Περίεργο email virus

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 20 Ιούλ 2021, 17:08

Ζαποτέκος έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 21:23
Έχει ένα πρόβλημα το λαπιτόπι μου.
Για τον ανεμιστήρα, πήγαινε τον απλώς πίσω και μην ξαναπάρεις τον ίδιο. Αν ντρέπεσαι το supermarket, πάρε πιστωτικό 31€ και αγόρασε από αυτούς παγωτά ή ό,τι άλλο θες. Αλλά καλοκαίρι είναι, πάρε παγωτά.

(με τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι όλα καλά;)

Για το notebook τώρα: ήρθε η ώρα να το δει μάστορας. Για να ξέρεις, σε τέτοιες περιπτώσεις τα ανοίγουν, ξυλώνουν μπαταρίες, μνήμες, δίσκους κλπ και δοκιμάζουν να το ξεκινήσουν.

Αν δε κλείνει όπως κλείνει τώρα είναι τα καλά νέα. Μπορεί με ένα καλό καθαρισμό να λειτουργήσει αλλά θα τεστάρουν και όλα τα υποσυστήματα που αφαίρεσαν για να δουν ποιο μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα.

Αν συνεχίσει να κλείνει είναι τα κακά νέα. Έχει βλάβη η μητρική σου που βασικά σημαίνει ότι θα πάρεις καινούργιο notebook αν είσαι εκτός εγγύησης.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 20 Ιούλ 2021, 17:51

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 17:08
Ζαποτέκος έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 21:23
Έχει ένα πρόβλημα το λαπιτόπι μου.
Για τον ανεμιστήρα, πήγαινε τον απλώς πίσω και μην ξαναπάρεις τον ίδιο. Αν ντρέπεσαι το supermarket, πάρε πιστωτικό 31€ και αγόρασε από αυτούς παγωτά ή ό,τι άλλο θες. Αλλά καλοκαίρι είναι, πάρε παγωτά.

(με τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι όλα καλά;)

Για το notebook τώρα: ήρθε η ώρα να το δει μάστορας. Για να ξέρεις, σε τέτοιες περιπτώσεις τα ανοίγουν, ξυλώνουν μπαταρίες, μνήμες, δίσκους κλπ και δοκιμάζουν να το ξεκινήσουν.

Αν δε κλείνει όπως κλείνει τώρα είναι τα καλά νέα. Μπορεί με ένα καλό καθαρισμό να λειτουργήσει αλλά θα τεστάρουν και όλα τα υποσυστήματα που αφαίρεσαν για να δουν ποιο μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα.

Αν συνεχίσει να κλείνει είναι τα κακά νέα. Έχει βλάβη η μητρική σου που βασικά σημαίνει ότι θα πάρεις καινούργιο notebook αν είσαι εκτός εγγύησης.
:ty:
Αυτό θα κάνω με τον ανεμιστήρα που λες. Αν μου επιτρέψουν να πάρω άλλα προϊόντα θα πάρω φαγητό για την οικογένεια.

( Όλα καλά. Νόμιζα πως έφταιγε ένα πολύπριζο που έχω , αλλά όχι. Ο ένας απ' τους τρεις ανεμιστήρες λειτουργεί σαν περδίκι. )

Το λαπτοπ θα το κρατήσω ανοιχτό όσο μπορώ γιατί σε κατάσταση αδράνειας ανοίγει χωρίς πρόβλημα. Αν χρειαστεί να κλείσει και δεν ανοίγει θα προσπαθήσω να το καθαρίσω με κανένα πιστολάκι μπας και φύγει η σκόνη. Αν και πάλι τίποτα θα ακολουθήσω αυτά που είπες ( τεχνικός - αγορά ).
Thor έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 16:54
Ζαποτεκο μου,μαλλον εχεις περιεργα βάιμπ και βραχυκυκλωνεις ολες τις ηλεκτρικες συσκευες.
Την γκαντεμιά μου μέσα. :011:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Ιούλ 2021, 17:59

wooded glade έγραψε:
16 Μαρ 2019, 15:31
Παίρνω κατά καιρούς κάτι email που έχουν τα ονόματα γνωστών μου, π.χ. johnsmith που είναι ο φίλος μου ο john smith.
Κυρίως από Αγγλία.
Αλλά δεν είναι οι φίλοι που γράφουν, είναι spam.
Το google τα βάζει στα σπαμ και μου λέει και "attention this is a suspect mail".
Τέτοια έχει πολλά στο spam bin αλλά το θέμα είναι που βρίσκουν τους φίλους μου, ή που βρίσκουν σ' αυτούς τους φίλους τους και γίνεται
αυτή η κομπίνα ;
Πες μου ότι σε.κυνηγαει και το FBI
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 20 Ιούλ 2021, 18:03

Ζαποτέκος έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 17:51
θα προσπαθήσω να το καθαρίσω με κανένα πιστολάκι μπας και φύγει η σκόνη.
ΟΧΙ*. Εκτός αν έχει ρύθμιση για να βγάζει κρύο αέρα, Ο-ΧΙ. Που και πάλι λόγω κατασκευής δε θα είναι το ίδιο καλό με ένα φυσητήρα ή σπρέι αέρα. Αλλά ο θερμός αέρας μπορεί να σου κάνει ζημιά στην PVC μόνωση στα καλώδια, να λιώσει πλαστικά τμήματα κλπ

*αν δεν είναι ξεκάθαρο, δεν εννοώ καθαρισμό απ' έξω. Θα το ανοίξεις το μηχάνημα και δες κανένα tutorial για σωστό καθαρισμό.

Πάρε ένα σπρέι αέρα.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 20 Ιούλ 2021, 18:31

Jack Shephard έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 18:03
Ζαποτέκος έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 17:51
θα προσπαθήσω να το καθαρίσω με κανένα πιστολάκι μπας και φύγει η σκόνη.
ΟΧΙ*. Εκτός αν έχει ρύθμιση για να βγάζει κρύο αέρα, Ο-ΧΙ. Που και πάλι λόγω κατασκευής δε θα είναι το ίδιο καλό με ένα φυσητήρα ή σπρέι αέρα. Αλλά ο θερμός αέρας μπορεί να σου κάνει ζημιά στην PVC μόνωση στα καλώδια, να λιώσει πλαστικά τμήματα κλπ

*αν δεν είναι ξεκάθαρο, δεν εννοώ καθαρισμό απ' έξω. Θα το ανοίξεις το μηχάνημα και δες κανένα tutorial για σωστό καθαρισμό.

Πάρε ένα σπρέι αέρα.
Θενκς ! :smt023
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 06 Σεπ 2021, 08:57

Έκανα κάποιες φωτογραφίες - > pdf στο toolspdf24 και μου τις κατέβασε σε αρχείο zip . Μάλλον γιατί ήταν πολλές. Όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει μήνυμα που λέει να προσέχω γιατί μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή μου. Να το ανοίξω ; :smt017

Τον κίτρινο φάκελο zip τον έκανα kaspersky και δεν έβγαλε κάτι κακό. Δεν μπορώ να κάνω όμως τα pdf kaspersky για κάποιον λόγο. :102:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Σεπ 2021, 10:03

Ζαποτέκος έγραψε:
06 Σεπ 2021, 08:57
Έκανα κάποιες φωτογραφίες - > pdf στο toolspdf24 και μου τις κατέβασε σε αρχείο zip . Μάλλον γιατί ήταν πολλές. Όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει μήνυμα που λέει να προσέχω γιατί μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή μου. Να το ανοίξω ; :smt017

Τον κίτρινο φάκελο zip τον έκανα kaspersky και δεν έβγαλε κάτι κακό. Δεν μπορώ να κάνω όμως τα pdf kaspersky για κάποιον λόγο. :102:
Άνοιξε τον φάκελο με κάποιο zip/unzip πρόγραμμα και κοίταξε το περιεχόμενο ΧΩΡΙΣ να κάνεις extract. Αν αυτά που βλέπεις είναι μόνο .pdf δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 06 Σεπ 2021, 10:29

Nandros έγραψε:
06 Σεπ 2021, 10:03
Ζαποτέκος έγραψε:
06 Σεπ 2021, 08:57
Έκανα κάποιες φωτογραφίες - > pdf στο toolspdf24 και μου τις κατέβασε σε αρχείο zip . Μάλλον γιατί ήταν πολλές. Όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει μήνυμα που λέει να προσέχω γιατί μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή μου. Να το ανοίξω ; :smt017

Τον κίτρινο φάκελο zip τον έκανα kaspersky και δεν έβγαλε κάτι κακό. Δεν μπορώ να κάνω όμως τα pdf kaspersky για κάποιον λόγο. :102:
Άνοιξε τον φάκελο με κάποιο zip/unzip πρόγραμμα και κοίταξε το περιεχόμενο ΧΩΡΙΣ να κάνεις extract. Αν αυτά που βλέπεις είναι μόνο .pdf δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.
.
:ty:
Ok. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλα pdf είναι.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Σεπ 2021, 10:33

Ζαποτέκος έγραψε:
06 Σεπ 2021, 10:29
Nandros έγραψε:
06 Σεπ 2021, 10:03
Ζαποτέκος έγραψε:
06 Σεπ 2021, 08:57
Έκανα κάποιες φωτογραφίες - > pdf στο toolspdf24 και μου τις κατέβασε σε αρχείο zip . Μάλλον γιατί ήταν πολλές. Όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει μήνυμα που λέει να προσέχω γιατί μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή μου. Να το ανοίξω ; :smt017

Τον κίτρινο φάκελο zip τον έκανα kaspersky και δεν έβγαλε κάτι κακό. Δεν μπορώ να κάνω όμως τα pdf kaspersky για κάποιον λόγο. :102:
Άνοιξε τον φάκελο με κάποιο zip/unzip πρόγραμμα και κοίταξε το περιεχόμενο ΧΩΡΙΣ να κάνεις extract. Αν αυτά που βλέπεις είναι μόνο .pdf δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.
.
:ty:
Ok. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλα pdf είναι.
Μιαν ερώτηση: Το μπλε κείμενο το έβγαλε το kaspersky ή τα windows; Αν είναι το δεύτερο εγώ το αγνοώ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4413
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 06 Σεπ 2021, 10:37

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:35
John Smith ειναι σα να λεμε Κωστας Παπαδοπουλος ή Δημητρτης Γεωργιου.

Ολοι μας εχουμε απειρα σπαμ απο john smith
Φασιστομουτρα


Εικόνα
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 06 Σεπ 2021, 14:27

Nandros έγραψε:
06 Σεπ 2021, 10:33
Ζαποτέκος έγραψε:
06 Σεπ 2021, 10:29
Nandros έγραψε:
06 Σεπ 2021, 10:03

Άνοιξε τον φάκελο με κάποιο zip/unzip πρόγραμμα και κοίταξε το περιεχόμενο ΧΩΡΙΣ να κάνεις extract. Αν αυτά που βλέπεις είναι μόνο .pdf δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.
.
:ty:
Ok. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλα pdf είναι.
Μιαν ερώτηση: Το μπλε κείμενο το έβγαλε το kaspersky ή τα windows; Αν είναι το δεύτερο εγώ το αγνοώ.
.
Τα windows. Αλλά εντάξει είναι. Τα άνοιξα όλα και είναι μια χαρά. :wave:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Ιαν 2022, 08:27

Ξέρετε η ταινία βιντεοκασέτας ( ή και κασέτας ) αν μπορεί να χρησιμεύσει πρακτικά κάπου , π.χ. δέσιμο ; Έχω κάτι βιντεοκασέτες που σκέφτομαι να τις πετάξω , αλλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαν να μου χρησιμεύσουν κάπου σαν υλικό ; :p2:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 12 Ιαν 2022, 08:36

Ζαποτέκος έγραψε:
12 Ιαν 2022, 08:27
Ξέρετε η ταινία βιντεοκασέτας ( ή και κασέτας ) αν μπορεί να χρησιμεύσει πρακτικά κάπου , π.χ. δέσιμο ; Έχω κάτι βιντεοκασέτες που σκέφτομαι να τις πετάξω , αλλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαν να μου χρησιμεύσουν κάπου σαν υλικό ; :p2:
Παλιά χρησιμοποιουσαν το φιλμ από τις μπομπινες για να δένουν δέματα.

Δεν ξέρω αν η ταινία της βιντεοκασέτας είναι τόσο ανθεκτική όσο το παλιό φιλμ.

Αλλά αν τις έχεις για καταστροφή γιατί δεν κάνεις κάναδυοβτεστ αντοχής να δεις αν κρατάνε?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 12 Ιαν 2022, 11:56

το υλικο απο τις βιντεοκασετες μπορει να μετατραπει σε mp4 αρχειο με το καταλληλο μηχανημα και να κρατησεις το υλικο σε δισκο η οτι αλλο γουσταρεις
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 04 Μαρ 2022, 10:42

Έχω ένα πρόβλημα με το σταθερό μου τηλέφωνο. Χτυπάει , με ακούνε , αλλά δεν τους ακούω. :o Ξέρει κάποιος πώς διορθώνεται ; :xena:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών