η επτάδα

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: η επτάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 01 Φεβ 2020, 19:54

GReaper έγραψε:
30 Ιαν 2020, 11:40
Πόσες φορές θα σου αποδείξω ότι αυτές οι ανοησίες είναι χωρίς νόημα?
Το video γράφει για μαθηματικά. Γιατί όμως να δει κανείς βίντεο πλέον την μίας ώρας και όχι να δει μια ωραία Δωρική αποδεικτική ή καταρριπτική εξίσωση να κερδίζει και χρόνο. Αν κάτι θεωρεί κανείς ότι είναι λάθος μπορεί εύκολα και σύντομα να το απορρίψει.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: η επτάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 29 Φεβ 2020, 22:57

Οι επτά εκκλησίες.

Κάτι περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι ότι με βάση το πρώτο γράμμα της κάθε εκκλησίας-πόλεως της Μικράς Ασίας ίσως να μπορέσουμε να αντιστοιχήσουμε πλανήτες μέσω των 7 ημερών της εβδομάδας.

Οι 7 ημέρες από Κυριακή(πρώτη μέρα) έως Σάββατο(έβδομη ημέρα) σχετίζονται με τα εξής ουράνια σώματα με την σειρά:

Ήλιος
Σελήνη
Άρης
Ερμής
Δίας
Αφροδίτη
Κρόνος

Έτσι μπορούμε να έχουμε την εξής αντιστοίχηση(με την σειρά που αναφέρονται οι 7 Εκκλησίες):

Ήλιος - Έφεσος
Σελήνη - Σμύρνη
Άρης - Πέργαμος
Ερμής - Θυάτειρα
Δίας - Σάρδεις
Αφροδίτη - Φιλαδέλφεια
Κρόνος - Λαοδίκεια

Τότε όμως προσέχουμε κάτι περίεργο. Στο τμήμα της Θυάτειρας γίνεται αναφορά στον πρωινό αστέρα. Μήπως λοιπόν ο πρωινός αστέρας εδώ δεν είναι η Αφροδίτη/Εωσφόρος αλλά ο Ερμής;
καὶ ποιμανεῖ αὐτοὺς ἐν ῥάβδῳ σιδηρᾷ ὡς τὰ σκεύη τὰ κεραμικὰ συντρίβεται, ὡς κἀγὼ εἴληφα παρὰ τοῦ πατρός μου, καὶ δώσω αὐτῷ τὸν ἀστέρα τὸν πρωϊνόν.
Το άλλο το περίεργο είναι ότι στο τμήμα που αναφέρεται στην Φιλαδέλφεια και θα περιμέναμε να αναφερθεί κάτι για τον πλανήτη Αφροδίτη, γίνεται αναφορά στην Νέα Ιερουσαλήμ:
ὁ νικῶν ποιήσω αὐτὸν στῦλον ἐν τῷ ναῷ τοῦ θεοῦ μου, καὶ ἔξω οὐ μὴ ἐξέλθῃ ἔτι, καὶ γράψω ἐπ’ αὐτὸν τὸ ὄνομα τοῦ θεοῦ μου καὶ τὸ ὄνομα τῆς πόλεως τοῦ θεοῦ μου, τῆς καινῆς Ἰερουσαλήμ, ἡ καταβαίνουσα ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἀπὸ τοῦ θεοῦ μου, καὶ τὸ ὄνομά μου τὸ καινόν.
Να σημειώσω ότι το γεωγραφικό πλάτος της Φιλαδέλφειας της Μικράς Ασίας είναι αρκετά κοντά σε αυτό της Θήβας.

Ας επιστρέψουμε όμως στο αρχικό γράμματα των εκκλησιών:

Έφεσος - γράμμα έψιλον όπως αυτό που ακολουθεί την δασείς στην λέξη ΗΕΛΙΟΣ(Ήλιος) αγγλικά Helios ή Elios.
Σμύρνη - γράμμα σίγμα όπως το πρώτο της λέξης Σελήνη
Πέργαμος - γράμμα πει όπως το πρώτο της λέξης Πυρόεις η αρχαία Ελληνική ονομασία του πλανήτη Άρη.
Θυάτειρα - γράμμα θήτα όπως το πρώτο της λέξης Θωθ του θεού των Αιγυπτίων που σχετίζεται με τον πλανήτη Ερμή.
Σάρδεις - γράμμα Σίγμα, όπως το πρώτο του ονόματος Ζευς(Δίας), ως Σδευς
Φιλαδέλφεια - γράμμα Φει, όπως το πρώτο της λέξης Φωσφόρος, του ονόματος της Καινής Διαθήκης για τον πλανήτη Αφροδίτη
Κρόνος - Λαοδίκεια - γράμμα Λάμβδα. Στην Γραμμική Β' γραφή οι ήχοι Ρ και Λ δεν ξεχώριζαν. Έτσι μπορούμε να έχουμε το δεύτερο γράμμα της λέξης κΡόνος αλλά και το όνομα Ρέα(γυναίκα του Κρόνου). Από την άλλη η Λαοδίκεια οδηγεί στο 'δίκαιος λαός' και ο Κρόνος σχετίζεται με το ιερό Σάββατο των Εβραίων. Έτσι η Λαοδίκεια παραπέμπει στους Εβραίους και προφανώς και στους Χριστιανούς Εβραίους.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών