Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 00:39

Μέχρι στιγμής εσένα βλέπουμε να είσαι αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιούλ 2022, 08:20

John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 19:35
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 09:58
John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 02:28


Αυτα ειναι υπεκφυγες: εγω αναφερομαι σε απτα και αποδειξιμα γεγονοτα, και στην περιπτωση μας σε συνειδητα ψευδη.

Ασε τις σοφιστειες κατα μερος οταν μιλας μαζι μου. Δεν λειτουργουν σ εμενα.
Ο ναρκισσισμός της εποχής επιτάσσει τον αυτοπροσδιορισμό για έναν κυρίως λόγο. Σύγχυση. Μα αν ένας άντρας μπορει να θεωρείται 12χρονο κορίτσι και απαιτεί από τους άλλους να τον βλέπουν έτσι κι αν εσύ είσαι έτοιμος να το δεχτείς τότε μόνο μια επιλογή υπάρχει. Να αποδεχτείς και τον βασιλέα των πάντων εμένα ή την αυτού εξοχότητα χελιγκενή. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος.
Το πρόβλημα με τον αυτοπροσδιορισμό όμως είναι βαθύτερο και έχει ως εξής. Το σύστημα υποχρεώνει θαμπές εύπιστες ψυχές να αυτοπροσδιορίζονται ως κάτι άκακο προς αυτό. Εαν το σύστημα αντιληφθεί πως περίεργα φρούτα άρχισαν να ωριμάζουν στο δέντρο που φύτεψε θα καταρρίψει το ίδιο κάθε αυτοπροσδιορισμό και θα βρει καινούργιους αντιπερισπασμούς. Πρόσεξε τώρα, όλα είναι καλά εαν θέλεις να είσαι 12χρονο κοριτσάκι. Όχι όμως όταν είσαι ο Χριστός ή ο Μεγα Αλέξανδρος, εκεί το σύστημα θα σου πει πως πάσχεις. Γιατί λοιπόν, πρέπει να αναρρωτηθείς, κάνει το σύστημα ετούτο το διαχωρισμό;
Απλούστατα φίλε μου, το σύστημα σε θέλει πειθήνιο όργανο και οι αυτοπροσδιορισμοί σου πρέπει να είναι άκακοι, εγώ που είμαι ο Χριστός ή ο χελιγκενίς που είναι αυτοκράτορας, δεν είμαστε το μόντους βιβέντι. Είμαστε το άχρηστο σάρπλας. Το πεταμένο λίπος. Το σύστημα δηλαδή σου έμαθε να μας αντιμετωπίζεις ως σάρπλας και ψωραλέα όντα σε ένα κόσμο χωρίς πραγματική επανάσταση.

Τοση παπαρολογια για να υπερασπιστεις το "δικαιωμα" σε μια κακοποιητικη συμπεριφορα.
:lol:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 05 Ιούλ 2022, 08:24

sharp έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 08:20
John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 19:35
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 09:58


Ο ναρκισσισμός της εποχής επιτάσσει τον αυτοπροσδιορισμό για έναν κυρίως λόγο. Σύγχυση. Μα αν ένας άντρας μπορει να θεωρείται 12χρονο κορίτσι και απαιτεί από τους άλλους να τον βλέπουν έτσι κι αν εσύ είσαι έτοιμος να το δεχτείς τότε μόνο μια επιλογή υπάρχει. Να αποδεχτείς και τον βασιλέα των πάντων εμένα ή την αυτού εξοχότητα χελιγκενή. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος.
Το πρόβλημα με τον αυτοπροσδιορισμό όμως είναι βαθύτερο και έχει ως εξής. Το σύστημα υποχρεώνει θαμπές εύπιστες ψυχές να αυτοπροσδιορίζονται ως κάτι άκακο προς αυτό. Εαν το σύστημα αντιληφθεί πως περίεργα φρούτα άρχισαν να ωριμάζουν στο δέντρο που φύτεψε θα καταρρίψει το ίδιο κάθε αυτοπροσδιορισμό και θα βρει καινούργιους αντιπερισπασμούς. Πρόσεξε τώρα, όλα είναι καλά εαν θέλεις να είσαι 12χρονο κοριτσάκι. Όχι όμως όταν είσαι ο Χριστός ή ο Μεγα Αλέξανδρος, εκεί το σύστημα θα σου πει πως πάσχεις. Γιατί λοιπόν, πρέπει να αναρρωτηθείς, κάνει το σύστημα ετούτο το διαχωρισμό;
Απλούστατα φίλε μου, το σύστημα σε θέλει πειθήνιο όργανο και οι αυτοπροσδιορισμοί σου πρέπει να είναι άκακοι, εγώ που είμαι ο Χριστός ή ο χελιγκενίς που είναι αυτοκράτορας, δεν είμαστε το μόντους βιβέντι. Είμαστε το άχρηστο σάρπλας. Το πεταμένο λίπος. Το σύστημα δηλαδή σου έμαθε να μας αντιμετωπίζεις ως σάρπλας και ψωραλέα όντα σε ένα κόσμο χωρίς πραγματική επανάσταση.

Τοση παπαρολογια για να υπερασπιστεις το "δικαιωμα" σε μια κακοποιητικη συμπεριφορα.
:lol:
Καλώς το κοφτερό μυαλό του φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Ιούλ 2022, 08:41

John Brown Gun Club έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 00:21


μα δεν αυτοπροσδιοριζεσαι ως τιποτα αλλο παρα μονο ως τρανσφοβικος μαλακας, Μπακαλογιοτατε.
ενω εσυ ως μπακαλοφοβικος μαλακας; η μπακαλογατοφοβικος;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Ιούλ 2022, 08:59

δεν καταλαβαινω που στοκαρεται..

οποιος θελει να αυτοπροσδιοριζεται ως οπισθοδρομικος μπορει να το κανει και οποιος θελει να τον λεει πουστη, επισης μπορει αν το κανει...

στην γλωσσα δεν μπαινει φρενο...

ουτε στον αυτοπροσδιορισμο ουτε στον πατοπροσδιορισμο εκ τριτων...

χοροπηδατε οσο θετε...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 05 Ιούλ 2022, 10:22

John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 19:40
ο χεληγεννης δεν αποδομει τιποτα, απλα χλευαζει μια σειρα απο ανθρωπινα δικαιωματα.
Ποιο ανθρώπινο δικαίωμα ακριβώς παραβιάζεται ;

Που και πότε θεσμοθετήθηκε το δικαίωμα του να επιβάλεις στους άλλους πως θα σε προσφωνούν ;

Αυτά είναι κοινωνικές συμβάσεις. Κάθε γλώσσα και κάθε κοινωνία έχει τους δικούς της κανόνες. Τράβα εσύ σε μία μουσουλμανική χώρα και πες τους ότι είναι ανθρώπινο δικαίωμα σου να σε προσφωνούν αυτή αντί για αυτόν να κάτσω εγώ από μία μεριά να γελάω με αυτό που θα ακολουθήσει.

Το ότι η Δύση αποφάσισε εφεύρει καινούργιες συμβάσεις δεν κάνεις τις νέες αυτές συμβάσεις παγκόσμιο και διαχρονικό ανθρώπινο δικαίωμα.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2022, 15:17

break έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 10:22
John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 19:40
ο χεληγεννης δεν αποδομει τιποτα, απλα χλευαζει μια σειρα απο ανθρωπινα δικαιωματα.
Ποιο ανθρώπινο δικαίωμα ακριβώς παραβιάζεται ;

Που και πότε θεσμοθετήθηκε το δικαίωμα του να επιβάλεις στους άλλους πως θα σε προσφωνούν ;

Αυτά είναι κοινωνικές συμβάσεις. Κάθε γλώσσα και κάθε κοινωνία έχει τους δικούς της κανόνες. Τράβα εσύ σε μία μουσουλμανική χώρα και πες τους ότι είναι ανθρώπινο δικαίωμα σου να σε προσφωνούν αυτή αντί για αυτόν να κάτσω εγώ από μία μεριά να γελάω με αυτό που θα ακολουθήσει.

Το ότι η Δύση αποφάσισε εφεύρει καινούργιες συμβάσεις δεν κάνεις τις νέες αυτές συμβάσεις παγκόσμιο και διαχρονικό ανθρώπινο δικαίωμα.
Αααα, μαλιστα, το ατρανταχτο "επιχειρημα" του ισλαμικου μπαμπουλα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 05 Ιούλ 2022, 15:33

John Brown Gun Club έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:17
Αααα, μαλιστα, το ατρανταχτο "επιχειρημα" του ισλαμικου μπαμπουλα.
Ο "ισλαμικός μπαμπούλας" ήταν απλώς ένα παράδειγμα.

Το επιχείρημα ήταν ότι δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ ανθρώπινο δικαίωμα στο να διαλέγεις πως θα σε προσφωνούν.

Το οποίο με πρόσχημα τον "ισλαμικό μπαμπούλα" το προσπέρασες.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10225
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 05 Ιούλ 2022, 15:44

hellegennes έγραψε:
03 Ιούλ 2022, 23:17
Μετά από χρόνια σκέψης, εσωτερικής πάλης και πιέσεων, αποφάσισα να προβώ στο μεγάλο βήμα και να αλλάξω τις αντωνυμίες μου. Από εδώ και στο εξής, δεν ανήκω στις cis binary αντωνυμίες που όλοι ξέρουμε.

Μάλιστα απλοποιούνται εξόχως, αφού πλέον δεν θέλω να λένε για μένα "αυτός", "εκείνος" "του", "τον", αλλά "η αυτού εξοχότης" και "η αυτού μεγαλειότης". Παράδειγμα κειμένου στην αρχική μορφή και με αλλαγή:

O Hellegennes είναι μια πολυεπίπεδη προσωπικότητα, με απίστευτα προσόντα και αρμόζει σ' αυτόν ο μέγιστος σεβασμός. Στον ελεύθερο χρόνο του ασχολείται με συλλογή χοροεσπερίδων.

Η αυτού εξοχότης Hellegennes είναι μια πολυεπίπεδη προσωπικότητα, με απίστευτα προσόντα και αρμόζει στην αυτού μεγαλειότητά του ο μέγιστος σεβασμός. Στον ελεύθερο χρόνο της αυτού εξοχότητος, η μεγαλειότητά του ασχολείται με συλλογή χοροεσπερίδων.


Σας γνωρίζω ότι κάθε απόπειρα αναφοράς στο πρόσωπό μου με διαφορετικό τρόπο θα εκλαμβάνεται ως καθύβριση. Ευχαριστώ για τον χρόνο γκας*.



* τροποποιημένη αντωνυμία αντί του παλιού "σας", ώστε να συμπεριλαμβάνονται όλες οι διαφορετικότητες.
Κατανοητά όλα, αλλά πιέσεις;;; :p2:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Ιούλ 2022, 15:57

hellegennes έγραψε:
03 Ιούλ 2022, 23:17
Μετά από χρόνια σκέψης, εσωτερικής πάλης και πιέσεων, αποφάσισα να προβώ στο μεγάλο βήμα και να αλλάξω τις αντωνυμίες μου. Από εδώ και στο εξής, δεν ανήκω στις cis binary αντωνυμίες που όλοι ξέρουμε.

Μάλιστα απλοποιούνται εξόχως, αφού πλέον δεν θέλω να λένε για μένα "αυτός", "εκείνος" "του", "τον", αλλά "η αυτού εξοχότης" και "η αυτού μεγαλειότης". Παράδειγμα κειμένου στην αρχική μορφή και με αλλαγή:

O Hellegennes είναι μια πολυεπίπεδη προσωπικότητα, με απίστευτα προσόντα και αρμόζει σ' αυτόν ο μέγιστος σεβασμός. Στον ελεύθερο χρόνο του ασχολείται με συλλογή χοροεσπερίδων.

Η αυτού εξοχότης Hellegennes είναι μια πολυεπίπεδη προσωπικότητα, με απίστευτα προσόντα και αρμόζει στην αυτού μεγαλειότητά του ο μέγιστος σεβασμός. Στον ελεύθερο χρόνο της αυτού εξοχότητος, η μεγαλειότητά του ασχολείται με συλλογή χοροεσπερίδων.


Σας γνωρίζω ότι κάθε απόπειρα αναφοράς στο πρόσωπό μου με διαφορετικό τρόπο θα εκλαμβάνεται ως καθύβριση. Ευχαριστώ για τον χρόνο γκας*.



* τροποποιημένη αντωνυμία αντί του παλιού "σας", ώστε να συμπεριλαμβάνονται όλες οι διαφορετικότητες.
Ποσα δινεις για καθε χρηση των τιτλων αυτων απο μενα;
Εχω λογαριασμο σε Αλφα και Γιουρομπανγκ,ποια σε βολευει;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 05 Ιούλ 2022, 15:58

break έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:33
John Brown Gun Club έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:17
Αααα, μαλιστα, το ατρανταχτο "επιχειρημα" του ισλαμικου μπαμπουλα.
Ο "ισλαμικός μπαμπούλας" ήταν απλώς ένα παράδειγμα.

Το επιχείρημα ήταν ότι δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ ανθρώπινο δικαίωμα στο να διαλέγεις πως θα σε προσφωνούν.

Το οποίο με πρόσχημα τον "ισλαμικό μπαμπούλα" το προσπέρασες.
Δεν χρειάζεται να το δεις καν με όρους αντωνυμιών, αν κάποιος συστηματικά και συνειδητά σου απευθύνεται με προσβλητικό ή άβολο για σένα τρόπο τότε είναι το λιγότερο bullying και δεν υποπίπτει σε κάποια καλόπιστη ερμηνεία του δικαιώματος στον ελεύθερο λόγο.

Αν το bullying γίνεται με deadnaming και λάθος αντωνυμίες κατά πάσα πιθανότητα παίζει στοχοποίηση από αντιτρανς ακτιβιστή ή τέτοιας φύσεως wannabe, και ίσως δεν είναι άσχημο να υπάρχει κράτος να του πει διακριτικά να κοιτάει τη δουλειά του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stalker την 05 Ιούλ 2022, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Ιούλ 2022, 15:58

break έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:33
John Brown Gun Club έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:17
Αααα, μαλιστα, το ατρανταχτο "επιχειρημα" του ισλαμικου μπαμπουλα.
Ο "ισλαμικός μπαμπούλας" ήταν απλώς ένα παράδειγμα.

Το επιχείρημα ήταν ότι δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ ανθρώπινο δικαίωμα στο να διαλέγεις πως θα σε προσφωνούν.

Το οποίο με πρόσχημα τον "ισλαμικό μπαμπούλα" το προσπέρασες.
Το δικαιωμα στην ατομικη ταυτοτητα και εκφραση αυτης ομως υπαρχει και προστατευεται.
https://en.wikipedia.org/wiki/Right_to_ ... l_identity
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 05 Ιούλ 2022, 16:37

John Brown Gun Club έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:58
Το δικαιωμα στην ατομικη ταυτοτητα και εκφραση αυτης ομως υπαρχει και προστατευεται.
https://en.wikipedia.org/wiki/Right_to_ ... l_identity
Το οποίο όμως είναι άσχετο με τις αντωνυμίες και το να επιβάλεις στους άλλους να σου αποδίδουν την προσφώνηση που θες.

Έχεις δικαίωμα να εκφράζεσαι όπως θες. Αν η έκφραση αυτή δεν πείθει τότε κανένα ανθρώπινο δικαίωμα δεν υπάρχει στο να επιβάλεις στους άλλους να πεισθούν με το ζόρι.

Όπως ένα παιδί δεν μπορεί να επιβάλει στην κοινωνία να το προσφωνούν "κύριο/κυρία" με το ζόρι έτσι και ένας μαντράχαλος με κραγιόν δεν μπορεί να επιβάλει στην κοινωνία να τον αποκαλεί "αυτή" με το ζόρι.

Αν εμπίπτεις στα κριτήρια της προσφώνησης θα την πάρεις. Αν δεν εμπίπτεις δεν θα την πάρεις. Τόσο απλό είναι.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Ιούλ 2022, 16:42

Καραμελίτσα έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 01:13
Πώς λέγεται κάποιος που δηλώνει ψευδείς αντωνυμίες;
Ψευδαντωνης.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Αλλάζω τις αντωνυμίες μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Ιούλ 2022, 16:44

John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 01:19
George_V έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 01:15
John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 01:13


Εγω βλεπω περα απο το δηθεν αθωο χιουμορακι της τρολιας. Εσυ μεινει στους τυπους και στην σαφη ιστορικη επεξηγηση, για να μενεις χρησιμος.
Βλεπεις αυτο που θες να δεις. Η αυτο που σε βολευει να δεις.

Γενικοτερα εχεις ενα μισος προς κατι και κατα συνεπεια μισεις και οτι συνδεεται με αυτο.
Δεν εχω μισος, δεν εχω φοβο. Δεν εχω επισης κανεναν ενδοιασμο να σας ΓΑΜΗΣΩ οτι εχετε ιερο και οσιο ελληναραδες μου, που εχετε αναγει σε εθνικη ταυτοτητα το να μισειτε και να λοιδωρειτε καθε διαφορετικοτητα.

Και τα καταφερνω πολυ καλα γιατι ειναι πανευκολο δεδομενου του πολυ χαμηλου σας επιπεδου.
Οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα,τον τρων οι κοτες.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών