Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 23 Φεβ 2019, 02:49

talaipwros έγραψε:
22 Φεβ 2019, 17:20
πήζον bot έγραψε:
22 Φεβ 2019, 16:35
Ρε κολυκυθόπαιδα σε 2-3 χρόνια χωρίς αναβάθμιση των υπηρεσιών ή των μισθων διπλασιάστηκε το κόμιστρο.
Ειναι η δεν ειναι κλοπή αυτό.
Εδω στην πίεση θα σας έχω και γελάτε όσο θέλετε, να μην σέρνεστε να μην σας πατάνε στην τελική
Ε τα τελευταία 2-3 χρόνια έχομεν ΣΥΡΙΖΑ, τί περίμενες;
Και προ σύριζα τα ίδια γίνονταν.
Προσπάθησε να μην τρως τάπα σε μία γραμμή. Μην ποστάρεις ρε, φαε κατι, πιες ένα νερό :003:
Την παροιμία τα "λόγια του και του γαιδάρου οι πορδές" την έχεις ακούσει?

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Φεβ 2019, 02:50

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:44
Δεν βρίσκω πρόχειρα οικονομικά στοιχεία για πριν το 2015. Αν βρεις εσυ φέρτα.
Έγραψα πιο πάνω ότι ο Χουντής είπε ότι πήρε τα κερδοφόρα (σε ερώτηση του στην ευρωβουλή) όπως είπε και η Die Linke στην γερμανική βουλή.
https://www.lefkadatoday.gr/tropologia- ... inovoulio/
http://hania.news/2016/07/05/die-linke- ... 4%CE%B7-f/

Δες εδώ για αυξήσεις επιβατών το 2014
http://www.nostimonimar.gr/ard-%CF%80%C ... %80%CE%BF/
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 03:02

Δηλαδή η κερδοφορία που ειχαν τα αεροδρόμια κάλυπτε το εφάπαξ ποσό που πήρε το ελληνικό δημόσιο, τα μηνιαία μισθώματα και το κόστος των επενδύσεων για επεκτάσεις ανακαινίσεις κτλ.
Αν το κάλυπτε πάω πάσο.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Φεβ 2019, 03:13

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 03:02
Δηλαδή η κερδοφορία που ειχαν τα αεροδρόμια κάλυπτε το εφάπαξ ποσό που πήρε το ελληνικό δημόσιο, τα μηνιαία μισθώματα και το κόστος των επενδύσεων για επεκτάσεις ανακαινίσεις κτλ.
Αν το κάλυπτε πάω πάσο.
Έχει αρκετές δημοσιεύσεις πριν που έγινες δυσνόητος.

Παρεπιπτόντως, το ποσό που δήθεν πήρε η Ελλάδα πήγε στις χώρες δήθεν δανειστές μας, το μίσθωμα προφανώς θα πηγαίνει για το πρωτογενές πλεόνασμα και οι ''επενδύσεις'' της Φράπορτ θα γίνουν με τα κέρδη. Απάτη κανονική.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2019, 03:24

talaipwros έγραψε:
20 Φεβ 2019, 18:31
25 gigα το μήνα
Αυτό όντως πονάει γιατρέ, και μιλάω για όλους τους συνΈλληνες εδώ (δικαιωματικά), όλα τα άλλα στομπούτσομας, αυτό πονάει πολύ όμως.
Σπερ μη να ψήφιζες λεβεντομαλάκα κτρ, πληζ ε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 23 Φεβ 2019, 03:31

Spiros252 έγραψε:
22 Φεβ 2019, 17:09
πήζον bot έγραψε:
22 Φεβ 2019, 16:03
οτέ κρατικό. ολοι η ελλα΄δα πελάτες όλα τα κέρδη πίσω στη χώρα, όχι σε πουρα και κέυμαν.
Θυμάσαι πόσο πλήρωνες επί μονοπωλιακού ΟΤΕ; Απίστευτα ποσά για υπεραστικές , κινητά και ίντερνετ. Μικρομεσσαίες εταιρείες έφταναν το 1.000.000 δρχ. κυριολεκτικά λογαριασμό σταθερού.

Θυμάμαι μια φορά είχε επιχειρήσει πελάτης της εταιρείας μας να ανοίξει ιστοσελίδα στην otenet. Του ζητούσαν λύτρα (προμήθεια) σε περίπτωση που έβαζε διαφημίσεις. Δεν υπόγραφε και δεν τον δεχόντουσαν. Μιλάμε για τρέλλα!
Άλλες εποχές τότε ρε..
Τότε ήταν πολυτέλεια ακόμα, σούπερ νέα τχνολογία, και ενδεχομένως να ύπήρχαν αυξημένες τιμές για απόσβεση των νεων υποδομών.
όποιος είχε ζήσει την εποχή ξέρει οτι δεν ήταν έτσι. Εντάξει αν ήθελες Τ3 θα πλήρωνες τον προυπολογισμό του κράτους μηνιαίως. Και μην τα ισοπεδώνουμε όλα από μία περίπτωση του πέλάτη σας.
Τώρα είναι πολύ αλλιώς, η επικοινωνία είναι σαν το ψωμί βασική, βασικότερη για την ακρίβεια..
Κι όπως δεν μπορεί να σου πει αύριο απο 0.8, 1.6 η φρατζόλα, έτσι δε μπορεί να σου λέει απο 6 ευρώ 12.
Ο μικροιδιώτης (πχ φούρναρης) θα ανατιμήσει με βάση την άνοδο στο αλεύρι, την ανοδων των συλλογικών συμβάσεων ίσως, την άνοδο των φόρων, τον πληθωρισμό κλπ.
Ο μεγαλοιδιώτης θα ανατιμήσει μέχρι όπου γουστάρει και τον παίρνει, λόγω καρτέλ.
Και γι αυτό είναι απαραίτητη η κρατικοποίηση και όποιος λεει το αντίθετο ειναι κουτ΄ς ή εκ του πονηρου.
Ο κάθε λαμόγιος δημόσιος που ενεδεχωμένως τα τσεπώνει, στην τελική ελέγχεται και με έναν αξιοκρατικά στελεχωμένο κρατικό μηχανισμό μπορείς και να τον στείλεις και στη μπουζού. Στην ελεύθερη αγορά-καρτέλ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Με τον καπνό το ίδιο δεν έγινε? Με το που το γύρισε ο κόσμος απο τα βιομηχανικά τσιγάρα στον καπνό που ήταν πολύ φθηνότερος, διπλασιάστηκε η τιμή και υποδιπλασιάστηκε η ποσότητα του.
Και έχεις και τους σφουγγαρόπανους 24/7 να ριχνουν μελάνι, χολή, σκατά, γελακια, μεμες, το βόθρο που έχουν στα κεφάλια τους τέλως πάντων..

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12541
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Φεβ 2019, 10:26

Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2019, 12:48

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:12
Ο πολίτης απο τα αεροδρόμια της Fraport έχει να κερδίσει πολλαπλάσιους επισκέπτες σε σχέση με παλιά που έρχονται στην χώρα και βλέπουν ένα αεροδρόμιο ευρωπαικής χώρας και όχι της μέσης ανατολής.
Όσο ήταν ζημιογόνα κρατικά τι κέρδιζε;
Μια ο ένας με την Ryanair και μια ο άλλος με την Fraport. Ακούστε λίγο: δεν είναι δυνατόν να υπολογίσεις ποια είναι η συνδρομή αυτών των πραγμάτων στον τουρισμό, όταν ο παγκόσμιος τουρισμός αυξάνεται και αυξανόταν ήδη από πριν και στην Ελλάδα*. Αν ήταν περίπου σταθερός και είχες ξαφνική αύξηση, θα μπορούσες ίσως να την συνδέσεις με κάτι τέτοιο. Τώρα, όχι.



* Από το 2006 ως το 2016, ο αριθμός των διανυκτερεύσεων στην Ελλάδα σχεδόν διπλασιάστηκε (από 43 σε 80 εκ. νύχτες).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2019, 12:53

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:39
Οχι δεν θα χρεοκοπούσαμε όπως δεν χρεοκοπούμε επειδή το lidl είναι γερμανικό και τα κέρδη πάνε στην Γερμανία.
Σαν κράτος όχι, αλλά σαν ιδιωτική οικονομία ναι. Δεδομένου ότι η κρατική οικονομία στηρίζεται στην ιδιωτική, κάποιου είδους επίδραση δεν φαντάζομαι να αρνείσαι ότι την έχει.

Δεν είμαι υπέρ του απομονωτισμού, αλλά οι απόψεις δεν επηρεάζουν την πραγματικότητα. Ό,τι κι αν πιστεύει κανείς, το να αφαιρείται συστηματικά χρήμα από την ιδιωτική οικονομία που να μην αντικαθίσταται δεν έχει ιδιαίτερα ευοίωνες προοπτικές για το μέλλον της οικονομίας (κρατικής και ιδιωτικής).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2019, 13:03

Να σημειώσω εδώ ότι το τηλεπικοινωνιακό τοπίο στην Ελλάδα είναι μακράν πιο ανθυγιεινό από ό,τι ήταν στην δεκαετία του '90. Όλες οι εταιρείες είναι ζημιωμένες, παίρνουν δάνεια από τράπεζες που δεν μπορούν να καλύψουν (που αυξάνει την τραπεζική έκθεση), κρατιούνται ζωντανές με κρατική ανοχή, παρουσιάζουν μηδενικές επενδύσεις και αναλώνουν όλην την ενέργεια, τον χρόνο και τα λεφτά τους στο να προσπαθούν να πάρουν η μία τους συνδρομητές της άλλης, πράγμα αντιπαραγωγικό και για το πελατολόγιό τους και για τις ίδιες και για το τηλεπικοινωνιακό οικοσύστημα συνολικά.

Χρειάζεται μια ουσιώδης λύση και μάλλον μόνο το κράτος μπορεί να την δώσει έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Φεβ 2019, 13:11

Παρουσιάζουν μηδενικές επενδύσεις;
Εγώ βλέπω στην Καλαμάτα την Wind που πέρασε πολλά χιλιόμετρα οπτικές ίνες στους δρόμους και φτιάχνει δικό της δίκτυο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2019, 13:14

Εγώ πάντως δεν βλέπω κανένα δίκτυο οπτικών ινών. Αντίθετα, όλες οι εταιρείες είναι λίγο-πολύ χάλια ως προς τις συνδέσεις τους, τα καλώδια είναι αυτά που πέρασε ο ΟΤΕ πριν 40 χρόνια και δεν υπάρχει καμμιά πρόθεση να τα αλλάξει κάποιος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 13:37

hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2019, 12:53
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:39
Οχι δεν θα χρεοκοπούσαμε όπως δεν χρεοκοπούμε επειδή το lidl είναι γερμανικό και τα κέρδη πάνε στην Γερμανία.
Σαν κράτος όχι, αλλά σαν ιδιωτική οικονομία ναι. Δεδομένου ότι η κρατική οικονομία στηρίζεται στην ιδιωτική, κάποιου είδους επίδραση δεν φαντάζομαι να αρνείσαι ότι την έχει.

Δεν είμαι υπέρ του απομονωτισμού, αλλά οι απόψεις δεν επηρεάζουν την πραγματικότητα. Ό,τι κι αν πιστεύει κανείς, το να αφαιρείται συστηματικά χρήμα από την ιδιωτική οικονομία που να μην αντικαθίσταται δεν έχει ιδιαίτερα ευοίωνες προοπτικές για το μέλλον της οικονομίας (κρατικής και ιδιωτικής).
Οταν εξακολουθεί να υπάρχει η ανάγκη που κάλυπτε η χρεοκοπημένη επιχείρηση, το κενό καλύπτεται απο τον ανταγωνισμό.
Σε παλαιότερο νήμα είχες πει οτι δεν παράγεται νέος πλούτος απο τις επιχειρήσεις και απλά αλλάζει τσέπες (σε ελεύθερη απόδοση, αν δεν θυμάμαι καλά διόρθωσε με) το χρήμα. Υπο αυτή την λογική έχει κάποιο νόημα αυτό που είπες αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Η καινοτομία και οι επενδύσεις μεγαλώνουν την πίτα, είτε γίνονται απο Έλληνες είτε απο Κινέζους, είτε απο Γερμανούς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gassim την 23 Φεβ 2019, 13:49, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 13:38

hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2019, 13:14
Εγώ πάντως δεν βλέπω κανένα δίκτυο οπτικών ινών. Αντίθετα, όλες οι εταιρείες είναι λίγο-πολύ χάλια ως προς τις συνδέσεις τους, τα καλώδια είναι αυτά που πέρασε ο ΟΤΕ πριν 40 χρόνια και δεν υπάρχει καμμιά πρόθεση να τα αλλάξει κάποιος.
Εγω εχω οπτική ινα στο καφάο.
Επίσης ήδη έχουν στηθεί τα πρώτα δοκιμαστικά δίκτυα 5g.

Δεν ξέρω αν θυμάται κανείς με τι καθυστέρηση απο τον υπόλοιπο κόσμο εφερε adsl στην Ελλάδα ο κρατικός τότε ΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Φεβ 2019, 13:42

hellegennes έγραψε:
23 Φεβ 2019, 13:14
Εγώ πάντως δεν βλέπω κανένα δίκτυο οπτικών ινών. Αντίθετα, όλες οι εταιρείες είναι λίγο-πολύ χάλια ως προς τις συνδέσεις τους, τα καλώδια είναι αυτά που πέρασε ο ΟΤΕ πριν 40 χρόνια και δεν υπάρχει καμμιά πρόθεση να τα αλλάξει κάποιος.
Αν δεν κάνω λάθος, μένεις Δυτική Θεσσαλονίκη.

Μου φαίνεται περίεργο που δεν έχεις δει πως έχουν σκαφτεί όλοι οι δρόμοι για να περάσουν οπτικές ίνες.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών