Παραφυσικό φαινόμενο.

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 18 Μάιος 2022, 20:49

έργο_μακέτο έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:04
Naida έγραψε:
18 Μάιος 2022, 19:45
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Μάιος 2022, 19:42

Το παράθυρο της κουζίνας ήταν λίγο.

Αλλά αισθάνθηκα ρεύματα αέρα μέσα στο χώρο.
Ε από εκεί μωρέ κάποιο ρεύμα θα έκανε ρεύμα και ιθα έγινε ζημιά. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, μετακομίζεις απλά.
Ήθελα να πω *δεν αισθάνθηκα ρεύματα
Υπήρχε καθόλου μετρήσιμη πτώση της θερμοκρασίας? Οχι να σου φαίνεται οτι έπεσε η θερμοκρασία, να κατέβει η θερμοκρασία από θερμόμετρο.
Otto Weininger.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 18 Μάιος 2022, 20:51

Μεταφυσικό.
Παραφυσικό σημαίνει του λκ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 18 Μάιος 2022, 20:52

Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:49
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:04
Naida έγραψε:
18 Μάιος 2022, 19:45


Ε από εκεί μωρέ κάποιο ρεύμα θα έκανε ρεύμα και ιθα έγινε ζημιά. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, μετακομίζεις απλά.
Ήθελα να πω *δεν αισθάνθηκα ρεύματα
Υπήρχε καθόλου μετρήσιμη πτώση της θερμοκρασίας? Οχι να σου φαίνεται οτι έπεσε η θερμοκρασία, να κατέβει η θερμοκρασία από θερμόμετρο.
Otto Weininger.
Δεν κοιτάω την θερμοκρασία γενικά.

Πάντως η κουζίνα και το σαλόνι είναι πιο ψυχρά απ'το δωμάτιο.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Μάιος 2022, 21:06

Chainis έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:15
Έχω ακούσει την εξής ιστορία.

Σε κάποιο χωριό της ορεινής Ναυπακτίας οι κάτοικοι ισχυρίζονταν ότι σε μια περιοχή άκουγαν κάποιες φορές βογγητά και κραυγές.

Ένας νεαρός φυσικός που διορίστηκε στο γυμνάσιο του χωριού άκουσε τις ιστορίες και αποφάσισε να το ερευνήσει.

Από συζητήσεις μάζεψε τα εξής στοιχεία.

Στην περιοχή αυτή είχε γίνει μια μάχη με τους Τούρκους στην επανάσταση.

Όσοι τα είχαν ακούσει αυτα περνούσαν από την περιοχή με ζώα, μουλάρια η άλογα και με ομίχλη,.κανενας υπό άλλες συνθήκες δεν είχε ακούσει τίποτα.

Ο νεαρός πήγε να δει την περιοχή και είδε ότι πολλες πέτρες είχαν περίεργο χρώμα που δήλωνε ότι περιέχουν κάποιο μέταλλο.
Πήρε κάποιες και τις εξέτασε εργαστηριακά και διαπίστωσε ότι το μεγάλο ήταν χρώμιο.

Τότε έδωσε την εξήγηση.
Κατά την μάχη πριν τόσα χρόνια πολλές σπαθιές έβρισκαν το βραχώδες έδαφος και τις πέτρες της περιοχής.
Τα ουρλιαχτά και τα βογγητά της μάχης με τις σπαθιές εγγράφηκαν λόγω του χρωμίου στα πετρώματα.

Η αναπαραγωγή αυτών των ήχων γινόταν από τα καρφιά από τα πέταλα των ζώων που τρίβονταν στο πετρώδες μονοπάτι και όταν η ατμόσφαιρα ήταν έντονα ηλεκτρισμένη λόγω βαριάς νέφωσης.

Και το μυστήριο λύθηκε με λίγες απλές παρατηρήσεις από κάποιον που είχε τις γνώσεις και δεν πίστευε στα φαντάσματα και ψυχές που υποφέρουν.


.


Εγγραφή καί αναπαραγωγή βογγητών και ουρλιαχτών από πέτρες που έχουν χρώμιο


με τη βοήθεια της " ηλεκτρίζουσας " υγρασίας και πεταλόκαρφων ;;; . :smt017 . :p2: .


Αν περάσω να πάω να πάρω αν είναι καμμιά πέτρα που ουρλιάζει και βογγάει..... :p2:


Πώς το είπαμε το χωριό ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 18 Μάιος 2022, 21:34

έργο_μακέτο έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:52
Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:49
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:04

Ήθελα να πω *δεν αισθάνθηκα ρεύματα
Υπήρχε καθόλου μετρήσιμη πτώση της θερμοκρασίας? Οχι να σου φαίνεται οτι έπεσε η θερμοκρασία, να κατέβει η θερμοκρασία από θερμόμετρο.
Otto Weininger.
Δεν κοιτάω την θερμοκρασία γενικά.

Πάντως η κουζίνα και το σαλόνι είναι πιο ψυχρά απ'το δωμάτιο.
Ξέρεις, αυτό έχει σημασία για τέτοιου είδους φαινόμενα, γι' αυτό ρωτάω.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, απ' ό,τι έχω διαβάσει/δει, υπάρχει αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (και μετρήσιμη).

Otto Weininger, αν έχεις να προσθέσεις κάτι, ακούω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kauldron την 18 Μάιος 2022, 21:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Μάιος 2022, 21:43

Δεν υπαρχει ελπιδα καμια.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 18 Μάιος 2022, 21:53

η ζωή μου όλη ειναι γεμάτη τέτοια περιστατικά.

στην πυλωτή, υπάρχει μια γκαρσονιέρα, η οποία φιλοξενούσε την μητέρα μου στα τελευταία της, μαζί με την γυναίκα που την πρόσεχε. εκεί, έχω εγκαταστήσει κάμερα ασφαλείας από τότε που ζούσε, για να εποπτεύω την φροντίδα της.
δεν είναι η μόνη κάμερα που υπάρχει στον εξωτερικό χώρο.
στα 9μηνα από τον θάνατο της, δεν μπορούσα λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας να της κάνω ένα στάρι και τρισάγιο. έτυχε να είναι και μεγάλο ψυχοσάββατο. ε λοιπόν, εκείνο το βράδυ, όλη νύχτα, η κάμερα στο δωμάτιο της τρεμόπαιζε, κάτι που ποτέ δεν είχε συμβεί, αλλά και ούτε ξανάγινε έκτοτε. οι υπόλοιπες κάμερες, λειτουργούσαν κανονικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naranjita την 18 Μάιος 2022, 22:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 18 Μάιος 2022, 22:04

άλλη ιστορία:

στην είσοδο του σπιτιού, πάνω σε ένα έπιπλο, έχουμε βάλει μια τεράστια εικόνα της Παναγίας. Δώρο γάμου της συμπεθέρας στην αδερφή μου.
η εικόνα, δεν είναι καρφωμένη στον τοίχο, αλλά ακουμπάει. το έπιπλο, έχει σαν γείσο, δηλ δεν είναι φλατ η οροφή του, οπότε θα ήταν δύσκολο να γλιστρήσει η εικόνα.
επειδή συνέβαινε η μία ατυχία μετά την άλλη, πηγαίνοντας μια μέρα σε ένα φυτώριο, μαζί με τα άλλα λέλουδα που πήρα για τον κήπο, αγόρασα και έναν απήγανο τον οποίο φύτεψα σε παρτέρι στην πυλωτή, κοντά στην είσοδο και στην εικόνα.
ο απήγανος, με πείραξε στο άσθμα και είχα λιποθυμικές τάσεις όλο εκείνο το Σάββατο λες και είχα πάρει ξερω γω τι. και ας τον είχα μέσα στο αμάξι για δέκα λεπτά μόνον και με ανοιχτά παράθυρα.

τεσπά, κυριακή πρωί, την επομένη, κατεβαίνοντας να πάρω τους καφέδες από το ντιλίβερι, βρήκα την εικόνα πεσμένη. οκ λέω θα έκανε καμια μικρο δόνηση το βράδυ και έπεσε. όμως, δεν είχε πέσει με το κεφάλι προς το έπιπλο ή τουμπα με το σώμα προς το έπιπλο και το κεφάλι μακριά. όπως θα ήταν το λογικό αν είχε τσουλήσει για οποιοδήποτε λόγο.

η εικόνα, είχε πέσει ανάσκελα, με το σώμα προς το έπιπλο και το κεφάλι μακριά.

ο δε απήγανος, σε λιγότερο από βδομάδα ξεράθηκε, παρά το πότισμα.

τώρα, έχω άλλον, έχει φουντώσει και ανθίσει.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μάιος 2022, 22:07

Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 21:34
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:52
Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:49


Υπήρχε καθόλου μετρήσιμη πτώση της θερμοκρασίας? Οχι να σου φαίνεται οτι έπεσε η θερμοκρασία, να κατέβει η θερμοκρασία από θερμόμετρο.
Otto Weininger.
Δεν κοιτάω την θερμοκρασία γενικά.

Πάντως η κουζίνα και το σαλόνι είναι πιο ψυχρά απ'το δωμάτιο.
Ξέρεις, αυτό έχει σημασία για τέτοιου είδους φαινόμενα, γι' αυτό ρωτάω.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, απ' ό,τι έχω διαβάσει/δει, υπάρχει αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (και μετρήσιμη).

Otto Weininger, αν έχεις να προσθέσεις κάτι, ακούω.
Η αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (σε σημείο κάτι φορές να βλέπεις τα χνώτα σου) είναι πολύ άσχημο σημάδι και δεν έχει να κάνει με το φαινόμενο που περιγράφει.

Το οποίο είναι από καθαρές συμπτώσεις κατά 99%. Αν δεν φορούσε τα ακουστικά και είχε επαφή με το χώρο θα έδινα αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό από το 1% να συνέβη κάτι που θα χαρακτηριζόταν φαινόμενο poltergeist.

Αν και ένα πραγματικό poltergeist φαινόμενο θα ήταν κάπως έτσι, ανεξάρτητα του αν είναι αυθεντικό ή όχι το βίντεο



"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 18 Μάιος 2022, 22:07

Naranjita έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:04
άλλη ιστορία:

στην είσοδο του σπιτιού, πάνω σε ένα έπιπλο, έχουμε βάλει μια τεράστια εικόνα της Παναγίας. Δώρο γάμου της συμπεθέρας στην αδερφή μου.
η εικόνα, δεν είναι καρφωμένη στον τοίχο, αλλά ακουμπάει. το έπιπλο, έχει σαν γείσο, δηλ δεν είναι φλατ η οροφή του, οπότε θα ήταν δύσκολο να γλιστρήσει η εικόνα.
επειδή συνέβαινε η μία ατυχία μετά την άλλη, πηγαίνοντας μια μέρα σε ένα φυτώριο, μαζί με τα άλλα λέλουδα που πήρα για τον κήπο, αγόρασα και έναν απήγανο τον οποίο φύτεψα σε παρτέρι στην πυλωτή, κοντά στην είσοδο και στην εικόνα.
ο απήγανος, με πείραξε στο άσθμα και είχα λιποθυμικές τάσεις όλο εκείνο το Σάββατο λες και είχα πάρει ξερω γω τι. και ας τον είχα μέσα στο αμάξι για δέκα λεπτά μόνον και με ανοιχτά παράθυρα.

τεσπά, κυριακή πρωί, την επομένη, κατεβαίνοντας να πάρω τους καφέδες από το ντιλίβερι, βρήκα την εικόνα πεσμένη. οκ λέω θα έκανε καμια μικρο δόνηση το βράδυ και έπεσε. όμως, δεν είχε πέσει με το κεφάλι προς το έπιπλο ή τουμπα με το σώμα προς το έπιπλο και το κεφάλι μακριά. όπως θα ήταν το λογικό αν είχε τσουλήσει για οποιοδήποτε λόγο.

η εικόνα, είχε πέσει ανάσκελα, με το σώμα προς το έπιπλο και το κεφάλι μακριά.

ο δε απήγανος, σε λιγότερο από βδομάδα ξεράθηκε, παρά το πότισμα.

τώρα, έχω άλλον, έχει φουντώσει και ανθίσει.
:o
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 18 Μάιος 2022, 22:10

Otto Weininger έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:07
Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 21:34
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:52

Δεν κοιτάω την θερμοκρασία γενικά.

Πάντως η κουζίνα και το σαλόνι είναι πιο ψυχρά απ'το δωμάτιο.
Ξέρεις, αυτό έχει σημασία για τέτοιου είδους φαινόμενα, γι' αυτό ρωτάω.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, απ' ό,τι έχω διαβάσει/δει, υπάρχει αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (και μετρήσιμη).

Otto Weininger, αν έχεις να προσθέσεις κάτι, ακούω.
Η αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (σε σημείο κάτι φορές να βλέπεις τα χνώτα σου) είναι πολύ άσχημο σημάδι και δεν έχει να κάνει με το φαινόμενο που περιγράφει.

Το οποίο είναι από καθαρές συμπτώσεις κατά 99%. Αν δεν φορούσε τα ακουστικά και είχε επαφή με το χώρο θα έδινα αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό από το 1% να συνέβη κάτι που θα χαρακτηριζόταν φαινόμενο poltergeist.

Αν και ένα πραγματικό poltergeist φαινόμενο θα ήταν κάπως έτσι, ανεξάρτητα του αν είναι αυθεντικό ή όχι το βίντεο

:o
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12507
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 18 Μάιος 2022, 22:12

Otto Weininger έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:07
Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 21:34
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Μάιος 2022, 20:52

Δεν κοιτάω την θερμοκρασία γενικά.

Πάντως η κουζίνα και το σαλόνι είναι πιο ψυχρά απ'το δωμάτιο.
Ξέρεις, αυτό έχει σημασία για τέτοιου είδους φαινόμενα, γι' αυτό ρωτάω.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, απ' ό,τι έχω διαβάσει/δει, υπάρχει αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (και μετρήσιμη).

Otto Weininger, αν έχεις να προσθέσεις κάτι, ακούω.
Η αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (σε σημείο κάτι φορές να βλέπεις τα χνώτα σου) είναι πολύ άσχημο σημάδι και δεν έχει να κάνει με το φαινόμενο που περιγράφει.

Το οποίο είναι από καθαρές συμπτώσεις κατά 99%. Αν δεν φορούσε τα ακουστικά και είχε επαφή με το χώρο θα έδινα αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό από το 1% να συνέβη κάτι που θα χαρακτηριζόταν φαινόμενο poltergeist.

Αν και ένα πραγματικό poltergeist φαινόμενο θα ήταν κάπως έτσι, ανεξάρτητα του αν είναι αυθεντικό ή όχι το βίντεο

Τα πιστεύεις και ο ίδιος; :lol:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μάιος 2022, 22:18

Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:10
Otto Weininger έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:07
Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 21:34


Ξέρεις, αυτό έχει σημασία για τέτοιου είδους φαινόμενα, γι' αυτό ρωτάω.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, απ' ό,τι έχω διαβάσει/δει, υπάρχει αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (και μετρήσιμη).

Otto Weininger, αν έχεις να προσθέσεις κάτι, ακούω.
Η αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (σε σημείο κάτι φορές να βλέπεις τα χνώτα σου) είναι πολύ άσχημο σημάδι και δεν έχει να κάνει με το φαινόμενο που περιγράφει.

Το οποίο είναι από καθαρές συμπτώσεις κατά 99%. Αν δεν φορούσε τα ακουστικά και είχε επαφή με το χώρο θα έδινα αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό από το 1% να συνέβη κάτι που θα χαρακτηριζόταν φαινόμενο poltergeist.

Αν και ένα πραγματικό poltergeist φαινόμενο θα ήταν κάπως έτσι, ανεξάρτητα του αν είναι αυθεντικό ή όχι το βίντεο

:o
Και καλά, αυτό δεν είναι τίποτα. Συνήθως έχουν χειρότερη κατάληξη.

Αρκετές καταγεγραμμένες περιπτώσεις με κάποιες να έχουν βγει hoax και άλλες απλά παρατημένες έτσι.

Η τελευταία καταγράφηκε πριν 8 περίπου χρόνια, γνωστή και ως Ammonds Haunting Case


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μάιος 2022, 22:20

nyxtovios έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:12
Otto Weininger έγραψε:
18 Μάιος 2022, 22:07
Kauldron έγραψε:
18 Μάιος 2022, 21:34


Ξέρεις, αυτό έχει σημασία για τέτοιου είδους φαινόμενα, γι' αυτό ρωτάω.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, απ' ό,τι έχω διαβάσει/δει, υπάρχει αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (και μετρήσιμη).

Otto Weininger, αν έχεις να προσθέσεις κάτι, ακούω.
Η αισθητή πτώση της θερμοκρασίας (σε σημείο κάτι φορές να βλέπεις τα χνώτα σου) είναι πολύ άσχημο σημάδι και δεν έχει να κάνει με το φαινόμενο που περιγράφει.

Το οποίο είναι από καθαρές συμπτώσεις κατά 99%. Αν δεν φορούσε τα ακουστικά και είχε επαφή με το χώρο θα έδινα αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό από το 1% να συνέβη κάτι που θα χαρακτηριζόταν φαινόμενο poltergeist.

Αν και ένα πραγματικό poltergeist φαινόμενο θα ήταν κάπως έτσι, ανεξάρτητα του αν είναι αυθεντικό ή όχι το βίντεο

Τα πιστεύεις και ο ίδιος; :lol:
Όχι απαραίτητα. Αλλά δεν έχω πρόβλημα να το πιστέψω. Συνήθως βέβαια αυτά πάνε βιωματικά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Παραφυσικό φαινόμενο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 18 Μάιος 2022, 22:20

μια και τρομάζεις, τότε να πω και την πιο τρομακτική ιστορία:

Αυγουστος 2007. Εχω πάρει άδεια στο ξαφνικό για μια εβδομάδα, οπότε η μόνη επιλογή, ήταν να πάω στο εξοχικό στην Ναύπακτο.
Εκεί βρισκόντουσαν ήδη οι γονείς μου και ο γαμπρός μου με την αδερφή μου, οπότε εγώ είχα καταλάβει το σαλόνι.
Τετάρτη βράδι, εγώ κοιμάμαι, έρχεται το ζεύγος και ανοίγουν την πόρτα μου, κλειδώνουν και πάνε στο δωμάτιο τους.
εως εδώ καλά.

κατά τις 2 δυο γατιά στην αυλή πιάσαν γερό καυγά και σπάσαν μια γλάστρα. γερό το κρατς.

κατά τις 3 το πρωί ακούω δυο αντρικές φωνές να μιλούν, σαν έξω από το σπίτι. οκ λέω τιποτα μλκς θα είναι που γυρνάνε στην διπλανή πανσιον.
υστερα από λίγο σταμάτησαν οι ομιλίες.

κανα τέταρτο αργότερα, ξανάρχισαν αλλά πιο δυνατά. ήταν σαν να βρίσκονταν στην αυλή και ίσως έξω απο την πόρτα μου.
ανοίγω τα φώτα, και φωνάζω φύγετε τι θέλετε εδώ. το φως ήταν κοντά στην πόρτα. μόλις πλησιαζα την πόρτα, οι φωνές σταματούσαν μαχαίρι.
ξαναξαπλώνω και μετά από λίγο ξανά οι φωνές. αυτήν την φορά ακόμη πιο δυνατά.
τώρα όμως καταλάβαινα και τι έλεγαν. ήταν δυο σχολιαστές ραδιοφώνου και έλεγαν για τις φωτιές στην καλαμάτα. σηκώνομαι, πάω ανάβω τα φώτα, μαχαίρι οι φωνές. ανοίγω ένα ντουλάπι δίπλα στην πόρτα, βρίσκω ένα ραδιοκασετόφωνο χωρίς ρεύμα με μπαταρίες ξεχασμένες μέσα του οι οποίες είχαν λιώσει και τα ζουμιά τους είχαν λερώσει το ντουλάπι. μισάνοιχτο το πετάω μεσα και λέω θα καθαρίσω το πρωί.
ξαναπάω στον καναπέ.

ε ύστερα από λίγο ξανά το ραδιόφωνο. τέρμα αυτην την φορα να λέει για την καλαμάτα. δεν μπορεί λέω καποιος ειναι εξω από το σπίτι και μας κάνει πλακα. πλησιαζω την πόρτα, στοπ οι φωνές, αρχίζω και τις μπήζω εγώ. πάω να ξεκλείδώσω την πόρτα, έχω πάρει και την σκουπα και είμαι ετοιμη για φονικό .

η πορτα δεν ανοιγε με τιποτα. το κλειδι δεν πηγαινε ουτε αριστερα ουτε δεξια. το βγαζω και χρησιμοποιώ τα δικά μου. τίποτα. το πομολο να μην κουνιέται το κλειδί να μην γυρνάει.

πάω και ξυπνάω τον πατέρα μου, του εξηγώ τι και πως και πάει στην πόρτα, κάνει ένα απαλό γυρισμα στο κλειδί και ανοιγει. τι δεν ανοιγει μου λες.

εξω, από την φασαρία του ραδιοφώνου και την δική μου, είχε μαζευτεί όλη η γειτονια.

αυτά.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών