Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2019, 00:08

hellegennes έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:56
seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 17:24
Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου? :a040::e045:
Γιατί αυτό έχουμε αποφασίσει. Δεν θα βγάλεις ποτέ την πατέντα σου στην αγορά. Έχουμε φροντίσει γι' αυτό. Έχουμε σαμποτάρει και θα συνεχίσουμε να σαμποτάρουμε κάθε προσπάθεια να πάρει δημοσιότητα και κύρος η πατέντα σου.
Το ξέρω. Και εγώ έχω φροντίσει να σας ξεβρακώσω για την ανήθικη στάσης σας στην πρόοδο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2019, 00:11

foscilis έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:02
Δε μου είναι ακόμα σαφές τι πλεονέκτημα προσφέρουν οι βίδες.
Φαντάσου ότι η κατασκευή είναι μία μπάλα και ο σεισμός η κλωτσιά που μπαίνει γκολ.
Αν την βιδώσεις την μπάλα στο έδαφος θα σπάσεις το πόδι σου όταν την κλωτσήσεις. :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2019, 00:12

seismic έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:08
hellegennes έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:56
seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 17:24
Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου? :a040::e045:
Γιατί αυτό έχουμε αποφασίσει. Δεν θα βγάλεις ποτέ την πατέντα σου στην αγορά. Έχουμε φροντίσει γι' αυτό. Έχουμε σαμποτάρει και θα συνεχίσουμε να σαμποτάρουμε κάθε προσπάθεια να πάρει δημοσιότητα και κύρος η πατέντα σου.
Το ξέρω. Και εγώ έχω φροντίσει να σας ξεβρακώσω για την ανήθικη στάσης σας στην πρόοδο.
Δεν μπορείς να μας πολεμήσεις. Έχουμε πολύ περισσότερο χρήμα και όλα τα μέσα στην διάθεσή μας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2019, 00:14

hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:12
seismic έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:08
hellegennes έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:56


Γιατί αυτό έχουμε αποφασίσει. Δεν θα βγάλεις ποτέ την πατέντα σου στην αγορά. Έχουμε φροντίσει γι' αυτό. Έχουμε σαμποτάρει και θα συνεχίσουμε να σαμποτάρουμε κάθε προσπάθεια να πάρει δημοσιότητα και κύρος η πατέντα σου.
Το ξέρω. Και εγώ έχω φροντίσει να σας ξεβρακώσω για την ανήθικη στάσης σας στην πρόοδο.
Δεν μπορείς να μας πολεμήσεις. Έχουμε πολύ περισσότερο χρήμα και όλα τα μέσα στην διάθεσή μας.
Όχι όλα Για τον λόγο αυτό θα πάτε στην αντιπολίτευση. Όσο για το χρήμα ... έχει αντίπαλο το χρήμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 01 Ιουν 2019, 00:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Ιουν 2019, 00:16

Ναι εννοώ ποια είναι η διαφορά σε σχέση με το να είναι το κάτω μέρος της μπάλας που κλωτσάς συμπαγές μπετόν βάρους δεκάδων ή εκατοντάδων τόνων αρκετά μέτρα μέσα στο έδαφος και συχνά πακτωμένο σε βράχο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Ιουν 2019, 00:19

εννοώ από την άποψη ότι το μπετόν και ειδικά στα θεμέλια κι αυτό σιδερένια στοιχεία μέσα σε υπόγειο πέτρωμα είναι. Απλώς δεν είναι βιδωτά (στο πέτρωμα).

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2019, 00:20

foscilis έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:16
Ναι εννοώ ποια είναι η διαφορά σε σχέση με το να είναι το κάτω μέρος της μπάλας που κλωτσάς συμπαγές μπετόν βάρους δεκάδων ή εκατοντάδων τόνων αρκετά μέτρα μέσα στο έδαφος και συχνά πακτωμένο σε βράχο.
Η διαφορά είναι ότι όσο ποιο βαριά είναι μια κατασκευή τόσο μεγαλύτερες σεισμικές δυνάμεις πάνε πάνω στην κατασκευή. Οι κατασκευές είναι μέσα στο έδαφος αλλά δεν είναι πακτωμένες. Αν ήταν δεν θα κατασκευάζαμε πεδιλοδοκούς.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Ιουν 2019, 00:26

foscilis έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:19
εννοώ από την άποψη ότι το μπετόν και ειδικά στα θεμέλια κι αυτό σιδερένια στοιχεία μέσα σε υπόγειο πέτρωμα είναι. Απλώς δεν είναι βιδωτά (στο πέτρωμα).
Άλλο η πάκτωση άλλο είναι μέσα στο έδαφος Το ότι είναι μέσα στο έδαφος αυτό δεν σταματά την ανάκληση του πέλματος βάσης όταν αυτό σηκώνει την μία του πλευρά κατά την ροπή ανατροπής του τοιχώματος, ούτε την κάμψη του κορμού του τοιχώματος αιτίες που παραμορφώνουν και σπάνε δοκούς και τοιχώματα.
Η πάκτωση δώματος εδάφους που κάνω εγώ σταματά και την κάμψη του τοιχώματος των δοκών και την ανάκληση του πέλματος βάσης.
Οι μηχανικοί όταν θέλουν να κάνουν κάτι ποιο δυνατό, αυξάνουν τα μπετά και τα σίδερα. Αυτό όμως αυξάνει την μάζα και την αδράνεια, οπότε και τα φορτία της αδράνειας. Αν αυτά συνδυαστούν με το ύψος ακόμα χειρότερα. Εγώ βάζω μία δύναμη προερχόμενη από τα βάθη του εδάφους θεμελίωσης χωρίς μάζα για τα κατασκευάσω μια ροπή ευστάθειας στους κόμβους της ανώτατης στάθμης έναντι της ροπής ανατροπής του τοιχώματος. Αφαιρώ και τον εφελκυσμό από την μία πλευρά του τοιχώματος και χωρίς εφελκυσμό δεν υπάρχει κάμψη. Απλά πρέπει η διατομή του τοιχώματος να είναι μεγάλη με τον κατάλληλο οπλισμό, για να αποφύγουμε την άλλη αιτία κάμψης που δημιουργείτε λόγο κατακόρυφων φορτίων.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 01 Ιουν 2019, 01:10

seismic έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:20
foscilis έγραψε:
01 Ιουν 2019, 00:16
Ναι εννοώ ποια είναι η διαφορά σε σχέση με το να είναι το κάτω μέρος της μπάλας που κλωτσάς συμπαγές μπετόν βάρους δεκάδων ή εκατοντάδων τόνων αρκετά μέτρα μέσα στο έδαφος και συχνά πακτωμένο σε βράχο.
Η διαφορά είναι ότι όσο ποιο βαριά είναι μια κατασκευή τόσο μεγαλύτερες σεισμικές δυνάμεις πάνε πάνω στην κατασκευή. Οι κατασκευές είναι μέσα στο έδαφος αλλά δεν είναι πακτωμένες. Αν ήταν δεν θα κατασκευάζαμε πεδιλοδοκούς.
Το παράδειγμα με τη μπάλα είναι άστοχο, ο τρόπος που θεμελιώνονται τα σπίτια πολύ πιο εύστοχα μπορεί να παραλληλιστεί με ένα παιχτάκι από σουμπούτεο, δηλ. το κέντρο βάρους να είναι χαμηλά.
Στην βάση (θεμέλια) ουσιαστικά φτιάχνεις ένα σύστημα τσιμεντένιων συγκοινωνούντων "δεξαμενών" που τα χωρίσματά τους είναι πεδιλοδοκοί (οπλισμένο σκυρόδεμα) και το εσωτερικό των "δεξαμενών" γεμίζει με μπάζα και χώμα, ακριβώς για να κατεβάσεις το κέντρο βάρους χαμηλά, ενώ επίσης και το εξωτερικό των πεδίλων μπαζώνεται για να δημιουργήσει ψευδοπάκτωση από την αντίσταση της βασης των πεδίλων (όπως όταν προσπαθείς να περπατήσεις φορώντας βατραχοπέδιλα στα ρηχα)

Αν αντί γιαυτό, πας να τις βιδώσεις όπως λες, τότε

1) το κέντρο βάρους της κατασκευής αυτόματα θα ανέβει, άρα θα έχεις να αντιμετωπίσεις πολύ μεγαλύτερες ροπές - τάσεις για την ίδια ένταση ταλάντωσης

2) πως ακριβώς θα βιδώσεις και θα φτιάξεις πάκτωση, όταν το έδαφος γενικά είναι χώμα ? (δηλ. συμπεριφορά ρευστού) θα πρέπει η υποτιθέμενη "βίδα" να εκτείνεται σε τεράστιο βάθος για να γίνει ισοδύναμη με βίδωμα σε στερεό, κάτι που θα αύξανε εξίσου δυσανάλογα και την διατομή της.
seismic έγραψε:
31 Μάιος 2019, 22:42
Αφού με πίστεψε ο Βελόπουλος που δεν είναι χαζός αφού μπήκε στην βουλή, γιατί να είναι χαζοί αυτοί που θα με πιστέψουν? :c020:
μαν, αυτό είναι απόδειξη ότι αυτό που προετείνεις είναι παπάτζα.
Στην πραγματική παραγωγή εκεί έξω, κανείς δεν θα προσλάμβανε πολιτικούς όχι για να φτιάξουν το κεραμίδι κάτω απ'το οποίο θα μπεις, αλλά ούτε καν για να τους αναθέσουν να φτιάξουν ένα αυγό βραστό ... Και ειδικά η συνομοταξία βελόπουλου, την οποία οποιοδηποτε 5χρονο τον γλεντάει σε οποιοδήποτε διαγωνισμό εφικτότητας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 01 Ιουν 2019, 01:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25254
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Ιουν 2019, 01:39

μηπως αντι γι αβιδες να βαζαμε πριτσινια;

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 01 Ιουν 2019, 01:41

talaipwros έγραψε:
01 Ιουν 2019, 01:39
μηπως αντι γι αβιδες να βαζαμε πριτσινια;
:smt005: ή εστω πινεζες
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Ιουν 2019, 02:18

Οι σκηνες στερεωνονται στην αμμο με οριζοντιο ξυλο. Θα ειναι μια οριζοντια βιδα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2019, 03:27

Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22669
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιουν 2019, 04:16

hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2019, 03:27
Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια
το ίδιο λέει και ο σισμίκ, καλό ειναι να τους βάλεις θεμέλια σε βάθος και να βιδώσεις την κατασκευή πάνω τους, ό,τι μπορείς για να πλησιάζεις κάπως σαν να έχεις χτίσει στον βράχο.

Αλλα όλοι ξέρουμε οτι στον βράχο δεν κάνει να χτίζεις,


κοστίζει και δεν μπορούμε να φάμε καλά από τα μπετά. :003:

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Ιουν 2019, 04:25

Εγω θα παρουσιασω την ιδεα σεισμικ με μια πτωση ανθρωπου στο εδαφος απο ορθια σταση ανασκελα. Αν διπλωσεις και σφιξεις τους κοιλιακους σου τοτε θα μπιρεσεις να εμποδισεις το κεφαλι σου να φυγει πισω και να χτυπησει το εδαφος. Αν οι κοιλιακοι ειναι χαλαροι το πανω μερος του σωματος θα κανει ταλαντωση μεγαλου ευρους και το κεφαλι θα επιταχυνθει γωνιακα και θα χτυπησει το εδαφος με μεγαλη ορμη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών