Nεκρομαντείο.

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 23 Ιουν 2019, 20:55

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:13
Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:08
Ωραία θα ηταν! :romance-hearteyes:
Οι αρχαίοι δεν είχαν χριστιανισμό. Ίσως γνώριζαν πολύ καλά όμως ότι υπάρχουν ευφυή όντα με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από τον άνθρωπο, ίσως και αθάνατα, όπως φαίνεται από τους θεούς τους.
Φυσικά θα γνώριζαν επίσης ότι πάνω απ' αυτούς θα υπήρχε άλλο ανώτερο ον που τους δημιούργησε, γι' αυτό και η φιλοσοφία τους.
.
Ρώταγε λένε ό Επίκουρος τόν Δάσκαλό τού ....καί τί υπήρχε πρίν από αυτό ....

Τό Χάος Επίκουρε ....

Καί πρίν απ αυτό ;;;

Μιά κάποια Τάξη Επίκουρε ....

Καί πρίν ;;;

Τό Χάος Επίκουρε .....

Χάος = τό Απροσδιόριστο.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Ιουν 2019, 21:57

Kauldron έγραψε:
23 Ιουν 2019, 20:09
Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:16
Παρταλι έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:08
για εδω ειστε....

Μολύνεις τα νηματα απ όπου κι αν περνάς. :roll:
Εντάξει, κι ο Λιακο (και) ρόκ βάζει στις εκπομπές του.
Εβαζε, αλλά είχαν ένα καποιο ακουσμα να πουμε.

Εναν καιρό έβαζε πολύ τα παρακατω:




Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Ιουν 2019, 22:09

Του άρεσε επισης αυτό εδω:

Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Ιουν 2019, 22:10

Αυτό,

Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Ιουν 2019, 22:12

Κι αυτό,

Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2019, 22:17

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
23 Ιουν 2019, 20:55

.
Ρώταγε λένε ό Επίκουρος τόν Δάσκαλό τού ....καί τί υπήρχε πρίν από αυτό ....

Τό Χάος Επίκουρε ....

Καί πρίν απ αυτό ;;;

Μιά κάποια Τάξη Επίκουρε ....

Καί πρίν ;;;

Τό Χάος Επίκουρε .....

Χάος = τό Απροσδιόριστο.....

.
To Aχέρων προέρχεται από το άχος (θλίψη) με αβέβαιη ετυμολογία.
Δεν έχω διαβάσει αρκετά Επίκουρο, πάντως ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας πίστευαν σε μια ανώτατη αρχή.
Επίσης μερικοί εκμεταλλεύονται πολύ καλά το χάος. Σου λένε, τι ψάχνεις, μπήκαν στο χοντροντούλαπο της ιστορίας, μη κοιτάς το παρελθόν κλπ.
Δεν πιστεύω ότι ο Επίκουρος προέτρεπε σε κάτι τέτοιο, ίσως έδειχνε πως μπορεί να γίνει εκμεταλλεύσιμη μια τέτοια φιλοσοφία αντιστρέφοντάς την, αλλά δεν τον έχω διαβάσει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 24 Ιουν 2019, 02:40

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 22:17
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
23 Ιουν 2019, 20:55

.
Ρώταγε λένε ό Επίκουρος τόν Δάσκαλό τού ....καί τί υπήρχε πρίν από αυτό ....

Τό Χάος Επίκουρε ....

Καί πρίν απ αυτό ;;;

Μιά κάποια Τάξη Επίκουρε ....

Καί πρίν ;;;

Τό Χάος Επίκουρε .....

Χάος = τό Απροσδιόριστο.....

.
To Aχέρων προέρχεται από το άχος (θλίψη) με αβέβαιη ετυμολογία.
Δεν έχω διαβάσει αρκετά Επίκουρο, πάντως ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας πίστευαν σε μια ανώτατη αρχή.
Επίσης μερικοί εκμεταλλεύονται πολύ καλά το χάος. Σου λένε, τι ψάχνεις, μπήκαν στο χοντροντούλαπο της ιστορίας, μη κοιτάς το παρελθόν κλπ.
Δεν πιστεύω ότι ο Επίκουρος προέτρεπε σε κάτι τέτοιο, ίσως έδειχνε πως μπορεί να γίνει εκμεταλλεύσιμη μια τέτοια φιλοσοφία αντιστρέφοντάς την, αλλά δεν τον έχω διαβάσει.
.
Καλή μου

Στήν Κλασσική Ησιόδεια Κοσμογονία οι "" θεοί""" δημιουργούνται μετά τό Χάος....

Δέν προυπάρχουν αυτού.... άρα είναι δημιουργήματα τών ανθρώπων.....

Εν αρχή είναι τό Χάος.... τό απροσδιόριστο.... τό δέν ξέρουμε....καί πώς άλλωστε.... :102:

Επίσης η έννοια τής Πίστης παράγει τό Πείστηκα νομίζω ...από τό πείθομαι....μέ έπεισαν...

καί η έννοια τού θείου δέν υπήρχε από τίς πρωταρχικές κοινωνίες..... νομίζω οι άνθρωποι

άρχισαν μέ τά πνεύματα....συγκεκριμένα μέ τό φόβο τών πνευμάτων τών Νεκρών.....

Αν κάνω λάθος διορθώστε....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Ιουν 2019, 23:23

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 02:40

Καλή μου

Στήν Κλασσική Ησιόδεια Κοσμογονία οι "" θεοί""" δημιουργούνται μετά τό Χάος....

Δέν προυπάρχουν αυτού.... άρα είναι δημιουργήματα τών ανθρώπων.....

Εν αρχή είναι τό Χάος.... τό απροσδιόριστο.... τό δέν ξέρουμε....καί πώς άλλωστε.... :102:

Επίσης η έννοια τής Πίστης παράγει τό Πείστηκα νομίζω ...από τό πείθομαι....μέ έπεισαν...

καί η έννοια τού θείου δέν υπήρχε από τίς πρωταρχικές κοινωνίες..... νομίζω οι άνθρωποι

άρχισαν μέ τά πνεύματα....συγκεκριμένα μέ τό φόβο τών πνευμάτων τών Νεκρών.....

Αν κάνω λάθος διορθώστε....

.
Έχω μια άλλη οπτική για την κοσμογονία του Ησιόδου (σαν φυσικός που είμαι). Πιστεύω ότι είναι κωδικοποιημένη γνώση. Αν αποκωδικοποιήσεις τους θεούς, από την πλούσια μυθολογία όσον αφορά τον καθένα προχωρείς και μαθαίνεις περισσότερα. Εκείνο που με εκπλήσσει είναι ότι κανένας φυσικός δεν ασχολείται με αυτό (έστω και για ψυχαγωγία). Ή έχουν ασχοληθεί και δεν επιτρέπεται να πουν τίποτα, το αφήνουν στους συνωμοσιολόγους. Δεν είναι τυχαίο ότι συρρέουν στους αρχαιολογικούς χώρους ή ότι ο Γερμανός καθηγητής φυσικής στο πανεπιστήμιο γνωρίζει την Εφύρα ή ότι οι Γερμανοί γνωρίζουν ελληνική μυθολογία καλύτερα από εμάς (γνώριζαν τουλάχιστον, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται). Παρόμοια με τους άλλους λαούς όλης της υφηλίου. Δεν βλέπουν εκεί μια δημιουργία ανθρώπων που φοβούνται τα πνεύματα των νεκρών δεν βγάζει νόημα.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48476
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 24 Ιουν 2019, 23:30

Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 21:57
Kauldron έγραψε:
23 Ιουν 2019, 20:09
Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:16


Μολύνεις τα νηματα απ όπου κι αν περνάς. :roll:
Εντάξει, κι ο Λιακο (και) ρόκ βάζει στις εκπομπές του.
Εβαζε, αλλά είχαν ένα καποιο ακουσμα να πουμε.

Εναν καιρό έβαζε πολύ τα παρακατω:




Αυτά που παραθέτεις, δεν έχουν σατανιστικές "καταβολές"?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 24 Ιουν 2019, 23:45

Antares έγραψε:
24 Ιουν 2019, 23:23
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 02:40

Καλή μου

Στήν Κλασσική Ησιόδεια Κοσμογονία οι "" θεοί""" δημιουργούνται μετά τό Χάος....

Δέν προυπάρχουν αυτού.... άρα είναι δημιουργήματα τών ανθρώπων.....

Εν αρχή είναι τό Χάος.... τό απροσδιόριστο.... τό δέν ξέρουμε....καί πώς άλλωστε.... :102:

Επίσης η έννοια τής Πίστης παράγει τό Πείστηκα νομίζω ...από τό πείθομαι....μέ έπεισαν...

καί η έννοια τού θείου δέν υπήρχε από τίς πρωταρχικές κοινωνίες..... νομίζω οι άνθρωποι

άρχισαν μέ τά πνεύματα....συγκεκριμένα μέ τό φόβο τών πνευμάτων τών Νεκρών.....

Αν κάνω λάθος διορθώστε....

.
Έχω μια άλλη οπτική για την κοσμογονία του Ησιόδου (σαν φυσικός που είμαι). Πιστεύω ότι είναι κωδικοποιημένη γνώση. Αν αποκωδικοποιήσεις τους θεούς, από την πλούσια μυθολογία όσον αφορά τον καθένα προχωρείς και μαθαίνεις περισσότερα. Εκείνο που με εκπλήσσει είναι ότι κανένας φυσικός δεν ασχολείται με αυτό (έστω και για ψυχαγωγία). Ή έχουν ασχοληθεί και δεν επιτρέπεται να πουν τίποτα, το αφήνουν στους συνωμοσιολόγους. Δεν είναι τυχαίο ότι συρρέουν στους αρχαιολογικούς χώρους ή ότι ο Γερμανός καθηγητής φυσικής στο πανεπιστήμιο γνωρίζει την Εφύρα ή ότι οι Γερμανοί γνωρίζουν ελληνική μυθολογία καλύτερα από εμάς (γνώριζαν τουλάχιστον, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται). Παρόμοια με τους άλλους λαούς όλης της υφηλίου. Δεν βλέπουν εκεί μια δημιουργία ανθρώπων που φοβούνται τα πνεύματα των νεκρών δεν βγάζει νόημα.
.
Αυτή τήν αλλη οπτική τήν υποθέτεις ;;;

Αν όχι έκθεσέ τη....

Αλλά δέν υπάρχει Δημιουργός σ αυτή έτσι ;;;

Γιατί εν αρχή τό Χάος....

Αρα Δημιουργοί θεοι = δημιούργημα τών ανθρώπων....

Καί γιατί νά είναι κωδικοποιημένη καί όχι απλή ;;; .φοβόντουσαν κάτι πιστεύεις ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 24 Ιουν 2019, 23:56

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 22:17
To Aχέρων προέρχεται από το άχος (θλίψη) με αβέβαιη ετυμολογία.
Εικόνα

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE ... E%91%CE%BA

Το ακ, ή αχ, ή ακχ, "αυτό που (μαγικά) ενεργεί", ήταν μια έννοια που είχε διαφορετικές διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της αιγυπτιακής ιστορίας.

Συνδεόταν με τη σκέψη, αλλά όχι ως ενέργεια του μυαλού. Αντίθετα, ήταν η νοημοσύνη ως ζωντανή οντότητα. Το ακ έπαιζε επίσης ρόλο στην μεταθανάτια ζωή. Μετά το θάνατο του χουάτ, του φυσικού σώματος, το μπα και το κα επανενώνονταν για να ζωοποιήσουν και πάλι το ακ. Αυτή η ζωοποίηση ήταν δυνατή μόνο αν πραγματοποιούνταν όλες οι απαραίτητες ταφικές τελετές, τις οποίες ακολουθούσαν συνεχείς προσφορές προς το νεκρό. Η τελετουργία ονομαζόταν σ-ακ "η πραγμάτωση (ενός νεκρού) σε (ζωντανό) ακ". Με αυτή την έννοια, κατά την Εικοστή Δυναστεία η έννοια εξελίχθηκε σε ένα είδος φαντάσματος (όταν ο τάφος δεν ήταν στην κατάσταση που έπρεπε). Ένα ακ μπορούσε να κάνει είτε κακό είτε καλό στους ζωντανούς, προκαλώντας για παράδειγμα εφιάλτες, αισθήματα ενοχής, αρρώστιες κ.τ.λ. Μπορούσαν επίσης να το επικαλεστούν με προσευχές ή γράμματα που άφηναν στο ταφικό ναό του νεκρού, προκειμένου να βοηθήσει μέλη της οικογένειας, παρεμβαίνοντας για παράδειγμα σε διενέξεις, κάνοντας εκκλήσεις σε νεκρά άτομα ή θεότητες, με δυνατότητα να επηρεάζει τα πράγματα στη γη για το καλύτερο, ή και για επιφέρει τιμωρία.

Ο αποχωρισμός του ακ και η επανένωση του κα με το μπα μετά το θάνατο, μπορούσαν να γίνουν μόνο με τις κατάλληλες προσφορές και γνωρίζοντας τα συγκεκριμένα αποτελεσματικά ξόρκια, διατρέχοντας πάντα τον κίνδυνο το άτομο να πεθάνει ένα δεύτερο θάνατο, αν τα παραπάνω αποτύγχαναν. Η αρχαία αιγυπτιακή ταφική λογοτεχνία (όπως τα Κείμενα των Σαρκοφάγων και το Βιβλίο των Νεκρών) είχε ακριβώς σκοπό να βοηθήσει το νεκρό να μην "πεθάνει για δεύτερη φορά" και να μπορέσει να γίνει ακ.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Ιουν 2019, 00:24

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 23:45


.
Αυτή τήν αλλη οπτική τήν υποθέτεις ;;;

Αν όχι έκθεσέ τη....

Αλλά δέν υπάρχει Δημιουργός σ αυτή έτσι ;;;

Γιατί εν αρχή τό Χάος....

Αρα Δημιουργοί θεοι = δημιούργημα τών ανθρώπων....

Καί γιατί νά είναι κωδικοποιημένη καί όχι απλή ;;; .φοβόντουσαν κάτι πιστεύεις ;;;

.
Δεν έχω ασχοληθεί, δεν έχω τον χρόνο, αλλά ακόμη και εγώ με μια πρώτη ανάγνωση είδα ότι ο Έρως π.χ. είναι η βαρύτητα. Η τροφός του ήταν η Αφροδίτη και αυτή η έννοια είναι ίσως το κλειδί για την θεωρία των πάντων στη Φυσική.
Ο Ησίοδος γεννήθηκε τον 8ο π.χ. αιώνα. Αν μετέφερε κάτι από παλαιότερα μόνο σ΄ αυτή την μορφή θα μπορούσε να είναι, εξάλλου ποιητής ήταν. Αργότερα αναπτύχθηκε η φιλοσοφία, τα μαθηματικά και όλες οι επιστήμες. Ίσως χρειάστηκε να ανακαλυφθούν ξανά όλα αυτά, κατά παρόμοιο τρόπο με αυτόν που θα γινόταν αν καταστρέφονταν σήμερα ο παγκόσμιος πολιτισμός.
Σπύρος έγραψε:
24 Ιουν 2019, 23:56
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE ... E%91%CE%BA
Το ακ, ή αχ, ή ακχ, "αυτό που (μαγικά) ενεργεί", ήταν μια έννοια που είχε διαφορετικές διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της αιγυπτιακής ιστορίας.

Συνδεόταν με τη σκέψη, αλλά όχι ως ενέργεια του μυαλού. Αντίθετα, ήταν η νοημοσύνη ως ζωντανή οντότητα. Το ακ έπαιζε επίσης ρόλο στην μεταθανάτια ζωή. Μετά το θάνατο του χουάτ, του φυσικού σώματος, το μπα και το κα επανενώνονταν για να ζωοποιήσουν και πάλι το ακ. Αυτή η ζωοποίηση ήταν δυνατή μόνο αν πραγματοποιούνταν όλες οι απαραίτητες ταφικές τελετές, τις οποίες ακολουθούσαν συνεχείς προσφορές προς το νεκρό. Η τελετουργία ονομαζόταν σ-ακ "η πραγμάτωση (ενός νεκρού) σε (ζωντανό) ακ". Με αυτή την έννοια, κατά την Εικοστή Δυναστεία η έννοια εξελίχθηκε σε ένα είδος φαντάσματος (όταν ο τάφος δεν ήταν στην κατάσταση που έπρεπε). Ένα ακ μπορούσε να κάνει είτε κακό είτε καλό στους ζωντανούς, προκαλώντας για παράδειγμα εφιάλτες, αισθήματα ενοχής, αρρώστιες κ.τ.λ. Μπορούσαν επίσης να το επικαλεστούν με προσευχές ή γράμματα που άφηναν στο ταφικό ναό του νεκρού, προκειμένου να βοηθήσει μέλη της οικογένειας, παρεμβαίνοντας για παράδειγμα σε διενέξεις, κάνοντας εκκλήσεις σε νεκρά άτομα ή θεότητες, με δυνατότητα να επηρεάζει τα πράγματα στη γη για το καλύτερο, ή και για επιφέρει τιμωρία.

Ο αποχωρισμός του ακ και η επανένωση του κα με το μπα μετά το θάνατο, μπορούσαν να γίνουν μόνο με τις κατάλληλες προσφορές και γνωρίζοντας τα συγκεκριμένα αποτελεσματικά ξόρκια, διατρέχοντας πάντα τον κίνδυνο το άτομο να πεθάνει ένα δεύτερο θάνατο, αν τα παραπάνω αποτύγχαναν. Η αρχαία αιγυπτιακή ταφική λογοτεχνία (όπως τα Κείμενα των Σαρκοφάγων και το Βιβλίο των Νεκρών) είχε ακριβώς σκοπό να βοηθήσει το νεκρό να μην "πεθάνει για δεύτερη φορά" και να μπορέσει να γίνει ακ.


Οι Αιγύπτιοι είχαν εκπέσει πολύ στην δεισιδαιμονία. Ο Πλούταρχος ασχολείται με αυτό το θέμα. Οπότε μπορεί να κατείχαν την γνώση (με τους ιερείς, βιβλιοθήκες), γνώση που προερχόταν από παλαιότερες εποχές του Ελλαδικού χώρου ίσως αλλά δεν την καταλάβαιναν. Έτσι ο άνθρωπος φοβάται τα πνεύματα των νεκρών.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Ιουν 2019, 00:35

Antares έγραψε:
25 Ιουν 2019, 00:24
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 23:45


.
Αυτή τήν αλλη οπτική τήν υποθέτεις ;;;

Αν όχι έκθεσέ τη....

Αλλά δέν υπάρχει Δημιουργός σ αυτή έτσι ;;;

Γιατί εν αρχή τό Χάος....

Αρα Δημιουργοί θεοι = δημιούργημα τών ανθρώπων....

Καί γιατί νά είναι κωδικοποιημένη καί όχι απλή ;;; .φοβόντουσαν κάτι πιστεύεις ;;;

.
Δεν έχω ασχοληθεί, δεν έχω τον χρόνο, αλλά ακόμη και εγώ με μια πρώτη ανάγνωση είδα ότι ο Έρως π.χ. είναι η βαρύτητα. Η τροφός του ήταν η Αφροδίτη και αυτή η έννοια είναι ίσως το κλειδί για την θεωρία των πάντων στη Φυσική.
Ο Ησίοδος γεννήθηκε τον 8ο π.χ. αιώνα. Αν μετέφερε κάτι από παλαιότερα μόνο σ΄ αυτή την μορφή θα μπορούσε να είναι, εξάλλου ποιητής ήταν. Αργότερα αναπτύχθηκε η φιλοσοφία, τα μαθηματικά και όλες οι επιστήμες. Ίσως χρειάστηκε να ανακαλυφθούν ξανά όλα αυτά, κατά παρόμοιο τρόπο με αυτόν που θα γινόταν αν καταστρέφονταν σήμερα ο παγκόσμιος πολιτισμός.
Σπύρος έγραψε:
24 Ιουν 2019, 23:56
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE ... E%91%CE%BA
Το ακ, ή αχ, ή ακχ, "αυτό που (μαγικά) ενεργεί", ήταν μια έννοια που είχε διαφορετικές διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της αιγυπτιακής ιστορίας.

Συνδεόταν με τη σκέψη, αλλά όχι ως ενέργεια του μυαλού. Αντίθετα, ήταν η νοημοσύνη ως ζωντανή οντότητα. Το ακ έπαιζε επίσης ρόλο στην μεταθανάτια ζωή. Μετά το θάνατο του χουάτ, του φυσικού σώματος, το μπα και το κα επανενώνονταν για να ζωοποιήσουν και πάλι το ακ. Αυτή η ζωοποίηση ήταν δυνατή μόνο αν πραγματοποιούνταν όλες οι απαραίτητες ταφικές τελετές, τις οποίες ακολουθούσαν συνεχείς προσφορές προς το νεκρό. Η τελετουργία ονομαζόταν σ-ακ "η πραγμάτωση (ενός νεκρού) σε (ζωντανό) ακ". Με αυτή την έννοια, κατά την Εικοστή Δυναστεία η έννοια εξελίχθηκε σε ένα είδος φαντάσματος (όταν ο τάφος δεν ήταν στην κατάσταση που έπρεπε). Ένα ακ μπορούσε να κάνει είτε κακό είτε καλό στους ζωντανούς, προκαλώντας για παράδειγμα εφιάλτες, αισθήματα ενοχής, αρρώστιες κ.τ.λ. Μπορούσαν επίσης να το επικαλεστούν με προσευχές ή γράμματα που άφηναν στο ταφικό ναό του νεκρού, προκειμένου να βοηθήσει μέλη της οικογένειας, παρεμβαίνοντας για παράδειγμα σε διενέξεις, κάνοντας εκκλήσεις σε νεκρά άτομα ή θεότητες, με δυνατότητα να επηρεάζει τα πράγματα στη γη για το καλύτερο, ή και για επιφέρει τιμωρία.

Ο αποχωρισμός του ακ και η επανένωση του κα με το μπα μετά το θάνατο, μπορούσαν να γίνουν μόνο με τις κατάλληλες προσφορές και γνωρίζοντας τα συγκεκριμένα αποτελεσματικά ξόρκια, διατρέχοντας πάντα τον κίνδυνο το άτομο να πεθάνει ένα δεύτερο θάνατο, αν τα παραπάνω αποτύγχαναν. Η αρχαία αιγυπτιακή ταφική λογοτεχνία (όπως τα Κείμενα των Σαρκοφάγων και το Βιβλίο των Νεκρών) είχε ακριβώς σκοπό να βοηθήσει το νεκρό να μην "πεθάνει για δεύτερη φορά" και να μπορέσει να γίνει ακ.


Οι Αιγύπτιοι είχαν εκπέσει πολύ στην δεισιδαιμονία. Ο Πλούταρχος ασχολείται με αυτό το θέμα. Οπότε μπορεί να κατείχαν την γνώση (με τους ιερείς, βιβλιοθήκες), γνώση που προερχόταν από παλαιότερες εποχές του Ελλαδικού χώρου ίσως αλλά δεν την καταλάβαιναν. Έτσι ο άνθρωπος φοβάται τα πνεύματα των νεκρών.
.
Η Ησιόδια κοσμογονία νομίζω είναι μοναδική γιατί δέν έχει Δημιουργό....

Καί αυτή είχαν όσοι δημιούργησαν τό Ελληνικό Θαύμα ....

Τό Θαύμα διήρκησε από τό 800 έως τό 400....

Χωρίς επίσης τή Δημοκρατία Θαύμα δέν θά υπήρχε....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 25 Ιουν 2019, 01:06

fun fact

To μαντείο είχε τρομερή φήμη στην αρχαιότητα, το κονσεπτ ήταν πως εκεί θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με τους νεκρούς, συνήθως συγγενείς, για να ρωτήσεις κάτι η να ζητήσεις συγχώρεση κλπ. Η ιστορία του χάνεται στα βάθη της αρχαιότητας...

Η διαδικασία σε φαστ φόργουορντ ήταν η εξής: Ερχόταν ο πελάτης, τον έκαναν μπάνιο και τον έβαζαν να μείνει διαδοχικά σε μια σειρά δωματίων 2χ2 για ένα διάστημα 12-15 μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς, διάστημα στο οποίο έτρωγε μόνο λούπινα (παραισθησιογονος καρπός). Μετά όταν την είχε ακούσει καλά, τον έπαιρναν και τον οδηγούσαν στον θόλο που έβαλε ο φίλος στο πρώτο ποστ. Στην διάρκεια αυτής της πορείας σταματησαν κάθε λίγο και έκαναν άσπονδες στους θεούς, το οποίο σημαίνει ότι άφηναν κιούπια με κρασί κριθάρι κτλ που είχε φέρει μαζί του ο πελάτης. Έσφαζαν στο τέλος ένα αρνί (πελάτης πάντα) και αυτός έμπαινε στον θόλο για να μιλήσει με τον νεκρό. Μαστουρωμένος αυτός και χωμένος για τα καλά στην ατμόσφαιρα του έργου έβλεπε έναν ιερέα του ναού να παριστάνει τον νεκρό συγγενή του, αιωρούμενος στον αέρα με την βοήθεια ενός μικρού γερανού που βρισκόταν στο ταβάνι (δεν έβλεπε τον γερανό). Κατόπιν έλεγε ο ιερέας, με βαθιά φωνή φαντάζομαι, κάτι σε στυλ: "για να σε συγχωρέσει ο νεκρός αδερφός σου που του πηδάς την γυναίκα πρέπει να δώσεις στο μαντείο 2 βόδια, 3 αρνιά και 15 δραχμές". Πλήρωνε στην έξοδο και λάμβανε όρκο ότι δεν θα μιλούσε ποτέ για αυτά που είδε. Κατόπιν πήγαινε σπίτι του έχοντας ήσυχη την συνείδησή του και χωρίς φόβο ότι το πνεύμα του αδερφού του θα υποφέρει στον Άδη.


Συμπέρασμα: Οι αρχαίοι άνθρωποι δεν είχαν τόσο σημαντικές διαφορές με τους σημερινούς

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 25 Ιουν 2019, 01:28

Kauldron έγραψε:
24 Ιουν 2019, 23:30
Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 21:57
Kauldron έγραψε:
23 Ιουν 2019, 20:09


Εντάξει, κι ο Λιακο (και) ρόκ βάζει στις εκπομπές του.
Εβαζε, αλλά είχαν ένα καποιο ακουσμα να πουμε.

Εναν καιρό έβαζε πολύ τα παρακατω:




Αυτά που παραθέτεις, δεν έχουν σατανιστικές "καταβολές"?
Τα έβαλα για να σου/σας δείξω ότι υπαρχουν και ροκ που είναι πιο ωραία απο αλλα κακόηχα και αντιαισθητικά.
Ένας αλλος λόγος που τα διάλεγε ο Δήμος είναι πιστευω οι στίχοι τους, εχουν ένα καποιο νόημα που του αρεσε και είχε σχεση με τα όσα έλεγε στις εκπομπές του.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών