Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 05 Ιούλ 2022, 18:34

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:18
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.
Ας πούμε αυτό που κάνει συστηματικά ο Μαυρομπογιάς;
Όχι, ο μαυρομπογιάς έχει το ελαφρυντικό ότι είσαι γελοίο κακόπιστο τρολάκι.

Ας σημειωθεί πάντως ότι διαφωνώ κάθετα την χρήση της ιδιότητας του μπακάλη σαν μειωτικό χαρακτηριστικό, δεν υπάρχει έλλειψη από σοβαρούς ιδιοκτήτες μινιμάρκετ εκτός πχόρουμ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40668
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 18:35

John Brown Gun Club έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:28
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:18
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.
Ας πούμε αυτό που κάνει συστηματικά ο Μαυρομπογιάς;
αχ τι τραβατε κι εσεις οι κακομοιροι οι σεξιστες και ομοφοβικοι
Δεν ξέρω τι τραβάνε. Πες μας εσύ που έχεις δώσει χιλιάδες παραδείγματα ότι είσαι κι απ' τα δυο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40668
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 18:37

Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:34
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:18
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.
Ας πούμε αυτό που κάνει συστηματικά ο Μαυρομπογιάς;
Όχι, ο μαυρομπογιάς έχει το ελαφρυντικό ότι είσαι γελοίο κακόπιστο τρολάκι.
Α, αυτό που μόλις έκανες εσύ τότε.

Είναι κάποιου είδους κινκ αυτός ο αυτοεξευτελισμός στον οποίο υποβάλλετε την πάρτη σας;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2022, 18:44

Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:34
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:18
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.
Ας πούμε αυτό που κάνει συστηματικά ο Μαυρομπογιάς;
Όχι, ο μαυρομπογιάς έχει το ελαφρυντικό ότι είσαι γελοίο κακόπιστο τρολάκι.

Ας σημειωθεί πάντως ότι διαφωνώ κάθετα την χρήση της ιδιότητας του μπακάλη σαν μειωτικό χαρακτηριστικό, δεν υπάρχει έλλειψη από σοβαρούς ιδιοκτήτες μινιμάρκετ εκτός πχόρουμ.
Ωχου, το χρησιμοποιω σαν προσδιορισμο μικροαστισμου και αντιδραστικοτητας, οπως επισης και ως την κοινα αποδεκτη μεταφορα για πνευματικη τσαπατσουλια, και αποκλειστικα σε σχεση με τον λογο που διατυπωνει εδω μεσα και με αντιστοιχο τροπο με τον οποιο μου απευθυνονται με μυριαδες κοσμητικα επιθετα και προσωπικες επιθεσεις οταν θιγονται διαφορα θεματα κοκκινο πανι γι αυτα τα ατομα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2022, 18:45

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:37
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:34
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:18


Ας πούμε αυτό που κάνει συστηματικά ο Μαυρομπογιάς;
Όχι, ο μαυρομπογιάς έχει το ελαφρυντικό ότι είσαι γελοίο κακόπιστο τρολάκι.
Α, αυτό που μόλις έκανες εσύ τότε.

Είναι κάποιου είδους κινκ αυτός ο αυτοεξευτελισμός στον οποίο υποβάλλετε την πάρτη σας;
τι εγινε, σου περασε ο αυτοπροσδιορισμος ως αυτου εξοχοτης σημερα;
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 05 Ιούλ 2022, 18:55

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:37
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:34
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:18


Ας πούμε αυτό που κάνει συστηματικά ο Μαυρομπογιάς;
Όχι, ο μαυρομπογιάς έχει το ελαφρυντικό ότι είσαι γελοίο κακόπιστο τρολάκι.
Α, αυτό που μόλις έκανες εσύ τότε.

Είναι κάποιου είδους κινκ αυτός ο αυτοεξευτελισμός στον οποίο υποβάλλετε την πάρτη σας;
Καλή κομπίνα αυτή του αναξιοπαθούς θύματος της woke ορδής, αλλά κάντο σε φμπ και τουίτερ που υπάρχει η απόμακρη πιθανότητα να σε προσέξουν και να βγάλεις κανένα φράγκο, εδώ το πολύ πολύ να ανέβεις στην εκτίμηση του Aprilianos.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8846
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 05 Ιούλ 2022, 18:56

ST48410 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:32
Καραμελίτσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:26
Όχι, δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, δεν παίζει να υπάρξει.
Ευχαριστώ.
Καραμελίτσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:26
Απλά, η λάθος φυλοαπόδοση θεωρείται ιδιαίτερα προσβλητική. Και διάφοροι οργανισμοί έχουν υιοθετήσει αυτήν την άποψη για τους δημόσιους διαλόγους που γίνονται στους χώρους τους.
Μέχρι που φτάνει όμως αυτό; Δηλώνει ένας φοιτητής ότι δεν αισθάνεται πλέον άνδρας αλλά μάλλον γυναίκα ή ουδέτερος και θέλει να τον αποκαλούν με το νέο του όνομα. Οκ. Θα πρέπει να του επιτρέψουν να χρησιμοποιεί και τα γυναικεία αποδυτήρια αν αιτηθεί κάτι τέτοιο ή αυτό το κατατάσσεις στις φαιδρότητες; Αν δεν του το επιτρέψουν τι νόημα έχει απλώς να τον προσφωνούν με το νέο του όνομα; Λύθηκε το πρόβλημά του;
Εγώ μιλάω για διαπροσωπική επικοινωνία, τι θεωρείται προσβλητικό. Όπου οι ρυθμίσεις είναι επιπέδου των αντίστοιχων του φόρουμ για προσβολές, να παίξει μπαν για διατήρηση του κλίματος.

Για το τι θα κάνει ο νομοθέτης γενικότερα πάμε αλλού, δεν είναι πλέον θέμα ευγένειας και καλών τρόπων. Μια συνεπής νομοθεσία προϋποθέτει και ένα θεωρητικό πλαίσιο συζήτησης αυτών των φαινομένων, και επί της ουσίας, να απαντήσει κανείς στο ερώτημα, πόσο τοις μετρητοίς μπορεί να παίρνει κανείς τον αυτοπροσδιορισμό ενός ανθρώπου.
Z

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23088
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 05 Ιούλ 2022, 19:10

Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
break έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:33
John Brown Gun Club έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:17
Αααα, μαλιστα, το ατρανταχτο "επιχειρημα" του ισλαμικου μπαμπουλα.
Ο "ισλαμικός μπαμπούλας" ήταν απλώς ένα παράδειγμα.

Το επιχείρημα ήταν ότι δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ ανθρώπινο δικαίωμα στο να διαλέγεις πως θα σε προσφωνούν.

Το οποίο με πρόσχημα τον "ισλαμικό μπαμπούλα" το προσπέρασες.
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.

Αν το bullying γίνεται με deadnaming και λάθος αντωνυμίες κατά πάσα πιθανότητα παίζει στοχοποίηση από αντιτρανς ακτιβιστή ή τέτοιας φύσεως wannabe, και ίσως δεν είναι άσχημο να υπάρχει κράτος να του πει διακριτικά να κοιτάει τη δουλειά του.
Ελπίζω μόνο οι λέξεις που τόνισα να μη λέγονται απλά για να λέγονται.

Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει το mispronounce.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40668
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 19:30

Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:55
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:37
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:34


Όχι, ο μαυρομπογιάς έχει το ελαφρυντικό ότι είσαι γελοίο κακόπιστο τρολάκι.
Α, αυτό που μόλις έκανες εσύ τότε.

Είναι κάποιου είδους κινκ αυτός ο αυτοεξευτελισμός στον οποίο υποβάλλετε την πάρτη σας;
Καλή κομπίνα αυτή του αναξιοπαθούς θύματος της woke ορδής, αλλά κάντο σε φμπ και τουίτερ που υπάρχει η απόμακρη πιθανότητα να σε προσέξουν και να βγάλεις κανένα φράγκο, εδώ το πολύ πολύ να ανέβεις στην εκτίμηση του Aprilianos.
Εάν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ήδη, εσύ και ο Μαυρομπογιάς είστε αυτοί που θεωρούνται ακραίοι και περιθώριο στο φόρουμ. Για να το πω διαφορετικά, δεν οδηγούν όλοι οι φορουμίτες ανάποδα στην Εθνική.

Θύμα δεν είμαι, δεν υπάρχει κάτι που να κάνεις και να με ενοχλήσει, γιατί σε βλέπω σαν έναν γραφικό μπάρμπα που πετάει new age μπούρδες. Εσείς ξεφτιλίζεστε διαρκώς προσποιούμενοι τους υπερασπιστές του δικαίου, αλλά αδυνατείτε να συγκρατηθείτε και κάνετε όλα αυτά στα οποία υποτίθεται ότι είστε ενάντια, με την δικαιολογία "δεν θα παίξω τίμια με αυτούς που θεωρώ αντιπάλους μου".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23088
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 05 Ιούλ 2022, 19:42

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:30
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:55
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:37


Α, αυτό που μόλις έκανες εσύ τότε.

Είναι κάποιου είδους κινκ αυτός ο αυτοεξευτελισμός στον οποίο υποβάλλετε την πάρτη σας;
Καλή κομπίνα αυτή του αναξιοπαθούς θύματος της woke ορδής, αλλά κάντο σε φμπ και τουίτερ που υπάρχει η απόμακρη πιθανότητα να σε προσέξουν και να βγάλεις κανένα φράγκο, εδώ το πολύ πολύ να ανέβεις στην εκτίμηση του Aprilianos.
Εάν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ήδη, εσύ και ο Μαυρομπογιάς είστε αυτοί που θεωρούνται ακραίοι και περιθώριο στο φόρουμ. Για να το πω διαφορετικά, δεν οδηγούν όλοι οι φορουμίτες ανάποδα στην Εθνική.

Θύμα δεν είμαι, δεν υπάρχει κάτι που να κάνεις και να με ενοχλήσει, γιατί σε βλέπω σαν έναν γραφικό μπάρμπα που πετάει new age μπούρδες. Εσείς ξεφτιλίζεστε διαρκώς προσποιούμενοι τους υπερασπιστές του δικαίου, αλλά αδυνατείτε να συγκρατηθείτε και κάνετε όλα αυτά στα οποία υποτίθεται ότι είστε ενάντια, με την δικαιολογία "δεν θα παίξω τίμια με αυτούς που θεωρώ αντιπάλους μου".
Αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Το ποσοστό τους στην κοινωνία είναι το ίδιο (ίσως λίγο παραπάνω). Επομένως καλώς εκπροσωπούνται εδώ μέσα και εκφράζουν την ελευθερία του λόγου τους.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40668
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 19:44

AlienWay έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:42
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:30
Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:55


Καλή κομπίνα αυτή του αναξιοπαθούς θύματος της woke ορδής, αλλά κάντο σε φμπ και τουίτερ που υπάρχει η απόμακρη πιθανότητα να σε προσέξουν και να βγάλεις κανένα φράγκο, εδώ το πολύ πολύ να ανέβεις στην εκτίμηση του Aprilianos.
Εάν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ήδη, εσύ και ο Μαυρομπογιάς είστε αυτοί που θεωρούνται ακραίοι και περιθώριο στο φόρουμ. Για να το πω διαφορετικά, δεν οδηγούν όλοι οι φορουμίτες ανάποδα στην Εθνική.

Θύμα δεν είμαι, δεν υπάρχει κάτι που να κάνεις και να με ενοχλήσει, γιατί σε βλέπω σαν έναν γραφικό μπάρμπα που πετάει new age μπούρδες. Εσείς ξεφτιλίζεστε διαρκώς προσποιούμενοι τους υπερασπιστές του δικαίου, αλλά αδυνατείτε να συγκρατηθείτε και κάνετε όλα αυτά στα οποία υποτίθεται ότι είστε ενάντια, με την δικαιολογία "δεν θα παίξω τίμια με αυτούς που θεωρώ αντιπάλους μου".
Αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Το ποσοστό τους στην κοινωνία είναι το ίδιο (ίσως λίγο παραπάνω). Επομένως καλώς εκπροσωπούνται εδώ μέσα και εκφράζουν την ελευθερία του λόγου τους.
Γιατί, ποιος ζήτησε να εξοριστούν;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23088
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 05 Ιούλ 2022, 19:48

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:44
AlienWay έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:42
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:30


Εάν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ήδη, εσύ και ο Μαυρομπογιάς είστε αυτοί που θεωρούνται ακραίοι και περιθώριο στο φόρουμ. Για να το πω διαφορετικά, δεν οδηγούν όλοι οι φορουμίτες ανάποδα στην Εθνική.

Θύμα δεν είμαι, δεν υπάρχει κάτι που να κάνεις και να με ενοχλήσει, γιατί σε βλέπω σαν έναν γραφικό μπάρμπα που πετάει new age μπούρδες. Εσείς ξεφτιλίζεστε διαρκώς προσποιούμενοι τους υπερασπιστές του δικαίου, αλλά αδυνατείτε να συγκρατηθείτε και κάνετε όλα αυτά στα οποία υποτίθεται ότι είστε ενάντια, με την δικαιολογία "δεν θα παίξω τίμια με αυτούς που θεωρώ αντιπάλους μου".
Αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Το ποσοστό τους στην κοινωνία είναι το ίδιο (ίσως λίγο παραπάνω). Επομένως καλώς εκπροσωπούνται εδώ μέσα και εκφράζουν την ελευθερία του λόγου τους.
Γιατί, ποιος ζήτησε να εξοριστούν;
Δεν είναι περιθώριο ούτε και πρέπει να αισθάνονται έτσι. Είναι μία από τις πολλές μειοψηφίες που όλες μαζί συνθέτουν το κοινωνικό σύνολο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40668
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 19:56

AlienWay έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:48
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:44
Γιατί, ποιος ζήτησε να εξοριστούν;
Δεν είναι περιθώριο ούτε και πρέπει να αισθάνονται έτσι. Είναι μία από τις πολλές μειοψηφίες που όλες μαζί συνθέτουν το κοινωνικό σύνολο.
Με τον ίδιο τρόπο που οι μπαχαλάκηδες είναι περιθώριο, με τον ίδιο τρόπο είναι περιθώριο κατά την γνώμη μου και ο Μαυρομπογιάς, όπως και ο Stalker, όχι γιατί υπερασπίζονται μια συγκεκριμένη γραμμή αλλά γιατί έχουν το είδος της επιλεκτικής, υποκριτικής ευαισθησίας την στιγμή που ο λόγος τους είναι φανερά γεμάτος μίσος.

Φυσικά υπάρχουν κι άλλοι που ανήκουν σ' αυτήν την κατηγορία, απ' όλες τις πολιτικές αποχρώσεις. Τους λέμε ακραίους και περιθώριο γιατί είναι κοινωνικά απαράδεκτη η έκφραση μίσους και η επιλεκτική ευαισθησία. Προκαλεί στον περισσότερο κόσμο αποστροφή αυτή η συμπεριφορά.

Καλώς έχουν δικαίωμα λόγου, πιστεύω ακράδαντα -σε αντίθεση με αυτούς, βέβαια- ότι ο απεχθής, γεμάτος μίσος λόγος δεν πρέπει να αποσιωπείται, πρέπει να εκτίθεται ελεύθερος για κριτική.

Αυτό ακριβώς κάνει τις απόψεις τους περιθωριακές. Πιστεύουν ότι ο λόγος που δεν τους αρέσει πρέπει να φιμώνεται. Κανείς υγιώς σκεπτόμενος άνθρωπος του 21ου αιώνα δεν το θεωρεί αυτό νορμάλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23088
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 05 Ιούλ 2022, 20:00

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:56
AlienWay έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:48
hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:44
Γιατί, ποιος ζήτησε να εξοριστούν;
Δεν είναι περιθώριο ούτε και πρέπει να αισθάνονται έτσι. Είναι μία από τις πολλές μειοψηφίες που όλες μαζί συνθέτουν το κοινωνικό σύνολο.
Με τον ίδιο τρόπο που οι μπαχαλάκηδες είναι περιθώριο, με τον ίδιο τρόπο είναι περιθώριο κατά την γνώμη μου και ο Μαυρομπογιάς, όπως και ο Stalker, όχι γιατί υπερασπίζονται μια συγκεκριμένη γραμμή αλλά γιατί έχουν το είδος της επιλεκτικής, υποκριτικής ευαισθησίας την στιγμή που ο λόγος τους είναι φανερά γεμάτος μίσος.

Φυσικά υπάρχουν κι άλλοι που ανήκουν σ' αυτήν την κατηγορία, απ' όλες τις πολιτικές αποχρώσεις. Τους λέμε ακραίους και περιθώριο γιατί είναι κοινωνικά απαράδεκτη η έκφραση μίσους και η επιλεκτική ευαισθησία. Προκαλεί στον περισσότερο κόσμο αποστροφή αυτή η συμπεριφορά.

Καλώς έχουν δικαίωμα λόγου, πιστεύω ακράδαντα -σε αντίθεση με αυτούς, βέβαια- ότι ο απεχθής, γεμάτος μίσος λόγος δεν πρέπει να αποσιωπείται, πρέπει να εκτίθεται ελεύθερος για κριτική.

Αυτό ακριβώς κάνει τις απόψεις τους περιθωριακές. Πιστεύουν ότι ο λόγος που δεν τους αρέσει πρέπει να φιμώνεται. Κανείς υγιώς σκεπτόμενος άνθρωπος του 21ου αιώνα δεν το θεωρεί αυτό νορμάλ.
Δεν ξέρω για την χώρα μας (διότι δεν έχω τηλεόραση) πάντως στις ΗΠΑ αυτές τις απόψεις τις εκφράζουν τα μεγαλύτερα (μεταμοντέρνα) ΜΜΕ και οι μεγαλύτερες πολυεθνικές.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40668
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 20:19

Εγώ για την χώρα μας μιλάω. Αλλά και στην Αμερική δεν θεωρώ ότι η άποψη πως πρέπει να φιμώνεται ο λόγος που δεν μας αρέσει είναι μη περιθωριακή κι ας την εκφράζουν μεγάλα ΜΜΕ.

Αντίστοιχα στην Ελλάδα τα ΜΜΕ εκφράζουν παραλογισμούς (σε άλλα θέματα) που από το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού θεωρούνται ακριβώς αυτό: παραλογισμοί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών