Ανώτερος Εαυτός

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 03 Φεβ 2019, 00:41

Natasha έγραψε:
30 Ιαν 2019, 18:05
Είναι και ένας άλλος τρόπος που λέγεται ότι βοηθάει, πρόκειται για τον Διαλογισμό.
Εντωμεταξύ, υπάρχει και ο διαλογισμός που έκαναν και οι δικοί μας αρχαίοι ημών πρόγονοι, -όχι μόνο οι των ανατολικών θρησκειών-,
αλλά δεν γνωρίζω τί μέθοδο ακολουθούσαν.
Αν το γνωρίζει κανείς, ας το καταθέσει.
Δε συμφωνώ ιδιαίτερα με τον διαλογισμό. Είμαι της άποψης ότι η ασκητική ζωή και η προσευχή αρκούν και ο διαλογισμός αποτελεί ένα μάλλον εξωχριστιανικό στοιχείο. Μπορούμε να συνδέσουμε τον διαλογισμό με τον Ιησού Χριστό; Εγκρίνεται ο διαλογισμός; Δε νομίζω.
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 03 Φεβ 2019, 00:46

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 09:39
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
Το έχω βιώσει και μιλώ εμπειρικά, υπάρχει ανώτερος εαυτός ο οποίος πρέπει να είναι ο παραδεισένιος και να είναι ενωμένος με τον Θεό-Χριστό-άγιο Πνεύμα. Όποιος τον βρει στην ζωή του αγιάζει και μπορεί να κάνει θαύματα.
Θεωρώ ότι όλοι οι άγιοι ενώθηκαν με αυτόν τον δεύτερο εαυτό.
Δεν έχω να πω περισσότερα, αν γνωρίζετε εσείς πιο πολλά, γράψτε.
Μόνο να προσθέσω ότι ΔΕΝ ξέρω –και μάλλον δεν πρέπει να είναι γνωστό σε κανέναν πνευματικό- τον τρόπο με τον οποίο ενώνεται κανείς μαζί του.
Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών. Αλλά δεν είναι βέβαιο φυσικά, δεν υπάρχει μέθοδος, δεν υπάρχει σύστημα, ούτε προγραμματισμός.
Δυστυχώς.
Μακάριος όποιος βρει τον προσωπικό του θεό και ενωθεί μαζί του!
Θέλει προσοχή διότι μπορεί να είναι παιχνίδια δαιμόνων.
Τα παιχνίδια των δαιμόνων έχουν σκοπό να σε παρασύρουν από τον Ιησού Χριστό. Η Νατασα σωστά λέει ότι αφού έχεις ασκηθεί πνευματικά μπορείς να ξεχωρίσεις την απάτη των ψευτοθεων από την Αλήθεια. Ο ανώτερος εαυτός μας, η κοινωνία μας δηλαδή με τον Θεό, με τον Κύριο μας Ιησού Χριστό που μας ανυψώνει πνευματικά, μας φέρνει κοντά στο Καλό, στο Ανώτατο Ον είναι γνήσια και δεν έχει σχέση με παιχνίδια δαιμόνων, τον αντίχριστο, τον σατανά.
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Φεβ 2019, 00:51

nikos_hellas έγραψε:
03 Φεβ 2019, 00:41
Natasha έγραψε:
30 Ιαν 2019, 18:05
Είναι και ένας άλλος τρόπος που λέγεται ότι βοηθάει, πρόκειται για τον Διαλογισμό.
Εντωμεταξύ, υπάρχει και ο διαλογισμός που έκαναν και οι δικοί μας αρχαίοι ημών πρόγονοι, -όχι μόνο οι των ανατολικών θρησκειών-,
αλλά δεν γνωρίζω τί μέθοδο ακολουθούσαν.
Αν το γνωρίζει κανείς, ας το καταθέσει.
Δε συμφωνώ ιδιαίτερα με τον διαλογισμό. Είμαι της άποψης ότι η ασκητική ζωή και η προσευχή αρκούν και ο διαλογισμός αποτελεί ένα μάλλον εξωχριστιανικό στοιχείο. Μπορούμε να συνδέσουμε τον διαλογισμό με τον Ιησού Χριστό; Εγκρίνεται ο διαλογισμός; Δε νομίζω.
Βασικά, δεν μου αρέσει να δαιμονοποιούνται τα πάντα. Γνωρίζω μοναχό και καθηγητή, ορθόδοξοι χριστιανοί και οι δύο, που κάναν γιόγκα για παράδειγμα. Ένα πράγμα που προσφέρει η γιόγκα και ο διαλογισμός, το πιο απλό, είναι η χαλάρωση. Δεν είναι κακό αυτό.
Αυτό που μάλλον δεν είναι καλό, είναι η επίκληση κάποιων πνευμάτων και δυνάμεων που φυσικά δεν έχουν σχέση με άγια και αγαθά πνεύματα.
Εκεί μπορει να βλάπτει. Και ναι, έχεις δίκαιο, ότι είναι πιο ασφαλής η μέθοδος της επίκλησης του Ιησού και της ευχής με το όνομά Του.
Λέγεται ότι έτσι πολλοί έχουν λάβει θεία χάρη. Δεν σημαίνει όμως ότι πάντα οδηγείσαι στην αγιότητα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 03 Φεβ 2019, 00:56

Natasha έγραψε:
03 Φεβ 2019, 00:51
nikos_hellas έγραψε:
03 Φεβ 2019, 00:41
Natasha έγραψε:
30 Ιαν 2019, 18:05
Είναι και ένας άλλος τρόπος που λέγεται ότι βοηθάει, πρόκειται για τον Διαλογισμό.
Εντωμεταξύ, υπάρχει και ο διαλογισμός που έκαναν και οι δικοί μας αρχαίοι ημών πρόγονοι, -όχι μόνο οι των ανατολικών θρησκειών-,
αλλά δεν γνωρίζω τί μέθοδο ακολουθούσαν.
Αν το γνωρίζει κανείς, ας το καταθέσει.
Δε συμφωνώ ιδιαίτερα με τον διαλογισμό. Είμαι της άποψης ότι η ασκητική ζωή και η προσευχή αρκούν και ο διαλογισμός αποτελεί ένα μάλλον εξωχριστιανικό στοιχείο. Μπορούμε να συνδέσουμε τον διαλογισμό με τον Ιησού Χριστό; Εγκρίνεται ο διαλογισμός; Δε νομίζω.
Βασικά, δεν μου αρέσει να δαιμονοποιούνται τα πάντα. Γνωρίζω μοναχό και καθηγητή, ορθόδοξοι χριστιανοί και οι δύο, που κάναν γιόγκα για παράδειγμα. Ένα πράγμα που προσφέρει η γιόγκα και ο διαλογισμός, το πιο απλό, είναι η χαλάρωση. Δεν είναι κακό αυτό.
Αυτό που μάλλον δεν είναι καλό, είναι η επίκληση κάποιων πνευμάτων και δυνάμεων που φυσικά δεν έχουν σχέση με άγια και αγαθά πνεύματα.
Εκεί μπορει να βλάπτει. Και ναι, έχεις δίκαιο, ότι είναι πιο ασφαλής η μέθοδος της επίκλησης του Ιησού και της ευχής με το όνομά Του.
Λέγεται ότι έτσι πολλοί έχουν λάβει θεία χάρη. Δεν σημαίνει όμως ότι πάντα οδηγείσαι στην αγιότητα.
Ο διαλογισμός δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι από μόνος του κακός. Είναι σίγουρο όμως ότι εμπεριέχει πολλούς κινδύνους κυρίως όσον αφορά δαίμονες οι οποίοι ανακατεύονται στην όλη διαδικασία. Ίσως μία λύση είναι ένας συνδυασμός της Προσευχής με τον διαλογισμό, προκειμένου να διαλυθεί με τη δύναμη του Ιησού οτιδήποτε αντιχριστιανικό υπάρχει.
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Φεβ 2019, 01:00

nikos_hellas έγραψε:
03 Φεβ 2019, 00:56

Ο διαλογισμός δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι από μόνος του κακός. Είναι σίγουρο όμως ότι εμπεριέχει πολλούς κινδύνους κυρίως όσον αφορά δαίμονες οι οποίοι ανακατεύονται στην όλη διαδικασία. Ίσως μία λύση είναι ένας συνδυασμός της Προσευχής με τον διαλογισμό, προκειμένου να διαλυθεί με τη δύναμη του Ιησού οτιδήποτε αντιχριστιανικό υπάρχει.
Ναι, σωστά, έτσι μας έλεγε και ο μοναχός εκείνος που εκανε γιόγκα, έλεγε ότι άδειαζε μεν απο όλα τα αρνητικά (ενέργεια, σκέψεις, συναισθήματα) αλλά ήταν πολύ επιρρεπής στους δαίμονες μετά. Οπότε, όπως το λες ένας συνδυασμός προσευχής και διαλογισμού είναι ενδεχομένως ο καλύτερος τρόπος.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 12 Φεβ 2019, 11:25

Βινόσαυρος έγραψε:
02 Μάιος 2018, 16:10
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43

Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών.
Δεν είναι έτσι, ο απολλώνιος-ηλυσιος "εαυτός" δεν επιτυγχάνεται μέσω της προσπάθειας να ικανοποιήσει τις επιθυμίες. Αυτό είναι που τραβάει τον αρκαδικό-διονυσιακό. Όλη η ζωή του ανθρώπου είναι η πάλη αυτών των φύσεων.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Στον εσωτερισμό αυτή είναι η διάκριση μεταξύ "στεγνού" και "υγρού" μονοπατιού. Το δεύτερο μονοπάτι δεν είναι "ασκητικό" (με την έννοια που έχει πάρει σήμερα ο όρος, του φυσικού δηλαδή αποτραβήγματος από την ζωή και της απονέκρωσης των επιθυμιών) αλλά μπορεί και αυτό να οδηγήσει στην Υπέρβαση και την κοινωνία με το Θείον.
Αυτός που ακολουθεί το μονοπάτι αυτό δεν βρίσκεται "εκτός" του κόσμου αλλά καταμεσής του, δρα με αγνή καρδιά και ανιδιοτέλεια, υπακούει στις προσταγές της φύσης του, απορροφά και μεταμορφώνει τις ενέργειες του κόσμου αυτού προς μια ανώτερη κατεύθυνση.
Σίγουρα είναι εύκολο να οδηγηθεί σε χαοτικές εξάρσεις και σε κυριαρχία της διονυσιακής φύσης αλλά αν κρατήσει σταθέρα αυτά που προανέφερα θα οδηγηθεί στην υπέρβαση αυτής.
Είναι ο μυθικός συμβολισμός του Ήρωος που αφόυ σκοτώσει τον Δράκο πίνει το αίμα του, το δηλητήριο (βλέπε χαοτικές ενέργεις του κόσμου, δαιμονικές επιδράσεις) αλλά το μετουσιώνει σε κάτι που τον ανυψώνει.

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 12 Φεβ 2019, 11:31

Διαλογισμοί, γιόγκες, ανώτεροι εαυτοί...φουλ Νew Αge μαλ..ες δηλαδή.
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 12 Φεβ 2019, 11:37

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
12 Φεβ 2019, 11:31
Διαλογισμοί, γιόγκες, ανώτεροι εαυτοί...φουλ Νew Αge μαλ..ες δηλαδή.
Κοίταξε, το οτι new age χασικλήδες αναφέρονται σε όρους και πρακτικές που δεν κατανοούν, για την μόδα και το φαίνεσθαι, βρομίζοντάς τους, δεν σημαίνει πως αυτοί χάνουν την αξία τους

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Φεβ 2019, 22:02

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
12 Φεβ 2019, 11:25
Βινόσαυρος έγραψε:
02 Μάιος 2018, 16:10
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43

Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών.
Δεν είναι έτσι, ο απολλώνιος-ηλυσιος "εαυτός" δεν επιτυγχάνεται μέσω της προσπάθειας να ικανοποιήσει τις επιθυμίες. Αυτό είναι που τραβάει τον αρκαδικό-διονυσιακό. Όλη η ζωή του ανθρώπου είναι η πάλη αυτών των φύσεων.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Στον εσωτερισμό αυτή είναι η διάκριση μεταξύ "στεγνού" και "υγρού" μονοπατιού. Το δεύτερο μονοπάτι δεν είναι "ασκητικό" (με την έννοια που έχει πάρει σήμερα ο όρος, του φυσικού δηλαδή αποτραβήγματος από την ζωή και της απονέκρωσης των επιθυμιών) αλλά μπορεί και αυτό να οδηγήσει στην Υπέρβαση και την κοινωνία με το Θείον.
Αυτός που ακολουθεί το μονοπάτι αυτό δεν βρίσκεται "εκτός" του κόσμου αλλά καταμεσής του, δρα με αγνή καρδιά και ανιδιοτέλεια, υπακούει στις προσταγές της φύσης του, απορροφά και μεταμορφώνει τις ενέργειες του κόσμου αυτού προς μια ανώτερη κατεύθυνση.
Σίγουρα είναι εύκολο να οδηγηθεί σε χαοτικές εξάρσεις και σε κυριαρχία της διονυσιακής φύσης αλλά αν κρατήσει σταθέρα αυτά που προανέφερα θα οδηγηθεί στην υπέρβαση αυτής.
Είναι ο μυθικός συμβολισμός του Ήρωος που αφόυ σκοτώσει τον Δράκο πίνει το αίμα του, το δηλητήριο (βλέπε χαοτικές ενέργεις του κόσμου, δαιμονικές επιδράσεις) αλλά το μετουσιώνει σε κάτι που τον ανυψώνει.
Ωραίος!
:hebit:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

νύχτα

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Φεβ 2019, 23:11

Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 12:15
Θα γράψω μόνο την δική μου εμπειρία, έτσι όπως το έζησα, έκανα ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Αξιοποιουσα όλα μου τα χαρίσματα (διάβασμα, μουσική, χορός, λόγος κτλ) και θυμάμαι πάντα ότι είχα
μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τεράστια ορμή ζωής μέσα μου!!!
Δεν το έβαζα κάτω με τίποτα, δεν με σταματούσε τίποτε και συνεχώς "ανέβαινα" πνευματικά.
Έτσι, ικανοποιούσα ΌΛΕΣ μου τις επιθυμίες, είτε επρόκειτο για επιθυμίες παθών, ας το πω έτσι,
είτε για επιθυμίες λογικής όπως το λες.

κι έπειτα τί συνέβη, θέλεις να μας πεις;

Ορέστης 35

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Φεβ 2019, 23:16

Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
Το έχω βιώσει και μιλώ εμπειρικά, υπάρχει ανώτερος εαυτός ο οποίος πρέπει να είναι ο παραδεισένιος και να είναι ενωμένος με τον Θεό-Χριστό-άγιο Πνεύμα. Όποιος τον βρει στην ζωή του αγιάζει και μπορεί να κάνει θαύματα.
Θεωρώ ότι όλοι οι άγιοι ενώθηκαν με αυτόν τον δεύτερο εαυτό.
Δεν έχω να πω περισσότερα, αν γνωρίζετε εσείς πιο πολλά, γράψτε.
Μόνο να προσθέσω ότι ΔΕΝ ξέρω –και μάλλον δεν πρέπει να είναι γνωστό σε κανέναν πνευματικό- τον τρόπο με τον οποίο ενώνεται κανείς μαζί του.
Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών. Αλλά δεν είναι βέβαιο φυσικά, δεν υπάρχει μέθοδος, δεν υπάρχει σύστημα, ούτε προγραμματισμός.
Δυστυχώς.
Μακάριος όποιος βρει τον προσωπικό του θεό και ενωθεί μαζί του!
Τι εννοεις μεσω της ικανοποιησης των επιθυμιων; Υπαρχουν παγανιστικες σεχτες που πιστευουν στη κατακτηση της θεωσης δια των σεξουαλικων οργιων.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Φεβ 2019, 00:48

νύχτα έγραψε:
14 Φεβ 2019, 23:11
Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 12:15
Θα γράψω μόνο την δική μου εμπειρία, έτσι όπως το έζησα, έκανα ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Αξιοποιουσα όλα μου τα χαρίσματα (διάβασμα, μουσική, χορός, λόγος κτλ) και θυμάμαι πάντα ότι είχα
μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τεράστια ορμή ζωής μέσα μου!!!
Δεν το έβαζα κάτω με τίποτα, δεν με σταματούσε τίποτε και συνεχώς "ανέβαινα" πνευματικά.
Έτσι, ικανοποιούσα ΌΛΕΣ μου τις επιθυμίες, είτε επρόκειτο για επιθυμίες παθών, ας το πω έτσι,
είτε για επιθυμίες λογικής όπως το λες.

κι έπειτα τί συνέβη, θέλεις να μας πεις;
Επειτα γέμισα απο ΦΩΣ!...Δεν θέλω να το αναλύσω γιατί θα χάσει το νόημά του και την δυναμή του το γεγονός...
Απλά θέλω να πω ότι ΔΕΝ είναι η μόνη οδός προς την τελείωση και την θεϊκή ένωση η ασκητική μέθοδος.
Υπάρχει και ο δρόμος των επιθυμιών.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 15 Φεβ 2019, 00:54

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Φεβ 2019, 23:16
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
Το έχω βιώσει και μιλώ εμπειρικά, υπάρχει ανώτερος εαυτός ο οποίος πρέπει να είναι ο παραδεισένιος και να είναι ενωμένος με τον Θεό-Χριστό-άγιο Πνεύμα. Όποιος τον βρει στην ζωή του αγιάζει και μπορεί να κάνει θαύματα.
Θεωρώ ότι όλοι οι άγιοι ενώθηκαν με αυτόν τον δεύτερο εαυτό.
Δεν έχω να πω περισσότερα, αν γνωρίζετε εσείς πιο πολλά, γράψτε.
Μόνο να προσθέσω ότι ΔΕΝ ξέρω –και μάλλον δεν πρέπει να είναι γνωστό σε κανέναν πνευματικό- τον τρόπο με τον οποίο ενώνεται κανείς μαζί του.
Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών. Αλλά δεν είναι βέβαιο φυσικά, δεν υπάρχει μέθοδος, δεν υπάρχει σύστημα, ούτε προγραμματισμός.
Δυστυχώς.
Μακάριος όποιος βρει τον προσωπικό του θεό και ενωθεί μαζί του!
Τι εννοεις μεσω της ικανοποιησης των επιθυμιων; Υπαρχουν παγανιστικες σεχτες που πιστευουν στη κατακτηση της θεωσης δια των σεξουαλικων οργιων.
Πού πάει το μυαλό σου; Τα όργια είναι σαν μια επιβεβλημένη ικανοποίηση της επιθυμίας. ΑΝ υπάρχει κιόλας επιθυμία. Εγώ μιλώ για φυσική κατάσταση όπου ικανοποιείς αυτό που έχεις ανάγκη (τις ορμές σου και τα πάθη σου), ικανοποιώντας έτσι την ίδια σου την ψυχή και την συνείδηση. Θα μου πεις, γιατί δεν συμβαίνει τότε η θέωση σε όλους όσους ικανοποιούν τα πάθη τους; Αυτό μόνο ο Θεός το ξέρει...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 15 Φεβ 2019, 01:38

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Φεβ 2019, 23:16
Natasha έγραψε:
31 Μαρ 2018, 02:43
Το έχω βιώσει και μιλώ εμπειρικά, υπάρχει ανώτερος εαυτός ο οποίος πρέπει να είναι ο παραδεισένιος και να είναι ενωμένος με τον Θεό-Χριστό-άγιο Πνεύμα. Όποιος τον βρει στην ζωή του αγιάζει και μπορεί να κάνει θαύματα.
Θεωρώ ότι όλοι οι άγιοι ενώθηκαν με αυτόν τον δεύτερο εαυτό.
Δεν έχω να πω περισσότερα, αν γνωρίζετε εσείς πιο πολλά, γράψτε.
Μόνο να προσθέσω ότι ΔΕΝ ξέρω –και μάλλον δεν πρέπει να είναι γνωστό σε κανέναν πνευματικό- τον τρόπο με τον οποίο ενώνεται κανείς μαζί του.
Οι οδοί είναι 2: είτε μέσω της Ασκητικής, είτε μέσω της ικανοποίησης των Επιθυμιών. Αλλά δεν είναι βέβαιο φυσικά, δεν υπάρχει μέθοδος, δεν υπάρχει σύστημα, ούτε προγραμματισμός.
Δυστυχώς.
Μακάριος όποιος βρει τον προσωπικό του θεό και ενωθεί μαζί του!
Τι εννοεις μεσω της ικανοποιησης των επιθυμιων; Υπαρχουν παγανιστικες σεχτες που πιστευουν στη κατακτηση της θεωσης δια των σεξουαλικων οργιων.
Αυτό που ίσως μπορεί να επιτευχθεί, στο κατώτερο επίπεδο, μέσω οργίων (ή συνηθέστερα μέσω του χορού ως ιεράς τεχνικής με επαναλαμβανόμενη υποβλητική μουσικής) είναι μια έκσταση της ψυχής που ανασύρει στην επιφάνεια τις δυνάμεις εκείνες που κρύβονται στα βάθη της, που ξυπνάει μια νέα ζωή παραδομένη στον διονυσιακό ρυθμό. Είναι η εισβολή του εσώτατου "Δαίμονος" του καθένος μέσα στο κοινό Έγω, και η εκδήλωσή της καταστροφικής υπεροχής του. Αυτή είναι μια εμπειρία διφορούμενη καθώς μπορεί να οδηγήσει σε διαφορετικές καταστάσεις, ανάλογα με το ψυχικό σθένος, την αγνότητα της πρόθεσης, την πνευματική δύναμη και αυτοτέλεια του υποκειμένου. Τόσο στην Υπέρβαση, όσο και στην αυτοδιάλυση. Τόσο στην κυριαρχία του Ανώτερου Εαυτού, όσο και στην υπορποσωπική διάλυση του κοινού Εγώ στο χαοτικό υπόστρωμα. Στο ανώτερο επίπεδο αυτής της τεχνικής ο Πόλεμος αντικαθιστά τα κατώτερα μέσα (βλέπε μύθους περι Βαλχαλας στους νορδικούς λαούς)

Ορέστης 35

Re: Ανώτερος Εαυτός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Φεβ 2019, 08:41

Παιδια μηπως αυτες οι τεχνικες αφορουν ανθρωπους που εχουν τα προβληματα τους λυμενα; Γιατι στους αλλους διαλυουν το Εγω τους καθε μερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών