Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 11 Μαρ 2021, 20:09

:lol:

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 11 Μαρ 2021, 20:29

Στο 2500 π.Χ. στο Μίτσιγκαν, να δώ πώς κουβαλούσαν οι Μυκηναίοι τον χαλκό.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28047
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 11 Μαρ 2021, 23:04

Ειμαι αναμεσα σε

7/5/89 οακα
29/8/89 Σιατλ
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 13 Μαρ 2021, 05:45

Στη βυζαντινή εποχή λίγο πριν το Μαντζικέρτ. Για να προειδοποιήσω τους μαλ@κες Βυζαντινούς να σταματήσουν τα αλληλομαχαιρώματα και τους εμφύλιους ώστε να μπορέσουν να ανακόψουν τον τουρκικό κίνδυνο εξ ανατολών. Έτσι την περίοδο ανάδυσης των εθνικών κρατών θα ζούσαμε σε ένα πολύ ισχυρότερο ελληνικό κράτος της ανατολικής Μεσογείου έχοντας καβατζώσει και τις δύο πλευρές του Αιγαίου και χωρίς προβλήματα τύπου ΑΟΖ/Υφαλοκρηπίδας, αποστρατικοποίησης νησιών, γκρίζων ζωνών κλπ.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Απρ 2021, 03:29

Νon4me έγραψε:
11 Μαρ 2021, 13:34
Οτι λεει ο τίτλος τύπoι -σσες ,

Εστω μας δινοταν προσωπικά η δυνατότητα για ένα ταξίδι μίας ημέρας σε ημερομηνία - τόπο επιλογής μας .

Που θα θελατε να ήσασταν ? στο Βατερλό να κάνετε spectate τη μαχη ? στη γέννηση του Χριστου ? Με τον Μ.Αλεξανδρο καθως έμπαινε στη βαβυλωνα ? στα στενα στις θερμοπύλες ?


διαδώστε !!!!
Γάμα μας. Τι να κλάσει μια μέρα. Θα πήγαινα πίσω, θα έβλεπα αυτό που ήθελα να δω και θα περνούσα το υπόλοιπο της ζωής μου σε κατάθλιψη που δεν μπορώ να ξαναταξιδέψω να δω και κάτι άλλο.

Τούτο λεχθέντος, θα διάλεγα μια τυπική μέρα 67 εκατομμύρια χρόνια πριν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Απρ 2021, 03:35

George_V έγραψε:
11 Μαρ 2021, 14:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Μαρ 2021, 14:28
George_V έγραψε:
11 Μαρ 2021, 14:20
Βέβαια το ενδεχόμενο να δουν ξαφνικά μπροστά τους εναν τύπο με μοντέρνα αμφίεση που θα μιλάει μια μιξοβαρβαρη γλώσσα δεν είναι ακριβώς καλός οιωνός.

Οπότε τουλάχιστον ας φροντίσουμε να μιλάμε και τη γλώσσα της εποχής. Και όχι τα σημερινά ελληνικά δεν μοιάζουν με τα ελληνιστικα η τα μεσαιωνικά. Τουλάχιστον όχι τόσο για να περάσουν στο ντούκου. Στην καλύτερη να πέρναγα με για βάρβαροι από κάνα εξωτικό μέρος.
"Είμαι ο Δίας, ήρθα να γαμησω και φεύγω" θέλω να μάθω να λέω.
Και θα σου πουν "δε μοιάζεις με το άγαλμα και που στο καλό ειναι οι κεραυνοί σου?"
Σιγά μην ήταν τόσο πολυλογάδες. Για Έλληνες μιλάμε. Στο άκουσμα των λόγων του Νάνου, θα απαντούσαν «όρχεις»* και θα τον τρυπούσαν με ένα δόρυ. Καθώς θα έβγαζε επιθανάτιους ρόγχους, θα έλεγαν «τελικά δεν ήταν ο Δίας, ένα ποζέρι ήταν».


* μετάφραση από τα αρχαία ελληνικά: αρχίδια
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 12 Απρ 2021, 05:46

hellegennes έγραψε:
12 Απρ 2021, 03:29
Νon4me έγραψε:
11 Μαρ 2021, 13:34
Οτι λεει ο τίτλος τύπoι -σσες ,

Εστω μας δινοταν προσωπικά η δυνατότητα για ένα ταξίδι μίας ημέρας σε ημερομηνία - τόπο επιλογής μας .

Που θα θελατε να ήσασταν ? στο Βατερλό να κάνετε spectate τη μαχη ? στη γέννηση του Χριστου ? Με τον Μ.Αλεξανδρο καθως έμπαινε στη βαβυλωνα ? στα στενα στις θερμοπύλες ?


διαδώστε !!!!
Γάμα μας. Τι να κλάσει μια μέρα. Θα πήγαινα πίσω, θα έβλεπα αυτό που ήθελα να δω και θα περνούσα το υπόλοιπο της ζωής μου σε κατάθλιψη που δεν μπορώ να ξαναταξιδέψω να δω και κάτι άλλο.

Τούτο λεχθέντος, θα διάλεγα μια τυπική μέρα 67 εκατομμύρια χρόνια πριν.
Στο μεσαιωνα μια μερα θα μας φαινοταν κατι σα βδομαδα χέλη για να μη μιλησω για εποχη δεινοσαυρων που ΑΝ τη σκαπουλαραμε 24 ωρες θα φανταζε κατι σαν αιωνιότητα :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Απρ 2021, 05:55

Νon4me έγραψε:
12 Απρ 2021, 05:46
hellegennes έγραψε:
12 Απρ 2021, 03:29
Νon4me έγραψε:
11 Μαρ 2021, 13:34
Οτι λεει ο τίτλος τύπoι -σσες ,

Εστω μας δινοταν προσωπικά η δυνατότητα για ένα ταξίδι μίας ημέρας σε ημερομηνία - τόπο επιλογής μας .

Που θα θελατε να ήσασταν ? στο Βατερλό να κάνετε spectate τη μαχη ? στη γέννηση του Χριστου ? Με τον Μ.Αλεξανδρο καθως έμπαινε στη βαβυλωνα ? στα στενα στις θερμοπύλες ?


διαδώστε !!!!
Γάμα μας. Τι να κλάσει μια μέρα. Θα πήγαινα πίσω, θα έβλεπα αυτό που ήθελα να δω και θα περνούσα το υπόλοιπο της ζωής μου σε κατάθλιψη που δεν μπορώ να ξαναταξιδέψω να δω και κάτι άλλο.

Τούτο λεχθέντος, θα διάλεγα μια τυπική μέρα 67 εκατομμύρια χρόνια πριν.
Στο μεσαιωνα μια μερα θα μας φαινοταν κατι σα βδομαδα χέλη για να μη μιλησω για εποχη δεινοσαυρων που ΑΝ τη σκαπουλαραμε 24 ωρες θα φανταζε κατι σαν αιωνιότητα :lol:
Υπόθεση φαντασίας κάνουμε, θα ήμασταν μόνο παρατηρητές. Η φυσική μας παρουσία δεν θα ήταν εκεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14532
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 12 Απρ 2021, 08:12

Θα πήγαινα να δω τον προπροπροπάππο μου, που ήταν μεγαλοτσέλιγκας στα βουνά της Πίνδου με 7000 πρόβατα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4490
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 12 Απρ 2021, 08:41

11 Σεπτεμβρίου 2001, south tower WTC, ογδοηκοστο τριτο πάτωμα.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 12 Απρ 2021, 08:49

hellegennes έγραψε:
12 Απρ 2021, 03:35
George_V έγραψε:
11 Μαρ 2021, 14:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Μαρ 2021, 14:28

"Είμαι ο Δίας, ήρθα να γαμησω και φεύγω" θέλω να μάθω να λέω.
Και θα σου πουν "δε μοιάζεις με το άγαλμα και που στο καλό ειναι οι κεραυνοί σου?"
Σιγά μην ήταν τόσο πολυλογάδες. Για Έλληνες μιλάμε. Στο άκουσμα των λόγων του Νάνου, θα απαντούσαν «όρχεις»* και θα τον τρυπούσαν με ένα δόρυ. Καθώς θα έβγαζε επιθανάτιους ρόγχους, θα έλεγαν «τελικά δεν ήταν ο Δίας, ένα ποζέρι ήταν».


* μετάφραση από τα αρχαία ελληνικά: αρχίδια
Αναλογα. Οι Σπαρτιατες δεν ηταν τοσο. Αλλωστε το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν. Αυτοι θα ελεγαν "Meh" και θα τον καρφωναν με το δορυ.

Στην Αθηνα που ηταν λιγο πιο φιλοσοφημένοι θα του πιαναν τη κουβέντα. Μολις καταλαβαιναν οτι δεν ειναι ο Διας θα του εδιναν Κωνειο. :003:

Ουτως η αλλως θα πεθανει. Να γαμησει δεν θα προλάβει.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Απρ 2021, 09:20

George_V έγραψε:
12 Απρ 2021, 08:49
hellegennes έγραψε:
12 Απρ 2021, 03:35
George_V έγραψε:
11 Μαρ 2021, 14:30


Και θα σου πουν "δε μοιάζεις με το άγαλμα και που στο καλό ειναι οι κεραυνοί σου?"
Σιγά μην ήταν τόσο πολυλογάδες. Για Έλληνες μιλάμε. Στο άκουσμα των λόγων του Νάνου, θα απαντούσαν «όρχεις»* και θα τον τρυπούσαν με ένα δόρυ. Καθώς θα έβγαζε επιθανάτιους ρόγχους, θα έλεγαν «τελικά δεν ήταν ο Δίας, ένα ποζέρι ήταν».


* μετάφραση από τα αρχαία ελληνικά: αρχίδια
Αναλογα. Οι Σπαρτιατες δεν ηταν τοσο. Αλλωστε το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν. Αυτοι θα ελεγαν "Meh" και θα τον καρφωναν με το δορυ.

Στην Αθηνα που ηταν λιγο πιο φιλοσοφημένοι θα του πιαναν τη κουβέντα. Μολις καταλαβαιναν οτι δεν ειναι ο Διας θα του εδιναν Κωνειο. :003:

Ουτως η αλλως θα πεθανει. Να γαμησει δεν θα προλάβει.
Και οι Αθηναίοι το ίδιο δύσπιστοι θα ήταν. Θρησκόληπτοι δεν ήταν με τίποτα για να δέχονται τον πάσα ένα που το έπαιζε θεός. Οι Αθηναίοι λοιπόν θα του απαντούσαν «σύρε φύγε από 'δώ χάμω».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 12 Απρ 2021, 09:29

hellegennes έγραψε:
12 Απρ 2021, 09:20
George_V έγραψε:
12 Απρ 2021, 08:49
hellegennes έγραψε:
12 Απρ 2021, 03:35


Σιγά μην ήταν τόσο πολυλογάδες. Για Έλληνες μιλάμε. Στο άκουσμα των λόγων του Νάνου, θα απαντούσαν «όρχεις»* και θα τον τρυπούσαν με ένα δόρυ. Καθώς θα έβγαζε επιθανάτιους ρόγχους, θα έλεγαν «τελικά δεν ήταν ο Δίας, ένα ποζέρι ήταν».


* μετάφραση από τα αρχαία ελληνικά: αρχίδια
Αναλογα. Οι Σπαρτιατες δεν ηταν τοσο. Αλλωστε το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν. Αυτοι θα ελεγαν "Meh" και θα τον καρφωναν με το δορυ.

Στην Αθηνα που ηταν λιγο πιο φιλοσοφημένοι θα του πιαναν τη κουβέντα. Μολις καταλαβαιναν οτι δεν ειναι ο Διας θα του εδιναν Κωνειο. :003:

Ουτως η αλλως θα πεθανει. Να γαμησει δεν θα προλάβει.
Και οι Αθηναίοι το ίδιο δύσπιστοι θα ήταν. Θρησκόληπτοι δεν ήταν με τίποτα για να δέχονται τον πάσα ένα που το έπαιζε θεός. Οι Αθηναίοι λοιπόν θα του απαντούσαν «σύρε φύγε από 'δώ χάμω».
Κοιτα εδω ο αποστολος Παυλος που αρχισε να τους λεει για νεους θεους τον πηγαν στον Αρειο Παγο να τους εξηγησει τι ακριβως λεει. Οι Αθηναιοι δεν ηταν θρησκοληπτοι φυσικα αλλα περιεργοι και παντα με ορεξη για κουβεντα. Ακομα και στην περιπτωση του Παυλου ηταν συγκαταβατικοι ως που αρχισε να τους λεει για ανασταση νεκρων κτλ οποτε του εριξαν ακυρο και τον εδιωξαν απο τον Αρειο Παγο.

Ετσι αν ο Νανος αρχιζε να τους λεει για Διες κτλ. στανταρ θα τον επιαναν στο φιλοσοφικο μπλα μπλα μεχρι να καταλαβουν οτι λεει πιπες και να του πουν "αντε γαμησου ρε μαλακα... Και τοση ωρα νομιζουμε οτι συζηταμε σοβαρα" :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Απρ 2021, 09:38

Μιλάς τώρα για τους Αθηναίους μετά την παρακμή. Ο Νάνος λέει για πριν τους τον φορέσει ο Αλέκος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Χρονοταξιδιώτης - backward compatibility only .

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 12 Απρ 2021, 09:39

hellegennes έγραψε:
12 Απρ 2021, 09:38
Μιλάς τώρα για τους Αθηναίους μετά την παρακμή. Ο Νάνος λέει για πριν τους τον φορέσει ο Αλέκος.
Ετσι κι αλλιως ο Νανος για να γαμησει παει.

Δεν τον νοιαζει αν θα ειναι παρηκμασμένες οι Αθηναιες. :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών