Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 31 Δεκ 2019, 23:10

nick έγραψε:
31 Δεκ 2019, 22:33
seismic έγραψε:
31 Δεκ 2019, 22:22
Σε ευχαριστώ και πάλη.
Και να θυμασαι: ο μονος δρομος ειναι αντισταση και παλη
:smt023
Καλή Χρονιά !!! :smt023
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Ιαν 2020, 14:15

Η ισχυρότερη πάκτωση βαθιάς αγκύρωσης στον κόσμο.
Έκανα δεύτερο πείραμα με διαφορετική μεθοδολογία.
Αυτή την φορά αφού βύθισα τον μηχανισμό σε ενός μέτρου βάθους γεώτρηση, διαμέτρου 25 εκατοστών επάνω και 35 εκατοστών κάτω στον πάτο, μετά γέμισα την γεώτρηση με το ίδιο χώμα της εκσκαφής.
1)Το πρώτο βίντεο δείχνει τον μηχανισμό χωμένο μέσα στο έδαφος, καθώς και την τάνυση του με υδραυλικούς γρύλους, με σκοπό να ανοίξει ο μηχανισμός, να συμπιέσει τα πολύ χαλαρά εδάφη και να συμπυκνώσει την ύλη τους ώστε να υπάρχει ισχυρή πρόσφυση λόγο τριβής.

2) Αφού εξασφάλισα την διαστολή του μηχανισμού έπρεπε να μετρήσω από απόσταση ( χωρίς οι γρύλοι να πατάνε επάνω στο καπάκι του μηχανισμού ) τόσο την αντοχή του μηχανισμού σε έλξη όσο και την αντοχή του εδάφους στην έλξη αυτή. Δεν διαθέτω τα κατάλληλα όργανα μέτρησης της έλξης προς το παρόν, ( λόγο μεγάλου κόστους ) και για τον λόγο αυτό τοποθέτησα δύο μηχανικούς γρύλους ανυψωτικής ικανότητας 3 τόνων. Σε αυτό το πείραμα διαπίστωσα ότι αυτοί οι μηχανικοί γρύλοι δεν είχαν την ικανότητα να μετατοπίσουν τον μηχανισμό πάκτωσης ή το έδαφος προς τα επάνω. Καθ αυτόν τον τρόπο συμπέρανα ότι ο μηχανισμός και το έδαφος αντέχουν έλξη τουλάχιστον 3 τόνων.

3) Αφού διαπίστωσα ότι αντέχουν έλξη 3 τόνων έπρεπε να δω πόση πάρα πάνω έλξη αντέχουν. Για να το διαπιστώσω αυτό τοποθέτησα δύο κοχλίες στον μηχανισμό. Όταν αυτοί οι κοχλίες έπεσαν κάτω, διαπίστωσα ότι ο τένοντας τραβήχτηκε προς τα επάνω, δηλαδή ότι ο μηχανισμός άνοιξε περισσότερο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι το έδαφος άρχισε να υποχωρεί.... απλά έγινε μεγαλύτερη συμπύκνωση του εδάφους.
Για να παρατηρήσω αν το έδαφος υποχωρεί προς τα επάνω, παρακολουθούσα το καπάκι του μηχανισμού πότε θα αποκολληθεί από το έδαφος, καθώς και την γύρω συμπεριφορά του εδάφους. Διαπίστωσα εμπειρικά ότι η τελική ικανότητα του εδάφους στην έλξη ( συγκρίνοντας τα αποτελέσματα του δεύτερου και του τρίτου πειράματος,) ήταν 6 τόνοι πριν αυτό αστοχήσει. Μετά συνέχισα την έλξη με τους δύο υδραυλικούς γρύλους ανυψωτικής ικανότητας 100 τόνων για να διαπιστώσω την συμπύκνωση που επέφερε ο μηχανισμός στο έδαφος.
Διαπίστωσα ότι η συμπύκνωση των πρανών είναι δεδομένη, αλλά διαπίστωσα ότι έγινε και συμπύκνωση εδάφους και κάτω από το καπάκι του μηχανισμού.

Μετά συνέχισα μέχρι να εξολκεύσω εντελώς τον μηχανισμό από το έδαφος.
Δες ανά σειρά των βίντεο την συνέχεια.
4)
5)
6)
7)

Συμπέρασμα
Δεδομένου ότι οι άλλοι μηχανισμοί πάκτωσης πάνω σε μαλακό έδαφος σε βάθος 0,70 εκατοστών δεν αντέχουν βάση προδιαγραφών πάνω από 150 κιλά έλξη, καθιστά τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας ο οποίος άντεξε τουλάχιστον 6 τόνους έλξη, τον ισχυρότερο μηχανισμό πάκτωσης παγκοσμίως. Αν ο μηχανισμός είχε μεγαλύτερα ακτίνια η πάκτωση θα ήταν ακόμα ισχυρότερη. Φυσικά ισχυρότερη πάκτωση θα είχαμε σε σκληρό έδαφος και σε μεγαλύτερο βάθος.
Φυσικά αν γέμιζα την γεώτρηση (αντί με χαλαρό χώμα,) με σκυρόδεμα, θα είχαμε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 02 Ιαν 2020, 16:12

Σκέψου τι φορτία θα μπορεί να αναλάβει αυτός ο ενισχυμένος μηχανισμός, 2 μέτρων, με προένταση πάκτωσης 100 τόνων, τοποθετημένος σε σκληρό έδαφος στα 8 μέτρα βάθος, και με σκυρόδεμα μέσα στην γεώτρηση. :DΕικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 03 Ιαν 2020, 09:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5112
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 02 Ιαν 2020, 23:02

Και η αγκυρα κραταει ολόκληρο καράβι, αλλα δεν χτίζουμε σπίτια με αγκυρες

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Ιαν 2020, 00:26

nick έγραψε:
02 Ιαν 2020, 23:02
Και η αγκυρα κραταει ολόκληρο καράβι, αλλα δεν χτίζουμε σπίτια με αγκυρες
Υπάρχουν αγκυρώσεις στον οπλισμό δοκού κολόνας και πλάκας μεταξύ των.
Υπάρχουν στα καθίσματα με το αυτοκίνητο.
Αλλά δεν υπάρχουν στα σπίτια με το έδαφος χαζό.
Ότι και να βιδώσεις γίνεται πιο ισχυρό στις ταλαντώσεις.
Ακόμα και τα σπίτια για να τα σώσεις (στον σεισμό.) :g030:
Είναι απλό να το καταλάβεις, και δύσκολο να το χωνέψεις..
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5112
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 03 Ιαν 2020, 01:28

seismic έγραψε:
03 Ιαν 2020, 00:26
Ότι και να βιδώσεις γίνεται πιο ισχυρό στις ταλαντώσεις.
Ακόμα και τα σπίτια για να τα σώσεις (στον σεισμό.) :g030:
:fp:
Το ξερεις γιατι οι εξατμίσεις (κυρίως στις μοτοσυκλέτες) ΔΕΝ ειναι σταθερά βιδωμένες αλλά έχουν ελατήρια;
Για να μην διαλυθεί η ενωση της εξάτμισης με την έξοδο του κυλίνδρου απο τις ταλαντωσεις.
Εξαιτίας των ταλαντώσεων και των δονήσεων αφαιρεσαν τη ΒΙΔΑ απο τις εξατμισεις.

Εικόνα

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Ιαν 2020, 06:31

nick έγραψε:
03 Ιαν 2020, 01:28
seismic έγραψε:
03 Ιαν 2020, 00:26
Ότι και να βιδώσεις γίνεται πιο ισχυρό στις ταλαντώσεις.
Ακόμα και τα σπίτια για να τα σώσεις (στον σεισμό.) :g030:
:fp:
Το ξερεις γιατι οι εξατμίσεις (κυρίως στις μοτοσυκλέτες) ΔΕΝ ειναι σταθερά βιδωμένες αλλά έχουν ελατήρια;
Για να μην διαλυθεί η ενωση της εξάτμισης με την έξοδο του κυλίνδρου απο τις ταλαντωσεις.
Εξαιτίας των ταλαντώσεων και των δονήσεων αφαιρεσαν τη ΒΙΔΑ απο τις εξατμισεις.

Εικόνα
Έλεγα και εγώ!... γιατί μου φεύγει η εξάτμιση του αυτοκίνητου στον δρόμο :p2:
Πάντως ελατήρια και υδραυλικά συστήματα απόσβεσης κραδασμών έχω βάλει και εγώ στα κτίρια. Ducati buildings :g030:
Ακόμα αν συνδυάσεις την ελαστικότητα του εδάφους με τα περιστροφικά ακτίνια του μηχανισμού πάκτωσης της πατέντας και το υδραυλικό σύστημα έλξης στο δώμα, και αυτά ελατήρια είναι.
Σήμερα κτίζουν τις κατασκευές χωρίς ελατήρια και χωρίς βίδες. Για τον λόγο αυτό τους φεύγει η εξάτμιση.
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Ιαν 2020, 22:07

Κωφεύει η Ελληνική πολιτεία στην πρότασή μου να βιδώνουμε τις κατασκευές στο έδαφος για την αποτελεσματικότερη αντισεισμική θωράκιση των κατασκευών και του περιεχομένου τους.

Για να επιτευχθεί αυτός ο σκοπός χρειάζεται ένας καλός μηχανισμός πάκτωσης εδάφους. Όταν μάλιστα η πάκτωση απαιτεί να γίνει πάνω σε μαλακό έδαφος αυτό είναι αδύνατον με τους υπάρχοντες μηχανισμούς πάκτωσης και τις ζητούμενες εντάσεις σχεδιασμού σε έλξη και θλίψη.

Αν κάποιος από εσάς είναι γεωλόγος και ξέρει από γεωστατική και μηχανισμούς πάκτωσης βαθέων αγκυρώσεων, θα τον παρακαλούσα να με ενημερώσει για την στάθμη της επιστήμης ως προς τις εντάσεις που μπορούν να αναλάβουν σε διάφορα βάθη με διαφορετική σύσταση εδαφών. Εγώ εντόπισα αυτό το βίντεο που μιλάει για αγκυρώσεις εδάφους και η αλήθεια είναι ότι δεν εντυπωσιάστηκα, αφού το ανώτατο όριο έλξης που μπορεί να πάρει είναι της τάξεως των 150 κιλών σε βάθος ενός μέτρου.

Το δικό μου αγκύριο εδάφους σε βάθος 1 μέτρου άντεξε έλξη 6 τόνων που ισούνται με 59 kN
Σαράντα φορές πιο ισχυρό! :o
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Ιαν 2020, 21:58

Φίλοι μου βοήθεια. Μου ζητήσανε και άλλη αλλαγή για το paper αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλουν να αλλάξω?
Your submission .......... entitled "The Ultimate Anti-Seismic System" requires the following changes before it can be assigned to the editor:
The Data Availability Statements that you chose contradict themselves. Please use only the statement that represent your article :smt017
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 10 Ιαν 2020, 15:26

Η αλήθεια είναι ότι οι πολιτικοί μηχανικοί τα έχουν βρει σκούρα μαζί μου.
Για τον λόγο αυτό με έχουν αποκλείσει από όλα τα φόρουμ.
Καταλαβαίνω την δύσκολη θέση τους, καταλαβαίνω τα συμφέροντά τους, αλλά προέχει η ασφάλεια των έργων και του περιεχόμενού τους.
Εδώ μιλάμε για απλές παραδοχές της μηχανικής βάση των οποίων σχεδιάζουν, τις οποίες όμως, προσπαθούν να αρνηθούν όταν πρόκειται να σχολιάσουν την εφεύρεσή μου. Η μέθοδος των πολιτικών μηχανικών και η δική μου είναι σαν ένα νόμισμα με δύο πλευρές.
Οι πολιτικοί μηχανικοί πιστεύουν στην ελαστικότητα, ενώ εγώ πιστεύω στην δυναμική ακαμψία ή τουλάχιστον στον έλεγχο της ελαστικότητας.
Δηλαδή θεωρώ καλώ να έχει ελαστικότητα η κατασκευή αρκεί να μην περνά το όριο της ελαστικότητας και σπάει.
Οι πολιτικοί μηχανικοί, λόγο αδυναμίας του σχεδιασμού τους δεν μπορούν να ελέγξουν την κατασκευή ώστε αυτή να λικνίζεται πάντα ελαστικά.
Σε μεγάλους σεισμούς είναι αναπόφευκτη η αστοχία, δηλαδή ο τερματισμός του ελαστικού τους λικνίσματος και η ανελαστική τους ψαθυρή συμπεριφορά είναι δεδομένη.
Όπως είπα πριν, η μέθοδος των πολιτικών μηχανικών και η δική μου είναι σαν ένα νόμισμα με δύο πλευρές, ή καλύτερα ένα τόξο σκοποβολής με δύο πλευρές. Ένα τόξο σκοποβολής κάμπτεται κατά την μία κατεύθυνση από την πλευρά του τοξότη. Από την πλευρά του στόχου είναι αδύνατη η κάμψη του διότι το συγκρατεί ο τένοντας. Αν σε αυτή την άκαμπτη πλευρά του τόξου πακτώσουμε το κάτω άκρο του τένοντα με το έδαφος, έχουμε σταματήσει εκτός την κάμψη του κορμού του και την ανατροπή του.
Αυτή είναι η πατέντα μου. Σχεδιάζω ανάποδα από ότι οι πολιτικοί μηχανικοί. Σχεδιάζω από την μεριά του στόχου και όχι από την μεριά του σκοπευτή.
Είμαι πεπεισμένος ότι η μεριά του στόχου + πάκτωση του ιδίου τένοντα με το έδαφος είναι πολύ ισχυρότερη από αυτήν του σκοπευτή.
Αν όλα αυτά τα συνδυάσεις και με μια ποιοτική και ισχυρότερη θεμελίωση την οποία εξασφαλίζει ο μηχανισμός πάκτωσης της πατέντας,
είναι απορίας άξια η στάση της πολιτείας μέσο των δεσμών της για την πατέντα.
Πλήρη αδιαφορία καμία ερευνητική βοήθεια.
Εσύ Από πια μεριά του τόξου είσαι?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 10 Ιαν 2020, 17:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 10 Ιαν 2020, 15:40

seismic έγραψε:
06 Ιαν 2020, 21:58
Φίλοι μου βοήθεια. Μου ζητήσανε και άλλη αλλαγή για το paper αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλουν να αλλάξω?
Your submission .......... entitled "The Ultimate Anti-Seismic System" requires the following changes before it can be assigned to the editor:
The Data Availability Statements that you chose contradict themselves. Please use only the statement that represent your article :smt017
πες αυτό και καθάρισες:
all data, models, or code generated or used during the study are available from the corresponding author by request.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 10 Ιαν 2020, 15:47

Lord Brum έγραψε:
10 Ιαν 2020, 15:40
seismic έγραψε:
06 Ιαν 2020, 21:58
Φίλοι μου βοήθεια. Μου ζητήσανε και άλλη αλλαγή για το paper αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλουν να αλλάξω?
Your submission .......... entitled "The Ultimate Anti-Seismic System" requires the following changes before it can be assigned to the editor:
The Data Availability Statements that you chose contradict themselves. Please use only the statement that represent your article :smt017
πες αυτό και καθάρισες:
all data, models, or code generated or used during the study are available from the corresponding author by request.
Σε εκτιμώ αφάνταστα πολύ! Σε ευχαριστώ! :smt023:g094:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 10 Ιαν 2020, 22:55

seismic έγραψε:
10 Ιαν 2020, 15:47
Lord Brum έγραψε:
10 Ιαν 2020, 15:40
seismic έγραψε:
06 Ιαν 2020, 21:58
Φίλοι μου βοήθεια. Μου ζητήσανε και άλλη αλλαγή για το paper αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλουν να αλλάξω?
Your submission .......... entitled "The Ultimate Anti-Seismic System" requires the following changes before it can be assigned to the editor:
The Data Availability Statements that you chose contradict themselves. Please use only the statement that represent your article :smt017
πες αυτό και καθάρισες:
all data, models, or code generated or used during the study are available from the corresponding author by request.
Σε εκτιμώ αφάνταστα πολύ! Σε ευχαριστώ! :smt023:g094:
Και κάτι άλλο μου ζητούν να αριθμήσω τις γραμμές. Τι εννοούν? ... να αριθμήσω τις γραμμές τις κάθε μια σελίδας ξεχωριστά, δηλαδή αν η σελίδα έχει 22 γραμμές να τις αριθμήσω από το 1 μέχρι το 22 και το ίδιο να κάνω σε κάθε άλλη σελίδα?
Add line numbers to the left hand side of the manuscript
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 16 Ιαν 2020, 12:30

Η πάκτωση του εδάφους και των ανώτατων σημείων των παρειών των τοιχωμάτων, με τένοντες διερχόμενοι άνευ συνάφειας, αποτρέπει την στροφή και την κάμψη τους, αιτίες παραμόρφωσης που συντελούν στην αστοχία των κατασκευών στον σεισμό. Εκτρέπει, επιστρέφοντας τις εντάσεις αδράνειας μέσα στο έδαφος, αφαιρώντας αυτές από τις διατομές που οδηγούνται σήμερα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27035
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιαν 2020, 15:08

.
Το νήμα ψόφησε εδώ και μήνες, αλλά ο ατενσιονχορίστας το κρατάει στην επικαιρότητα, με παπαροαναρτήσεις κάθε λίγες μέρες.
Ψάξε αλλού για κορόιδα να τα μαδήσεις!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών