Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Δεκ 2019, 16:15

Σε ένα άλλο φόρουμ με ηλεκτροσεισμόπληκτους μιλάνε για μένα χωρίς εμένα.
Για ρώτησέ τους γιατί με έχουν αποκλείσει?
Να σας πω γιατί το έκανα, άμα σκύψετε ... θα το μάθετέ.
Αλλά στην τελική θέλω να βλέπετε αργά και βασανιστικά να υλοποιείτε :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Δεκ 2019, 20:58

Ασέβαστος έγραψε:
06 Δεκ 2019, 13:35
τωρα εχει πιασει το φβ. σε μια ομαδα "πατεντες και κατασκευες" οπου κατα κανονα ποσταρουν καμμια καρεκλα απο παλετοξυλα, εχει επανασπαμαρει τα γνωστα, να δουμε ποτε θα τους σπασει τα νευρα αρκετα ωστε να τον σχολασουν.
Έπαψα να μιλώ και κάνω έργα. Έργα τα οποία θα διαψεύδουν τους ισχυρισμούς σας και θα εμπεδώνουν την ορθότητα της ευρεσιτεχνίας.
Τα λόγια είναι περιττά. Σκοπός μου είναι το κέρδος. Δεν ντρέπομαι να είμαι επιχειρηματίας. Δεν ντρέπομαι να πληρώνομαι όταν προσφέρω. Και προσφέρω 50 χρόνια.
Ναι θέλω να σας τα πάρω και για να το κάνω αυτό πρέπει να σας δείξω την χρησιμότητα της ιδέας μου έναντι των δικών σας πρακτικών.
Και εσείς τα παίρνετε από τους άλλους .... νομίζετε ότι είσαστε ποιο μάγκες από εμένα?
Αν θέλετε να μάθετε ποιος είμαι δοκιμάστε την γνώση σας επάνω μου να φάτε τα μούτρα σας. :hammer:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Δεκ 2019, 07:12

Η απλή πάκτωση ή η προένταση μεταξύ του εδάφους και της ανώτατης στάθμης των παρειών ενός τοιχώματος με τένοντες άνευ συνάφειας σταματά την ροπή ανατροπής και την κάμψη των, οι οποίες είναι οι μοναδικές αιτίες που επιφέρουν παραμόρφωση σε όλο τον φορέα. Χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει αστοχία. Μερικοί που κάνουν τους επιστήμονες θέλουν να μου πουν ότι αυτό δεν συμβαίνει. Τους απέδειξα ότι αυτό συμβαίνει και με θεωρεία και με προσομοίωση και με πειράματα. Μένει να αποδείξω την ικανότητα του μηχανισμού και του εδάφους να παραλάβει αυτές τις εντάσεις σχεδιασμού.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Zork
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 12:43

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zork » 07 Δεκ 2019, 14:04

Ναι θέλω να σας τα πάρω και για να το κάνω αυτό πρέπει να σας δείξω την χρησιμότητα της ιδέας μου έναντι των δικών σας πρακτικών.
Θα μας τα πάρεις στα σίγουρα! Τα λεφτά δεν ξέρω! :g030:
Χτίσε πρώτα μια πολυκατοικία να δούμε ότι λειτουργεί η πατέντα να έχει και κοστολόγιο και μετά διαφήμισέ την.
Ως έχει είσαι απλά γραφικός. Σου ζήτησε ο άλλος στο adsl να επενδύσει και να χτίσεις την πολυκατοικία και του είπες όχι γιατί δεν ήθελες να αναλάβεις την ευθύνη σε πιθανή πτώση. Είσαι άξιος της τύχης σου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Δεκ 2019, 15:20

Zork έγραψε:
07 Δεκ 2019, 14:04
Ναι θέλω να σας τα πάρω και για να το κάνω αυτό πρέπει να σας δείξω την χρησιμότητα της ιδέας μου έναντι των δικών σας πρακτικών.
Θα μας τα πάρεις στα σίγουρα! Τα λεφτά δεν ξέρω! :g030:
Χτίσε πρώτα μια πολυκατοικία να δούμε ότι λειτουργεί η πατέντα να έχει και κοστολόγιο και μετά διαφήμισέ την.
Ως έχει είσαι απλά γραφικός. Σου ζήτησε ο άλλος στο adsl να επενδύσει και να χτίσεις την πολυκατοικία και του είπες όχι γιατί δεν ήθελες να αναλάβεις την ευθύνη σε πιθανή πτώση. Είσαι άξιος της τύχης σου.
Αγόρι μου έχω τόσο μεγάλο εργαλείο γιατί να πάει χαμένο. :p2:
Π@π@κι@ μου ζήτησε ο άλλος από το adsl. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς είπαμε και δεν έχω και πρόσβαση να δω να θυμηθώ.
Αποκλείεται να είπα ότι δεν του κατασκευάζω οικοδομή. Τότε γιατί πληρώνω για την πατέντα κερατιάτικα για πνευματικά δικαιώματα ?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Δεκ 2019, 22:07

Zork έγραψε: Μάλλον για χορηγούς-Θύματα ψάχνει.
Από τα λίγα που καταλαβαίνω η πατέντα θα είναι πανάκριβη και θα μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε συγκεκριμένα εδάφη με συγκεκριμένο αρχιτεκτονικό σχέδιο. Πολύ κακό για το τίποτα δηλαδή.
Οι ανταγωνιστές μου :smt005:







Και το δικό μου :g030::g094: καμία σχέση σε αντοχές... :c020: Εμένα ανοίγει απεριόριστα σαν ταμπόν. :wink Κάνει για έδαφος και βράχο. :D Εξασκεί απεριόριστες υδραυλικές και μηχανικές εντάσεις προς τα τοιχώματα της γεώτρησης σε απεριόριστο βάθος. Η πάκτωση που προσφέρει μηχανικά, είναι η επιπλέον ένταση πρόσφυσης που προσφέρει από τις υπάρχουσες πακτώσεις, διότι καμία από αυτές δεν εξασκεί μηχανικές εντάσεις προς τα πρανή της γεώτρησης. Υπάρχει η δυνατότητα σκυροδέτησης της οπής και συγχρόνως διόρθωσης των εντάσεων προς τα πρανή ανά διαστήματα, το οποίον δεν συμβαίνει με τις άλλες αγκυρώσεις! Υπάρχει η δυνατότητα πρόσφυσης με μηχανικές εντάσεις + σκυροδέτηση καθ όλο το ύψος της γεώτρησης. Το κυριότερο όμως πλεονέκτημα αυτού του μηχανισμού είναι ότι κάθε κατακόρυφη ορθή ένταση εφελκυσμού και θλίψης την εκτρέπει προς την περιφέρεια της γης. Δηλαδή την κατακόρυφη έλξη την μετατρέπει σε οριζόντια δύναμη προς τα πρανή της γεώτρησης και τα κατακόρυφα φορτία τα μετατρέπει σε οριζόντια δύναμη προς τα πρανή της γεώτρησης. Με λίγα λόγια μικραίνει ο κίνδυνος αστοχίας του εδάφους. Οι άλλες πακτώσεις ωθούν το έδαφος προς τα επάνω και προς τα κάτω, ενώ αυτός ο μηχανισμός ωθεί το έδαφος προς την περιφέρεια της γης. Θα ονόμαζα τον μηχανισμό αυτόν < εκτροπέα δυνάμεων προς διαφορετική κατεύθυνση. >
Πολύ κακό για το τίποτα δηλαδή.
Όταν έχεις την ισχυρότερη πάκτωση εδάφους στον πλανήτη κάτι είναι! ΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Δεκ 2019, 19:29

Πως αντιδρούν οι πραγματικοί ερευνητές της επιστήμης στην έρευνά μου.
The Ultimate Anti-Seismic System
https://www.researchgate.net/publicatio ... mic_System
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 11 Δεκ 2019, 21:33

ΕΛΑΣΤΙΚΗ ΑΝΕΛΑΣΤΙΚΗ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΦΟΡΕΩΝ
Όταν μιλάμε για σεισμική «ενέργεια», δεν είναι ένας δείκτης που μπορούμε να υπολογίσουμε, αλλά ένας όρος που περιγράψει την συμπεριφορά του φέροντα η οποία μπορεί να αναλυθεί με μαθηματικές εξισώσεις ισορροπίας. Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές.
Αν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Ένα παράδειγμα είναι το ελατήριο.

Αυτή την αποθήκευση της ενέργειας και εν συνεχεία την απόδοσή της προς την αντίθετη κατεύθυνση που εφαρμόζει το ελατήριο, στην
δομική κατασκευή την αποθηκεύει και την εκτονώνει το υποστύλωμα και η δοκός.
Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή. Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία. Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %). Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται). Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζετε στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας, (συνήθως είναι τα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα
υποστυλώματα με λοξό/ σχήμα αστοχίας) Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.
Εδώ βλέπουμε ότι αδυνατούν οι υπάρχοντες κανονισμοί σχεδιασμού να ελέγξουν τις αναπόφευκτες ανελαστικές μετατοπίσεις για τον λόγο αυτό και έχουμε αστοχίες και καταρρεύσεις κατασκευών.
Κύριοι πολιτικοί μηχανικοί ξέρετε ότι μια κατασκευή μπορεί να αντέξει μεγάλη επιτάχυνση εδάφους για πολύ λίγο χρονικό διάστημα.
Αν η επιτάχυνση και το χρονικό διάστημα του σεισμού είναι μεγάλο, αυξάνονται προοδευτικά οι ανελαστικές μετατοπίσεις του κορμού των στοιχείων με αποτέλεσμα να σπάνε και να πέφτει η κατασκευή. Θέλετε ή δεν θέλετε τον μηχανισμό μου που ελέγχει την μετατόπιση των φερόντων στοιχείων? Αν δεν τον θέλετε μπορείτε να μου πείτε τον λόγο?
Η απλή πάκτωση ή η προένταση μεταξύ του εδάφους και της ανώτατης στάθμης των παρειών ενός τοιχώματος με τένοντες άνευ συνάφειας σταματά την ροπή ανατροπής και την κάμψη των, οι οποίες είναι οι μοναδικές αιτίες που επιφέρουν παραμόρφωση σε όλο τον φορέα. Χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει αστοχία. Έχετε αντίρρηση, ή κάνετε την πάπια μέχρι να λήξει η πατέντα?
Σας προσκαλώ σε ανοικτή συζήτηση.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Δεκ 2019, 21:49

Η Άλλοι όψη της Αριστείας και της σαπίλας.
Οι ελεύθεροι επιστήμονες και η αμφισβήτηση του κατεστημένου.
https://enallaktikidrasi.com/2013/09/oi ... 0S6cCIXDbY
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Δεκ 2019, 10:35

seismic έγραψε:
13 Δεκ 2019, 21:49
Η Άλλοι όψη της Αριστείας και της σαπίλας.
Οι ελεύθεροι επιστήμονες και η αμφισβήτηση του κατεστημένου.
https://enallaktikidrasi.com/2013/09/oi ... 0S6cCIXDbY
Έστειλα άρθρο στο Springer Nature για να δούμε?
Μετά μην μου λέτε ότι και αυτό το περιοδικό είναι μάπα....
Ref: Submission ID 250ddfe2-e3ce-421a-b1c4-430e315ba7ec

Dear Ioannis Lymperis,

Thank you for submitting your manuscript to Scientific Reports.

Your manuscript is now at our initial Quality Check stage, where we look for adherence to the journal's submission guidelines, including any relevant editorial and publishing policies. If there are any points that need to be addressed prior to progressing we will send you a detailed email. Otherwise, your manuscript will proceed into peer review.

Please note you have submitted to a new peer review system which does not yet offer the ability to track your manuscript status.

Kind regards,

Peer Review Advisors
Scientific Reports
---

Springer Nature offers an open access support service to make it easier for our authors to discover and apply for APC funding. For further information please visit http://www.springernature.com/gp/open-research/funding
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Δεκ 2019, 10:51

Ο σεισμός δεν σκοτώνει. Οι κατασκευές σκοτώνουν.

Και σκοτώνουν γιατί δέχονται εντάσεις από την μετατόπιση του εδάφους και την αδράνεια της μάζας της κατασκευής τις οποίες σε μεγάλους σεισμούς δεν μπορούν να παραλάβουν και καταρρέουν. Δύο είναι οι λύσεις για να μην συμβεί η κατάρρευση της κατασκευής. Η πρώτη λύσει είναι να απορροφήσει η κατασκευή την ενέργεια και για να το κάνει αυτό πρέπει να έχει μια μεγάλη ελαστικότητα. Δυστυχώς οι κατασκευές δεν είναι κατασκευασμένες από λάστιχο αλλά από σκυρόδεμα με αποτέλεσμα να έχει μικρή ελαστικότητα οπότε να μην μπορεί να αποθήκευση όλη την ενέργεια των εντάσεων. Το αποτέλεσμα το γνωρίζουμε και δεν είναι άλλο από τις ανελαστικές μετατοπίσεις και την κατάρρευση της κατασκευής. Η δεύτερη λύση είναι αυτή που εφαρμόζει η ευρεσιτεχνία. Η ευρεσιτεχνία δεν κάνει τίποτα άλλο από το να παραλαμβάνει τις εντάσεις της κατασκευής και να τις οδηγεί εκ τρέποντας αυτές μέσα στο έδαφος έξω από την κατασκευή. Βασικά αφαιρεί τις σεισμικές εντάσεις από την κατασκευή και τις στέλνει μέσα στο έδαφος, μεταβιβάζοντας αυτές στην περιφέρεια της γης. Δηλαδή της επιστρέφει μέσα στην γη από όπου προήλθαν λέγοντας << ευχαριστούμε αλλά δεν θα τις πάρουμε :D >> Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Δεκ 2019, 16:40

Μηχανικές αγκυρώσεις βράχου και χαλαρού εδάφους βαρέoς τύπου.

Είναι η πρώτη αγκύρωση εδάφους η οποία διαστέλλεται αξονικά ασκώντας περιφερειακές μηχανικές πιέσεις προς τα τοιχώματα μιας γεώτρησης προερχόμενες από την τάνυση τένοντα με την βοήθεια υδραυλικού γρύλου έλξης ευρισκόμενος στην επιφάνεια της οπής. Κατ αυτόν τον τρόπο συμπιέζοντας τα χαλαρά πρανή της γεώτρησης τα συμπυκνώνει σε βαθμό να στερεοποιούνται και να γίνονται σαν βράχος εξασφαλίζοντας ισχυρή πάκτωση πάνω στο χαλαρό έδαφος. Η ισχυρή πάκτωση πάνω στο έδαφος διασφαλίζει μία ισχυρή δύναμη την οποία ο τένοντας της ευρεσιτεχνία άνευ συνάφειας, την παραλαμβάνει από το έδαφος και την μεταφέρει στις ανώτατες παρειές των τοιχωμάτων με σκοπό να διασφαλίσει την εξίσωση ροπής ισορροπίας προς την ροπή ανατροπής του τοιχώματος, καθώς και για να εξουδετερώσει τις εντάσεις εφελκυσμού υπεύθυνες για τις ανελαστικές κάμψεις των κορμών των φερόντων στοιχείων.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Δεκ 2019, 22:02

Η ιστορική δίωξη των επιστημόνων
Για κάποιο περίεργο λόγο, όταν κοιτάζετε την ιστορία των επιστημόνων, ιδιαίτερα των επαναστατών, θα βρείτε μια παράξενη κοινή πορεία. που είναι το τεράστιο ποσό μίσους και θυμού που αντιμετώπισαν. Όταν κάποιος ρίχνει μια ματιά στην ιστορία, μπορεί να βρει μεγάλο αριθμό ιστορικών διώξεων που οι επιστήμονες έπρεπε να αντιμετωπίσουν. Ο Αιντάιν δεν χρειάζεται εισαγωγή, η ιδιοφυΐα και οι καινοτομίες του απορρίφθηκαν στη Γερμανία από τον Αδόλφο Χίτλερ. Επειδή ήταν Εβραίος γιατί ο Χίτλερ και οι τότε φασιστες φίλοι του πίστευαν ότι ήταν κατώτερης φυλής σε σχέση με αυτούς. Οι δυνάμεις του Χίτλερ συγκέντρωσαν στο Βερολίνο τα βιβλία του και τα κατέστρεψαν ως συμβολική απόρριψη του παρέα με τα τότε συνεργαζόμενα φασιστικά κόμματα. Μαζί με αυτά του Αινστάιν συνέλεξαν και τα συγγράμματα των Εβραίων και άλλων προοδευτικών επιστημόνων και τα έριξαν στην πυρά. Είμαστε τυχεροί που ο Χίτλερ δεν αγκάλιασε τον Αϊνστάιν, καθώς ίσως αν είχε συμβεί αυτό, ο Χίτλερ θα είχε αναπτύξει την ατομική βόμβα στο ναζιστικό κράτος του. Δυστυχώς όμως τέτοια φαινόμενα εξακολουθούν να υπάρχουν και στην εποχή μας που κάποιοι προσπαθούν με κάθε δόλιο τρόπο κάθε τι προοδευτικό και διαφορετικό να το διασύρουν χρησιμοποιώντας στα μέτρα τους τον όρο Δημοκρατία.
Ο Γαλιλαίος ο οποίος έζησε το 1600, δήλωσε ότι η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο. μια συγκλονιστική διαπίστωση για εκείνη την εποχή, και κυνηγήθηκε ανελέητα από την Καθολική Εκκλησία. που τον χαρακτήρισε ως αποστάτη αιρετικό και ανίδεο και ότι πάει ενάντια στις διδασκαλίες της Γραφής που έρχονται σε αντίθεση με τη θεωρία του. Η επιστημονική του έρευνα απαγορεύτηκε και παρέμεινε σε κατ 'οίκον περιορισμό μέχρι να πεθάνει.
Ο Rhazes έζησε στα τέλη της δεκαετίας του '80. ήταν μουσουλμάνος επιστήμονας που εξειδικεύτηκε σε πολλούς τομείς της ιατρικής, ιδιαίτερα της ουρολογίας, οι ιατρικές συμβολές του ήταν ανεκτίμητες. μέχρις ότου ένας ιεροκήρυκας διέταξε έναν θεατή να τον χτυπήσει στο κεφάλι με τα βιβλία του και να κατηγορηθεί για αποστασία, από τότε έμεινε τυφλός και δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει τα συγγράμματά του.
Όλα τα παραδείγματα που έδωσα αποδεικνύουν ότι η δίωξη των επιστημόνων συνέβη εξαιτίας θρησκευτικών πολιτικών και οικονομικών λόγων, όλοι αυτοί μαζί περιφρονούν την επιστήμη και την καταπολεμούν επιθετικά, γιατί η επιστήμη συχνά απέδειξε ότι οι μεθοδολογίες τους είναι λάθος; Το γεγονός ότι η επιστήμη με την ελεύθερη έκφραση της υπηρετούν τη λογική, αλλά και το γεγονός ότι οι επιστήμονες ήταν πάντα και εξακολουθούν να είναι στο τρέξιμο αυτό και μόνο με κάνει να τους εμπιστεύομαι περισσότερο!!!
Άλλωστε ... Η επιστήμη ποτέ δεν ήταν ομαλή υπόθεση αλλά αποτελούνταν από αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις. Ο επιστήμονας εφευρέτης στέκεται με το ένα πόδι πάνω στην πεπατημένη γνώση και με το άλλο δίνει μια κλωτσιά και τα αλλάζει όλα!
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Δεκ 2019, 20:30

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Δεκ 2019, 14:35

Άρχισα τα πειράματα των αγκυρώσεων πάνω σε μαλακό έδαφος με μεγάλη επιτυχία.
Η μικρή αγκύρωση της φωτογραφίας τοποθετήθηκε σε γεώτρηση βάθους 1 μέτρου και διαμέτρου 30 εκατοστών και αφού άνοιξε και πάκτωσε καλά μέσα στην γεώτρηση, δοκιμάστηκε σε έλξη 15 τόνων χωρίς να αστοχήσει το έδαφος και ο μηχανισμός. Το έδαφος όπου έγινε το πείραμα είναι μαλακό αμμώδες έδαφος. Αν ένα μέτρο μαλακού αμμώδους εδάφους αντέχει 15 τόνους στεφτείτε πόση έλξη θα αντέχει ο μεγάλος μηχανισμός σε 7 μέτρα βάθος.
Αυτήν την ένταση την άντεξε χωρίς να τοποθετήσω σκυρόδεμα ή κάτι άλλο μέσα στην οπή. Μόνο η οπή και ο μηχανισμός άντεξαν αυτές τις εντάσεις. :smt023:g030::smt038ΕικόναΕικόνα Δικαιώθηκα :bravo: ...
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών