μακρύ καλώδιο

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30632
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: μακρύ καλώδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 17 Ιαν 2019, 16:39

Spearman έγραψε:
15 Ιαν 2019, 17:15
Από την ίδια μπρίζα που παίρνει ρεύμα η τηλεόραση ή το ρούτερ (δεν ξέρω σε ποιά μεριά είναι το δύσκολο σημείο). Το πολύ να ξεκινάει από κει πολύμπριζο κ σε αυτήν την περίπτωση πρέπει το PLC να κουμπώνει πρώτο πρώτο πάνω στο πολύμπριζο. Τέσπα, ότι σε βολεύει.
και η πρίζα της τηλεόρασης από την άλλη πλευρά είναι μακριουτσικα αλλά τελικά έχεις δικιο, κάποια στιγμή πρέπει να το γυρίσω σε PLC
-71 έγραψε:
15 Ιαν 2019, 18:36
Η γραμμή τι τεχνολογίας είναι;Έχεις πάει σε 50,100?Αν ναι ενδέχεται να έχει πτώση από άλλους λόγους και όχι αυτούς που νομίζεις.
Δεν υπάρχει ακόμη διαθεσιμότητα στην περιοχή. Κατέληξα πάντως οτι η πτώση ταχύτητας δε συνδέεται με το αν έχω 1 ή 3 μέτρα τηλεφωνικό ή 1 ή 3 μέτρα UTP. Σε αυτά τα μηκη, εμένα δε μου έκανε διαφορά.
Japetus έγραψε:
16 Ιαν 2019, 08:36
Σε παρόμοια διάταξη, έβαλα τηλεφωνικό καλώδιο και το ρούτερ στην τηλεόραση. Πιο συμμαζεμένα, και το τηλεφωνικό καλώδιο φτηνότερο και πιο ευέλικτο σε χρώμα, ευκαμψία, μέγεθος...
αυτό έκανα και γω τελικά και είναι πιο απλά και νοικοκυρεμένα.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14999
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: μακρύ καλώδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Ιαν 2019, 16:42

dna replication έγραψε:
13 Ιαν 2019, 19:26
έχω 2 επιλογές: ή να βάλω μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο ως το μοντεμ-ρουτερ ή να βάλω μακρύ UTP καλώδιο ως τον αποκωδικοποιητή τηλεόρασης
ποια από τις 2 είναι η καλύτερη?
Makry thleφωνικο καλωδιο το οποιο βεβαια καλο ειναι να ειναι stp.
H thlefvnikh γραμμη εχει λιγοτερεςε απωλειες αναλογα της αποστασεως απο οτι το ethernet.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: μακρύ καλώδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 17 Ιαν 2019, 16:49

dna replication έγραψε:
17 Ιαν 2019, 16:39
Spearman έγραψε:
15 Ιαν 2019, 17:15
Από την ίδια μπρίζα που παίρνει ρεύμα η τηλεόραση ή το ρούτερ (δεν ξέρω σε ποιά μεριά είναι το δύσκολο σημείο). Το πολύ να ξεκινάει από κει πολύμπριζο κ σε αυτήν την περίπτωση πρέπει το PLC να κουμπώνει πρώτο πρώτο πάνω στο πολύμπριζο. Τέσπα, ότι σε βολεύει.
και η πρίζα της τηλεόρασης από την άλλη πλευρά είναι μακριουτσικα αλλά τελικά έχεις δικιο, κάποια στιγμή πρέπει να το γυρίσω σε PLC
-71 έγραψε:
15 Ιαν 2019, 18:36
Η γραμμή τι τεχνολογίας είναι;Έχεις πάει σε 50,100?Αν ναι ενδέχεται να έχει πτώση από άλλους λόγους και όχι αυτούς που νομίζεις.
Δεν υπάρχει ακόμη διαθεσιμότητα στην περιοχή. Κατέληξα πάντως οτι η πτώση ταχύτητας δε συνδέεται με το αν έχω 1 ή 3 μέτρα τηλεφωνικό ή 1 ή 3 μέτρα UTP. Σε αυτά τα μηκη, εμένα δε μου έκανε διαφορά.
Japetus έγραψε:
16 Ιαν 2019, 08:36
Σε παρόμοια διάταξη, έβαλα τηλεφωνικό καλώδιο και το ρούτερ στην τηλεόραση. Πιο συμμαζεμένα, και το τηλεφωνικό καλώδιο φτηνότερο και πιο ευέλικτο σε χρώμα, ευκαμψία, μέγεθος...
αυτό έκανα και γω τελικά και είναι πιο απλά και νοικοκυρεμένα.
Προφανώς δεν έχει σχέση βρε αδερφέ,τι διαφορά πχ θα έπαιζε ένα τρίμετρο τηλεφωνικό rj45 αν έχουμε να κάνουμε με απόσταση 1.5-2 χμ από το τοπικό τηλεφωνικό;Καμία απολύτως.Στο οίκημα που βρίσκομαι τώρα όποια συσκευή δεν έχει ανάγκη για πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων της γραμμής της δίνω με Power Over Othernet,κοινώς δίνω σήμα μέσω της καλωδίωσης του ρεύματος.Άλλως τραβάω μεγάλου μήκους καλώδια κατάλληλα διαμορφωμένα ώστε να μην τα πατήσω εγώ ή κάποιος άλλος.Μια καλή λύση αν κάνεις το τελευταίο είναι να πηγαίνεις στις γωνίες σε πόρτες και περάσματα είτε στο πάτωμα είτε στο ταβάνι και να κολλήσεις είτε με ενισχυμένη μονωτική είτε και καρφάκια με κολλάρο.Θα πρέπει να σκεφτείς αν σκοπεύεις να αφήσεις σημάδια στον τοίχο όμως.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: μακρύ καλώδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 17 Ιαν 2019, 17:00

Εαν δεν σε βολευει Power Plug, βαλε UTP, μεχρι 12 μετρα δεν εχεις προβλημα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Ορέστης 35

Re: μακρύ καλώδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιαν 2019, 22:55

Σημασια εχει και το καλωδιο που ερχεται στο διαμερισμα σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών