Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32991
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Νοέμ 2019, 10:01

seismic έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 07:24
Θα γίνουμε ρεζίλη με αυτά που θα πω?
ναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Νοέμ 2019, 12:44

Ασέβαστος έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 10:01
seismic έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 07:24
Θα γίνουμε ρεζίλη με αυτά που θα πω?
ναι.
Δεν πειράζει θα σπάσω το μονοπώλιο το δικό σου :g030:

ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΑΚΤΩΣΗΣ ΕΔΑΦΩΝ

Όπως βλέπουμε στην πρώτη φωτογραφεία έχω τοποθετήσει τον μηχανισμό πάνω σε μια βάση στήριξης. Ο μηχανισμός σε αυτή την φάση είναι κλειστός. Αποτελείτε από δύο λαμαρίνες μεγάλου πάχους. Η μία λαμαρίνα πατάει πάνω στην βάση στήριξης. Από το κάτω μέρος της λαμαρίνας είναι κολλημένη μια πολύ χονδρή σωλήνα. Στο κάτω άκρο αυτή η σωλήνα υποδέχεται μέσα της μια μικρότερης διαμέτρου σωλήνα η οποία επεκτείνεται από κάτω και μέσα στην μεγάλη σωλήνα. Δες την δεύτερη φωτογραφεία. Αυτές τις δύο σωλήνες της διαπερνά ένας τένοντας προέντασης ο οποίος στο κάτω του άκρο έχει έναν κοχλία σύνδεσης με την μικρή σωλήνα. Το άνω άκρο του τένοντα εξέχει από την μεγάλη σωλήνα και διαπερνά και τις δύο λαμαρίνες. Το άνω άκρο του φέρει σπείρωμα με κοχλίες πάνω και κάτω από την τελευταία λαμαρίνα. Δες την τρίτη φωτογραφεία. Η χονδρή σωλήνα στο κατώτερο άκρο της φέρει μηχανισμό με περιστρεφόμενα ακτίνια τα οποία βλέπουν προς τα κάτω Η μικρή σωλήνα έχει μηχανισμό με περιστρεφόμενα ακτίνια τα οποία βλέπουν προς τα επάνω. Όλα τα ακτίνια καταλήγουν και ενώνονται με περιστρεφόμενους πίρους με τις πλαϊνές μπάρες. Δες την δεύτερη φωτογραφεία. Αν ανάμεσα στις λαμαρίνες της τρίτης φωτογραφίας τοποθετήσουμε δύο γρύλους αυτοκινήτου και τους σηκώσουμε τραβώντας τον τένοντα προς τα επάνω, τότε η μικρή σωλήνα σύρεται μέσα στην μεγάλη σωλήνα. Αυτή οι κίνηση ενεργοποιεί τα ακτίνια τα οποία σπρώχνουν τις μπάρες προς τα πρανή της γεώτρησης εξασκώντας μεγάλες περιμετρικές αξονικές πιέσεις σε αυτά. Φανταστείτε ότι η βάση στήριξης είναι η οπή της γεώτρησης, και η επιφάνεια του εδάφους. Πάνω από την βάση είναι το εξέχον από το έδαφος τμήμα του μηχανισμού. Ο μηχανισμός διαστέλλεται οριζόντια. Το μέγεθος της διαστολής του εξαρτάτε από το μήκος των ακτινίων. Η αντοχή του μηχανισμού αυξάνει αυξάνοντας την διατομή του τένοντα προέντασης, την διατομή των ακτινίων, τον αριθμό των ακτινίων και φυσικά εξαρτάτε και από την ποιότητα του χάλυβα. Δες το τέταρτο σχέδιο Σε περίπτωση που το έδαφος θεμελίωσης είναι βραχώδη οι μπάρες φέρουν ακίδες Δες το τέταρτο σχέδιο

Αυτός ο μηχανισμός μετατρέπει την κατακόρυφη έλξη του τένοντα από τους υδραυλικούς γρύλους σε πλάγιες οριζόντιες πιέσεις προς τα πρανή της γεώτρησης. Αφού πακτώσει ισχυρά με την προένταση των γρύλων, είναι ένας έτοιμος μηχανισμός πάκτωσης ο οποίος μπορεί να αναλάβει ανοδικές και καθοδικές εντάσεις του πέλματος της βάσης. Τις ανοδικές σεισμικές εντάσεις τις παραλαμβάνουν τα ακτίνια της μικρής σωλήνας και τις εκτρέπουν προς την οριζόντια φορά προς τα πρανή. Τα κατακόρυφα φορτία θλίψης του πέλματος βάσης τα αναλαμβάνουν τα ακτίνια της πάνω χονδρής σωλήνας και εκ τρέποντας την φορά τους τα στέλνουν προς τα πρανή της γεώτρησης. Εδώ βλέπουμε ότι όποια κατακόρυφη ένταση δεχθεί αυτός ο μηχανισμός την μετατρέπει σε οριζόντια και αυτό σημαίνει μικρότερη πιθανότητα αστοχίας εδάφους. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 18 Νοέμ 2019, 12:52

Έτσι να ξεκινήσεις την διάλεξή σου:

Αν οι αρχαίοι είχαν την πατέντα, θα έβαζαν έναν τένοντα στο κέντρο των σπονδύλων των κιόνων και δεν θα έπεφταν στο σεισμό. :D

Εικόνα

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Νοέμ 2019, 13:51

Μηχανικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 12:52
Έτσι να ξεκινήσεις την διάλεξή σου:

Αν οι αρχαίοι είχαν την πατέντα, θα έβαζαν έναν τένοντα στο κέντρο των σπονδύλων των κιόνων και δεν θα έπεφταν στο σεισμό. :D

Εικόνα
Και τον Ασέβαστο αν σφήνωναν μέσα στην τρύπα δεν θα έπεφταν οι πυλώνες. :smt005:
Εγώ λέω να τον πάρω μαζί μου στο συνέδριο να με στήριξη. Θα είναι ο πυλώνας μου! :e045:
Εγώ το τοποθετώ και στους εξάοπους οπτόπλινθους! Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Νοέμ 2019, 14:50

Μηχανικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 12:52
Έτσι να ξεκινήσεις την διάλεξή σου:

Αν οι αρχαίοι είχαν την πατέντα, θα έβαζαν έναν τένοντα στο κέντρο των σπονδύλων των κιόνων και δεν θα έπεφταν στο σεισμό. :D

Εικόνα
Αλλά από τότε που γνώρισα τον κόσμο και τους σεισμούς βαρέθηκα να βλέπω τους δημοσιογράφους να ρωτούν τους σεισμολόγους πότε θα γίνει σεισμός, και τους πολιτικούς μηχανικούς να λένε ότι έχουν λύσει το πρόβλημα του σεισμού. Το πάρα κάτω βίντεο και αυτά που θα γράψω δυστυχώς σας διαψεύδουν. Υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Βασικά οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
Ο συσχετισμός των ποσοτήτων όπως είναι οι “αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης
Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που: α) Σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν δεν θα πάθουν τίποτα, β) Σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) Σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών. Άρα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «απόλυτα» στις αντισεισμικές κατασκευές. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «ποιοτικές» κατασκευές που σημαίνει εφαρμογή τουλάχιστον των απαιτήσεων όλων των σύγχρονων κανονισμών. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς Αυτός είναι και ο σκοπός της έρευνάς μου Φθηνές και απόλυτα αντισεισμικές κατασκευές. Όλες αυτές τις αναπτυσόμενες εντάσεις που ανέφερες η μέθοδός μου πριν αναπτυχθούν τις εκτρέπει μέσα στο έδαφος. Αυτό που κάνει η μέθοδός μου είναι να σταματάει την παραμόρφωση της κατασκευής Ζημιές χωρίς παραμόρφωση δεν υφίστανται.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Νοέμ 2019, 21:43

seismic έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 12:44
Ασέβαστος έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 10:01
seismic έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 07:24
Θα γίνουμε ρεζίλη με αυτά που θα πω?
ναι.
Δεν πειράζει θα σπάσω το μονοπώλιο το δικό σου :g030:

ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΑΚΤΩΣΗΣ ΕΔΑΦΩΝ

Όπως βλέπουμε στην πρώτη φωτογραφεία έχω τοποθετήσει τον μηχανισμό πάνω σε μια βάση στήριξης. Ο μηχανισμός σε αυτή την φάση είναι κλειστός. Αποτελείτε από δύο λαμαρίνες μεγάλου πάχους. Η μία λαμαρίνα πατάει πάνω στην βάση στήριξης. Από το κάτω μέρος της λαμαρίνας είναι κολλημένη μια πολύ χονδρή σωλήνα. Στο κάτω άκρο αυτή η σωλήνα υποδέχεται μέσα της μια μικρότερης διαμέτρου σωλήνα η οποία επεκτείνεται από κάτω και μέσα στην μεγάλη σωλήνα. Δες την δεύτερη φωτογραφεία. Αυτές τις δύο σωλήνες της διαπερνά ένας τένοντας προέντασης ο οποίος στο κάτω του άκρο έχει έναν κοχλία σύνδεσης με την μικρή σωλήνα. Το άνω άκρο του τένοντα εξέχει από την μεγάλη σωλήνα και διαπερνά και τις δύο λαμαρίνες. Το άνω άκρο του φέρει σπείρωμα με κοχλίες πάνω και κάτω από την τελευταία λαμαρίνα. Δες την τρίτη φωτογραφεία. Η χονδρή σωλήνα στο κατώτερο άκρο της φέρει μηχανισμό με περιστρεφόμενα ακτίνια τα οποία βλέπουν προς τα κάτω Η μικρή σωλήνα έχει μηχανισμό με περιστρεφόμενα ακτίνια τα οποία βλέπουν προς τα επάνω. Όλα τα ακτίνια καταλήγουν και ενώνονται με περιστρεφόμενους πίρους με τις πλαϊνές μπάρες. Δες την δεύτερη φωτογραφεία. Αν ανάμεσα στις λαμαρίνες της τρίτης φωτογραφίας τοποθετήσουμε δύο γρύλους αυτοκινήτου και τους σηκώσουμε τραβώντας τον τένοντα προς τα επάνω, τότε η μικρή σωλήνα σύρεται μέσα στην μεγάλη σωλήνα. Αυτή οι κίνηση ενεργοποιεί τα ακτίνια τα οποία σπρώχνουν τις μπάρες προς τα πρανή της γεώτρησης εξασκώντας μεγάλες περιμετρικές αξονικές πιέσεις σε αυτά. Φανταστείτε ότι η βάση στήριξης είναι η οπή της γεώτρησης, και η επιφάνεια του εδάφους. Πάνω από την βάση είναι το εξέχον από το έδαφος τμήμα του μηχανισμού. Ο μηχανισμός διαστέλλεται οριζόντια. Το μέγεθος της διαστολής του εξαρτάτε από το μήκος των ακτινίων. Η αντοχή του μηχανισμού αυξάνει αυξάνοντας την διατομή του τένοντα προέντασης, την διατομή των ακτινίων, τον αριθμό των ακτινίων και φυσικά εξαρτάτε και από την ποιότητα του χάλυβα. Δες το τέταρτο σχέδιο Σε περίπτωση που το έδαφος θεμελίωσης είναι βραχώδη οι μπάρες φέρουν ακίδες Δες το τέταρτο σχέδιο

Αυτός ο μηχανισμός μετατρέπει την κατακόρυφη έλξη του τένοντα από τους υδραυλικούς γρύλους σε πλάγιες οριζόντιες πιέσεις προς τα πρανή της γεώτρησης. Αφού πακτώσει ισχυρά με την προένταση των γρύλων, είναι ένας έτοιμος μηχανισμός πάκτωσης ο οποίος μπορεί να αναλάβει ανοδικές και καθοδικές εντάσεις του πέλματος της βάσης. Τις ανοδικές σεισμικές εντάσεις τις παραλαμβάνουν τα ακτίνια της μικρής σωλήνας και τις εκτρέπουν προς την οριζόντια φορά προς τα πρανή. Τα κατακόρυφα φορτία θλίψης του πέλματος βάσης τα αναλαμβάνουν τα ακτίνια της πάνω χονδρής σωλήνας και εκ τρέποντας την φορά τους τα στέλνουν προς τα πρανή της γεώτρησης. Εδώ βλέπουμε ότι όποια κατακόρυφη ένταση δεχθεί αυτός ο μηχανισμός την μετατρέπει σε οριζόντια και αυτό σημαίνει μικρότερη πιθανότητα αστοχίας εδάφους. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΑΚΤΩΣΗΣ

Υπάρχουν εναλλακτικές μέθοδοι πάκτωσης

Βυθίζουμε τον μηχανισμό στην γεώτρηση και εφαρμόζουμε έλξη με υδραυλικούς γρύλους διπλάσια των εντάσεων σχεδιασμού. Πακτώνουμε τον τένοντα διατηρώντας αυτές τις εντάσεις με ένα περικόχλιο ή με σφήνα πάκτωσης. Με αυτή την εφαρμογή έχουμε την δυνατότητα να ξανά εφαρμόσουμε έλξη ανά διαστήματα διορθώνοντας την ένταση που τυχόν εν μέρη μειώθηκε από την έρπη του τένοντα και του εδάφους. Ακόμα έχουμε την δυνατότητα αλλαγής του μηχανισμού πάκτωσης, ή απλά την αφαίρεσή του για να επαναχρησιμοποιηθεί σε άλλη εργασία Αυτή η εφαρμογή είναι χρήσιμη για πάκτωση ανεμογεννητριών, και γενικός για μη μόνιμες πακτώσεις.

Μία άλλη εφαρμογή είναι να ακολουθήσουμε τα βήματα της πρώτης εφαρμογής, και στην τελική να γεμίσουμε με ένεμα σκυροδέματος την οπή της γεώτρησης για μεγαλύτερη πρόσφυση. Σε αυτήν την εφαρμογή αν έχουμε μαλακό έδαφος πρέπει να εφαρμόζουμε διορθωτική έλξη για μερικές μέρες, ώστε να πετύχουμε πλήρη συμπύκνωση του εδάφους μειώνοντας όσο το δυνατόν την ελαστικότητά του πριν την σκυροδέτηση της οπής.

Η τρίτη εφαρμογή είναι να τοποθετήσουμε ένα διάφραγμα πάνω στην ενισχυμένη σωλήνα ( δες πέμπτο σχέδιο ( 12 ) )πριν τον μηχανισμό ώστε να έχουμε την δυνατότητα επανατάνυσης και σκυροδέτησης της οπής.

Σε μαλακά εδάφη για να βελτιώσουμε την πρόσφυση μπορούμε να επαναλάβουμε καθ ύψος την συμπίεση των πρανών δημιουργώντας καθ ύψος παραμορφωμένα τμήματα πρανών για να πετύχουμε μηχανισμό εγκλωβισμού του σκυροδέματος.

Πάνω στα αμμώδη εδάφη προηγείται εφαρμογή καταδυόμενων φρεατίων μέχρι να βρεθεί κατάλληλο έδαφος πριν προχωρήσουμε στην γεώτρηση και τοποθέτηση του μηχανισμού. Και τα φρεάτια και η οπή γεμίζουν με σκυρόδεμα αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία πάκτωσης. Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 18 Νοέμ 2019, 21:51

Μηχανικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 12:52
Έτσι να ξεκινήσεις την διάλεξή σου:

Αν οι αρχαίοι είχαν την πατέντα, θα έβαζαν έναν τένοντα στο κέντρο των σπονδύλων των κιόνων και δεν θα έπεφταν στο σεισμό. :D

:p2: μα δεν επεφταν απο τους σεισμους.
οτι γκρεμιστηκε εγινε γιατι κατεστραφησαν τα θεμελια λογω διαβρωσης απο το νερο κτλ
ας πουμε στην ακροπολη, απο οταν διαλυθηκε η στεγη της χαλανε τα θεμελια της με πολυ γρηγορους ρυθμους με αποτελεσμα μελλοντικα να γινει καθιζηση τους κτλ κτλ γιατι ειναι φτιαγμενα απο πορολιθο που λειωνει με το νερο κτλ. οσο ειχε στεγη ειχε και υδροροες αποχετευση κτλ τωρα οχι

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Νοέμ 2019, 00:46

Μηχανικός έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 12:52
Έτσι να ξεκινήσεις την διάλεξή σου:

Αν οι αρχαίοι είχαν την πατέντα, θα έβαζαν έναν τένοντα στο κέντρο των σπονδύλων των κιόνων και δεν θα έπεφταν στο σεισμό. :D

Εικόνα
Εγώ στην αρχή τα πέρασα ότι είναι μπισκοτάκια γεμιστά με μαρμελάδα :p2:
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Νοέμ 2019, 20:13

Και ποιος είναι αυτός που θα κρίνει αν μια εφεύρεση είναι σωστή, καλή, κακή ή λάθος? Θα την κρίνουν οι επιστήμονες ή το αποτέλεσμα του πειράματος?

Ένα πείραμα σαν το δικό μου κρίνετε μόνο με τα αποτελέσματα επανάληψης ενός άλλου πειράματος. Γιατί δεν το κάνουν στην Ελλάδα ή στον υπόλοιπο κόσμο? Τους προκαλώ να το κάνουν.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 20 Νοέμ 2019, 00:08

seismic έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 20:13
Και ποιος είναι αυτός που θα κρίνει αν μια εφεύρεση είναι σωστή, καλή, κακή ή λάθος? Θα την κρίνουν οι επιστήμονες ή το αποτέλεσμα του πειράματος?

Ένα πείραμα σαν το δικό μου κρίνετε μόνο με τα αποτελέσματα επανάληψης ενός άλλου πειράματος. Γιατί δεν το κάνουν στην Ελλάδα ή στον υπόλοιπο κόσμο? Τους προκαλώ να το κάνουν.
Τα πειράματα κοστίζουν. Αν δεν έχουν κάποιο σοβαρό λόγο, δε πρόκειται να πετάξουν τα λεφτά τους στο βρόντο... Θες πράγματι να το κάνεις? Γίνε επιστήμονας στα πεδία που χρειάζεται, μάζεψε τα απαραίτητα χρήματα ή κάνε το πείραμα μόνος σου και δημοσίευσε τα αποτελέσματα σε κάποιο σοβαρό επιστημονικό περιοδικό.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Νοέμ 2019, 01:18

Επειδή είναι της μόδας, άνοιξε ένα νήμα με το ερώτημα:
Πιστεύετε ότι είμαι εφευρέτης ναι ή όχι.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2019, 06:44

GReaper έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 00:08
seismic έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 20:13
Και ποιος είναι αυτός που θα κρίνει αν μια εφεύρεση είναι σωστή, καλή, κακή ή λάθος? Θα την κρίνουν οι επιστήμονες ή το αποτέλεσμα του πειράματος?

Ένα πείραμα σαν το δικό μου κρίνετε μόνο με τα αποτελέσματα επανάληψης ενός άλλου πειράματος. Γιατί δεν το κάνουν στην Ελλάδα ή στον υπόλοιπο κόσμο? Τους προκαλώ να το κάνουν.
Τα πειράματα κοστίζουν. Αν δεν έχουν κάποιο σοβαρό λόγο, δε πρόκειται να πετάξουν τα λεφτά τους στο βρόντο... Θες πράγματι να το κάνεις? Γίνε επιστήμονας στα πεδία που χρειάζεται, μάζεψε τα απαραίτητα χρήματα ή κάνε το πείραμα μόνος σου και δημοσίευσε τα αποτελέσματα σε κάποιο σοβαρό επιστημονικό περιοδικό.
Τα έκανα τα πειράματα. Τα μέτρησα και τα δημοσίευσα Τα δημοσίευσα στο δεύτερο καλύτερο περιοδικό πολιτικών μηχανικών στον κόσμο http://www.oalib.com/rank/showJournalRa ... ngineering https://www.scirp.org/html/6-1880388_59888.htm και σε άλλα τρία επιστημονικά περιοδικά στην Ελλάδα. Είμαι επιστήμονας αφού με καλούν να μιλήσω σε διεθνή συνέδρια. Εδώ στην ψωροκώσταινα δεν υπάρχουν επιστήμονες της κλάσης μου να με καταλάβουν.
https://www.researchgate.net/profile/Ioannis_Lymperis
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 20 Νοέμ 2019, 07:06, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Νοέμ 2019, 06:48

Μηχανικός έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 01:18
Επειδή είναι της μόδας, άνοιξε ένα νήμα με το ερώτημα:
Πιστεύετε ότι είμαι εφευρέτης ναι ή όχι.
Ρώτησα τους αρμόδιους επιστήμονες αν είμαι εφευρέτης. Μήπως πρέπει να ρωτήσω και την κυρά Κατίνα? :smt017https://patents.google.com/patent/US20130111828A1/en

https://patentscope.wipo.int/search/en/ ... 2010097642
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 20 Νοέμ 2019, 12:07

Ενδιαφέρον, πρέπει να κάτσω να το διαβάσω...

Να προσθέσω βέβαια ότι στο βίντεο, το μοντέλο είναι υπερβολικά μικρό ή/και οι δονήσεις είναι σχετικά πολύ απαλές για να δούμε σοβαρά αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32991
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Νοέμ 2019, 12:27

GReaper έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 12:07
Ενδιαφέρον, πρέπει να κάτσω να το διαβάσω...

Να προσθέσω βέβαια ότι στο βίντεο, το μοντέλο είναι υπερβολικά μικρό ή/και οι δονήσεις είναι σχετικά πολύ απαλές για να δούμε σοβαρά αποτελέσματα.
το εχει ποσταρει απο καμμια χιλιαδα φορες, σε καθε ελληνικο φορουμ και καθε ομαδα στο φβ που εχει (η και δεν εχει) την παραμικρη σχεση με τεχνολογια. το εχουν δει και διαβασει πολλοι. δεν εχει βρεθει ενας που να πει οτι δεν ειναι κοτσανα, εκτος απο κατι τυπους που του εχουν παρει, η θελουν να του παρουν, λεφτα για να δημοσιευσει στα περιοδικα τους.

τραβαει η δουλεια εδω και πανω απο 10 χρονια.

αν εχεις το κουραγιο, μελετησε το κι εσυ, μια γνωμη παραπανω δεν ειναι κακο, αλλα οταν παρεις χαμπαρι που ειναι τα λαθη, μη κατσεις να σκασεις να του τα εξηγησεις, εχουν προσπαθησει πολλοι και ολοι επεσαν σε τοιχο. δε θελει να καταλαβει. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών