Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Μάιος 2020, 18:08

Το Απόλυτο Αντισεισμικό Σύστημα σε βίντεο autocad με Αγγλική διάλεκτο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Μάιος 2020, 20:22

ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ
ΠΙΝΑΚΕΣ ... ΑΞΟΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ( Ν ) kN
Υπολογισμοί των αξονικών δυνάμεων ( Ν ) σε kN που καλούνται να παραλάβουν οι αγκυρώσεις - τένοντες της ευρεσιτεχνίας ( Το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα ) μαζί με τις διατομές του φέροντα οργανισμού, αντιδρώντας στην ροπή ανατροπής και την κάμψη των υποστυλωμάτων των κατασκευών. Οι υπολογισμοί έγιναν σε διαφορετικά ύψη κατασκευών από έναν έως έξη ορόφους με εμβαδόν ορόφων 100 και 400 τ.μ
Οι υπολογισμοί των πινάκων περιλαμβάνουν και τις διαστάσεις των ακτινίων των πελμάτων τον αριθμό αυτών και τον τύπο μετάλλων των αγκυρώσεων.
Οι υπολογισμοί έγιναν για έναν πάρα πολύ ισχυρό σεισμό.
Η μελέτη έγινε από τον ομότιμο καθηγητή της αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών κύριο Παναγιώτη Καρύδη.

Σύμφωνα με τα σχέδια των αγκυρώσεων παρέχονται, σε πίνακα, τα αξονικά φορτία N των κατακόρυφων τενόντων για τις εξής περιπτώσεις ιδεατών κτιρίων κατοικιών, προς αντιμετώπιση ενός πολύ δυνατού σεισμού:

Α. Περίπτωση
Κάτοψη κτιρίου 10.00m × 10.00m, τετραγωνική με εννέα (9) υποστυλώματα σε κάναβο των 5.00m και με οκτώ (8) τένοντες (βλ. Σχ. Α1, Α2).
Α.1 Ισόγειο ύψος 3.50m
Α.2 Διώροφο, συνολικό ύψος 7.00m
Α.3 Τριώροφο, συνολικό ύψος 10.50m
Α.4 Τετραώροφο, συνολικό ύψος 14.00m
Α.5 Πενταώροφο, συνολικό ύψος 17.50m
Α.6 Εξαώροφο, συνολικό ύψος 21.00m

Β. Περίπτωση
Κάτοψη κτιρίου 20.00m × 20.00m, τετραγωνική με είκοσι πέντε (25) υποστυλώματα σε κάναβο των 5.00m και με είκοσι τέσσερεις (24) τένοντες (βλ. Σχ. Β1, Β2).
Β.1 Ισόγειο ύψος 3.50m
Β.2 Διώροφο, συνολικό ύψος 7.00m
Β.3 Τριώροφο, συνολικό ύψος 10.50m
Β.4 Τετραώροφο, συνολικό ύψος 14.00m
Β.5 Πενταώροφο, συνολικό ύψος 17.50m
Β.6 Εξαώροφο, συνολικό ύψος 21.00m

Ανάλογα με την ποιότητα του χάλυβα που θα χρησιμοποιηθεί είναι και η διατομή του τένοντος.
Όμως, για τα υπόλοιπα τεμάχια παρέχονται οι διαστάσεις τους στον ίδιο πίνακα για κατηγορία δομικού χάλυβα S 235. Ενδεχομένως, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί υψηλότερης ποιότητας χάλυβας για διάνοιξη οπής μικρότερης διαμέτρου.
Οι δυνάμεις και διατομές αντιστοιχούν στην οριακή κατάσταση διαρροής του χάλυβα (χωρίς κανένα συντελεστή ασφαλείας). Αυτά τα στοιχεία είναι για ένα ξεκίνημα. Απομένει ο έλεγχος με πραγματικά στοιχεία εδάφους.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Μάιος 2020, 18:12

ΜΕΡΙΚΟΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ, ΠΛΗΡΗΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ

Η καταστροφή του σεισμού ποικίλλει ανάλογα με την απόσταση από την προέλευση (ή το επίκεντρο), τις τοπικές συνθήκες εδάφους και τον τύπο της κατασκευής.Εάν το επίπεδο επιτάχυνσης συνδυάζεται με την διάρκεια, προσδιορίζεται η ισχύς καταστροφής του σεισμού. Συνήθως, όσο μεγαλύτερη είναι η διάρκεια, τόσο λιγότερη επιτάχυνση μπορεί να αντέξει το κτίριο. Ένα κτίριο μπορεί να αντέξει πολύ μεγάλη επιτάχυνση για πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε αναλογία με τα μέτρα απόσβεσης που ενσωματώνονται στη δομή, και την δυναμική που διαθέτει. Η σεισμική απόσβεση βασικά επιτυγχάνεται με μηχανισμούς οι οποίοι καταναλώνουν ενέργεια μετατρέποντας την κινητική ενέργεια σε θερμότητα.Αυτοί οι μηχανισμοί υπάρχουν στο εμπόριο, και τους τοποθετούμε πάνω στις κατασκευές. Συνήθως είναι υδραυλικοί μηχανισμοί οι οποίοι παρεμποδίζουν τις μετατοπίσεις του φέροντα οργανισμού μετατρέποντας μέσο των υγρών τους την κινητική σε θερμική ενέργεια.Η ελαστικότητα του φέροντα οργανισμού επίσης μετατρέπει την κινητική ενέργεια σε θερμότητα μέσο τις τριβής των μορίων του. Όταν ο φέροντας οργανισμός μετατοπίζεται μέσα στην ελαστική περιοχή καταναλώνει - μετατρέπει την κινητική ενέργεια σε θερμική χωρίς να παρουσιάζει αστοχίες. Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, μέρος της ενέργειας θα μετατραπεί σε θερμότητα και η υπόλοιπη θα αποθηκευθεί στη δομή και θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση. Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία.Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %) πέραν του ορίου διαρροής.Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται).Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζετε στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές διαρροής, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές μικρών και πολλών διαρροών αστοχίας, (συνήθως σχεδιάζονται να συμβούν στα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή.Αυτός είναι ο μηχανισμός της πλαστιμότητας δεν καταναλώνει σεισμική ενέργεια, αλλά μέσο των διαρροών την απελευθερώνει για να μην πέσει η κατασκευή. Βασικά ο μηχανισμός της πλαστιμότητας δεν καταναλώνει μετατρέποντας την κινητική ενέργεια σε θερμική, όπως συμβαίνει στην ελαστική περιοχή μετατόπισης ούτε την αποθηκεύει αλλά την απελευθερώνει μέσο της διαρροής. Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.

Βασικά η Πλαστιμότητα των φερόντων δομικών στοιχείων των κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα χαρακτηρίζεται από την ικανότητα τους να παραμορφώνονται πέραν του ορίου διαρροής, χωρίς να απομειώνεται σημαντικά η αντοχή τους

Σύμφωνα με την § 5.2.1 του ΕΚ8 υπάρχει επιλογή σχεδιασμού της διαθέσιμης πλαστιμότητας του κτιρίου.Τα κτίρια οπλισμένου σκυροδέματος ( Ο.Σ ) μπορούν να μελετηθούν με δύο διαφορετικές μεθόδους σχεδιασμού.

α) Να σχεδιαστούν διαθέτοντας την αναγκαία πλαστιμότητα που σημαίνει να διαθέτουν την απαιτούμενη - αναγκαία ικανότητα να απελευθερώνουν σεισμική ενέργεια, χωρίς όμως να χάνουν την αντοχή τους σε όλες τις φορτίσεις κατά το λίκνισμα του σεισμού.

β) Να σχεδιαστούν άκαμπτα διαθέτοντας μικρή πλαστιμότητα και μικρή ελαστικότητα δηλαδή χαμηλή ικανότητα κατανάλωσης ενέργειας, αλλά να διαθέτουν πολύ μεγάλη δυναμική.

Δυναμική και ακαμψία με περιορισμένη ελαστικότητα και πλαστιμότητα διαθέτουν τα τοιχώματα.

Ελαστικότητα και πλαστιμότητα χωρίς μεγάλη δυναμική διαθέτουν τα υποστυλώματα.

Αν σχεδιάσουμε την κατασκευή εξολοκλήρου με μικρής διατομής υποστυλώματα θα έχουμε μεγάλη ελαστικότητα, και πλαστιμότητα τόσο στον κορμό του υποστυλώματος όσο και στον κορμό της δοκού.

Υπάρχει όμως το πρόβλημα της διαρροής και της μετέπειτα αστοχίας το οποίο θέλουμε να εμφανιστεί στην δοκό και όχι στο υποστύλωμα, γιατί αν έχουμε λοξή αστοχία στο υποστύλωμα η κατασκευή θα καταρρεύσει. Αυτό το πρόβλημα μας το λύνει ο ικανοτικός σχεδιασμός ο οποίος υπολογίζει την αντοχή όλων των διατομών των κορμών των υποστυλωμάτων και των δοκών ως προς τις ροπές προσέχοντας αυτές των υποστυλωμάτων να είναι ισχυρότερες.

Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις του ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας.

Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας.

Όλα όμως έχουν ένα όριο αντοχής και όταν οι πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.

Ο πάρα πάνω σχεδιασμός ονομάζεται μερικός αντισεισμικός σχεδιασμός.

2) Υπάρχει και ο πλήρης αντισεισμικός σχεδιασμός ο οποίος κατασκευαστικά είναι πολύ πιο ακριβώς διότι περιλαμβάνει μεγάλης διατομής τοιχώματα αντί τα μικρής διατομής υποστυλώματα. Τα τοιχώματα διαθέτουν μεγάλη δυναμική. Τα τοιχώματα ενδέχεται να βρίσκονται στην περίμετρο του κτιρίου, ( πλην προσόψεων καταστημάτων ) να περιβάλλουν το κλιμακοστάσιο και τον ανελκυστήρα, (ισχυροί πυρήνες) και ενδεχομένως να αποτελούν εσωτερικά τοιχώματα (π.χ. διαχωρισμού διαμερισμάτων) καθ΄ όλο το ύψος του κτιρίου. Η τοποθέτηση πολλών ισχυρών τοιχωμάτων συνεπάγεται βέβαια, λόγο της μεγάλης δυσκαμψίας τους, σημαντική μείωση της θεμελιώδους ιδιοπεριόδου της κατασκευής. Αυτό, σε συνδυασμό και με την θεώρηση q=1, οδηγεί σε αντίστοιχα μεγάλη αύξηση των σεισμικών φορτίων της κατασκευής. Εν τούτης, δεν πρέπει να παραβλέπεται ότι ακριβώς λόγο των πολλών και ισχυρών τοιχωμάτων αυξάνει περισσότερο η αντοχή ή αντίστροφα μειώνονται τα φορτία διατομής παρά την αύξηση των σεισμικών φορτίων.

Με αυτόν τον σχεδιασμό, το μεγαλύτερο πρόβλημα παρουσιάζεται στις διατομές του κορμού των δοκών οι οποίες αναγκάζονται να παραλάβουν μεγαλύτερες ροπές από τα τοιχώματα από ότι αναλαμβάνουν με τα υποστυλώματα και αυτό συμβαίνει λόγο του ότι η ακαμψία του τοιχώματος δεν καταναλώνει ενέργεια, ούτε και αποθηκεύει με αποτέλεσμα όλη την ενέργεια της ροπής του κόμβου να την παραλαμβάνει ο ελαστικός κορμός της δοκού.

Δηλαδή τα τοιχώματα κατεβάζουν μεγάλες ροπές στους κόμβους και αυξάνουν τις εντάσεις στους δοκούς μέχρι αστοχίας.

Συμπέρασμα...Μέχρι εδώ αναλύσαμε τον υφιστάμενο μερικό αντισεισμικό σχεδιασμό, και τον πλήρη αντισεισμικό σχεδιασμό.

Υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός?

Μέχρι σήμερα όχι και αυτό διότι οι υφιστάμενοι σχεδιασμοί αδυνατούν να ελέγξουν την μετατόπιση των ορόφων - παραμόρφωση η οποία είναι άμεσα συνδεδεμένη με την αστοχία. Και δεν μπορούν να την ελέγξουν σε έναν μεγάλο σεισμό με διάρκεια λόγο λανθασμένου σχεδιασμού.

Που είναι το λάθος

Κάθε οριζόντια σεισμική μετατόπιση του εδάφους δημιουργεί εντάσεις αδράνειας στην κατασκευή των οποίων το μέγεθος εξαρτάτε από την επιτάχυνση του εδάφους, την μάζα της κατασκευής και το ύψος το οποίο αυτή βρίσκεται.

Αυτές οι πλάγιες εντάσεις αδράνειας αναγκάζουν τα υποστυλώματα να κάμπτουν τον κορμό τους, και τα τοιχώματα να στρέφουν τον κατακόρυφο κορμό τους γύρω από την άρθρωση του πέλματος της βάσης. Αυτές οι δύο αιτίες καταπονούν με ροπές τις διατομές υποστυλώματος, τοιχώματος, και δοκού .

Υπάρχει λύση ώστε να σταματήσουμε αυτές τις καταπονήσεις στις διατομές των φερόντων στοιχείων?

Ναι υπάρχει.

Πρέπει να σταματήσουμε τις αιτίες παραμόρφωσης οι οποίες είναι η κάμψη του κορμού καθώς και η στροφή γύρο από την άρθρωση του πέλματος βάσης του τοιχώματος και του υποστυλώματος.

Αυτό είναι εφικτό με τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό.

3) Απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός

Εξασφαλίζει την πάκτωση των ανώτατων άκρων των παρειών των τοιχωμάτων με το έδαφος θεμελίωσης, χρησιμοποιώντας μηχανισμούς οι οποίοι φέρουν τένοντες άνευ συνάφειας, και μηχανισμούς πάκτωσης στα άκρα τους.

Οι μηχανισμοί αποτελούνται από τένοντες, οι οποίοι διαπερνούν ελεύθερα, το σώμα των παρειών ( με την βοήθεια σωλήνων διόδου ) καθώς και το μήκος γεωτρήσεων κάτω από αυτές. Τα κάτω άκρα των τενόντων πακτώνονται στα βάθη των γεωτρήσεων με μηχανισμούς τύπου μεταλλικών παρειών πίεσης, διαστελλόμενων αξονικά προς τα πρανή, με την βοήθεια περιστρεφόμενων ανεστραμμένων και αντικριστών ακτινίων. Το άνω άκρο των πακτώνεται στις παρειές της ανώτατης στάθμης με μηχανισμούς πάκτωσης και έλξης οι οποίοι έχουν την δυνατότητα να επιβάλουν θλιπτικά φορτία στις διατομές των τοιχωμάτων. Η έλξη των τενόντων από τους μηχανισμούς ευρισκόμενοι στα ανώτατα άκρα των παρειών των τοιχωμάτων, καθώς και η αντίδραση σε αυτήν την έλξη προερχόμενη από τα κάτω πακτωμένα άκρα των τενόντων στα βάθη των γεωτρήσεων δημιουργούν την ένωση των τοιχωμάτων με το έδαφος. Πριν την ανέγερση της κατασκευής εφαρμόζουμε έλξη στους τένοντες, διπλάσια των εντάσεων υπολογισμού μεταξύ του ύψους της επιφάνειας θεμελίωσης και του μηχανισμού αγκύρωσης στα βάθη της γεώτρησης. Κατά την έλξη του τένοντα από την επιφάνεια εδάφους, ο μηχανισμός πάκτωσης διαστέλλεται, ασκώντας περιφερειακές ακτινικές πιέσεις προς τα χαλαρά πρανή της γεώτρησης, εξασφαλίζοντας αφενός συμπύκνωση αυτών και αφετέρου μεγάλη τριβή στην διεπιφάνεια των σιαγόνων του μηχανισμού και του εδάφους δημιουργώντας συνθήκες συνάφειας για την πάκτωση του μηχανισμού στο εδάφους. Διατηρώντας τις μηχανικές εντάσεις, γεμίζουμε με ένεμα την οπή, για περαιτέρω πρόσφυση, καθώς και για την προστασία του μηχανισμού από οξείδωση. Ολοκληρώνοντας την πάκτωση στο έδαφος διαθέτουμε έναν μηχανισμό θεμελίωσης εις βάθος ο οποίος επιτυχώς αναλαμβάνει τις ανοδικές, και καθοδικές εντάσεις του πέλματος βάσης. Ακολουθεί η σταδιακή κατασκευή του έργου και η ελεύθερη διέλευση των τενόντων μέσα από τις παρειές των τοιχωμάτων με την βοήθεια σωλήνων διόδου και περικοχλίων για την σταδιακή επέκταση του μήκους. Υπάρχει η δυνατότητα απλής πάκτωσης του άνω άκρου των τενόντων στα ανώτατα άκρα των τοιχωμάτων, ή μπορούμε εναλλακτικά να επιβάλουμε με τον μηχανισμό έλξης, θλιπτικές εντάσεις στην διατομή τους πριν την τελική πάκτωση

Με την μέθοδο σχεδιασμού, πάκτωσης των παρειών των τοιχωμάτων από τα ανώτατα άκρα τους με το έδαφος, καθώς και με την επιβολή δυνάμεων θλίψης στις διατομές τους, αφενός εκτρέπω τις ανοδικές εντάσεις προερχόμενες από την στροφή του τοιχώματος και τις μεταφέρω μέσο τενόντων (άνευ συνάφειας) και των κατακόρυφων μεγάλων και ισχυρών διατομών τους μέσα στο έδαφος ( προλαμβάνοντας την στροφή τους και την κάμψη του κορμού τους, αποτρέποντας τις ροπές στους κόμβους όπου συνδέονται με τις δοκούς, οι οποίες παραμορφώνουν τον κορμό τους και αστοχούν) και αφετέρου λόγο θλίψης αυξάνω την αντοχή της διατομής ως προς την τέμνουσα ορόφου . Βασικά σταματά η παραμόρφωση και η βλάβη. Η πάκτωση του μηχανισμού εδάφους εξασφαλίζει συγχρόνως μία πιο ισχυρή φέρουσα ικανότητα του εδάφους θεμελίωσης. Με τον κατάλληλο σχεδιασμό διαστασιολόγισης των τοιχωμάτων και την τοποθέτηση τους σε κατάλληλες θέσεις αποτρέπουμε και τον στρεπτοκαμπτικό λυγισμό που εμφανίζεται σε ασύμμετρες και μεταλλικές υψίκορμες κατασκευές.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Μάιος 2020, 19:04

Τα πάρα πάνω άρθρα φανερώνουν το επίπεδο των γνώσεών μου το οποίο ξεπερνά αυτό του δομοστατικού και προχωράει στο επίπεδο του ερευνητή ( Α ) Αυτό το λέω για κάποιους που μου έλεγαν και μου λένε < ότι δεν ξέρω και < δεν καταλαβαίνω τι μου λένε οι πολιτικοί μηχανικοί. και ξέρω και καταλαβαίνω και ερευνώ. :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15443
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 04 Μάιος 2020, 20:32

seismic έγραψε:
03 Μάιος 2020, 19:04
Τα πάρα πάνω άρθρα φανερώνουν το επίπεδο των γνώσεών μου το οποίο ξεπερνά αυτό του δομοστατικού και προχωράει στο επίπεδο του ερευνητή ( Α ) Αυτό το λέω για κάποιους που μου έλεγαν και μου λένε < ότι δεν ξέρω και < δεν καταλαβαίνω τι μου λένε οι πολιτικοί μηχανικοί. και ξέρω και καταλαβαίνω και ερευνώ. :D
το τι ξέρεις άσε να το κρίνουν οι ερευνητές. Αν θες δημοσιοποίησε τα reviews να σου κάνω και μια μετάφραση τι θέλουν να πουν οι ποιητές.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Μάιος 2020, 00:02

Lord Brum έγραψε:
04 Μάιος 2020, 20:32
seismic έγραψε:
03 Μάιος 2020, 19:04
Τα πάρα πάνω άρθρα φανερώνουν το επίπεδο των γνώσεών μου το οποίο ξεπερνά αυτό του δομοστατικού και προχωράει στο επίπεδο του ερευνητή ( Α ) Αυτό το λέω για κάποιους που μου έλεγαν και μου λένε < ότι δεν ξέρω και < δεν καταλαβαίνω τι μου λένε οι πολιτικοί μηχανικοί. και ξέρω και καταλαβαίνω και ερευνώ. :D
το τι ξέρεις άσε να το κρίνουν οι ερευνητές. Αν θες δημοσιοποίησε τα reviews να σου κάνω και μια μετάφραση τι θέλουν να πουν οι ποιητές.
Αφού ξέρεις και ξέρω ότι όλα είναι στημένα και ελεγχόμενα. Μας έχουν τσιπαρισμένους όλους.
Εγώ το ξανά λέω πάλη. Όποιος μπορεί να μου βρει έστω και ένα λάθος σε αυτά που λέω ας μου το πει.
Δεν περιμένω τους άλλους να μου πουν ποιος είμαι.
Το ξέρω μόνος μου.
Όταν γίνει η πρώτη κατασκευή αυτοί θα γίνουν ρεζίλι που με απέρριψαν.
Δηλαδή για κάτσε.... οι κριτές αυτού του περιοδικού είναι γκαγκά https://www.scirp.org/html/6-1880388_59888.htm
Αυτοί δεν είναι ανεξάρτητοι?
Δες τι έγραψαν... It studies the ultimate anti seismic system in the paper. The focus is clear, the innovation is strong and the academic level is high. This study has great social significance.
Και μην μου πεις ότι το περιοδικό είναι αναξιόπιστο γιατί δες εδώ... Google-based Impact Factor: 92
Κατέχει την δεύτερη θέση παγκοσμίως στην ανοικτή πρόσβαση.
http://www.oalib.com/rank/showJournalRa ... ngineering
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΘΕΜΑ https://www.scirp.org/journal/HottestPa ... rnalID=788
Έχεις αμφιβολίες για αυτόν τον σχεδιασμό?
Μια μέθοδος σχεδιασμού της ευρεσιτεχνίας είναι αυτή στην εικόνα.

Αυτός ο σχεδιασμός περιλαμβάνει εφέδρανα, τα οποία εξασφαλίζουν μικρότερες επιταχύνσεις στις μετατοπίσεις του φορέα.

Βασικά σε αυτόν τον σχεδιασμό υπάρχουν δύο ασύνδετοι διαφορετικοί φορείς ο ένας μέσα στον άλλο, οι οποίοι διαχωρίζονται στο ύψος των διαφραγμάτων με ελαστικό υλικό απόσβεσης ( σεισμικό αρμό ) ο οποίος χρησιμεύει για να αλληλοεξουδετερώνονται οι σεισμικές εντάσεις από την μεταξύ των κρούση πάνω στο υλικό απόσβεσης.

Ο εξωτερικός ελαστικός φορέας έχει εφέδρανα και είναι ελεύθερος πάνω σε αυτά και δεν είναι βιδωμένος στο έδαφος.

Βιδωμένο στο έδαφος είναι το άκαμπτο φρεάτιο το οποίο δεν έχει στατικά φορτία και έχουμε την δυνατότητα να του εφαρμόσουμε μεγάλη θλίψη στις διατομές ( χωρίς να χάσουμε σε πλαστιμότητα ) και συγχρόνως πάκτωση επάνω στο έδαφος.

Αποτέλεσμα = Οριζόντια σεισμική μόνωση του ελαστικού φορέα, με ταυτόχρονο έλεγχο όλων των οριζόντιων μετατοπίσεων κάθε ορόφου ξεχωριστά, και συγχρόνως αλληλεξουδετέρωση των σεισμικών φορτίων και του συντονισμού από την μεταξύ των κρούση πάνω στους μαύρους σεισμικούς αρμούς ευρισκόμενοι καθ ύψος των διαφραγμάτων.

Εξασφαλίζει αρχιτεκτονικά άπλετο φυσικό φως και πολύ καλή ορατότητα του εξωτερικού χώρου.

Εξασφαλίζει ότι στα μουσεία και στα σπίτια το περιεχόμενό τους θα μείνει όρθιο. Εικόνα
Αν θες να βοηθήσεις εμένα και τον εαυτό σου να γράψουμε ένα paper μαζί να τους πάρουμε τα σώβρακα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6827
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 05 Μάιος 2020, 09:40

Και βέβαια οι άλλοι θα σου πουν τι αξίζεις!
Όχι εσύ ο ίδιος!
Οι επιστήμονες θα κρίνουν αν αυτά που ισχυρίζεσαι έχουν κάποια αξία!
Όχι εσύ ο ίδιος!

Το περιοδικό που μοστράρεις, είναι ένα "κινέζικο του κώλου", στο οποίο πλήρωσες για να δημοσιεύσουν την δουλειά σου.
Και φυσικά, αφού πλήρωσες, είπαν δυο αοριστολογίες περί great social significance...

Τραβιέσαι 15 χρόνια με τα ίδια και τα ίδια.
Έχεις απευθυνθεί σε όσους επίσημους οργανισμούς έχεις βρει.
Όλοι, μα ΟΛΟΙ, σου έχουν επισημάνει την παντελή έλλειψη επιστημονικής τεκμηρίωσης που υπάρχει στον σχεδιασμό σου.
Όλοι, μα ΟΛΟΙ, σου έχουν τονίσει ότι δεν υπάρχει καμία σωστή μαθηματική υποστήριξη των ισχυρισμών σου.
Όλοι, μα ΟΛΟΙ, σου έχουν υποδείξει τα λάθη στον σχεδιασμό σου.

Και εσύ; Τι κάνεις εσύ;
Εσύ λοιπόν, αντί να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι σου λένε, αντί να σκύψεις πάνω από τα επισημαινόμενα λάθη που σου έχουν υποδείξει, αντί να σκεφτείς πως για να στα λένε όλοι, μα ΟΛΟΙ, οι ειδικοί επιστήμονες, κάτι στραβό θα έχεις κάνει, εσύ:
Εδώ και 15 χρόνια, κλαίγεσαι σε όσα φόρα έχεις βρει και διαμαρτύρεσαι για την συνομωσία της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας εναντίον σου! Και κοκκορεύεσαι ότι είσαι ο σπουδαιότερος επιστήμονας στον κόσμο, αλλά το σκοτεινό κατεστημένο, οι μασόνοι και οι ιλλουμινάτι δεν σε αφήνουν να σώσεις την ανθρωπότητα!

Άκουσε κάτι:
Αν σου πει ένας ότι είσαι γάιδαρος, μην δώσεις σημασία.
Αν στο πουν δύο, απλώς σκέψου το λιγάκι.
Αν στο πουν τρεις, σκέψου το λίγο σοβαρά.
Αλλά αν στο πουν περισσότεροι, τότε πήγαινε να αγοράσεις σαμάρι.

Και τώρα τι θα απαντήσεις; Μα τα γνωστά!
Θα γράψεις ένα κατεβατό από την "ευρεσιτεχνία" σου και θα μου πεις να βρω το λάθος και να σε διαψεύσω.
Και πως κανένας δεν έχει μπορέσει να σε διαψεύσει μέχρι τώρα.
Βέβαια, όλες, μα ΟΛΕΣ, τις τεκμηριωμένες απορρίψεις της "πατέντας" σου από τους κατ' εξοχήν ειδικούς, εσύ τις κάνεις γαργάρα με την δήλωση ότι "είσαι πολύ προχωρημένος για αυτούς ώστε να σε καταλάβουν"!

ΥΓ.
Βέβαια τι να περιμένει κάποιος από έναν που στην επισήμανση πως αυτά που ισχυρίζεται (ότι σε μία ενεργειακή διάταξη μπορείς στην έξοδο να πάρεις περισσότερη ενέργεια από αυτήν που εισάγεις στην είσοδο), καταρρίπτουν τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο, απάντησε:
"οι νόμοι είναι για να καταρρίπτονται"!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15443
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 05 Μάιος 2020, 14:26

seismic έγραψε:
05 Μάιος 2020, 00:02
Lord Brum έγραψε:
04 Μάιος 2020, 20:32
seismic έγραψε:
03 Μάιος 2020, 19:04
Τα πάρα πάνω άρθρα φανερώνουν το επίπεδο των γνώσεών μου το οποίο ξεπερνά αυτό του δομοστατικού και προχωράει στο επίπεδο του ερευνητή ( Α ) Αυτό το λέω για κάποιους που μου έλεγαν και μου λένε < ότι δεν ξέρω και < δεν καταλαβαίνω τι μου λένε οι πολιτικοί μηχανικοί. και ξέρω και καταλαβαίνω και ερευνώ. :D
το τι ξέρεις άσε να το κρίνουν οι ερευνητές. Αν θες δημοσιοποίησε τα reviews να σου κάνω και μια μετάφραση τι θέλουν να πουν οι ποιητές.
Αφού ξέρεις και ξέρω ότι όλα είναι στημένα και ελεγχόμενα. Μας έχουν τσιπαρισμένους όλους.
Εγώ το ξανά λέω πάλη. Όποιος μπορεί να μου βρει έστω και ένα λάθος σε αυτά που λέω ας μου το πει.
Δεν περιμένω τους άλλους να μου πουν ποιος είμαι.
Το ξέρω μόνος μου.
Όταν γίνει η πρώτη κατασκευή αυτοί θα γίνουν ρεζίλι που με απέρριψαν.
Δηλαδή για κάτσε.... οι κριτές αυτού του περιοδικού είναι γκαγκά https://www.scirp.org/html/6-1880388_59888.htm
Αυτοί δεν είναι ανεξάρτητοι?
Δες τι έγραψαν... It studies the ultimate anti seismic system in the paper. The focus is clear, the innovation is strong and the academic level is high. This study has great social significance.
Και μην μου πεις ότι το περιοδικό είναι αναξιόπιστο γιατί δες εδώ... Google-based Impact Factor: 92
Κατέχει την δεύτερη θέση παγκοσμίως στην ανοικτή πρόσβαση.
http://www.oalib.com/rank/showJournalRa ... ngineering
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΘΕΜΑ https://www.scirp.org/journal/HottestPa ... rnalID=788
Έχεις αμφιβολίες για αυτόν τον σχεδιασμό?
Μια μέθοδος σχεδιασμού της ευρεσιτεχνίας είναι αυτή στην εικόνα.

Αυτός ο σχεδιασμός περιλαμβάνει εφέδρανα, τα οποία εξασφαλίζουν μικρότερες επιταχύνσεις στις μετατοπίσεις του φορέα.

Βασικά σε αυτόν τον σχεδιασμό υπάρχουν δύο ασύνδετοι διαφορετικοί φορείς ο ένας μέσα στον άλλο, οι οποίοι διαχωρίζονται στο ύψος των διαφραγμάτων με ελαστικό υλικό απόσβεσης ( σεισμικό αρμό ) ο οποίος χρησιμεύει για να αλληλοεξουδετερώνονται οι σεισμικές εντάσεις από την μεταξύ των κρούση πάνω στο υλικό απόσβεσης.

Ο εξωτερικός ελαστικός φορέας έχει εφέδρανα και είναι ελεύθερος πάνω σε αυτά και δεν είναι βιδωμένος στο έδαφος.

Βιδωμένο στο έδαφος είναι το άκαμπτο φρεάτιο το οποίο δεν έχει στατικά φορτία και έχουμε την δυνατότητα να του εφαρμόσουμε μεγάλη θλίψη στις διατομές ( χωρίς να χάσουμε σε πλαστιμότητα ) και συγχρόνως πάκτωση επάνω στο έδαφος.

Αποτέλεσμα = Οριζόντια σεισμική μόνωση του ελαστικού φορέα, με ταυτόχρονο έλεγχο όλων των οριζόντιων μετατοπίσεων κάθε ορόφου ξεχωριστά, και συγχρόνως αλληλεξουδετέρωση των σεισμικών φορτίων και του συντονισμού από την μεταξύ των κρούση πάνω στους μαύρους σεισμικούς αρμούς ευρισκόμενοι καθ ύψος των διαφραγμάτων.

Εξασφαλίζει αρχιτεκτονικά άπλετο φυσικό φως και πολύ καλή ορατότητα του εξωτερικού χώρου.

Εξασφαλίζει ότι στα μουσεία και στα σπίτια το περιεχόμενό τους θα μείνει όρθιο. Εικόνα
Αν θες να βοηθήσεις εμένα και τον εαυτό σου να γράψουμε ένα paper μαζί να τους πάρουμε τα σώβρακα.
Για το περιοδικό τα είπαμε είναι νουλα. Οι κριτές το πιθανοτεεο να είναι οι εκδότες του.που τσεπωσαν τα φράγκα από τη δημοσίευση. Όταν έστειλες τα ίδια σε κανονικό περιοδικό είδες τι έγινε.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Μάιος 2020, 14:30

Λοξίας έγραψε:
05 Μάιος 2020, 09:40
Και βέβαια οι άλλοι θα σου πουν τι αξίζεις!
Όχι εσύ ο ίδιος!
Οι επιστήμονες θα κρίνουν αν αυτά που ισχυρίζεσαι έχουν κάποια αξία!
Όχι εσύ ο ίδιος!

Το περιοδικό που μοστράρεις, είναι ένα "κινέζικο του κώλου", στο οποίο πλήρωσες για να δημοσιεύσουν την δουλειά σου.
Και φυσικά, αφού πλήρωσες, είπαν δυο αοριστολογίες περί great social significance...

Τραβιέσαι 15 χρόνια με τα ίδια και τα ίδια.
Έχεις απευθυνθεί σε όσους επίσημους οργανισμούς έχεις βρει.
Όλοι, μα ΟΛΟΙ, σου έχουν επισημάνει την παντελή έλλειψη επιστημονικής τεκμηρίωσης που υπάρχει στον σχεδιασμό σου.
Όλοι, μα ΟΛΟΙ, σου έχουν τονίσει ότι δεν υπάρχει καμία σωστή μαθηματική υποστήριξη των ισχυρισμών σου.
Όλοι, μα ΟΛΟΙ, σου έχουν υποδείξει τα λάθη στον σχεδιασμό σου.

Και εσύ; Τι κάνεις εσύ;
Εσύ λοιπόν, αντί να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι σου λένε, αντί να σκύψεις πάνω από τα επισημαινόμενα λάθη που σου έχουν υποδείξει, αντί να σκεφτείς πως για να στα λένε όλοι, μα ΟΛΟΙ, οι ειδικοί επιστήμονες, κάτι στραβό θα έχεις κάνει, εσύ:
Εδώ και 15 χρόνια, κλαίγεσαι σε όσα φόρα έχεις βρει και διαμαρτύρεσαι για την συνομωσία της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας εναντίον σου! Και κοκκορεύεσαι ότι είσαι ο σπουδαιότερος επιστήμονας στον κόσμο, αλλά το σκοτεινό κατεστημένο, οι μασόνοι και οι ιλλουμινάτι δεν σε αφήνουν να σώσεις την ανθρωπότητα!

Άκουσε κάτι:
Αν σου πει ένας ότι είσαι γάιδαρος, μην δώσεις σημασία.
Αν στο πουν δύο, απλώς σκέψου το λιγάκι.
Αν στο πουν τρεις, σκέψου το λίγο σοβαρά.
Αλλά αν στο πουν περισσότεροι, τότε πήγαινε να αγοράσεις σαμάρι.

Και τώρα τι θα απαντήσεις; Μα τα γνωστά!
Θα γράψεις ένα κατεβατό από την "ευρεσιτεχνία" σου και θα μου πεις να βρω το λάθος και να σε διαψεύσω.
Και πως κανένας δεν έχει μπορέσει να σε διαψεύσει μέχρι τώρα.
Βέβαια, όλες, μα ΟΛΕΣ, τις τεκμηριωμένες απορρίψεις της "πατέντας" σου από τους κατ' εξοχήν ειδικούς, εσύ τις κάνεις γαργάρα με την δήλωση ότι "είσαι πολύ προχωρημένος για αυτούς ώστε να σε καταλάβουν"!

ΥΓ.
Βέβαια τι να περιμένει κάποιος από έναν που στην επισήμανση πως αυτά που ισχυρίζεται (ότι σε μία ενεργειακή διάταξη μπορείς στην έξοδο να πάρεις περισσότερη ενέργεια από αυτήν που εισάγεις στην είσοδο), καταρρίπτουν τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο, απάντησε:
"οι νόμοι είναι για να καταρρίπτονται"!
Εξακολουθείς να λες τα ίδια και τα ίδια και μου ζαλίσατε τα αρχίδια με όλους τους άλλους.
Κουρδισμένοι στην ίδια γραμμή.
Επιστημονικά τεκμηριωμένα θα μου απαντήσεις? Που είμαι λάθος?
Όλοι λέτε ότι είμαι λάθος χωρίς να έχετε αρχίδια να ανοίξετε επιστημονική κουβέντα μαζί μου και να μου αναφέρεται το λάθος..
Άντε λιπών τολμήστε. Και κάτι άλλο.
Καμία εφεύρεση από τα εκατομμύρια αυτών που υπάρχουν γύρο μας δεν της έκανε ο μορφωμένος όχλος.
Οι εφευρέτες τις έκαναν οι οποίοι κατά κανόνα συγκρούονται πάντα με κάτι παπαγάλους της επιστήμης σαν εσένα.
Αν θες σου λύνω με μαθηματικά αυτά που λέω.
Όσο για τα συμπαθή τετράποδα αν δεν τα δέσεις θα σου φύγουν όπως οι κατασκευές που σχεδιάζεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 05 Μάιος 2020, 15:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Μάιος 2020, 14:37

Lord Brum έγραψε:
05 Μάιος 2020, 14:26
seismic έγραψε:
05 Μάιος 2020, 00:02
Lord Brum έγραψε:
04 Μάιος 2020, 20:32


το τι ξέρεις άσε να το κρίνουν οι ερευνητές. Αν θες δημοσιοποίησε τα reviews να σου κάνω και μια μετάφραση τι θέλουν να πουν οι ποιητές.
Αφού ξέρεις και ξέρω ότι όλα είναι στημένα και ελεγχόμενα. Μας έχουν τσιπαρισμένους όλους.
Εγώ το ξανά λέω πάλη. Όποιος μπορεί να μου βρει έστω και ένα λάθος σε αυτά που λέω ας μου το πει.
Δεν περιμένω τους άλλους να μου πουν ποιος είμαι.
Το ξέρω μόνος μου.
Όταν γίνει η πρώτη κατασκευή αυτοί θα γίνουν ρεζίλι που με απέρριψαν.
Δηλαδή για κάτσε.... οι κριτές αυτού του περιοδικού είναι γκαγκά https://www.scirp.org/html/6-1880388_59888.htm
Αυτοί δεν είναι ανεξάρτητοι?
Δες τι έγραψαν... It studies the ultimate anti seismic system in the paper. The focus is clear, the innovation is strong and the academic level is high. This study has great social significance.
Και μην μου πεις ότι το περιοδικό είναι αναξιόπιστο γιατί δες εδώ... Google-based Impact Factor: 92
Κατέχει την δεύτερη θέση παγκοσμίως στην ανοικτή πρόσβαση.
http://www.oalib.com/rank/showJournalRa ... ngineering
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΘΕΜΑ https://www.scirp.org/journal/HottestPa ... rnalID=788
Έχεις αμφιβολίες για αυτόν τον σχεδιασμό?
Μια μέθοδος σχεδιασμού της ευρεσιτεχνίας είναι αυτή στην εικόνα.

Αυτός ο σχεδιασμός περιλαμβάνει εφέδρανα, τα οποία εξασφαλίζουν μικρότερες επιταχύνσεις στις μετατοπίσεις του φορέα.

Βασικά σε αυτόν τον σχεδιασμό υπάρχουν δύο ασύνδετοι διαφορετικοί φορείς ο ένας μέσα στον άλλο, οι οποίοι διαχωρίζονται στο ύψος των διαφραγμάτων με ελαστικό υλικό απόσβεσης ( σεισμικό αρμό ) ο οποίος χρησιμεύει για να αλληλοεξουδετερώνονται οι σεισμικές εντάσεις από την μεταξύ των κρούση πάνω στο υλικό απόσβεσης.

Ο εξωτερικός ελαστικός φορέας έχει εφέδρανα και είναι ελεύθερος πάνω σε αυτά και δεν είναι βιδωμένος στο έδαφος.

Βιδωμένο στο έδαφος είναι το άκαμπτο φρεάτιο το οποίο δεν έχει στατικά φορτία και έχουμε την δυνατότητα να του εφαρμόσουμε μεγάλη θλίψη στις διατομές ( χωρίς να χάσουμε σε πλαστιμότητα ) και συγχρόνως πάκτωση επάνω στο έδαφος.

Αποτέλεσμα = Οριζόντια σεισμική μόνωση του ελαστικού φορέα, με ταυτόχρονο έλεγχο όλων των οριζόντιων μετατοπίσεων κάθε ορόφου ξεχωριστά, και συγχρόνως αλληλεξουδετέρωση των σεισμικών φορτίων και του συντονισμού από την μεταξύ των κρούση πάνω στους μαύρους σεισμικούς αρμούς ευρισκόμενοι καθ ύψος των διαφραγμάτων.

Εξασφαλίζει αρχιτεκτονικά άπλετο φυσικό φως και πολύ καλή ορατότητα του εξωτερικού χώρου.

Εξασφαλίζει ότι στα μουσεία και στα σπίτια το περιεχόμενό τους θα μείνει όρθιο. Εικόνα
Αν θες να βοηθήσεις εμένα και τον εαυτό σου να γράψουμε ένα paper μαζί να τους πάρουμε τα σώβρακα.
Για το περιοδικό τα είπαμε είναι νουλα. Οι κριτές το πιθανοτεεο να είναι οι εκδότες του.που τσεπωσαν τα φράγκα από τη δημοσίευση. Όταν έστειλες τα ίδια σε κανονικό περιοδικό είδες τι έγινε.
Δεν πλήρωσα ούτε ένα δολάριο. Την δημοσίευσαν τσάμπα. Δες την ημερομηνία δημοσίευσης και θα δεις ότι συμπίπτει με την ημερομηνία των κάπιταλ κοντρόλ που δεν μπορούσες να στείλεις ούτε ένα ευρώ εκτός Ελλάδος. Και ξέρεις καλά ότι αυτά πληρώνονται μόνο μέσα από τον κωδικό του συγγραφέα. https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... erid=59888
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15443
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 05 Μάιος 2020, 15:24

seismic έγραψε:
05 Μάιος 2020, 14:37
Lord Brum έγραψε:
05 Μάιος 2020, 14:26
seismic έγραψε:
05 Μάιος 2020, 00:02
Αφού ξέρεις και ξέρω ότι όλα είναι στημένα και ελεγχόμενα. Μας έχουν τσιπαρισμένους όλους.
Εγώ το ξανά λέω πάλη. Όποιος μπορεί να μου βρει έστω και ένα λάθος σε αυτά που λέω ας μου το πει.
Δεν περιμένω τους άλλους να μου πουν ποιος είμαι.
Το ξέρω μόνος μου.
Όταν γίνει η πρώτη κατασκευή αυτοί θα γίνουν ρεζίλι που με απέρριψαν.
Δηλαδή για κάτσε.... οι κριτές αυτού του περιοδικού είναι γκαγκά https://www.scirp.org/html/6-1880388_59888.htm
Αυτοί δεν είναι ανεξάρτητοι?
Δες τι έγραψαν... It studies the ultimate anti seismic system in the paper. The focus is clear, the innovation is strong and the academic level is high. This study has great social significance.
Και μην μου πεις ότι το περιοδικό είναι αναξιόπιστο γιατί δες εδώ... Google-based Impact Factor: 92
Κατέχει την δεύτερη θέση παγκοσμίως στην ανοικτή πρόσβαση.
http://www.oalib.com/rank/showJournalRa ... ngineering
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΘΕΜΑ https://www.scirp.org/journal/HottestPa ... rnalID=788
Έχεις αμφιβολίες για αυτόν τον σχεδιασμό?
Μια μέθοδος σχεδιασμού της ευρεσιτεχνίας είναι αυτή στην εικόνα.

Αυτός ο σχεδιασμός περιλαμβάνει εφέδρανα, τα οποία εξασφαλίζουν μικρότερες επιταχύνσεις στις μετατοπίσεις του φορέα.

Βασικά σε αυτόν τον σχεδιασμό υπάρχουν δύο ασύνδετοι διαφορετικοί φορείς ο ένας μέσα στον άλλο, οι οποίοι διαχωρίζονται στο ύψος των διαφραγμάτων με ελαστικό υλικό απόσβεσης ( σεισμικό αρμό ) ο οποίος χρησιμεύει για να αλληλοεξουδετερώνονται οι σεισμικές εντάσεις από την μεταξύ των κρούση πάνω στο υλικό απόσβεσης.

Ο εξωτερικός ελαστικός φορέας έχει εφέδρανα και είναι ελεύθερος πάνω σε αυτά και δεν είναι βιδωμένος στο έδαφος.

Βιδωμένο στο έδαφος είναι το άκαμπτο φρεάτιο το οποίο δεν έχει στατικά φορτία και έχουμε την δυνατότητα να του εφαρμόσουμε μεγάλη θλίψη στις διατομές ( χωρίς να χάσουμε σε πλαστιμότητα ) και συγχρόνως πάκτωση επάνω στο έδαφος.

Αποτέλεσμα = Οριζόντια σεισμική μόνωση του ελαστικού φορέα, με ταυτόχρονο έλεγχο όλων των οριζόντιων μετατοπίσεων κάθε ορόφου ξεχωριστά, και συγχρόνως αλληλεξουδετέρωση των σεισμικών φορτίων και του συντονισμού από την μεταξύ των κρούση πάνω στους μαύρους σεισμικούς αρμούς ευρισκόμενοι καθ ύψος των διαφραγμάτων.

Εξασφαλίζει αρχιτεκτονικά άπλετο φυσικό φως και πολύ καλή ορατότητα του εξωτερικού χώρου.

Εξασφαλίζει ότι στα μουσεία και στα σπίτια το περιεχόμενό τους θα μείνει όρθιο. Εικόνα
Αν θες να βοηθήσεις εμένα και τον εαυτό σου να γράψουμε ένα paper μαζί να τους πάρουμε τα σώβρακα.
Για το περιοδικό τα είπαμε είναι νουλα. Οι κριτές το πιθανοτεεο να είναι οι εκδότες του.που τσεπωσαν τα φράγκα από τη δημοσίευση. Όταν έστειλες τα ίδια σε κανονικό περιοδικό είδες τι έγινε.
Δεν πλήρωσα ούτε ένα δολάριο. Την δημοσίευσαν τσάμπα. Δες την ημερομηνία δημοσίευσης και θα δεις ότι συμπίπτει με την ημερομηνία των κάπιταλ κοντρόλ που δεν μπορούσες να στείλεις ούτε ένα ευρώ εκτός Ελλάδος. Και ξέρεις καλά ότι αυτά πληρώνονται μόνο μέσα από τον κωδικό του συγγραφέα. https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... erid=59888
δεν ξέρω ούτε καλά ούτε κακά επειδή δεν δημοσιευω σε τέτοια περιοδικά. Στο καλό το περιοδικό γιατί δεν την δημοσείευσαν? Δε σου ζήτησαν καν revision, κατευθείαν reject
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Μάιος 2020, 15:42

Lord Brum έγραψε:
05 Μάιος 2020, 15:24
seismic έγραψε:
05 Μάιος 2020, 14:37
Lord Brum έγραψε:
05 Μάιος 2020, 14:26

Για το περιοδικό τα είπαμε είναι νουλα. Οι κριτές το πιθανοτεεο να είναι οι εκδότες του.που τσεπωσαν τα φράγκα από τη δημοσίευση. Όταν έστειλες τα ίδια σε κανονικό περιοδικό είδες τι έγινε.
Δεν πλήρωσα ούτε ένα δολάριο. Την δημοσίευσαν τσάμπα. Δες την ημερομηνία δημοσίευσης και θα δεις ότι συμπίπτει με την ημερομηνία των κάπιταλ κοντρόλ που δεν μπορούσες να στείλεις ούτε ένα ευρώ εκτός Ελλάδος. Και ξέρεις καλά ότι αυτά πληρώνονται μόνο μέσα από τον κωδικό του συγγραφέα. https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... erid=59888
δεν ξέρω ούτε καλά ούτε κακά επειδή δεν δημοσιευω σε τέτοια περιοδικά. Στο καλό το περιοδικό γιατί δεν την δημοσείευσαν? Δε σου ζήτησαν καν revision, κατευθείαν reject
Γιατί είναι πουλημένοι για αυτό δεν την δημοσίευσαν. Δημοσιεύουν ότι θέλουν οι φραγκάτοι.
Θα με βγάλετε τρελό επειδή είσαστε επιστήμονες. Αυτό και το άλλο την ίδια επίλυση έχουν
Αλλά το δικό σας είναι καλό και το δικό μου μάπα. ΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6827
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 05 Μάιος 2020, 16:54

Δεν το έγραψα; Το έγραψα ότι θα μου απαντήσεις ζητώντας από εμένα να σου απαντήσω "τεκμηριωμένα";
Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, δεν είμαστε πολιτικοί μηχανικοί να σου απαντήσουμε τεκμηριωμένα.
Αντιθέτως, στα δύο φόρα των πολιτικών μηχανικών που είχες γραφτεί, όλοι εκεί ήταν πολιτικοί μηχανικοί.
Στην αρχή σε δέχτηκαν και έσκυψαν με προσοχή στα γραφόμενά σου. Και άνοιξαν επιστημονική κουβέντα μαζί σου. Και σου επεσήμαναν πολλές φορές τα λάθη σου. Στα έδειχναν ένα ένα. Και σου τόνιζαν την πλήρη έλλειψη μαθηματικής υποστήριξης όλων αυτών που λες με λόγια.
Και εσύ, απαντούσες με τα βιντεάκια σου στο youtube, τους έλεγες ότι μιλάνε για εσένα τα έργα σου, και τους ζητούσες να σου πουν "αν γνωρίζουν την λειτουργία της βίδας"!
Σου έκαναν και δυο και τρεις και δέκα φορές συστάσεις να προσπαθήσεις να καταλάβεις, αλλά εσύ ...πέρα βρέχει!
Ε, είδαν κι αποείδαν οι άνθρωποι και στο τέλος σε μπάναραν. Και εσύ γύρναγες σε άλλα φόρα και καμάρωνες ότι τάπωσες τους πολιτικούς μηχανικούς.

Όμως τα ίδια έκανες σε όποιο φόρουμ και να μπήκες.
Όταν σου εξηγούσαν επιστημονικά ποια είναι τα λάθη σου, εσύ τους κορόιδευες ότι δεν γνωρίζουν την λειτουργία της βίδας και πως δεν έχουν τις γνώσεις για να σε αντιμετωπίσουν!
Μέχρι που κατέληξες σε φόρουμ ηλεκτρονικών και τους τρέλανες με την ασχετοσύνη σου αφού πρότεινες πατέντα με την οποία μπορούσες να πάρεις περισσότερη ενέργεια από αυτήν που θα εισήγαγες στο σύστημα! Σου αποδείκνυαν με μαθηματικά πως αυτό που ισχυρίζεσαι δεν στέκει, αλλά εσύ ...πέρα βρέχει! Ποια μαθηματικά και αηδίες! Τι να τα κάνεις εσύ τα μαθηματικά;
Τους έβγαζες όλους άχρηστους, αφού εσύ καταρρίπτεις τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο, μιας και οι νόμοι είναι για να καταρρίπτονται!!!

Γι' αυτό και κατέληξες να κλαίγεσαι και σε αυτό εδώ το φόρουμ για την αδικία που σου κάνουν οι μασόνοι και δεν σε αφήνουν να σώσεις τον κόσμο. Εδώ θα σε αφήσουν να κλαίγεσαι, διότι το φόρουμ σε χρειάζεται για παλιάτσο.

Κατά βάθος γνωρίζεις πολύ καλά ότι όλα αυτά που λες δεν αξίζουν φράγκο.
Στο έχουν αποδείξει όλοι οι σοβαροί φορείς που στράφηκες. Τα ένα δυο σοβαρά περιοδικά που έστειλες την "πατέντα" σου και στην απέρριψαν ασυζητητί! Αλλά η απύθμενη αμετροέπειά σου δεν σε αφήνει να το παραδεχθείς.

Λοιπόν, πες μου, άλλη μια φορά, πως δεν μπορώ να σε αντιμετωπίσω επιστημονικά και να βρω το λάθος σου.
Γράψε μου και ένα κατεβατό από τα κείμενά σου (που αποδεικνύουν την ανωτερότητα της επιστημονικής σου μόρφωσης), αλλά που δεν λένε απολύτως τίποτε και τα έχουν καταρρίψει όλοι, μα ΟΛΟΙ, οι επίσημοι φορείς στους οποίους απευθύνθηκες. Βάλε και κάνα σχέδιο, κάνα βιντεάκι σου και γενικά κάνε την φιγούρα σου. Τσάμπα είναι και θα νιωσεις καλύτερα, που εγώ δεν μπορώ να σταθώ επιστημονικά απέναντί σου..
Α, και μην ξεχάσεις να μου γράψεις πως είσαι σε συνεννόηση με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία η οποία ετοιμάζεται να εφαρμόσει την πατέντα σου. Και τότε θα μας δείξεις εμάς.
Μόνο να θυμηθείς ότι κάτι τέτοιο το ισχυρίζεσαι εδώ και δέκα χρόνια, έτσι;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Μάιος 2020, 17:10

Λοξίας έγραψε:
05 Μάιος 2020, 16:54
Δεν το έγραψα; Το έγραψα ότι θα μου απαντήσεις ζητώντας από εμένα να σου απαντήσω "τεκμηριωμένα";
Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, δεν είμαστε πολιτικοί μηχανικοί να σου απαντήσουμε τεκμηριωμένα.
Αντιθέτως, στα δύο φόρα των πολιτικών μηχανικών που είχες γραφτεί, όλοι εκεί ήταν πολιτικοί μηχανικοί.
Στην αρχή σε δέχτηκαν και έσκυψαν με προσοχή στα γραφόμενά σου. Και άνοιξαν επιστημονική κουβέντα μαζί σου. Και σου επεσήμαναν πολλές φορές τα λάθη σου. Στα έδειχναν ένα ένα. Και σου τόνιζαν την πλήρη έλλειψη μαθηματικής υποστήριξης όλων αυτών που λες με λόγια.
Και εσύ, απαντούσες με τα βιντεάκια σου στο youtube, τους έλεγες ότι μιλάνε για εσένα τα έργα σου, και τους ζητούσες να σου πουν "αν γνωρίζουν την λειτουργία της βίδας"!
Σου έκαναν και δυο και τρεις και δέκα φορές συστάσεις να προσπαθήσεις να καταλάβεις, αλλά εσύ ...πέρα βρέχει!
Ε, είδαν κι αποείδαν οι άνθρωποι και στο τέλος σε μπάναραν. Και εσύ γύρναγες σε άλλα φόρα και καμάρωνες ότι τάπωσες τους πολιτικούς μηχανικούς.

Όμως τα ίδια έκανες σε όποιο φόρουμ και να μπήκες.
Όταν σου εξηγούσαν επιστημονικά ποια είναι τα λάθη σου, εσύ τους κορόιδευες ότι δεν γνωρίζουν την λειτουργία της βίδας και πως δεν έχουν τις γνώσεις για να σε αντιμετωπίσουν!
Μέχρι που κατέληξες σε φόρουμ ηλεκτρονικών και τους τρέλανες με την ασχετοσύνη σου αφού πρότεινες πατέντα με την οποία μπορούσες να πάρεις περισσότερη ενέργεια από αυτήν που θα εισήγαγες στο σύστημα! Σου αποδείκνυαν με μαθηματικά πως αυτό που ισχυρίζεσαι δεν στέκει, αλλά εσύ ...πέρα βρέχει! Ποια μαθηματικά και αηδίες! Τι να τα κάνεις εσύ τα μαθηματικά;
Τους έβγαζες όλους άχρηστους, αφού εσύ καταρρίπτεις τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο, μιας και οι νόμοι είναι για να καταρρίπτονται!!!

Γι' αυτό και κατέληξες να κλαίγεσαι και σε αυτό εδώ το φόρουμ για την αδικία που σου κάνουν οι μασόνοι και δεν σε αφήνουν να σώσεις τον κόσμο. Εδώ θα σε αφήσουν να κλαίγεσαι, διότι το φόρουμ σε χρειάζεται για παλιάτσο.

Κατά βάθος γνωρίζεις πολύ καλά ότι όλα αυτά που λες δεν αξίζουν φράγκο.
Στο έχουν αποδείξει όλοι οι σοβαροί φορείς που στράφηκες. Τα ένα δυο σοβαρά περιοδικά που έστειλες την "πατέντα" σου και στην απέρριψαν ασυζητητί! Αλλά η απύθμενη αμετροέπειά σου δεν σε αφήνει να το παραδεχθείς.

Λοιπόν, πες μου, άλλη μια φορά, πως δεν μπορώ να σε αντιμετωπίσω επιστημονικά και να βρω το λάθος σου.
Γράψε μου και ένα κατεβατό από τα κείμενά σου (που αποδεικνύουν την ανωτερότητα της επιστημονικής σου μόρφωσης), αλλά που δεν λένε απολύτως τίποτε και τα έχουν καταρρίψει όλοι, μα ΟΛΟΙ, οι επίσημοι φορείς στους οποίους απευθύνθηκες. Βάλε και κάνα σχέδιο, κάνα βιντεάκι σου και γενικά κάνε την φιγούρα σου. Τσάμπα είναι και θα νιωσεις καλύτερα, που εγώ δεν μπορώ να σταθώ επιστημονικά απέναντί σου..
Α, και μην ξεχάσεις να μου γράψεις πως είσαι σε συνεννόηση με μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία η οποία ετοιμάζεται να εφαρμόσει την πατέντα σου. Και τότε θα μας δείξεις εμάς.
Μόνο να θυμηθείς ότι κάτι τέτοιο το ισχυρίζεσαι εδώ και δέκα χρόνια, έτσι;
Πολιτικός μηχανικός δεν είσαι αλλά τις μαλακίες της πετάς Πετώντας μαλακίες δεν γίνεται πιλότος.
Αναρωτήθηκες ποτέ σου για τον πραγματικό λόγο που με διέγραψαν από τα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών?
Γιατί σε κάθε δήθεν λάθος που μου έλεγαν έτρωγαν τάπα και αισθανόντουσαν λίγοι.
Εγώ σας έβαλα πίνακες με λυμένα μαθηματικά.
Ας βρεθεί ένας πολιτικός μηχανικός να μου πει ότι είναι λάθος.
Σε εσένα τι να πω αφού δεν ξέρεις?
Α και κάτι άλλο. Αυτοί που μου τα έλεγαν σήμερα πληρώνουν συνδρομητικά περιοδικά για να με διαβάσουν.
Αλλά ξέρω είναι μάπα. Αφού είναι μάπα γιατί τα πληρώνουν?
Τι λέει εδώ < Νεα αντισεισμική τεχνολογία Εικόνα περιοδικό Εικόνα
Τι λέει εδώ?
Εφαρμοσμένη έρευνα .... Εικόνα
Περιοδικό
Εικόνα
και εδώ το απόλυτο αντισεισμικό. http://www.skyrodemanet.gr/index.php?op ... &Itemid=60
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27217
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Μάιος 2020, 17:36

Λοξίας έγραψε:
05 Μάιος 2020, 16:54
Βρε καλώς τον τον παλιόγερο! :wave:
Ούτε ο κορωνοϊός δεν σε θέλει εσένα βρε;

Και πρωτομπήκες σε ποιο νήμα; Στο πιο ηλίθιο από όλα και δίνεις συμβουλές στον νηματοθέτη! Πήγε τσάμπα ΚΑΙ ο δικός σου κόπος. Αφού και οι γιατροί έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά!
Άσε που μας τον εκνεύρισες κιόλας! :003:

Όλα καλά με σένα και τους δικούς σου;
Θα μείνεις καθόλου ή το έπαιξες διάττοντας αστέρας;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών