έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 21 Ιούλ 2019, 14:57

Έχετε αναρωτηθεί αν το υψόμετρο στο οποίο ζείτε, εργάζεστε, ή στο οποίο έχετε γεννηθεί έχει κάποια κρυμμένη πληροφορία; Αν ευθυγραμμίζεται, ή συγκλίνει, με πυραμιδικά υψομετρικά δεδομένα, για παράδειγμα αυτών της πυραμίδος του Χέοπα;

Αφορμή γι' αυτήν την διερεύνηση είχε η εύρεση της ληξιαρχικής πράξης γέννησής μου. Στην στρογγυλεμένη ώρα γεννήσεως που είχε καταγραφεί βρήκα με την βοήθεια του λογισμικού Google Earth, του λογισμικού αστρονομίας Stellarium αλλά και των υψομετρικών πυραμιδικών δεδομένων των αρχαιολόγων Μαριγκόγκλιο και Ρινάλντι, καθώς και των μετρήσεων του μηχανικού Rudolf Gantenbrink πάνω στην κλίση αλλά και το υψόμετρο των αεραγωγών της πυραμίδος του Χέοπα, ότι η κλίση του Νοτίου αεραγωγού της βασίλισσας ευθυγραμμίστηκε με το ύψος του Ήλιου κατά την γένεση μου.

Πιο κάτω έχω φτιάξει μία πλάγια όψη του μαιευτηρίου κατά Google Earth κατά μήκος σε πράσινο και κατά πλάτος σε πορτοκαλί. Το υψόμετρο της βάσης στον δρόμο είναι ίδιο με αυτό του τέλους των 2 αεραγωγών της βασίλισσας.


Εικόνα


Εικόνα
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιούλ 2019, 13:16

Εικόνα

Σου απαντάω γιατί δεν βλέπω να το κάνει κανείς άλλος.
Γίνε πιο συγκεκριμένος (αν γίνεται τώρα αυτό). :003:

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Ιούλ 2019, 13:59

Το ερώτημα σχετίζεται με τις συμπτώσεις. Γιατί συμβαίνουν; Έχουν κάποιο νόημα ή κάποια δομή που τις συνδέσει με την πραγματικότητα, με τα παρατηρούμενα στο σύμπαν ή στην ζωή μας;

Μία λεξαριθμητική σχέση που αναπαριστά την καταγωγή μου:

ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ = ΠΟΛΗ x + ΧΩΡΙΟ y

Όπου x το όνομα της πόλης που γεννήθηκε ο πατέρας μου και y το όνομα του χωριού που γεννήθηκε η μητέρα μου.

Αν την ημέρα που γεννήθηκα μετακινηθεί κανείς στο y τότε ο Ήλιος φτάνει στο μέγιστο ύψος κατά το μεσημέρι που να ισούται με την κλίση του Νότιου αεραγωγού του διαμερίσματος της Βασίλισσας. Πρόκειται για το ύψος όχι στο μέγιστο της τροχιάς του αλλά την ώρα που γεννήθηκα με σημείο παρατήρησης την πόλη z όπου γεννήθηκα(Αθήνα).

Την ίδια στιγμή την νύχτα ο πολικός αστέρας στο y φτάνει στο μέγιστο σημείο της τροχιάς του ευθυγραμμιζόμενος με την κλίση του Βόριου αεραγωγού του διαμερίσματος της Βασίλισσας.

Όμως εδώ έχουμε και μία άλλη σύμπτωση. Ο πολικός αστέρας Πολάρις φτάνει στο μέγιστο σημείο της τροχιάς του ακριβώς τα μεσάνυχτα(ο Ήλιος περνά τον μεσημβρινό κάτω από την Γη). Αυτό συμβαίνει τα απόμενα μεσάνυχτα της γένεσης μου. Μετά πάμε στην ονομαστική ημερομηνία της σύλληψης κλπ.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιούλ 2019, 14:14

Κατά την γνώμη μου τίποτα δεν είναι τυχαίο. Αν αφαιρούσαμε τις αισθήσεις και μπορούσαμε να "δούμε" το περιβάλλον της Γης και το διάστημα με άλλο τρόπο, ίσως βλέπαμε ένα περίπλοκο πλέγμα πάνω στο οποίο παίζονται όλα, σαν εικονική πραγματικότητα.
Τους υπολογισμούς σου βέβαια είναι δύσκολο να τους παρακολουθήσω όπως και οποιοσδήποτε άλλος πιστεύω. Ίσως έχουν νόημα για σένα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25909
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Ιούλ 2019, 14:19

Στα 2.918 μετρα - γεννηθηκα και ζω εκτος απο κατι επισκεψεις στα χειμαδια - τι πληροφοριες εχουμε ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 23 Ιούλ 2019, 14:22

Σπύρος έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 14:57
Αν ευθυγραμμίζεται, ή συγκλίνει, με πυραμιδικά υψομετρικά δεδομένα, για παράδειγμα αυτών της πυραμίδος του Χέοπα;



το αντίθετο, μπορώ να σου αποδείξω πως η πυραμίδα του Χέοπα ευθυγραμμίζεται με τις διαστάσεις του καναπέ μου. :102:

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Ιούλ 2019, 14:29

Antares έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:14
Τους υπολογισμούς σου βέβαια είναι δύσκολο να τους παρακολουθήσω όπως και οποιοσδήποτε άλλος πιστεύω. Ίσως έχουν νόημα για σένα.
Οι υπολογισμοί, και οι συνακόλουθοι συσχετισμοί βέβαια πρέπει να καθορίζουν και την ακρίβεια, ή το λάθος σε κάθε 'ευθυγράμμιση'.

Για την κλίση των αεραγωγών δες εδώ:

http://www.legon.demon.co.uk/geomgp.htm

Η θεωρία ευθυγράμμισης των αεραγωγών με άστρα κατά την κατασκευή της πυραμίδος:

Εικόνα

Το πρόβλημα με μία τέτοια θεώρηση είναι το λάθος στις ευθυγραμμίσεις που είναι μεγάλο.

Για να παρακολουθήσει κανείς τα αστρονομικά δεδομένα αλλά και να διερευνήσει προσωπικά του δεδομένα μπορεί να κατεβάσει δωρεάν το πρόγραμμα αστρονομίας Stellarium:

https://stellarium.org/

Τα αποτελέσματα των εξερευνήσεων του Gantenbrink στους αεραγωγούς της πυραμίδος τα βλέπει κανείς στην ιστοσελίδα του:

http://www.cheops.org/

Τα υψομετρικά δεδομένα της πυραμίδος του Χέοπα κατά τις μετρήσεις του αρχαιολόγου Petrie τα βλέπει κανείς εδώ:

http://www.ronaldbirdsall.com/gizeh/petrie/c7.html#64
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Ιούλ 2019, 14:33

Αγις έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:19
Στα 2.918 μετρα - γεννηθηκα και ζω εκτος απο κατι επισκεψεις στα χειμαδια - τι πληροφοριες εχουμε ;
Αν γεννηθείς σε αεροπλάνο, σε υπερατλαντική πτήση στα 10.000 μέτρα;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25909
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Ιούλ 2019, 14:34

Μηχανικός έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:33
Αγις έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:19
Στα 2.918 μετρα - γεννηθηκα και ζω εκτος απο κατι επισκεψεις στα χειμαδια - τι πληροφοριες εχουμε ;
Αν γεννηθείς σε αεροπλάνο, σε υπερατλαντική πτήση στα 10.000 μέτρα;
Θα μας απαντησει ο Σπυρος - ελπιζω.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιούλ 2019, 14:40

Σπύρος έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:29
Δεν έχω ασχοληθεί με τις πυραμίδες αλλά φυσικά πιστεύω ότι κάτι υπάρχει εκεί πέρα. Ένα μνημείο γνώσης από την αρχαιότητα.
Εδώ δεν γνωρίζουμε (ή δεν θέλουν να γνωρίζουμε) την σταθερότητα του Παρθενώνα, πως προκύπτει. Γράφουν άρθρα, για διάφορα, αλλά δεν πείθουν.
Δεν είμαι σε θέση να διαβάζω μελέτες για τις πυραμίδες αυτή την στιγμή.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Ιούλ 2019, 14:41

Αγις έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:19
Στα 2.918 μετρα - γεννηθηκα και ζω εκτος απο κατι επισκεψεις στα χειμαδια - τι πληροφοριες εχουμε ;
Το υψόμετρο της μεγάλης πυραμίδος καλύπτει την τιμή 59,85 μ(βάση) έως και 206,56 μ (κορυφή) περίπου. Έτσι δεν δεν υπάρχει το ύψος του Ολύμπου. Όμως, μπορεί αυτό να διερευνηθεί με αναγωγή σε υψόμετρο απολύτου αναφοράς και αυτό έκανα για το 2918 στο βιβλίο μου που είναι διαθέσιμο στο Amazon στα Αγγλικά. Πέφτει εντός δωματίου της πυραμίδος. Συμβολικά λοιπόν η σύλληψή μου σχετίζεται με το ψηλότερο βουνό της Ελλάδος αλλά και άλλα βουνά και ίσως ο ένας αεραγωγός λόγω συμμετρίας να αντιστοιχεί στον χρόνο θανάτου μου.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25909
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 23 Ιούλ 2019, 14:43

Antares έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:40
Σπύρος έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:29
Δεν έχω ασχοληθεί με τις πυραμίδες αλλά φυσικά πιστεύω ότι κάτι υπάρχει εκεί πέρα. Ένα μνημείο γνώσης από την αρχαιότητα.
Εδώ δεν γνωρίζουμε (ή δεν θέλουν να γνωρίζουμε) την σταθερότητα του Παρθενώνα, πως προκύπτει. Γράφουν άρθρα, για διάφορα, αλλά δεν πείθουν.
Δεν είμαι σε θέση να διαβάζω μελέτες για τις πυραμίδες αυτή την στιγμή.
Ποιος Παρθενώνας ;
Ο Ναός Επικουριου Απολλωνα ειναι ολα τα λεφτα ..
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Ιούλ 2019, 14:46

Πώς να το ψάξουμε δηλαδή; :smt017

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Ιούλ 2019, 14:49

Antares έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:40
Σπύρος έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:29
Δεν έχω ασχοληθεί με τις πυραμίδες αλλά φυσικά πιστεύω ότι κάτι υπάρχει εκεί πέρα. Ένα μνημείο γνώσης από την αρχαιότητα.
Εδώ δεν γνωρίζουμε (ή δεν θέλουν να γνωρίζουμε) την σταθερότητα του Παρθενώνα, πως προκύπτει. Γράφουν άρθρα, για διάφορα, αλλά δεν πείθουν.
Δεν είμαι σε θέση να διαβάζω μελέτες για τις πυραμίδες αυτή την στιγμή.
Για τον Παρθενώνα υπάρχουν πολλά περίεργα. Στα βιβλία μου έχω δείξει πως οι διαστάσεις του έχουν καθοριστεί από τις διαστάσεις της πυραμίδος του Χεφρήνος. Οι διαστάσει όμως μπορεί να σχετίζονται και με τις τροχιές εξωπλανητών ενός συγκεκριμένου αστρικού συστήματος. Το πλάτος του Παρθενώνα υπάρχει και στην Μεγάλη πυραμίδα αποτυπωμένο στο βάθος του υπόγειου αεραγωγού. Από την άλλη έχουμε τον προσανατολισμό του Παρθενώνα να μοιάζει με αυτόν του δρόμου της Μεγάλης πυραμίδος.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: έχετε ψάξει το υψόμετρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιούλ 2019, 14:51

Αγις έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 14:43
Ποιος Παρθενώνας ;
Ο Ναός Επικουριου Απολλωνα ειναι ολα τα λεφτα ..
Φαντάσου ούτε καν το ήξερα. Πόσο μάλλον να έχω πάει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών