Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 18:57

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 18:43
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 17:29
Ένα θέλω να μου πεις Το πλάτος ταλάντωσης του δοκιμίου είναι 0,15 εκατοστά Το πλάτος ταλάντωσης μιας φυσικής κατασκευής πόσο να το βάλω? να το βάλω ότι είναι ανάλογο της κλίμακας του δοκιμίου? Το δοκίμιο έχει κλίμακα 1 προς 7 Το πλάτος ταλάντωσης της φυσικής κατασκευής θα είναι 7 φορές μεγαλύτερο? Δηλαδή 0,15 Χ 7 = 1,05 ΜΈΤΡΑ?
Οπότε φτάσαμε στην ουσία του θέματος, που αρνείσαι πεισματικά να καταλάβεις: Η μελέτη και κατασκευή μοντέλων και η εξαγωγή συμπερασμάτων από αυτά δεν είναι μπακαλίκι, τόσο-αυτό-πόσο-εκείνο. Απαιτεί εκτεταμένο γνωστικό υπόβαθρο και αρκετή δουλειά.

Πρώτα ορίζεις τι θες να ελέγξεις, πολύ συγκεκριμένα. Μετά πρέπει να ορίσεις ποια μεγέθη θεωρούνται «γνωστά» και ποιά «ζητούμενα» και ποιες παραδοχές δέχεσαι. Μετά θα κάνεις διαστατική ανάλυση που λαμβάνει υπόψη όλα αυτά τα μεγέθη: μήκος, χρόνος, ταχύτητα, επιτάχυνση, δύναμη, συχνότητα, τάση, ελαστικότητα, πυκνότητα, κλπ. Μετά θα κατασκευάσεις το μοντέλο, θα κάνεις το πείραμα και θα πάρεις κανονικές, λεπτομερείς μετρήσεις για τα πάντα - και προφανώς όχι με το μάτι. Και τέλος με βάση την ανάλυση που έκανες και τις μετρήσεις που πήρες θα υπολογίσεις τα «ζητούμενα» μεγέθη.

Δεν έχεις κάνει τίποτα από αυτά και ούτε μπορείς φυσικά, διότι σου λείπουν θεμελιώδεις γνώσεις. Μπορείς να διαβάσεις σχετική βιβλιογραφία, αλλά με δεδομένο ότι δε θες να μάθεις τίποτα δε νομίζω να σε ωφελήσει. Βρες κάποιον που ξέρει να στα κάνει.

Το πιο πιθανό, βέβαια, είναι ότι θα συνεχίσεις τα ίδια ανούσια κατεβατά, επειδή απλώς δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όλα αυτά...
Σε αυτόν τον τομέα της μικροκλίμακας ναι δεν καταλαβαίνω πολλά. Όμως υπάρχει κάτι που προσπαθώ να σας ανοίξω τα μάτια να το δείτε και δυσκολεύομαι. Τα μαθηματικά χρειάζονται παντού αλλά δεν είναι τα πάντα. Το κυριότερο από όλα είναι η μέθοδος σχεδιασμού Αν δεν ξέρεις πως δημιουργούνται οι εντάσεις αν δεν ξέρεις πως και που θα τις οδηγήσεις τι μαθηματικά θα κάνεις? Αν δεν ξέρεις τον δρόμο Αθήνας Θεσσαλονίκης τα μαθηματικά σου είναι άχρηστα. Οπότε δεν έχω μόνο έναν κύβο στην αυλή μου αλλά έναν ολόκληρο αντισεισμικό σχεδιασμό αναμφισβήτητο ο οποίος εξηγεί πως παράγονται οι εντάσεις που τις εκτρέπω και πως τις κατευθύνω έξω από την δομή. Πάνω σε αυτόν τον σχεδιασμό θα κάνεις τα μαθηματικά. Πρώτα θα ξέρεις τα ζιγκ ζαγκ του δρόμου και μετά θα κάνεις τις μαθηματικές μετρήσεις.
Αυτόν τον σχεδιασμό σας πρόσφερα και πείρα τα αρχίδι@ μου.
Ο δικό σας σχεδιασμός ότι και να κάνετε έχει ένα μεγάλο πρόβλημα. Ανακυκλώνει και πολλαπλασιάζει τις εντάσεις του σεισμού πάνω στα φέροντα στοιχεία του. Ο σχεδιασμός ο δικός μου διώχνει αυτές τις σεισμικές εντάσεις έξω από την κατασκευή.
Αν νομίζετε ότι αυτό δεν είναι τίποτα κοροϊδεύεται τον εαυτό σας.
Εκτός την μαθηματική ανάλυση δυνάμεων υπάρχει και η υπό κλίμακα σχεδιαστική γεωμετρική ανάλυση δυνάμεων την οποία κατέχω.
Αυτή σου δείχνει τον δρόμο, και τα μαθηματικά τις εντάσεις.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 20:07

Εικόνα
Ο δρόμος που οδηγώ τις εντάσεις
Όπως βλέπεται στο σχήμα όταν το τοίχωμα δέχεται την επιτάχυνση εδάφους ( Α ) δημιουργείτε η αντίθετης κατεύθυνσης δύναμη αδράνειας ( Β ) στο άνω άκρο, η οποία δημιουργεί την ροπή ανατροπής ( Γ ) η οποία στρέφει το τοίχωμα γύρω από την ( Άρθρωση )
Αναλυτικά.
Οι εντάσεις αδράνειας ( Β ) σε συνδυασμό με την αντίθετης κατεύθυνση επιτάχυνση του σεισμού ( Α ) δημιουργούν την στροφή του τοιχώματος ( Γ )
Όταν στρέφεται το τοίχωμα γύρω από την άρθρωση δημιουργούνται οι διαγώνιες καθοδικές εντάσεις ( 1 ) και οι ανοδικές εντάσεις ( 2 ) Αυτές οι εντάσεις είναι υπεύθυνες για την ροπή ανατροπής ( Γ ) Οι καθοδικές εντάσεις ( 1 ) αφού κατέβουν στην άρθρωση, της παραλαμβάνει ο μηχανισμός εδάφους και τις στέλνει στα βάθη της γεώτρησης. Τις ανοδικές εντάσεις ( 2 ) τις παραλαμβάνει ο άλλος μηχανισμός από το δώμα ( 3 ) και εκ τρέποντας την κατεύθυνσή τους τις στέλνει μέσα στο έδαφος μέσο του τένοντα.
Σας έδειξα εξισώσεις ισορροπίας των καθοδικών και των ανοδικών εντάσεων που δημιουργεί ο σχεδιασμός και ο μηχανισμός της ευρεσιτεχνίας, χωρίς να αναφέρω ουδεμία προένταση. Αν δεν έχουμε τοποθετήσει την πατέντα να σταματήσει την ανατροπή - ροπή του τοιχώματος δημιουργούνται αντίρροπες ροπές στις διατομές δοκού και τοιχώματος για να ισορροπήσουν την ροπή ανατροπής του τοιχώματος Αν οι διατομές δεν αντέξουν... θα σπάσουν Αν τις μεγαλώσουμε θα μεγαλώσουν και οι εντάσεις.
Σας αφαιρώ την ένταση του σεισμού από τον σκελετό της κατασκευής και τον θάβω στα έγκατα της Γης.
Το καταλάβατε ή να το ξανά πω. Εσείς τον πολλαπλασιάζεται και τον ανακυκλώνεται σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης.
Αν αυτό δεν είναι η επανάσταση στην αντισεισμική τεχνολογία τότε τι είναι?
Και ακόμα με έχετε να παίζω με τις λάσπες επιστήμονες του γλυκού νερού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 08 Ιούλ 2019, 20:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 20:38

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 18:57
Σε αυτόν τον τομέα της μικροκλίμακας ναι δεν καταλαβαίνω πολλά
Δεν υπάρχει αυτός ή ο άλλος τομέας της μικροκλίμακας. Η διαστατική ανάλυση θεμελιώνεται πάνω στο γεγονός ότι οι φυσικοί νόμοι πρέπει να ισχύουν παντού. Όσοι ξέρουν να την εφαρμόζουν καταλαβαίνουν ότι αυτά που κάνεις είναι λάθος και μάλιστα σε πολύ βασικά σημεία.

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 18:57
Οπότε δεν έχω μόνο έναν κύβο στην αυλή μου αλλά έναν ολόκληρο αντισεισμικό σχεδιασμό αναμφισβήτητο ο οποίος εξηγεί πως παράγονται οι εντάσεις που τις εκτρέπω και πως τις κατευθύνω έξω από την δομή. Πάνω σε αυτόν τον σχεδιασμό θα κάνεις τα μαθηματικά.
Ωραία, τα κάναμε τα μαθηματικά και έδειξαν ότι ο «αναμφισβήτητος» σχεδιασμός είναι για πέταμα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 20:43

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:38
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 18:57
Σε αυτόν τον τομέα της μικροκλίμακας ναι δεν καταλαβαίνω πολλά
Δεν υπάρχει αυτός ή ο άλλος τομέας της μικροκλίμακας. Η διαστατική ανάλυση θεμελιώνεται πάνω στο γεγονός ότι οι φυσικοί νόμοι πρέπει να ισχύουν παντού. Όσοι ξέρουν να την εφαρμόζουν καταλαβαίνουν ότι αυτά που κάνεις είναι λάθος και μάλιστα σε πολύ βασικά σημεία.

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 18:57
Οπότε δεν έχω μόνο έναν κύβο στην αυλή μου αλλά έναν ολόκληρο αντισεισμικό σχεδιασμό αναμφισβήτητο ο οποίος εξηγεί πως παράγονται οι εντάσεις που τις εκτρέπω και πως τις κατευθύνω έξω από την δομή. Πάνω σε αυτόν τον σχεδιασμό θα κάνεις τα μαθηματικά.
Ωραία, τα κάναμε τα μαθηματικά και έδειξαν ότι ο «αναμφισβήτητος» σχεδιασμός είναι για πέταμα.
Τα έκανα και εγώ τα μαθηματικά και βρήκα ότι σχεδιάζεται εγκληματικά ερασιτεχνικά ακριβά και ανεύθυνα Είσαστε για τα μπάζα.
Που είναι η αλήθεια? Είναι στους φυσικούς νόμους της μηχανικής που ανέλυσα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 08 Ιούλ 2019, 20:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Ιούλ 2019, 20:51

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:07
Και ακόμα με έχετε να παίζω με τις λάσπες επιστήμονες του γλυκού νερού.
Ναι έπρεπε να σε έχουν κλείσει μέσα. :smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 20:54

Μηχανικός έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:51
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:07
Και ακόμα με έχετε να παίζω με τις λάσπες επιστήμονες του γλυκού νερού.
Ναι έπρεπε να σε έχουν κλείσει μέσα. :smt005:
Θέλετε δεν θέλετε είμαι ο καλύτερος πολιτικός μηχανικός που πέρασε από αυτόν τον πλανήτη γη, αφού έλυσα το άλυτο μέχρι να εμφανιστώ πρόβλημα του σεισμού. :smt038 πουτού σας ντροπή.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17125
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 08 Ιούλ 2019, 20:58

:smt005:
Είσαι για δέσιμο ρε!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 21:01

stergiosbik έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:58
:smt005:
Είσαι για δέσιμο ρε!
Αυτό λέω και εγώ Είμαι για δέσιμο :D
Βιδώστε το και σώστε το Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 08 Ιούλ 2019, 21:20

seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:43
Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:38
Ωραία, τα κάναμε τα μαθηματικά και έδειξαν ότι ο «αναμφισβήτητος» σχεδιασμός είναι για πέταμα.
Τα έκανα και εγώ τα μαθηματικά και βρήκα ότι σχεδιάζεται εγκληματικά ερασιτεχνικά ακριβά και ανεύθυνα Είσαστε για τα μπάζα.Που είναι η αλήθεια? Είναι στους φυσικούς νόμους της μηχανικής που ανέλυσα.
Ανησύχησα προς στιγμή αλλά ευτυχώς επέστρεψες στον ταιριαστό ρόλο του γελωτοποιού :smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιούλ 2019, 21:38

Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 21:20
seismic έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:43
Archmage έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:38
Ωραία, τα κάναμε τα μαθηματικά και έδειξαν ότι ο «αναμφισβήτητος» σχεδιασμός είναι για πέταμα.
Τα έκανα και εγώ τα μαθηματικά και βρήκα ότι σχεδιάζεται εγκληματικά ερασιτεχνικά ακριβά και ανεύθυνα Είσαστε για τα μπάζα.Που είναι η αλήθεια? Είναι στους φυσικούς νόμους της μηχανικής που ανέλυσα.
Ανησύχησα προς στιγμή αλλά ευτυχώς επέστρεψες στον ταιριαστό ρόλο του γελωτοποιού :smt005:
Ναι όταν τρώτε τάπα ξεκαρδίζεστε... :c020:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Ιούλ 2019, 08:46

seismic έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 17:56
το τσιμέντο είναι λιγοστό με πολύ νερό μέσα [..] οι διαστάσεις του μοντέλου είναι 1 προς 7 [..] δεν περνάει μέσα τίποτα άλλο από νερουλή λάσπη
δηλαδη αμα θελαμε να κανουμε πειραμασ σε ακομη μικροτερη κλιμακα, θα βαζαμε ακομη πιο νερουλη λασπη, οπου θα την εζμπρωχνες με το δαχτυλο και θα εσπαγε. και αυτο θα το πολλαπλασιαζαμε με κατι και θα βγαζαμε καποιο συμπερασμα.

ξερεις τι συμπερασμα θα βγαζαμε/εχουμε βγαλει, ετσι; :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Ιούλ 2019, 12:35

Ασέβαστος έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 08:46
seismic έγραψε:
07 Ιούλ 2019, 17:56
το τσιμέντο είναι λιγοστό με πολύ νερό μέσα [..] οι διαστάσεις του μοντέλου είναι 1 προς 7 [..] δεν περνάει μέσα τίποτα άλλο από νερουλή λάσπη
δηλαδη αμα θελαμε να κανουμε πειραμασ σε ακομη μικροτερη κλιμακα, θα βαζαμε ακομη πιο νερουλη λασπη, οπου θα την εζμπρωχνες με το δαχτυλο και θα εσπαγε. και αυτο θα το πολλαπλασιαζαμε με κατι και θα βγαζαμε καποιο συμπερασμα.

ξερεις τι συμπερασμα θα βγαζαμε/εχουμε βγαλει, ετσι; :102:
Όταν μιλάει ο λουλάς εσύ δεν πρέπει να μιλάς.
Η εμπειρία είναι σαν την όμορφη γυναίκα. Αξίζει πολλά και λίγοι την έχουν

Όταν θες να κάνεις το σκυρόδεμα ανίσχυρο τρις τρόποι υπάρχουν.
Πολύ νερό, λίγο τσιμέντο, καθόλου χαλίκι . :blm: seismic
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Ιούλ 2019, 18:54

ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΕΙΡΆΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΟΎ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΞΟΝΙΚΑ ΦΟΡΤΙΑ ( Ν ) ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΩΝ ΤΕΝΟΝΤΩΝ ΓΙΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ 2,41g
Το πείραμα που έκανα,με το δοκίμιο στην πρώτη φωτογραφεία, έχει κλίμακα 1 προς 7 και αντιπροσωπεύει διαστατικά το κτίριο του δεύτερου σχεδίου με τις εξής διαστάσεις που αναγράφονταν πάνω του, και τα εξής άλλα στοιχεία.
Κλίμακα σχεδίου 1 προς 100
Εμβαδόν ορόφου 57,134 μ2
2 Πλάκες + κοιτόστρωση 65 m3 + 8 m3 η ανεστραμμένη δοκός = 73 μ3
Τοίχοι 80 μ3
Σύνολο 153 μ3
Βάρος 153 μ3 Χ 2450 kg = 374,84 ton
Οι τένοντες είναι στην θέση των οπών πάνω στην ανεστραμμένη δοκό στο δώμα και κάθε ένας τένοντας εξασκεί στην διατομή
θλιπτικές εντάσεις 1000 kN
Πριν έχει προηγηθεί πάκτωση στο έδαφος με εφαρμοσμένη έλξης μεταξύ της επιφανείας του εδάφους θεμελίωσης και του μηχανισμού έντασης 1500 kN σε βάθος 9 μέτρων Διάμετρος γεώτρησης Φ/30cm Η γεώτρηση γεμίζει με σκυρόδεμα ( οπλισμένο.) Έδαφος σκληρό. Τένοντες διατομών Φ/60 mm άνευ συνάφειας .Τένοντες εδάφους Φ/70 mm Χάλυβας S 235. Σκυρόδεμα C 25/30
Οπλισμός τοιχωμάτων Διπλή σχάρα Φ/12 mm με κάναβο 35χ35cm
Οπλισμός ανεστραμμένης δοκού? Τετραπλή σχάρα Φ/12 mm με κάναβο 35χ35cm
Οπλισμός πλακών ? Διπλή σχάρα Φ/12 mm με κάναβο 35χ35cm
Οπλισμός κοιτόστρωσης Διπλή σχάρα Φ/12 mm με κάναβο 35χ35cm
Πλάκες και κοιτόστρωση πάχος 0,40 cm
Τοιχώματα πλάτος 0,35 cm
Ανεστραμμένη δοκός Ύψος... μαζί με το πάχος της πλάκας... 1,16 cm Πλάτος 0,35 cm
Καθαρό ύψος ορόφων 3,71μ
Οι γωνίες του κτιρίου είναι πάνω από 1,5χ1,5 μέτρα.
Επιτάχυνση εδάφους 2,41g
Υπολογισμός της ροπής ευστάθειας
Η ευρεσιτεχνία αυτό που εφαρμόζει είναι μια ροπή ευστάθειας στα ανώτατα άκρα του τοιχώματος έναντι της ροπής ανατροπής που του επιβάλει η μετατόπιση του σεισμού. Αυτή την ροπή ευστάθειας σε κάθε τένοντα της κατασκευής θα προσπαθήσω να υπολογίσω

Πρώτος όροφος
Δώμα 21,7 μ3
Ανεστραμμένη δοκός 8,0 μ3
Τοιχώματα 40,0 μ3
Σύνολον οπλισμένου σκυρωδέματος 69,7 μ3
Βάρος σκυρωδέματος 2450kg Χ69,7μ3 = 170,567 ton
Επικάλυψη δαπέδου 57,134μ2Χ70kg= 4,00 ton
Έπιπλα και άνθρωποι 57,134μ2Χ70kg= 4,00 ton
Γενικόν βάρος ορόφου. 178,567 ton
Ισόγειο
Μεσόπλακα 21,7μ3
Τοιχώματα 40,0 μ3
Σύνολον οπλισμένου σκυρωδέματος 61,7 μ3
Βάρος σκυρωδέματος 2450kg Χ 61,7 = 151,165 ton
Γενικόν βάρος οπλισμ.σκυρωδέμ. ισογείου 151,165 ton
Επιτάχυνση εδάφους 2,41g φυσικού σεισμού.
Η επιτάχυνση για 2,41g είναι 23,66 m / sec²
Δύναμη αδράνειας (F) Πρώτου ορόφου F=m.α 178.567 kg X 23,66 m/sec² = 4225 kN
Δύναμη αδράνειας (F) ισογείου F=m.α 151.165 kg X 23,66 m/sec² = 3576 kN
Σύνολο δύναμης F ( Αδράνεια ) για δύο ορόφους 7801 kN
Ροπή ευστάθειας πρέπει να είναι μεγαλύτερη > της ροπής ανατροπής
Πρώτος όροφος Ύψος 9,38μ Χ 4225 kN / πλάτος 7,7 μ = 5114 kN
Ισόγειος όροφος Ύψος 4,31μ Χ 3576 kN / πλάτος 7,7 μ = 2002 kN
Σύνολον ροπής ευστάθειας > από 7116 kN
Όλοι οι τένοντες είναι 15 Αλλά στην πραγματικότητα μόνο οι 7 σταματούν την ροπή ανατροπής οπότε διαιρούμε το 7116 / 7 = 1016 kN αναλαμβάνει ο κάθε τένοντας.
Για συντελεστή ασφαλείας θα έλεγα ότι οι ποιο απομακρυσμένοι 7 τένοντες από την άρθρωση θα αναλαμβάνουν 1200 kN ο κάθε ένας και οι κεντρικοί από 900 kN

Αν ξέρετε πέστε μου αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου. :D
Περιμένουμε την ιδιοπερίοδο :o
ΕικόναΕικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 09 Ιούλ 2019, 19:41, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 09 Ιούλ 2019, 19:02

seismic έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 18:54
Αν ξέρετε πέστε μου αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου
Δεν είναι.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Ιούλ 2019, 19:05

Archmage έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 19:02
seismic έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 18:54
Αν ξέρετε πέστε μου αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου
Δεν είναι.
Γιατί δεν είναι? Που είναι το λάθος παρακαλώ?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών