιδιαστικά και όχι κανονικό shut down (όπως σήμερα το πρωί που έπεσε μια ασφάλεια) μετά θέλει μισή ώρα πάτα και ξαναπάτα και βάλε και βγάλε και πάτα παρατεταμένα μέχρι που στο τέλος παίρνει επιτέλους μπροστά. Τρέχα γύρευε.

Τέλος είμαι σίγουρος ότι μία φορά πριν λίγες εβδομάδες έσβησε εντελώς από μόνο του χωρίς να υπάρχει λόγος, ούτε πτώση τάσης, ούτε κάποιο software update να εγκαταστήθηκε ούτε τίποτα. Απλώς η μαλακία έσβησε. Και μετά δεν άνοιγε.

Το άλλο που κάνει είναι ότι σκαλώνει πολύ συχνά ο card reader. Δηλαδή εκεί που μεταφέρω φωτογραφίες ξαφνικά αρχίζει και γκρινιάζει για read failures και παγώνει τελείως το process της αντιγραφής χωρίς καμία δυνατότητα να το σκοτώσεις, ή άμα βάλεις και βάλεις την SD card πολλές φορές ξαφνικά χωρίς λόγο την 6η ας πούμε φορά δεν τη βλέπει καθόλου και θέλει reboot για να τη δει.

Γενικά όλα αυτά μου δείχνουν κάποιου είδους ηλεκτρονικό πρόβλημα που χειροτερεύει με τον καιρό.

Αντίθετα το καλώδιο FFC είναι
1) εντελώς του κώλου, πανεύκολο να χαλάσει με λίγο τράβηγμα/κούνημα
2) εντελώς μοναδικό για NUC και μη διαθέσιμο στο εμπόριο

Κανονικά βέβαια δεν το κουνάς όλη την ώρα αλλά πρέπει να το κουνήσεις κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή, π.χ. όταν έκανα upgrade τη RAM, ή τις προάλλες που του κάρφωσα τον NVMe από ένα χαλασμένο λάπτοπ για να τον διαβάσω, η σήμερα που τον άνοιξα για να βεβαιωθώ ότι παίρνει ρεύμα από ένα λαμπάκι που έχει μια και πάλι δεν άνοιγε. Τα παλιά NUC είχαν στάνταρ SATA αλλά από τη γενιά 10 και μετά έβαλε η Intel αυτό το τιποτένιο καλώδιο και καλά για να εξοικονομήσει μερικά χιλιοστά στο motherboard.
Τότε απλά αν σου περισσεύουν 1500 ευρώ κανεις ένα καλό tower και δεν ψάχνεσαι ξανά για τα επόμενα 8 χρονια
Μου περισσεύουν 1500 ευρώ αλλά δεν ξέρω για tower, είχα και τον αντικατέστησα με το NUC γιατί μου την έσπαγε σαν μέγεθος, θόρυβος και πλήθος καλωδίων. Συνειδητά θυσίασα την κάρτα γραφικών (είδα βέβαια βελτίωση στην αστροφωτογράφηση που έχει τoυς μαμουθένιους όγκους δεδομένων που προανέφερα, λόγω ότι στο NUC δεν υπάρχει HDD αλλά αυτό εντάξει θα μπορούσα να το είχα κάνει και στο tower).

Παρεμπιπτόντως είναι όντως 8 χρονών, τον χρησιμοποιεί ο γιος μου για να παίζει παιχνιδάρες και βλέπω να κρατάει άλλα 3-4.

Απλώς ρε παιδί μου θα ήθελα κάτι που να είναι ταυτόχρονα μικρό και επεκτάσιμο και απ' ό,τι βλέπω το NUC μ' όλα τα μειονεκτήματά του παίζει μονότερμα σε αυτήν την κατηγορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών