Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2019, 06:40

enaon κοστίζει και δεν μπορούμε να φάμε καλά από τα μπετά.
Μπετονιέρα είσαι?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Ιουν 2019, 06:42

foscilis έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:42
seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:27
foscilis έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:20


σημαίνει πολλά γιατί η στατική είναι απλά εφαρμογή μερικών πολύ βασικών αρχών της φυσικής και της γεωμετρίας.
Και εγώ με τις βασικές αρχές της στατικής πάω. Βιδώστε το και σώστε το!
ε τότε γιατί να ξαναγραφτούν τα βιβλία;
Γιατι αλλιως δεν παει κατω το τσιπουρο μονοσφυρι.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2019, 06:43

hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2019, 03:27
Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια
Μια χαρά είναι όταν πατάνε πάνω στην πατέντα μου.
Πως λένε.. στηρίξουν πάνω μου..
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2019, 07:04

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Ιουν 2019, 04:25
Εγω θα παρουσιασω την ιδεα σεισμικ με μια πτωση ανθρωπου στο εδαφος απο ορθια σταση ανασκελα. Αν διπλωσεις και σφιξεις τους κοιλιακους σου τοτε θα μπιρεσεις να εμποδισεις το κεφαλι σου να φυγει πισω και να χτυπησει το εδαφος. Αν οι κοιλιακοι ειναι χαλαροι το πανω μερος του σωματος θα κανει ταλαντωση μεγαλου ευρους και το κεφαλι θα επιταχυνθει γωνιακα και θα χτυπησει το εδαφος με μεγαλη ορμη.
Αυτό λέγεται γωνιακή επιτάχυνση.
Εμ τέτοια κεφάλια που έχουν... αυτό τους αξίζει.. μήπως και ξυπνήσουν. :smt038
Και δεν είναι μόνο αυτό.. μετά πέφτει και το νταβάνι επάνω τους και δεν ξυπνάνε ποτέ! :p2:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Ιουν 2019, 07:40

Απο κοστος τι λεει τρελο-seismic?
Εχεις εξετασει τι σημαινει η εφαρμογη της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ σε μια συμβατικη κατοικια?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 01 Ιουν 2019, 09:12

Daje έγραψε:
01 Ιουν 2019, 07:40
Απο κοστος τι λεει τρελο-seismic?
Εχεις εξετασει τι σημαινει η εφαρμογη της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ σε μια συμβατικη κατοικια?
Με την γεώτρηση θα βγάλεις και νερό να γεμίζεις την πισίνα και να ποτίζεις το γκαζόν.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Ιουν 2019, 09:17

seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 17:24
Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?
Επειδή στις επιστήμες που σχετίζονται με κατασκευές προέχει η θεωρητική τεκμηρίωση των συνθηκών ασφαλείας των κατεσκευών.
Μπορείς να προωθήσεις μία τέτοια τεκμηρίωση σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό, εφόσον διαθέτεις μία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Ιουν 2019, 09:19

Daje έγραψε:
01 Ιουν 2019, 07:40
Απο κοστος τι λεει τρελο-seismic?
Εχεις εξετασει τι σημαινει η εφαρμογη της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ σε μια συμβατικη κατοικια?
Αυτό βασικά είναι πρόβλημα του ιδιοκτήτη.
Αν κάποιος θέλει να πληρώσει εκατομμύρια για ένα σπίτι, είναι ελεύθερος να το κάνει.
Εκείνο που οφείλει να τεκμηριωθεί είναι η κατασκευαστική ασφάλεια της οικίας, για όσους συμμετέχουν στην κατασκευή, όσους ζουν σε εκείνη, τη δημόσια υγεία κλπ., σύμφωνα με την κατασκευαστική νομοθεσία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Ιουν 2019, 09:59

seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:51
Uppercut έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:43
foscilis έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:42


ε τότε γιατί να ξαναγραφτούν τα βιβλία;
Θα σου πω εγώ. Επειδή οι μηχανικοί αυτό που λένε είναι ξεχαρβαλώστε το και σώστε το ? = πλαστιμότητα = μηχανισμοί αστοχίας
Δεν έχουν άλλη επιλογή από την αναπόφευκτη για αυτούς ανελαστική μετατόπιση και την στέλνουν πάνω σε μηχανισμούς αστοχίας ( συνήθως την πληρώνουν την νύφη οι άκρες των δοκών ) Εγώ διατηρώ τον έλεγχο των μετατοπίσεων μέσα στην ελαστική φάση μετατόπισης που δεν υπάρχουν αστοχίες.
Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις του ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας.
Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας
Όταν μιλάμε για σεισμική «ενέργεια», δεν είναι ένας δείκτης που μπορούμε να υπολογίσουμε, αλλά ένας όρος που περιγράψει την συμπεριφορά του φέροντα η οποία μπορεί να αναλυθεί με μαθηματικές εξισώσεις ισορροπίας. Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές.
Αν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Ένα παράδειγμα είναι το ελατήριο.
Αυτή την αποθήκευση της ενέργειας και εν συνεχεία την απόδοσή της προς την αντίθετη κατεύθυνση που εφαρμόζει το ελατήριο, στη δομική κατασκευή την αποθηκεύει και την εκτονώνει το υποστύλωμα και η δοκός. Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή. Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία. Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %). Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται).
Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζεται στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας, (συνήθως είναι τα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό/ σχήμα αστοχίας). Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει
:bravo::+1:
Πάνω σε αυτή την λογική της θεωρίας αυτής έχει σχεδιαστεί όλη η αντισεισμική τεχνολογία. Τα λογισμικά προγράμματα, οι επιστημονικές δημοσιεύσεις. Και έρχομαι εγώ και τους λέω. Η βλάβη και η παραμόρφωση είναι στενά συνδεδεμένες έννοιες αφού με τον έλεγχο των παραμορφώσεων ελέγχεται και η βλάβη. Η εφεύρεση ελέγχει επαρκώς τις παραμορφώσεις ανεξαρτήτως της διάρκειας και της έντασης του σεισμού. Ρυθμίζει το λίκνισμα στα όρια της ελαστικής μετατόπισης αποτρέποντας ανελαστική μετατόπιση.
οχι ρε ποστηδοι, ελιωσα στο γελιο. :lol::lol::smt005:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Ιουν 2019, 10:00

foscilis έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:02
Δε μου είναι ακόμα σαφές τι πλεονέκτημα προσφέρουν οι βίδες.
στηριζουν τα ψωνια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Ιουν 2019, 10:03

talaipwros έγραψε:
01 Ιουν 2019, 01:39
μηπως αντι γι αβιδες να βαζαμε πριτσινια;
οχι, πριτσινια θα βαζουμε στη σπονδυλοδεσια, ετοιμαζεται νεα πατεντα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Ιουν 2019, 10:06

Μηχανικός έγραψε:
01 Ιουν 2019, 09:12
Daje έγραψε:
01 Ιουν 2019, 07:40
Απο κοστος τι λεει τρελο-seismic?
Εχεις εξετασει τι σημαινει η εφαρμογη της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ σε μια συμβατικη κατοικια?
Με την γεώτρηση θα βγάλεις και νερό να γεμίζεις την πισίνα και να ποτίζεις το γκαζόν.
κανονικα θα επρεπε να βγαλεις πετρελαιο, να κονομησεις, αλλα τωρα που θα παντενταριστει το αεικινητο με τα ανεμιστηρακια, θα ειναι πλεον αχρηστο το πετρελαιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Ιουν 2019, 11:01

:goodpost:
enaon έγραψε:
01 Ιουν 2019, 04:16
hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2019, 03:27
Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια
το ίδιο λέει και ο σισμίκ, καλό ειναι να τους βάλεις θεμέλια σε βάθος και να βιδώσεις την κατασκευή πάνω τους, ό,τι μπορείς για να πλησιάζεις κάπως σαν να έχεις χτίσει στον βράχο.

Αλλα όλοι ξέρουμε οτι στον βράχο δεν κάνει να χτίζεις,


κοστίζει και δεν μπορούμε να φάμε καλά από τα μπετά. :003:
Κανείς δεν αποφεύγει το βράχο αν είναι προσιτός! Σε κάποια μέρη όμως είναι ακόμα και εξήντα μέτρα κάτω.

Το θέμα είναι ότι αυτό που λέει ο σεισμικ πρωτον δεν είναι αυτό που λες και δεύτερον δεν έχει κάποια αληθινή διαφορά από το τι συμβαίνει. Απλώς έχει ένα έξτρα επίπεδο από τσερκια κάτω κάτω που έχουν μορφή βίδας. Τα θεμέλια είναι βιδωμενα στο χώμα όχι η οικοδομή στα θεμέλια.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 01 Ιουν 2019, 13:03

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Ιουν 2019, 02:18
Οι σκηνες στερεωνονται στην αμμο με οριζοντιο ξυλο. Θα ειναι μια οριζοντια βιδα.
αυτό δεν είναι βίδωμα (δηλ. πάκτωση) είναι απλά αντίσταση. Ενώ ακριβώς αυτή η αρχη, ήδη χρησιμοποιείται στην κατεστημένη θεμελίωση των κατασκευων, καθως έτσι ακριβως λειτουργουν τα πελματα των πεδιλων της θεμελίωσης (όπως ακριβώς τα παρατροπίδια στα πλοία) !

Εικόνα

Στη πάνω πλευρά του πέλματος Lx που βλέπεις πέφτει χώμα (κατα αντ. με την άμμο), με τη διαφορά πως το πέλμα είναι δισδιάστατο και όχι μονοδιάστατο όπως το οριζοντιο ξυλο στη περιπτωση της σκηνης.
Μάλιστα πολλές φορές το πέλμα αυτό είναι συνεχές (όχι ένα τετραγωνο οπως στο σχημα) δηλ. φτάνει μέχρι το επόμενο υποστήλωμα.

Γενικά το πρόβλημα που θα είχες σε μια τέτοια ιδέα "βιδώματος" είναι πως το κέντρο βάρους της κατασκευής θα πάει στο θεό. Οι υποτιθέμενες "βίδες" ακόμα κι αν υπήρχε κάτι στερεό (κι όχι ρευστό όπως το χώμα) για να τις βιδώσουμε, θα είχαν να αντιμετωπίσουν 2πλάσιες και 3πλάσιες τάσεις-ροπές απότι με τη συμβατική θεμελίωση.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιουν 2019, 14:28

foscilis έγραψε:
01 Ιουν 2019, 11:01

Το θέμα είναι ότι αυτό που λέει ο σεισμικ πρωτον δεν είναι αυτό που λες και δεύτερον δεν έχει κάποια αληθινή διαφορά από το τι συμβαίνει. Απλώς έχει ένα έξτρα επίπεδο από τσερκια κάτω κάτω που έχουν μορφή βίδας. Τα θεμέλια είναι βιδωμενα στο χώμα όχι η οικοδομή στα θεμέλια.
πράγματι αυτό δεν το εκφράζει καλά, αλλά αν ήθελε να βιδώσει στα θεμέλια τι θα του λέγαμε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών