Σκληρος δισκος για backup

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 06 Μαρ 2024, 00:26

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:17
micmic έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:06
Αντιθέτως, μακριά από SSD για backup. Το backup είναι ο λόγος που δεν πέφτουν οι τιμές των HDD. Όπως πάει το πράγμα, σε λίγο οι SSD θα παίζουν στα ίδια λεφτά με HDD αν και είναι πολύ πιο γρήγοροι. Ο λόγος είναι ότι οι HDD αφενός συχνά σε "προειδοποιούν" όταν είναι να τα παίξουν και αφετέρου έχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες ανάκτησης δεδομένων σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.


μπουρδες γραφει το νημα, αυτα τα "backup" ειναι σε ημερησια βαση και αφορουν χιλιαδες terabytes δεδομενων εννοειται οτι ειναι ασυμφορο να παει μια εταιρεια για αυτη τη δουλεια σε ssd αν και καποιες που αδιαφορουν για το κοστος προβαινουν σε ssd, καμια σχεση ολα αυτα με τον ιδιωτη που απλα θελει να κοπιαρει μερικα data και να τα βαλει στο συρταρι του, προσωπικα δε θα αποθηκευα σε hdd ουτε αρχειο txt του 1kb ακομα κι αν μου τον χαριζαν!

εχουν περασει απο τα χερια μου δεκαδες ssd απο τους πρωτους Vertex Ocz, Muschin, απο 2011 κλπ. καθως και usb φλασακια δεν ειχα ποτε το παραμικρο fail!
Εγω εχω εναν WD HDD που τον ειχα παρει το 2004. Εχει γυρισει διαφορες Ευρωπα'ι'κες χωρες. Μεχρι και φεστιβαλς εχει παει και ακομα ειναι μια χαρα :lol:

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 06 Μαρ 2024, 00:26

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:17

μπουρδες γραφει το νημα, αυτα τα "backup" ειναι σε ημερησια βαση και αφορουν χιλιαδες terrabytes δεδομενων εννοειται οτι ειναι ασυμφορο να παει μια εταιρεια για αυτη τη δουλεια σε ssd αν και καποιες που αδιαφορουν για το κοστος προβαινουν σε ssd, καμια σχεση ολα αυτα με τον ιδιωτη που απλα θελει να κοπιαρει μερικα data και να τα βαλει στο συρταρι του, προσωπικα δε θα αποθηκευα σε hdd ουτε αρχειο txt του 1kb ακομα κι αν μου τον χαριζαν!

εχουν περασει απο τα χερια μου δεκαδες ssd απο τους πρωτους Ocz, Muschin, κλπ. καθως και usb φλασακια δεν ειχα ποτε ουτε σε ενα fail!
Εγώ πάντως είχα fails και σε SSDs και σε φλασάκια, από τα οποία βασικά ανέκτησα μόνο λίγα δεδομένα από ένα (μετά από διάφορα κόλπα). Αντίθετα, από ένα σωρό HDD μόνο 1-2 μου πέθαναν χωρίς να δώσουν σημάδια από πριν (και ακόμα και από αυτούς πιστεύω ότι μια εταιρεία ανάκτησης δεδομένων θα μπορούσε να τραβήξει τα πάντα αν με ενδιέφερε τόσο πολύ).

Δεν είναι μόνο το νήμα του reddit (ένα απ'τα πολλά), γενικά οι περισσότεροι συστήνουν HDD για backup. Πχ η Amazon:

You should use a solid state drive (SSD) when you need high speeds or deal with frequent read/writes on large data volume. SSDs are a better choice for data analytics or gaming workloads.

On the other hand, a hard disk drive (HDD) is a better choice if you are dealing with data backups, data archives, or throughput-intensive workloads. SSDs are more cost-effective for storing high-volume data with infrequent access.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 06 Μαρ 2024, 00:34

micmic έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:26
On the other hand, a hard disk drive (HDD) is a better choice if you are dealing with data backups, data archives, or throughput-intensive workloads. SSDs are more cost-effective for storing high-volume data with infrequent access.


δε ξερω αν το διαβασες αλλα αυτο επιβεβαιωνει ακριβως αυτα που σου εγραψα στην προηγουμενη σελιδα,

επισης αυτα τα γενικολογα εχουν γραφτει οταν πρωτοβγηκαν οι ssd και δεν ειχαν ολοι αξιοπιστους controllers τωρα δυσκολα θα βρεις ssd με σαπιο controller, μαλλον δεν θα βρεις γιατι θα τον εχει απορριψει η αγορα, το πολυ πολυ να τον βρεις κρυμμενο σε κανενα no-name κινεζικο product,

επισης και οι ελλατωματικοι ssd /flash disks επιδορθωνονται με τον εντοπισμο και την αλλαγη των ελλατωματικων smd, το memory storage παραμενει αθικτο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 06 Μαρ 2024, 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7172
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 00:42

διαβάζω τί γράφετε και μου φαίνονται όλα κινέζικα

πείτε μου όμως και εμένα, με απλά λογάκια :D , τί να πάρω για αντιγραφή αρχείων ως μπακαπ;
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7172
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 00:43

μέχρι στιγμής δηλαδή έχω αυτά τα φλασάκια, αλλά δεν ξέρω εαν θεωρείτε οτι δεν είναι καλά
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 06 Μαρ 2024, 00:45

Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:42
διαβάζω τί γράφετε και μου φαίνονται όλα κινέζικα

πείτε μου όμως και εμένα, με απλά λογάκια :D , τί να πάρω για αντιγραφή αρχείων ως μπακαπ;

για παραδοσιακους μερακληδες ενα tape drive να το ακους κιολας και να ξερεις οτι δουλευει θα ηταν οτι πρεπει για τη περιπτωση σου

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7172
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 00:49

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:45
Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:42
διαβάζω τί γράφετε και μου φαίνονται όλα κινέζικα

πείτε μου όμως και εμένα, με απλά λογάκια :D , τί να πάρω για αντιγραφή αρχείων ως μπακαπ;

για παραδοσιακους μερακληδες ενα tape drive να το ακους κιολας και να ξερεις οτι δουλευει θα ηταν οτι πρεπει για τη περιπτωση σου
εχμμ, θες να το κάνεις λίγο επεξήγηση όλο αυτό; :003:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7172
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 00:51

:p1: τί είναι αυτό;!
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 06 Μαρ 2024, 00:51

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:26

Εγω εχω εναν WD HDD που τον ειχα παρει το 2004. Εχει γυρισει διαφορες Ευρωπα'ι'κες χωρες. Μεχρι και φεστιβαλς εχει παει και ακομα ειναι μια χαρα :lol:


κι εγω εχω απο τοτε περιπου εναν WD MyBookLive 1Tb με ethernet συνδεση, καλος ηταν για την εποχη του, αλλα οι ταχυτητες που πιανει για τα σημερινα δεδομενα ειναι ανεκδοτο, τελευταια φορα πριν 10 χρονια ειχα φαει 1 μερα για να κανω copy/paste τα αρχεια κι αυτα τμηματικα γιατι με το παραμικρο error ακυρωνε την επικολληση :) ακομα τον εχω σε ενα κουτι αλλα ουτε στον εχθρο μου δεν το χαριζω

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 06 Μαρ 2024, 00:53

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:34

επισης και οι ελλατωματικοι ssd /flash disks επιδορθωνονται με τον εντοπισμο και την αλλαγη των ελλατωματικων smd, το memory storage παραμενει αθικτο
Αν ισχυει αυτο, σωθηκα!

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14890
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 06 Μαρ 2024, 00:54

@saturn - τιποτα, τρολλάρει


εξαρτάται την χρήση,
αν το έχεις σταθερό και αμετακίνητο πήγαινε hdd
αν σε νοιαζει η φορητότητα και ταχύτητα πήγαινε ssd
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7172
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 00:56

Orion22 έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:54
@saturn - τιποτα, τρολλάρει


εξαρτάται την χρήση,
αν το έχεις σταθερό και αμετακίνητο πήγαινε hdd
αν σε νοιαζει η φορητότητα και ταχύτητα πήγαινε ssd
το κατάλαβα όταν πάτησα να δω φωτος :smt005:

σε ευχαριστώ ΚΑΛΕ μου Ωρίωνα! :wave:

αν και ο omg είναι εντάξει παιδί σε αυτά, με είχε βοηθήσει παλαιότερα αρκετά για επιλογή λαπτοπ :)
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7172
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 00:57

μια έξτρα ερώτηση
τί επηρεάζει η φορητότητα
νομίζω παραπάνω κάτι διάβασα αλλά δεν ξέρω αν το κατάλαβα
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 06 Μαρ 2024, 00:58

Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:56
αν και ο omg είναι εντάξει παιδί σε αυτά, με είχε βοηθήσει παλαιότερα αρκετά για επιλογή λαπτοπ :)

α σε αλλα δηλαδη δεν ειναι; και ποια ειναι αυτα; :lol:

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7172
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Σκληρος δισκος για backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Μαρ 2024, 00:59

omg kai 3 lol έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:58
Saturn έγραψε:
06 Μαρ 2024, 00:56
αν και ο omg είναι εντάξει παιδί σε αυτά, με είχε βοηθήσει παλαιότερα αρκετά για επιλογή λαπτοπ :)

α σε αλλα δηλαδη δεν ειναι; και ποια ειναι αυτα; :lol:
α, δεν ξέρω! εγώ σε αυτά σε ξέρω για αυτά μιλάω, όταν δεν ξέρω για κάποιο θέμα απλώς σωπαίνω :P
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών