Όνειρα (Lucid Dreams)

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Ιούλ 2020, 21:26

Λοξίας έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 18:43
Κάτι άλλο.
Φαίνεται λίγο περίεργο για έναν που λέει πως έχει εντρυφήσει στον Βουδισμό, να τον γράφει λάθος!
Στα ελληνικά, με ένα δέλτα γράφεται, Βουδισμός και Βούδας.
Ο Ευστάθιος Λιακόπουλος που είναι δάσκαλος του Βουδδισμού το γράφει με 2 δ και αναφέρει ότι αυτή είναι η σωστή γραφή.
Από αυτόν λοιπόν ορμόμενος το γράφω και γω δδ.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11913
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Ιούλ 2020, 21:27

tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:23
taliban έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:20
tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:11


Το συνειδητό ονείρεμα δεν έχει σχέση με ερμηνεία ονείρων και αστρολογία.

Πρόκειται για εκείνο το βίωμα όπου κατα την διάρκεια του ονείρου αποκτάς συνειδητότητα και καταλαβαίνεις ότι ονειρεύεσαι αλλά δεν ξυπνάς.
Αυτή η κατάσταση ονομάζεται συνειδητό ονείρεμα (lucid dream) και έχει ενδιαφέρον διότι εμφανίζει ομοιότητες με την ψυχική προβολή σε διάφορα πεδία του όντος.
Έχουν περάσει αρκετά χρόνια αλλά το θυμάμαι ξεκάθαρα.
...
Κατάλαβες ότι βλέπεις όνειρο και απόκτησες συνείδηση μέσα στο όνειρο ή το παρακολουθούσες παθητικά; :wave::smt038
Το κατάλαβα πως δεν είναι αληθινό άλλα ήθελα να συνεχίσω λες και βιαζόμουν να δω που θα καταλήξει. Εκνευρίστηκα όμως γιατί ξύπνησα. :011:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Ιούλ 2020, 21:29

taliban έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:27
tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:23
taliban έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:20


Έχουν περάσει αρκετά χρόνια αλλά το θυμάμαι ξεκάθαρα.
...
Κατάλαβες ότι βλέπεις όνειρο και απόκτησες συνείδηση μέσα στο όνειρο ή το παρακολουθούσες παθητικά; :wave::smt038
Το κατάλαβα πως δεν είναι αληθινό άλλα ήθελα να συνεχίσω λες και βιαζόμουν να δω που θα καταλήξει. Εκνευρίστηκα όμως γιατί ξύπνησα. :011:
το βίωνες σε πρώτο πρόσωπο ή σε τρίτο? Δλδ έβλεπες τον άλλο λες και ήσουν η κάμερα;
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11913
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Ιούλ 2020, 21:30

tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:29
taliban έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:27
tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:23


Κατάλαβες ότι βλέπεις όνειρο και απόκτησες συνείδηση μέσα στο όνειρο ή το παρακολουθούσες παθητικά; :wave::smt038
Το κατάλαβα πως δεν είναι αληθινό άλλα ήθελα να συνεχίσω λες και βιαζόμουν να δω που θα καταλήξει. Εκνευρίστηκα όμως γιατί ξύπνησα. :011:
το βίωνες σε πρώτο πρόσωπο ή σε τρίτο? Δλδ έβλεπες τον άλλο λες και ήσουν η κάμερα;
Πρώτο πρόσωπο. Γιατί;

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Ιούλ 2020, 21:34

taliban έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:30
tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:29
taliban έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:27


Το κατάλαβα πως δεν είναι αληθινό άλλα ήθελα να συνεχίσω λες και βιαζόμουν να δω που θα καταλήξει. Εκνευρίστηκα όμως γιατί ξύπνησα. :011:
το βίωνες σε πρώτο πρόσωπο ή σε τρίτο? Δλδ έβλεπες τον άλλο λες και ήσουν η κάμερα;
Πρώτο πρόσωπο. Γιατί;
όταν βιώνεις σε τρίτο πρόσωπο είσαι αυτός που ελέγχει το όνειρο αν και σε αυτή την κατάσταση ταυτίζεσαι με τον πρωταγωνιστή πάλι συνήθως.
αλλά έτσι στο τρίτο πρόσωπο εξασκείς τις god-like ικανότητες σου σε φανταστικά όντα του νου...είσαι ένας μικρός θεός.

Στο πρώτο πρόσωπο είναι πιο άμεσο και σε αφορά άμεσα διότι ταυτίζεσαι με τον πρωταγωνιστή αμέσως...είναι λες και είναι σκηνοθετημένο το όνειρο και συ απλά το ακολουθείς ή το παρακολουθείς..
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Ιούλ 2020, 22:00

tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:26
Λοξίας έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 18:43
Κάτι άλλο.
Φαίνεται λίγο περίεργο για έναν που λέει πως έχει εντρυφήσει στον Βουδισμό, να τον γράφει λάθος!
Στα ελληνικά, με ένα δέλτα γράφεται, Βουδισμός και Βούδας.
Ο Ευστάθιος Λιακόπουλος που είναι δάσκαλος του Βουδδισμού το γράφει με 2 δ και αναφέρει ότι αυτή είναι η σωστή γραφή.
Από αυτόν λοιπόν ορμόμενος το γράφω και γω δδ.
Σωστά το γράφει με δύο δέλτα.
Η σημερινή απλοποιημένη ελληνοποίηση με ένα δέλτα, είναι λανθασμένη στην συγκεκριμένη λέξη.
Δεν το ήξερα, το έμαθα σήμερα.

ouga
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 06 Ιουν 2020, 18:06
Phorum.gr user: ouga

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ouga » 26 Ιούλ 2020, 12:21

tanipteros έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 21:34

όταν βιώνεις σε τρίτο πρόσωπο είσαι αυτός που ελέγχει το όνειρο αν και σε αυτή την κατάσταση ταυτίζεσαι με τον πρωταγωνιστή πάλι συνήθως.
αλλά έτσι στο τρίτο πρόσωπο εξασκείς τις god-like ικανότητες σου σε φανταστικά όντα του νου...είσαι ένας μικρός θεός.

Στο πρώτο πρόσωπο είναι πιο άμεσο και σε αφορά άμεσα διότι ταυτίζεσαι με τον πρωταγωνιστή αμέσως...είναι λες και είναι σκηνοθετημένο το όνειρο και συ απλά το ακολουθείς ή το παρακολουθείς..
και τα 2 μου έχουν συμβεί ,και στις 2 περιπτώσεις ελέγχεις εσύ το όνειρο.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 12 Αύγ 2020, 18:11

Μμ έχω και εγώ lucid dreams. Συνήθως είναι έτσι:

-Ουφ ουφ αα να μια πεταλουδίτσα!
-Τη πεταλούδα τη τρώει ο βάτραχος.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Zarkadaki
Δημοσιεύσεις: 980
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 14:23

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zarkadaki » 07 Οκτ 2020, 21:21

Επειδή το έχω βιώσει είναι μια κατάσταση όπου ονειρεύεσαι ανάμεσα στον ύπνο και στο ξύπνημα και για αυτό μπορείς ακόμα και να το κατευθύνεις, σαν να παίζεις βιντεοπαιχνίδι.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19714
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Οκτ 2020, 21:28

Zarkadaki έγραψε:
07 Οκτ 2020, 21:21
Επειδή το έχω βιώσει είναι μια κατάσταση όπου ονειρεύεσαι ανάμεσα στον ύπνο και στο ξύπνημα και για αυτό μπορείς ακόμα και να το κατευθύνεις, σαν να παίζεις βιντεοπαιχνίδι.
Το κάνω από μικρή ηλικία και το ανέπτυξα απλά επειδή σκεφτόμουν για καιρό ότι θέλω να ελέγχω τα όνειρα για να ξεμπερδέψω με τους εφιάλτες. Ε, κάποια στιγμή έμαθα να τα ελέγχω. Όταν το ανέφερα σε έναν φίλο μου που είχε διαβάσει για το lucid dreaming ενθουσιάστηκε, μου έλεγε πόσο γαμάτο είναι και ότι θα ήθελε να μπορούσε να το κάνει και αυτός.

Προσωπικά το βρίσκω αδιάφορο, όποιος δεν το κάνει δεν χάνει και τίποτα. Ίσως αν έχει κανείς σοβαρό πρόβλημα με εφιάλτες να έχει χρησιμότητα (εγώ δεν είχα, οι εφιάλτες μου ήταν περιστασιακοί).

Άβαταρ μέλους
Zarkadaki
Δημοσιεύσεις: 980
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 14:23

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zarkadaki » 07 Οκτ 2020, 21:33

Green Dragon έγραψε:
07 Οκτ 2020, 21:28
Zarkadaki έγραψε:
07 Οκτ 2020, 21:21
Επειδή το έχω βιώσει είναι μια κατάσταση όπου ονειρεύεσαι ανάμεσα στον ύπνο και στο ξύπνημα και για αυτό μπορείς ακόμα και να το κατευθύνεις, σαν να παίζεις βιντεοπαιχνίδι.
Το κάνω από μικρή ηλικία και το ανέπτυξα απλά επειδή σκεφτόμουν για καιρό ότι θέλω να ελέγχω τα όνειρα για να ξεμπερδέψω με τους εφιάλτες. Ε, κάποια στιγμή έμαθα να τα ελέγχω. Όταν το ανέφερα σε έναν φίλο μου που είχε διαβάσει για το lucid dreaming ενθουσιάστηκε, μου έλεγε πόσο γαμάτο είναι και ότι θα ήθελε να μπορούσε να το κάνει και αυτός.

Προσωπικά το βρίσκω αδιάφορο, όποιος δεν το κάνει δεν χάνει και τίποτα. Ίσως αν έχει κανείς σοβαρό πρόβλημα με εφιάλτες να έχει χρησιμότητα (εγώ δεν είχα, οι εφιάλτες μου ήταν περιστασιακοί).
Προφανώς θα είσαι σε κατάσταση ημιύπνωσης δεν θα κοιμάσαι κανονικά. Αυτό λέω παραπάνω. Αλλιώς νομίζω δεν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19714
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Οκτ 2020, 21:40

Zarkadaki έγραψε:
07 Οκτ 2020, 21:33
Green Dragon έγραψε:
07 Οκτ 2020, 21:28
Το κάνω από μικρή ηλικία και το ανέπτυξα απλά επειδή σκεφτόμουν για καιρό ότι θέλω να ελέγχω τα όνειρα για να ξεμπερδέψω με τους εφιάλτες. Ε, κάποια στιγμή έμαθα να τα ελέγχω. Όταν το ανέφερα σε έναν φίλο μου που είχε διαβάσει για το lucid dreaming ενθουσιάστηκε, μου έλεγε πόσο γαμάτο είναι και ότι θα ήθελε να μπορούσε να το κάνει και αυτός.

Προσωπικά το βρίσκω αδιάφορο, όποιος δεν το κάνει δεν χάνει και τίποτα. Ίσως αν έχει κανείς σοβαρό πρόβλημα με εφιάλτες να έχει χρησιμότητα (εγώ δεν είχα, οι εφιάλτες μου ήταν περιστασιακοί).
Προφανώς θα είσαι σε κατάσταση ημιύπνωσης δεν θα κοιμάσαι κανονικά. Αυτό λέω παραπάνω. Αλλιώς νομίζω δεν γίνεται.
Μπορεί, δεν ξέρω, απλά κάποια στιγμή έτυχε να δω τον όρο και όταν διάβασα τα σχετικά από περιέργεια διαπίστωσα ότι είναι κάτι που ήδη κάνω. Έκανα δηλαδή γιατί εδώ και αρκετά χρόνια δεν ασχολούμαι αφού δεν προσφέρει κάτι. Πολύ σπάνια θυμάμαι ούτως ή άλλως τα όνειρα που βλέπω.

Άβαταρ μέλους
Zarkadaki
Δημοσιεύσεις: 980
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 14:23

Re: Όνειρα (Lucid Dreams)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zarkadaki » 07 Οκτ 2020, 21:45

Green Dragon έγραψε:
07 Οκτ 2020, 21:40
Zarkadaki έγραψε:
07 Οκτ 2020, 21:33
Green Dragon έγραψε:
07 Οκτ 2020, 21:28
Το κάνω από μικρή ηλικία και το ανέπτυξα απλά επειδή σκεφτόμουν για καιρό ότι θέλω να ελέγχω τα όνειρα για να ξεμπερδέψω με τους εφιάλτες. Ε, κάποια στιγμή έμαθα να τα ελέγχω. Όταν το ανέφερα σε έναν φίλο μου που είχε διαβάσει για το lucid dreaming ενθουσιάστηκε, μου έλεγε πόσο γαμάτο είναι και ότι θα ήθελε να μπορούσε να το κάνει και αυτός.

Προσωπικά το βρίσκω αδιάφορο, όποιος δεν το κάνει δεν χάνει και τίποτα. Ίσως αν έχει κανείς σοβαρό πρόβλημα με εφιάλτες να έχει χρησιμότητα (εγώ δεν είχα, οι εφιάλτες μου ήταν περιστασιακοί).
Προφανώς θα είσαι σε κατάσταση ημιύπνωσης δεν θα κοιμάσαι κανονικά. Αυτό λέω παραπάνω. Αλλιώς νομίζω δεν γίνεται.
Μπορεί, δεν ξέρω, απλά κάποια στιγμή έτυχε να δω τον όρο και όταν διάβασα τα σχετικά από περιέργεια διαπίστωσα ότι είναι κάτι που ήδη κάνω. Έκανα δηλαδή γιατί εδώ και αρκετά χρόνια δεν ασχολούμαι αφού δεν προσφέρει κάτι. Πολύ σπάνια θυμάμαι ούτως ή άλλως τα όνειρα που βλέπω.
Για να τα βάλω σε τάξη.
Τα συνειδητά όνειρα τα βλέπω σε κατάσταση ημιύπνωσης.
Τα όνειρα που θυμάμαι είναι αυτά που βλέπω λίγο πριν ξυπνήσω.
Τα όνειρα που δεν θυμάμαι είναι αυτά που βλέπω οποιαδήποτε άλλη στιγμή του ύπνου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών