Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 14 Φεβ 2019, 00:15

Natasha έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:07
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:03
Natasha έγραψε:
13 Φεβ 2019, 23:58


Τί λες καλέ; Ποιός το λέει αυτό;
Η λογική το λέει. Μια μικροσκοπική αλλαγή στις παραμέτρους του σύμπαντος και έχεις εχθρικές συνθήκες. Π.χ. Εάν η διαστολή του σύμπαντος γινόταν λίγο πιο γρήγορα, δε θα προλάβαιναν οι εκρήξεις των άστρων να δώσουν τα βαριά στοιχεία το ένα στο άλλο. Εάν γινόταν πιο αργά, θα γινόταν η συστολή προτού καν δημιουργηθούν άστρα. Υπάρχουν και άλλα πολλά που βαριέμαι να τα γράψω.
Δεν το βρίσκω λογικό αυτό που λες. Το κάθε παράλληλο σύμπαν έχει ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΚΗ. Ποιός σου είπε ότι έχει σχέση το ένα με το άλλο;
Δεν ισχύουν άλλα μαθηματικά στα παράλληλα σύμπαντα. Μπορεί φυσικά να υπάρχουν άλλου είδους μορφές ζωής, που δεν στηρίζονται στον άνθρακα, ακόμα και στο δικό μας σύμπαν, αλλά και αυτό είναι πολύ αμφισβητήσιμο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 00:18

Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:15
Natasha έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:07
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:03


Η λογική το λέει. Μια μικροσκοπική αλλαγή στις παραμέτρους του σύμπαντος και έχεις εχθρικές συνθήκες. Π.χ. Εάν η διαστολή του σύμπαντος γινόταν λίγο πιο γρήγορα, δε θα προλάβαιναν οι εκρήξεις των άστρων να δώσουν τα βαριά στοιχεία το ένα στο άλλο. Εάν γινόταν πιο αργά, θα γινόταν η συστολή προτού καν δημιουργηθούν άστρα. Υπάρχουν και άλλα πολλά που βαριέμαι να τα γράψω.
Δεν το βρίσκω λογικό αυτό που λες. Το κάθε παράλληλο σύμπαν έχει ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΚΗ. Ποιός σου είπε ότι έχει σχέση το ένα με το άλλο;
Δεν ισχύουν άλλα μαθηματικά στα παράλληλα σύμπαντα. Μπορεί φυσικά να υπάρχουν άλλου είδους μορφές ζωής, που δεν στηρίζονται στον άνθρακα, ακόμα και στο δικό μας σύμπαν, αλλά και αυτό είναι πολύ αμφισβητίσημο.
Δηλαδή ο Νανοπουλος που το εξηγεί αυτό, δεν ξέρει.
:xena:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 00:26

Νανόπουλος-πολυσύμπαν Νο4:

Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 14 Φεβ 2019, 00:28

Δεν κάθισα να δω όλα τα βίντεο, αλλα αμφιβάλλω πως θα λέει ότι σε άλλο σύμπαν ισχύουν άλλα μαθηματικά. Τα παράλληλα σύμπαντα, που λέει ο Έβερετ, προκύπτουν κάθε φορά που ένα συμβάν ενδέχεται να έχει διαφορετική έκβαση. Αλλα ακόμα και αυτή η διακλάδωση των πιαθνοτήτων πάλι σε μαθηματικά στηρίζεται. Δεν θα ξεφύγει κάποιο υποσύμπαν απο το όλο πλαίσιο και θα γίνει κάτι σαν υπερπέραν στο οποίο θα έχει καταργηθεί ακόμα και η μαθηματική βάση που το δημιούργησε.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 00:29

Νανόπουλος-πολυσύμπαν Νο5:

Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 00:30

Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:28
Δεν κάθισα να δω όλα τα βίντεο, αλλα αμφιβάλλω πως θα λέει ότι σε άλλο σύμπαν ισχύουν άλλα μαθηματικά. Τα παράλληλα σύμπαντα, που λέει ο Έβερετ, προκύπτουν κάθε φορά που ένα συμβάν ενδέχεται να έχει διαφορετική έκβαση. Αλλα ακόμα και αυτή η διακλάδωση των πιαθνοτήτων πάλι σε μαθηματικά στηρίζεται. Δεν θα ξεφύγει κάποιο υποσύμπαν απο το όλο πλαίσιο και θα γίνει κάτι σαν υπερπέραν στο οποίο θα έχει καταργηθεί ακόμα και η μαθηματική βάση που το δημιούργησε.
Κουραστικός έγινες! Ειλικρινά τώρα. Σου είπα να δεις απο το 1:30 και μετά στο νουμερο 3 βίντεο. Δεν έχω όρεξη για παιχνίδια.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 00:35

Βαζω και τα δυο τελευταία κομμάτια της ομιλίας του.

Νανόπουλος-πολυσύμπαν Νο6:

Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 00:36

Νανόπουλος-πολυσύμπαν Νο7:

Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 14 Φεβ 2019, 00:40

Natasha έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:30
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:28
Δεν κάθισα να δω όλα τα βίντεο, αλλα αμφιβάλλω πως θα λέει ότι σε άλλο σύμπαν ισχύουν άλλα μαθηματικά. Τα παράλληλα σύμπαντα, που λέει ο Έβερετ, προκύπτουν κάθε φορά που ένα συμβάν ενδέχεται να έχει διαφορετική έκβαση. Αλλα ακόμα και αυτή η διακλάδωση των πιαθνοτήτων πάλι σε μαθηματικά στηρίζεται. Δεν θα ξεφύγει κάποιο υποσύμπαν απο το όλο πλαίσιο και θα γίνει κάτι σαν υπερπέραν στο οποίο θα έχει καταργηθεί ακόμα και η μαθηματική βάση που το δημιούργησε.
Κουραστικός έγινες! Ειλικρινά τώρα. Σου είπα να δεις απο το 1:30 και μετά στο νουμερο 3 βίντεο. Δεν έχω όρεξη για παιχνίδια.
Μετά το 1:30 λέει αυτό ακριβώς, πως στα άλλα σύμπαντα ισχύουν άλλες φυσικές σταθερές. Δε λέει τίποτα για τελείως διαφορετικά μαθηματικά. Αλλα όπως είπα και προηγουμένως, η σταθερές εάν αλλαχτούν επηρεάζεται η δυνατότητα ύπαρξης ζωής. Βρες μου το σημείο που να λέει πως στα άλλα σύμπαντα ισχύει άλλη λογική δλδ μαθηματικά.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 01:40

Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:40
Natasha έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:30
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Φεβ 2019, 00:28
Δεν κάθισα να δω όλα τα βίντεο, αλλα αμφιβάλλω πως θα λέει ότι σε άλλο σύμπαν ισχύουν άλλα μαθηματικά. Τα παράλληλα σύμπαντα, που λέει ο Έβερετ, προκύπτουν κάθε φορά που ένα συμβάν ενδέχεται να έχει διαφορετική έκβαση. Αλλα ακόμα και αυτή η διακλάδωση των πιαθνοτήτων πάλι σε μαθηματικά στηρίζεται. Δεν θα ξεφύγει κάποιο υποσύμπαν απο το όλο πλαίσιο και θα γίνει κάτι σαν υπερπέραν στο οποίο θα έχει καταργηθεί ακόμα και η μαθηματική βάση που το δημιούργησε.
Κουραστικός έγινες! Ειλικρινά τώρα. Σου είπα να δεις απο το 1:30 και μετά στο νουμερο 3 βίντεο. Δεν έχω όρεξη για παιχνίδια.
Μετά το 1:30 λέει αυτό ακριβώς, πως στα άλλα σύμπαντα ισχύουν άλλες φυσικές σταθερές. Δε λέει τίποτα για τελείως διαφορετικά μαθηματικά. Αλλα όπως είπα και προηγουμένως, η σταθερές εάν αλλαχτούν επηρεάζεται η δυνατότητα ύπαρξης ζωής. Βρες μου το σημείο που να λέει πως στα άλλα σύμπαντα ισχύει άλλη λογική δλδ μαθηματικά.
Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει την επιστήμη της φυσικής ή των μαθηματικών.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11584
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 14 Φεβ 2019, 01:43

Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Φεβ 2019, 23:49
Spiros252 έγραψε:
13 Φεβ 2019, 23:04
Όπως τα γράφεις μεχρι το κομβικό σημείο.

Απαγορεύεται εξ ορισμού να ξέρει. Θα γράψω αναλυτικά άλλη στιγμή.
Δες στο νήμα ευφυής σχεδιασμός που το συζητάμε.
Γιατί να μην ξέρει; Τα φωτόνια πως ξέρουν* και διαλέγουν τον συντομότερο δρόμο κατα την διάθλαση;

* Δεν το λέω εγώ, ο Feynman το λέει.
Όχι ρε, δεν είναι έτσι. Τα φωτόνια ακολουθούν όλες τις δυνατές τροχιές αλλά οι πιθανότητες συγκλίνουν σε αυτή με τη μικρότερη απόσταση.
Σχετικό αλλά άλλο ζήτημα αυτό.

Πριν την παρατήρηση δεν έχουν διαγράψει καμία τροχιά ομως σε άλλες περιπτώσεις.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 14 Φεβ 2019, 14:26

Νατάσα, με όλο το σεβασμό, αλλά νομίζω ότι οι γνώσεις σου στην θεωρητική φυσική περιορίζονται στην παρακολούθηση βίνδεο του yt. Επειδή εγώ έχω διαβάσει την εγκυκλοπαίδεια του Ανεξήγητου(15 τόμοι με σκληρό ωκεανί εξώφυλλο), επίτρεψέ μου να διαφωνήσω επιχειρηματολογώντας επιστημονικά.

Λες ότι σε κάποιο σύμπαν οι Γουλβς πήραν πρωτάθλημα. Στο Χ σύμπαν σπαθένια, στο Υ στα χαρτιά. Στο Χ1 η απονομή έγινε στο Γουέμπλει, ενώ στο Υ1 σε κάποια pub στο Μπρίξτον, καθώς σε αυτό το παράλληλο σύμπαν εθνικό σπορ είναι το online σνούκερ.
Επομένως, ο αριθμός των παράλληλων συμπάντων τείνει προς το άπειρο κάτι που αντιβαίνει την ορθόδοξη θεώρηση, όπου μόνο ο Θεός είναι άπειρος.
Βέβαια, δεν είμαι αρνητικός στις νέες θεωρίες γιατί πολλές φορές συμφωνούν με τη θρησκεία. Πχ οι εξισώσεις του Αινστάιν αποδεικνύουν σαφέστατα ότι υπάρχει Τριαδικός θεός. Οπότε go on.

Vassilis_1
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 13:53

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vassilis_1 » 14 Φεβ 2019, 15:34

Antares έγραψε:
13 Φεβ 2019, 18:00

Για μένα επίσης δεν είναι η Γένεση, Καινή και Παλαιά Διαθήκη και τα υπόλοιπα βιβλία, οι αναμφισβήτητες αλήθειες.

Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε Antares, αυτό που έχει σημασία είναι το συμπέρασμα της Επιστήμης, η οποία απέδειξε αληθείς τις βάσει των περιγραφών της Παλαιάς Διαθήκης, κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: Vassilis_1 @ Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 15:37

Nito έγραψε:
14 Φεβ 2019, 14:26
Νατάσα, με όλο το σεβασμό, αλλά νομίζω ότι οι γνώσεις σου στην θεωρητική φυσική περιορίζονται στην παρακολούθηση βίνδεο του yt. Επειδή εγώ έχω διαβάσει την εγκυκλοπαίδεια του Ανεξήγητου(15 τόμοι με σκληρό ωκεανί εξώφυλλο), επίτρεψέ μου να διαφωνήσω επιχειρηματολογώντας επιστημονικά.

Λες ότι σε κάποιο σύμπαν οι Γουλβς πήραν πρωτάθλημα. Στο Χ σύμπαν σπαθένια, στο Υ στα χαρτιά. Στο Χ1 η απονομή έγινε στο Γουέμπλει, ενώ στο Υ1 σε κάποια pub στο Μπρίξτον, καθώς σε αυτό το παράλληλο σύμπαν εθνικό σπορ είναι το online σνούκερ.
Επομένως, ο αριθμός των παράλληλων συμπάντων τείνει προς το άπειρο κάτι που αντιβαίνει την ορθόδοξη θεώρηση, όπου μόνο ο Θεός είναι άπειρος.
Βέβαια, δεν είμαι αρνητικός στις νέες θεωρίες γιατί πολλές φορές συμφωνούν με τη θρησκεία. Πχ οι εξισώσεις του Αινστάιν αποδεικνύουν σαφέστατα ότι υπάρχει Τριαδικός θεός. Οπότε go on.
Μα δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι φυσικός αγαπητέ Nito. Έναν φίλο μου που ρώτησα, μου είπε ότι υπάρχουν χιλιάδες παράλληλα σύμπαντα και συνεπώς χιλιάδες παράλληλοι εαυτοί. Εσύ λες ότι ο αριθμός τους τείνει προς το άπειρο. Δεν γνωρίζω να πω. Το θέμα το άνοιξα επειδή πιστεύω ακράδαντα στην ύπαρξη των παράλληλων συμπάντων και χάρηκα που φωτίστηκα για να "δω" αυτήν την γνώση. Πιο πριν ιδέα δεν είχα. Μου αρέσει να το σκέφτομαι διότι έχω πάντα την ελπίδα (όπως το έγραψα και στην αρχή) ότι κάπου αλλού θα έχω ζήσει μια πολύ καλύτερη ζωή.

Εσύ όμως, αν είσαι φυσικός, μπορείς να μου κάνεις την χάρη να μας πεις στο θέμα που συζητάμε με τον Ζενίθεδρο, αν όντως ισχύουν άλλοι φυσικοί νόμοι στα υπολοιπα σύμπαντα ή όχι;
Γνωρίζεις;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17524
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Φεβ 2019, 15:40

Natasha έγραψε:
13 Φεβ 2019, 15:15
Ωραία το λες, αλλά σκέψου κάτι, δεν είναι άδικο να ζούμε και να βιώνουμε μόνο κάποιες συγκεκριμένες καταστάσεις;
Έχουμε ζήσει για παράδειγμα την ζωή ενός Ωνάση; Απο την άλλη, περάσαμε αυτά που περνάνε κάποιες ψυχές κακόμοιρες; Πχ κακό οικογενειακό περιβάλλον, φτώχια μεγάλη, ή τυραννία και άλλη κατάσταση άσχημη που μας κακοποιεί;
ΠΩΣ θα γίνει η σύγκριση;
Δεν θα πρέπει ΌΛΟΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ;
Για να είναι απολύτως δίκαιη η Κρίση;
Από μικρή το έλεγα αυτό.
Και τελικά όποιος έχει περάσει τα χειρότερα, την ημέρα της Κρίσεως μπορεί να γλεντήσει τους κριτές, πώς δεν το σκέφτηκε αυτό ο αγύρτης ο Σαούλ;
Αλλά δεν ξέρω τι ισχύει.

Προς τι ο τίτλος; Τι ελπίδα; Ότι κάπου αλλού περνάμε φίνα; Ε και; Ξέρουμε πού είναι αυτό;
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών