Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Φεβ 2019, 15:44

Juno έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:40
Natasha έγραψε:
13 Φεβ 2019, 15:15
Ωραία το λες, αλλά σκέψου κάτι, δεν είναι άδικο να ζούμε και να βιώνουμε μόνο κάποιες συγκεκριμένες καταστάσεις;
Έχουμε ζήσει για παράδειγμα την ζωή ενός Ωνάση; Απο την άλλη, περάσαμε αυτά που περνάνε κάποιες ψυχές κακόμοιρες; Πχ κακό οικογενειακό περιβάλλον, φτώχια μεγάλη, ή τυραννία και άλλη κατάσταση άσχημη που μας κακοποιεί;
ΠΩΣ θα γίνει η σύγκριση;
Δεν θα πρέπει ΌΛΟΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ;
Για να είναι απολύτως δίκαιη η Κρίση;
Από μικρή το έλεγα αυτό.
Και τελικά όποιος έχει περάσει τα χειρότερα, την ημέρα της Κρίσεως μπορεί να γλεντήσει τους κριτές, πώς δεν το σκέφτηκε αυτό ο αγύρτης ο Σαούλ;
Αλλά δεν ξέρω τι ισχύει.

Προς τι ο τίτλος; Τι ελπίδα; Ότι κάπου αλλού περνάμε φίνα; Ε και; Ξέρουμε πού είναι αυτό;
Ωραία τα λες.

Ναι, μας μένει παντα μια ελπίδα Juno. Όπως το λες, ότι ίσως κάπου αλλου τα περνάμε πιο φίνα.
Δεν υπάρχει όμως η αίσθηση των άλλων εαυτών και ζωών και δεν υπάρχει σύνδεση ώστε να μπορούμε να πεταχούμε ας πουμε σε κάποιο άλλο συμπαν και να δουμε τί κάνουμε εκεί. Σύμφωνα με τον Νανοπουλο, αν γινόταν αυτό, θα γινόταν τότε της κακομοίρας!
Οποτε, μονο να ελπισουμε μπορούμε.
:hebit:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7953
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Φεβ 2019, 16:10

Aν εμβαθύνουμε λίγο στον ευατό μας, γνώθι σαυτόν του Σωκράτη, ίσως μας αποκαλυφθούν μερικά πράγματα.
Σκέφτομαι για παράδειγμα ότι εγώ έγραψα το πεπρωμένο μου, γεννήθηκα και μπήκα σε μια κατάσταση για να έχω την εμπειρία κάποιων θυμάτων, γιατί η ίδια η εμπειρία δεν μπορεί να αντικατασταθεί από την εξ' αποστάσεως παρατήρηση. Με σκοπό την απόδοση δικαιοσύνης. Από αυτή την άποψη όχι μόνο δεν είμαι θύμα, αλλά ανώτερο πνεύμα. Ας μην έχω ζήσει πολλά και πλούσια σ' αυτή την ζωή και ας έχω υποφέρει ακόμη. Δεν έχω μνήμες από ταξίδια σ' αυτή την ζωή, αλλά έχω "μνήμες" από όλη την Γη και από άλλα μέρη. Δεν ήμουν άγραφο χαρτί. Μπορεί να μας φαίνεται μεγάλο διάστημα τα έτη που ζούμε (αν περάσουμε τα 45-50) αλλά για κάποιους άλλους θα μπορούσε να είναι μια εβδομάδα δική μας.
Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τα πάντα για να περάσουν καλύτερα από τους άλλους και όταν λέω τα πάντα, από κλοπή μέχρι φόνο και δεν εννοώ τους κοινούς ποινικούς. Κλοπή είναι και αυτό που έγινε στην Ελλάδα με το δημόσιο χρέος και εδώ μέσα υπάρχουν και φόνοι, είτε έμμεσοι, είτε άμεσοι.
Για μένα δεν έχει καμία αξία να ζήσω την ζωή ενός μικρού Ωνάση με τέτοια μέσα. Ξέρω τι ήμουν. Κάτι που αυτοί όχι μόνο δεν θα γίνουν, αλλά θα πάνε σε επίπεδο κατώτερο και από αυτό του ανθρώπου.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Φεβ 2019, 19:19

Natasha έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:44
Juno έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:40
Natasha έγραψε:
13 Φεβ 2019, 15:15
Ωραία το λες, αλλά σκέψου κάτι, δεν είναι άδικο να ζούμε και να βιώνουμε μόνο κάποιες συγκεκριμένες καταστάσεις;
Έχουμε ζήσει για παράδειγμα την ζωή ενός Ωνάση; Απο την άλλη, περάσαμε αυτά που περνάνε κάποιες ψυχές κακόμοιρες; Πχ κακό οικογενειακό περιβάλλον, φτώχια μεγάλη, ή τυραννία και άλλη κατάσταση άσχημη που μας κακοποιεί;
ΠΩΣ θα γίνει η σύγκριση;
Δεν θα πρέπει ΌΛΟΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ;
Για να είναι απολύτως δίκαιη η Κρίση;
Από μικρή το έλεγα αυτό.
Και τελικά όποιος έχει περάσει τα χειρότερα, την ημέρα της Κρίσεως μπορεί να γλεντήσει τους κριτές, πώς δεν το σκέφτηκε αυτό ο αγύρτης ο Σαούλ;
Αλλά δεν ξέρω τι ισχύει.

Προς τι ο τίτλος; Τι ελπίδα; Ότι κάπου αλλού περνάμε φίνα; Ε και; Ξέρουμε πού είναι αυτό;
Ωραία τα λες.

Ναι, μας μένει παντα μια ελπίδα Juno. Όπως το λες, ότι ίσως κάπου αλλου τα περνάμε πιο φίνα.
Δεν υπάρχει όμως η αίσθηση των άλλων εαυτών και ζωών και δεν υπάρχει σύνδεση ώστε να μπορούμε να πεταχούμε ας πουμε σε κάποιο άλλο συμπαν και να δουμε τί κάνουμε εκεί. Σύμφωνα με τον Νανοπουλο, αν γινόταν αυτό, θα γινόταν τότε της κακομοίρας!
Οποτε, μονο να ελπισουμε μπορούμε.
:hebit:
Και αν αλλού περνάω τέλεια, τι να το κάνω εδώ; Δεν έχει καμία σημασία.

(Προσωπικώς πιο λογική μου φαίνεται η μετενσάρκωση παρά τα παράλληλα σύμπαντα).
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 14 Φεβ 2019, 22:37

Natasha έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:37
SpoilerShow
Nito έγραψε:
14 Φεβ 2019, 14:26
Νατάσα, με όλο το σεβασμό, αλλά νομίζω ότι οι γνώσεις σου στην θεωρητική φυσική περιορίζονται στην παρακολούθηση βίνδεο του yt. Επειδή εγώ έχω διαβάσει την εγκυκλοπαίδεια του Ανεξήγητου(15 τόμοι με σκληρό ωκεανί εξώφυλλο), επίτρεψέ μου να διαφωνήσω επιχειρηματολογώντας επιστημονικά.

Λες ότι σε κάποιο σύμπαν οι Γουλβς πήραν πρωτάθλημα. Στο Χ σύμπαν σπαθένια, στο Υ στα χαρτιά. Στο Χ1 η απονομή έγινε στο Γουέμπλει, ενώ στο Υ1 σε κάποια pub στο Μπρίξτον, καθώς σε αυτό το παράλληλο σύμπαν εθνικό σπορ είναι το online σνούκερ.
Επομένως, ο αριθμός των παράλληλων συμπάντων τείνει προς το άπειρο κάτι που αντιβαίνει την ορθόδοξη θεώρηση, όπου μόνο ο Θεός είναι άπειρος.
Βέβαια, δεν είμαι αρνητικός στις νέες θεωρίες γιατί πολλές φορές συμφωνούν με τη θρησκεία. Πχ οι εξισώσεις του Αινστάιν αποδεικνύουν σαφέστατα ότι υπάρχει Τριαδικός θεός. Οπότε go on.
Μα δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι φυσικός αγαπητέ Nito. Έναν φίλο μου που ρώτησα, μου είπε ότι υπάρχουν χιλιάδες παράλληλα σύμπαντα και συνεπώς χιλιάδες παράλληλοι εαυτοί. Εσύ λες ότι ο αριθμός τους τείνει προς το άπειρο. Δεν γνωρίζω να πω. Το θέμα το άνοιξα επειδή πιστεύω ακράδαντα στην ύπαρξη των παράλληλων συμπάντων και χάρηκα που φωτίστηκα για να "δω" αυτήν την γνώση. Πιο πριν ιδέα δεν είχα. Μου αρέσει να το σκέφτομαι διότι έχω πάντα την ελπίδα (όπως το έγραψα και στην αρχή) ότι κάπου αλλού θα έχω ζήσει μια πολύ καλύτερη ζωή.

Εσύ όμως, αν είσαι φυσικός, μπορείς να μου κάνεις την χάρη να μας πεις στο θέμα που συζητάμε με τον Ζενίθεδρο, αν όντως ισχύουν άλλοι φυσικοί νόμοι στα υπολοιπα σύμπαντα ή όχι;
Γνωρίζεις;
Δεν είμαι φυσικός. Έχω όμως στην κασετοθήκη μου όλες τις εκπομπές του Χαρδαβέλλα.
On topic. Το κουβάρι θα ξετυλιχθεί με την απόπειρα ορισμού του σύμπαντος. Η κυριολεκτική σημασία του όρου σημαίνει ο όλος κόσμος δλδ ο ένας, ο μοναδικός.
Αλλά ας παραδεχτούμε την πολλαπλότητα των κόσμων. Πως λοιπόν καθορίζονται τα σύνορα δύο κόσμων; Θα ήταν παράταιρο να υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα υλικό όριο δυτικά του οποίου αρχίζει το σύμπαν Χ και ανατολικά το Υ.
Άρα αναγκαστικά τα σύνορα είναι υπερφυσικά.

Εγώ θα όριζα το σύμπαν ως το πεδίο δράσης ενός παντοδύναμου ουράνιου πατέρα Θεού.
Η λογική προέκταση αυτής της νοητικής διαδρομής θα ήταν η εικασία ότι υπάρχουν πολλοί θεοί, κυρίαρχοι στους δικούς τους κόσμους, οι οποίοι βέβαια θα ήταν ανίκανοι να επέμβουν σε άλλους κόσμους.

Για το πως δημιουργήθηκαν όλα αυτά τα παράλληλα σύμπαντα καταλήγουμε σε δύο θεωρήσεις. Η μία πιο ορθολογική αριστοτελική θέλει ένα πρώτο αίτιο το οποίο πυροδότησε την ύπαρξη όλων των ενδεχομενικοτήτων με τον ίδιο τρόπο που ένα πλακίδιο ντόμινο μπορεί να ρίξει άλλα δύο, τα δύο με στη σειρά τους τέσσερα κ.ο.κ..
Και η άλλη η πιο μεταφυσική είναι αυτή που δεν θέλει αρχή, αλλά αντιλαμβάνεστε τον κόσμο ως κύκλο (χωρίς αρχή και τέλος).

Επίσης, πρώτα πρέπει να καθοριστούν οι δικοί μας φυσικοί νόμοι, που από τα τέσσερα στοιχεία των Ιώνων περάσαμε στον Νεύτωνα και μετά στον Αινστάιν και στους κβαντικούς, και μετά κάνουμε τις συγκρίσεις με τους άλλους. Πάντως αν υπάρχουν και άλλοι ουράνιοι πατέρες (θεοί) με τους δικούς τους κόσμους, τότε γιατί να μην έχουν και διαφορετικούς φυσικούς νόμους;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2019, 22:48

Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36
Να πω και κάτι ακόμα, κάποιος μου είπε ότι η κατάσταση των παράλληλων συμπάντων είναι ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ και ΟΧΙ ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΗ.
Αυτό σημαίνει μήπως ότι δεν πρόκειται ποτέ η επιστήμη να αποδείξει την ύπαρξή τους;

Μπορείτε κυρίως όσοι από εσάς γνωρίζετε φυσική να μου πείτε μερικά πράγματα γι αυτήν την θεωρία;
Δεν είναι θεωρία, είναι υπόθεση. Προς το παρόν δεν έχει προταθεί κάποιος σοβαρός τρόπος επαλήθευσης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 14 Φεβ 2019, 22:50

Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2019, 22:51

Vassilis_1 έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:06
Αυτό σημαίνει ότι κανείς Δεν μπορεί να αμφισβητήσει
τις επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές που διατυπώνονται εδώ: Vassilis_1 @ Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων
Η επιστήμη έχει αποδείξει οριστικά και αμετάκλητα πως όσα αναφέρονται στην Βίβλο είναι αβάσιμα παραμύθια χωρίς καμμιά υπόσταση. Δηλαδή παπαριές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 14 Φεβ 2019, 22:58

Nito έγραψε:
14 Φεβ 2019, 22:37
Επίσης, πρώτα πρέπει να καθοριστούν οι δικοί μας φυσικοί νόμοι, που από τα τέσσερα στοιχεία των Ιώνων περάσαμε στον Νεύτωνα και μετά στον Αινστάιν και στους κβαντικούς, και μετά κάνουμε τις συγκρίσεις με τους άλλους. Πάντως αν υπάρχουν και άλλοι ουράνιοι πατέρες (θεοί) με τους δικούς τους κόσμους, τότε γιατί να μην έχουν και διαφορετικούς φυσικούς νόμους;
Πλέον έχουμε κάνει full circle και έχουμε γυρίσει στον Πλάτωνα. Σύμφωνα με τα λόγια του Heisenberg.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

νύχτα

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Φεβ 2019, 23:02

Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:36
Να πω και κάτι ακόμα, κάποιος μου είπε ότι η κατάσταση των παράλληλων συμπάντων είναι ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ και ΟΧΙ ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΗ.
Αυτό σημαίνει μήπως ότι δεν πρόκειται ποτέ η επιστήμη να αποδείξει την ύπαρξή τους;
τί διαφορά θα έκανε στη ζωή σου η απόδειξη της ύπαρξής τους, εφόσον
στον τίτλο είναι προφανές ότι η ελπίδα επι του προκειμένου ζει ήδη μέσα σου;

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 14 Φεβ 2019, 23:04

parafrwn έγραψε:
14 Φεβ 2019, 22:58
Nito έγραψε:
14 Φεβ 2019, 22:37
Επίσης, πρώτα πρέπει να καθοριστούν οι δικοί μας φυσικοί νόμοι, που από τα τέσσερα στοιχεία των Ιώνων περάσαμε στον Νεύτωνα και μετά στον Αινστάιν και στους κβαντικούς, και μετά κάνουμε τις συγκρίσεις με τους άλλους. Πάντως αν υπάρχουν και άλλοι ουράνιοι πατέρες (θεοί) με τους δικούς τους κόσμους, τότε γιατί να μην έχουν και διαφορετικούς φυσικούς νόμους;
Πλέον έχουμε κάνει full circle και έχουμε γυρίσει στον Πλάτωνα. Σύμφωνα με τα λόγια του Heisenberg.
Θα περιμένω λίγο ακόμη να φτάσουμε στον Ηράκλειτο. Καλός ο Πλάτων, αλλά υπήρξε η μήτρα σχεδόν όλων των πρωτοχριστιανικών αιρέσεων.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 14 Φεβ 2019, 23:06

1. Τα παράλληλα σύμπαντα δεν είναι θεωρία. Όχι κάτι που ικανοποιεί τα συνήθη στάνταρ πχιότητας των θεωριών της φυσικής, ώστε να της αξίζει ένα τέτοιο όνομα. Εϊναι ένα μίγμα εικασιών, με δόση επιστημονικής φαντασίας, ουκ ολίγη μπουρδολογία, με ένα 5% φυσική.

2. Έγιναν μόδα την προηγούμενη δεκαετία για δύο λόγους. Ο ένας είναι ότι αποδείχτηκε ότι η θεωρία υπερχορδών αδυνατεί να περιγράψει τα χαρακτηριστικά του σύμπαντος που ζούμε, οπότε συγκεκριμένοι υπερχορδιστές αντί να πουν ότι ακολουθούσαν λάθος κατεύθυνση 30 χρόνια και η δουλειά τους πήγε στράφι, σκέφτηκαν: "αχα, άρα η θεωρία μας μιλάει για ένα πολυσύμπαν, γιούπι."

3. Ο δεύτερος λόγος που έγινε μόδα είναι ημι-θεολογικός, ως αθεϊστική απάντηση στο μεγάλο σουξέ της ανθρωπικής αρχής στην κοσμολογία, που φαινομενικά ισχυροποιεί ένα επιχείρημα "ευφυούς σχεδιασμού".

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2019, 23:58

Το 3 που βάζεις το ισχυρίζονται μόνο θεολόγοι. Δεν μπορεί να είναι απάντηση στην επίκληση των ένθεων για τον σχεδιασμό του σύμπαντος, γιατί οι ένθεοι ισχυρίζονται ότι το σύμπαν είναι ειδικά μονταρισμένο για μας επειδή το έφτιαξε ένα άπειρα πολύπλοκο ον, το οποίο είναι μη εξήγηση.

Οι τρεις μοναδικές απαντήσεις σε αυτό το επιχείρημα είναι: το σύμπαν δεν είναι ειδικά μονταρισμένο ή το σύμπαν έχει τον μοναδικό συνδυασμό συσχετίσεων που θα μπορούσε να έχει ή το σύμπαν είναι ειδικά μονταρισμένο για μας, αλλά αν δεν ήταν θα υπήρχαν άλλες συσχετίσεις και ζωή υπό άλλη έννοια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Φεβ 2019, 00:24

Juno έγραψε:
14 Φεβ 2019, 19:19

Και αν αλλού περνάω τέλεια, τι να το κάνω εδώ; Δεν έχει καμία σημασία.

(Προσωπικώς πιο λογική μου φαίνεται η μετενσάρκωση παρά τα παράλληλα σύμπαντα).
Είπαμε, η ελπιδα αρκεί.

Γιατί σου φαίνεται πιο λογική η μετενσάρκωση;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Φεβ 2019, 00:28

Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Η ελπίδα των Παράλληλων Συμπάντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Φεβ 2019, 00:29

Nito έγραψε:
14 Φεβ 2019, 22:37
Natasha έγραψε:
14 Φεβ 2019, 15:37
SpoilerShow
Nito έγραψε:
14 Φεβ 2019, 14:26
Νατάσα, με όλο το σεβασμό, αλλά νομίζω ότι οι γνώσεις σου στην θεωρητική φυσική περιορίζονται στην παρακολούθηση βίνδεο του yt. Επειδή εγώ έχω διαβάσει την εγκυκλοπαίδεια του Ανεξήγητου(15 τόμοι με σκληρό ωκεανί εξώφυλλο), επίτρεψέ μου να διαφωνήσω επιχειρηματολογώντας επιστημονικά.

Λες ότι σε κάποιο σύμπαν οι Γουλβς πήραν πρωτάθλημα. Στο Χ σύμπαν σπαθένια, στο Υ στα χαρτιά. Στο Χ1 η απονομή έγινε στο Γουέμπλει, ενώ στο Υ1 σε κάποια pub στο Μπρίξτον, καθώς σε αυτό το παράλληλο σύμπαν εθνικό σπορ είναι το online σνούκερ.
Επομένως, ο αριθμός των παράλληλων συμπάντων τείνει προς το άπειρο κάτι που αντιβαίνει την ορθόδοξη θεώρηση, όπου μόνο ο Θεός είναι άπειρος.
Βέβαια, δεν είμαι αρνητικός στις νέες θεωρίες γιατί πολλές φορές συμφωνούν με τη θρησκεία. Πχ οι εξισώσεις του Αινστάιν αποδεικνύουν σαφέστατα ότι υπάρχει Τριαδικός θεός. Οπότε go on.
Μα δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι φυσικός αγαπητέ Nito. Έναν φίλο μου που ρώτησα, μου είπε ότι υπάρχουν χιλιάδες παράλληλα σύμπαντα και συνεπώς χιλιάδες παράλληλοι εαυτοί. Εσύ λες ότι ο αριθμός τους τείνει προς το άπειρο. Δεν γνωρίζω να πω. Το θέμα το άνοιξα επειδή πιστεύω ακράδαντα στην ύπαρξη των παράλληλων συμπάντων και χάρηκα που φωτίστηκα για να "δω" αυτήν την γνώση. Πιο πριν ιδέα δεν είχα. Μου αρέσει να το σκέφτομαι διότι έχω πάντα την ελπίδα (όπως το έγραψα και στην αρχή) ότι κάπου αλλού θα έχω ζήσει μια πολύ καλύτερη ζωή.

Εσύ όμως, αν είσαι φυσικός, μπορείς να μου κάνεις την χάρη να μας πεις στο θέμα που συζητάμε με τον Ζενίθεδρο, αν όντως ισχύουν άλλοι φυσικοί νόμοι στα υπολοιπα σύμπαντα ή όχι;
Γνωρίζεις;
Δεν είμαι φυσικός. Έχω όμως στην κασετοθήκη μου όλες τις εκπομπές του Χαρδαβέλλα.
On topic. Το κουβάρι θα ξετυλιχθεί με την απόπειρα ορισμού του σύμπαντος. Η κυριολεκτική σημασία του όρου σημαίνει ο όλος κόσμος δλδ ο ένας, ο μοναδικός.
Αλλά ας παραδεχτούμε την πολλαπλότητα των κόσμων. Πως λοιπόν καθορίζονται τα σύνορα δύο κόσμων; Θα ήταν παράταιρο να υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα υλικό όριο δυτικά του οποίου αρχίζει το σύμπαν Χ και ανατολικά το Υ.
Άρα αναγκαστικά τα σύνορα είναι υπερφυσικά.

Εγώ θα όριζα το σύμπαν ως το πεδίο δράσης ενός παντοδύναμου ουράνιου πατέρα Θεού.
Η λογική προέκταση αυτής της νοητικής διαδρομής θα ήταν η εικασία ότι υπάρχουν πολλοί θεοί, κυρίαρχοι στους δικούς τους κόσμους, οι οποίοι βέβαια θα ήταν ανίκανοι να επέμβουν σε άλλους κόσμους.

Για το πως δημιουργήθηκαν όλα αυτά τα παράλληλα σύμπαντα καταλήγουμε σε δύο θεωρήσεις. Η μία πιο ορθολογική αριστοτελική θέλει ένα πρώτο αίτιο το οποίο πυροδότησε την ύπαρξη όλων των ενδεχομενικοτήτων με τον ίδιο τρόπο που ένα πλακίδιο ντόμινο μπορεί να ρίξει άλλα δύο, τα δύο με στη σειρά τους τέσσερα κ.ο.κ..
Και η άλλη η πιο μεταφυσική είναι αυτή που δεν θέλει αρχή, αλλά αντιλαμβάνεστε τον κόσμο ως κύκλο (χωρίς αρχή και τέλος).

Επίσης, πρώτα πρέπει να καθοριστούν οι δικοί μας φυσικοί νόμοι, που από τα τέσσερα στοιχεία των Ιώνων περάσαμε στον Νεύτωνα και μετά στον Αινστάιν και στους κβαντικούς, και μετά κάνουμε τις συγκρίσεις με τους άλλους. Πάντως αν υπάρχουν και άλλοι ουράνιοι πατέρες (θεοί) με τους δικούς τους κόσμους, τότε γιατί να μην έχουν και διαφορετικούς φυσικούς νόμους;
Το ενδεχόμενο να υπάρχουν πολλοί θεοί το αποκλείσαμε, σε άλλο νήμα. :lol:
Είπανε ότι ο θεός είναι άπειρος οποτε δεν γίνεται να υπάρχουν πολλά "άπειρα".
Αν τα παράλληλα είναι η διάσπαση του εαυτού μας, τότε ο ενοποιημένος και τέλειος θεός μπορεί κάλλιστα να ελέγχει όλους τους...σχιζοφρενείς!
Δεν το βλέπω δυσκολο αυτό.
Το ξαναλέω, άκουσα τον Νανόπουλο να λέει ότι στα υπολοιπα σύμπαντα ισχύουν εντελώς διαφορετικοί νόμοι.
Ας απαντήσει σ αυτό ένας φυσικός επιτέλους.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών