Σκληρος δισκος για backup

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14890
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 06 Μαρ 2024, 01:00

φορητότητα ειναι αν το κουβαλάς από δω κι απο κει.
το βαζεις στο γραφείο να φορτώσεις οτιδήποτε
το παίρνεις στην εξοχή να αδειάσεις την κάρτα απ το drone κ.ο.κ
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 01:01

ναι, οκ, καταλαβαίνω τί είναι η φορητότητα :lol:
για την διαφορά με τον hdd λέω, σε τί διαφέρουν σε σχέση με την φορητότητα
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14890
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 06 Μαρ 2024, 01:04

το ένα έχει μηχανικά μερη και είναι ευπαθές σε κραδασμους το δεύτερο είναι απλά τσιπάκια
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 01:05

οκ, ευχαριστώ και πάλι :wave:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 06 Μαρ 2024, 01:05

Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 01:01
ναι, οκ, καταλαβαίνω τί είναι η φορητότητα :lol:
για την διαφορά με τον hdd λέω, σε τί διαφέρουν σε σχέση με την φορητότητα

ο hdd λογω κινητων μηχανικων μερων ειναι ευαισθητος στις δονησεις, πτωσεις κλπ, εχει φτιαχτει για να καταχωνιαζεται αποκλειστικα μεσα σε καποιο κουτι υπολογιστη και οχι για βολτες,
επιπλεον οι φορητοι hdd ειναι ακομα πιο αργοι γιατι δουλευουν στις 5400 στροφες αντι τις 7200 των εσωτερικων

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 01:07

ευχαριστώ κι εσένα omg
δεν τα είχα υπόψιν αυτά με τις φορητότητες και τους δίσκους :wave:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μαρ 2024, 10:57

Eγώ έχω έναν ssd 2 Tb, που με είχε βολέψει πολύ γιατί έχω πολλά αρχεία με ανοιχτά psd, εκτός των άλλων. Και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, τόσο στην άνοιγμα όσο και στην ταχύτητα. Θυμάμαι τις εποχές που αποθηκεύαμε σε cds με πλαστικές διάφανες θήκες, όπως τις παλιές κασσέτες και γελάω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Μαρ 2024, 11:19

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Μαρ 2024, 01:05
Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 01:01
ναι, οκ, καταλαβαίνω τί είναι η φορητότητα :lol:
για την διαφορά με τον hdd λέω, σε τί διαφέρουν σε σχέση με την φορητότητα

ο hdd λογω κινητων μηχανικων μερων ειναι ευαισθητος στις δονησεις, πτωσεις κλπ, εχει φτιαχτει για να καταχωνιαζεται αποκλειστικα μεσα σε καποιο κουτι υπολογιστη και οχι για βολτες,
Οι περισσότεροι HDD όταν είναι σβηστοί αντέχουν 50-100G, μην ξεχνάμε ότι μέχρι πολύ πρόσφατα τα λάπτοπ είχαν HDD χωρίς να χαλάει κάθε φορά που πήγαινες ένα ταξίδι. Δεν είναι τόσο ανθεκτικοί όσο οι SSD αλλά ούτε και χιονονιφάδες τους λες.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι ο δίσκος γυρίζει αδιάκοπα όσο είναι σε λειτουργία και μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες στροφές την ώρα. Αυτό αναπόφευκτα προκαλέι φθορά. Ενώ στον SSD δεν κινείται τίποτα.

Επίσης ο HDD φθείρεται και με την ανάγνωση (η κεφαλή έρχεται σε επαφή με τον δίσκο ανεξάρτητα αν διαβάζει ή γράφει) ενώ ο SSD μόνο με την εγγραφή. Αν διαβάσεις τα δεδομένα 500.000.000 φορές είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο HDD θα σου μείνει στα χέρια, ενώ ο SSD δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Τέλος μια άλλη διαφορά που ενδεχομένως παίζει ρόλο για μακροπρόθεσμη αποθήκευση (που δε νομίζω ότι είναι η περίπτωσή μας) είναι ότι ο SSD αν δεν είναι αναμμένος χάνει τα δεδομένα μετά από 2-3 χρόνια, ενώ ο HDD μπορεί και 20.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Μαρ 2024, 12:46

foscilis έγραψε:
07 Μαρ 2024, 11:19
omg kai 3 lol έγραψε:
06 Μαρ 2024, 01:05
Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 01:01
ναι, οκ, καταλαβαίνω τί είναι η φορητότητα :lol:
για την διαφορά με τον hdd λέω, σε τί διαφέρουν σε σχέση με την φορητότητα

ο hdd λογω κινητων μηχανικων μερων ειναι ευαισθητος στις δονησεις, πτωσεις κλπ, εχει φτιαχτει για να καταχωνιαζεται αποκλειστικα μεσα σε καποιο κουτι υπολογιστη και οχι για βολτες,
Οι περισσότεροι HDD όταν είναι σβηστοί αντέχουν 50-100G, μην ξεχνάμε ότι μέχρι πολύ πρόσφατα τα λάπτοπ είχαν HDD χωρίς να χαλάει κάθε φορά που πήγαινες ένα ταξίδι. Δεν είναι τόσο ανθεκτικοί όσο οι SSD αλλά ούτε και χιονονιφάδες τους λες.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι ο δίσκος γυρίζει αδιάκοπα όσο είναι σε λειτουργία και μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες στροφές την ώρα. Αυτό αναπόφευκτα προκαλέι φθορά. Ενώ στον SSD δεν κινείται τίποτα.

Επίσης ο HDD φθείρεται και με την ανάγνωση (η κεφαλή έρχεται σε επαφή με τον δίσκο ανεξάρτητα αν διαβάζει ή γράφει) ενώ ο SSD μόνο με την εγγραφή. Αν διαβάσεις τα δεδομένα 500.000.000 φορές είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο HDD θα σου μείνει στα χέρια, ενώ ο SSD δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Τέλος μια άλλη διαφορά που ενδεχομένως παίζει ρόλο για μακροπρόθεσμη αποθήκευση (που δε νομίζω ότι είναι η περίπτωσή μας) είναι ότι ο SSD αν δεν είναι αναμμένος χάνει τα δεδομένα μετά από 2-3 χρόνια, ενώ ο HDD μπορεί και 20.

Σωστος! :smt023
επισης οι φορητοι hdd παροτι ειναι στις 5400 στροφες σε σχεση με τις 7200 των desktop εχουν μετριασει την μεταξυ τους ταχυτητα λογω αυξημενου density στα plater (ταχυτητα που ετσι κι αλλιως ειναι χαλια)

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μαρ 2024, 10:57
Eγώ έχω έναν ssd 2 Tb, που με είχε βολέψει πολύ γιατί έχω πολλά αρχεία με ανοιχτά psd, εκτός των άλλων. Και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, τόσο στην άνοιγμα όσο και στην ταχύτητα. Θυμάμαι τις εποχές που αποθηκεύαμε σε cds με πλαστικές διάφανες θήκες, όπως τις παλιές κασσέτες και γελάω.

οι εξωτερικοι ssd ειναι τοσο γρηγοροι που αρκετοι δουλευουν τα αρχεια απευθειας σαυτους ακομα και για video editing
πριν 10 χρονια ειχα δοκιμασει για τελευταια φορα πριν τα πεταξω κατι γραμμενα Dvds τα οποια μαλιστα ηταν απο τα πιο ακριβα της εποχης τους με μαυρη επικαλυψη για να απορροφουν τις αντανακλασεις, και δεν επαιζε ουτε ενα :)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μαρ 2024, 13:11

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Μαρ 2024, 12:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μαρ 2024, 10:57
Eγώ έχω έναν ssd 2 Tb, που με είχε βολέψει πολύ γιατί έχω πολλά αρχεία με ανοιχτά psd, εκτός των άλλων. Και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, τόσο στην άνοιγμα όσο και στην ταχύτητα. Θυμάμαι τις εποχές που αποθηκεύαμε σε cds με πλαστικές διάφανες θήκες, όπως τις παλιές κασσέτες και γελάω.
οι εξωτερικοι ssd ειναι τοσο γρηγοροι που αρκετοι δουλευουν τα αρχεια απευθειας σαυτους ακομα και για video editing
πριν 10 χρονια ειχα δοκιμασει για τελευταια φορα πριν τα πεταξω κατι γραμμενα Dvds τα οποια μαλιστα ηταν απο τα πιο ακριβα της εποχης τους με μαυρη επικαλυψη για να απορροφουν τις αντανακλασεις, και δεν επαιζε ουτε ενα :)
Εγώ δεν έχω την ίδια γνώση με σένα, αναφορικά με τα τεχνολογικά. Μια συντήρω άεργη/άνεργη :D που απλώς ανοίγει κατά διαστήματα ένα ντεσκ φόλντερ με τα τρέχοντα και χ ημερομηνία, το πετάει στο ssd και όταν έχει διάθεση τα τακτοποιεί, είμαι. Από πχόρουμ, δεν συλλέγω/κρατάω τίποτα. Ούτε καν στους υπολογιστές. Σ' αυτές τις φάσεις λειτουργεί η προσωπική μου μνήμη. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών