Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2022, 17:03

break έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 16:37
John Brown Gun Club έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Το δικαιωμα στην ατομικη ταυτοτητα και εκφραση αυτης ομως υπαρχει και προστατευεται.
https://en.wikipedia.org/wiki/Right_to_ ... l_identity
Το οποίο όμως είναι άσχετο με τις αντωνυμίες και το να επιβάλεις στους άλλους να σου αποδίδουν την προσφώνηση που θες.

Έχεις δικαίωμα να εκφράζεσαι όπως θες. Αν η έκφραση αυτή δεν πείθει τότε κανένα ανθρώπινο δικαίωμα δεν υπάρχει στο να επιβάλεις στους άλλους να πεισθούν με το ζόρι.

Όπως ένα παιδί δεν μπορεί να επιβάλει στην κοινωνία να το προσφωνούν "κύριο/κυρία" με το ζόρι έτσι και ένας μαντράχαλος με κραγιόν δεν μπορεί να επιβάλει στην κοινωνία να τον αποκαλεί "αυτή" με το ζόρι.

Αν εμπίπτεις στα κριτήρια της προσφώνησης θα την πάρεις. Αν δεν εμπίπτεις δεν θα την πάρεις. Τόσο απλό είναι.
Κανεις λαθος: ο σεβασμος της εμφυλης ταυτοτητας ειναι μερος του δικαιωματος στην ταυτοτητα, και αναγνωριζεται απο τις νομοθεσιες πολλων κρατων, συμπεριλαμβανομενων και ορισμενων με μουσουλμανικη πλειοψηφια (οπως στο Ιραν, που δεν ειναι ιδανικος τοπος για τα ΛΟΑΤΚΙ δικαιωματα, αλλα υπαρχει αυτη η δυνατοτητα). Και στην Ελλαδα, μπορεις να αλλαξεις νομιμα φυλο, και ο νομος του κρατους το αναγνωριζει ως νομιμο δικαιωμα. Ποσο μαλλον στον Καναδα.



Το παραδειγμα σου ειναι ακυρο, αλλα καμια εκπληξη, εχω διαβασει πολυ πιο ηλιθιες μπαρουφες που προσπαθουν να δικαιολογησουν την απεχθεια σας για τα διεμφυλικα ατομα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 05 Ιούλ 2022, 17:05

Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.

Αν το bullying γίνεται με deadnaming και λάθος αντωνυμίες κατά πάσα πιθανότητα παίζει στοχοποίηση από αντιτρανς ακτιβιστή ή τέτοιας φύσεως wannabe, και ίσως δεν είναι άσχημο να υπάρχει κράτος να του πει διακριτικά να κοιτάει τη δουλειά του.
Εξαρτάται την περίπτωση.

Άλλο να είσαι τραν με παρουσιαστικό γυναίκας και κάποιος συνειδητά σε λέει "αυτός" για να σε προσβάλει και άλλο να είσαι από αυτά τα σούργελα του τούιτερ με τα μωβ μαλιά και τους κρίκους στην μύτη και να αρνούνται να σε προσφωνήσουν με την αντωνυμία που σκαρφίστηκες για αυτή την εβδομάδα.

Το να υπάρχει επιβολή δια νόμου στο θέμα της προσφώνησης δεν λύνει το πρόβλημα της πρώτης περίπτωσης και δίνει θάρρος στα κακομαθημένα της δεύτερης περίπτωσης να κάνουν ακόμα περισσότερο δράμα και φασαρία.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2022, 17:29

e
break έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:05
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.

Αν το bullying γίνεται με deadnaming και λάθος αντωνυμίες κατά πάσα πιθανότητα παίζει στοχοποίηση από αντιτρανς ακτιβιστή ή τέτοιας φύσεως wannabe, και ίσως δεν είναι άσχημο να υπάρχει κράτος να του πει διακριτικά να κοιτάει τη δουλειά του.
Εξαρτάται την περίπτωση.

Άλλο να είσαι τραν με παρουσιαστικό γυναίκας και κάποιος συνειδητά σε λέει "αυτός" για να σε προσβάλει και άλλο να είσαι από αυτά τα σούργελα του τούιτερ με τα μωβ μαλιά και τους κρίκους στην μύτη και να αρνούνται να σε προσφωνήσουν με την αντωνυμία που σκαρφίστηκες για αυτή την εβδομάδα.

Το να υπάρχει επιβολή δια νόμου στο θέμα της προσφώνησης δεν λύνει το πρόβλημα της πρώτης περίπτωσης και δίνει θάρρος στα κακομαθημένα της δεύτερης περίπτωσης να κάνουν ακόμα περισσότερο δράμα και φασαρία.
Η υποτιθεμενη επιβολη δια νομου, επι ποινη φυλακισης μαλιστα, ηταν το αρχικο ψεμμα που ωθησε το μηδενικο που λεγεται Πιτερσον στο να γινει νουμερο.

Προσεξες πως δεν πηγε ακομα φυλακη;
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 05 Ιούλ 2022, 17:32

break έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:05
Εξαρτάται την περίπτωση.

Άλλο να είσαι τραν με παρουσιαστικό γυναίκας και κάποιος συνειδητά σε λέει "αυτός" για να σε προσβάλει και άλλο να είσαι από αυτά τα σούργελα του τούιτερ με τα μωβ μαλιά και τους κρίκους στην μύτη και να αρνούνται να σε προσφωνήσουν με την αντωνυμία που σκαρφίστηκες για αυτή την εβδομάδα.

Το να υπάρχει επιβολή δια νόμου στο θέμα της προσφώνησης δεν λύνει το πρόβλημα της πρώτης περίπτωσης και δίνει θάρρος στα κακομαθημένα της δεύτερης περίπτωσης να κάνουν ακόμα περισσότερο δράμα και φασαρία.
Ομολογουμένως δεν έχει βρεθεί ακόμα λύση για το μείζον κοινωνικό πρόβλημα των uppity ατόμων με μωβ μαλλιά και διαδικτυακή παρουσία.

Το πρόβλημα να μπορεί να κρυφτεί το hatecrime κάτω από το χαλάκι του καλά πως κάνετε έτσι που είπα τον βασίλη 128 φορές μαρία φαίνεται να λύνεται οκ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιούλ 2022, 17:50

Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:32
Το πρόβλημα να μπορεί να κρυφτεί το hatecrime κάτω από το χαλάκι του καλά πως κάνετε έτσι που είπα τον βασίλη 128 φορές μαρία φαίνεται να λύνεται οκ.
Κανένα πρόβλημα δεν λύνεται. Ανακύπτουν πολλά ακόμα. Βλέπεις δεν είναι ένα ζήτημα αυτόνομο και ξεχωριστό από άλλα. Στις περισσότερες περιπτώσεις πάνε πακέτο και ντύνονται με έντονο πολιτικοϊδεολογικό μανδύα.

Για να ξεμπλέξομε λίγο τα πράγματα. Ένας άνθρωπος που θεωρεί ότι γεννήθηκε με το λάθος φύλο, έχει ήδη βιώσει μια αρκετά δύσκολη κατάσταση. Αν μου πει ότι αισθάνομαι γυναίκα και θέλω να μου απευθύνονται ως γυναίκα, ενώ γεννήθηκε με ανδρικό φύλο, θα το σεβαστώ και δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην χρησιμοποιήσω το όνομα και το φύλο που έχει επιλέξει προκειμένου να κάνω τι; Να του δημιουργήσω περισσότερα προβλήματα από όσα ήδη έχει; Να τον μειώσω; Να τον κοροϊδέψω. Αυτά είναι παιδικά. Θέλει να λέγεται χ, θα τον λέμε χ και θα είναι σεβαστό. Και σιγά, δεν είναι κάποιου είδους παραχώρηση. Δεν κοστίζει τίποτα να κάνεις τη ζωή του άλλου λίγο ομορφότερη ή ευκολότερη. Καλό είναι.

Αν όμως ο Αντώνης δεν θέλει να πάει στρατό και δηλώνει Αντωνία ή ο Λευτέρης που αθλείται χρόνια σε επαγγελματικό επίπεδο και δεν κατάφερε τίποτα θέλει να δηλώνει Ελευθερία και να πάρει μέρος στους γυναικείους αγώνες, έχουμε θέμα. Θα πρέπει κατ' αρχήν να ξέρουμε ότι πρόκειται όντως για περίπτωση δυσφορίας φύλου και όχι κάποιον πονηρό που θέλει να εκμεταλλευτεί καταστάσεις.

Οπότε στον τυχαίο που συναντάς και δεν ξέρεις αν πρόκειται όντως για διεμφυλικό η καραγκιόζη τι γίνεται; Θα του ζητάς πιστοποιητικά εγχείρησης αλλαγής φύλου για να του φερθείς ανάλογα; Θα περιμένεις δηλαδή ο κάθε ένας από αυτούς να έχει κατοχυρώσει κάπως νομικά το νέο του όνομα (με όποιες διαδικασίες κριθούν σκόπιμες) προκειμένου να το χρησιμοποιήσεις κι εσύ ή θα το κάνεις με κάθε έναν απλά και μόνο επειδή το απαιτεί; Ούτε και αυτό είναι λειτουργικό στην καθημερινότητα. Δεν ξέρω αν στην Αμερική τα έχουν λύσει αυτά επιτυχώς.

Η ένσταση του break δεν είναι παράλογη.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2022, 18:00

ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:50
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:32
Το πρόβλημα να μπορεί να κρυφτεί το hatecrime κάτω από το χαλάκι του καλά πως κάνετε έτσι που είπα τον βασίλη 128 φορές μαρία φαίνεται να λύνεται οκ.
Κανένα πρόβλημα δεν λύνεται. Ανακύπτουν πολλά ακόμα. Βλέπεις δεν είναι ένα ζήτημα αυτόνομο και ξεχωριστό από άλλα. Στις περισσότερες περιπτώσεις πάνε πακέτο και ντύνονται με έντονο πολιτικοϊδεολογικό μανδύα.

Για να ξεμπλέξομε λίγο τα πράγματα. Ένας άνθρωπος που θεωρεί ότι γεννήθηκε με το λάθος φύλο, έχει ήδη βιώσει μια αρκετά δύσκολη κατάσταση. Αν μου πει ότι αισθάνομαι γυναίκα και θέλω να μου απευθύνονται ως γυναίκα, ενώ γεννήθηκε με ανδρικό φύλο, θα το σεβαστώ και δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην χρησιμοποιήσω το όνομα και το φύλο που έχει επιλέξει προκειμένου να κάνω τι; Να του δημιουργήσω περισσότερα προβλήματα από όσα ήδη έχει; Να τον μειώσω; Να τον κοροϊδέψω. Αυτά είναι παιδικά. Θέλει να λέγεται χ, θα τον λέμε χ και θα είναι σεβαστό. Και σιγά, δεν είναι κάποιου είδους παραχώρηση. Δεν κοστίζει τίποτα να κάνεις τη ζωή του άλλου λίγο ομορφότερη ή ευκολότερη. Καλό είναι.

Αν όμως ο Αντώνης δεν θέλει να πάει στρατό και δηλώνει Αντωνία ή ο Λευτέρης που αθλείται χρόνια σε επαγγελματικό επίπεδο και δεν κατάφερε τίποτα θέλει να δηλώνει Ελευθερία και να πάρει μέρος στους γυναικείους αγώνες, έχουμε θέμα. Θα πρέπει κατ' αρχήν να ξέρουμε ότι πρόκειται όντως για περίπτωση δυσφορίας φύλου και όχι κάποιον πονηρό που θέλει να εκμεταλλευτεί καταστάσεις.

Οπότε στον τυχαίο που συναντάς και δεν ξέρεις αν πρόκειται όντως για διεμφυλικό η καραγκιόζη τι γίνεται; Θα του ζητάς πιστοποιητικά εγχείρησης αλλαγής φύλου για να του φερθείς ανάλογα; Θα περιμένεις δηλαδή ο κάθε ένας από αυτούς να έχει κατοχυρώσει κάπως νομικά το νέο του όνομα (με όποιες διαδικασίες κριθούν σκόπιμες) προκειμένου να το χρησιμοποιήσεις κι εσύ ή θα το κάνεις με κάθε έναν απλά και μόνο επειδή το απαιτεί; Ούτε και αυτό είναι λειτουργικό στην καθημερινότητα. Δεν ξέρω αν στην Αμερική τα έχουν λύσει αυτά επιτυχώς.

Η ένσταση του break δεν είναι παράλογη.

Σκεψου τωρα πως εχεις εναν υποτιθεμενο φιλοσοφο 62 ετων που κανει ολοκληρο δραμα ψευδομενος ασυστολα επειδη το τουιτερ του ζητησε να σβησει ενα τουιτ στο οποιο αποκαλουσε με το παλιο ονομα εναν τρανς αντρα ηθοποιο, ο οποιος εχει κανει σειρα επεμβασεων και αλλαξει ονομα και φυλο νομικα.

Και επι τουτου, ολη η φορουμικη μουργα σκαρφιζεται οτι ηλιθιοτητα μπορεις να φανταστεις για να δικαιολογησει αυτη τη συμπεριφορα, χρησιμοποιωντας την πιο απεχθη υβριστικη γλωσσα.


Για τα υπολοιπα που γραφεις θα χρησιμοποιησω την φαντασια μου και θα κανω πως δεν τα ειδα, γιατι ειναι κυριολεκτικα εκτος θεματος.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Ιούλ 2022, 18:01

ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:50
Αν όμως ο Αντώνης δεν θέλει να πάει στρατό και δηλώνει Αντωνία ή ο Λευτέρης που αθλείται χρόνια σε επαγγελματικό επίπεδο και δεν κατάφερε τίποτα θέλει να δηλώνει Ελευθερία και να πάρει μέρος στους γυναικείους αγώνες, έχουμε θέμα. Θα πρέπει κατ' αρχήν να ξέρουμε ότι πρόκειται όντως για περίπτωση δυσφορίας φύλου και όχι κάποιον πονηρό που θέλει να εκμεταλλευτεί καταστάσεις.
Ναι οκ ρε συ, αλλά αυτά έτσι και αλλιώς δεν είναι προβλήματα που δεν αντιμετωπίζoνται, ειδικά το δεύτερ. Απλά δεν βάζεις trans-γυναίκες που έκανα transition μετεφηβικά (και σύμφωνα με όποιες άλλες προϋποθέσεις θα πρέπει να τηρηθούν για να μην έχουν άνισο πλεονέκτημα) σε league με cis-γυναίκες.

Έτσι και αλλιώς το ότι υπάρχει ένα νόμος, δεν σημαίνει ότι το κάθε δικαστήριο θα εξαντλήσει αυτομάτως όλη του την αυστηρότητα επειδή είπες Μάριο τη Μαρία μια φορά στο δρόμο. Νομίζω πώς όλοι καταλαβαίνουμε ότι το concept ενός τέτοιου νόμου είναι αυτό που έγραψε ο CTALKER, συγκεκαλλυμένο trans-phobic hate-speech.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιούλ 2022, 18:08

klg έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:01
ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:50
Αν όμως ο Αντώνης δεν θέλει να πάει στρατό και δηλώνει Αντωνία ή ο Λευτέρης που αθλείται χρόνια σε επαγγελματικό επίπεδο και δεν κατάφερε τίποτα θέλει να δηλώνει Ελευθερία και να πάρει μέρος στους γυναικείους αγώνες, έχουμε θέμα. Θα πρέπει κατ' αρχήν να ξέρουμε ότι πρόκειται όντως για περίπτωση δυσφορίας φύλου και όχι κάποιον πονηρό που θέλει να εκμεταλλευτεί καταστάσεις.
Ναι οκ ρε συ, αλλά αυτά έτσι και αλλιώς δεν είναι προβλήματα που δεν αντιμετωπίζoνται, ειδικά το δεύτερ. Απλά δεν βάζεις trans-γυναίκες που έκανα transition μετεφηβικά (και σύμφωνα με όποιες άλλες προϋποθέσεις θα πρέπει να τηρηθούν για να μην έχουν άνισο πλεονέκτημα) σε league με cis-γυναίκες.

Έτσι και αλλιώς το ότι υπάρχει ένα νόμος, δεν σημαίνει ότι το κάθε δικαστήριο θα εξαντλήσει αυτομάτως όλη του την αυστηρότητα επειδή είπες Μάριο τη Μαρία μια φορά στο δρόμο. Νομίζω πώς όλοι καταλαβαίνουμε ότι το concept ενός τέτοιου νόμου είναι αυτό που έγραψε ο CTALKER, συγκεκαλλυμένο trans-phobic hate-speech.
Το θέμα με το φιλόσοφο που λέει ο John από πάνω δεν το παρακολούθησα. Και δεν με ενδιαφέρει γιατί αυτοί εκεί έχουν και το δικό τους σκυλοκαβγά (δημοκρατικοί με ρεπουμπλικάνους) και μπαίνουν κι άλλα πράγματα στη συζήτηση. Ποτέ δεν παίρνει κάποιος θέση μόνο επί του θέματος αλλά με ότι άλλη διαφορά έχουν να λύσουν αναδρομικά. Πολλή σκόνη και γίνεται θολή η εικόνα.

Εδώ με αφορμή την απαίτηση του αρχικού ποστ συζητάμε το εξής απλό. Είναι αυτομάτως δεκτή και σεβαστή και απαιτεί συμμόρφωση η όποια απαίτηση αυτοπροσδιορισμού οποιουδήποτε άνευ όρων ή για ανθρώπους που έχει κριθεί αρμοδίως ότι το δικαιούνται;

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 05 Ιούλ 2022, 18:10

ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:08

Εδώ με αφορμή την απαίτηση του αρχικού ποστ συζητάμε το εξής απλό. Είναι αυτομάτως δεκτή και σεβαστή και απαιτεί συμμόρφωση η όποια απαίτηση αυτοπροσδιορισμού οποιουδήποτε άνευ όρων ή για ανθρώπους που έχει κριθεί αρμοδίως ότι το δικαιούνται;
Έτσι διατυπωμένο, προφανώς και όχι. Και χωρίς συμβιβασμούς και μεσότητες.
Z

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιούλ 2022, 18:13

Καραμελίτσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:10
ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:08

Εδώ με αφορμή την απαίτηση του αρχικού ποστ συζητάμε το εξής απλό. Είναι αυτομάτως δεκτή και σεβαστή και απαιτεί συμμόρφωση η όποια απαίτηση αυτοπροσδιορισμού οποιουδήποτε άνευ όρων ή για ανθρώπους που έχει κριθεί αρμοδίως ότι το δικαιούνται;
Έτσι διατυπωμένο, προφανώς και όχι. Και χωρίς συμβιβασμούς και μεσότητες.
Άρα τι ισχύει; Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το νήμα. Υπάρχει νόμος που υποχρεώνει να απευθύνεσαι στα διεμφυλικά άτομα με το νέο φύλο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 18:18

Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.
Ας πούμε αυτό που κάνει συστηματικά ο Μαυρομπογιάς;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 05 Ιούλ 2022, 18:25

ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:50
Αν όμως ο Αντώνης δεν θέλει να πάει στρατό και δηλώνει Αντωνία ή ο Λευτέρης που αθλείται χρόνια σε επαγγελματικό επίπεδο και δεν κατάφερε τίποτα θέλει να δηλώνει Ελευθερία και να πάρει μέρος στους γυναικείους αγώνες, έχουμε θέμα. Θα πρέπει κατ' αρχήν να ξέρουμε ότι πρόκειται όντως για περίπτωση δυσφορίας φύλου και όχι κάποιον πονηρό που θέλει να εκμεταλλευτεί καταστάσεις.
Προσωπικά δεν βλέπω γιατι να μην πηγαίνουν στρατό τόσο οι τρανς όσο και οι au naturelle γυναίκες. Δε φταίνε αυτοί που είναι by design δυσλειτουργικό και πανεύκολο να το παρακάμψεις το ντόπιο σύστημα τάχα υποχρεωτικής στράτευσης.

Τα των αθληματών είναι αρμοδιότητα της εκάστοτε αθλητικής επιτροπής, όχι κάποιου ειδικού δικαστήριου ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 17:50
Οπότε στον τυχαίο που συναντάς και δεν ξέρεις αν πρόκειται όντως για διεμφυλικό η καραγκιόζη τι γίνεται; Θα του ζητάς πιστοποιητικά εγχείρησης αλλαγής φύλου για να του φερθείς ανάλογα; Θα περιμένεις δηλαδή ο κάθε ένας από αυτούς να έχει κατοχυρώσει κάπως νομικά το νέο του όνομα (με όποιες διαδικασίες κριθούν σκόπιμες) προκειμένου να το χρησιμοποιήσεις κι εσύ ή θα το κάνεις με κάθε έναν απλά και μόνο επειδή το απαιτεί; Ούτε και αυτό είναι λειτουργικό στην καθημερινότητα. Δεν ξέρω αν στην Αμερική τα έχουν λύσει αυτά επιτυχώς.

Η ένσταση του break δεν είναι παράλογη.
Αν υποψιάζομαι ότι κάποιος είναι καραγκίοζης τυπικά δεν θα συνεχίσω να ασχολούμαι μαζί του, δεν καταλαβαίνω το υποθετικό.

Οκ, οι καθηγητάδες βέβαια δεν έχουν τέτοια πολυτέλεια, αλλά θέλω να πιστεύω ότι έχουν συστημικές διεξόδους αν κάποιος φοιτητής είναι κακόπιστα δύσκολος. αφού αυτό θα έχει αντίκτυπο και στην ποιότητα του μαθήματος.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 05 Ιούλ 2022, 18:26

ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:13
Καραμελίτσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:10
ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:08

Εδώ με αφορμή την απαίτηση του αρχικού ποστ συζητάμε το εξής απλό. Είναι αυτομάτως δεκτή και σεβαστή και απαιτεί συμμόρφωση η όποια απαίτηση αυτοπροσδιορισμού οποιουδήποτε άνευ όρων ή για ανθρώπους που έχει κριθεί αρμοδίως ότι το δικαιούνται;
Έτσι διατυπωμένο, προφανώς και όχι. Και χωρίς συμβιβασμούς και μεσότητες.
Άρα τι ισχύει; Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το νήμα. Υπάρχει νόμος που υποχρεώνει να απευθύνεσαι στα διεμφυλικά άτομα με το νέο φύλο;
Όχι, δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, δεν παίζει να υπάρξει. Απλά, η λάθος φυλοαπόδοση θεωρείται ιδιαίτερα προσβλητική. Και διάφοροι οργανισμοί έχουν υιοθετήσει αυτήν την άποψη για τους δημόσιους διαλόγους που γίνονται στους χώρους τους.

Τα υπόλοιπα είναι ακτιβιστικές φαιδρότητες, όπως του στυλ να δηλώνει κανείς τις αντωνυμίες του για να μη γίνεται παρεξήγηση.
Z

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2022, 18:28

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:18
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.
Ας πούμε αυτό που κάνει συστηματικά ο Μαυρομπογιάς;
αχ τι τραβατε κι εσεις οι κακομοιροι οι σεξιστες και ομοφοβικοι
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιούλ 2022, 18:32

Καραμελίτσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:26
Όχι, δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, δεν παίζει να υπάρξει.
Ευχαριστώ.
Καραμελίτσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:26
Απλά, η λάθος φυλοαπόδοση θεωρείται ιδιαίτερα προσβλητική. Και διάφοροι οργανισμοί έχουν υιοθετήσει αυτήν την άποψη για τους δημόσιους διαλόγους που γίνονται στους χώρους τους.
Μέχρι που φτάνει όμως αυτό; Δηλώνει ένας φοιτητής ότι δεν αισθάνεται πλέον άνδρας αλλά μάλλον γυναίκα ή ουδέτερος και θέλει να τον αποκαλούν με το νέο του όνομα. Οκ. Θα πρέπει να του επιτρέψουν να χρησιμοποιεί και τα γυναικεία αποδυτήρια αν αιτηθεί κάτι τέτοιο ή αυτό το κατατάσσεις στις φαιδρότητες; Αν δεν του το επιτρέψουν τι νόημα έχει απλώς να τον προσφωνούν με το νέο του όνομα; Λύθηκε το πρόβλημά του;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών