ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 08 Οκτ 2019, 17:50

Alien666 έγραψε:
08 Οκτ 2019, 17:37
Highlander έγραψε:
08 Οκτ 2019, 17:16
Alien666 έγραψε:
08 Οκτ 2019, 14:30
Απαντώ για να δοκιμάσω λίγο το ποστάρισμα γιατί είμαι καινούργιος (θα σας χαιρετήσω επίσημα σε λίγο)
Τους gamers και τα games, δεν τους κράζουν μόνο οι θρήσκοι. Οποιος έχει ψάξει τι γίνεται μετά το 2014, θα διαπιστώσει ότι τους θάβουν κοινωνικές ομάδες που πριν το 2014 δεν θα το περίμενε κανείς να το κάνουν
Ποιες δηλαδή;
Μετά το gamergate του 2014 αυτοί που τα θάβουν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν με βάση τα ελληνικά δεδομένα "προοδευτικοί". Στην πραγματικότητα όμως πρόκειται για καμουφλαρισμένους συντηρητικούς που θέλουν να επιβάλλουν απαγορεύσεις και λογοκρισία.

Στα λέω λίγο γρήγορα γιατί δεν θέλω να γράφω σεντόνια ακόμη δεν μπήκα.

Σε γενικές γραμμές υπάρχουν οι συντηρητικοί που αποστρέφονται τη βία και την ελευθεριότητα των βιντεοπαιχνιδιών και οι άλλοι που φαινομενικά τα κατηγορούν για σεξισμό/ρατσισμό/ομοφοβία, ενώ στην πραγματικότητα το πρόβλημά τους είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό των συντηρητικών: Θέλουν να απαγορευτούνε ή να λογοκριθούνε.
Νομίζω ότι βλέπετε παντού συνωμοσίες προοδευτικών και γενικά έχει εξαπλωθεί πολύ η ψεκασμένη θεωρία ότι οι προοδευτικοί δεν είναι προοδευτικοί αλλά κεκαλυμμένοι συντηρητικοί και οι αντιφα είναι φασίστες και κάτι τέτοια.
Οι συντηρητικοί μπορεί να αποστρέφονται την βία και την ελευθεριότητα επειδή αυτό δεν είναι σύμφωνο με τα όσα λέει ο παπάς. Ή να είναι εντελώς κατά του gaming επειδή δεν επιτρέπεται ένας άνθρωπος ενήλιξ να ασχολείται με χαζομαρίτσες για παιδάκια. Ή να είναι εντελώς κατά των ηλεκτρονικών συσκευών επειδή είναι του διαβόλου.
Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την προοδευτική ρητορική που καταγγέλλει την ύπαρξη και αναπαραγωγή μέσω συγκεκριμένων βιντεοπαιχνιδιών των γνωστών και μη εξαιρετέων κοινωνικών στερεοτύπων, ανισοτήτων, καθημερινών μικρών ρατσισμών παντός είδους. Που μπορεί ο κάθε δημιουργός να τα προσθέτει είτε για να τα κάνει πιο ελκυστικά στον κάθε μισογύνη του πληκτρολογίου (πλέον) που θεωρεί τις γυναίκες κατώτερες και σκεύη ηδονής, είτε επειδή τα πιστεύει ο ίδιος.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11640
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 08 Οκτ 2019, 18:01

Alien666 έγραψε:
08 Οκτ 2019, 17:37
Highlander έγραψε:
08 Οκτ 2019, 17:16
Alien666 έγραψε:
08 Οκτ 2019, 14:30
Απαντώ για να δοκιμάσω λίγο το ποστάρισμα γιατί είμαι καινούργιος (θα σας χαιρετήσω επίσημα σε λίγο)
Τους gamers και τα games, δεν τους κράζουν μόνο οι θρήσκοι. Οποιος έχει ψάξει τι γίνεται μετά το 2014, θα διαπιστώσει ότι τους θάβουν κοινωνικές ομάδες που πριν το 2014 δεν θα το περίμενε κανείς να το κάνουν
Ποιες δηλαδή;
Μετά το gamergate του 2014 αυτοί που τα θάβουν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν με βάση τα ελληνικά δεδομένα "προοδευτικοί". Στην πραγματικότητα όμως πρόκειται για καμουφλαρισμένους συντηρητικούς που θέλουν να επιβάλλουν απαγορεύσεις και λογοκρισία.

Στα λέω λίγο γρήγορα γιατί δεν θέλω να γράφω σεντόνια ακόμη δεν μπήκα.

Σε γενικές γραμμές υπάρχουν οι συντηρητικοί που αποστρέφονται τη βία και την ελευθεριότητα των βιντεοπαιχνιδιών και οι άλλοι που φαινομενικά τα κατηγορούν για σεξισμό/ρατσισμό/ομοφοβία, ενώ στην πραγματικότητα το πρόβλημά τους είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό των συντηρητικών: Θέλουν να απαγορευτούνε ή να λογοκριθούνε.
Λίγο δύσκολο. Το 2018 έκαναν τζίρο 43 δις.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Οκτ 2019, 18:06

Highlander έγραψε:
08 Οκτ 2019, 17:50
Alien666 έγραψε:
08 Οκτ 2019, 17:37
Highlander έγραψε:
08 Οκτ 2019, 17:16


Ποιες δηλαδή;
Μετά το gamergate του 2014 αυτοί που τα θάβουν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν με βάση τα ελληνικά δεδομένα "προοδευτικοί". Στην πραγματικότητα όμως πρόκειται για καμουφλαρισμένους συντηρητικούς που θέλουν να επιβάλλουν απαγορεύσεις και λογοκρισία.

Στα λέω λίγο γρήγορα γιατί δεν θέλω να γράφω σεντόνια ακόμη δεν μπήκα.

Σε γενικές γραμμές υπάρχουν οι συντηρητικοί που αποστρέφονται τη βία και την ελευθεριότητα των βιντεοπαιχνιδιών και οι άλλοι που φαινομενικά τα κατηγορούν για σεξισμό/ρατσισμό/ομοφοβία, ενώ στην πραγματικότητα το πρόβλημά τους είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό των συντηρητικών: Θέλουν να απαγορευτούνε ή να λογοκριθούνε.
Νομίζω ότι βλέπετε παντού συνωμοσίες προοδευτικών και γενικά έχει εξαπλωθεί πολύ η ψεκασμένη θεωρία ότι οι προοδευτικοί δεν είναι προοδευτικοί αλλά κεκαλυμμένοι συντηρητικοί και οι αντιφα είναι φασίστες και κάτι τέτοια.
Οι συντηρητικοί μπορεί να αποστρέφονται την βία και την ελευθεριότητα επειδή αυτό δεν είναι σύμφωνο με τα όσα λέει ο παπάς. Ή να είναι εντελώς κατά του gaming επειδή δεν επιτρέπεται ένας άνθρωπος ενήλιξ να ασχολείται με χαζομαρίτσες για παιδάκια. Ή να είναι εντελώς κατά των ηλεκτρονικών συσκευών επειδή είναι του διαβόλου.
Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την προοδευτική ρητορική που καταγγέλλει την ύπαρξη και αναπαραγωγή μέσω συγκεκριμένων βιντεοπαιχνιδιών των γνωστών και μη εξαιρετέων κοινωνικών στερεοτύπων, ανισοτήτων, καθημερινών μικρών ρατσισμών παντός είδους. Που μπορεί ο κάθε δημιουργός να τα προσθέτει είτε για να τα κάνει πιο ελκυστικά στον κάθε μισογύνη του πληκτρολογίου (πλέον) που θεωρεί τις γυναίκες κατώτερες και σκεύη ηδονής, είτε επειδή τα πιστεύει ο ίδιος.
Δεν υπάρχει κατ' εμέ μεγαλύτερη μορφή προοδευτισμού από την ελευθερία έκφρασης. Οταν υπάρχει ελευθερία έκφρασης, θα υπάρξει αναγκαστικά ασυδοσία σε κάποια στοιχεία όπως το σεξ και η βία που πουλάνε περισσότερο, αλλά μαζί με αυτά, θα διακινούνται και αριστουργηματικά, καινοτόμα έργα.

Από εκεί και πέρα, όσο "ναζιστικό" είναι ένα παιχνίδι όπου ο ήρωας σκοτώνει ναζί, ή γιατί απεικονίζει τη σβάστικα στο λιμέρι των κακών, αλλο τόσο "σεξιστικό" είναι ένα παιχνίδι όπου υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μόνο δυο γυναικών ανάμεσα σε πέντε αντρικούς χαρακτήρες.

Αυτή είναι η επιχειρηματολογία. Μας δείχνουν ναζί, άρα ναζιστικό. Μας βάζουν μόνο 2 γυναίκες και όχι 12, άρα σεξιστικό. Μας βάζουν γυναίκες ντυμένες με boob-armor, τις σεξουαλικοποιούν γιατί έχουν μεγάλα στήθη. Μας βάζουν γυναίκες με φούτερ και τζιν χωρίς στήθη και πάλι τις σεξουαλικοποιούν γιατί είναι λέει λεπτές (!!!!!).

Ε, όχι, αυτό το πράγμα δεν είναι προοδευτισμός, είναι υπερβολή. Και άντε να πεις ότι βγαίνουν και λένε την παπάντζα τους στα σόσιαλ μίντια αυτοί που τα κατηγορούν, πάει στο καλό. Υπάρχουν άλλοι που ζητάνε ευθέως λογοκρισία και απαγόρευση.

Τα games είναι μέρος της ποπ κουλτούρας όπου -καλώς ή κακώς- ο προοδευτισμός της έχει εκφραστεί πριν μερικές δεκαετίες ως πλήρη ελευθερία, αναρχία, καφρίλα και καυστικότητα. Αυτός είναι ένας προοδευτισμός ουσίας.

Ο προοδευτισμός που καταδικάζει αυτά τα στοιχεία, ταυτίζεται στη συνείδησή μου πλήρως με τον τύπο στο βίντεο του αρχικού ποστ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Οκτ 2019, 22:00

Ρέ γιατί μασάτε τα λογια σας ?
Θρησκόληπτος λέγεται, όχι Θρήσκος.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Theojamaica
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 12 Οκτ 2019, 10:50

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theojamaica » 14 Οκτ 2019, 22:22

Το παλληκάρι στο βίντεο είναι το γνωστό τρολ στις ομάδες αθέων στα μέσα κοινωνικης δικτύωσης με το όνομα Dimitris Rizavas.Έχει προσφέρει κατά καιρούς ατέλειωτο γέλιο.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 02 Νοέμ 2019, 01:11

Theojamaica έγραψε:
14 Οκτ 2019, 22:22
Το παλληκάρι στο βίντεο είναι το γνωστό τρολ στις ομάδες αθέων στα μέσα κοινωνικης δικτύωσης με το όνομα Dimitris Rizavas.Έχει προσφέρει κατά καιρούς ατέλειωτο γέλιο.

Εικόνα
Φίλε, απο που συμπέρανες πως είναι ο Ριζάβας;

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 02 Νοέμ 2019, 01:38

Λάθος κάνεις. Αυτός στο βιντεο είναι ο Ριγανάς, ένα προβληματικό ατομάκι.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 02 Νοέμ 2019, 02:40

Drexler έγραψε:
08 Οκτ 2019, 14:54
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
14 Ιαν 2019, 20:08
Μπλουζίτσα Άιρον Μέηντεν όμως...αυτό δεν το είδε;
Εικόνα
Ναι,τι?

Ο ντράμερ των Iron Maiden αποθεώνει την χριστιανική πίστη

Mία ενδιαφέρουσα συνέντευξη έδωσε ο ντράμερ των Iron Maiden, Nicko McBrain σχετικά με τις χριστιανικές του πεποιθήσεις.
Ο Nicko McBrain δήλωσε σε αυστριαλανό μέσο ενημέρωσης ότι:
"Η χριστιανική πίστη και η προσευχή με βοήθησε να μη έχω πρόβλημα με την μουσική που παίζω αφού έχω ομολογήσει σε όλους τους συνανθρώπους μου ότι δεν έχω καμία σχέση με τον διάβολο διότι αν αυτό συνέβαινε δεν θα δήλωνα χριστιανός.
Επίσης τόνισε πως: "Δε χρειάζεται να έχει κάποιος το νοητικό επίπεδο του Αϊνστάιν για να κατανοήσει πως οι Iron Maiden δεν είναι σατανιστές καθώς μια απλή ματιά στους στίχους λύνει όλες τις απορίες. Ο Eddie είναι απλά ένα καρτούν".
Ο Nicko McBrain επισήμανε ότι με τον χριστιανισμό προσπαθούμε να αποφύγουμε κάποιες αμαρτωλές καταστάσεις και προσπαθούμε παράλληλα να καθαρίσουμε την ψυχή μας".

οι άρον μέντεν είναι χριστιανική μπάντα
έχουν ένα σωρό κομμάτια για τον χριστιανισμό, τον Θεό, τη σχέση του με τον άνθρωπο, κτλ
όποιος νομίζει πως έχουν τη παραμικρή σχέση με σατανισμό είναι παντελώς άσχετος
θέλω να πω πως δεν ήταν ανάγκη να το πει ο μακμπρέιν, είναι ηλίου φαεινότερον αν κάποιος ασχοληθεί με τη δισκογραφία τους
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 02 Νοέμ 2019, 21:19

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 02:40



οι άρον μέντεν είναι χριστιανική μπάντα
έχουν ένα σωρό κομμάτια για τον χριστιανισμό, τον Θεό, τη σχέση του με τον άνθρωπο, κτλ
όποιος νομίζει πως έχουν τη παραμικρή σχέση με σατανισμό είναι παντελώς άσχετος
θέλω να πω πως δεν ήταν ανάγκη να το πει ο μακμπρέιν, είναι ηλίου φαεινότερον αν κάποιος ασχοληθεί με τη δισκογραφία τους
:smt023
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4191
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: ΘΡΗΣΚΟΣ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ GAMERS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 02 Νοέμ 2019, 22:11

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 02:40
οι άρον μέντεν
:D
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών