Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5928
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 08 Απρ 2020, 17:30

Έχω χρόνο λόγο καραντίνας αλλά όχι τόσο που να διαβάσω τόσα πράγματα να κρατήσω σημειώσεις να ανοίξω βιβλία για να δω αν έχεις δίκιο.
Έτσι για να μην σε αδικήσω.
Έχεις απόλυτα δίκιο. :lol:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Απρ 2020, 17:35

Niki έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:30
Έχω χρόνο λόγο καραντίνας αλλά όχι τόσο που να διαβάσω τόσα πράγματα να κρατήσω σημειώσεις να ανοίξω βιβλία για να δω αν έχεις δίκιο.
Έτσι για να μην σε αδικήσω.
Έχεις απόλυτα δίκιο. :lol:
Δες αυτό το βίντεο και μην διαβάσεις τίποτα Θα τα καταλάβεις όλα! :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5928
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 08 Απρ 2020, 17:39

seismic έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:35
Niki έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:30
Έχω χρόνο λόγο καραντίνας αλλά όχι τόσο που να διαβάσω τόσα πράγματα να κρατήσω σημειώσεις να ανοίξω βιβλία για να δω αν έχεις δίκιο.
Έτσι για να μην σε αδικήσω.
Έχεις απόλυτα δίκιο. :lol:
Δες αυτό το βίντεο και μην διαβάσεις τίποτα Θα τα καταλάβεις όλα! :D
Είδα μέχρι το dj το υπόλοιπο άλλη φορά στο υπόσχομαι.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Απρ 2020, 17:43

Niki έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:39
seismic έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:35
Niki έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:30
Έχω χρόνο λόγο καραντίνας αλλά όχι τόσο που να διαβάσω τόσα πράγματα να κρατήσω σημειώσεις να ανοίξω βιβλία για να δω αν έχεις δίκιο.
Έτσι για να μην σε αδικήσω.
Έχεις απόλυτα δίκιο. :lol:
Δες αυτό το βίντεο και μην διαβάσεις τίποτα Θα τα καταλάβεις όλα! :D
Είδα μέχρι το dj το υπόλοιπο άλλη φορά στο υπόσχομαι.
Καλή προσπάθεια! :smt005::smt005::smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5928
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 08 Απρ 2020, 17:47

Να σου πω επειδή γέλασες τόσο πολύ και είσαι γελαστερός στέλνω το βίντεο σε κάποιον που γνωρίζει από αυτά και μπορεί να σε βοηθήσει.
Να το δει και να μας πει. :lol:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Απρ 2020, 18:00

Niki έγραψε:
08 Απρ 2020, 17:47
Να σου πω επειδή γέλασες τόσο πολύ και είσαι γελαστερός στέλνω το βίντεο σε κάποιον που γνωρίζει από αυτά και μπορεί να σε βοηθήσει.
Να το δει και να μας πει. :lol:
Στείλε του και αυτό... μιλάει μόνο του! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 08 Απρ 2020, 18:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5928
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 08 Απρ 2020, 18:00

οκ.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Απρ 2020, 18:03

Niki έγραψε:
08 Απρ 2020, 18:00
οκ.
:smt023
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 10 Απρ 2020, 16:52

seismic έγραψε:
07 Απρ 2020, 22:30
Σε τι διαφέρει ένας προεντεταμένος πρόβολος κοιλαδογέφυρας σαν αυτόν της πρώτης φωτογραφίας με το προεντεταμένο φρεάτιο ανελκυστήρα της πατέντας της δεύτερης φωτογραφίας? Οι μόνες διαφορές που βλέπω είναι ότι το ένα φρεάτιο είναι σε οριζόντια θέση και το άλλο σε κατακόρυφη θέση και ότι το ένα είναι πακτωμένο σε βάθρο ενώ το άλλο στο έδαφος. Οι κανόνες της προέντασης είναι οι ίδιες. Βλέπετε εσείς κάποια άλλη διαφορά? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου ζητούν να κάνω επίλυση με μαθηματικά και πειράματα αφού είναι λυμένη η εξίσωση από τότε που ο βασιλικός κήπος ήταν σε γλάστρα. Αν μπορεί κάποιος πολιτικός μηχανικός τον παρακαλώ να μου πει αν είμαι σωστός ή λάθος.
Εικόνα
Εικόνα
Να σας πω εγώ σε τι διαφέρει Η προβολογέφυρα έχει ποιο πολύπλοκη στατική μελέτη από ότι το φρεάτιο του ανελκυστήρα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 11 Απρ 2020, 18:24

ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ
Σε τι διαφέρει ένας προεντεταμένος πρόβολος προβολογέφυρας σαν αυτόν της πρώτης φωτογραφίας, με το προεντεταμένο φρεάτιο ανελκυστήρα της πατέντας της δεύτερης φωτογραφίας?

Οι μόνες διαφορές που βλέπω είναι ότι το ένα φρεάτιο είναι σε οριζόντια θέση και το άλλο σε κατακόρυφη θέση και ότι το ένα είναι πακτωμένο σε βάθρο ενώ το άλλο στο έδαφος. Οι κανόνες της προέντασης είναι οι ίδιες. Βλέπετε εσείς κάποια άλλη διαφορά? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου ζητούν να κάνω επίλυση με μαθηματικά και πειράματα αφού είναι λυμένη η εξίσωση
Να σας πω σε τι διαφέρει.
Η προβολογέφυρα έχει ποιο πολύπλοκη στατική μελέτη από ότι το φρεάτιο του ανελκυστήρα.
Η μελέτη όμως είναι ακριβώς η ίδια με αυτή της προβολογέφυρας.
Η εφεύρεση αυτό που κάνει ξεκάθαρα, είναι να αφαιρεί εντάσεις αδράνειας από τις διατομές ( και ποιο αναλυτικά τις ανοδικές εντάσεις του τοιχώματος προερχόμενες από την στροφή του, ) και μέσο του τένοντα άνευ συνάφειας του μηχανισμού, να τις εκτρέπει μέσα στο έδαφος, όπως η προβολογέφυρα εκτρέπει τις ροπές στο βάθρο πάκτωσης. Καμία κατασκευή δεν κινδύνευσε από την αφαίρεση των εντάσεων. Στην ουσία η πατέντα μου είναι ένα από τα Structural systems of seismic dampers από επάνω και ένας μηχανικός πάσσαλος τριβής από κάτω Εκτός του ότι τα υδραυλικά του στο δώμα καταναλώνουν ενέργεια μετατρέποντάς αυτή σε θερμότητα, τις υπόλοιπες εντάσεις τις στέλνει μέσα στο έδαφος. Η κρούση του ενός ανεξάρτητου φορέα με τον άλλον στο ύψος των διαφραγμάτων πάνω στα ελαστικά απόσβεσης κραδασμών, αλληλοεξουδετερώνουν τις σεισμικές μετατοπίσεις σε κάθε όροφο ξεχωριστά.. οπότε αποκλείεται ο συντονισμός. Ο μηχανισμός στο έδαφος αυξάνει την αντοχή του στα στατικά φορτία. Για το μόνο που κάποιος θα μπορούσε να έχει ενστάσεις για την πατέντα μου είναι ότι μετά από αρκετό χρονικό διάστημα παρατηρείται έρπη του τένοντα καθώς και έρπη στα χαλαρά εδάφη που πακτώνει με αποτέλεσμα να χαλαρώνει ο τένοντας και να απαιτείται επανατάνυση ("τέντωμα") ανά διαστήματα. Και αυτό το πρόβλημα η ευρεσιτεχνία το λύνει αυτόματα χωρίς την παρέμβαση ανθρώπινης παρουσίας. Με ένα αυτοματοποιημένο πιεσόμετρο συνδεδεμένο με όλα τα υδραυλικά συστήματα και με έναν μηχανισμό αναπλήρωσης της χαμένης πίεσης η οποία θα παρατηρείται στο πιεσόμετρο από την χαλάρωση του τένοντα, θα αναπληρώνεται αυτόματα η επιθυμητή πίεση, οπότε και η επιθυμητή θλίψη των διατομών θα παραμένει η ίδια για πάντα, λύνοντας το αιώνιο πρόβλημα του σεισμού πάνω στις κατασκευές.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Απρ 2020, 19:09

Η Πλαστιμότητα των δομικών στοιχείων και των κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα χαρακτηρίζεται από την ικανότητα τους να παραμορφώνονται πέραν του ορίου διαρροής, χωρίς να απομειώνεται σημαντικά η αντοχή τους
Σύμφωνα με την § 5.2.1 του ΕΚ8 υπάρχει επιλογή σχεδιασμού της διαθέσιμης πλαστιμότητας του κτιρίου.
Τα κτίρια οπλισμένου σκυροδέματος ( Ο.Σ ) μπορούν να μελετηθούν με δύο διαφορετικές μεθόδους σχεδιασμού.
α) Να σχεδιαστούν διαθέτοντας την αναγκαία πλαστιμότητα που σημαίνει να διαθέτουν την απαιτούμενη - αναγκαία ικανότητα να καταναλώνουν σεισμική ενέργεια, χωρίς όμως να χάνουν την αντοχή τους σε όλες τις φορτίσεις κατά το λίκνισμα του σεισμού.
β) Να σχεδιαστούν διαθέτοντας μικρή πλαστιμότητα δηλαδή χαμηλή ικανότητα κατανάλωσης ενέργειας, αλλά να διαθέτουν πολύ μεγάλη δυναμική.
Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια
στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές.
Άν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή ( στον κορμό των στοιχείων ) και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Σαν το ελατήριο.
Αυτή την αποθήκευση της ενέργειας και εν συνεχεία την απόδοσή της προς την αντίθετη κατεύθυνση που εφαρμόζει το ελατήριο, στην δομική κατασκευή την αποθηκεύει και την
εκτονώνει το υποστύλωμα και η δοκός.
Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή.Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους
εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση. Αυτή η περιοχή μετατόπισης ονομάζεται ελαστική περιοχή, στην οποία δεν παρατηρούνται αστοχίες.
Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή
καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία. Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %) πέραν του ορίου διαρροής.
Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται).
Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζετε στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές διαρροής, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές μικρών και πολλών διαρροών αστοχίας, (συνήθως σχεδιάζονται να συμβούν στα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. Αυτός είναι ο μηχανισμός της πλαστιμότητας που καταναλώνει σεισμική ενέργεια. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό / σχήμα αστοχίας)
Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.
Αυτά είναι τα όρια αντοχής της σημερινής αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Απρ 2020, 23:06

Συνέχεια της άνω ανάρτησης.
Η αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών στην Ελλάδα διαθέτει εδώ και πολλά χρόνια τους πιο σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς στον κόσμο! Εν τούτοις οι κατασκευές δεν αντέχουν σε οποιοδήποτε μεγάλο σεισμό. Υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Βασικά οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
Ο συσχετισμός των ποσοτήτων όπως είναι οι “αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης .
Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις του ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας.
Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας.
Εδώ βλέπουμε ένα μεγάλο πρόβλημα του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού. Θεωρεί αναπόφευκτες τις ανελαστικές μετατοπίσεις τις οποίες προσπαθώντας να τις ελέγξει έχει εφεύρει διάφορους μηχανισμούς επιλεγμένης αστοχίας όπως αυτόν της πλαστιμότητας, ο οποίος δεν είναι τίποτα άλλο από έναν μηχανισμό διαχείρισης της αστοχίας, δηλαδή από το χειρότερο παίρνουμε το μικρότερο κακό.
Δεν είναι όμως η λύση του προβλήματος Η λύση του προβλήματος θα ήταν αν μπορούσαμε να ελέγξουμε όλες τις παραμορφώσεις οι οποίες είναι άμεσα συνδεδεμένες με τις αστοχίες. Διεξάγω μια πολυδιάστατη έρευνα που σκοπό έχει να ελέγξει τις παραμορφώσεις οπότε και τις αστοχίες.
Σε αντίθεση με τη βιομηχανία, όπου οι απαιτήσεις στη λειτουργία και στην απόδοση ενός προϊόντος είναι συγκεκριμένες και τα τελικά παραγόμενα προϊόντα χαρακτηρίζονται από πλήρη ομοιογένεια, τα τελικά «προϊόντα» του Πολιτικού Μηχανικού εμφανίζουν ανομοιογένειες και κάθε έργο παρουσιάζει τις δικές του ιδιαιτερότητες, τις δικές του απαιτήσεις και τους δικούς του περιορισμούς ως προς την υπολογιστική επίλυση διαφόρων προβλημάτων του Πολιτικού Μηχανικού. Για τον λόγο αυτό η έρευνα μου έχει πολυδιάστατο ερευνητικό υπόβαθρο ως προς την σχεδιαζόμενη μεθοδολογία για την επίλυση διαφόρων προβλημάτων του Πολιτικού Μηχανικού, ( για την αντισεισμική ενίσχυση των κατασκευών) που πολλές φορές αντιτίθεται με τις σύγχρονες αρχιτεκτονικές ανάγκες, οι οποίες απαιτούν όσο το δυνατό ελεύθερες κατόψεις και μείωση των φερόντων στοιχείων του κτιρίου. Για τον λόγο αυτό δεν θα μπορούσα και εγώ να σχεδιάσω μόνο μία μέθοδο αντισεισμικού σχεδιασμού, αλλά πολλές μεθόδους οι οποίες να προσαρμόζονται τόσο στις αρχιτεκτονικές ανάγκες όσο και να συμβαδίζουν με τους κανονισμούς τις πλαστιμότητας σύμφωνα με την § 5.2.1 του ΕΚ8
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Απρ 2020, 23:58

Κατασκεύασα σεισμική βάση πειραμάτων με ένα σκαπτικό μηχάνημα 11,5 ίππων Εκτελεί παλινδρόμηση εγκλωβισμένη μέσα σε ημιτονοειδή καμπύλη κοιλοδοκών σχήματος Π ενσωματωμένοι σε δοκούς οπλισμένου σκυροδέματος. Εκτελεί μετατόπιση 30 εκατοστών πήγαινε και 30 έλα με συχνότητα 2,5 Hz και επιτάχυνση 3 g φυσικού σεισμού, με φορτίο 1 τόνου. Μεγαλύτερη επιτάχυνση προς το τέλος του βίντεο μετά από 2,40 λεπτά.

Οπότε εκτελεί ημιτονοειδή παλινδρόμηση με κρουστικές κατακόρυφες αναπηδήσεις 7 εκατοστών στα άκρα των διαδρομών

Την σεισμική βάση πειραμάτων την κατασκεύασα για να πειραματιστώ πάνω σε μια αντισεισμική διεθνή πατέντα που διαθέτω η οποία βιδώνει βασικά τα κτίρια πάνω στο έδαφος για να είναι πολύ πιο ισχυρά στον σεισμό. Το πείραμα στο βίντεο και τα συμπεράσματα δικά σας. Το δοκίμιο κατασκευάστηκε με τους κανόνες της μικροκλίμακας και σχεδιασμένο να έχει μικρό συντελεστή πλαστιμότητας.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Απρ 2020, 18:46

Υπάρχοντα προβλήματα στην αντισεισμική τεχνολογία.
α) Δεν είναι εφικτό σήμερα με τον υπάρχοντα σχεδιασμό μετά από μία ισχυρή σεισμική επιτάχυνση με ιδιοπερίοδο συχνότητας - κτιρίου και μεγάλη χρονική διάρκεια, να ελεγχθούν οι μετατοπίσεις χωρίς να παρουσιαστούν ανελαστικές πλαστικές διαρροές και ψαθυρές αστοχίες.
β) Δεν είναι εφικτό σήμερα με τον υπάρχοντα σχεδιασμό του μηχανισμού της συνάφειας να μην δημιουργηθούν αστοχίες σε έναν ισχυρό σεισμό για τους εξής λόγους.
1) Ο μηχανισμός της συνάφειας μετατρέπει σε μοχλοβραχίονα το τοίχωμα με αποτέλεσμα να πολλαπλασιάζει και να κατεβάζει πάρα πολλές ροπές στην βάση τις οποίες η διατομή του πεδιλοδοκού αδυνατεί να τις παραλάβει σε έναν μεγάλο σεισμό με αποτέλεσμα την ψαθυρή αστοχία.
2) Ο μηχανισμός της συνάφειας εκτρέπει όλες τις εντάσεις στις μικρές διατομές των φερόντων στοιχείων οι οποίες είναι ευάλωτες και σπάνε εύκολα.
3) Ο μηχανισμός της συνάφειας δημιουργεί κρίσιμες περιοχές αστοχίας στις οποίες παρατηρείται πολλαπλασιασμός και συγκεντρωτισμός εντάσεων με αποτέλεσμα ψαθυρή διατμητική αστοχία.
4) Ο μηχανισμός της συνάφειας δημιουργεί την κρίσιμη περιοχή κοντά στην βάση του τοιχώματος, όπου η θετική και η αρνητική φορά των εντάσεων εφελκυσμού δεν παρουσιάζουν ισοδύναμο πρόσημο συνάφειας με αποτέλεσμα να δημιουργείται διαφορά δυναμικού στην πρόσφυση της συνάφειας από επάνω και από κάτω από την κρίσιμη περιοχή.
5) Το ποιο σοβαρό πρόβλημα της συνάφειας δημιουργείται από την υπεραντοχή του χάλυβα, η οποία στρέφει την αστοχία σε διατμητική μορφή, και είναι άκρως ψαθυρή. Όταν οι διατμητικές τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα. Αποτέλεσμα είναι ο χάλυβας να μην εξαντλεί τις ικανότητές του σε εφελκυσμό λόγο πρόωρης αστοχίας του σκυροδέματος. Αυτό ούτε αποτελεσματικό είναι ούτε οικονομικό.
γ) Η μη σύνδεση της κατασκευής με το έδαφος δημιουργοί ροπές στα κομβικά σημεία εκ τρέποντας όλες τις εντάσεις αδράνειας πάνω στις διατομές δοκών και τοιχωμάτων.
δ) Πολλές φορές παρατηρείται να είναι ανεπαρκή το έδαφος θεμελίωσης ώστε να παραλάβει τις μεγάλες θλιπτικές εντάσεις γύρω από τις αρθρώσεις του πέλματος βάσης όταν αυτό βρίσκεται υπό σεισμική διέγερση.
Λύση
Όλα τα πάρα πάνω προβλήματα και πολλά περισσότερα τα λύνει η πάκτωση των ανώτατων άκρων των παρειών των τοιχωμάτων με το έδαφος χρησιμοποιώντας τένοντες άνευ συνάφειας.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 23 Απρ 2020, 20:02

Με αυτά που λέω έπρεπε να έχει γυρίσει ο κόσμος τούμπα. :xena:
Απεναντίας σιγή ιχθύος από όλους! :a108:
Σας έχω σώσει από τον σεισμό και οι αρμόδιοι που τάχα κόπτονται για την προστασία μας με γράφουν στα παπάκια τους! :cry
Ρε τι λαμόγια του κερατά υπάρχουν? :fp:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών