Web Developing

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
the comet the course the tail

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 11 Απρ 2019, 14:14

gassim έγραψε:
11 Απρ 2019, 11:26
νομίζω οτι το βρήκα, θα δειξει το απογευμα.
με css... αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θες...

π.χ. δες εδω:

https://www.w3schools.com/howto/howto_css_full_page.asp

εδώ:

https://css-tricks.com/perfect-full-pag ... und-image/

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7697
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 11 Απρ 2019, 14:58

the comet the course the tail έγραψε:
11 Απρ 2019, 14:14
gassim έγραψε:
11 Απρ 2019, 11:26
νομίζω οτι το βρήκα, θα δειξει το απογευμα.
με css... αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θες...

π.χ. δες εδω:

https://www.w3schools.com/howto/howto_css_full_page.asp

εδώ:

https://css-tricks.com/perfect-full-pag ... und-image/
τελικά δούλεψε αυτό

https://stackoverflow.com/questions/161 ... -wordpress

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7697
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 13 Απρ 2019, 22:35

Λοιπόν, υπάρχει κάποιος τρόπος με css ή κάπως αλλιώς να κλειδώνει μια σελιδα και να εμφανίζεται μόνο σε landscape mode ?

the comet the course the tail

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 14 Απρ 2019, 11:07

gassim έγραψε:
13 Απρ 2019, 22:35
Λοιπόν, υπάρχει κάποιος τρόπος με css ή κάπως αλλιώς να κλειδώνει μια σελιδα και να εμφανίζεται μόνο σε landscape mode ?
what? :xena:

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7697
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Απρ 2019, 00:20

the comet the course the tail έγραψε:
14 Απρ 2019, 11:07
gassim έγραψε:
13 Απρ 2019, 22:35
Λοιπόν, υπάρχει κάποιος τρόπος με css ή κάπως αλλιώς να κλειδώνει μια σελιδα και να εμφανίζεται μόνο σε landscape mode ?
what? :xena:
ναι ρε συ, ειναι ενας τύπος που θέλει στο κινητό η σελιδα να εμφανίζεται μονο σε landscape και για καποιο λόγο μου φανηκε οτι ειναι ευκολο και ειπα οτι θα του το κάνω.
Τελικά έμπλεξα άσχημα γιατί δεν γίνεται και εχω κανει ενα σωρό πατέντες και πάλι δεν δουλεύει εντελώς σωστά.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10678
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 15 Απρ 2019, 00:23

Και αν εχεις το screen rotation ενεργοποιημενο?

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7697
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Απρ 2019, 00:27

εννοείται οτι το screen rotation θα ειναι ενεργοποιημένο αφου θα ειναι ιστοσελίδα που θα ανοίγουν οι χρήστες.
Αυτό που έκανα είναι να ορίσω μια φωτό κάθετη ως background για οταν το κινητό είναι σε όρθια θέση και την ίδια φωτό αλλα οριζόντια για όταν το κινητό ειναι σε πλάγια θέση. Αντίστοιχα έφτιαξα τα κουμπια κάθετα και οριζόντια.
Φυσικά πρόκειται για μπακαλίστικη λύση και δεν εχω καταφέρει οι 2 φωτό να πέφτουν ακριβώς η μια πάνω στην άλλη ωστε να μην καταλαβαίνει ο χρήστης την αλλαγή.

the comet the course the tail

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 15 Απρ 2019, 12:24

gassim έγραψε:
15 Απρ 2019, 00:27
εννοείται οτι το screen rotation θα ειναι ενεργοποιημένο αφου θα ειναι ιστοσελίδα που θα ανοίγουν οι χρήστες.
Αυτό που έκανα είναι να ορίσω μια φωτό κάθετη ως background για οταν το κινητό είναι σε όρθια θέση και την ίδια φωτό αλλα οριζόντια για όταν το κινητό ειναι σε πλάγια θέση. Αντίστοιχα έφτιαξα τα κουμπια κάθετα και οριζόντια.
Φυσικά πρόκειται για μπακαλίστικη λύση και δεν εχω καταφέρει οι 2 φωτό να πέφτουν ακριβώς η μια πάνω στην άλλη ωστε να μην καταλαβαίνει ο χρήστης την αλλαγή.
σελίδα κάνεις, όχι app. δεν γίνεται να μην υπάρχει μια σχετικά χοντροκομμένη μετάβαση κατά το rotation και ανάλογα το css σου. :102:

mec
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 29 Ιαν 2019, 14:43
Phorum.gr user: mec

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 16 Απρ 2019, 15:59

gassim έγραψε:
13 Απρ 2019, 22:35
Λοιπόν, υπάρχει κάποιος τρόπος με css ή κάπως αλλιώς να κλειδώνει μια σελιδα και να εμφανίζεται μόνο σε landscape mode ?
Lol, άμα πάρεις τα πιο συνηθισμένα breakpoints και βρεις πιο είναι το αντίστοιχο breakpoint τους σε landscape mode, ίσως κάτι κάνεις (καθορίζοντας ανάλογες εικόνες), αν και το βλέπω αμφίβολο για μερικά από αυτά, και γενικά μάταιο σε μια αγορά με τόσα γκάτζετς.

Εννοώ ας πούμε να πάρεις το 320px με αντίστοιχο 568px σε landscape κλπ

Επίσης αυτό το is_mobile δεν νομίζω ότι λέει πια κάτι.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7697
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Web Developing

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 16 Απρ 2019, 16:55

mec έγραψε:
16 Απρ 2019, 15:59
gassim έγραψε:
13 Απρ 2019, 22:35
Λοιπόν, υπάρχει κάποιος τρόπος με css ή κάπως αλλιώς να κλειδώνει μια σελιδα και να εμφανίζεται μόνο σε landscape mode ?
Lol, άμα πάρεις τα πιο συνηθισμένα breakpoints και βρεις πιο είναι το αντίστοιχο breakpoint τους σε landscape mode, ίσως κάτι κάνεις (καθορίζοντας ανάλογες εικόνες), αν και το βλέπω αμφίβολο για μερικά από αυτά, και γενικά μάταιο σε μια αγορά με τόσα γκάτζετς.

Εννοώ ας πούμε να πάρεις το 320px με αντίστοιχο 568px σε landscape κλπ

Επίσης αυτό το is_mobile δεν νομίζω ότι λέει πια κάτι.
ναι δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο, θα πω του τύπου οτι αυτό που θέλει δεν γίνεται και να πάει στο καλό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών