Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Φεβ 2019, 23:48

Οργισμένος έγραψε:
22 Φεβ 2019, 23:22
hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2019, 22:43
Οργισμένος έγραψε:
22 Φεβ 2019, 19:41


fysika
Άρα η ειρωνεία του ΣΕ είναι άκαιρη. Οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα είναι καρτέλ.
δεν θα διαφωνησω. Ισα ισα ειναι μονο τρεις.
Φυσικα σεις οι λαικιστες οταν μεσουρανουσε η επιτροπη ανταγωνισμου την βριζατε νυχθημερον.
Ειστε λατρες του κρατικοδιαιτου παρασιτισμου και τολματε να κανετε κηρυγματα υπερ ελευθερου ανταγωνισμου ή μαλλον περι της αποτυχιας της αγορας-ζητω ο σοσιαλφασισμος...
Πότε συνέβησαν όλα αυτά σε σχέση με μένα. Φώτισέ με γιατί δεν βρίσκεται στον σκληρό μου δίσκο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14836
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 23 Φεβ 2019, 00:10

hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2019, 23:48
Οργισμένος έγραψε:
22 Φεβ 2019, 23:22
hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2019, 22:43


Άρα η ειρωνεία του ΣΕ είναι άκαιρη. Οι εταιρείες κινητής στην Ελλάδα είναι καρτέλ.
δεν θα διαφωνησω. Ισα ισα ειναι μονο τρεις.
Φυσικα σεις οι λαικιστες οταν μεσουρανουσε η επιτροπη ανταγωνισμου την βριζατε νυχθημερον.
Ειστε λατρες του κρατικοδιαιτου παρασιτισμου και τολματε να κανετε κηρυγματα υπερ ελευθερου ανταγωνισμου ή μαλλον περι της αποτυχιας της αγορας-ζητω ο σοσιαλφασισμος...
Πότε συνέβησαν όλα αυτά σε σχέση με μένα. Φώτισέ με γιατί δεν βρίσκεται στον σκληρό μου δίσκο.
Ισως ο σκληρος σου δισκος ναναι πολυ πιο μαλακος απ οτι θα επρεπε.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2019, 00:11

Πότε έβρισα την επιτροπή ανταγωνισμού, θέλω να μου πεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7721
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 00:59

πήζον bot έγραψε:
22 Φεβ 2019, 16:05
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
22 Φεβ 2019, 16:03
Πόσα θέλετε να δίνετε δλδ; Πείτε ένα νούμερο
Τι μαλάκία ερώτηση ειναι αυτή? όταν δεν ανεβαίνουν οι μισθοί δεν θέλουμε αυξήσεις.
Τι ειμαι εγώ για να υπολογίσω πόσο θα έπρεπε, θέλει ειδικές γνώσεις?
Μην προσπαθεις να παίξεις κολοκυθιά
Νόμιζα οτι ανέβηκαν οι μισθοί και ο κατώτατος πήγε στα 650 ευρώ.
Οχι;

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7721
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 01:12

brb και tyt έγραψε:
22 Φεβ 2019, 17:35
Spiros252 έγραψε:
22 Φεβ 2019, 17:09
πήζον bot έγραψε:
22 Φεβ 2019, 16:03
οτέ κρατικό. ολοι η ελλα΄δα πελάτες όλα τα κέρδη πίσω στη χώρα, όχι σε πουρα και κέυμαν.
Θυμάσαι πόσο πλήρωνες επί μονοπωλιακού ΟΤΕ; Απίστευτα ποσά για υπεραστικές , κινητά και ίντερνετ. Μικρομεσσαίες εταιρείες έφταναν το 1.000.000 δρχ. κυριολεκτικά λογαριασμό σταθερού.

Θυμάμαι μια φορά είχε επιχειρήσει πελάτης της εταιρείας μας να ανοίξει ιστοσελίδα στην otenet. Του ζητούσαν λύτρα (προμήθεια) σε περίπτωση που έβαζε διαφημίσεις. Δεν υπόγραφε και δεν τον δεχόντουσαν. Μιλάμε για τρέλλα!
Οι υπεραστικές έπεφταν από όσο θυμάμαι πριν πουληθεί στους Γερμανούς. Σε σύγκριση με τις ιδιωτικές, ήταν πιο ακριβός ο ΟΤΕ;

Για την κινητή τηλεφωνία, ο ΟΤΕ είχε αποκλειστεί για 8 χρόνια από τον Κων. Μητσοτάκη προς χάριν των δύο ξένων (Πάναφον Τελεστέτ). Το 2000 μπήκε στην κινητή. Τότε είχα πάρει κινητό αλλά δεν ξέρω τι χρεώσεις είχαν οι άλλες δύο εταιρείες. Ήταν πιο ακριβός από αυτές;

Για το Ίντερνετ δεν ξέρω γιατί δεν είχα.

Πάντως ξέρω σίγουρα ότι το 1999 με 70% μερίδιο αγοράς, είχε 800 εκατ. (σε ευρώ) κέρδη προ φόρων και 1 δισ ευρώ το 2000. Είχε τους ΟΤΕ της Βουλγαρίας, της Ρουμανίας και της Σερβίας και δύο δορυφόρους.Δυστυχώς δεν ξέρω πόσους υπάλληλους είχε τότε και πόσους τώρα.
Μαζί με την ΔΕΗ ήταν ο μοχλός της οικονομίας.
Αύξηση 21,6% σημείωσαν τα προ φόρων κέρδη το 2000
Σημαντική αύξηση κατά 21,6% σημείωσαν τα κέρδη προ φόρων του ομίλου του ΟΤΕ το 2000, ανερχόμενα στα 348,4 από 286,4 δισ. δραχμές. Ανοδική κατεύθυνση είχαν και τα υπόλοιπα οικονομικά μεγέθη του ομίλου όπως επίσης και της θυγατρικής εταιρείας κινητής τηλεφωνίας CosmOTE.
https://www.in.gr/2001/02/27/economy/ay ... i-to-2000/
Και δεν μπορώ να καταλάβω τι κερδίζει ο Έλληνας πολίτης από το ότι ο τωρινός ΟΤΕ βγάζει έξω τα κέρδη του. Τι θα κερδίσει από το ότι τα κέρδη από τα 14 αεροδρόμια θα πάνε στην Γερμανία.Και πάει λέγοντας.

Μιλάμε για την εποχή που δεν υπήρχαν ιδιωτικές, ο ΟΤΕ ήταν κρατικός, πελάτες όλοι οι Έλληνες και τα λεφτά επέστρεφαν στην χώρα.
Τώρα πως έγινε οι πελάτες να πλήρωναν εκατομμύρια σε λογαριασμούς των πυλώνων της οικονομίας μας, τα λεφτά να επέστρεφαν στην χώρα και στο τέλος να χρεοκοπήσαμε όλοι μαζί, ένας θεός το ξέρει.
Δηλαδή όλοι το ξέρουμε αλλά δεν μπορούμε να στο δώσουμε να το καταλάβεις.

Ο πολίτης απο τα αεροδρόμια της Fraport έχει να κερδίσει πολλαπλάσιους επισκέπτες σε σχέση με παλιά που έρχονται στην χώρα και βλέπουν ένα αεροδρόμιο ευρωπαικής χώρας και όχι της μέσης ανατολής.
Όσο ήταν ζημιογόνα κρατικά τι κέρδιζε;

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Φεβ 2019, 01:20

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:12
Μιλάμε για την εποχή που δεν υπήρχαν ιδιωτικές, ο ΟΤΕ ήταν κρατικός, πελάτες όλοι οι Έλληνες και τα λεφτά επέστρεφαν στην χώρα.
Υπήρχαν οι ιδιωτικές και ο ΟΤΕ είχε το 70% της αγοράς.
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:12
Τώρα πως έγινε οι πελάτες να πλήρωναν εκατομμύρια σε λογαριασμούς των πυλώνων της οικονομίας μας, τα λεφτά να επέστρεφαν στην χώρα και στο τέλος να χρεοκοπήσαμε όλοι μαζί, ένας θεός το ξέρει.
Δηλαδή όλοι το ξέρουμε αλλά δεν μπορούμε να στο δώσουμε να το καταλάβεις.
Ενώ αν ήταν ιδιωτικός και τα λεφτά έφευγαν στην Γερμανία, δεν θα χρεοκοπούσαμε ε;
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:12
Ο πολίτης απο τα αεροδρόμια της Fraport έχει να κερδίσει πολλαπλάσιους επισκέπτες σε σχέση με παλιά που έρχονται στην χώρα και βλέπουν ένα αεροδρόμιο ευρωπαικής χώρας και όχι της μέσης ανατολής.
Όσο ήταν ζημιογόνα κρατικά τι κέρδιζε;
Εγώ ξέρω ότι την πρώτη χρονιά είχε 104 εκατομμύρια κέρδη και πέρυσι 118 (αν θυμάμαι καλά). Μπορείς να υπολογίσεις πόσους πχ. παιδικούς σταθμούς θα κάναμε; Ή ότι με τα λεφτά αυτά συντηρούνταν τα αεροδρόμια που δεν ήταν κερδοφόρα;

Η Φράπορτ δεν είναι τουριστικό πρακτορείο και δεν θέλουμε επισκέπτες αλλά διανυκτερεύσεις.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7721
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 01:39

brb και tyt έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:20
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:12
Μιλάμε για την εποχή που δεν υπήρχαν ιδιωτικές, ο ΟΤΕ ήταν κρατικός, πελάτες όλοι οι Έλληνες και τα λεφτά επέστρεφαν στην χώρα.
Υπήρχαν οι ιδιωτικές και ο ΟΤΕ είχε το 70% της αγοράς.
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:12
Τώρα πως έγινε οι πελάτες να πλήρωναν εκατομμύρια σε λογαριασμούς των πυλώνων της οικονομίας μας, τα λεφτά να επέστρεφαν στην χώρα και στο τέλος να χρεοκοπήσαμε όλοι μαζί, ένας θεός το ξέρει.
Δηλαδή όλοι το ξέρουμε αλλά δεν μπορούμε να στο δώσουμε να το καταλάβεις.
Ενώ αν ήταν ιδιωτικός και τα λεφτά έφευγαν στην Γερμανία, δεν θα χρεοκοπούσαμε ε;
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:12
Ο πολίτης απο τα αεροδρόμια της Fraport έχει να κερδίσει πολλαπλάσιους επισκέπτες σε σχέση με παλιά που έρχονται στην χώρα και βλέπουν ένα αεροδρόμιο ευρωπαικής χώρας και όχι της μέσης ανατολής.
Όσο ήταν ζημιογόνα κρατικά τι κέρδιζε;
Εγώ ξέρω ότι την πρώτη χρονιά είχε 104 εκατομμύρια κέρδη και πέρυσι 118 (αν θυμάμαι καλά). Μπορείς να υπολογίσεις πόσους πχ. παιδικούς σταθμούς θα κάναμε; Ή ότι με τα λεφτά αυτά συντηρούνταν τα αεροδρόμια που δεν ήταν κερδοφόρα;

Η Φράπορτ δεν είναι τουριστικό πρακτορείο και δεν θέλουμε επισκέπτες αλλά διανυκτερεύσεις.
Μέχρι το 1996 ο ΟΤΕ ήταν κρατικό μονοπώλιο όπως το ονειρεύεται ο πηζον μποτ.
Για εκείνες τις ωραίες εποχές λέω.

Οχι δεν θα χρεοκοπούσαμε όπως δεν χρεοκοπούμε επειδή το lidl είναι γερμανικό και τα κέρδη πάνε στην Γερμανία. Συνήθως τα κράτη χρεοκοπούν όταν πέφτουν έξω οι κρατικές επιχειρήσεις και επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό. Επιπροσθέτως ιδιωτικός δεν συνεπάγεται γερμανικός, υπάρχουν και έλληνες ιδιώτες και επενδυτές.

Την πρώτη χρονιά είχε 104 εκατομμύρια κέρδη και πέρυσι 118 αν θυμάσαι καλά. Δεν σημαίνει οτι θα είχε αυτά τα κέρδη αν παρέμεναν κρατικά τα αεροδρόμια. Για την ακρίβεια ήταν κρατικά τα αεροδρόμια και είχαν ζημιές.
Εχεις υπόψη σου πόσους παιδικούς σταθμούς στερηθήκαμε επειδή είχαμε να συντηρούμε ζημιογόνα αεροδρόμια;

Τα αεροδρόμια είναι το προιόν που πουλάνε τα τουριστικά γραφεία.
Είναι σαν να λες οτι τα ξενοδοχεία δεν σχετίζονται με τον τουρισμό και δεν έχει σημασία αν θα είναι χρέπια επειδή δεν ειναι τουριστικά γραφεία.


Εντιτ: Εσυ συριζαίος δεν είσαι; πως το έχεις βολέψει στο μυαλό σου να είσαι ταυτόχρονα κατά των ιδιωτικοποιήσεων και υπέρ του σύριζα;

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Φεβ 2019, 01:47

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:39
Μέχρι το 1996 ο ΟΤΕ ήταν κρατικό μονοπώλιο όπως το ονειρεύεται ο πηζον μποτ.
Για εκείνες τις ωραίες εποχές λέω.

Οχι δεν θα χρεοκοπούσαμε όπως δεν χρεοκοπούμε επειδή το lidl είναι γερμανικό και τα κέρδη πάνε στην Γερμανία. Συνήθως τα κράτη χρεοκοπούν όταν πέφτουν έξω οι κρατικές επιχειρήσεις και επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό. Επιπροσθέτως ιδιωτικός δεν συνεπάγεται γερμανικός, υπάρχουν και έλληνες ιδιώτες και επενδυτές.
Δεν είναι έτσι, ξαναψάξτο. Παρεπιτόντως και η Deutsche Telekom και η Fraport είναι κρατικές.
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:39
Την πρώτη χρονιά είχε 104 εκατομμύρια κέρδη και πέρυσι 118 αν θυμάσαι καλά. Δεν σημαίνει οτι θα είχε αυτά τα κέρδη αν παρέμεναν κρατικά τα αεροδρόμια.Για την ακρίβεια ήταν κρατικά τα αεροδρόμια και είχαν ζημιές
Στοιχεία γι' αυτό σε παρακαλώ. Από ζημιές στα 104 εκατομμύρια τον πρώτο χρόνο και 118 τον δεύτερο.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7721
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 01:53

δεν πολυκαταλαβαίνω τι γράφεις.
Εγραψες οτι η φραπόρτ είχε 104 εκατομμυρια κέρδη τον πρώτο χρόνο και 118 τον δεύτερο και απλά το αντέγραψα απο κάτω. Για ποιό πράγμα θες στοιχεία;

brb και tyt έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:20

Εγώ ξέρω ότι την πρώτη χρονιά είχε 104 εκατομμύρια κέρδη και πέρυσι 118 (αν θυμάμαι καλά). Μπορείς να υπολογίσεις πόσους πχ. παιδικούς σταθμούς θα κάναμε; Ή ότι με τα λεφτά αυτά συντηρούνταν τα αεροδρόμια που δεν ήταν κερδοφόρα;
Και τι εννοείς δεν είναι έτσι ξαναψάξτο. Πριν ανοίξει η τηλεπικοινωνιακή αγορά σε ιδιώτες ο ΟΤΕ ήταν κρατικό μονοπώλιο.

H ντοιτσε τελεκομ και η φράπορτ μπορει να είναι κρατικές αλλά είναι κρατικές ενός άλλου κράτους.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Φεβ 2019, 02:10

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:53
δεν πολυκαταλαβαίνω τι γράφεις.
Εγραψες οτι η φραπόρτ είχε 104 εκατομμυρια κέρδη τον πρώτο χρόνο και 118 τον δεύτερο και απλά το αντέγραψα απο κάτω. Για ποιό πράγμα θες στοιχεία;
Ότι ήταν ζημιογόνα τα 14 αεροδρόμια. Ο Χουντής και η Die Linke είπαν ότι ήταν κερδοφόρα πριν τα πάρει η Φράπορτ.
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:39
Την πρώτη χρονιά είχε 104 εκατομμύρια κέρδη και πέρυσι 118 αν θυμάσαι καλά. Δεν σημαίνει οτι θα είχε αυτά τα κέρδη αν παρέμεναν κρατικά τα αεροδρόμια.Για την ακρίβεια ήταν κρατικά τα αεροδρόμια και είχαν ζημιές

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:53
Και τι εννοείς δεν είναι έτσι ξαναψάξτο. Πριν ανοίξει η τηλεπικοινωνιακή αγορά σε ιδιώτες ο ΟΤΕ ήταν κρατικό μονοπώλιο.
Ξαναψάξε αυτό, γιατί χρεοκοπούν τα κράτη.
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:39
Μέχρι το 1996 ο ΟΤΕ ήταν κρατικό μονοπώλιο όπως το ονειρεύεται ο πηζον μποτ.
Για εκείνες τις ωραίες εποχές λέω.

Οχι δεν θα χρεοκοπούσαμε όπως δεν χρεοκοπούμε επειδή το lidl είναι γερμανικό και τα κέρδη πάνε στην Γερμανία. Συνήθως τα κράτη χρεοκοπούν όταν πέφτουν έξω οι κρατικές επιχειρήσεις και επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό. Επιπροσθέτως ιδιωτικός δεν συνεπάγεται γερμανικός, υπάρχουν και έλληνες ιδιώτες και επενδυτές.
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 01:53
H ντοιτσε τελεκομ και η φράπορτ μπορει να είναι κρατικές αλλά είναι κρατικές ενός άλλου κράτους.
Συνεπώς είσαι επιλεκτικός αντικρατιστής. Κατά του ελληνικού κράτους και υπέρ των Γερμανών.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 23 Φεβ 2019, 02:23

Να μην είναι μονοπώλιο είναι το ουσιαστικό ζητούμενο ρε συ brb. Και το κρατικό και το ιδιωτικό μονοπώλιο είναι εξαιρετικά προβληματικές καταστάσεις.

Και επίσης το κράτος το δικό μας έχει αποδείξει ότι δεν μπορεί να κρατήσει υγιείς εταιρείες.. λόγω ρουσφετιών και άλλων παραγόντων.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Φεβ 2019, 02:29

Spiros252 έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:23
Να μην είναι μονοπώλιο είναι το ουσιαστικό ζητούμενο ρε συ brb. Και το κρατικό και το ιδιωτικό μονοπώλιο είναι εξαιρετικά προβληματικές καταστάσεις.

Και επίσης το κράτος το δικό μας έχει αποδείξει ότι δεν μπορεί να κρατήσει υγιείς εταιρείες.. λόγω ρουσφετιών και άλλων παραγόντων.
Να υπάρχουν και ιδιωτικές εταιρείες, είμαι σύμφωνος. Αλλά πρέπει να υπάρχουν και κρατικές γιατί αν ο ΟΤΕ δεν είχε πουληθεί, πιστεύω ότι δεν θα είχαμε τώρα το ΚΑΡΤΕΛ στην κινητή τηλεφωνία τουλάχιστον.

Το ίδιο θα γίνει με την πώληση των μονάδων της ΔΕΗ. Θα υπάρξει μία περίοδος 5 το πολύ 10 ετών όπου θα υπάρχει μία ισορροπία και μετά γδάρσιμο των καταναλωτών. Θα κόβουν αβέρτα το ρεύμα και θα το πουλούν στο εξωτερικό όπου θα πιάνει καλύτερη τιμή.

Όσο για τα αεροδρόμια, ή θα είναι κρατικά ή ιδιωτικά. Κάπου είχα κάνει ένα νήμα για το μεγασκάνδαλο με την κρατικοποίηση τους από τους Γερμανούς. Ένα άρθρο έλεγε ότι με την απώλεια τους η Ελλάδα έχασε την τουριστική πολιτική. Το καταλαβαίνω ως ''αν χρειάζεται ας έχουν μικρά κέρδη τα αεροδρόμια προς όφελος της ανταγωνιστικότητας των πτήσεων προς την Ελλάδα''.

Κάποιοι θαυμάζουν τους Γερμανούς και νομίζουν ότι είναι προς όφελος των πολιτών οι ιδιωτικοποιήσεις. Η Ελλάδα μοιάζει πολύ με δύο περιόδους της γερμανικής ιστορίας. Με την Δημοκρατία της Βαϊμάρης και με την πρώην ανατολική Γερμανία όταν ενώθηκε με την δυτική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 23 Φεβ 2019, 02:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7721
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 02:32

Τα λεφτά που επένδυσαν η φράπορτ και η ντόιτσε τέλεκομ στην Ελλάδα δεν προέρχονται απο τους δικούς μου φόρους και οι όποιες ζημιές παρουσιάσουν δεν πληρωθούν απο δικά μου λεφτά. Για τον λόγο αυτό παραμένω συνεπής αντικρατιστής.

Εσυ δεν μας είπες ακόμη πως γίνεται να είσαι συνεπής κρατιστής και ταυτόχρονα να ψηφίζεις κυβέρνηση που κάνει ιδιωτικοποιησεις

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Φεβ 2019, 02:34

gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:32
Τα λεφτά που επένδυσαν η φράπορτ και η ντόιτσε τέλεκομ στην Ελλάδα δεν προέρχονται απο τους δικούς μου φόρους και οι όποιες ζημιές παρουσιάσουν δεν πληρωθούν απο δικά μου λεφτά. Για τον λόγο αυτό παραμένω συνεπής αντικρατιστής.
Εδώ τα έχεις μπερδέψει. Πάντως ακόμα περιμένω στοιχεία ότι ήταν ζημιογόνα.
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:32
Εσυ δεν μας είπες ακόμη πως γίνεται να είσαι συνεπής κρατιστής και ταυτόχρονα να ψηφίζεις κυβέρνηση που κάνει ιδιωτικοποιησεις
Αυτή την λαλακία την ξαναέγραψες.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7721
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πάλι έδρασε το καρτέλ τών τηλεπικοινωνιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Φεβ 2019, 02:44

brb και tyt έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:34
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:32
Τα λεφτά που επένδυσαν η φράπορτ και η ντόιτσε τέλεκομ στην Ελλάδα δεν προέρχονται απο τους δικούς μου φόρους και οι όποιες ζημιές παρουσιάσουν δεν πληρωθούν απο δικά μου λεφτά. Για τον λόγο αυτό παραμένω συνεπής αντικρατιστής.
Εδώ τα έχεις μπερδέψει. Πάντως ακόμα περιμένω στοιχεία ότι ήταν ζημιογόνα.
gassim έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:32
Εσυ δεν μας είπες ακόμη πως γίνεται να είσαι συνεπής κρατιστής και ταυτόχρονα να ψηφίζεις κυβέρνηση που κάνει ιδιωτικοποιησεις
Αυτή την λαλακία την ξαναέγραψες.
Δεν βρίσκω πρόχειρα οικονομικά στοιχεία για πριν το 2015. Αν βρεις εσυ φέρτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών