Περίεργο email virus

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Μαρ 2019, 15:31

Παίρνω κατά καιρούς κάτι email που έχουν τα ονόματα γνωστών μου, π.χ. johnsmith που είναι ο φίλος μου ο john smith.
Κυρίως από Αγγλία.
Αλλά δεν είναι οι φίλοι που γράφουν, είναι spam.
Το google τα βάζει στα σπαμ και μου λέει και "attention this is a suspect mail".
Τέτοια έχει πολλά στο spam bin αλλά το θέμα είναι που βρίσκουν τους φίλους μου, ή που βρίσκουν σ' αυτούς τους φίλους τους και γίνεται
αυτή η κομπίνα ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 17 Μαρ 2019, 20:49

Αθώα πράγματα ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Μαρ 2019, 22:28

Γενικά το να κάνεις data mine τέτοια πληροοφορία, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζεις.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 22 Μαρ 2019, 15:37

wooded glade έγραψε:
16 Μαρ 2019, 15:31
Παίρνω κατά καιρούς κάτι email που έχουν τα ονόματα γνωστών μου, π.χ. johnsmith που είναι ο φίλος μου ο john smith.
Κυρίως από Αγγλία.
Αλλά δεν είναι οι φίλοι που γράφουν, είναι spam.
Το google τα βάζει στα σπαμ και μου λέει και "attention this is a suspect mail".
Τέτοια έχει πολλά στο spam bin αλλά το θέμα είναι που βρίσκουν τους φίλους μου, ή που βρίσκουν σ' αυτούς τους φίλους τους και γίνεται
αυτή η κομπίνα ;
Είσαι γραμμένος σε κανένα site τύπου linked in ή κάτι τέτοιο;


Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Μαρ 2019, 15:51

John Smith μπορεί να λέει, είναι όμως η σωστή διεύθυνση του e-mail; Αν είναι, τότε κάποιος χάκαρε το e-mail του. Αν δεν είναι, τότε είναι πιό εύκολο, κάποιος μπορεί να βρήκε ένα μήνυμα που είσασταν και οι δύο παραλήπτες, ή κάτι σχετικό.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 25 Μαρ 2019, 13:32

Μου έρχονται κάτι περίεργα στο gmail και δεν τα ανοίγω. :smt017 Ξέρει κάποιος φίλος να βοηθήσει ;

1) Στα κοινωνικά του gmail μου λέει να δώ τον καινούριο λογαριασμό μου στο ίνσταγκραμ και τους 2 x 3 φίλους μου που τους αρέσω. :-? Ντεν έκω ίσταγκραμ καρντιά μου . :102:

2) Στα εισερχόμενα έρχεται ένα που μου λέει Halfords, Your Halfords eReceipt Transaction ... Τι είναι αυτό ρε μάγκες ; :e040:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 25 Μαρ 2019, 13:35

John Smith ειναι σα να λεμε Κωστας Παπαδοπουλος ή Δημητρτης Γεωργιου.

Ολοι μας εχουμε απειρα σπαμ απο john smith

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14417
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 25 Μαρ 2019, 13:42

wooded glade έγραψε:
16 Μαρ 2019, 15:31
Παίρνω κατά καιρούς κάτι email που έχουν τα ονόματα γνωστών μου, π.χ. johnsmith που είναι ο φίλος μου ο john smith.
Κυρίως από Αγγλία.
Αλλά δεν είναι οι φίλοι που γράφουν, είναι spam.
Το google τα βάζει στα σπαμ και μου λέει και "attention this is a suspect mail".
Τέτοια έχει πολλά στο spam bin αλλά το θέμα είναι που βρίσκουν τους φίλους μου, ή που βρίσκουν σ' αυτούς τους φίλους τους και γίνεται
αυτή η κομπίνα ;
Σε εχουμε...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: gmail

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 21 Φεβ 2020, 13:53

Έχω ένα πρόβλημα. :e040: Παρακαλώ να απαντήσει υπεύθυνα μόνο όποιος γνωρίζει. :a0452: Έφτιαξα ένα mail στο gmail. Έδωσα ψεύτικο ονοματεπώνυμο , την ονομασία πριν το @gmail.com , τον κωδικό και ψεύτικη ημερομηνία γέννησης . Αφού μπήκα μια φορά και βγήκα , μετά δε μου επιτρέπει να ξαναμπώ. Μόλις πληκτρολογώ τον κωδικό πρόσβασης , μου βγάζει αυτό :


Επαλήθευση της ταυτότητάς σας
Εντοπίστηκε ασυνήθιστη δραστηριότητα στο λογαριασμό ( τι ασυνήθιστη δραστηριότητα ; :smt017:smt017:smt017 ) στον οποίο προσπαθείτε να αποκτήσετε πρόσβαση. Για να συνεχίσετε, ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες.
Εισαγάγετε έναν αριθμό τηλεφώνου για να συνεχίσετε. Θα στείλουμε έναν κωδικό επαλήθευσης που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να συνδεθείτε.
Λήψη κωδικού επαλήθευσης με:
Γραπτό μήνυμα (SMS)
Αυτοματοποιημένη φωνητική κλήση
Λήψη κωδικού


α) Γιατί να εισάγω αριθμό τηλεφώνου ; Δηλαδή αν δεν έχω κινητό τηλέφωνο δεν μπορώ να φτιάξω mail ; :xena:
β) Γιατί να πάρω άλλον κωδικό ; Αφού όταν δημιούργησα το mail έβαλα κωδικό.
γ) Αν βάλω τηλέφωνο , πόσο θα χρεωθώ στο sms ; :xena:


Κλικάροντας πάνω στο

Εάν αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα με τη λήψη ενός κωδικού επαλήθευσης, μάθετε περισσότερα σχετικά με τις επιλογές υποστήριξης.

μου λέει :

Εντοπίστηκε ασυνήθιστη δραστηριότητα στον λογαριασμό σας
Έχουμε απενεργοποιήσει προσωρινά τον λογαριασμό σας, επειδή εντοπίσαμε ασυνήθιστη δραστηριότητα. Στις περισσότερες περιπτώσεις, οι λογαριασμοί απενεργοποιούνται λόγω κάποιας παράβασης είτε των Όρων Παροχής Υπηρεσιών της Google είτε των Όρων Παροχής Υπηρεσιών συγκεκριμένων προϊόντων.
Για να ανακτήσετε άμεσα την πρόσβαση, ακολουθήστε τα εξής βήματα:
1.Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας στη διεύθυνση https://myaccount.google.com/​.
2.Εισαγάγετε τον αριθμό τηλεφώνου σας και επιλέξτε πώς θέλετε να λαμβάνετε έναν κωδικό επαλήθευσης (μήνυμα κειμένου ή τηλεφωνική κλήση).
3.Κάντε κλικ στο στοιχείο Επόμενο.
4.Ίσως χρειαστεί να περιμένετε έως και 10 λεπτά, για να λάβετε το μήνυμα κειμένου ή την τηλεφωνική κλήση. Μην ζητήσετε άλλον κωδικό εάν δεν έχετε λάβει ακόμα τον πρώτο. Θα γίνει δεκτός μόνο ο τελευταίος κωδικός που έχει ζητηθεί.
Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τη διατήρηση της ασφάλειας του λογαριασμού σας.


Τι ασυνήθιστη δραστηριότητα ; Ποια παράβαση των Όρων Παροχής Υπηρεσιών της Google έκανα ; :smt017
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 21 Φεβ 2020, 14:05

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:35
John Smith ειναι σα να λεμε Κωστας Παπαδοπουλος ή Δημητρτης Γεωργιου.

Ολοι μας εχουμε απειρα σπαμ απο john smith
Δεν λέγονται John Smith. Έχουν σπάνιο όνομα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 10 Οκτ 2020, 22:33

Έχω ένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ ! Όποιος φίλος ξέρει ας βοηθήσει παρακαλώ.

Αντέγραψα μια συλλογή φωτογραφιών σε ένα DVD. Τελικά όμως δεν αντιγράφηκαν . Μου δείχνει το αρχείο 0 . Δηλαδή πρόλαβε και αντέγραψε τον φάκελο που περιείχε τη συλλογή φωτογραφιών , αλλά όχι το περιεχόμενο. :011: Μου κάνει εντύπωση γιατί πρόλαβα και είδα στο DVD μια φορά την συλλογή των φωτογραφιών. Τώρα όμως που το βάζω ξανά δεν υπάρχουν.

Το κακό είναι πως διέγραψα τις εν λόγω φωτογραφίες απ' τον υπολογιστή και τον κάδο ανακύκλωσης. Μπορώ να τις επανακτήσω ; :p2:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16181
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 10 Οκτ 2020, 22:39

Ζαποτέκος έγραψε:
10 Οκτ 2020, 22:33
Έχω ένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ ! Όποιος φίλος ξέρει ας βοηθήσει παρακαλώ.

Αντέγραψα μια συλλογή φωτογραφιών σε ένα DVD. Τελικά όμως δεν αντιγράφηκαν . Μου δείχνει το αρχείο 0 . Δηλαδή πρόλαβε και αντέγραψε τον φάκελο που περιείχε τη συλλογή φωτογραφιών , αλλά όχι το περιεχόμενο. :011: Μου κάνει εντύπωση γιατί πρόλαβα και είδα στο DVD μια φορά την συλλογή των φωτογραφιών. Τώρα όμως που το βάζω ξανά δεν υπάρχουν.

Το κακό είναι πως διέγραψα τις εν λόγω φωτογραφίες απ' τον υπολογιστή και τον κάδο ανακύκλωσης. Μπορώ να τις επανακτήσω ; :p2:
Δε νομίζω να μπορείς να τις επανακτήσεις αλλα δε νομίζω οτι χρειάζεται κιόλας. Θα βρεις πολύ καλύτερες εδω:
SpoilerShow
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yochanan την 10 Οκτ 2020, 22:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Οκτ 2020, 22:39

Ναι. Ψάξε κάποια εφαρμογή recovery disk.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Οκτ 2020, 22:39

Ζαποτέκος έγραψε:
10 Οκτ 2020, 22:33
Έχω ένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ ! Όποιος φίλος ξέρει ας βοηθήσει παρακαλώ.

Αντέγραψα μια συλλογή φωτογραφιών σε ένα DVD. Τελικά όμως δεν αντιγράφηκαν . Μου δείχνει το αρχείο 0 . Δηλαδή πρόλαβε και αντέγραψε τον φάκελο που περιείχε τη συλλογή φωτογραφιών , αλλά όχι το περιεχόμενο. :011: Μου κάνει εντύπωση γιατί πρόλαβα και είδα στο DVD μια φορά την συλλογή των φωτογραφιών. Τώρα όμως που το βάζω ξανά δεν υπάρχουν.

Το κακό είναι πως διέγραψα τις εν λόγω φωτογραφίες απ' τον υπολογιστή και τον κάδο ανακύκλωσης. Μπορώ να τις επανακτήσω ; :p2:
Το DVD το έχεις;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Περίεργο email virus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Οκτ 2020, 22:40

Χαοτικός έγραψε:
10 Οκτ 2020, 22:39
Ναι. Ψάξε κάποια εφαρμογή recovery disk.
Αν όντως δεν έχει το DVD θα πρέπει να του τα εξηγήσεις βήμα βήμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών